AANBSTEDÏNG BESCHERMING PLAAT VAN OUDE TONGE Nederland duurste autoland Kapitein Phillips nu al van ivas Le Due Tho wil Nobelprijs niet Terechtstellingen in Chili STREEKNIEUWS Voorzitter W. van Gilst 20 jaar raadslid niet ALLES iveten! Zierikzeese zwemvereniging „Onderdak" organiseert wedstrijden LAATSTE NIEUWS FOTO/FILM Foto-en DEN HAAG, 24-10. Op 20 oktober zal het bestek voor het maken van een bodembescherming langs de Plaat van Oude Tonge by de Grevelingendam onder de gemeente Bruinisse worden aanbesteed. Zoals bekend is de Greve lingendam tussen Duiveland en Overflakkee aangelegd over de Plaat van Oude Tonge heen. Door de afsluiting van het Brou- wershavense Gat staat de plaat ten westen van de Grevelingendam, af gezien van de galfaanval, niet meer onder invloed van stromingen als gevolg va getijbewegingen. Daardoor is de plaat daar praktisch gestabili seerd. In die gebieden waar getij bewe gingen hun invloed wel doen gelden past het geulen- en platenstelsel zich steeds aan. Door middel van syste matisch uitgevoerde peilingen wordt dit nauwkeurig gevolgd. Gebleken is dat de Plaat van Oude Tonge aan de zuid-oostkant, dus buiten het Gre- velingenbekken als gevolg van de getij bewegingen afneemt. XJit het oogpunt van natuurbehoud en de veiligstellig van de Grevelingendam is het gewenst om aan de afname paal en perk te stellen en de Plaat van Oude Tonge zoveel mogelijk vast te leggen. De werkzaamheden De werkzaamhedqn, die aan de zuid-oostkant van de plaat moeten worden uitgevoerd omvatten het herprofileren en verlengen van een reeds in 1969 aangelegde strekdam, het aanbrengen van mijnsteenbe- stortingen en van bodembezinking. Onge veer 60 Ometer ten westen van de te verlengen strekdam zal een ongeveer 500 meter lange dam van grof grind worden uitgebouwd. Deze grinddam zal lopen vanaf de teen van de Grevelingendam tot aan de rand van de zandplaat. DEN HAAG, 24-10. Volgens een berekening van het. Duitse vakblad „Auto, Motor und Sport" is ons land het duurste autoland van Europa. Het vakblad heej't berekend dat er jaarlijks zoal aan belastingen en ac cijnzen moet worden betaald voor een Volkswagen 1300, waarmee in een jaar tijd gemiddeld 15.000 kilo meter wordt gereden. Men komt uit op een bedrag van 1050 mark (ruim 1100 gulden) aan wegenbelasting en accijnzen op benzine en olie. Een duur autoland blijkt ook Italië te zijn Hier gaat in totaal 1036 mark naar de belastingen. Zeven miljard pakjes Bine Band gefabriceerd ROTTERDAM, 24-10. Het Blue Band-meisje heeft donderdagmiddag aan burgemeester Thomassen van Rotterdam het 7.000.000.000 ste pakje Bleu Band-margarine overhandigd. Hiermee herdacht Van den Bergh en Jurgens, onderdeel van Unilever, het feit dat vijftig jaar geleden het merk Blue Band in Nederland op de markt werd gebracht. Het aan de burge meester overhandigde pakje symbo liseerde een gift van f 100.000,van Unilever aan de aktie „Graag Ge daan," een nationale organisatie werkzaam op het gebied van maat schappelijk welzijn. Naaktstrand te Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND, 24-10. De deelgemeenteraad van Hoek van Holland zal b. en w. van Rotterdam adviseren een gedeelte van het strand te bestemmen voor naakt- zwemmen. Na een scherpe discussie van ruim een uur werd het besluit genomen met zes stemmen voor en vijf tegen. Vóór waren PvdA en D'66, tegen de Confessionelen en de VVD. Voor het debat kregen verschillen de vertegenwoordigers van de Ne derlandse vereniging van naturisten de gelegenheid de belangen van de naaktbaders te verdedigen. Overval op bejaarde man in Hansweert HANSWEERT, 24-10. Een alleen- wonnende 78-jarige inwoner van Hansweert is maandagavond door een onbekend aantal mannen over vallen. De rijkspolitie verklaarde woensdag dat de bejaarde man aan handen en voeten werd gebonden. De indringers doorzochten het 'huis, maar vonden het aanwezige geld niet. Het slachtoffer van de overval heeft zijn spaarcenten inmiddels naar de bank gebracht. GRONINGEN. Het college van b. w. van Groningen maken 's morgens zichzelf it voor de dagelijkse arbeid door een paar baantjes te zwemmen in het Groningse zwembad. Links burgemeester H. Buiter, klaar voor onderwater. Boze Horeca-voorzitter ENSCHEDE, 24-10. De voorzitter van Horeca-Nederland T. H. Osse heeft woensdag tijdens de algemene vergadering van deze nationale bond fel geageerd tegen de uitoefening van „doodgewone horeca-exploita- ties in allerlei ruimten, die onder een of ander voorwendsel zo dringend nodig voor bepaalde groepen ter be schikking moesten komen onder ge bruikmaking van overheidsgeld". Dit „paracommercialisme" blijft voortwoekeren. Op deze manier wordt onze bedrijven concurrentie aangedaan door dezelfde overheid die pretendeert bereid te zijn de ho recabedrijven gezien hun belangrijke maatschappelijke positie, te helpen, aldus voorzitter Osse. Meer hei op tie Veluwe? ARNHEM, 24-10. Staatsbosbeheer en de Vereniging behoud Veluwe overwegen om de kaalgewaaide plekken in het bosmassief op de Ve luwe om te vormen tot hei en zand verstuiving. De Veluwe zou hierdoor aan waarde winnen. Het bosbouwkundig proefstation en het rijksinstituut voor natuurbe heer zijn bezig met het opstellen van ichtlijnen, zo verklaarde de direc- eur van het Geldersch landschap ir. N. Ruige. Trajekt voor antieke stoomtrein ENSCHEDE, 24-10. De Ne- derlandse Spoorwegen zullen de „Stichting museum buurt spoorweg" in Enschede helpen bij het zoeken naar een nieuw traject voor de antieke stoom trein, die jaarlijks vele duizen den dagjesmensen van En schede naar Haaksbergen en terug vervoert. Zaterdag rijdt de trein voor het laatst. Zij moet verdwijnen in verband met de aanleg van Rijksweg 35. Men denkt aan de lijn Arn hem-Dier en als mogelijk nieuw traject. De stichting heeft de laatste maanden samen met veel oos telijke overheidsinstanties contact gehad met minister Westerterp van verkeer en waterstaat over een eventueel aan te leggen viaduct op de geplande kruising Rijksweg spoorlijn. Rijkswaterstaat houdt echter voet bij stuk: geen viaduct of kruising-a- niveau. LONDEN, 25-10. Nog vóór zijn hu welijk met prinses Anne van Enge land is kapitein Mark Phillips van harer Britse majesteits dragonders, al in was vereeuwigd. Op de ochtend van zijn huwelijk, op 14 november, zal een wassen beeld van de kapitein onthuld worden in Madame Tussaud's wassenbeelden museum in Londen. Hij zal zijn bui tenmodel aan hebben, maar geen hoofddeksel dragen, zei iemand van het museum. De bodembezinking, die moet wor den aangebracht heeft een opper vlakte van ruim 75.000 m-. HANOI, 24-10. De Noordvietna- mese politicus, Le Due Tho, aan wie samen met Henry Kissinger de No belprijs voor de vrede is toegekend, wil de prijs niet in ontvangst ne men. Hij zegt de prijs onmogelijk te kunnen aanvaarden, gezien de „heer sende situatie in Zuid-Vietnam in stand gehouden wordt door het be wind van Saigon en door de Ver. Staten. Le Due Tho heeft zijn weigering in een brief ter kennis gebracht van de voorzitter van de Noorse parle mentscommissie, die de Nobelprijs toekent. SANTIAGO, 25-10. Officieel is be kendgemaakt, dat in de Chileense havenstad Antofagasta vier mensen zijn terechtgesteld door een vuurpe loton. Dit was gedaan om „het pro ces van de marxistische zuivering en bundeling van krachten in de com- pagne voor nationale wederopbouw" te versnellen. De vier terechtgestelden zijn: Ma rio Silva Iriarte, Eugenio Ruiz-Tagle Orrego, Washington Munoz Donoso en Miguel Manriquez Diaz. Zij waren door standgerechten ter door veroordeeld wegens deelneming aan acties van „het verzet in de in dustriële gordel,, door arbeiders, die aanhangei's waren van de voorma- lige president Salvador Allende Nederlander blijft dichter bij honk DEN HAAG, 24-10. De belangstel- ling van de Nederlandse vakantie ganger voor dichterbij gelegen lan den, een ontwikkeling, die vorig jaar is begonnen, is dit jaar nog toege nomen. Verder is de toegenomen belang stelling voor Fi-ankrijk opmerkelijk en is de belangstelling voor vlieg reizen nauwelijks gestegen. Dit zijn enkele conclusies, die de direkteur toerisme van de A.N.W.B., drs. D. J. Engelen, tegenover het A.N.P. heeft uitgespi'oken en die hij grondde op de verkoop van kaarten en gidsen, boekingen van het A.N.W.B.-x-eisbureau en het in het afgelopen vakantieseizoen door de alarmcentrale verrichte werk. Boete voor kappen van houtwal GROENLO, 24-10. De Eibei'genaar J. A. H. die ondanks een gerechtelijk en een gemeentelijk verbod een pi'achtige houtwal heeft laten kap pen is door de kantonrechter te Groenlo veroordeeld tot een forse geldboe,te een voorwaardelijke ge vangenisstraf en als bijzondei*e straf het vei'planten van de totale be- gi'oeiing. H. had in twee keer de bo men met een totale oppervlakte van 850 vierkante meter laten kappen hetgeen hem f 5000,financieel vooi'deel had opgebracht. Jubileum M. F. F. Janvier In september j.l. was het 40 jaar geleden, dat de - ook ten onzent be kende - heer M. H. F. Janvier, de eerste danslessen gaf in de provincie. Ter gelegenheid hiervan wordt op vrijdag 9 november a.s. een receptie gehouden in hotel „De Koi-enbeui-s" te Goes. ZIERIKZEE „Privé-les" Fries op avondatheneum in Amsterdam Aan de gemeentelijke Knorringa Avondschoolgemeenschap in Amster- Vergadering S.G.P. afdeling Bruinisse BRUINISSE, 22-10. De afdeling Bruinisse van de S.G.P. onder lei ding van vooi'zitter de heer W. van Gilst. Hij sprak nadat hij was voor gegaan in gebed een welkomstwoord In zijn openingsspeech over „de rijke jongeling" betrok hij ook onze tegenwoordige tijd, waaiün men ook wel veel heeft, maar dikwijls mist wat aai'dse rijkdom te boven gaat. Dat de Overheid dit tegenwoordig ook nog in de hand werkt, door uit de slotzinnen van de troonrede de naam van God te schrappen, werd dor hem stei-k gelaakt en betreurd. Bij de gehouden bestuursvei'kie- zing werden de heren W. van Gilst voorzitter) en de secretai'is, met grote meerderheid van stemmen herkozen. Beide namen hun herbe- neming aan. Na de pauze werd uitvoerig ge- diskussieei'd over de raadsverkiezin- gen 1974. Besloten werd zich niet negatief op te stellen betx-effende de hernieuwde samenwerking met CHU en AR. Komt van die zijde een ver zoek om samenwerking, dan zal men zich hierover nader beraden en in een vergadering van de leden, ver der bespreken, c.q. onderzoeken of samenwerking op reële basis moge lijk is. Over het gemeentebeleid werden aan de voorzitter diverse vragen ge steld, die alle bevredigend werden beantwoord. Als blijk van waardering, voor het 20-jai-ig raadslidmaatschap van de voorzitter, werd hem door de vice- voorzitter een vulpenset aangeboden, met op beide pennen de inscriptie „20 jaar S.G.P.". De voorzitter dankte voor deze blijk van waardexnng en de daarbij gesproken woorden. De heer J. de Bruine sloot deze goed bezochte vergadering met ge bed, nadat de voorzitter nog was toegezongen Psalm 119 18. dam is een docente Fries benoemd voor één leerlinge, de 26-jarige niet Friese Marijke Geestman. Zij wilde graag in haar examenpakket Athe neum B Fries hebben en de wet geeft dan de mogelijkheid een docent aan te trekken. Mevrouw H. J. Bors- je-iHil'lebrand, is daartoe aangezocht en benoemd. Totnutoe is Marijke Geestman de enige op de Avond school, dus krijgt zij eigenlijk privé- les Fries. Het lijntje dat Zierikzee met dit Amsterdams-Friese nieuws verbindt is het feit, dat de docente mevr. Borsje-Hillebrand geboortig is van Zierikzee. BURGH Auto reed in op RTM-bus Op de driesprong Leliëndaleweg- Burghseweg te Burgh deed zich gis teren (woensdag) middag omstreeks 15.00 uur een vexkeersongeval voor toen de bestuurster van een perso nenwagen mevrouw B., rijdend op de Leliëndaleweg, op de driespi'ong inreed op een dienstbus van de R.T.M. De bestuurster had getracht een botsing te voorkomen maar durfde niet krachtig te remmen om dat op de achterbank in de auto een baby werd meegevoerd. De auto werd nogal zwaar aan de voorkant beschadigd; de schade aan de bus viel mee. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. HAAMSTEDE Botsing vrachtwagen-personenauto Gisteren (woensdag) middag om streeks 15.30 uur heeft zich op de kruising Hoge Hilleweg-Rode Dal- weg te Haamstede een aanrijding voorgedaan tussen een vrachtwagen en een personenwagen. De op de H. Hilleweg rijdende vrachtwagen, be stuurd door B. van D. uit Haamste de, verleende geen voorrang aan de personenauto rijdend op de Rode Dalweg, bestuurd door A. B. te Noordgouwe. Er ontstond enige schade aan beide voertuigen maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. VOOR DE VROUW U kunt EIERDOOIERS kunt u korte tijd be waren door ze in koud water te leggen, KEUKENKRUIDEN mogen niet in de zon, maar alleen in de schaduw worden gedroogd. EEN „GAATJESKOEKEPAN" moet u eerst verhitten, dan pas de boter of het vet erin laten smelten. De pan moet u altijd schoonmaken met een beetje zacht papier en wat zout. Eens in de week een afwas- sopje. WANNEER DE VISITE IS VER DWENEN en de kamer een be dompte rooklucht vertoont, kunt u om deze lucht snel te doen ver dwijnen, een paar druppels eau de cologne op een koude lamp spren- kele, waarna u deze even aan steekt. Dan verkrijgt u na korte tijd een frisse geur. UW HAAR KRIJGT EEN MOOIE GLANS wanneer u het wast met kamillenthee, waaraan wal bora.v of koolzure natron is toegevoegd. WANNEER U EEN CAKE BAKT, maak dan een holte in het midden van het deeg. Zodra de cake klaar is, zal het middengedeelte gelijk gekomen zijn met de randen. PLAATS GEEN ANJERS OF RO ZEN in de nabijheid van een schaal waarop appels liggen. De bloemen zullen spoedig verwelken. EEN LICHTE SCHROEIVLEK van het strijken kunt u verwijderen door haar te bevochtigen met een lapje gedoopt in water, waarin een beetje zout is opgelost. Doe een theelepel je op een kopje water. ZWEMMEN ZIERIKZEE. 25-10. In dc sporthal „Onderdak" gaat dc Zierikzeese zwemvereniging Onderdak a.s. za terdag 27 oktober zwemwedstrijden organiseren. Voor het uitgebreide programma, er zullen niet minder dan 22 nummers worden gezwom men, hebben zich niet minder dan 316 dcclncmers(stcrs) aangemeld. Naast leden van de organiserende vereniging zal hiei-aan verder wor den deelgenomen door Luctor. Mid delburg; Strandvogels A en B. Vlis- singen; De Ganze. Goes en Zeelan- dia, Reimerswaal. Bij de wedstrij den, waarmee te 18.00 uur een aan vang wordt gemaakt, mogen suppor ters en begeleiders de zwemzaal be treden. De volgende nummers zul len op deze eerste grote wedstrijd welke door Onderdak wrordt georga niseerd worden gezwommen: 25 m schoolslag jongens onder 10 jaar. 25 m schoolslag meisjes onder 10 jaar. 50 m vrije slag jongens onder 12 jaar; 50 m vrije slag meisjes onder 12 jaar; 50 m rugslag jongens onder 14 jaar; 50 m schoolslag jongens 14 jaar en ouder; 50 m schoolslag meis jes 14 jaar en ouder; 25 m rugslag jongens onder 10 jaar; 25 m rugslag meisjes onder 10 jaar; 50 m school slag jongens onder 12 jaar; 50 m schoolslag meisjes onder 12 jaar; 3 x 25 m wisselslag estafette jongens 8 en 9 jaar (rug-school-borst); 3 x 25 m wisselslag estafette meisjes 8 en 9 jaar; 50 m borstcrawl jongens onder 14 jaar; 50 m borstcrawl meisjes onder 14 jaar; 50 m rugslag jongens 14 jaar en ouder; 50 m rugslag meis jes 14 jaar en ouder: 4 x 24 m wis selslag estafette jongens onder de 12 jaar; 4 x 25 m wisselslag estafette meisjes onder 12 jaar; 4 x 25 m es tafette wisselslag jongens 12 jaar en ouder; 4 x 25 m wisselslag estafette meisjes 12 jaar en ouder. WASHINGTON. De benoeming van Gerald R Ford (I.) tot vice-president van de V.S. zal niet worden goedge keurd, alvorens over het lot van pre sident Richard Nixon is beschikt. Mocht Nixon uit zijn ambt' worden ontzet, dan kan Carl Albert (r.) voor zitter van het Huis van Afgevaar digden de volgende president wor den. Alarmtoestand voor Amerikaanse militaire bases Voor de eerste maal sinds het uit breken van de oorlog in het Midden- Oosten is voor de Amerikaanse troe pen op militaire bases in de Ver. Staten en in Europa de alarmtoe stand afgekondigd. Dit is in kringen van het ministerie van defensie in Washington vernomen. De alarmtoestand zou vei'band houden met de toestand in het Mid den-Oosten, hoewel de gevechten daar zijn gestaakt. De alarmtoestand is donderdag- morgen vroeg ingegaan. Van offici ële militaire zijde in Washington wilde men de berichten over het alarm niet bevestigen. Een woord voerder zei alleen: „geen commen taar". Een functionaris van het Pen tagon beantwoordde de vraag of er een atoomaanval dreigde met een krachtig „neen". Volgens de correspondent van het Franse persbureau A.F.P. zou de alarmtoestand verband houden met een waarschuwing van Moskou in zake het zenden van Russische troe- pen naar het Midden-Oosten om toe zicht op het staakt-het-vuren te hou den. De Gewestvorming DEN HAAG, 25-10. De raad van advies voor de ruimtelijke ordening, die meent dat door de maatschappelijke ontwik keling van de laatste jaren de noodzaak van de invoering van bestuurseenheden op ge westelijk niveau nog urgenter is dan voorheen, ziet het ge west als een lokale bestuurs vorm. Deze zal m oeten uit groeien tot een nieuwe vorm van regionaal bestuur, waar mee een vierde territoriale be stuursvorm permanent in ons staatsbestel wordt geïntrodu ceerd. Tenminste zo staat het in een door de commissie be stuursvormen en bestuurlijke indeling van de Raad van ad vies voorbereid voorstel, dat op 30 oktober door de raad be handeld zal worden, alvorens het ter kennis van de regering zal worden gebracht. De wet op de gewesten dient volgens hel voorstel duidelijke regelingen te bevatten over dc instelling van de gewesten door de centrale overheid en de daarbij primaire toedeling van taken en bevoegdheden aan het gewest. If HQ IJl filmtips IV VI K I VI voor u getekend W III door CORK Portretteer niet ven te dichtbij. Minder dan 1 meter ie niet een te raden. Geloof on6 ook al lijkt het een overbodige op merking: er worden per jaar tienduizenden me tera film verschoten met de beachermdop voor de lens Denk daar steeds aan voor u gaat filmen. Niet echuin omhoog of om laag door de zoeker kijken alstublieft' Wat hebt u nu aan een half hoofd ven uw spruit?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4