SAHEL O intermeubel AGENDA Sabotage ontdekt aan boord van „De Zeven Provinciën" De verliezen in het Midden-Oosten NEDERLAND WIL MISVERSTAND MET IRAK UIT DE WEG RUIMEN Storm van protest tegen Nixon Beroemde cellist Casals overleden Nederland gelukkig met resolutie van Veiligheidsraad PALESTIJNEN VERWERPEN ELK VREDESPLAN Kissinger terug in Washington Grote brand in bandenfabriek Voortzetting wapenhulp V.S. aan Israël BEZOEK (EN) De SAHEL-aktie, hulp aan droogtegebieden in Afrika, werpt het licht opnieuw op zich in deze wereld ontwikkelende toestanden die zonder meer zorgelijk zijn. Enkele aantekeningen vallen geredelijk te maken bij dergelijke akties, waarvan de onderhavige - naar wij zeer hopen - weer een doorslaand succes mag worden. Vroeger - zonder de huidige eommunikatieiniddelen - kwamen ook dergelijke rampen voor, maai de wereld in het verder ontwikkel de Westen hoorde er niet of nau welijks van. De hele wereld echter ligt thans aan de achterdeur. Voor het slapen gaan kan het t\-kijkend publiek nog gauw waarnemen dat in zuidelijk Ethiopië de bekende kindertjes met hongeroedeem- buikjes rondlopen en mensen lig gen te sterven, belaagd door dui zenden vliegen. Geen opwekkend gezicht, maar helaas wel realiteit in deze wereld. Veel betere informatie derhahe over al deze zaken en mogelijk ook in wezen toch veel ernstiger en massaler toestanden. Dat „veel ernstiger" indt mede zijn oorzaak in de toenemende bevolking van de onderontwikkel de landen en vooral door hier en daar - wel goed bedoeld - maar ondeskundig beheer van gronden wateren, bossen. Niemand zal ooit terug verlan gen naar het koloniaal systeem, met al zijn absurde uitwassen, maar grondbeheer en dat soort dingen waren doorgaans gemid deld beter geregeld, omdat er meer westerse „know how in werd verdiskonteerd. Dat kan zelfzucht van de koloniale mo gendheden zijn geweest, maar het feit moet wel geconstateerd. Er is een natuurlijke oorzaak van de grote en onvoorstelbaar lange droogte (periode) in Afrika en die valt mede te zoeken in een ondes kundig ecologisch beheer. Europa is op sommige plaatsen ook niet ontsnapt aan dergelijk ondeskundig beheer (Plateau van Auvergne) en bekend is verder dat de razende roofbouw in de V.S. destijds mede schuldig is aan de in dit land bestaande woestijnen. Ontbossing geeft overal woes tijnen een kans en door deze grondwijzigingen, verandert ook het klimaat. Het wordt droger en in het onderwerpeijke geval kan de Sahara zich uitbreiden, SAHEL wil hulpverlenen aan de slachtoffers van deze diepin- snijdende catastrofe in toch al economisch zwakke landen, maar wil en zal vooral pogen en moeten pogen terug te komen tot een be ter ecologisch evenwicht daar an ders de wereld een reeks van der gelijke droogte- en hongerrampen tegemoet gaat. Politieke overwe gingen remmen een adequate ver betering c.q. hulpverlening van derden. Het voorbeeld Ethiopië aan houdend blijkt de regering in Ad dis Abeba feitelijk een beetje be schaamd, maar mogelijk ook te trots te erkennen dat de toestan den ginds erbarmelijk zijn. Andere landen hebben zo schoon genoeg van het Westen, dat ze automa tisch partij kiezen tegen de ge- industrialiseerde Janden. maar dan ook verstoken blijven van werke lijke hulp. kennis, macht en geld van die landen. Althans daar niet in voldoende mate van profiteren. Zoveel immers is duidelijk in deze periode van de wereldge schiedenis, dat het Westen zijn voorsprong vooral zal moeten ge bruiken de onderdrukten en armen te helpen. SAHEL is maar een spatje van dit noodzakelijke plan. Dat het niettemin moge helpen, want wie leeft genist bij de we tenschap dat honderdduizenden mensen gewoon dood gaan omdat er geen voedsel is. DEN HAAG, 22-10. Aan boord van de Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën" is vorige week woens dag, 7.o is eerst thans bekend gewor den, sabotage gepleegd door een nog onbekend lid van de bemanning. Volgens de marinevooi liehtingsdienst in Den Haag is de schade meegeval len. De sabotage blijkt op nogal „amateuristische'' wijze te zijn uit gevoerd. De Nederlandse kruiser neemt op het ogenblik al weer deel aan marine-oefeningen in het wes telijk deel van de Middellandse Zee. De marinevoorlichtingsdienst zei dinsdagmorgen desgevraagd, dat de marinerecherche de zaak in onder zoek heeft. Een marinerechecheur uit Nederland is inmiddels naar de kruiser gevlogen. De sabotage is aan het licht geko men bij controlewerkzaamheden, toen de kruiser vorige week woens dag in Toulon lag, de Franse mari nehaven aan de Middellandse Zee. In een peilkoker van een zogenaam de lurbo-smeerolievoorraadtank werd een hoeveelheid suiker aange troffen, terwijl in een peilkoker van een soortgelijke voorraadtank zand werd geconstateerd. WASHINGTON, 23-10. Welinge lichte kringen in dc Amerikaanse hoofdstad menen té weten, dat de Arabische strijdkrachten in de ze- ventiendaagse oorlog in het Midden- Oosten ruwweg 15.000 a 16.000 man verloren hebben, die 'hetzij, gedood of gewond werden, terwijl Israël er 3.500 a 4.000 verloor. De Arabische vliegtuigverliezen worden geraamd op 450 toestellen en de Israëlische op 125. De Arabieren zouden 2.000 tanks en de Israëliërs 900 tanks en pantservoertuigen heb ben verloren. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft inlichtingen ontvan gen, dat de Israëlische strijdmacht van 500 tanks en 15.000 manschap pen bijna 1.300 vierkante km Egyp tisch grondgebied bezet. Advertentie Zand Bij de daarop volgende totale in spectie,' eveneens op woensdag, werd in een tandwielkast eveneens zand gevonden, terwijl bovendien 1 tol 2 ton stookolie bleek tc zijn weggelo pen. Bemanningsleden troffen een klep in geopende stand aan, waar door de stookolie kon wegstromen en onder meer op de branderramen terecht kwam. Aan werktuig-instal laties is geen schade aangebracht, al dus een mededeling van de marine- voorlichtingsdienst in Den Haag. Volgens de marine moet één van de cii'ca 780 bemanningsleden van de kruiser de dader van de sabotage zijn. Er blijken geen burgers aan boord te zijn geweest. Nieuw aangekomen Mooi schrijfbureau Bladmaat 150 x 75 cm 445,00 Zie etalage meelstraat 31 zierikzee WASHINGTON, 22-10. President Nixon heeft met het ontslag van de drie hoogste ambtenaren van justi tie een storm van protest onder de oppositie uitgelokt. Maandag eiste dc grootste vakbondsfederatie van de V.S„ de A.F.L.-C.I.O., hef aftre den van Nixon. Gaat hij niét vrijwillig heen. dan moet dc procedure van „impeach ment" tegen hem worden geopend, aldus de leiders. Met spanning wacht bet publiek op dé vergadering van het congres, die heden (dinsdag) begint en waarvoor al minstens vijf aanvragen voor het openen van de procedure tegen Nixon gereed liggen. DEN HAAG, 22-10. De Nederland se regering wil het misverstand met Irak uit dc weg ruimen dat geleid heeft tot dc onteigening door de Iraakse regering van het Nederland se aandeel in de „Basrah Petroleum Company", aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandag in Den Haag. „Het bericht van dc onteigening door de Iraakse regering van hel Nederlandse gedeelte (60 procent) van de participatie van de Konink lijke Shell groep in de Basrah Pe troleum Company heeft de Neder landse regering tot dusver slechts via de nieuwsmedia bereikt", aldus do woordvoerder. „In zoverre dit bericht juist zal blijken te zijn, betreurt de regering een dergelijke maatregel. Nederland onderhoudt immers met Irak vriend schappelijke betrekkingen en blijft daarop bij voortduring prijs stellen". „In het kader van de regelmatige kontakten met de in Den Haag geac crediteerde ambassadeur, die in SAN JU AN (PORTO RICO), 22-10. Dc bercemde cellist Pablo Casals is maandag op 96-jarige leeftijd in een ziekenhuis in San Juan op Porto Riico aan de gevolgen van een hart aanval overleden. Bij zijn sterfbed waren zijn echt genote, de 36-jarige Marta, en Zijn 81-jarige broer Enrique aanwezig. Zijn broer was uit Barcelona over gekomen. Pau Carlos Salvador Casals De- .fillo, beter bekend als Pablo Casals, gold niet alleen als de grootste he dendaagse cellist, maar maakte ook naam door zijn consequente afwij zing van het regime van Franco en zijn krachtig ijveren voor wereld vrede. De op 29 december 1876 in Ven- drell, een dorp bij de Catalaanse hoofdstad1 Barcelona, geboren cellist, dirigent, en componist stelde zijn mens-zij.n boven zijn kunstenaar schap en vond dat een kunstenaar niet afzijdig kan blijven vah de po litiek wanneer het. welzijn van de mensheid op het spel staat. Alternatieve Nobelprijs voor Helder Camara LEIDERDORP, 22-10. Het plan van een Noorse jeugdgroep om geld in te zamelen voor een alternatieve Nobelprijs voor de vrede, bestemd voor de Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara, heeft reeds verschillende positieve reacties op geroepen. Aldus meldt de actie Dom Helder Camara in Leiderdorp, waar in vrienden van bisschop Camara in Europa verenigd zijn. Een groep studenten van de uni versiteit van Munster in Duitsland bracht spontaan ruim 3000 D-mark bijeen voor dit doel. Nog andere groepen wille op korte termijn de Noorse jeugdgroep financieel helpen om het bedrag voor de vredesprijs bij elkaar te krijgen. ENSCHEDE. Honderd vijf en zeven tig studenten van de T.H. hebben ge zorgd, dat twee bejaarde broers bin nenkort elektrisch licht in hun huis hebbenzij groeven een geul van 1)00 meter, wdafin prompt de kabel werd gelegd. Tot nu toe bleek de aanleg van een kabel tc duur voor de huis eigenaar. maar dankzij dc spontane studentikoze hulp zit de zaak nu rond. in Argentinië Brussel resideert, dr. Ghaib Mouloud Mukhlis, en met zijn onlangs in Den Haag geplaatste zaakgelastigde Said Alkhadi, zal er naar worden ge streefd blijkbaar nog bestaande mis verstanden met beirekking tot de politiek van Nederland weg te ne men", aldus de woordvoerder. DEN HAAG, 22-10. De Nederland se regering heeft met voldoening kennis genomen van de jongste re solutie van de Veiligheidsraad, die volgens de eerste voorlopige berich ten reeds door enkele strijdende par tijen is aanvaard, aldus een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. De regering in Den Haag hoopt dat de in de resolutie gevraagde onder handelingen zullen kunnen leiden tot een duurzame vredesregeling in dat gebied op basis van alle elementen van de veiligheidsraadresolutie 242 van 1967, zo voegde hij er aan toe. CAIRO, 22-10. De Palestijnse be vrijdingsorganisatie heeft maandag categorisch elk vredesplan voor het Midden-Oosten van de hand gewe zen, als daarbij geen sprake is van de oprichting van een democratische Palestijnse staat in Israël. Een woordvoerder van de organisatie verklaarde in Cairo: „De Palestijnse natie zal haar strijd voor dit doel met allé middelen voortzetten". WASHINGTON, 23-10. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, is dinsdag ochtend in Washington teruggekeerd na een weekeinde van onderhande lingen, die tot een overeenkomst over een wapenstilstand in het Mid den-Oosten hebben geleid. Kissinger zelf gaf geen commen taar tégenover de journalisten die hem op de luchtmachtbasis Andrews hadden opgewacht, maar de woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken, McCloskey, die Kis singer heeft vergezeld op zijn reis naar Mouskou, Israël en Londen, verklaarde, dat aan een uitwisse ling van krijgsgevangenen tussen de Arabieren en de Israëliërs zowel van Amerikaanse als van Russische zijde hoge prioriteit wordt gegeven. Zwitser ontvoerd Tegen „stoute" automobilisten PARIJS, 22-10. De Franse miiiister van binnenlandse za ken, Raymond Marcellin, heeft de Franse automobilisten ge waarschuwd dat het gebruik van apparaten waarmee ra darcontrole van de politie kan worden ontdekt, bestraft kan worden met een gevangenis straf van een maand tot een jaar en een boete van 3.600 frank (ongeveer 2.400,tot 36.000 frank (circa f 24.000,—). De minister vervatte zijn vjaarschuwing iii een ant woord op een vraag in de na tionale vergadering. BUENOS AIRES, 22-10. Een groep gewapende mannen heeft maandag de directeur van het Argentijnse Bureau van de Zwitserse Lucht vaartmaatschappij Swissair, Kurt Schmidt, ontvoerd, zo heeft een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij meegedeeld. „Wij zijn wanhopig, dring alstu blieft niet teveel aan op bijzonder heden". zei de woordvoerder. Inkrimping van dc Belgische regering BRUSSEL, 22-10. Het aantal leden van de Belgische regering zal dras tisch ingekrompen worden, namelijk van 36 ministers en staatssecretaris sen tot 28 Uit deze drie-partijenre- gering zullen drie socialisten, drie christen-democraten cn twee libera len moeten verdwijnen, zo luidt het compromis dal dc Belgische regering in dc afgelopen nacht met de rege ringspartijen heeft bereikt. KLAASWAAL, 22-10. Door het. snelle optreden van de plaatselijke vrijwillige brandweer is het Züid- Holandse dorpje Klaaswaal maan dagmorgen voor een mogelijke ramp behoed. De ijverige brandweerlieden zagen kans de brand, die in de Hof- ka bandenfabriek was uitgebroken, te beperken tot enkele afdelingen. Was dit niet gebeurd, dan had de omliggende wijk groot gevaar gelo pen. De burgemeester van het plaatsje, de heer M. Visser, was bijzonder te vreden over het optreden van de spuitgasten. De brand ontstond rond half tien in de produktie-afdeling, waar de autobanden van een cellulose-laag worden voorzien. Het materiaal, dat op de banden wordt gespoten, is uiterst brandbaar. Gewapend met een emmer water was een lasser de afdeling binnengekomen om iets te repareren. Toen hij -het lasapparaat aanstak stond de ruimte vrijwel on middellijk in lichterlaaie. „Bendeleider" van 9 jaar blijft buiten scliot BREDA, 22-10. Zeventien jongens - tussen 9 ëh i5 jaar - zijn iri Breda aangehouden voor een rëeks inbra ken, insluipingen en voor straatroof. De groep - die voor ruim f 10.000 buit maakte - stónd onder leiding van twee jongens van 9 en 12 jaar. De jeugdige „bendeleider" blijft bui ten schot: hij kan strafrechtelijk niet worden vervolgd. De jeugdbende heeft in totaal 41 strafbare feitën gepleegd, aldus de politie. Zés van de jongens zijn voor lopig ondergebracht in opvoedings- tehüizën. „Ströoiselróof" mag straks niet meer DEN HAAG, 22-10. Maatregelen tegen strooiselroof - het verwijderen van de humuslaag - in bossen kun nen (het beest worden opgenomen in de Boswet; een regeling binnen die wet zal dan ook worden voorbereid. Deze standpuntbepaling en deze aankondiging komen voor in het ant woord dat minister mr, T. Brouwer van landbouw en visserij heeft ge geven op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw drs. H. M. de Boois (P.v.d.A.). Mogelijk zal er ook aandacht moeten worden geschonken aan de verhouding met de ontgrondingenwet, meent de be windsman. DODELIJKE ONGELUKKEN HEERHUGOWAARD. De 11-jari- ge Hendrikje Blomsma uit Heerhu- gowaard is maandagavond in haar woonplaats om het leven gekomen, toen zij op de fiets werd geschept door een bestelauto. ZUIDHORN. In het Groningse Zuidhorn is de 69-jarige wielrijder Van der Laan uit die plaats veron gelukt. De man wilde Rijksweg-9 oversteken en werd geschept door een bestelauto. Hij was op slag dood. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-10. Het K.N.M.I. meldt: Een koufront dat in de nacht van maandag op dinsdag van noord west naar zuidoost over ons land trok, bracht op de meeste plaatsen een kleine 10 milimeter regen. Het front wordt gevolgd door een goed ontwikkelde rug van hoge luchtdruk die voor flinke opklaringen zorgt. Ten zuidweten van Ierland is een nieuwe nog in dieple en omvang toenemende depressie verschenen. Het frontcnsysleem ervan zal woens dag alweer West-Europa bereikt kunnen hebben. Het weer in ons land behoudt dus een wisselvallig karakter. De temperaturen blijven gematigd. In grote delen van Skan- dinavic is "het inmiddels winter ge worden met IB tot 20 graden vorst in dc nacht. Ook overdag komen de Icmperaturcn cr vrijwel niet meer boven het vriespunt. Tot 28 oktober, ,,'t Lange Uus". Kunsttentoonstelling 912; Vz 26 uur. Donderdagavond: 79 uur. Dinsdag 23 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw; 19.30 uur C.P.B. Haamstede Hervormde kerk; 20.00 uur; geza menlijke Herv.-Geref. gemeente-ver gadering. Donderdag 25 oktober Zierikzëc Hérv. Verenigingsgebouw; 19.30 uur ontspaningsavond voor de bejaarden; (U.V.V.). Ellemcet Dorpshuis, ,20.00 uur afdeling Noord- wëllc e.o. Plattelandsvrouwen Bond. Brouwershaven Garage Slager; 19.0021.00 uur ver lichting- en bandenkontrole Veilig Verkeer. Woensdag 24 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardensoos N.C.V.B. Vrijdag 26 oktober Zierikzee Concertzaal (foyer); 19.30 uur; leden vergadering Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Maandag 29 oktober Ouwerkerk Ouderavond openbare basisschool. Dinsdag 30 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw; 20.00 uur; afdeling Plattelandsvrouwen Bond. bonderdag 1 november Brouwershaven Garage Slager; 19.00—21.00 uur ver lichting- en bandencontrole Veilig Verkeer. WASHINGTON. 22-10. Ondanks het akkoord over een staakt het vu ren in het Midden-Oosten, zal dc rending van Amerikaans militair materieel naar Israël worden voort gezet. zo deelde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie maandag mee. Woordvoerder Jerry fricdhcim zei dat het ministerie geen opdracht had gekregen de luchtbrug tussen dc Verenigde Staten en Israël tc sluiten. We wachten op rapporten van onze onderhandelaars, aldus Friedhelm. die hiermee kennelijk doolde op dc gesprekken van dc minister van bui tenlandse zaken Kissinger in Mos kou. Tel Aviv cn Cajro. Amerikaanse transportvliegtuigen hebben de afgelopen dagen een twin tigtal dagelijkse vluchten naar Is raël gemaakt Voorts zou ren dertig tal Phantoms naar dit land zijn over gevlogen om do Israëlische verliezen in dc lucht te compenseren. Zaterdag 10 november Concertzaal; 20.00 uur; Z. Toneel Globe; (De ingebeelde zieke, Z.V.U.). Dinsdag 13 november Haamstede Geref. kerk; 20.00 uur; afd. W'Schou- wen Ver. van Huisvrouwen. Vrijdag 16 november Zierikzee Aula RSG Prof. Zeeman; 20.00 uur; filmavond Ziejook. Donderdag 29 november Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; Kabaret Don Quishocking; (Z.V.U.). BARNEVELD. De 61-jarige me vrouw F. Soetendaal-Koudijs uit Lunteren is maandagavond overle den aan de verwondingen die zij diezelfde avond had opgelopen bij een verkeersongeval in Barneveld. H.M. de koningin hoopt donderdag Zierikzee weer te bezoeken en wer kelijk niet voor de eerste maal. Zo'n bezoek herinnert aan andere bezoe ken van vorstelijke personen. Met name koningin Wilhelmina. en prins Hendrik, die Schouwen-Duiveland in 1907 bezochten. Daar zijn toen twee incidentjes geweest, die alweer pleiten voor een goed „draaiboek", waaraan voor ditmaal de gemeente Zierikzee zo driftig heeft gesleuteld. De toenmalige koningin Wilhelmi na „deed" het eiland per tram. Het koninklijk rijtuig had een soort platform, waarop de vorstin staande huldigingen in ontvangst nam. Op een der dorpen liet een gelegen heidsspreker zich de zinsnede ont vallen: „koningin Wilhelmina, van het ge-eerbiedigde Oranjehuis, waarvan Gij de laatste telg zijl". Dat is toen op het platform xiiteraord niet zo goed gevallen en de tram schijnt ijlings vertrokken te zijn. Toen de vorstin bij het toenmalige tramstation aan de Grachtweg arri veerde, was een ordebewaarder zo geweldig in de weer het publiek op een afstand te houden, dat hij met paard en al dc gracht in dook, tot onzegbaar plezier van de honderden toeschouwers. Bij een ander koninklijk bezoek stond het gemeentebestuur de vor stin en gevolg op te wachten aan de grens van de gemeente, ergens op Schouwen-Duiveland. Na lang wachten naderde de Ford in een wolk van stof. maar tot verbijste ring van de wachtenden, verminder de de chauffeur geen vaart, maar reed de auto regelrecht door naar het gemeentehuis. Dc bestuurlijke mannen - toen nop met gestreepte pantalon en hoge hoed - zetten de sokken er in en renden de koningin achterop. Bij het gemeentehuis werd het allemaal duidelijk: de koningin had gemeend met een willekeurige groep begroc- lers te doen te hebben gehad, want de burgemeester had de ambtsketen niet om. Het zijn allemaal retikten uit een vroegere tijd. Tegenwoordig wordt alles zo „keen" doordacht cn gere geld, dat incidentjes bijna niet meer kunnen voorkomen Die incidentjes zijn van hoger orde dan de spreker die zijn papieren ver geet of het lampje op dc lessenaar dat plotseling uitgaat of de micro- fooninstallatir. die hrl niet meer wil doen en gaat piepen. Maar lollig (cn menselijk) zijn ze evenzeer. SCH1EREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2