Spaarrente tot intermeubel AGENDA PROF. IR. J. F. BERGHOEF SPRAK VOOR „STAD EN LANDE" OVER „WAT TE DOEN MET OUDE STADSKERN?" Groot deel veestapel in Ethiopië sterft IEREN EN CANADEZEN WORDEN ER AAN TOEGEVOEGD MISSCHIEN VOLGENDE ZONDAG REEDS AUTO-LOOS Periode van consolidatie dient zich aan Advertentie ZIER1KZEE, 29-10. Voor de algemene ledenvergade ring van de Vereniging „Stad en Lande van Schouwen- Duiveland" sprak prof. ir. J. F. Berghoef, architect te Middelburg - oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft - vrijdagavond in de foyer van „Molidragon" over het onderwerp „Wat te doen met de oude stadskernen?" Op de in de titel van deze inleiding besloten vraag, kan vanuit een groot aantal gezichtspunten antwoord worden gegeven. Prol". Berghoef noemde er een aantal: het verkeer, neringdoenden, wandelaars en kinderen, histo ricus en toerist, bewoners en gebruikers, sociologen. Het zijn echter vooral de ekonomen en technici, de beleggers en projekt- ontwikkelaars die de zaken heel radikaal willen aanpakken. En dat betekent dikwijls: „slopen maar die boer1, (metro-bouw Amsterdam, Hoog Catharijne Utrecht). Prof. Berghoef tekende hierbij aan dat naar zijn mening bestuur ders en politici soms wat (te) gemakkelijk geneigd zijn om aan de „geldschie ters" met faciliteiten tegemoet te komen. Toch verzetten burgers en actie groepen zich meer en meer tegen het verlies aan historie en aan schoonheid in oude stadskernen. Oude stadsgedeelten dienen met voorzichtigheid en beleid en volgens schaal en ritme te worden aange pakt. Doorgaand verkeer dient te worden omgeleid; smalle straten kunnen tot voetgangersareaal wor den gemaakt. Prof. Berghoef wees in het slot van zijn betoog op de mooie taak van het ambachtswerk. Hij meende dat het ambacht bij de te verwachten strukturele werkloosheid een mooie „escape" voor velen zal kunnen be tekenen. „Op die manier zou een flink deel van de mensen kunnen werken aan een beter leefmilieu", aldus prof. Berghoef. Als „oude stadskern" kan aange merkt worden de stad van vóór 1850, gelegen binnen de wallen. Tussen 1850 en 1900 vond veel stadsuitbrei ding. plaats als gevolg van de trek van het platteland naar de stad; in die jaren ontstonden vooral de ar beiderswoonwijken, maar toch ook buurten voor de beter gesitueerden. De bevolking van ons land groeide van 3 miljoen in 1850 via 5 miljoen in 1900, tot 9 miljoen in 1940. Na 1945 vond een ongekende om wenteling plaats: een zeer versnelde technologische ontwikkeling en een grote bevolkingsexplosie. Intussen werd het land „vol"-gebouwd: Rand stad en Europoort. Het zg. „groene hart van Holland" werd een lacher tje: door de bebouwing is vrijwel geen horizon meer te zien. In Neder land wonen vandaag de dag 1312 miljoen mensen; grote gebieden - Z.-Limburg, N.- en Z.-Holland - zijn verstedelijkt. De verstedelijking is een gevolg van de bevolkingstoena me, de aanmerkelijke gezinsverdun ning, ruimere bebouwing en niet te vergeten auto en verkeer: 4- en 6- baanswegen, parkeerplaatsen. Ver der zijn gigantische oppervlakten in genomen door de industrie. Conclusie van prof. Berghoef: „het mooie is er wel af". De mensen wo nen in „opbergkasten schijven en to rens" en dat gebeurt „gecatalogi seerd en genummerd". Buitenshuis staan de mensen letterlijk en figuur- ZUINIG MET BRANDSTOF DEN HAAG, 29-10. Mis- schien moeten we de verwar ming in scholen iets lager stellen. De kinderen vinden het dan thuis te warm. Ge volg: brandstofbesparing. Dit zei minister Lubbers (econo mische zaken) maandag (nog) niet serieus - in een ra diogesprek. Het is in ieder ge val nodig, zuiniger met ener gie om te springen, zo liet de minister merken. Concrete maatregelen heeft de regering echter nog niet genomen. Eerder maandag liet hij we ten dat het sluiten van gordij nen afdracht van warmte - en dus energieverlies - kan voor komen. lijk op de tocht; er is geen humaan kontakt mogelijk; men leeft geïso leerd en eenzaam, met hinder van de buren. Voor de kinderen ontbreekt soms het psychologisch toch zo noodzake lijke kontakt met de seizoenen, met grond en water" aldus typeerde prol'. Berghoef het woonmilieu in vele verstedelijkte na-oorlogse gebieden. Twintiger jaren De oude steden daarentegen tonen een collectief karakter van zelfbe wuste mensen.. De historie bewijst dat de steden goed werden aange legd; er is geen land met zoveel schone en gevarieerde torens in de steden als Nederland. Helaas gaf de vroeg-industrialisa- tie-periode - begin negentiende eeuw - aanleiding tot afgrijselijke woning toestanden. In de twintiger jaren ontstond eèn serieus streven de ar beiders betére woonhuisvesting te geven. Na de oorlog stonden de ste de bouwkundigen voor een immense taak. „Wónen in de na-oorlógse wij- kén betekent veel eenzaamheid en gestoorde privacy" aldus prof. Berg hoef. Intussen raakt het wonen in de binnensteden de laatste jaren gede cimeerd; vooral in de grote steden. „Massaberlrijf" Komende tot de vraag „wat te doen met de oude stadskernen" con- cludèèrde prof. Berghoef dat thans een periode van gigantische expansie achter de rug is en zich ongetwijfeld een periode zal aandienen van con solidatie en inperking. „De groei is er uit". De mens heeft roofbouw ge pleegd op „moeder aarde", bodem, lucht en water zijn vervuild.Er ontstaat een algemene weerzin tegen de prioriteit van de technologie, de auto en tegen de produktie van on nutte zaken. Vooral ook de jeugd verzet zich tegen de hoogbouw en na-oorlogse woonwijken. De samenleving is in feite niets anders geworden dan een gigantisch massabedrijf, gericht op produktie in plaats van op welzijn. En juist in deze tijd gaat men de waarde van de oude kernen ervaren. De oude stad biedt een gevarieerdheid aan mogelijkheden. „Er is alle reden om die te gaan bewaren'' niet museaal maar levend. Dal betekent volgens prof. Berghoef: „restaureren met vrijmoedigheid; die vrijmoedigheid behoort voorwaarde te zijn. Jerrycans vliegen de deur uit ROTTERDAM, 20-10. Sinds de Arabische landen ha n olieboycot hebben afgekondigd verkoopt een dumphandelaar in Zwijndrecht jer rycans bij de vleet. De belangstel ling voor de afgedankte militaire brandstof-houders is met het oog °P de eventuele rantsoenering van de olie en benzine zo toegenomen, dat de handelaar zijn voorraad snel ziet slinken. „Voor de boycot verkochten wij in Nederland 6 a 700 jerrycans per week. Nu zijn het er ongeveer 15.000", aldus een van de verkopers. Angst voor pyromaan BELLINGWOLDE, 29-10. De py romaan in oost Groningen heeft weer toegeslagen. Maandagmorgen om drie uur ging een kapschuur van de landbouwer K. Klok uit Belling- wolde aan de Lutjeloosterweg in Lutjeloo, gemeente Blijham, in vlammen op. 200 ton stro en een landbouwmachine gingen verlorèn. De schade bedraagt ruim een ton. De schuur is verzekerd. De brand weer van Blijham verrichttte de blussingswerkzaamheden. Eindhoven krijgt P.v.d.A.-burgemeester DEN HAAG, 29-10. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van mr. J. J. van der Lee tot burgemees ter van de gemeente Eindhoven al dus het ministerie van binnenlandse zaken te Den Haag. De heer Van der Lee die 55 jaar is, is sinds 1 ja nuari 1966 burgemeester van Dordrecht. Hij is doopsgezind en lid van de PvdA. ADDIS ABEBA, 29-10. „Rampzalige droogte" heeft >n Ethiopië hele dorpen en ruim drievierde van de veestapel weggevaagd, zo heeft de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties in Home meegedeeld. Volgens de organisatie hebben haar w arnemers gerapporteerd dat „hele derpen zijn uitgeroeid. Waar overlevenden zijn, verkeren zij in hemelschreiende toestand." De vecslapel - hoeksteen van de op de landbouw gebaseerde Ethiopi sche economie - is volgens de orga nisatie met 80 tot 90 procent inge- schrompeld. De organisatie omschrijft de toe stand met „catastrofaal". De voedsel en landbouworganisa tie zal nog eens 5.000 ton mais naar Ethiopië sturen om de nood enigs zins te helpen lenigen. In mei stuur de ze al 10.000 ton graan. Advertentie De nieuwe zending is mogelijk gemaakt door het aangrenzende Kenia, dat de mais levert voor een prijs die aanzienlijk ondc-r de we reldmarktprijs ligt. Nieuw aangekomen Hoek-combinatie in donkerbruine rib Tijdelijk 695,- Zie etalage meelstraat 31 zierikzee Slachtoffer van echtelijke ruzie VELSEN. 30-10. In de nacht van maandag op dinsdag is in hét Zec- vvegziekenhuis in Velsen de 48-jarige J. Kloostèrman uit die plaats over leden. Bü een echtelijke ruzie in de nacht van 23 op 24 juli van dit jaar is hij ernstig gewond geraakt. Aanvankelijk verkeerde de politie in de mening dat er een raadselach tige aanslag op het echtpaar was ge pleegd. Man en vrouw werden in de vroege morgen zwaar gewond aan het hoofd aangetroffen. Zij zouden in hun slaap zijn verrast en met een zwaar voorwerp zijn toegetakeld door een onbekende. Later heeft de man verklaard dat hij naar aanleiding van een twist over de vraag of hij al dan niet zou doorgaan met het nemen van rijles sen zijn al op bed liggende vrouw met een snij-ijzer een paar tikken op het hoofd heeft gegeven. De man heeft zich daarna uitge kleed en is op bed gaan liggen. Vol gens zijn verklaring hebben hij en zijn vrouw weer woorden gehad. Nogmaals gaf hij haar een paar tik ken. Volgens zijn lezing van het ge beurde daarna kreeg hij zelf een paar hard aangekomen tikken van zijn vrouw. Wat er daarna is ge beurd wist hij niet meer. LEIDEN. De direktie van Combi B.V. Supermarkten gevestigd in ver scheidene plaatsen in Nederland heeft besloten geen outspan sinaas appels meer te verkopen. Dit na een landelijke aktie van het Boycot Out span Comité; Dinsdag 30 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw; 20.00 uur; afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Woensdag 31 oktober Nieuwerkerk Gemeentehuis: 19.30 uur; vergade ring gemeenteraad Duiveland. Donderdag 1 november Zierikzee Huishoudschool; 14.00-16.00 uur spreekuur consumentenvoorlichting. Herv. Verenigingsgebouw; 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Brouwershaven Garage Slager; 19.0021.00 uur ver lichting- en handencontrole Veilig Verkeer. Zaterdag 3 november Zierikzee Concertzaal; 19.30 uur; filmvoorstel ling (Gone with the wind). Dinsdag 6 november Zierikzee Stadhuis; 20.00 uur; vergadering ge meenteraad. Haamstede Ouderavond „De Schutse", 18.30 19.30 uur. Zaterdag 10 november Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; Z. Toneel Globe; (De ingebeelde zieke, Z.V.U.). Dinsdag 13 november Haamstede Geref. kerk; 20.00 uur; afd. W'Sehou- wen Ver. van Huisvrouwen. V.IS .-troepenmacht wordt 7.000 man NEW YORK, 29-10. In New York stelde secretaris generaal Waldheim van de Verenigde Naties maandag voor dat Ierse en Canadese soldaten aan het uit Oos tenrijkers, Finnen en Zweden bestaande V.N.-leger in het Midden-Oosten worden toegevoegd en dat dit uit- eidelijk zal bestaan uit zevenduizend man. In een verslag voor de Veiligheidsraad over de vooruitgang die tot nu toe bij het inzetten van een V.N.-leger is geboekt, verklaarde Waldheim dat de sterkte van het leger blauwhelmen sinds zondag - drie dagen nadat de Veiligheidsraad toestemming voor zjjn vorming gaf - 585 officieren en manschappen bedroeg. Oliepositie niet gunstig DEN HAAG, 29-10. Minister Lubbers ziet de auto loze zondag dichterbij komen. Of de aanstaande zon dag al een auto-loze dag zal zijn, kan de minister nu nog niet zeggen, maar bij acht dat niet helemaal uit gesloten. De Nederlandse olicpositie wordt nu na het weekeind anders door het ministerie van economische zaken bekeken dan daarvoor. Leek het vóór het weekeinde, dat de regering geen haast had met het beperken van het olieverbruik, thans ziet het er naar uit - aldus een woordvoerder van het ministerie van economische zaken - dat op kortere termijn maatregelen zullen moeten worden genomen dan men de vorige week nog nodig had geoordeeld. Er zijn in het weekeinde twee din gen gebeurd, die tot deze veranderde kijk op de zaken heeft geleid. Nu het wel vaststaat, dat Saoedi Arabië ook de oliekraan voor Nederland zal dichtdraaien, is de Arabische olie boycot tegen Nederland nagenoeg compleet en is een groot deel van onze olie-aanvoer weggevallen. Verder hebben de verantwoorde lijke ambtenaren van het ministerie van economische zaken zaterdag een ontmoeting gehad met vertegen woordigers van de olie-industrie, om hen op de hoogte te brengen van de uitslag van de besprekingen in olie comité van de O.E.S.O. (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling). Bij deze gelegenheid is van de kant van de olie-industrie verklaard dat men op zeer korte ter mijn de olie-aanvoer in ons land aanzienlijk ziet teruglopen. Advertentie De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4«/2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 814% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De secretaris-generaal zei dat hij aan de Ierse regering had gevraagd haar contingent soldaten dat dienst doet in de V.N.-vredesmacht op Cy prus over te brengen naar het Mid den-Oosten. Het gaat om 142 man. De voorhoede van de V.N. voor het Midden-Oosten werd ook gerecru- leerd uit blauwhelmen op Cyprus. Logistiek Aan de Canadese regering heeft Waldheim gevraagd de logistieke kant van het V.N.-leger in het Mid den-Oosten op zich te willen nemen. Die logistiek zal voornamelijk het transport te land en door de lucht en de verbindingen omvatten. Het verzoek aan Canada heeft Bij inbraken buit van f 2 miljoen DEN HAAG, 29-10. Zes leden van de Amsterdamse onderwereld heb ben bekend bij radio, cn tv-zaken juweliers en supermarkten in het land 105 inbraken te hebben ge pleegd. Daarbij hebben zij de winke liers voor f 2 miljoen benadeeld. Be gin oktober hadden drie van hen al .69 inbraken toegegeven, waaronder één bij een juwelier in Almelo. Bij de juwelier verdwenen sieraden en juwelen, die hem vier ton hadden gekost. NEW York. De Sowjet-Unle zal financieel bijdragen aan de VN- maeht In bet Midden-Oosten zolang deze „wettig en rechtmatig" funk- tloneert en onder de Veiligheidsraad blijft resorieren. Dit heeft de woord voerder van de Russische delegatie hij de Ver. Naties maandag meege deeld. Prins va nOranje; 10.15 uur; jaar vergadering Vrouwenkontakt PvdA Zeeland. Vrijdag 16 november Zierikzee Aula RSG Prof. Zeeman; 20.00 uur; filmavond Zièjook. Conferentie over troepen en wapenvermindering in Wenen geopend WENEN, 30-10. Met een toespraak van de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Rudolf Kirch- schlager, is heden-dinsdag in Wenen de conferentie over troepen- en wa penvermindering in Midden-Europa geopend. Aan de conferentie nemen negen tien landen van de NAVO en hel Warschau-pakt deel. OLIE enige verrassing gewekt, omdat Ca nadese troepen dienden in de V.N.- vredesmacht die van 1956 tot 1967 in Egypte gestationeerd was en die door president Nasser weggestuurd wer den. De houding van de Canadese re gering in de jongste oorolg zou in Cairo boze reacties hebben opgewekt. Met name zou minister van buiten landse zaken Sharp pro-Israëlische verklaringen hebben afgelegd. DODELIJKE ONGELUKKEN SASSENHEIM. De 71-jarige C. J.' van der Eist is in zijn woonplaats Sassenheim om het leven gekomen, toen hij bij het oversteken van de weg werd gegrepen door een perso nenauto. HOORN. De 20-jarige militair P. H. T. Mulder uit Hoogwoud is in het Noordhollandse Zijpe met zijn motor uit de bocht gevlogen en via twee bomen in een sloot terecht gekomen. Hij was op slag dood. LEEUWARDEN. Bij een verkeers ongeluk in Boelenslaan (Gemacht- karspelen (Fr.) is de 74-jarige D. Cremer uit Kollum om het leven ge komen. De man botste met zijn auto achterop de wagen van een brood- venter, die - volgens de poltic - van uit de berm plotseling de weg op reed. ACHTKARSPELEN. In Achtkars- pelen is een automobilist, die na ge parkeerd te hebben, de weg opreed en naar links ging. in botsing geko men met een personenauto. Do be stuurder van de wegrijdende auto, de 74-jarige D. Cremer uit Kollum, was op slag dood. RIETHOVEN. De 92-jarige M. Ja cobs uit Riethoven (N. Br.) is in een ziekenhuis in Eindhoven overleden, nadat hij in zijn woonplaats met zijn fiets was aangereden door een per sonenauto. SLOCHTEREN. I. Slochtercn (Gr.) is de 75-jarige mevrouw Tuinema-Randt uit Siddeburen do delijk verongelukt. Zij zat in eer. auto - door haar dochter bestuurd - die frontaal in botsing kwam nH een tegenligger, die plolselin~ uii- week, omdat de bestuurder rriifók van een reiger. HEERENVEEN. De 19-jarige stu dent A. A. Hoogkamp uit Oranje woud is bij een verkeersongeval or.i het leven gekomen toen zijn perso nenauto op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg bij Heerenveen door een trein gegTO. pen werd. Nou het zit fout hé met de olie. We hebben onder elkaar bijna alles vóór elkaar. Olie en gas uit de grond, energiecentrales, fabrieken, wagen tjes „die zo maar rijden", treinen en vliegtuigen en dan ineens staat er een emir in Oman of Barein eren op van zijn zoete koffie en waterpijp en belt zijn minister van buitenlandse zaken: „toe zeg eens even tegen die koppige Hollanders, dat ze geen olie meer krijgen". En dal gaat dan ge woon door. Kraantje dicht, olietje weg. De emir wuift even met het handje naar zijn in de tent uitge strekte geliefden en neemt nog een kopje. Wij zitten (straks) zonder. Vreemde wereld, als al eerder ge zegd. Het wordt boksen met de eco nomie natuurlijk, want na Upton Sinclair's beroemde boek „Oil" wis ten we al. dat alles om (en op) de olie draait. Persoonlijk - maar wie ben ik - zal ik er niet zoveel hinder van heb ben. Ga nu deze week ivel even een antiek snotlampje kopen en een fles je raapolie, plus wat bosjes kaarsjes. De mobiliteit wordt verder uitslui tend bepaald door kuit en trapper, d.w.z. het wordt lopen en fietsen, zo dat de alom zo gepropageerde trim meryen nu optimaal beoefend gaan worden. Ik zie - maar dat zal verbeelding zijn - al sleepkarossen door de straat schuiven, de koetsier ijverig de smeerlap hanterend. Rond de met hout gestookte haard worden de kaarsen ontstoken en misschien komt er een handvol gedegen, ouder wetse romantiek terug. Het volk zal zich ook vroeger ter ruste begeven om in het warme bed na te denken over de ingewikkeldheden des le vens. Niet gestoord door het /Inorisce- rend oog, komt het gesprek tussen de mensen weer op gang. Liefde en rricndschnp zullen in sterke mate toenemen, want de teerste gevoelens eisen stilte. Buiten zal de heldere hemelkoepel te rieti zijn, royaal besterd en de ivind zal zuchten door het straks kale hout. Flauwe kul natuurlijk allemaal, maar zo'n emir heeft toch meer lacht dan men denkt. Wie zegt: „wat moet nou zo'n woestijnman, het jfd omwonden met een handdoek" i ergist zich mooi. Hij brengt een heel erelddeel in beroering: fnbrlknn- ten, ministers, iwkbondsbestuurders. zakenlieden, parlementariërs en ga maar door. Ajyn vriend zegt altijd: „je houdt het niet voor mogelijk". maar daarom is het nog wel moge lijk. Zo'n oorlog krijgt altijd een lange nasleep. Het eerste schot is niets, maar dan. Het is er (een beet je) mee als met een huwelijk: het pprste kusje gaat vlot genoeg, maar later komt er toch echt meer kijken. SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2