DE ZIERIKZEESCHE COURANT SPECIALE AMBASSADEUR PLEIT IN MIDDEN-OOSTEN 00K UIT LIBIË GEEN OLIE MEER Syrië en Egypte stonden op instorten Lijst Israëlische krijgsgevangenen Op korte termijn komt er olie-distributie" Resten bestrijdingsmiddelen in de melk Alles over L.T.S. op brugklas-voorlichtingsavond Rekord-roof in Frankfort Advokateu willen een onafhankelijke aanklager in Watergate-zaak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken ft, Zierikzee. Postbus t. Tel. (OHIO) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand J 5,per jaar J 55,-—. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer; Stad en Landehoorde over oude stadskernen Dinsdag 30 oktober 1973 130ste jaargang Nr. 21378 De olieslop voor Nederland DOHA, QATAR, 29-10. De Nederlandse speeiale af gezant voor het Midden-Oosten heeft reeds met twee Arabische regeringen gesproken. De ambassadeur in Perzië, mr. P. A. E. Renardel de Lavalette, die zondag door minister mr. Van der Stoel een speciale diploma tieke spoedopdracht kreeg 0111 met de regeringen van een aantal Arabische landen te gaan spreken, die de olietoevoer naar Nederland hebben afgesloten, bleek maandagavond reeds met de regeringen van Ahoe Dhabi en Qatar te hebben gesproken. De Nederlandse diplomaat verklaarde maandagavond tegenover het pers bureau Reuter in Doha in Qatar, dat hij „allerhoffelijkst" was ontvangen, „maar of ik in mijn opdracht geslaagd ben, hangt natuurlijk af van de regeringen". Verder hoopt hij door te kunnen reizen naar het sultanaat Oman en naar Irak, waar de Nederlandse oliebelangen zijn genationaliseerd. In Doha kon de Nederlandse diplo maat niet zeggen of er nog aparte diplomatieke acties zouden worden ondernomen in Saoedi-Arabië, dat zondag bekendmaakte Nederland en de Verenigde Staten te zullen boy cotten, omdat beide landen een vij andige houding tegenover de Arabi sche landen zouden innemen. Eerder maandag kon een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag niets zeggen over een speciale diplomatie ke missie naar Saoedië-Arabie. Wel heeft Nederland een ambassade in de residentie Riad. TRIPOLIS, 30-10. Libië heeft giste ren (maandag) besloten met ingang van vandaag (dinsdag) zij olie-ex port naar Nederland op te schorten. Dit heeft het Libische persbureau maandagavond bekendgemaakt. Nederland betrok in 1972 vier mil joen ton ruwe olie uit Libië. Daar naast was Rotterdam doorvoerhaven voor 9,2 miljoen ton uit Libië. BEIROET, 29-10. Het Kremlin heef,t zich vorige week met zoveel nadruk ingespannen om een staakt het vuren in de oorlog in het Mid den-Oosten tot stand te brengen om dat Syrië en Egypte aan president Kosygin van de Sowjet-Unie hadden verklaard dat hun legers op instor ten stonden. Dit meldt het „Arabi sche Informatiebureau" in Oosteuro- pese diplomatieke bronnen te hebben vernomen. CAIRO, 29-10. Egypte zal het Rode Kruis vandaag (dinsdag) een lijst geven met de namen der Israëlische krijgsgevangenen die 't in de jongste oorlog gemaakt heeft, zo heeft het gezaghebbende dagblad El-Achram gisteren (maandag) bekendgemaakt. Het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken heeft de secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, Waldheim, al ingelicht, aldus EI Achram. Zondag was hij in Aboe Dhabi waar hij sprak met de onderminister van buitenlandse zaken mr. Seif Gabash. In Doha, werd hij maandag ontvangen door de minister van bui tenlandse zaken van Qatar, sheik Soehaim Bin Hamad Al-Thani. Ambassadeur Renardel de Lava- lette verklaarde in Doha dat hij dinsdag door zou vliegen naar Koe weit, waar hij de minister van bui tenlandse zaken sjeikh Sabah Al- Ahmed hoopt te ontmoeten. Misverstanden Over de besprekingen op het mi nisterie van buitenlandse zaken, zei ambassadeur Renardel de Lavalette: „Ik geloof dat e.r hier nogal wat misverstanden heersen over de Ne- derandse houdingIk hoop dat ik met mijn ophelderingen enige indruk heb gemaakt, maar dat is aan de regering- van Qatar om te beoorde len." Zijn missie naar de Arabische landen begon midden in het Islami tische feest Id'I Fitr. „Ondanks dat", aldus de Nederlandse diplomaat, „moet ik zeggen dat ik snel en goed ontvangen ben". Mededeling minister UTRECHT, 29-10. De duidelijk te beperken aanvoer van ruwe olie in Europa en de boycot van levering van olie aan ons land door Saoedi Arabië maken het noodzakelijk dat op heel korte termijn de distributiewetgeving in ons land in werking wordt gesteld. Dit heeft de minister van economische zaken, drs, R. F. M. Lubbers, ons maandagmiddag desgevraagd meegedeeld. l)it nummer bestaat uit 10 pagina's SYRIË. Een lid van het Amerikaanse congres, Leo J. Ryan (l.) in gesprek met leden van de Vredesmacht van de V.N., langs de bestandslijn in Syrië. Twee de van links zijn collega Robert Steele. Op de achtergrond een Israëlische pantserwagen. Die wetgeving is een raamwetge- ving op grond waarvan het kabinet bijzondere maatregelen kan uitvaar digen. Het overleg daarover zal ook binnenkort volgen. De olie-industrie zou het verstan dig achten wanneer die bijzondere -maatregelen 'er toe zouden kunnen bijdragen dat de verminderende aan voer en de voorraad voor ongeveer twee maanden, over een langere pe riode dan normaal zouden kunnen worden gebruikt. HAARLEM, 30-10. We moeten be paalde hoeveelheden resten van be strijdingsmiddelen in ons voedsel ac cepteren, anders hebben we niets te eten. In 95 procent van de in Neder land afgeleverde melk is die hoe veelheid echter zeer laag. Er is een gebied in ons land waar het wat minder goed is, maar er bestaat hoop dat de moeilijkheden daar over een half jaar opgelost zijn. De man die landelijk het over- heidsonderzoek naar en de strijd te gen de residuen in de boerenmeik coördineert, reageert zo op de pur blikatie van de Consumentenbond, die monsters van in de winkel ge kochte melk heeft laten onderzoe- Het is drs. J. Schoute, inspecteur van de volksgezondheid belast met het toezicht op levensmiddelen in Haarlem. ZIERIKZEE, 29-10. Maandagavond jl. had de kennis making plaats van de ouders der brugklasleerlingen met de technische school te Zierikzee. Na ccn hartelijk welkomstwoord door de directeur, dc heer F. G. Scherjon, waarin hij ondermeer zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst, werden dc ouders verrast met een muziekprogramma, gebracht door dc heer P. G. Rotte en drie leerlingen der school: Wiebe Nauta, Jan Schot cn'Arie Lous. Hierna gaf dc directeur een overzicht van het ontstaan en doel der brug klas. Oorspronkelijk zou cr één brugklas komen voor het gehele voortgezette onderwijs. Dat is helaas niet gelukt, zodat er tenslotte aan elk schooltype een brugjaar is ontstaan. Het doel van de brugklas is, de leerlingen wat wegwijs te maken in de mogelijkheden na deze brugperio- de, om zodoende hun keus te verge makkelijken. Dit brugjaar heeft een duidelijk oriënterend karakter, waarin de studielessen een voorna me rol spelen. Hierna zette de heer Scherjon dui delijk uiteen, welke mogelijkheden er na deze brugperiode zijn, nu m.i.v. het cursusjaar '73-'74 alle afdelingen 4-jarig zijn geworden. ïn vergelijking met nog maar en kele jaren geleden is vooral het aan tal lessen in de talen beduidend toe genomen. Goede kennis van de taal is een voorwaarde voor het goed be grijpen ook van wiskunde en auto techniek, etc. Er vinden grote verschuivingen plaats in het onderwijs. Het is altijd in beweging en zal dat ook moeten blijven om de aansluiting met de maatschappij buiten de school niet te verliezen. Na dc pauze, die opgeluisterd werd met muziek kon men eventueel vra gen stellen. Men vroeg o.a. of de leerlingen voldoende praktijk krij gen in verhouding tot vroeger. Dc directeur antwoordde dat dc Technische School van nu geen eco nomische school meer is. „We leve ren geen jonge vakmannetjes meer af. Scala van mogelijkheden en beroepen is zo groot geworden, dat dit ook onmogelijk is." Op een an dere vraag antwoordde de heer Scherjon dat nog nooit een leerling in een bepaalde richting gedwongen is. Wel wordt er advies gegeven. Hierna vertelde de heer Rotte waarom er ook op onze school mu ziek wordt gegeven. Muziek en tech niek staan dicht bij elkaar. Het zelf ervaren, wat muziek beoefenen is. Het zelf experimenteren met muziek, het samenspelen, luisteren, ook eens een keer naar iets wat je misschien niet direct mooi vindt- Maar door de achtergrond te kennen, wanneer deze Het L.T.S. muziekgroepje o.l.v. de leraar de heer P. G. Rotte (fluit). (Foto: Zicrtkzeesche Nieuwsbode) Wanneer twee hetzelfde doen, J is het niet hetzelfde. J Terentius f muziek werd geschreven, waarom en wat ze probeert uit te drukken, leert men vaak andere muziek ook waar deren. Door zijn enthousiasme werd de zaal geestdriftig en zong en stampte mee op de maat van eenvoudige me lodieën. Tot slot werden nog drie muziekstukjes ten gehore gebracht, te weten: ..Trompettune" (Henry Purcell); negerspiritual „We shall overcome" (Martin L. King); Israël- melodie „Jerusalaïm". De musici ontvingen een welge meend applaus. De heer Scherjon dankte de heer Rotte hartelijk, wenste ieder wel thuis en sloot deze bijeenkomst. FRANKFORT, 29-10. Twee gewa pende mannen hebben maandag in Frankfort een auto beroofd waarmee personeel van de Dresdner bank geld vervoerde. Zij maakten de recordsom van twee miljoen mark buit in bil jetten van duizend, vijfhonderd, vijftig, twintig en tien mark, waar van de nummers hoogstwaarschijn lijk niet genoteerd zijn. De twee mannen, die omstreeks 30 jaar oud waren, overvielen de wagen toen hij de parkeerplaats van de bank wilde oprijden. Zij namen de vlucht in een auto. die korte tijd later leeg werd aangetroffen. Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Overwegend droog weer met wol kenvelden; zwakke tot matige wind, eerst uit noordelijke, later uit uit eenlopende richtingen; minimum temperaturen omstreeks 6 maar in het noordoosten enkele graden lager, maxima morgen ongeveer 11 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 31 okt. Zon op 7.32, onder 17.14. Maan op 12.44, onder 20.47. 1 nov. Zon op 7.34, onder 17.12. Maan op 13.16, onder 21.52. Eerste kwartier: 3 nov. (7.29). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 31 okt. 6.01 18.14 11.44 1 nov. 6.30 18.53 0.08 12.34 Doodtij: 5 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 30-10. Het KNMI deelt mede: Een van de Atlantische Oceaan afkomstig hoge drukgebied lag dinsdagmorgen boven Engeland. Langs de noordflank van dit systeem koerste een depressie over Scandi navië naar de Oostzee, waarbij voor al in Noorwegen regen viel. Een met de depressie samenhangend front was dinsdagmorgn tot Denemarken doorgedrongen en veroorzaakte, voornamelijk in het noordoosten van het land, veel bewolking. Inmiddels verplaatst het hoge drukgebied zich over Engeland in onze richting, terwijl een daarbij be horende rug zich via de Noordzee naar Scandinavië uitbreidt en de de pressie naar Rusland wegtrekt. In de hogere luchtlagen stelt zich hier door een noordelijke stroming in, waarmee eerder genoemd front tot onze noordoostelijke provincies kan doordringen. Gezien de hoge barome terstanden wordt èr echter weinig aktiviteit van verwacht cn blijven dc regenkansen klein. Goede oogst in Rusland De Russische graanoogst zal dit jaar waarschijnlijk ruim 215 miljoen ton bedragen, zo heeft partijleider Leonid Brezjnew op een bijeenkomst in het Kremlin meegedeeld. Deze hoeveelheid ligt ver boven het streefproduktiecijfer van 197,4 mil joen ton en is veel groter dan dc recordoogst van 187 miljoen ton van 1970. Vorig jaar bedroeg de Sowjet- oogsl slechts 168 miljoen ton. 28 mil joen ton onder het gestelde doel. CHICAGO. 29-10. Dc bestuursraad Van de Amerikaanse balie heeft op een spoedzitting een resolutie aange nomen waarin de benoeming wordt gccisf van een volkomen onafhankc- lykc aanklager voor het onderzoek naar de Watergate-affaire. De speciale aanklager, aldus de resolutie, mag benoemd noch ont slagen worden door de betrokken partijen en moet volkomen onafhan kelijk staan tegenover de personen naar wier handel en wandel hij een onderzoek moet instellen. Hiermee kant de balie zich legen het plan van president Nixon om zelf een opvolger aan te wijzen voor Archibald Cox. die als speciale aan klager in de Watergate-affaire door Nixon de laan werd uitgestuurd wegens zijn meningsverschil met het Witte Huis met betrekking tot de overhandiging van de bandjes die meer licht moeten werpen op de rol Van de Amerikaanse president in de Walergate-af faire.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1