KOFFIEMELK HALFVOLLE ^öfissccie ,,'f J^oocïljuijs" V.N.-V00RSTEL; POLITIELEGER VOOR MIDDEN OOSTEN Ook geen olie meer uit emiraten Geen Koeweit-olie voor Nederland GEEN DAMES MET STEMRECHT - GEEN OUDERCOMMISSIE „KEERPUNT IN DE GESCHIEDENIS" DE ZIERIKZEESCHE COURANT week fles 1000 gram ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VROVINOM/r DontlerdasK25$ oktober 1973 130ste jaargang Nr. 21375 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 Havenplcin 7 - Zierikzee Weekmenu: Ardenner ham lainscótcletjes Provenpale room i js met nougat a 17.50 Tafelreservering: (01110) 2584 Voor vrijdag: Plaatselijk mist Vannacht en morgenochtend hier en daar mist; overigens zonnige perio den en droog weer; zwakke tot ma tige, in het Waddengebied af en toe vrij krachtige, zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen van 7 tot 2 graden, maximumtemperaturen rond 14 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-lemperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 okt. Zon op 7.24. onder 17.24. Maan op 7.59, onder 17.02. Nieuwe maan: 26 okt (4.17). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 26 okt. 3.15 15.25 8.38 21.U2 Springtij: 28 okt HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-Hl. Het K.N.M.I. deelt mede: De weerkaarten van de Atlan tische oceaan en Europa worden de laatste dagen gekenmerkt door een hogcdrukgordel, waarvan dc as ruw weg met de vijftigste breedtegraad samenvalt Er heerst in deze gebie den, waaronder met name ook ons land. derhalve vrij zonnig en rustig herfstweer. Langs de noordflank van deze zóne me hoge barometerstan den is het een komen en gaan van oceaandepressies. Dc centra van deze lagedrukgebieden volgen over het al gemeen een noordelijke koers, die van het zeegebied tussen IJsland en Groenland naar de Noordkaap loopt. De bijbehorende fronten trekken met grote regelmaat over de Skandina- vische landen naar het oosten. REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,~; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer: Zierikzee en de Italiaanse kontakten Egypte beschuldigt Israël van schending tweede bestand NEW YORK, 25-10. Acht niet-geboiulen leden van de Veiligheidsraad hebben heden-donderdag voorgesteld een V. N .-politieleger voor het Midden-Oosten te vor men. In de resolutie wordt verlangd dat de strijdende partijen het vuren „onmiddellijk en volkomen" sta ken en zich terugtrekken op de posities die zij maan dag om 18.50 uur innamen, toen liet bestand werd geacht te zijn ingegaan. Verder wordt voorgesteld het aan tal V.N.-waarnemers te vergroten De indieners van de resolutie zjjn: Gui nea, India, Indonesië, Kenia, Pana ma, Peru, Soedan en Zuid-Slavië. *"19 ABOE DHABI, 24-10. De Ver enigde Arabische emiraten hebben besloten de uitvoer van olie naar Nederland op te schorten, zo is in Aboe Dhabi meegedeeld door het ministerie van olie-industrie. Als reden wordt genoemd „de vijandige houding van Nederland je gens de Arabische natie en zijn steun aan Israël". De emiraten zullen dezelfde maat regel nemen ten aanzien van alle andere landen „die eenzelfde hou ding aannemen als de Verenigde Staten en Nederland". De maatregel blijft van kracht tot Israël zich terugtrekt uit de sedert 1967 bezette Arabische gebieden. RENESSE. Woensdag werd de boe- reninspan van de hofstede „Hel Wa ter gat" te Renesse publiek verkocht. Onder de inboedel bevond, zich één stier, die hier wordt voorgeleid. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aan secretaris Waldheim wordt verzocht binnen 24 uur verslag uit te brengen over de stappen die zijn genomen om tot instelling van een V.N.-politieleger te komen. De raad is om 5.35 uur uiteenge gaan tot heden-donderdag 15.30 uur, zonder dat er over de nieuwe reso lutie is gestemd. Egyptische beschuldiging Egypte heeft Israël woensdag in de Veiligheidsraad beschuldigd van schending van het tweede bestand. De Sowj et-Unie vroeg de raad om Israël door middel van sancties te dwingen de wapens neer te leggen. Egypte verzocht de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten troepen te stu ren om op de naleving van het be stand toe te zien, een verzoek dat door Amerika dadelijk werd afge wezen. Volgens Israël wordt er nergens meer gevochten. De Israëlische radio meldde dat V.N.-waarnemers aan het front in Egypte begonnen zijn met vlaggen een bestandslijn uit te zet ten. Een Israëlische militaire woord voerder zei dat in Sinaï, aan het zui delijke einde van het Suezkanaal, het Egyptische derde leger verslagen is en dat de soldaten, die het ergst ge plaagd worden door gebrek aan wa ter, zich ten masse overgeven. De Israëlische minister van defen sie, Dayan, verklaarde dat de legers van Egypte en Syrië niet meer in staat zijn een aanval te ondernemen. In de Israëlische steden behoeft niet meer te worden verduisterd. De krijgsgevangenen De minister van buitenlandse za ken van Israël, Eban, zei over aan wijzingen te beschikken dat de Ara- DEN HAAG, 24-10. Na Algerije heeft nu ook Koeweit besloten geen olie meer te leveren aan Nederland. De minister van staat van Koeweit, de heer Abdel Aziz Hoessein, heeft dit bekendgemaakt. Dc gehele uit voer van olie naar Nederland zal worden gestaakt, zei de minister. Re den hiervan is „de vijandigheid van Nederland tegenover de Aarabische rechten. bieren willen deelnemen aan directe onderhandelingen over een vredes regeling. Het eerste agendapunt moet zijn - zei hij - de uitwisseling van de krijgsgevangenen. Israël heeft Egypte en Syrië beschuldigd van schending van de Conventie van Ge- nève over de krijgsgevangenen. Door Egypte zouden onvolledige en on leesbare lijsten van gevangenen zijn ingezonden en door Syrië helemaal niets. Ook hadden deze landen het Rode Kruis geen toestemming gege ven Israëlische gevangenen te be zoeken. De wapenzendingen van Amerika en Rusland naar het Midden-Oosten waren woensdag nog niet vermin derd. NEW YORK. De Russische afge vaardigde Jakob Malik heeft woens dag in de Veiligheidsraad gezegd dat het moment voor de raad gekomen is om sancties tegen Israël uit te vaardigen teneinde dat land te dwin gen het vuren te staken. Chr. Nationale School te Nieuwerkerk MEN A AL-AHMADI, Koeweit. Tan kers laden olie in de haven van Me- na Al-Ahmadi, Koeweit. Ze zullen dat nog wel blijven doen, maar niet meer voor Nederland, want na Alge rije en enkele emiraten, besloot ook Koeweit geen olie meer te leveren aan Nederland. De olie-invoer uit Koeweit vormt ongeveer 20 procent van de totale Nederlandse olie-im port. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Deugd is als reukwerk, dat de meeste geur verspreidt als het wordt verbrand of stuk ge wreven. middelde persoon is geweest in het voorstel. De heer S. v. d. Klinken heeft de oudercommissie als ge sprekspartner geaccepteerd, hetgeen de heer v. Klinken dinsdagavond ontkende, maar daar wilde de heer Overbeeke verder geen woorden over vuil maken. We zijn "hier niet om uit elkaar -te gaan maar om bij elkaar te blijven, men moet hoe langer hoe meer ruimte en plaats geven aan de ouders", aldus dhr. S. Overbeeke. Het verzoek om een ou dercommissie te vormen werd dus afge,wezen waarna de heer Boude- ling met een ander voorstel kwam omdat men niets in de ouder-com- missie ziet. De heer Boudeling zou dan graag een bestuursuitbreiding zien en wel tot/met 9 leden, t.w. 3 leden der Ger. Gemeente, 3 v. d. Geref. Gem. in Ned., 2 Gereformeer de, 1 Ned. Herv. en één van de Chr. Geref. Kerk en dan het liefst be- stuurs leden die kinderen op school hebben, ok dit voorstel werd na stemming (27 voor en 75 tegen) ver worpen. De heer van Klinken dank te aan het einde van deze avond al len voor de opkomst waarna de heer Jumelet, a het zingen van Psalm 105: '3 eindigde met gebed. Eban: TEL AVIV, 24-10. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft woensdag op een persconferentie gezegd dat Israël tenminste de belofte heeft gekregen dat er rechtstreeks zal worden on derhandeld met de Arabische we reld. Daar heeft het vier oorlogen voor gevoerd en als het inderdaad gebeurt „zal deze maand van bloed vergieten en verdriet een keerpunt worden in dc geschiedenis van dit gebied". Advertentie NIEUWERKERK, 23-10. Dinsdagavond werd in „Ons Dorpshuis" een bijzondere vergadering gehouden. Men begon de avond met het zingen van psalm 252, waarna de voorzitter, de heer S. van Klinken, voor ging in gebed. „Deze vergadering is een bijzondere vergadering, omdat wij hier bijeen zijn vanwege het feit dat één der bestuursleden t.w. de heer G. de Reus, als bestuurslid heeft bedankt, we hopen vanavond deze lege plaats samen te vervullen", aldus de heer Van Klinken. De voorzitter stond eveneens stil bij het feit dat de heer N. Slingerland, hoofd der school, op doktersadvies werd genoodzaakt zijn werkzaamheden tc stoppen en vervroegd pensioen heeft aangevraagd. De heer Slingerland krijgt per 1 november ontslag. De school kwam met één werkkracht minder te zitten. De heer W. Jumelet werd tijdelijk hoofd. Er zijn door het bestuur advertenties geplaatst waarop tot nu toe slechts drie informaties binnen zijn, maar verder is er nog niet op gereageerd. „We hopen echter op een spoedige voorziening in deze vakature" aldus de voorzitter. Om terug te komen op de vrij ge komen plaats in het bestuur heeft het bestuur het volgende tweetal voorgesteld t.w. de heren J. M. Schiettekatte A.J. zn. en C. Folmer Joh. zn. Bij het uitdelen iv;an de stembrief jes kregen de aanwezige dames die hun naam oofc o pde presentielijst geen briefjes. Eén der aanwezige dames vroeg wat of hiervan de re den was „Vrouwen worden niet als lid geaccepteerd" aldus de voorzit ter". De dames hadden zich bij de vo rige bijeenkomst van Geref. en Herv. leden bij het nu afgetreden lid als lid opgegéven, maar hebben geen schrijven ontvangen dat zij niet als lid geaccepteerd worden, de schuld hiervan ligt echter niet bij het be stuur. Dat dames geen lid mogen zijn staat niet in de statuten ver meld maar is een bestuursbelissing. De voorzitter deelde de aanwezige dames mede dat zij niet worden ge accepteerd als lid. De heren L. «van Klinken en St. v. d. Wekken fun geerden als stembureau Van de 99 geldige stemmen waren er 31 voor dhr. C. Folmer en 30 voor dhr. J. M. Schiettekatte terwij'l de heer St. v. d. Wekken 14 stemmen kreeg. Om dat één der kandidaten niet de helft van de stemmen 1) had moest nog eens worden gestemd. Bij de tweede stemming kreeg de heer v. d. Wek ken 37 stemmen en de dhr. C. Fol mer 31. Volgens de statuten was een derde stemming nodig tussen hen die de meeste stemmen hadden dus de heren v. d. Wekken en Folmer. eerst genoemde kreeg 75 stemmen tegen 27 van de heer C. Folmer. De heer v. d. Wekken aanvaarde deze funk- tie en de voorzitter hoopt p een pret tige samenwerking tussen hem en het bestuur Het bestuur heeft ivcrcler een schrijven van een 4-tal leden ont vangen met het verzoek om een ou dercommissie op te richten. De voorzitter liet zich, voordat men ook hier over ging stemmen, negatief over dit standpunt 'uit. De heer Boudeling gaf een nadere toe lichting over de oudercommissie. „Het komt regelmatig voor dat ou ders klachten hébben, indien men dan het bestuur een brief schrijft over gerezen moeilijkheden worden deze gëheel niet of niet naar beho ren beantwoord. Deze oudercommis sie kan als spreekbuis fungeren, d.w.z. heeft men klachten neem con tact, op met oudercommissie zou de ze klachten dan met het bestuur kunnen bespreken „De tweede ka mer is inmiddels akkoord gaan (zon der hoofdelijke stemming) met de wettelijke bepaling dat bij het bij zonder onderwijs aan een kleuter school en een lagere school een ou dercommissie verbonden moet wor den. De voorzitter stelde het voor stel uit (nadat 73 leden tegen hadden gesemd) totdat het vormen van een oudercommissie verplicht wordt. De heer S. Overbeeke gaf hierna enige opheldering over wat door 4 leden gedaan wordt. U moet niet denken dat deze leden hier een machtspo sitie in willen nemen We moeten vanavond met elkaar overleggen en het moet dan ook geen twist avond worden. Dhr. Over take vertelde verder dat hij de be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1