RUST HEERST AAN ISRAËLISCH-EGYPTISCHE FRONT Israël hervatte vijandelijkheden aan het Suez-front Weer doodvonnissen in Chili ITAUAANSE ONDERSCHEIDING VOOR BURGEMEESTER EN TWEE RIJKSPOLITIE-FUNKTIONARISSEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 oktober 1973 130ste jaargang Nr. 21374 FSIS WAARIN OPGENdj( EN, DEZIERI --^ÖHE COURANT REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Poslbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be- zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contraciprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. in au nummer: Programma hoog bezoek aan Zierikzee Na oproep Veiligheidsraad: TEL AVIV, CAIRO, DAMASCUS, AMMAN, 22-10. Terwijl maandagavond het kanongebulder aan het Israëliseh-Egyptische front langzaam wegebde, was nog steeds niet zeker of ook Syrië gehoor zou geven aan de oproep van de Veiligheidsraad het vuren te staken in de vierde Israëlisch-Arabisclie oorlog. Israël, Egypte en Jordanië lieten in de loop van de maandag weten gehoor te zullen geven aan de oproep van de Veiligheidsraad. Irak had al bekend gemaakt de strijd niet te zullen staken, evenmin als het opperbevel van het Palestijnse Bevrijdingsfront en Syrië maakte, vlak voor het bestand van kracht werd, hekend de resolutie in studie te hebben en in contact te staan met andere Arabische staten. Omdat er enige verwarring be stond, stelden de Verenigde Naties het tijdstip van ingang van het be stand vast op 17.50 (onze tijd). Een kwartier daarna meldde een Israë lische militaire correspondent dat de strijd nog in volle hevigheid voort woede, maar - zoals in vrijwel elke oorlog - zou het wel enige tijd duren voor het bevel tot alle fronteenheden LAATSTE NIEUWS TEL AVTV, 23-10. De Israëlistehe strijdkrachten aan het Suez-front hebben heden (dinsdag) bevel gekre gen de vijandelijkheden tegen Egyp te te hervatten, omdat dit land de één dag oude wapenstilstand zou blijven schenden, zo heef de militai re woordvoerder in Tel Aviv be kendgemaakt. Syrië - dat zich van de wapen stilstand niets aantrekt - heeft Is raël ervan beschuldigd dat ihet to de heuvels van Golan een lucht, en artillerie-offensief heeft ontketend. Egypte had de eerste Israëlische beschuldiging van schending van het bestand, maandagavond, drie uur na het ingaan van de wapenstilstandor der van de Verenigde Naties, afge wezen. Het reageerde niet op de daaropvolgende beschuldigingen van deze aard uit Tel Aviv. - Het officiële communiqué dat het Israëlische opperbevel lieden (dins dagmorgen) abht uur uitgaf, luidde: „Egyptische strijdkrachten aan het front schenden de wapenstilstand bij voortduring en vechten op dit ogenblik in de zuidelijke sector van het Suez-front. In verband hiermee hebben de Israëlische strijdkrachten opdracht gekregen de vijandelijkhe den in deze sector te heropenen". Over de Israëlische beschuldiging van maandagavond had Cairo gezegd dat Tel Aviv zocht naar een voor wendsel om de wapenstilstand te kunnen doorbreken. Burgemeester De Meester krijgt de hoge onderscheiding opgespeld. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) zou zijn doorgedrongen, zo verwacht te men. Omstreeks 18.15 meldde het cen trale front aan het Suez-kanaal dat daar de kanonnen inderdaad tot zwijgen waren gekomen. De rust keerde weer na wat wel de dag van de felste gevechten uit de zeventiendaagse oorlog zou blijken te zijn. Alle partijen deden maandag nog hun uiterste best om zo gunstig mogelijke posities te bereiken met het oog op de aangekondigde onder handelingen. Eindstellingen Uit de legerberichten kon worden opgemaakt dat de strijdende partijen alles op alles zetten zodra bekend was geworden dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten het eens waren geworden over een resolutie voor de veiligheidsraad die een eind aan de oorlog moest maken. Israël voerde een bliksemaktie uit tegen de Syriërs die nog op de berg Her- mon zaten en van daar het gehele Libanees-Israëlische grensgebied konden bestrijken. Syrië meldde dat zijn troepen in de aanval waren ge gaan. Van het Israëliseh-Egyptische front meldden beide partijen zware strijd over het gehele front, zowel op de westelijke als op de oostelijke oever van het Suez-kanaal. Duidelijk was dat het om zo gunstige mogelij ke eindstellingen ging. Tegen het einde van maandagmid dag meldden hoge Israëlische offi cieren dat de Israëlische strijdmacht op de westelijke oever van het Suez- Kanaal de wegen van Ismailia en Suez naar Cairo beheerste, waarmee het Egyptische leger op de oostelijke oever twee belangrijke aanvoerwe- gen moest missen. Volgens Tel Aviv is het front in Egypte (dus over het Suez-Kanaal) 40 kilometer diep en loopt het in een ellips van de weg Ismailia-Cairo via het Grote Bitter-Meer tot de omge ving van Djebel Djonifa, niet ver van Port Tawfik. Cairo stelde één uur voor het staakt het vuren dat hevig werd ge vochten om de twee bruggehoofden die de Israëliërs hadden gevestigd. Het zou in feite niet meer om brug gehoofden gaan omdat de Israëliërs omsingeld waren. In de Sinai (op de oostelijke oever van het kanaal) is het Egyptische front 15 tot 17 kilometer breed. Maar Israël zegt dat de Egyptenaren maar een smalle strook van vjjf kilometer op zijn breedst in handen hebben. CONCEPCION, 22-10. Een mili taire rechtbank in Concepcion in het zuiden van Chili heeft maandag vier mensen ter dood veroordeeld wegens diefstal van explosieven, het ver vaardigen van bommen en het op richten van gewapende groepen. De doodvonnissen zijn onmiddellijk na de uitspraak voltrokken. Vijftien andere aangeklaagden in dezelfde zaak werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 10 tot 5 jaar Een vooruit geworpen „schaduw" ZIERIKZEE, 22- 10. Grote gebeurtenissen werpen liun schaduwen vooruit. Dat bleek maandagmiddag ten stadhuize van Zierikzee. De „grote gebeurtenis" van deze week wordt het bezoek van de Italiaanse pre sident Leone, in gezelschap van koningin Juliana, aan Zierikzee. De „schaduw", inaar men kan het veel he ter een opwekkende lichtstraal noemen, vormde de uitreiking van een drietal onderscheidingen. Uit handen van de chef protokol van het ministerie van buitenlandse zaken mr. C. J. Geitenbeek en in opdracht van de Italiaanse president, ont ving burgemeester Th. H. de Meester de versierselen, behorend bij het Officierschap in de Orde van Verdienste van Italië (Orde van „AI Merito della Republica Italiana"). De ere-medaüle in goud, behorend bij deze orde, werd uitgereikt aan opperwachtmeester - plaatsvervangend commandant der rijkspolitie J. Hoekman. De wachtmeester der le klas der rijkspolitie J. Struijk ontving de ere-mcdaille in zilver. De beide politic-ambtenaren ontvingen hun onder scheidingen uit handen van overste Lanting, commandant van het district Middelburg van het korps rijkspolitie. Bjj elkaar vormde het een trilogie van zuidelijke verrassingen, die een honorering vormen voor de vele voorbereidende werkzaamheden, die zowel de burgemeester, als de beide rijkspolitiemannen hebben verricht, om straks het hoge bezoek vlekkeloos te laten verlopen. Wie meent dat zoiets van zelf loopt, heeft het mis; van hogerhand wordt een feilloos „draaiboek" vereist en de samenstelling daarvan vergt weer talloze besprekingen en een omvang rijke correspondentie. Op de dag zelf - in casu donderdag 25 oktober - is het belangrijk, dat in de praktijk aan alles blijkt te zijn gedacht. Het uitzon derlijke bezoek krijgt door een onberispelijke gang van zaken nog extra reliëf. Speechje met historie Na ingeleid te zijn door de burge meester hield de heer Geitenbeek een bijzonder beminnelijk speechje, waarin hij blijk gaf de stadshistorie - met name in correlatie met „hoge bezoeken'' in het verleden aan de stad Zierikzee nauwkeurig te heb ben nagespeurd. Graaf Willem II verleende Zierikzee stadsrechten in 849; het moet in 1249 - 400-jarig be staan - wel aanleiding hebben ge geven tot feestelijkheden. de heer Geitenbeek wist - lettend op het fraaie stadhuis - dat de hoge gasten op bijzonder representatieve wijze zullen worden ontvangen. De heer Geitenbeek d-hierna mededeling van de onderscheiding en speldde de bij de onderscheiding be horende versierselen burgemeester De Meester op de revers. Overste Lanting prees zich geluk kig de eervolle onderscheidingen të mogen bekend maken. Hij wees op de Schouwen-Duivelandse gastvrij heid, resulterend in veel bezoekers, die echter de rijkspolitie veel werk bezorgen. Goede woorden had hij voor de opperwachtmeester Hoek man, die een uitstekende staat van dienst heeft en zich onderscheidt door een hoge taakopvatting. De wachtmeester le klas J. Struijk is de langst dienende te Zierikzee (sinds 1955) en had - evenals zijn collega's - mede tot taak het bezoek van donderdag 25 oktober voor te bereiden. De overste speldde hierna de versierselen, behorend bij de Ita liaanse orde de rijkspolitiemannen op de uniform. Dank- en felicitatiewoord Burgemeester De Meester sprak een dank- en felicitatiewoord. Hij wees er op dat deze gouden en zil veren medailles in waarde nog uit gaan boven de vergelijkbare bij de Orde van Oranje Nassau en „er wordt echt niet kwistig mee omge sprongen". Hij dankte de heer Gei tenbeek voor de uitreiking aan hem persoonlijk en onderlijnde dat de voorbereiding voor het bezoek geen sinecure is, maar veel werk eist van de plaatselijke politie. Relevant in dit verband is dat de politie het werk heeft verricht bij een extra taak; succesvolle oplossing van een criminele zaak. „Iels van de aan beide politieman nen verleende onderscheiding, straalt af op het gehele korps", al dus de heer De Meester, die de be volking van Zierikzee ge-cerd vond door de aan hem verleende onder scheiding. ALICANTE. Het zuidoostelijk deel van Spanje, de Costa del Sol, is ge troffen door hevige overstromingen, die vele tientallen levens hebben ge kost en voor miljoenen schade hebben aangericht. Hier verplaatsen enkele inwoners van het getroffen gebied zich op een geïmproviseerd vlot. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Denken is zo vermoeiend, dat velen de voorkeur geven aan oordelen. Otto Weiss Verwachting tot woensdagavond: Op meeste plaatsen droog Op de meeste plaatsen droog weer, met vooral vannacht en morgenoch tend opklaringen; overwegend ma tige wind, krimpend van noordwest naar zuidwest; minimumtemperatu ren van 9 graden aan zee tot onge veer 4 graden in het binnenland, maxima morgen rond 12 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: normaal tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 okt. Zon op 7.20, onder 17.28. Maan op 5.29, onder 16.18. 25 okt. Zon op 7.22, onder 17.26. Maan op 6.45, onder 16.38. Graaf Willem V werd in 1347 niet vriendelijk ontvangen te Zierikzee, maar met Karei V ging het in 1515 al beter. 7.29 19.49 8.06 20.28 Nieuwe maan: 26 okt. (4.17). HOOG- EN LAAGWATER Hij hoopte gelegenheid te vinden de president persoonlijk te bedan- ZIERIKZEE: ken, tijdens zijn aanwezigheid te Zierikzee. Hoogwater Laagwater Hiermede vond de plechtigheid, 24 okt. 1.50 14.03 die ook werd bijgewoond door de 9 o4 144r echtgenotes van de onderscheiden Ook koning Lodewijk Napoleon RÜ*sP°"tie-ambtenaren, een einde. Springtij: 28 okt. wist in 1809 de weg naar Zierikzee te vinden; twee hoge belastingamb- tenaren van Karei de Stoute, viel geen warm welkom hier ten deel. Advertentie maar koning Willem III werd in 1862 op waarlijk feestelijke wijze ont- vangen, hetgeen nog werd overtrof fen bij het bezoek van koningin Wil- m Koningin Juliana^n^de overige leden Kl^t IHCt 08^88288 7 van de koninklijke familie kennen reeds de weg naar Zierikzee. «rr Ti/dens kantoorurenTelefoon (01110) 2255 Slechts één uur Na kantoorurenTelefoon (01110) 4188 S S.v.p. niet (01110) 2938 (redaktie) bellen. Enigszins teleurstellend is het dat hot hoge bezoek donderdag a.s. maar een uur te Zierikzee kan zijn, maar 8MB

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1