Wetsontwerp chemische afvalstoffen ITALIAANSE PRESIDENT EN KONINGIN OP BEZOEK STREEKNIELWS ZIERÏKZEESCIIE NIEUWSBODE Diiis.las 2S oktober 1972 Nr. 21374 NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank TERM IJNSP AREN en DEPOSITO'S lot 1? RENTE SC1IARENDIJKE: tegenover Geref. kerk. woens dags van 12.30-13.30 uur. TWEEDE KAMER LEIDSCHENDAM. 23-10. By de Tweede Kamer is het wetsontwerp chemische afvalstoffen ingediend. Dit wetsontwerp dient om de ver ontreiniging van het milieu door chemische afvalstoffen en afgewerk te olie tegen te gaan, in het bijzon der door een organisatorisch kader te verschaffen voor het op doelma tige wijze verwijderen van die stof fen. In de memorie van toelichting geeft de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne, mevrouw Vorrink, aan wat onder chemische afvalstoffen en afgewerkte olie moet worden verstaan. Als hoofdpunten van het wetsontwerp kunnen worden genoemd: het aangeven van een be perkt aantal wegen waarlangs men zich van chemische afvalstoffen en afgewerkte olie kan ontdoen; een vergunningstelsel voor het bewaren en verwerken van chemische afval stoffen en voor het inzamelen, be waren en verwerken van afgewerkte ZIERIKZEE Jubileum Afd. Ned. Plattelandsviouwenbond Op vrijdag 9 november a.s. vindt in de Concertzaal de viering plaats van het 40-jarig jubileum van de af deling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Tijdens de ze f eestbij eenkomst zal een musical worden opgevoerd. U.V.V.-ontspartingsavond voor de bejaarden Op donderdagavond 25 oktober aanstaande organiseert de U.V.V. weer een ontspanningsavond voor de Zierikzeese bejaarden in het Herv. Verenigingsgebouw. Voor de bejaar den die moeilijk op eigen gelegen heid naar het Verenigingsgebouw kunnen komen, bestaat de mogelijk heid te worden opgehaald. Dan dient hiervan een berichtje te wor den gedaan aan een der bestuursle den. Koffieconcert Amsterdams Barokensemble Evenals vorig jaar zorgde het be kende Amsterdams Barokensemble Musica da camera weer voor een voortreffelijke vertolking van mu ziek uit de 17e en 18e eeuw. Deze musici, spelend op originele barok- instrumenten brachten met kenne lijk plezier werken van Dornel, Hu- me. Handel, Biber, Besozzi en J. S. Bach. Bijzondere vermelding verdient de door Jaap ten Linden gespeelde gamba-solo „Good again", waarin-de componist Thomas Hume allerlei straatdeuntjes uit zijn tijd had ver werkt. Bijzonder fijn gebrachte mu ziek van hoge kwaliteit. De bekende trio-sonate in g klein van G. F. Han del was bij de musici in goede han den en kwam zeer goed tot haar recht. Datzelfde gold ook voor. de Sonata rappresentatie avium (het uitbeelden van diergeluiden) voor viool en basso continno. Na de uit voerige inleiding door de soliste Lu cy van Dael bracht zij zonder meer virtuoos de muziek (en dus de vogels en velddieren) tot leven. Hierna zorgde het kwartet geza menlijk voor een sonate in C gr. van Besozzi, hoboïst aan het Engelse hof in 1738 en het geheel werd afgeslo ten met de Trio Sonate in G gr. van J. S. Bach. Voor de liefhebbers - en dat waren er door het slechte weer wat minder dan verwacht mocht worden - een uur vol heerlijke muziek. Het aangekondigde recital van het Danzi-quintet is verschoven naar 3 maart 1974. De uitvoerenden waren: Lucy van Dael barokviool; Ku Ebbinge - barokhobo, blokfluit; Jaap ter Linde - barokcello, viola da gamba; Ton Koopman - clavecimbel en toelich ting. Filmavond „Ziejook" De filmkring „Ziejook" organi seert de eerstvolgende filmavond op vrijdag 16 november a.s. in de aula van de RSG prof. Zeeman. Vertoond wordt de film Le Souffle au Coeur van Louis Malle, een film over een Frans gezin van goede stand: een vader die jurist is, een jonge moeder, drie zoons tussen 13 en 18. De jong ste zoon staat centraal in deze film. Hij is bezig de wereld te ontdekken en daarin voor zichzelf een plaats te vinden. Zijn kennismaking met de wat ruwere kanten van het leven wordt voortreffelijk begeleid door zijn broers. Wat een liefdesrelatie is moet hij zelf uitvinden, en dat valt niet mee. Totdat zijn moeder hem over de drempel heipt. Dan ligt de weg naar de volwassen toekomst open. HAAMSTEDE Ver. van Huisvrouwen Op dinsdagavond 13 november aanstaande organiseert de Vereni ging van Huisvrouwen afdeling Wcstenschouwen in do zaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede een bijeenkomst waarin het onder werp ..Hart en vaatziekten" bespro ken zal worden door de internist drs. A. v. Hoorn. (Deze avond zal ook toegankelijk zijn voor echtgenoten en familieleden.) Gezamenlijke Herv.-Geref. gemeente-vergadering Heden (dinsdag)avond 23 oktober wordt in de Hervormde kerk te Haarr stede een gezamenlijke ge meente-vergadering gehouden van Hervormden en Gereformeerden. Ds. R. Kaptein, secretaris van de olie; een systeem van meldingen met betrekking tot de afgifte van che mische afvalstoffen en afgewerkte olie; een financiering door middel van een systeem van heffingen en een verbod om die stoffen op of in de bodem te brengen. Raad voor Kerk en Gezin, zal in het kader van de Gezinsweek, een ge sprek inleiden over het thema „Agressie in het gezin". NOORDWELLE Schooljeugd naar „Stuif-es-in" De leerlingen van de openbare basisschool uit de hoogste klassen, aangevuld met tien kinderen van de school te Renesse en nog eens tien van de school te Serooskerke, onder leiding van de drie schoolhoofden, hebben zaterdag jl. een bijzonder prettige dag beleefd in het kader van het bekende AVRO-t.v.-programma voor de jeugd „Stuif-es-in", In dit maandelijkse programma was name lijk de provincie Zeeland aan de beurt en de school van Noordwelle had het geluk voor deelname te wor den uitgeloot. Dat betekende een uitstapje naar „Het Spant" in Bus- sum, waar de jeugd van de Schouw- se met vele tientallen andere school kinderen de zaal bezette tot de laat ste plaats. Door de begeleiders kon het programma op monitoren wor den gevolgd. Voor de jeugd was het een bijzonder leuk uitstapje. Tijdens de busreris werd uiteraard volop ge zongen, en gingen de uitgedeelde lunchpakketten er gretig in. BROUWERSHAVEN Verlichtings-kontrole-avond Veilig Verkeer Met het oog op het komende win terseizoen, waarbij het slechte weer de weggebruiker soms vele parten speelt biedt Veilig Verkeer Neder land, afdeling Brouwershaven de ge legenheid aan de autobezitters gratis hun autobanden en koplampen te la ten testen. Deze test vindt plaats op donder dag 25 oktober a.s. en donderdag 1 november. Beide avonden van zeven tot negen uur in Garage Slager te Brouwershaven. Het afdelingsbe stuur verwacht evenals vorig jaar weer een groot aantal bezoekers om hun wagen te laten testen. Afd. Ned. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 30 oktober vindt in het jeugdgebouw een bijeenkomst plaats van de afdeling van de Ned. Platte landsvrouwenbond. Thema van deze avond is de ontwikkelingshulp. De India-film van Bert Haanstra zal worden vertoond. NIEUWERKERK Aktiviteiten soos „The Fish" tijdens herfstvakantie Afgelopen week hebben de leden van jeugdsoos „The Fish" zich niet boeven te vervelen. Het bestuur van de jeugdsoos had besloten de deuren van het soosgebouw voor de leden te openen. 's Middags werden platen gedraaid of er werd wat in tijdschriften gele zen e.d. Vrijdagavond hield men een „dropping". Vier groepen werden geblinddoekt in auto's meegenomen en ergens in de polder of in één der Duivelandse dorpen afgezet. Wan neer één der auto's één van de groepen zag werd de groep 1 kilo meter teruggezet, bij ieder voorbij komende auto moest de groep dus meestal de slootkanten in om niet opgemerkt te worden. Om kwart over elf arriveerde de laatste groep (evenals de anderen zeer voldaan) weer bij het soosgebouw. Ter afslui ting van deze herfstvakantie volgde men zaterdagmiddag in de soos (waar een t.v. was geplaatst) het boksgevecht tussen Cassius Clay en Rudie Lubbers. BRUINTSSE Kind redt kind Aan boord 'van de Bru 27 (fa. Gebrs. De Ronde. Bruinisse) maak ten een tweetal 12-jarige jongens, een zoontje en een neefje van één van de firmanten tijdens de herfst vakantie een reisje mee naar de Waddenzee. Toen men de vracht had gevist, en men van het perceel naar de vaste wal terugkegerde viel één van de jongens (Joost Hoek) over boord. Dit had. hoewel de jongen zwemmen kon slecht kunnen aflo pen. want ter plaatse gaat ene flinke stroom. De 12-jarige Andree de Ronde, had echter de tegenwoordigheid van geest, zijn neefje ogenblikkelijk te grijpen en binnen boord te trekken, zodat de drenkeling er met een nat pak af kwam. J Rakelnaam voor kind CAIRO, 32-10. - De vrottw J ran Abdel Latif Ghnneina, a j een industrie-arbeider ui f j Cairo, heeft hel leven ge- schonken aan een zoon. Zij f f noemen hem „Sam-6". aldus f f in Cairo verschijnende bladen f j De „Sam-6" is een Russische f f luchtdoelrnkel waarmee de f f Arabieren in de jongste oorlog de Israëlische luchtmacht j f zware verliezen hebben toege- f f bracht. a ZIERIKZEE. Chef protokol van het ministerie van buitenlandse zaken C J. Geitenbeek complimenteert de opperwachtmeester J. Hoekman en de wachtmeester le klas der Rijks politie J. Struijk met onderscheidin gen verleend door de Italiaanse pre sident G. Leone. De beide politie-funktionarissen met hun goud en zilver, na de plechtige uitreiking in de trouwzaal van het stadhuis. Men zie ook voorpagina. (Foto's: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode) Vooral bij de Westbrug en de Ba lie zal de stoet langzaam moeten rij den (haakse bochten) en zullen toe schouwers zeker een glimp kunnen opvangen van de hoge gasten. Zierikzee wacht hoogtij-„ut n-" ZIERllvZEE, 22-10. Donderdag 23 oktober wordt een dag gestempeld door één uur. Zo lang - of kort. maar het kan niet anders - duurt liet bezoek van de president van de Italiaanse republiek, Leone en echtgenote, sa men met H.M. koningin Juliana. Dat Zierikzee in bet kader van het Italiaans staatsbe zoek aan Nederland wordt opgenomen, mag als een unikum worden aangemerkt. Een tweede bijzonderheid is dat ook de koningin bij gelegenheid biervan, Zierikzee met een bezoek zal Zierikzee heeft ai vele malen hoge gasten binnen wallen en poorten mogen begroeten, vanaf de grijze historie maar ook in de laatste jaren, zeker sinds de Deltawerken bezoekers trekken uit de gehele wereld. Ook koninklijke bezoekers mocht het stadsbestuur op geregelde tijden welkom heten, sjms officieel, nog veelvuldiger incognito. Doch het Is een verre van alledaagse gebeurtenis, dat in het kader van een staatsbezoek aan Nederland, de president van Italië en zijn echtgenote onze stad bezoeken, daarbij vergezeld van Hare Majesteit de Koningin. Het doet voor ons Nederlanders op het eerste gezicht wat vreemd aan de autoriteiten in deze volgorde ge noemd te zien, maar t.o.v. de buiten landse gasten dient toch deze proto- kolaire volgorde te worden aange houden. en dat 'zal ook bij het cere monieel. b.v. bij de begroeting, tot uitdrukking komen. Dat de koningin persoonlijk haar gasten op deze excursie naar Zee land en de deltawerken vergezelt, vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat een bezoek aan Zierikzee op het programma stond. Het is bekend dat zij bijzonder aan deze plaats verknocht is, er vele ma len, (nog deze zomer) vrijwel opop- gemerkt door de straatjes heeft ge wandeld en zeer gesteld is op de unieke sfeer. Ook het stadhuis bezocht de ko ningin, zij het onofficieel, in de ja ren die achter ons liggen. Maar de resultaten van de kort geleden gereedgekomen restauratie heeft zij nog niet gezien en het ge meentebestuur stelt er bijzonder veel prijs op haar dit thans te kunnen tonen, zo vernemen wij. Naast fgenoemde hoge gasten, 7.2 ook een groot aantal andere Itali aanse en Nederlandse autoriteit aanwezig zijn. Aankomst met lieli' Twee grote, dubbel-rotor K L.M. Noordzee helicopters zullen tc»42.15 ongeveer veertig gasten naar zee brengen. Allereerst de president Italiaanse Republiek en 1 Leone, enige van zijn famij Hare Majesteit de Kor.i£ voorts Monsieur Aldo Moro, minister van buitenlandse zaken van Italië, Monsieur Roberto Gaja, (Secretaris generaal van buitenlandsdpzaken en andere ministers alsmedeAde ambas sadeur van Italië in de Nèderlanden, Monsieur Antonio Morozzo Delia Rocca en echtgenotes terwijl van Nederlandse zijde o.a. genoemd kun nen worden de minister van verkeer en waterstaat drs. T. E. Westerterp, Harer Majesteits ambassadeur te Rome, dr. H. N. Boon, de Grootmees teres van H.M. de Koningin, H. E. E. L. barones Sweerts de Landas Wy- borgh-de Meyïer, de Grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin, J. J. L. baron van Lynden, de adju dant generaal en chef van het Mili taire Huis van H.M. de Koningin Luitenant Generaal H. Schaper, rid der M.W.O., de Eerste Stalmeester van H.M. de Koningin, brigade gene raal tit.b.d. W. F. K. Bisschoff van Heemskerk en vele anderen. Indien dit organisatorisch en tech nisch mogelijk is. ei de weersom standigheden dit toelaten, zullen de president van Ital'.ê en H.M. de Ko ningin gezeten zi:n in een open auto. In de Meelstrjat aan de Zuidzijde zal een smalle strook met drankhek ken worden rigezet. alwaar een be perkt aantr.t belangstellenden de- aankomst rjsmede het in- en uit stappen dér gasten van nabij zal kunnen zien. Ten ithdhuizc zullen de gasten ontvangen worden door burgemees ter en wethouders van Zierikzee en zuller. bloemen worden aangeboden door Marianne Dorst, dochter van ambtenaar ter secretarie J. J. Dorst en door Marjan Muste, dochter van wachtmeester le klasse der Rijkspo litie J. J. Muste. laarna bestaat gelegenheid het idhuis te bezichtigen en zal in de •uwzaal een aperatief worden aan- :boden. De beiaard zal zijn klanken foven het stadhuis laten horen. Welkomst woorrl Eveneens in de trouwzaal zal de burgemeester een kort welkomst woord 'spereken. Hij zal er o.a. op wijzen, dat het stucwerk in deze trouwzaal die in 1776 in de huidige Louis XV stijl werd gerestaureerd, wei'd vervaardigd doorde Italiaanse kunstenaar Piedro Bossi. Ook de oude poorterboeken ver melden de namen van talrijke hier gevestigde Italianen afkomstig ui' Piemont en Lombardijë die hier veni al de geldhandel uitoefenden. Het Lombardstraatje herinnert hier nog aan. Ook de 18e eeuwse kwik-barome ter (in particulier bezit) die voor de ze gelegenheid tijde'ljk in de trouw zaal tentoongesteld zal worde, draagt de naam van eec Italiaanse meester gevestigd te Lierikzee getuige de inscriptie: D Tachi, Zierikzee. Omgekeerd waren het twee Zie rikzeese zoutzieders die in de 17e eeuw door de Due de Florence naar Florence werden ontboden, teneinde de oevolking aldaar het zoutzieden tc leren. Bijzondere presse papier President Leone van Italië en H.M. de Konigin zal namens de stad het zegel der rechtsgemeenschap van de Zierikzeese bui'gers omstreeks 1425, verwerkt als presse papier, worden aangeboden. Te 13.00 uur vertrekken de hoge gasten per auto van het stadhuis via de route: Dam - Mol - Havenplein Z.Z. - Havenpark - Kraahplein - Oude Haven N.Z. - Noordhaven poort - Grachtweg - Rotonde naar sportpark Bannink. Het zou zeker bijdragen tot de charme va ndit bezoek als ook dan vele belangstellenden de gasten langs de route zouden toejuichen. Herin nerd wordt ons de zeer vele vlaggen in Zierikzee tijdens het recente re geringsjubileum van onze vorstin. Nu zij zelf onze stad bezoekt, doet het gemeentebestuur een dringend beroep op de bevolking door het uit steken der vlaggen, in het bijzonder langs de route, onze koningin en haar gasten hulde te betuigen. Te 13.10 uur vertrekken de gasten, wederom per helicopter naar Eur-o- Rama vanwaar eenvaartocht langs .de Zuidhollandse eilanden zal wor den gemaakt. Het bezoek aan Zie rikzee is dus niet van bijzonder lange duur, maar indien het vlot kan ver lopen kan het voor de gasten be langwekkend zijn. Juist omdat het tussen de confrontatie, eerst vanuit de lucht en later vanaf het water, met een indrukwekkend bewijs van Nederlands meesterschap op water staatkundig gebied, toch zeer inte ressant kan zijn een ogenblik te ver toeven in de stad die historisch im mer- zo nauw verbonden is geweest met dit Delta-gebied. Het gem' eiitebestuiir doet een dringend Ivroep op de bevolking, de tijdelijk .e treffen verkeersvoorzic- ningen (parkeerverboden zoals aan- gege* en per advertentie) en de aan wijzingen van de politie stipt op te volgen. De straten van Zierikzee zyn smal en het zal niet altyd eenvoudig zijn de lange stoet auto's vlot te doen passeren. Het gemeentebestuur hoopt dat ieder begrip zal hebben voor de lang niet gemakkelijke taak die de politie tijdens dit programma is opgedragen. Ruime aanvoer garnalen Er heeft de laatste weken een zeer ruime-aanvoer van garnalen plaats en wat altijd gebeurt bij „record vangsten" als de aanvoer te groot is dalen de prijzen tot het minimum. Hoe het komt, dat deze explosie in d'e vangsten thans optreed, is moei lijk te verklaren. Speciaal nummer schoolkrant Nat. Basisscholen Het mededelingenblad van de chr. nat. basisscholen te Zierikzee is weer verschenen. Het betreft ditmaal een speciaal nummer, namelijk een schoolkrant met algemene informa tie over het onderwijs op de beide scholen. Een didactisch nummer dus, omdat er nieuws gegeven wordt over het onderwijs zelf. Ook wordt uitvoerig ingegaan op hei psychotechnisch onderzoek. Bin nenkort zal het grootste gedeelte van de zesde klas aan dit onderzoek deelnemen. Dit. houdt in dat het kind onerzocht wordt op het gebied van school- en beroepskeuze; school- presatie; intelligentie; studiemotiva tie; rijpheid; tempo; doorzettingsver mogen; faalangst enz. Duidelijk uit eengezet wordt verder het verschil tussen de psychologische test en de school vorderingentoets. Een bijdrage behandelt de vakken aardrijkskunde, geschiedenis en ken nis der natuur, onder de titel „We reldoriëntatie, een zaak in ontwikke ling". De op de scholen toegepaste methodes in genoemde vakken wij zen in de richting van een nieuwe koers. Dit tegen de achtergrond van de wens van deze tijd dat het ver band tussen deze drie vakken ook ruimte krijgt op de basisschool. Verder komt in deze speciale schoolkrant uitvoerig het schoolrap port aan de orde. In de krant is een ontwerp-rapport opgenomen dat dit jaar als experiment naast het gewo ne cijferrapport gegeven wordt. Verder wordt informatie verstrekt over oudereommissie en ouder parti- ficatie, en voorlichtingsavonden. leden ONDERSCHEIDING VOOR POLITIEMANNEN De helicopters landen op het sport park Bannink alwaar de begroeting plaats heeft door de Commissaris der Koningin Mr. J. van Aartsen, de Kamerheer i.b.d. Ir. M. A. Geuze en de burgemeester van Zierikzee Th. H. de Meester. Om praktische redenen zal aldaar geen publiek kunen worden toegela ten. Daarna stapt het hoge gezel schap in een 16-tal gereedstaande autos en begeeft zich te 12.18 via rotonde. Laan van St. Hilaire. West- brug. Balie, Meelstraat naar het stadhuis. Weslbni** en Balie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3