Enthousiaste ontvangst Italiaanse president en Koningin Juliana ✓^Sciale DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEEN TROEPEN SlIPERMOGENDHEDEN NAAR M.-00STEN FELKE AANBOUWKEUKENS EUBELRAMA kas-chrysanten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken II, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 225S. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,'per jaar J 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Vrijdag 26 oktober 1973 130ste jaargang Nr. 21376 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 In dit nummer: Officieel begin aankleding Grevelingen de 14e eeuw gewag gemaakt van Ita liaanse invloeden; invloedrijke en kapitaalkrachtige Italiaanse burgers vestigden zich hier. Bij de restauratie van 1776 was de Italiaan Pedro Bossi betrokken en de stilaan bekende kwikbarometer werd gemaakt door D. Tachi. In de 17e eeuw ontbood de graaf van Flo rence Zierikzeese zoutzieders om de Florentijnen het vak te leren. Zij werden onderscheiden met de zilveren penning van de stad als dank voor hun hulp. (Vervolg óp pagina 3) Advertentie Dealer: ISTA - Oosteiland Tel. (01114) 1495 Hooggestemd uur voor Zierikzee ZIERIKZEE, 25-10. Een uur Italiaans-Nederlandse, preeieser nog: Italiaans-Zierikzeese verbroedering, werd donderdagmiddag beleefd in de trouwzaal van het stadhuis, bij gelegenheid van het bezoek van de Italiaanse president G. Leone met echtgenote, in hoog gezelschap van Hare Majesteit koningin Juliana. Dank zij dit staatsiehezoek van de Italiaanse president, zo kort na haar regeringsjubileum, koningin Juliana dus alweer in Zierikzee. Een hijzonder evenement, dat, zij het met een handvol minuten achterstand op het schema, vlekkeloos ver liep. Een Meelstraat met volop publieke belangstel ling, en stramme marechaussee met gepresenteerde sabel, het college van b. en w., Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen, en andere autoriteiten, verwel komden de hoge gasten, die - voorop de auto met de koninklijke standaard - in een lange rij auto's, voor afgegaan door gehelmde motorpolitie, werden voor gereden. Hoe ingenieus ook het „draaiboek", de begroting maakte een volmaakt ontspannen indruk, vooral ook door toedoen van de Italiaanse president en koningin Juliana, die na het verlaten van de auto en de begroeting door burgemeester Th. H. de Meester allerhartelijkst het publiek, dat een plaatsje had gevonden achter drankhekken, toewuifden. Een nadere begroeting en kennismaking met het stadhuis vond plaats in de Vierschaar, waar Marianne Borst en Marjan Muste de koningin en mevrouw Leone een fraai geschikte ruiker aanboden. De koningin was geheel in zwart bont gekleed; mevrouw Leone droeg een beige japon met geplisseerde rok en had het hoofd gedekt met een bruine bontmuts. De heer De Meester toonde de verrassingen van de Vierschaar, met op de eikenhouten balken de wapens van de nog bestaande en verdwenen dorpen van Schou- wen-Duiveland. De president droeg een grijs kostuum. Na ongeveer tien minuten begaf het gezelschap - o.w. talrijke hoffunktionarissen en van Italiaanse zyde de heer Morro, minister van buitenlandse zaken, zich via de trap naar de trouwzaal, waar de officiële toespraken werden gehouden. Het was toen ongeveer tien voor één. De hoge gasten van de heli's op weg naar de auto's op sportpark „Bannink". V.l.n.r.: mevr. Leone, burgemeester De Meester, H.M. de Koningin en Zee- lands commissaris mr. J. van Aartsen. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Opluchting na spanning DEN HAAG, 25-10. De crisis in het Midden-Oosten heeft donderdagavond een dramatische wending ten goede genomen, nadat de Sowjet-Unie haar steun had gegeven aan een besluit van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, een vredesmacht te sturen naar het Midden-Oosten. Van deze vredesmacht worden „blauwhelmen" uit de landen die lid zijn van de Veiligheidsraad waaronder de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten uitgesloten. Enkele uren nadat het besluit genomen was had secretaris-generaal WaJdheim van de Verenigde Naties - die 24 uur de tyd gekregen had met een blauwdruk op tafel te komen - een voorhoedemacht van 900 man Oos tenrijkse, Finse en Zweedse troepen, afkomstig van de V.N.-vredesmacht op Cyprus, klaarstaan. Het besluit van de Veiligheidsraad volgde op een dag waarop president Richard Nixon als opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten de leden van de verschillende krijgs machtonderdelen in de Verenigde Staten zelf en er buiten, in staat van verhoogde paraatheid had gebracht omdat eenzijdige Russische militaire interventie in het Midden-Oosten dreigde. De vyf supermachten gaven zich uiteindelijk gewonnen onder druk van een motie die door acht nict- gebonden lidstaten van de V.N. aan de Veiligheidsraad was voorgelegd. De Chinese volksrepubliek stemde niet en Frankrijk onthield zich van stemming toen uitsluiting van de grote mogendheden van deelneming aan een vredesmacht ter sprake kwam. Risico hotsing De houding van de grote vijf blies stoom af van een crisis die het risico had bevat van een botsing tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten en die door de afkondiging van de verhoogde staat van paraatheid door Amerika gelijkenis was gaan verto nen met de Cubaanse rakettencrisis van 1962. De jongste crisis naar aanleiding van de gebeurtenissen in het Mid den-Oosten was tot het kookpunt gestegen nadat Egypte woensdag aan Rusland en Amerika had gevraagd troepen te sturen om een einde te maken aan beweerde Israëlische be standsschendingen aan het Suez- front. De Verenigde Staten weiger den. Israël en Egypte In Jeruzalem deelde een woord voerder van de Verenigde Naties mee dat bestandswaarnemers al po sities aan het innemen waren op zo wel het Syrische als Egyptische front. Israël verklaarde dat donder dag de gehele dag de wapenstilstand nauwgezet in acht genomen was. Egypte echter deelde in een militair communique mee dat Israëlische troepen opnieuw hadden geprobeerd de stad Suez te bestormen, waarbij ze acht tanks verloren, en dat Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen donderdag tweemaal boven Egypte hadden gevlogen. Cairo verwelkom de donderdagavond het optreden van de Veiligheidsraad. DEN HAAG. Het besluit van de Veiligheidsraad een V.N.-vredes macht naar het Midden-Oosten te zenden zonder deelneming van de grote (kern) mogendheden heeft don derdagavond opluchting gebracht na een dag vol spanning waarop de V.S. een alarmsituatie voor militaire ba ses over de wereld verspreid hadden afgekondigd. Amerika, beducht voor een confrontatie van de supcr-mo- gendheden in het gebied van het Midden-Oosten, was tot verhoogde paraatheid overgegaan na aanwijzin gen dat Moskou van plan zou zijn in te gaan op het Egyptische verzoek troepen te zenden voor toezicht op het bestand. Advertentie in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 ZIERIKZEE. Bij aankomst van het Italiaanse presidentiële echtpaar voor het stadhuis, vond de begroe ting plaats door burgemeester Th. H. de Meester. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook „oude stad" Na een „vin d' honneuir", maar jus d' orange was er ook bij - gaf burge meester De Meester uiting aan zijn gTote waardering, dat de hoge Ita liaanse gasten, niet louter de werken van hoog; technisch vernuft - de Del tawerken - in ogenschouw wilden nemen, maar ook - samen met de Nederlandse vorstin - de oude stad Zierikzee. „Wij stellen dit op hoge Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De cynicus kent van alles de prijs en van niets de waarde. Oscar Wilde Verwachting tot zaterdagavond: Overdag droog en zonnig Vannacht en morgenochtend hier en daar mist, morgen overdag droog en vrij zonnig weer; zwakke tot matige zuidelijke wind; minimumtempera turen van 5 graden vlak aan zee tot om het vriespunt elders met plaat selijk nachtvorst, maximumtempera turen rond 14 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 okt. Zon op 7.25, onder 17.22. Maan op 9.10, onder 17.31. 28 okt. Zon op 7.27, onder 17.20. Maan op 10.17, onder 18.08. 29 okt. Zon op 7.29, onder 17.18. Maan op 11.16, onder 18.53. Nieuwe maan: 26 okt. (4.17). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 27 okt 3.52 16.00 9.10 21.36 28 okt. 4.24 16.33 9.46 22.10 29 okt 4.56 17.07 10.23 22.47 Springtij: 28 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-10. Het KNMI deell mede: Het weer in ons land wordt reeds enkele dagen beheerst door een krachtig hogedrukgebied waarvan het centrum vrijdagmorgen boven Zuid-Polen lag. De as van dit hoge drukgebied bevond zich toen boven ons land. Er was dan ook weinig wind waarbij tijdens opklaringen de temperatuur in de ochtend plaatse lijk tot 1 a 2 graden daalde. Hierbij vormde zich hier en daar mist die echter vrij spoedig verdween. Het hogedrukgebied vormt een belem mering voor storingen op de oceaan om naar onze omgeving te trekken. Advertentie Volop vanaf 3,— per bos BLOEMEN- EN TUINCENTRUM prijs". De burgemeester sprak in het Nederlands, daar president Leone in „Vreemde" talen niet bedreven schijnt te zijn. Een perfekt vertalen de tolk van het ministerie zorgde voor dit taalkundig probleempje. Hel stadhuis Wat kon en wilde de heer De Meester anders doen dan de schatten van Zierikzee, mi. r vooral van het stadhuis opsommen. Hij wees op (je partieel nog aanwezige sfeer van de Middeleeuwen en op de 16e en 17 e '•-.-■eeuwso poorten, wallen,-toren en-ge-.-, bouwen. In feite is het stadhuis een afspiegeling van de stadhistorie, met - wat het stadhuis betreft - de 14e eeuwse voormalige vleeshal', die tot Vierschaar werd. De restauratie van de trouwzaal vond plaats in 1776 in Lodewijk XV-stijl; later als Vier schaar gebruikt, met advokaten en schepenbank. In het Poortersboek wordt al in Italiaanse invloeden HAAMSTEDE V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1