Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten VARIA ZEEUWSE KUNST TE ZIEN IN DORPSHUIS BRUINISSE C. Wandel en Zn „Barbie" komt vrij De auto als vervuiler ZEELAND REGELT VERVOER GEVAARLIJKE STOFFEN U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Rode Kruis Bruinisse zorgde voor hartelijk welkom patiënten Radio-dokumentaires van NOS over verkeersongelukken FOTO FILM Foto- en KAASKOP OF KAAS UIT HET VUISTJE? Op* ening zaterdag 27 oktober BRUINISSE, 25-10. Op zaterdag 27 oktober zal - zo als gemeld - de tentoonstelling „kunst uit Zeeland", - ondergebracht in ,,T Durps'uus" - te Bruinisse offi- cieel worden geopend door de heer A. L. van Gees- bergen, lid van G.S. van Zeeland. Er blijkt uit geheel Zeeland veel belangstelling voor deze opening c.q. ten toonstelling zelf te zijn. Bij de opening zal de heer H. W. A. Koch van «le Zeeuwse Culturele Raad een korte inleiding houden. De op de expositie tentoongestelde koliektic is - wat genoemd wordt - ..toevallige doorsnede, mogelijk geworden dank zy vrijwillige inzendingen. Kriptisch is een beetje dat zovele leden van de Zeeuwse Federatie op deze expositie ontbreken. Vele exposerenden intussen werken niet altijd in Zee land, maar hebben ook wel elders hun atelier. Hoe ook een respektabele kollektie is bijeengebracht, samengesteld door de heer H. Visser, direkteur van de Ncd. Kunststichting en drs. L. Tegenbosch. G.S. van Zeeland gaven de opdracht, overeenkomstig een advies van de Zeeuwse Culturele Raad. Talrijke onbekende namen „dra ven" op. maar ook enkele bekende Zeeuwse namen, als Antoine Mes en de uit de regio afkomstige kunste naars Rein Dool (Sehuddebeurs), Leo Stigter (Noordgouwe) en diens echt genote Ted Stigter-Meijer (wandkle den) en de Zierikzeese kunstschilder G. van der Ven, werkzaam als schil der en tekenaar. Een werkje van Leo Stigter te Noordgouwe. Mavo te Zierikzee met 100, de Chr. basisschool met 25, de O.L. te Oos- Schooljeugd Rijkspolitie heeft Men verwacht de nodige belang stelling! ook in schoolverband. Veel leerlingen zullen het werk komen bekijken. Niet alleen de beide ba sisscholen te Bruinisse met resp. 33 en 25 leerlingen komen, maar ook het „Kofschip" in Zierikzee, met 87, de school te Ellemeet met 13, de Chr. Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 milieu-agent HOORN, 25-10. De wachtmeester der eerste klasse P. Wanink uit het Noordhollandse dorp Venhuizen is de eerste milieuagent binnen het korps Rijkspolitie. Hij is voor de ter mijn van een jaar op proef ter be schikking gesteld van het water schap „West-Friesland" en is belast met de controle op het milieu. De heer Wanink is hiervoor vrij gesteld van zijn normale politionele taak om zich geheel op zijn nieuwe functie te kunnen concentreren. De districtscommandant van de rijkspo litie in Alkmaar, overste J. Sijp, ver wacht veel van dit experiment, dat mogelijk nog uitgebreid zal worden, wanneer de waterschappen in Noord -Holland net als in West-Friesland geconcentreerd zullen worden. Moord bekend op prostituee GRONINGEN, 26-10. De 21-jarige beroepsmilitair J. T. L. R. uit Gro ningen heeft donderdagavond kort voor twaalf uur bekend een week geleden de 39-jarige prosituee Bea Pel te hebben vermoord. De man was eerder op de avond door de Groninger politic aangehouden. terland, met 3, de Openbare basis school te Nieuwerkerk met 27, de Chr. Nijverheidsschool met 90 leer lingen zullen onder andere in de loop van de week de tentoonstelling in het Durpsuus gaan bezichtigen. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De vooraanstaande Joodse wiskundige en rebel Wladi- mir Slepak is donderdag in Moskou gearresteerd toen hij bij het Hoog- gereehtsof een petitie wilde afgeven, zo hebben Joodse kringen in de Sow- jet-hoofdstad bekendgemaakt. RECIFE. Wederom zijn twee me dewerkers van de aartsbisschop van Olinda en Recife, mgr. Helder Ca- mara, gearresteerd. Aldus verneemt de actie Dom Helder Camara-Lei- derdorp uit Recife. In deze actie groep werken vrienden van de Bra ziliaanse aartsbisschop uit geheel Europa samen. BRUSSEL. Amerika heeft in Brussel voorgesteld het Navo-comité voor leefmilipuproblemen (C.C.M.S.) twee nieuwe projecten te laten aan vatten, één ter bestudering van de winning van „zonne-energie" en één betreffende geothermische energie. ANKARA. De Portugese regering heeft aan de vooravond van de bij eenkomst van de Noordatlantische assemblee, het NAVO-parlement, opriieuw Nederlandse kamerleden uitgenodigd voor bezoeken aan de Portugese gebieden in Afrika. JERUZALEM. De algemene ver kiezingen in Israël zullen op 31 dc- fccmber worden gehouden. Aanvan kelijk zouden de Israëliërs op 31 ok tober naar de slembus gaan, maar de herkiezingen zijn als gevolg van de oorlog uitgesteld. PHNOM PENH. Tien Russische di plomaten zijn donderdag per vlieg tuig uit. de hoofdstad van Cambodja vertrokken. Dit vertrek komt nage noeg neer op sluiting van de'Sow- jet-ambassade in Cambodja. LA PAZ, 23-10. Het Boliviaanse hooggerechtshof heeft donderdag avond opdracht gegeven tot onmid- delijke vrijlating van Klaus Altman (Barbie) die in Frankrijk ter dood is veroordeeld wegens oorlogsmis daden als hoofd van de gestapo in Lyon. Het hof verwierp een verzoek van Peru tot uitlevering van de tot Boliviaans burger genaturaliseerde Klaus. DEN HAAG, 25-10. Byna twintig procent van alle luchtvervuiling in ons land ontstaat door uitlaatgassen van auto's. In economische zin vormt de auto als consumptie- of investe- ringsgoed een directe bijdrage van tien procent tot het nationale inko men en voorziet zij in ruim zes pro cent van de werkgelegenheid in ons land. Op grond van de onlangs gecorri geerde bevolkingsprognose van het C.B.S. is te verwachten, dat het per sonenautopark in ons land zal groei en tot ongeveer 4,7 miljoen stuks in 1980. Deze groei zal een navenante toeneming van deze bijdragen aan nationaal inkomen en werkgelegen heid. Deze en andere gegevens zijn te vinden in de uitslag van een onder zoek van Esso-Nederland naar de vele aspecten van het autorijden in ons land. MIDDELBURG, 25-10. Op 1 november a.s. treedt in alle Zeeuwse gemeen ten een verordening in werking, die het verbiedt gevaarlijke stoffen te vervoeren langs andere openbare wegen dan de routes, die hiervoor zjjn aangewezen. Advertentie Een andere manier van sparen, mei een leuke spaarwinst na 2, 4/2 of 6 Jaar. De NMB Spaarwinslbiljelten zijn aan toonder; zij zijn le verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 ƒ1.000,- 4.367,20 2 jaar 7 5.000,- 714,70 4/2 jaar 7% 1.000,- 3.573,49 4V2 jaar VA 5.000,- 621,49 6 jaar 814 ƒ1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar 8'/4 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK tamboer Auonntautikantoor afJ. assurantiën alle verzekeringenpensioenadviezen, financieringen, hypotheken Lindenlaan 3 Telefoon 01870-3477 tWiddelharnis De ,,J. Henri Dunant" in vluchlliaven BRUINISSE, 25-10. Woensdag middag plm. 5 uur meerde het Rode Kruis ziekenverzorgingsschip J. Hen ry Dunant, ter Overnachting in de vluchthaven te Bruinisse, met aan boord 77 patiënten, invaliden en ge handicapten uit de provincie Utrecht Naast de patiënten waren er nog 7 verpleegkundigen, 29 helpsters en 6 helpers. Scheepsarts was dr. E. W. Melchior uit Bvltho'ven, geestelijk verzorger aalmoezenier P. A. H. van der Logt te Amersfoort, hoofdver pleegster mej. zuster C. A. C. Seij- monsbergen uit Baarn. Voor het Ro de Kruis bestuur afd. Bruinisse was de aankomst aanleiding weer acte de presense te geven, nadat te voren was gezorgd de 22 mannelijke en 52 vrouwelijke patiënten een hartelijk welkom in Bruinisse te bereiden. Dat begon met de aanbieding van fruitbakjes door de dames van het Welfare werk. Deze bakjes waren versierd met een pinguin gemaakt uit mosselschelpen en dat gaf een leuk gezicht. De Chr. Zangvereniging Zingt mot aandacht, (dirigent de heer Groenleer) zong een aantal lie deren. Grevelingcn Voorzitter burgemeester G. Hok ken heette de patiënten welkom op het grondgebied van Bruinisse. Hij zette nader uiteen in welke gemeen te men was afgemeerd: een derp groot geworden (en bekend) door de mosselcultuur, die door afsluiting van de Grevelingen gedeeltelijk ver loren ging. Bruinisse heeft echter ge probeerd uit verlies winst te krijgen door over te schakelen op de recre atie toer. Langs het Grevelingen- meer zal een groot recreatiegebied ontstaan, wat aan velen werk en brood kan geven. Hij hoopte dat de avond in Bruinisse aangename her inneringen zou achterlaten en wenste HILVERSUM, 25-10. Dc NOS- radio gaat een serie van drie docu mentaires van Bob U^chi uitzenden over verkeersongevallen. 11 Hl lift door CORK In de hele wereld zijn dieven gek juist op filmkamera's. Zelfs in uw woonplaats. Laat daarom uw kost bare kamera niet slingeren. Neem een kamera in uw auto mee. Kan te pas komen bij ongeval of bij zondere gebeur tenis. Leg uw mooie kamera nooit open en bloot in de auto. Bederft de kwaliteit van uw filmpje als de zon er op schijnt en trekt diefachtige k mensen aan. Hans Janssen, js vcur deze docu mentaires twee maanden lang bij de Rotterdamse politie gestationeerd geweest en reed in die tijd niet poli tie wagens en ambulances van het ene ongeval naar het andere en re gistreerde daarbij de afschuwelijke consequenties van een onverwachte dood en taferelen rond een zwaar gewond slachtoffer in of buiten de wrakstukken van een verwrongen automobiel. De ongevallenstations van vier Rotterdamse ziekenhuizen stonden voor hem open. De door Janssen gemaakte opna men zijn verwerkt in de eerste do cumentaire. die op zondag 28 okto ber (van 14.30 tot 15.10 uur via Hil versum 1) wordt uitgezonden. De gevolgen van een ongeluk voor een slachtoffer en zijn omgeving ko men in de tweede documentaire op 4 november aan de orde. SCHEEPVAART Abida; 24.10 Curacao naar Lake Charles. Acila; 3110 in de P.G. verwacht. Aemaea; 24/10 te Rosarito. Ameland; 24 10 te Bremerhaven. Atys; 25'10 Anchorage naar Nikiski. Camitia; 25 10 Curacao naar Stan- low. Diloma; 3 11 Wilmington verwacht. Dione; 2 11 Sydney verwacht. Vivipara; 30 10 Miri verwacht. Vlieland; 25 10 te Curacqo. allen een goede reis toe, dank bren gend aan de Welfare-werksters en het zangkoor. Ook de Nova's (band) werden in de dank betrokken, want deze stonden gereed om, nadat de burgemeester was vertrokken, een bydrage als ►/rolyke noot aan de avond te leve ren. Dat lukte uitstekend, het dank woord van de scheepsarts aan het bestuur beklemtoonde dat, evenals het applaus dat de patiënten zelf na afloop lieten horen. SPORT VOETBAL Zierikzee IJong Ambon I Tegen het attractief, op de 2e plaats staande Jong Ambon, komt Zierikzee I op hel sportpark Ban- nink in het veld met: A. Sloutjesdijk d-, J. H. Vcrkaart, J. Bij de Vaate, P. Goedegcbure, A. Kamp a., C. Wil- lenburg, A. van Tiggelhoven aanv., A. Koster m., J. Berrevoets, J. Krips, M Viergever v. Reserve R. Pieters. Niet van dc partij zijn C. Struijk, C. Lodewijk en K. Verkaarl wegens blessures en ziekte. Aanvoerder van Jong Ambon, dit, seizoen gepromoveerd uit de" afd. Zeeland K.N.V.B. is de vroegere Middelburgspeler Pentury. Volgens de weerberichten is het a.s. zondag rustig herfstweer, zodat ook deze omstandigheden meewer ken om tot een hoog aantal bezoe kers le komen. Zeeland Sport 3Zierikzee 2 Met grote kans op succes spelen le Vlissingen: J. Roskam d., J. Schiette- katte, J. Geleijnse, Th. van Aken, A. Winkelman a., A. Willemse, J. Voets, C. Klink m., J. C. Willemse, H. Ver- meule, J. Jonker v. Reserves L. Ne- lisse en J. Stols. Hansweertse Boys 3Zierikzee 3 Zierikzee 3 zal zich met: M. Kloet d„ K. Stoutjesdijk, J. van Dienst, S. Struijk, B. Wijsman a„ H. Paroux, B. de Zeeuw, Chr- van Sprundel m.. R. Duim, J. Papeveld. L. Stoel v„ en de reserves K. van Rassel en S. Kamp, te Hansweert niet laten ver rassen door hun Hansweertse colle ga's. Zierikzee 4Goes 4 Een vierde elftal nu uit Goes komt op bezoek te Zierikzee: L. Jonker d.. J. C. Struijk, J. Hatzman, J. A. Ber revoets, J. Schoonen a„ L. van Tig gelhoven, L. Lukus, J. Verkaart m„ I. J. van Nieuwcnhuize, T. Merle, J. v. d. Westen v., en M. Bruijnes. als reserve, gaan deze wedstrijd met op timisme tegemoet. De provincie heeft een overzichts kaart samengesteld van dc wegen, waarlangs het vervoer van deze stof fen vry is. Deze kaartjes zijn aan een groot aantal instanties (gemeen ten, vcrvocrdersorganisalics, politie etc.) toegezonden. Voor andere belanghebbenden zijn ze kosteloos verkrijgbaar op het pro vinciehuis te Middelburg, bureau openbare orde en veiligheid. Zeeland is de enige provincie in Nederland waar het vervoer van ge vaarlijke stoffen over de weg pro vinciaal is geregeld. Dit is gebeurd op uitnodiging van dc Commissaris der Koningin, die dc Zeeuwse ge meenten tot deze aanpak heeft ge adviseerd. De gemeenten zijn n.l. in gevolge dc wet gevaarlijke sloffen vrij deze zaak op gemeentelijk ni veau le regelen. Ilulp centra Bij de uitvoering van de verorde ning zijn dc Zeeuwse hulpcentra in geschakeld. Wanneer ontheffing van het verbod - te geven door b. en w. van de gemeente waar het transport plaatsvindt - nodig is kan dit via de centra worden aangevraagd: tel. 01150-4444 bezuiden de Wcsterschcl- de en tel. 01100-4444 benoorden de Westerscheldc. Tevens dienen aan dc hulpcentra te worden doorgegeven kennisgevin gen - bestemd voor de burgemccs- sters - van transporten, waarvoor de minister van verkeer en waterstaat vergunning heeft verleend. Dr hulpcentra fungeren dus als eenlrale adressen vnt»r de Zeeuwse burgemeesters en enlleges van h en w. Bovendien beschikken zü over personeel, materieel, literatuur etc. teneinde de gemeenten ariïvfczrn te kunnen geven. LAATSTE NIEUWS Israëlische tanker tot zinken gebracht TEL AVIV. 26-10. Egyptische oorlogsschepen hebben vrijdagmor gen bij de toegang naar de golf van Seuz een Israëlische tanker tot zin ken gebracht. Dit heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meege deeld. De tanker „Sirius" was op weg naar Israël. Het incident vond plaats om 8.00 uur onze tijd. Oude Westen: Hou de kerstboom maar! ROTTERDAM. L'S-IO. Dc ak lie- groep het Oude Westen heeft geen enkele behoefte aan een van ge meentewege verstrekte kerstboom. Dif heeft clc aktiegroep in biltere bewoordingen geschreven aan de Ititerwijkcnmmissie ontspanningsae- tiintclten. „Aanvankelijk dachten wij aan een misplaatste grap. Wilde men in het licht van dc kerstboom de nalatigheid demonstreren van b. en w.. die na drie jaar praten niets anders hebben gedaan dan onze wijk verder laten verpauperen? Uit ethische gevoelens zou het waarde voller geweest zijn als men met dii Kerstfeest dc eerste gerestaureerde of nieuwe woningen tegen betaalbare huren aan de bewoners had kunnen aanbieden. Dc vervallen stal. waar eens een kind geboren werd, behoeft u niet in Bethlehem te zoeken. U vindt hem in elke oude Rotterdamse wijk", aldus de aktiegroep. Advertentie ANKARA. Dc tegenstanders van de oorlog die Fortngal in zijn Afri kaanse gebieden vnrrt, zullen er waarschijnlijk "iet in slagen de N.A.V.O.-assemble, die lot vrijdag in Ankara vergadert en begin volgende week In Istanbul bijeenkomt, een uitspraak over deze oorlog te laten doen. Een minder fraai moment uil dc mooie wedstrijd F.C. Hembrug tegen V.S.O.P. II. Scheidsrechter Millendorp meende door oulputser Bobby Dapper van V.S.O.P. II voor "kaaskop" uitgemaakt ie zijn. Dapper protesteerde dal-ie naar dc coach om zyn hapje tussendoor, zijn kaas uit het vuistje, riep, (NZB-foto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4