Krant niet ontvangen Historische aantekeningen bij bezoek van Italiaanse president ^dKka0p0er,^sial00m wereldspaardagen „Heeft de mens het recht om te sterven"? STREEKNIEUWS ZIERÏKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 25 oktober 1973 Nr. 21375 Advertentie Tijdens kantoorurenTelefoon (01110) 2155 j Na kantoorurenTelefoon (01110) 4188 Jj S.v.p. niet (01110) 2938 (redaktie) bellen. doen voor vervoer van vee en ma teriaal en die bij Bommenede door de storm was gezonken is door de bok „Sperwer" van Van der Mareis Bergingsbedrijf uit Viane bij Ouwer- lcerk gelicht. De bok werd gesleept door de sleepboot „Zijpe" Het ber- gingskarwei (er stond ter plaatse 6 métér water) vérliep uiterst voor spoedig. OOSTERLAND Oud papier Op zaterdag 27 oktober haalt het Mbuma-comité hier ter plaatse weer oud-papier op langs de hui zen ten bate van de Mbuma-zending. Om negen uur ongeveer zal worden gestart met tractor en wagen. Het publiek wordt verzocht het papier zo mogelijk gebundeld aan de sti'aat ge reed te leggen. Ouderavond openbare basisschool 0p donderdag 25 oktber a.s. zal de ouderavond plaats hebben van de openbare basisschool alhier, hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, in het school gebouw aan de dokter Schutterstraat Voorzitter de heer A. Ista die de ver gadering zal openen. Na de notulen het financieel verslag, gevolgd door bestuursverkiezingen, aftredend en niet herkiesbaar zijn de bestuursle den mevr. A. L. van der Maas-Bal en de hèer P. Ie Comte. Daarna zul len enige schooizaken behandeld worden en de rondvraag. Enige leer lingen zullen een sketch opvoeren getiteld: „Kookles". Na de pauze, die hierop volgt zal als spreker optreden de heer L. van der Have van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Zierik- zee. Onderwerp: „School en be roepskeuze". In dit verband zal de vraag behandeld worden of dit uit sluitend een taak is voor ouder en kind. Hierna volgt sluiting. Ontploffing in bakkerij Door het onklaar raken van een thermostaat in dé bakkersoven van de voormalige, bakkerij van de heer A. j. Rotte in de Kerkstraat alhier, die zo af en toe nog in bedrijf is, ontstond oververhitting, waardoor een zware ontploffing ontstond. Deze was zo hevig dat de grote spiegel ruit in de Kerkstraat werd inge drukt. Gelukkig ontstond er geen brand. Toch werd de brandweer ge- allarmeerd die echter geen dienst behoefde te doen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Fietsers kwamen met de schrik vrij. Wél was het in de bakkerij, een ware ravage, door al het roet dat uit de ovén gestoten was. BRUINISSE Scheepsmast kwam naar beneden Cp reis van Bruinisse naar de Waddenzee is op het motorschip Bru 11, de mast naar beneden gevallen. Gelukkig werd van de opvarenden niemand getroffen. Bij de scheeps werf Welgelegen in Harlingen is het schip in reparatie gegaan. Geslaagde bloedplasma-avond Bij de vorige week door het Rode Kruis te Bruinisse georganiseerde Bloedplasmaavond, werd door 107 donors bloed gegeven. Deze avond was ook voor inwoners van Ooster- land en Sirjansland bedoeld. Vernieling op woonwagenterrein Onbekenden hebben te Zijpe, de aansluiting van de waterleiding, waardoor de woonwagenbewoners water betrekken vernield. De meter die de waterhoeveelheid aangeeft, die is getapt, was verdwenen. Wel werd deze later door het personeel van de waterleiding terug gevonden. Ongeveer op de plaats waar ook vroeger de woonwagens stonden, is thans te Zijpe een standplaats voor vijf of zes wagens ingericht, met toi letvoorzieningen enz. Ook een nieuwe watervoorziening behoort daarbij maar déze is momenteel nog niet aangesloten. Als het geheel klaar is zullen wagens, die nu nog dicht bij het hotel Zijpe staan, de meer zuide lijk liggende staandplaats moeten betrekken. Wanneer er meer dan zes wagens zijn, zullen die in een andere gemeente op het eiland een staan plaats zoeken. Israël-causerie voor Herv. Vrouwenvereniging De te Bruinisse dinsdagavond ge houden vergadering van de Her vormde Vrouwenvereniging, was ge heel afgestemd op „Israël", al had dat dan weinig met de Israëlisch- Palestijnse of Egyptische oorlog te maken, maar met een reeds enige weken geleden voorbereide diaver toning van ds. D. Goudzwaard te Bruinisse. De presidente mevrouw H. M. de Koning-Jumelet kon naast een aan tal gewone leden, ook nog een aantal gasten welkom heten. Nadat gezon gen was Psalm 118 1 en 11, hield de px'esidente een miditatie over Deut 34 4 a, die werd besloten met het gezamenlijk zingen van Psalm 122. Ds. D. Goudzwaard vertelde daarna uitvoerig van zijn reis naar Israël, die op Schiphol begon en ein digde. Jeruzalem Wie in Jeruzalem loopt, loopt niet zomaar door een willekeurige hoofd stad, maar denkt daai'bij, hoe deze "stad voor bijbellezers toch een bij zonder karakter kreeg, terwijl men op vele plaatsen van het land her- innex-d wordt aan wat de Bijbel ver télt aangaande Jezus' omwandeling op aarde. Aan de Verbondsbelofte, zoals God, die aan Abx-aham en Zijn nabe staanden gaf, aan de vervulling van de Profetieën uit de bijbel werd door ds. Goudzwaax'd in zijn causex-ie aan dacht besteed. „Ook in deze dagen kan men de vervulling van deze pre- fetiën nog zien en hoi-en". Zo meen de hij. Een fraaie dia-sex-ie gaf de aanwe zigen een helder inzicht van de plaatsen, die het echtpaar Goud zwaard had bezocht. Nadat de president Ds. Goud- zwaai-d dank had gezegd 'voor de interessante lezing, sloot de predi kant met dankgebed. Op de avond van 6 november (Ringdag te Zierikzee) zal niet wor den vex-gaderd. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor Buitenlands geld Reischeques KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. RENESSE. Veel belangstelling be stond woensdag voor de publieke verkoop van de landbouwersinspan van de hofstede Hel Watergat" te Renesse. Onder de dierenbevond zich - naast 8 melkkoeien en 12 stuks jongvee - ook nog een paard, dat hier wordt getoond. Men zie ook foto voorpagina. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hoewel de stad Zierikzee in de loop der tyden nogal eens hoge gasten binnen haar muren, respectievelijk wallen, heeft mogen ontvangen, komt een bezoek als dat van de Italiaanse president vergezeld van koningin Ju liana, bepaald niet iedere dag voor. Vandaar, dat het zeker de moeite waard is om eens na te gaan of er zich in het verleden wellicht ook Italianen te Zierikzee hebben gevestigd. Bij de schaarste aan archivalische bronnen en vooral wegens het ont breken in1 vx-oeger tijd van wat wij tegenwoordig als „bevolking" of „burgerlijke stand" aanduiden, is het vanzelfsprekend geen gemakkelijke taak om een behooi'lxjk overzicht te krijgen. Voor de vroegste periode be schikken wij eigènlijk alleen maar over de kostbare poorterboeken (van 1302-af!). Deze bevatten talrijke na men van hier gevestigde' vreemde lingen;-in de reeksen namen komen ook Italianen -voor, meest af komstig uit Piëmont-en Lombardije. Uit laatstgenoemde Italiaanse land streek reisdén invloedrijke, en kapi taalkrachtige vertëgenwoordigers naar de lage landen om hier hun geldhandel uit te oefenen. Ook Wes tendorp Boerma attendeerde al eens op deze kleine, maar niet onbelang rijke categorie Zierikzeese burgers, toen hij schreef: „Er bestond gele genheid geld te beleggen of tegen onderpand op te nemen bij de zoge naamde Lombarden, oorspronkelijk Italianen uit Lombardije". Nog altijd herinnert het Lombardstraatje te Zierikzee aan deze stadgenoten, die sedert lang uit het straatbeeld zijn vërd wenen. Enkele namen Enkele namen van Italianen, die zich in vijftiende en zestiende eeuw in Zierikzee metterwoon vestigden, wax-en:.Nychoël Jennijn, „factoir van den tafele der Lombarden in Zie rikzee" (dec. 1477); Jacob Pruave, geb. in Piëmont (26 mei 1485); Fx*an- choijs en Bonifacius Mussij, beiden uit Piëmont gekomen, resp. op 26 april en 13 oktober 1559. Laatstge noemde was „leenbankhouder". In 1607 liet Jaques Ferraris „uit Italië" zich met zijn drie zoons in het Zierikzeese poorterboek in schrijven; in 1776 (24 febr.) Jan Po- zolij, geb. te Milaan en op 10 sept. 1791 een zekere Mauritius Barna- schonie, eveneens geboortig van Mi laan. Bct'h niet iedere Italiaan, die voor korter of langere tüd in Zierikzee woonachtig/werkzaam was Verwierf het poorterschap. Zo zal men in-fret poorterboek te vergeefs zoeken naar de Italiaan Pieter Bossi, die in die periode de 1776-1779 het zeer fraaie stucwerk vervaardigde van de trouw zaal in het stadhuis. Op de interessante 18de eeuwse kwikbarometer, die op de veiling- Kosters (7 mei j.l.) ónder de hamer kwam, bevatte de inscriptie; D. Tachi, Zierikzee. Maar ook achter de naam van deze batometer 'maker/ verkoper gaat een Italiaan schuil, die zich te Zierikzee had gevestigd. Na le wereldoorlog Na de eerste wereldoorlog kwa men verschillende Italianen naar Zierikzee als terrazzowerkers. Vele oudere inwoners van de stad herin neren zich de namen van Pontello, de Spirt en Marchetti. Laatstge noemde bouwde in het Duivelands Koffiehuis een nieuwe carrière op. Sommigen herinneren zich nog met genoegen de grote kruiken bier van Het Witte Anker, die hier voor 25 cent per stuk werden verkocht! Laten we dit overzicht, dat mede tot stand kwam door welwillend verstrekte inlichtingen door de hex-en Advertentie De wereld spaart; 'spaar' de wereld. Een fraaie natuurkalender en een milieuspel liggen gereed bij uw NUTSSPAARBANK voor alle geldzaken Causerie voor Oir. Plattelands vrouwenbond Scli.-D.: De leden van de C.P.B. kwamen deze week in vergadering bijeen in het Ned. Herv. Gebouw in 't Vrije te Zierikzee. De leiding was in han den van de presidente mevr. C. M. Boot-Doeleman, Zij opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze en heette de aanwezigen hax*telijk welkom. Een bijzonder woord van welkom verkreeg ds. P. Homburg, die meteen het woord kreeg over het on- dei*werp „Heeft een mens het recht om te sterven?" Reeds bij de ge boorte van een kind heeft men al die wetenschap, dat dit ook weer ster ven moet. Van nature is er altijd Vrees voer de dood en houdt de mens het leven. Het beleven van het leven is voor ieder weer anders, zo als ook ieder mens een ander karak ter en een ander gezicht heeft. Wei nigen zullen het sterven gemakke lijk accepteren, maar zij, die het ge loof hebben in den Here Jezus Chris tus, weten zich geborgen in de lief de van God; wat een grote steun is bij het naderen van het levenseinde. Helaas wil de mens echter tegen woordig vaak ingrijpen in de plan nen Gods. Wij denken hierbij aan het toepassen van euthanasie. Voor al als het gaat om omgceslijke zieken of demente personen. Dan rijst dik wijls de vraag. Zou er aan dit leven maar geen eind gemaakt moeten worden? Maar do mens is naar Gods beeld geschapen en daarom is het verbóden om zelf te bepalen, wan neer dit leven moet eindigen. Ook stond de spreker stil bij het verlen gen van het leven door het toedienen van medicamenten. Omdat dit echter meestal een verlengen van het lijden betekent, keurde hij dit af en moet er een tijd zijn waarop men stopt met het toedienen van bepaalde me dicamenten. Abortus Provokatus Daarna kwam de abortus provo katus ter sprake. De abortus prcivo- katus is een direkte zonde tegen het gebod van God, omdat het het do den is van een menselijke vrucht. Alleen bij uitzonderingsgevallen, waarbij b.v. het leven van de moe dei' op het spel staat, is het verant woord en toegestaan. Maar zoals daar tegenwoordig mee omgespron gen wox-dt, vooral ook hier in Neder land, waar jaarlijks duizenden vrou wen en meisjes geaborteerd worden, is het absoluut af te keuren. Waar om doet men dan niet liever aan ge zinsplanning, waar civer tegenwoor dig toch veel voorlichting wordt gegeven en veel middelen voor be staan? Cp de ouders rust een grote taak om de kinderen voor het huwe lijk voorlichting te geven en hen te wijzen op de gevaren, die een voor uit grijpen op het huwelijk met zich mede brengt. Uit de praktijk blijkt, dat zelfs in deze tijd. hier over nog veel onwetenheid heerst. Spreker hoopt dat ieder zal leven naar hot woord van God en zijn heilige wil en dat er veel gebed zal zijn om de leiding van zijn Heilige Geest ir. de ze moeilijke vraagstukken. Na de pauze worden nog enige schriftelijke vragen docr de spieker beantwoord. De presidente dankte tenslotte ds. Homburg hartelijk voor zijn indringend en leerzaam betoog. De volgende /vergadering wordt op 14 november gc/houden. Er is dan ccn demonstratie van rijsttafel pro- dukten van Conimex te Baarn. Na dat nog gezongen werd gezang 148:6 werd deze zinvolle avond met dank gebed besloten. Een foto van het zegel der gemeen schap" van omstreeks 1425; een re plica verwerkt tot presse-papier plica waarvan verwerkt tot presse- papier president Lèone krijgt aan geboden. J. M. J. Lokker en J. Schot BW zn„ besluiten met de naam van eeri ver maarde inwoner van deze stad, die het in omgekeerde richting zocht exi zich voor studie naar Italië be gaf. Wij doelen op Willem Lemnius (geb. ca. 1530), zoon van de.beroem de Zierikzeese geneesheer, die te Pisa promoveerde en later lijfarts werd van koning Erik XIV van Zwe den! W. H. KEIKES Orgelconcert in Middelharnis Zaterdagavond aanstaande zal in de N. H. kerk in Middelharnis een concert worden gegeven door de or ganist Henk Klop. Het progi'amma is zeer interessant, met enerzijds populaire werken, b.v. een orgelconcert van Handel, en een sonate van Carl Ph. Bach, ook minder bekende werken, een sona te van Michael Chr. Festing (18e eeuw) en werken van Desmond Rat- cliffe en Theodox-e C. Salomé (19e eeuw), maar ook werken van meer bekende componisten Cam. Saint- Saëns (Troisième Fantasie (opus 157) en Alexandre Guilmant (Final uit sonate nr. 1). Regen slecht voor bloembollen De vele regens, van de laatste week zijn desastreus voor de bollen- telers (gladiolen enz.) in de regio. Er werd ook nog gespx*oken over aardappelen, die nog in de grond zitten, maar het ovei'grote deel van dit voorname produkt is toch ge rooid. Van de bollen zitten de mees ten nog in de grond en wanneer zo als men vox'ige en deze week kon zien, de plassen overal in de voren en op het land staan, is niet alleen rooien onmogelijk. De kwaliteit van de bollen gaat natuurlijk hard ach- tex'uit. ZIERIKZEE Bazar „De Lichtboei" Op vrijdag 26 oktober wordt in „De Lichtboei" een bazar gehouden voor het Leger des Heilswerk. Naast vele artikelen, die te koop zijn, kan men ook op allerlei manieren zijn ge luk beproeven. Zo is er een grabbel ton, een rad van avontuur en dat soort bazarzaken. Koffie, worst, li monade en snoep zijn verkrijgbaar in de kantine. Het belooft wel wat vrijdag in de Poststraat. Film „Kelly's Heroes" in Concertzaal Zaterdag a.s. draait in de Concert zaal de film „Kelly's Heroes" (Ne derlandse titel „Goud voor de dap peren"). met in de hoofdrollen Clint Eastwood,! Telly Savales, Don Rick- les, Carrol O'Connor en Donald Sut herland. Het verhaal speelt kort na de in vasie in Normandië. Soldaat Kelly neemt een Duits majoor gevangep en brengt hem naar hel hoofdkwar tier van zijn compagnie. Tijdens het verhoor van de majoor door Kelly, blijkt dat de majoor het bevel voei'de over een konvooi naar een stadje voorbij Nancy. Kelly voert de majoor dronken en kómt te weten dat in het stadje Claremont een zending goud ter waarde van zestien miljoen dol lar ligt te wachten op transport naar Duitsland. Bij Kelly rijpt het plan op eigen houtje het goud te gaan veroveren en hij ziet kans alle jon gens voor dit plan te winnen. De kleine groep weet listig het stadje Claremont - 30 mijl achter de vijan delijke lines - te bereiken. Twee van de drie Duitse Tigertanks. die dc goudvoorraad bewaken, worden uit geschakeld. De laatste beheerst drei gend het dorpsplein, waar de bank het goud herbergt Het goud ligt voor het grijpen.mits die Tiger er niet was. Dan trekken Kelly, Big Joe en Oddbal de stoute schoenen aan cn gaan met de Duitsers onderhande len. Tegen een deel van de buit wordt men het met elkaar eens en zullen de Duitsers verdwijnen. De afloop van het avontuur laat zich met geen pen beschrijven Het Chr. Gei'ef. Jeugdkoor „Sja- loom" onder leiding van dii'igent de heer C. J. Groenleer zal op zaterdag avond 27 oktober a.s. medewerking verlenen aan een zangavond in de Ned. Hervormde Kerk te Kapelle (bij Goes). Het uit te voeren repertoix'e ver meldt o.a. de negro spiritual „Go teil it on the mountain". Aan deze zangavond zal verder medewei'king worden vexdeend door het Chr. gemengd kooi" „Zang Vex'e- delt" te Kapelle-Biezelinge dirigente mevrouw Schipper), „Nieuwlands Dameskoor" te Nieuw- en St. Joos- land (dix'igent de heer J. v. d. Berg), het Chr. gemengd koor „Soli Deo Gloria" te Kamperland (dirigent de heer B. Leijnse), het Chr. Gemengd koor „Sui'sum Corda" te Scharendij- ke (dirigent de heer J. A. C. Schouls) en het „Zeeuws Mannekooi*" te Goes (dirigent de heer E. Heyblok). Het concert begint om kwart voor acht. WESTERSCHOUWEN Nat. Kollekte Geestelijke Gehandicapten De nationale kollekte Geestelijk gehandicapten verzorgd door de Federatie van Ouderverenigingen van geestelijk gehandicapten op Schouwen-Duiveland heeft opge bracht iii de gemeente Westerschou- wen het kapitale bedrag van f 1430,79; t.w. Burgh f 315,25, Haam stede f 483,03, Renesse f 516,73. Noordwelle f 61,07, Serooskerke f 54,71. Een hartelijk dankwoord aan alle kollektrices die deelgenomen hebben onze kollekte te doen slagen en de gulle burgerij mag niet ontbreken. Storm had gevolgen aan het strand De storm van het jongste weekend heeft aan de duinen in de Westhoek nog enige schade toegebracht. Tus sen de d'Ulno verg a n g en Middenpad en Vuurtorenpad werd nog plus mi nus 2 m duinweggeslagen. Aan het strand spoelden, honderden flessen aan en een hoeveelheid wrakhout. Excursie Natuur- en Vogelwacht De Natuux*- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland organiseert op zon dag 28 oktober a.s. een excui'sie in de domaniale bossen te Westen- schouwen. Het vex'trek is bepaald te 14.30 uur vanaf het nieuwe parkeer- terrein aan de A. v. d. Weijdeweg. De fraaie herfstkleuren geven momenteel een bijzondere bekoring aan dit gebied. De vele regen van de laatste weken en het uitblijven van nachtvorst zijn één der voorwaarden voor het veelvuldige voorkomen van verschillende paddestoelensoorten. Dit alles gevoegd bij de intensieve vogeltrek, nodigt tot deelname aan deze excui'sie uit. RENESSE Uitvoering „Op Drift" Zaterdag 27 oktober geeft de to neelvereniging Op Drift uit Renesse een uitvoering in bét dox-pshuis van Renesse. Cp het programma staat het mooie toneelspel „Tussen twee Vuren" van Martin van Spaandonck. Dit zelfde stuk werd in april ook al een keer in Renesse gespeeld. Het succes was toen zo overweldigend dat vele mensen de wens uitspraken het stuk nog eens te zien. Om hier aan tegemoet te komen werd beslo ten het stuk nog een keer in Renesse te spelen. Behalve de donateurs van Op Drift hebben voor deze gelegenheid ook personen boven de 65 gratis toegang Medespelenden in het stuk zijn de dames A. v. d. Wiel-Janse, C. Hoo- gerhuis-v. d. Linde, A. Verseput- Citters, M. Janse-Krijger, en de he- x*en C. v. d. Boogert, M. de Hamer, A. Padmos, J. v. d. Hoek enD. Koo- man. Mevr. Krijnse Locker-Krijger verzorgd de grime, de heer W. Lem- som is souffleur en dè regie is in handen van D. Dokman. Het stuk zal worden gespeeld in Goes en Zie rikzee. Opbrengst collecte Voor de kollekte ten bate van geestelijk gehandicapten werd dooi de bevolking van Renesse een be drag bijeengebracht van f 516,73 ZONNEMAIRE Veerpont gelicht De pont, die dienst moet gaan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3