5 Aan onze adverteerders. AGENDA Communiqué inzake het overleg regering en Landbouwschap NIXON GELAST T.V.-TOESPRAAK AF Nederland en het Midden-Oosten Irak boycot K.L.M. Veto Nixon over beperking macht tot oorlogvoeren Washington stuurt geen troepen Om de lonen in 1974 LAATSTE NIEUWS DEN HAAG, 25-10. Over het overleg, woensdag gevoerd tussen een rege ringsdelegatie en het Landbouwschap over de revaluatie-compensatie voor de boeren, heeft de rijksvoorlichtingsdienst in de nacht van woensdag op donderdag het volgende communique uitgegeven: „een delegatie uit het kabinet Den Uyl en de ministers Brouwer (landbouw) en Duisenberg (finan ciën) heeft woensdagmiddag een nader gesprek gevoerd met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap over de gevolgen van de revaluatie voor de agrarische sector en de door de regering voorgestelde compensatiemaatre gelen. Van beide kanten is een nadere toelichting gegeven op de verschil lende berekeningen. Gezien de beslaande onzekerheid over het effectieve revaluatiepercen tage en de omvang van het voordeel voor de landbouw en tuinbouw van de matiging van de inflatie acht dc regering het thans niet verantwoord om in de sfeer van de omzetbelasting getroffen tegemoetkomingen uit te breiden. De regering zal tegen 1 april de balans opmaken van de ge volgen die de getroffen maatregelen yoor de agrarische sector hebben ge had". „Zou blijken dat de feitelijke ont wikkelingen zouden leiden tot on evenredig zware offers voor de on dernemingen in de land- en tuin bouw, zoals door het Landbouw schap in zijn brief van 11 oktober '73 is gesteld, dan zal de regering pas sende maatregelen nemen teneinde dat te"voorkomen. De regering over weegt in dat verband de duur van de voorgestelde b.t.w.-compensatie regeling met een halve of een hele maand te verlengen om het komende voorjaar voldoende gelegenheid te hebben tot een verantwoorde be sluitvorming te komen. Ook heeft de regering zich bereid verklaard om thans de verliezen te vergoeden. Op gronil van bestaande E.E.G- WASHINGTON. 25-10. President Nixon heeft ztfn televisietoespraak over de Watergate-geluidsbanden die hij donderdag om 02.00 (onze tyd) zou houden, afgelast. In plaats daar van zal hij donderdag een perscon ferentie geven. De persconferentie zal via de tele visie worden uitgezonden en heden donderdagavond om 21.00 uur (vrij dag 02.00 uur onze tijd) plaatsvinden. Prins Claus als stempelaar UTRECHT24-10. Prins Claus heeft woensdagavond achter een lo ket van het Utrechtse hoofdpostkan toor tientallen enveloppen voorzien van het stempel „welvaart-welzijn: geen voorrecht van enkelen maar een recht voor allen, prins Claus". Dat gebeurde omdat het de xoereld ontwikkelingsdag van de Verenigde Naties was en ter gelegenheid van de uitgifte van de speciale postzegel over ontwikkelingssamenwerking. Deze zegel (40 ct.) is verschenen op initiatief van de Nationale commissie ontwikkelingsstrategie waarvan de prins voorzitter is. De hoofddirecteur van de PTT, drs. H. de Jonge, bood prins Claus een ingelijst vel ontwikkelingszegels aan. Op zijn beurt bood de prins la ter de aanwezige filatelisten de gele genheid, hun eerste dag-enveloppen te laten voorzien van zijn „persoon lijk" stempel. Palestijnen gearresteerd in West-Berlijn WEST-BERLIJN, 24-10. De West- berlijnse politie heeft vorige week vier Palestijnen van 18 tot 33 jaar gearresteerd wegens voorbereiding van een aanslag met spring stof, zo heeft de politie woendag bekendge maakt. Zij waren aangehouden toen de politie bij huiszoeking een koffer met dubbele bodem vond waarin zeer ontplofbare stof werd gevonden. De Palestijnen, die in het bezit van Li banese paspoorten waren, waren kort geleden uit Oost-Berlijn geko men. Vrouw in kooi gevangen gehouden Volgens dc woordvoerder van het Witte Huis heel't Nixon tot het uit stel besloten omdat hij zich te zeer moest bezig houden met de toestand in het Midden-Oosten. Do handjes De bandjes met de gesprekken van president Nixon en zijn medewer kers over de Watergate-affaire die nen te worden onderzocht door des kundigen op het gebied van de elek tronica om na te gaan of er geen veranderingen in zijn aangebracht. Aldus de zaterdag afgetreden Ame rikaanse vice-minister van justitie, William Ruckelshaus. I neen vraaggesprek zei Ruckel- haus dat een dergelijk onderzoek hem noodzakelijk leek omdat velen al de vraag hebben gesteld of er misschien sprake kan zijn van een mogelijk geknoei met de bandjes. DEN HAAG, 24-10. Nederland is niet voor Israël, ma-ar tegen oorlog, z0 staat in een regeringsverklaring die is uitgegeven naar aanleiding van het conflict in het midden-oos ten. De verklaring is uitgegeven naar aanleiding van „misverstanden" over het. standpunt van de Nederlandse regering inzake een politieke oplos sing van het conflict in het midden oosten. De recente resolutie van de veilig heids-raad heeft de volledige steun van de Nederlandse regering, aldus de regeringsverklaring. BEIROET, 24-10. Het Iraakse bureau voor vervoer en toerisme heeft besloten drie westelijke lucht vaarmaatschappijen waarbij de KLM te boycotten wegens steun aan de Is-raëlische oorlogsinspanning tegen de Arabieren, zo heeft het Iraakse persbureau woensdagochtend vroeg meegedeeld. De maatregel geldt voor de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabe na, de Amerikaanse Pan Am. en de Nederlandse KIM Jordanië besloot dinsdag tot de boycot van Air France, Lufthansa en ook de Sabena en de KLM regelingen acht de regering geen mogelijkheden aanwezig om de sier teeltsector in de compensatierege ling te betrekken. Geheel los van dc revaluatieproblematlek zoekt de re gering wel naar mogelijkheden om op enkele specifieke punten de po sitie van de sierteelt en van de uardappelmcelproducenten te ver sterken." WASHINGTON, 25-10. President Nixon heeft woensdag zijn veto uit gesproken over een wet van het Con gres die zijn macht zou beperken om een niet-verklaarde oorlog te voeren. Nixon motiveert zijn veto met de verklaring dat de wet de Ameri kaanse mogelijkheid om in het geval van een internationale crisis beslis send te handenlen, zou ondermijnen. Volgens de Amerikaanse president •/.ouden do kansen op misrekening door andere mogendheden en de ri sico's van oorlog stijgen. WASHINGTON, 24-10. Dc Ver enigde Saten zijn niet van plan troe pen naar (het midden-oosten te stu ren en hopen dat geen andere buiten staande mogendheid troepen zal zen den. Dit heeft bet Witte Huis woens dag geantwoord op een .vraag naar aanleiding van berichten uit Cairo dat president Sadat van Egypte dc Verenigde Staten en de Sovvjet-Unie had verzocht om militairen te sturen cm toezicht te houden op de naleving van het bestand. Vliegongeluk in Brazilië RIO DE JANEIRO, 24-10. Met 60 passagiers en een bemanning van vijf is dinsdag een vliegtuig van de Braziliaanse maatschappij Vasp kort na het opstijgen in Rio de Janeiro in zee gestort. Reddingsploegen hebben lot, nu toe vijf doden en een vrij groot aantal gewonden aan land gebracht. Circa dertig mensen worden nog vermist, maar men vermoedt dat vele van hen op eigen kracht naar de wal zijn gegaan. Het water is ter plaatse on diep. Aangenomen wordt dat zich in het wrak van de machine, die van het type Samurai is, nog verscheidene doden bevinden. Bosopruiming in Putten PÜTTEN. 24-10. In het Gel- derse Putten gaat men de bos opruiming op grootse wijze aanpakken. Zaterdagmorgen zullen jong en oud de bossen intrekken om zoveel mogelijk vuilnis weg te halen. Men zal hel vuil naar het Marktplein midden in het dorp brengen waar alles op een hoop zal worden gestort, om zodoende voor een ieder zichtbaar te maken, hoe erg wij wel de bossen vervuilen. De organisa tie is in handen van de stich ting „Natuur en milieube scherming" die deze actie vooraf laat gaan aan een milieutentoonstelling. JERUZALEM. Twee werelden bij een: een jonge Israëlische soldaat zegt hier zijn gebeden bij de Klaagmuur, zijn automatische wapen op de rug. Een land- en geloofsgenoot van hém, in orthodoxe dracht, kijkt over zijn schou der naar het dodelijk wapen. DEN HAAG, 24-10. De vertegen woordigers van de drie vakcentrales hebben dinsdagmiddag in de com- missie-Bavinck van de Stichting van de Arbeid voorstellen ingediend voor een centrale overeenkomst met de werkgeversorganisaties voor 1974. Er is als concrete eis voor de ini tiële verbetering van arbeidsvoor waarden in 1974 2Vz procent ter ta fel gelegd. De vakcentrales sluiten een drem pel niet uit. Ze hebben bemerkt dat van werkgeverskant men wel graag overleg over een drempel in de in dexering wil. In het vorige centrale akkoord bedroeg die drempel een Half procent. Wil men weer zo'n drempel van een half procent, dan zal de initiële verbetering ook een half procent hoger moeten zijn. De vakcentrales hebben voor de initiële loonsverhoging een meng vorm van centen plus procenten aan bevolen en wel de helft in centen en de helft in procenten. Ze willen daar bij voor de prijscompensatie een vloer van f 160,per procent prijs stijging. Glazenwassers overleven val van grote hoogte DEN HAAG. 24-10. Drie glazen- wassers in Den Haag hebben woens dag een val van een dakrand op een vierde etage overleefd. Slechts één van hen moest met hoofdletsel, ver moedelijk hersenletsel, in het zie kenhuis worden opgenomen. De twee anderen liepen been- en arm- letsel op, waarmee zij na behande ling naar huis konden. De drie glazenwassers stonden op een ladder aan de dakrand van een pand aan de Escamplaan in Den Haag. Het gewicht van de drie man nen was teveel voor het laddertje. Italiaanse president in Den Haag In de Ridderzaal in Den Ilaag heb ben premier Lcone en zü" echtge note woensdagmiddag aangezeten aan een noenmaal, hun aangeboden door de Nederlandse regering. Ook prinses Beatrix was daarbij aanwezig. In zijn tafelrede ging pre mier Den Uyl in op de banden tus sen Italië en Nederland. In het bij zonder noemde hij de band lussen beide landen in de Europese Ge meenschap. De heer Den Yyl stelde dat in de Europese politiek niet meer do welvaart, maar het welzijn centraal moot staan, en niet meer do economie en dc groei van de econo mie, maar de mens en diens welzijn. Derde Egyptische leger is niets meer TEL AVIV, 25-10. Volgens dc mi- litaire medewerker van het dagblad „Ha'Aretz" in Tel Aviv, een door gaans goedingelichte krant, geven de soldaten die deel uitmaken van het derde Egyptische legerkorps, dat op de westelijke oever van het Sucz- Icanaal is omsingeld, zich met dui zenden tegelijk over. Maar in de meeste gevallen nemen de Israëli's de Egyptische militairen niet krijgs gevangen, maar staan ze tpe door de linies te slippen naar hun bases in Egypte. „Ha'Aretz" schreef dat men aan dit vrijlaten toch wel de voorwaarde moet verbinden dat de, Egyptische soldaten hun wapens en uitrusting achterlaten. Het vindt het omsingelde derde le ger een belangrijke troef in Israëls handen, die uitgespeeld kan worden om voorwaarden van de wapenstil stand toegepast te krijgen, zoals de uitwisseling van krijgsgevangenen en de opheffing van de blokkade in de Straat van Bab-El-Mandeb, een voor Israël vitale waterweg. „Yediolh Aharonoth" schreef op zijn beurt dat het waai'schijnlijk is dat de Verenigde Staten het derde Egyptische legerkorps - en daarmee Egypte - een smadelijke nederlaag willen besparen. Een nieuwe verne dering van Egypte zou volgens Wash ington de vredesonderhandelingen, die tussen dit land en Israël tot stand moeten komen, alleen maar bemoeilijken. Portugese oppositie «loet niet mee LISSABON, 25-10. De democrati sche oppositie in Portugal heeft be sloten geen kandidaten te laten deel nemen aan de parlementsverkiezin gen van 28 oktober, zo is er in de nacht van woensdag op donderdag bekendgemaakt. In een lange verklaring van de partij heet het, dat dc stap bedoeld is als protest tegen „de scherlsver- kiezingon" en tegen „de tirannie". BEIROET. De Iraakse troepen heb ben donderdag in navolging van Sy rië. Jordanië en Saoedi-Arahië, de strijd tegen Israël stopgezet, hoewel de baas-regering in Bagdad lot dus ver niet offieieel met de wapenstil stand heeft ingestemd. Op 22 november a.s. zal - Ier gelegenheid van Sint Nieolaas - een extra editie van de Nieuwsbode verschijnen. die in een oplage van 20.000 exemplaren huis aan huis zal worden verspreid op Schou wen-Duiveland en op Goeree-Overflakkee. De advertentiekosten bedragen: 21 cent per losse mm. 17'.cent per 1000 mm. 15'cent per 2500 mm en 12 cent per 5000 mm. Van een advcrtcntiecontraet kan gebruik worden gemaakt. Meerkosten kleur (rood) f 85. Opdrachten voor deze extra editie dienen vóór 9 november a.s. in ons bezit te zijn. DEN IIAAG, 24-10. Dc tweede kamer is zonder hoofdelijke stem ming akkoord gegaan met de wette lijke bepaling, dat bij het bijzonder onderwijs aan een kleuterschool en een lagere school een oudcrcommis- sie verbonden moet worden. Het ini tiatief hiertoe dient uit te gaan van het schoolbestuur. Do beslissing over de verplichte instelling van oudercommissies viel tijdens het voortgezette kamerdebat over dc voorgestelde wijzigingen van de kleuteronderwijswet en de lagër- onderwijswet. Een van de voorstel len, afkomstig van de vorige rege ring hield in dat er zowel bij een kleuterschool als een lagere school een oudercommissie moet zijn, ge heel verkozen door en uit de ouders Tot 28 oktober, ,,'t Lange Uus". Kunsttentoonstelling 9—12; \'z 26 uur. Donderdagavond: 7—9 uur. Donderdag 25 oktober Zierikzec Herv. Verenigingsgebouw: 19.30 uur onlspaningsavond voor de bejaarden; (U.V.V.). Ellcmeet Dorpshuis, 20.00 uur afdeling Noord- wejle e.o. Plattelandsvrouwen Bond Brouwershaven Garage Slager; 19.0021.00 uur ver lichting- en bandenkontrole Veilig Verkeer. Oosterland Schoolgebouw, 7.45 uur, ouderavond openbare basisschool. Vrijdag 16 oktober Zierikzee Concertzaal (foyer); 19.30 uur: leden vergadering Stad en Lande van Schouwen-Duivcland. ..De Lichtboei". Bezan 2 - 5 en 7 10 uur n.m. Zaterdag 2/ oktober Zierikzee Zaterdag 20.00 uur. Kelly's Heroes. Goud voor de dapperen, in de Con certzaal. 14 jaar. Renesse Dorpshuis; toneelavond „Op Drift". Middelharnis N.H.-kerk. 20.00 uur, orgelconcert. Maandag 29 oktober Ouwerkerk Ouderavond openbare basisschool. Dinsdag 30 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw; 20.00 uur; afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Donderdag 1 november Brouwershaven Garage Slager: 19.0021.00 uur ver lichting- en bandencontrole Veilig Verkeer. Zaterdag 10 november Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; Z. Toneel Globe; (De ingebeelde zieke, Z.V.U.). Dinsdag 13 november Haamstede Geref. kerk; 20.00 uur; afd. W'Schou- wen Ver. van Huisvrouwen. Vrijdag 16 november Zierikzee Aula RSG Prof. Zeeman; 20.00 uur: filmavond Ziejook. Donderdag 29 november Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; Kabaret Don Quishocking; (Z.V.U.). MILAAN. 25-10. De Milanese poli tie heeft een krankzinnige vrouw van 67 jaar bevrijd, die door twee oudere zusters tien jaar lang in een kooi gevangen was gehouden. Zij is er ernstig aan toe en weegt nog maar 30 kg. AMSTERDAM. Het Italiaanse staatsbezoek: president G. Leone, H. M. koningin Juliana, prinses Bea trix trotseren hel herfstweer in een open caleche, tijdens de rit van het centraal station naar het paleis op Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 vertoont a.s. zaterdag 27 oktober Clint Eastwood, Telly Savalas. Don Rickles Carroll 0 Connor en Donald Sutherland - f..(Hi,ll,«og «li HASH) met CLINT EASTWOOD en DONALD SUTHERLAND en vele anderen Aanvang 20.00 uur Leeftijd 14 jaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2