SRV 't Kan nog net. lot en met dinsdag krijgt iedere spaarder iets aardigs bij de Rabobank. verdwenen verlooide Te Oosterland werd een middenstands-vereniging opgericht Vluchtelingen in cijfers Gratis kopstuk bij E-10 speciaal Cassis 139 voor 132 Leuke attentie Spaarplannen uitvoeren sparen doet u bij de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 oktober 1973 Nr. 21375 Winkelweek als (loei Advertentie OOSTERLAND. 22-10. Hier ter plaatse werd een middenstandsver eniging opgericht met aanvanke lijk ruim twintig leden. Het bestuur van de vereniging bestaat uit: J. P. Boogert-voorzitter, H. Stouten Joh. z.-secretaris, Jan Bolle-penningmees ter. J. Bouwman, B. Matthee en J. de Vlieger bestuursleden. NEW YORK. 24-10. Afrika blüft het werelddeel waar het probleem van de hulp aan vluchtelingen het nüpendste is. Hun aantal in de loop van 1972 van 990.000 gestegen tot 1.020.00, verklaart de hoge commis saris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties, prins Sadrocddin Aga Khan, in ztfn jaarverslag aan de assemblee van de volkrenorganisatie De repatriëring van 47.700 vluch telingen uit Soedan is te niet gedaan door de vlucht van 60.000 mensen uit Boeroendi - om te ontkomen aan massaslachtingen en 2.000 mensen uit de Portugese gebieden in Afrika cn Rhodesie naar Senegal, Tanzania Zambia. Bovendien arriveerden in oktober 1972 12.000 leden van liet wachtto rengezelschap - jehova's getuigen - uit Malawi in Zambia. Deze toevloed van nieuwe vluch telingen heeft het hoge commissa riaat vijf miljoen dollar extra ge kost. Het grootste deel van dit be drag ging op aan het installeren van de vluchtelingen in onbewoonde ge bieden. Het hoge commissariaat merkt op dat het moeilijkste probleem in 1972 is geweest de evaluatie en herinstal latie van de Aziaten die in Oeganda woonden. Eind maart 1973 waren 1.970 van deze in totaal 34.000 vluch telingen nog niet in een nieuw va derland opgenomen. Het aantal vluchtelingen in Zuid- Amerika is in 1972 tamelijk constant gebleven en bedroeg 105.000, waar van de grote meerderheid van Euro pese afkomst is en ongeveer 7.000 uit Latijns-Amerika zelf komen. In Brazilië wonen 37.000 vluchtelingen en in Argentinië 33.000. In Europa is het aantal vluchte lingen met 615.000 gelijkgebleven, de 12.000 nieuwe emigranten uit het Caraibische gebied in Spanje - waar het aantal is gecompenseerd door naturalisaties en vertrek - inbegre pen. Het hoge commissariaat, dat zich niet bezighoudt met de Palastijnse vluchtelingen, voor wie de Verenig de Naties een apart lichaam hebben deelt in zijn jaarverslag mee dat 141 vluchtelingen van Europese afkomst in 1972 China hebben mogen verla ten, tegen 73 in het voorgaande jaar. (Advertentie) De pas opgerichte vereniging kwam in cafetaria „Neffen d'Eule" in vergadering bijeen, zo goed als alle leden waren, aanwezig, verschillen de met hun echtgenotes. De voor zitter heette de aanwezigen welkom en zette vervolgens het doel van deze bijeenkomst uiteen. Het plan bestaat om een winkelweek te organiseren van maandag 26 november tot en met vrijdag 7 december a.s. met ver schillende evenementen, zoals dit bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is. Van verschillende zijden werden suggesties naar voren gebracht door de leden, onder meer het uitreiken van letters door de deelnemende middenstandszaken voorzien van hun stempel, maarmee een slaigzin gevormd moet worden die nog na der bekend gemaakt zal worden. Besloten is een of twee hoofdprij zen beschikbaar te stellen benevens vijftig kleinere prijzen. De aktie zal besloten worden op vrijdag 7 december met een 'gezellige avond in hervormd verenigingsge bouw, waarop de prijswinnaars be kend gemaakt zullen worden en de prijzen zullen worden uitgereikt. Dit (voorlopig) programma werd samen gesteld en akkoord bevonden dooi de aanwezigen. Op de volgende ver gadering maandagavond 12 novem ber a.s. om acht uur, in cafetaria „Neffen d' EuLe" zullen de definitie ve plannen gemaakt worden. De voorzitter besloot de vergadering met een dankwoord. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van justitie Elliot Richard son is afgetreden, nadat president Nixon de speciale officier van jus titie Archibald Cox had ontslagen. Ook Richardsons plaatsvervanger William Ruckelshaus werd door Ni xon ontslagen. Op de foto: v.l.n.r. Richardson, Cox en Ruckelshaus. Landbouwschap gaat met kabinet praten DEN HAAG, 24-10. Een delegatie van het Landbouwschap gaat woens dagmiddag (24 oktober) in Den Haag praten met een delegatie van het ka binet. nderwerp van gesprek: de revaluatiecompensatie voor de agra riërs, die naar het oordeel van het Landbouwschap hoger moet zijn dan de regering heeft vastgesteld. Van het kabinet zullen aanwezig zijn mi nister-president drs. J. M. den Uyl; minister van financiën prof. dr. W. F. Duisenberg; minister van econo mische zaken drs. R. F. M. Lubbers; minister van landbouw mr. T. Brou wer. De Overijsselse landbouwmaat- schappij heeft alvast in een telegram van het Landbouwschap geëist, dat het in de bespreking het been stijf houdt; deze gewestelijke organisatie wil vooral hogere compensatie voor fabrieksaardappelen en melk. Prinses Anne en verloofde in Nederland SCHIPHOL, 24-10. Als eerste de vliegtuigtrap afdalend op een koud en nat Schiphol is de Engelse prin ses Anne uit Londen op Schiphol aangekomen. Voor de andere passagiers van de KLM DC-9 het vliegtuig normaal via de aviobrug konden verlaten wa ren de prinses en haar verloofde Mark Philips die haar vergezelde, al met een op het platform wach tende Rolls Royce op weg naar Boe- kelo. Prinses Anne en haar verloofde, met wie zij in november in het hu welijk zal treden, zullen daar deel nemen aan ruiter wedstrijden, die vandaag (donderdag) beginnen. Er komt nieuw weekblad UTRECHT, 24-10. De B.V. uitge- versmaatschappij Bonaventura (El sevier) gaat in het voorjaar van 1974 in nauwe samenwerking met de Ne derlandse Dagbladunie een nieuw weekblad op de markt brengen. Tot hoofdredacteur van dit blad is be noemd Wibo van de Linde, nu nqg woordvoerder van de hoge commis saris voor vluchtelingen in Genève en voordien chef van AVRO's Tele- vizier Magazine. Bonaventura maakt deel uit .van de Elseviergroep, de N.D.U. is uit geefster van onder meer het Alge meen Dagblad en NRC-Handelsblad. Het nieuwe weekblad richt zich op een breed lezerspubliek. Agrarisch opleidingscentrum DORDRECHT, 24-10. Ir. A. de Zeeuw, directeur-generaal van de landbouw en de voedselvoorziening, komt vrijdag a.s. in Dordrecht het agrarisch opleidingscentrum van het Kon. Ned. Landbouwcomité KNLC openen. Het omvat drie scho len: een lagere land- en tuinbouw school, een middelbare en een hoge re landbouwschool. De eerstgenoem de ressorteert nu nog onder de bij het KNLC aangesloten HoIJandsche maatschappij van landbouw, maar zal per 1 januari ook onder de KN- LC-stichting opleidingscentrum ko men. Zaterdagmiddag is er een open dag, zodat alle belangstellenden het in een jaar tijds gebouwde scholen complex van binnen kunnen bekij ken. Alsjeblieft KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse ver eniging voor bondpromotion dringt er bij de regering op aan het inter nationale verdrag betreffende de be scherming van bedreigde flora en fauna zo spoedig mogelijk te ratifi- AMSTERDAM. Een jury, bestaan de uit Willem Duys, Vincent van Engelen, Jip Golsteyn, Frans de Kok, Joop de Roo en Elly de Waard heeft voor 1973 vijftien langspeel platen onderscheiden met de Edison Populair. DEN HAAG. De Nederlandse re gering betreurt het zeer dat juist Nederland door de Iraakse nationa lisatiemaatregel is getroffen. Dit heeft de directeur-^generaal politieke zaken van het ministerie van bui tenlandse zaken dinsdag de Iraakse zaakgelastigde in Den Haag meege deeld. NIEUW VENNEP. Vijf artsen in Nieuw Vennep (Haarlemmermeer) die een groepspraktijk willen stich ten zijn gestuit op een beslissing van het gemeentebestuur. Dit wil de be taling van rente en aflossing niet garanderen voor een lening ten be hoeve van uitbreiding van het Groe ne Kruisgebouw in Nieuw Vennep. TIEL. Vertegenwoordigers van ge meenten in het Gelders rivierenge bied hebben dinsdag in Tiel besloten om kleine groepen van standplaatsen voor woonwagens aan te leggen, ter vervanging van hét regionale woon wagencentrum in Tiel. DEN HAAG. Hef Nederlandse Ro de Kruis zal de komende dagen „gro te hoeveelheden" medische hulpgoe deren voor de oorlogsslachtoffers naar het midden-oosten zenden. Alle voorraden gaan naar de delegaties van het internationale Rode Kruis in de betrokken landen, aldus een mededeling. EINDHOVEN. De politie van Eindhoven heeft de rode Fiat terug gevonden die maandagmorgen is ge bruikt bij de oyerval op een geld transport in het winkelcentrum Woensel, waarbij 80.000 gulden werd buitgemaakt. De auto is teruggevon den in de Reynhovestraat. DEN HAAG. Bij de aankoop van een personenauto voor een Neder lands gezin heeft in 90 procent van de gevallen de man meebeslist, in 58 procent de vrouw, in 26 procent de zoon(s) en in 16 procent de doch ters). DEN HAAG. Tweede kamer cn regering zyn elkaar tegemoetgeko men op het punt van de kostenver goeding van het vervoer van leerlin gen an blo-scholen, zo is dinsdag middag gebleken tijdens het voorge zette debat over de voorgestelde wij zigingen van de kleuteronderwijs en de lager- onderwijswet. EERSEL. Woensdagmorgen in alle vroegte heeft de douanerecher che in samenwerking met de rijks politie een inval gedaan in een ille gale alcoholstokerij in Eersel (N. Br.) UTRECHT. De grote bouwacti viteit van enkele Utrechtse gemeen ten. in het zogenaamde Vecht- en plassengebied in de afgelopen jaren heeft geleid tot een rigreuze beper king van die activiteiten. Van grote groei mag geen sprake meer zijn, aldus de burgemeester van Maar- tensdorp We vinden 't altijd leuk als iemand op bezoek komt. Daarom doen we nu ook eens iets terug. Met een aardige attentie. Voor de kinderen zo'n grappig 'Ping'-kleurboek of 'n spannend 'Ping'-stripboek. Omdat 't deze week een beetje feest is bij de Rabobank. Als u komt kunt u meteen uw spaarplannen in' daden omzetten. Laat u maar eensvertelle hoe u bij de Rabobank kunt sparen volgens uw eigen wensen en omstandigheden. Rabobank 9 Zo noemen zïch Raiffeïsenbanken en Boerenleenbanken VLISSINGEN. De afdeling Zee land van D'66 heeft een motie opge steld voor de algemene ledenverga dering van D'66 die in november in Utrecht wordt gehouden. In de motie wordt afkeuring uitgesproken over de houding van de Rotterdamse ge meenteraadsfracties, die hebben be sloten niet meer aan de gemeente raadsverkiezingen mee te doen. AMSTERDAM. Het aantal crema ties in Nederland zal in 1973 meer dan 24.000 bedragen tegen 21.500 in 1972. Het crematie-percentage in Ne derland is daarmee op 21,5 procent gekomen. UTRECHT. Het bestuur van de vervoersbond NVV heeft het congres voorgesteld, binnen de vakbeweging een studie („baas over eigen geld") te maken van de manier waarop de kapitalen van de sociale verzeke ringsorganen en van de pensioen fondsen worden gebruikt, MAASTRICHT. Gedeputeerde sta ten van Limburg zijn verontrust over een mogelijk vertrek van Af- cent uit Zuid-Limburg naar Duits land. Onderzocht zal worden, welke sociaal-economische gevolgen het vertrek van Afcent voor Zuid-Lim burg zal hebben. DEN HAAG. Het tekort in het streekvervoer wordt voor 1974 ge raamd op 116,9 miljoen gulden. Dit staat in een woensdag gereedgeko men nota van het economisch bu reau voor het weg- en watervervoer. GRONINGEN. De Groninger politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de vermoedelijke da der aangehouden van de moord op de 39-jarige prositue Bea Pot, die donderdagavond omstreeks kwart over elf in haar woning werd neer gestoken. Aangéhouden is de 35-ja- rige te Groningen wonende P. L. R. van beroep machinist. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER Van dit antwoord wordt de in specteur niet veel wijzer. Het gaat er maar om: waar is het meisje ge bleven, als ze nog leeft? Mij dunkt, dan ga je uiteindelijk toch terug naar je ouders? Naar je moeder in de eerste plaats? Zij is de aangewe zen persoon om zo'n meisje op te vangen en te troosten, te kalmeren, te begeleiden, zodat 2e weer lang zaam tot zichzelf komt. Het moet voor een jonge vrouw een gruwelijke ge waarwording zijn om met geweld overmeesterd te worden door zo'n man. Genoeg om je hele verdere le ven als een nachtmerrie mee te dra gen. Ik zou wel willen, dat ik de kerel in mijn knuisten had.' De volgende morgen is er op hoog niveau een bespreking: de commis saris, de beide inspecteurs en het hoofd van de recherche. Het. resul taat is, dat er een zeer nauwkeurig signalement van het meisje ver spreid zal worden via pers, radio en misschien televisie. Plus een foto. Een der rechercheurs krijgt de nare opdracht uit te vorsen wat het meis je droeg op de avond van haar ver dwijning. En om een foto te vragen. Vooral van recente datum, als dat mogelijk is. Dit laatste treft de rechercheur. .Jannie Ertsma heeft enkele weken tevoren foto's laten maken, want haar pas moest vernieuwd worden. Hij krijgt er één mee en heeft intus sen nauwkeurig de kleding, welke het meisje droeg op papier staan. Nog dezelfde avond staat een en ander in het plaatselijke dagblad en dc dag daarop in de landelijke pers. terwijl ook de radio het signalement heeft doorgegeven. Er komen enkele telefoontjes op het hoofdbureau van politie. Daar is eerst Jan Forster, de portier van de nachtclub in het centrum van de stad. Hij heeft omstreeks kwart voor acht het meisje zien fietsen. Ze pas seerde de ingang van de club. Hij heeft haar nog gegroet, omdat hij haar en haar verloofde persoonlijk kent, maar het meisje heeft hem blijkbaar niet gezien, want ze heeft zijn groet niet beantwoord. Veel heeft men er niet aan. Alleen begint er bij inspecteur Benning een klein lampje te branden. Volgens de moeder was Jannie Ertsma op weg van huis naar haar vriendin in de Larixlaan. Maar als je van de Ves- puccistraat naar de Larixlaan fietst, kom je toch niet door het centrum? Dat is een hele omweg. Jan Forster is echter zeer beslist in zijn verkla ring en zegt het meisje pertinent herkend te hebben. Ze droeg een donkerbruine mantel met een bont kraag. Met een gelijkkleurige muts op het hoofd. Benning bekijkt het kledinglijstje en moet toegeven, dat het precies klopt. Meer mensen komen zelf of via de telefoon melden, dat ze het meisje waarschijnlijk hebben gezien, maar deze aanwijzingen zijn zo vaag. dat Benning er weinig waarde aan hecht. Al laat hij alles noteren, want elke strohalm, hoe gering van for maat ook, moet vastgehouden wor den. Er kan immers een aanwijzing in schuilen. Waar hij echter het meest mee zit is de weg. die het meisje heeft ge fietst. Hij neemt de plattegrond van de stad er bij en tekent er in de eer ste plaats de naaste route van de Vespuccistraat naar de Larixlaan op aan. Deze route voert door een ze vental straten en lanen, net langs het stadscentrum, maar er niet doorheen. Het meisje is in ieder ge val in het Prinsenpark geweest. want daar is haar fiets gevonden. Plus de knoop, die behoorde bij haar truitje, dat ze die avond droeg. Plus het afgescheurde stukje nylon. Het staat dus wel vast. dat Jannie in de richting van het park is gereden. Hij kijkt het na op de plattegrond en ontdekt dan, dat de weg voert langs Club '65, waar portier Forster 's avonds op wacht staat. Maar het Prinsenpark ligt helemaal niet in de route naar de Larixlaan, integendeel. Het park ligt in een geheel andere wijk, niet ver van de rivier en de autoweg. Wat moest ze die kant uit doen? Hij belt naar de Vespuccistraat. Van daar verneemt hij, dat het meis je ook nog zoiets gezegd heeft als: een boodschap doen in de stad. Dan kan het kloppen. Maar bij wie deed ze de boodschap? De winkels waren op deze dertigste december langer open, namelijk tot negen uur. Niet alle, want de warenhuizen deden er niet aan mee. En enkele gewone za ken evenmin. De volgende dag is er weer een oproep in de krant. Welke winkelier heeft op maandagavond 30 december Jannie Ertsma in haar zaak gehad? Waarschijnlijk tussen half acht en later? Het is van groot belang, als men dat kan doorgeven aan de po litic. Niemand reageert op deze oproep, hetgeen niet zo vreemd is, want niet iedere winkelier in deze stad kent Jannie Ertsma persoonlijk. Eén rechercheur is de hele dag op het station bezig geweest. Om uit te zoeken, waarheen de reizigers op 30 december na half acht zijn vertrok ken. De dienstdoende ambtenaar herinnert zich enkele mensen van gezicht en enkele van naam. Het wordl allemaal nagetrokken, maar het levert niets op. Bovendien kan de misdadiger aan een ander slation een retourtje gekocht hebben. In dit geval heeft waarschijnlijk niemand gezien, wanneer hij is vertrokken en in welke trein. Het wordt zoeken naar een speld in een hooiberg. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9