lot volgende week dinsdag krijgt iedere spaarder iets aardigs bij de Rabobank. BLIK DOOR HET WERELD Europa, de oorlog en de olie SONIC SM. M®ï8!lt Toch inpoldering Markerwaard Geen verlegging van de Waalbocht Leuke attentie Spaarplannen uitvoeren Prof. dr. W. H. Velema sprak over: „Achtergronden van verschuivingen in het christelijk leven" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 oktober 1972 Nr. 21373 De oliekraan is - daarvan zijn de Arabische landen zich sterk beiuust - hun machtigste wapen. Zij het dan dat dit niet rechtstreeks tegen Israël gebruikt kan worden, maar wel te gen degenen die Israël steunen - of tewel de VS. Nu is dit helaas ook het land dat daarvan de minste last kan krijgen: zes procent van de Ameri kaanse behoeften wordt door import uit het Nabije Oosten gedekt en er is niet eens zo'n ingrijpend spaarpro gramma nodig om meer dan dat te bezuinigen. Europa daarentegen is voor ruim de helft afhankelijk van Arabische olie, Japan zelfs voor 85 procent. En al zeggen de Arabische landen dan wel dat de olieboycot zich niet tegen deze klanten zal richten, het is duidelijk dat daarop niet al te vast wordt gebouwd. Ten slotte wekken betrekkelijk onschul dige zaken als het blijven vliegen op Israël al Arabische boosheid. Boven dien is er - helemaal los van de Is- raëlisch-Arabische oorlog - toch al een ontwikkeling gaande om de olie- produktie in het Nabije Oosten af te remmen, wat tot gevolg moet hebben dat de olie-zwelgende industrielan den het steeds moeilijker krijgen. Het dichtdraaien van de oliekraan is ook bij de juni-oorlog van 6 jaar geleden toegepast, maar met weinig sukses: er waren teveel landen die de inkomsten niet konden missen en door de knieën gingen en bovendien waren er andere leveranciers die konden inspringen. Dit ligt nu an ders: er zit geen ruimte meer in de produktiekapaciteit. En alle landen van het Nabije Oosten zijn thans re delijk in staat het langer zonder de olie-inkomsten te doen dan de in dustrielanden het zonder olie kun nen stellen. Libië bijvoorbeeld kan viereneenhalf jaar met zijn uitgaven doorgaan in het huidige tempo, zelfs als er geen cent meer uit de olie bin nenkomt, en het armste olieland Irak toch altijd nog wel een maand of acht. Energie-politiek Dit zijn de gevolgen ervan dat sinds 1970 de olieprijzen af Perzische Golf stegen van 1.80 tot over de drie dollar per barrel. Bovendien hebben de olielanden nu een bond genootschap gesloten in de OPEC- organisatie - de leden zijn samen goed voor tachtig procent van de olieproduktie. En deze OPEC ijvert voor olieprijzen die tot zes dollar per barrel gaan. Daar heeft de oorlog verder niet mee te maken, het is ge woon het ekonomisch niet ongewone streven voor een zo hoog mogelijke prijs te proberen verkopen en voor een zo laag mogelijk probreren te ko pen. De industrielanden mogen er dus op rekenen dat de olie duurder wordt en dus hun energieproduktie. Voor een deel hebben ze dit aan zichzelf te wijten. Het waardevolle van hun olie is voor de Arabische landen niet beter in de aandacht ge bracht dan door de zogenaamde energiekrisis in de VS, waar tekor ten aan brandstof voor verwarming optraden, ketens van benzinestations nee moesten verkopen, enz. Dit is niet zuiver een kwestie van absolute te korten - de energiepolitiek van de VS speelt ook mee die tot ongenoe gen van de maatschappijen de im port beperkt tot een zeker percen tage van de eigen produktie die trouwens ook op andere manieren wordt gesteund. Voor de oliemaat schappijen is het makkelijker en voordeliger te importeren, trouwens ook om rafinaderijen buiten de VS te bouwen. Ze hebben daardoor moedwillig iets bijgedragen tot het gebleken tekort als pressiemiddel om meer te importeren. Persident Nixon heeft een energiebeleid afgekondigd dat tegen dit streven ingaat, maar een, twee, drie sorteert dit uiteraard geen effekt. Daar gaat tijd in zitten. Geldontwaarding Een ayider punt is dat de inter nationale oliemaatschappijen door de nationalisaties e.d. een aanzienlijk geringere lust hebben gehad buiten de gemakkelijke produktiegebieden olie te gaan zoeken waarvan mis schien niet zijzelf maar anderen het OOSTOEVER, SUEZKANAAL. Een groep van 37 Israëliërs, werd - na acht dagen strijd - gevangen geno men op de oostelijke oever van het Suez-kanaal. De krijgsgevangenen wachten op transport. profijt zouden hebben. Intussen heeft zich, door de eisen van de OPEC, een situatie ontwikkeld dat bekende vindplaatsen waarvan de exploitatie bij de geldende prijzen en kosten ekonomisch niet aantrekke lijk was nu wel perspektieven bie den. Maar ook dit is weer zoiets dat slechts na verloop van tijd is uit te buiten. Daarbij komt dat de OPEC-landen door dollar-devaluaties en de alge mene geldontwaarding ervaren dat de bedongen automatische prijsverho ging van 2Vz procent per jaar erop neerkomt dat ze toch steeds minder krijgen voor hun olie. Dit leidde niet alleen tot de eisen van prijsverho ging, maar ook tot het inzicht dat olie in de grond steeds meer waard wordt zodat ze zichzelf zouden be roven er meer uit te halen dan strikt nodig is om nu te betalen wat men nu nodig heeft - geld op de bank is geen aantrekkelijk bezit voor olie- sjeiks noch voor regeringen. Het is die ekonomische touwtrek kerij om de olie die meer pressie uitoefent op vooral Europa en Japan, de grote importeurs. Waar ze bang voor zijn is dat de oorlog van nu er de oorzaak van kan zijn dat een voor hen ongunstige ontwikkeling in tem po aanzienlijk versnelt - zozeer dat de tijd gaat ontbreken om andere voorlopige oplossingen tijdig te ont wikkelen. Voor het electronische tijdperk— electronisch de juiste tijd. Eterna vanaf f 175,— Maat Orttmtltm T«C (01110) 2443 HAARLEM, 20-10. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland handha ven hun standpunt om tot inpolde ring van de Markerwaard over te gaan en daar een tweede nationale luchthaven te vestigen. Indien het besluit valt de luchthaven niet aan te leggen, dan achten zij het inpolde ren toch noodzakelijk. Dat blijkt uit de vrijdag in alle gemeenten in Waterland ter visie gelegde toelich ting op het ontwerp-streekplan van dit gebied. NIJMEGEN, 20-10. De verlegging van de Waalbocht bij Nijmegen, waai tegen honderden bewoners van de Ooi- en Groenlanden zich al drie jaar hevig verzetten, gaat waar schijnlijk niet door. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat beeft al meegedeeld, dat hij twijfelt aan de noodzaak van de Waalbochtverlegging. „Flitsen,, uit het buitenland VENETIE. In het Venetiaanse Porto Marghera hebben zich op nieuw vergiftigingsgevallen voorge daan, veroorzaakt door chemische gassen. Porto Marghera is de indu striële buitenwijk van Venetië waar de lucht zo vervuild is dat het ar beidsbureau de arbeiders opdracht heeft gegeven tijdens het werk gas maskers te dragen. De giftige gassen zijn voornamelijk afkomstig van de kunstvezel fabriek Montefibre. PRAAG. De Praagse christelijke vredesbeweging, die ook in Westerse landen, waaronder Nederland, afde lingen heeft, kant zich tegen Israël en schaart zich achter de Arabische landen in het huidige conflict in het Midden-Oosten. REYKJAVIK. De communistische partij van IJsland, onmisbaar eler ment in de regeringscoalitie, heeft de Britse voorstellen fer beëindiging van de een jaar oude kabeljauwoor log, afgewezen en zo de regerin in Reykjavik in een crisis gestort, DUSSELDORF. Hoe politieamb tenaren uit vijf Europese landen be raden zich op een bijeenkomst van vijf dagen in West-Duitsland over een gemeenschappelijke aanpak van afpersing en gijzeling. BELGRADO. De woordvoerder van het Zuidslavische ministerie van buitenlandse zaken, Zupan, heeft op een persconferentie meege deeld dat Zuidslavië vluchten van Sowjetrussische vrachtvliegtuigen met bestemming het Midden-Oosten van zijn luchruim gebruik laat ma ken. STOCKHOLM. De Nobelprijs voor literatuur ter waarde van 510.000 Zweedse kronen is dit jaar toege kend aan de Australiër Patrick White (61). „De Zweedse academie zegt dat hij met „een epische en psychologische vertelkunst een nieuw werelddeel in de literatuur heeft geschapen'' ISTANBUL. Turkije heeft de V.S. en de Sowjet-Unie meegedeeld dat zijn gebied niet mag worden ge bruikt voor een luchtbrug voor wa pens voor een van beide partijen -ïn de strijd in het Midden-Oosten. Dit schrijft hef blad Cumhuriyet. WASHINGTON. Het Amerikaanse Congres heeft de weg vrijgemaakt voor de aanleg van de omstreden Trans-Alaska-oliepijpleiding. SANTIAGO. De Chileense mili taire junta wil het. particuliere on dernemerschap weer invoeren bij het „overgrote deel" van de onder nemingen, die nu in een of andere vorm onder staatstoezicht staan. DEN HAAG. Het comité voor Jo den in Arabische landen en Oosteu ropese landen heeft bericht ontvan gen over de gevangenneming van Joodse mannen in Bleppo, een stad in Syrië. Bovendien heeft het verno men dat vrouwen en kinderen onder huisarrest zijn. WENEN. Verwacht mag worden dat Nigeria en Libië het voorbeeld van de olielanden aan de Perzische Golf zullen volgen en hun prijzen van ruwe olie aanzienlijk zullen verhogen, zo heeft een woordvoerder van de Opec, de organisatie van olie-exporterende landen in Wenen verklaard. LISSABON. In Tete, de hoofdstad van het district Cabora Bassa in Mozambique zijn vijf mensen over leden aan cholera. Volgens de Por tugese gezondheidsautoriteiten zijn 30 mensen met cholera in het zieken huis opgenomen. WASHINGTON. De federale Ame rikaanse rechter John Sirica heeft het verzoek van de Amerikaanse senaatscommissie voor de Waterga- te-zaak tot verkrijging van de ge luidsbanden van het Witte Huis met gesprekken over de Watergate-affai re, van de hand gewezen. (Advertentie) Omdat we 't altijd op prijs stellen als iemand op bezoek komt. Daarom doen we nu ook eens iets aardigs terug. Met een leuke attentie. Voor de kinderen bijvoorbeeld zo'ngrappig 'Ping'-kleurboek of 'n spannend'Ping'-stripboek. Omdat 't deze week een beetje feest is bij de Rabob Als u komt, kunt u meteen uw spaarplannen in daden omzetten. Laat u maar eens vertellen hoe u bij de Rabobank kunt sparen volgens uw eigen wensen en omstandigheden. Ralobank Q noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken N.C.V.B.-afdeling Kerkwerve KERKWERVE, 19-10. De N.C.V.B.- afdelingen van Schouwen-Duiveland kwamen samen in de Chr. Geref. kerk te Kerkwerve, voor het houden van een streekvergadering. De druk bezochte bijeenkomst werd geopend door de presidente, verouw Viergc- ver-Legemate. Deze streek bijeen komst werd georganiseerd door de afdeling Kerkwerve. Zij sprak een welkomstwoord tot de ongeveer tweehonderd aanwezige dames en inzonderheid tot prof. en mevr. Velema - de spreken - en de gewestelijke presidente mevr. Balke nende. De presidente las 2 Tim. 2 1-8 en mediteerde n.a.v. dit Schrift gedeelte onder het motto „Onze op dracht", inzonderheid toegespitst op de opvoeding der kinderen. In dit kader wees de presidente op de grote verantwoordelijkheid en taak der oudere. Na gemeenschappelijk zingen van het bondslied sprak prof. Velema. Hij wilde uitgaan van drie hoofd gedachten: de verschuivingen van de laatste jaren, de achtergronden hier van en de invloed van die verschui vingen op het christelijk leven. Prof Velema constateerde dat de ver schuivingen zich heel snel voltrek ken, vooral de laatste vijf jaar. Wat vijf jaar geleden nog als iets ont zettends ervaren werd, is nu heel gewoon. Men went aan bepaalde ver schijnselen in onze samenleving, zo als b.v. de bezetting van een gebouw. Wanneer dit nu gebeurt, laten velen dit over zich heen komen en hoort men vaak de leus: „Je moet er maar mee leren leven, je verandert er toch niets aan". Sexualiteit Onder het christelijk leven ver staat men. aldus prof. Velema, het leven dat geleefd wil worden naar de normen van het woord van God. We hebben dan ook gehoorzaam tc zijn aan God en Zijn gebod, b.v. ook t.a.v. de sexualiteit. Is het huwelijk wel een inzetting van God? Niet ie dereen ziet dit nog zo. Ook bij men sen uit orthodoxe protestantse krin gen rijst twijfel omtrent deze vraag. De opvattingen zijn mede veran derd t.a.v. het gedwongen huwelijk. Men hoeft niet meer openlijk schuld te belijden in de kerk zoals dat vroe ger het geval was. Sex wordt meer en meer als con sumptiemiddel gezien, als ontspan ningselement. zonder dat het omvan gen is door het huwelijk. Vervolgens ging prof. Velema even in op het vraagstuk van de abortus, wat bij de wet verboden is, maar in de praktijk wordt de wet openlijk overtreden, zonder ingrijpen van het bevoegd gezag. Hierbij aansluitend gaf prof. Vele ma enkele gedachten weer over het vraagstuk van de euthanasie, de problemen rond het levenseinde. Het gezag Hierna sprak hij over „het gezag". Volgens Romeinen 13 moeten we het gezag zien als een gave van God. Het ontwerp „Nieuw Jeugdrecht" dat op het ogenblik circuleert, is fu nest voor het gezag van de ouders t.o.v. hun kinderen. Volgens dit ont werp moeten kinderen meer rech ten krijgen. Ze moeten zich kunnen beroepen op de Jeugdrechter, wan neer een conflictsituatie ontstaat tussen ouders en kinderen. De Jeugdrechter moet dan bemiddelen. Vervolgens ging prof. Velema in op de achtergronden van al deze ver schuivingen. In onze samenleving wordt het woord „vrijheid" steeds meer gehoord. „Ik moet vrij kunnen zijn, Er wordt gestreefd naar au thenticiteit, écht voor de dag komen zoals je bent. Men houdt dan geen rekening met de zonde, als de mens komt zoals hij is, komt er niet iets aardigs tevoorschijn", aldus prof. Velema. Op zichzelf is die grotere mate van vrijheid die ook de jeugd geniet, niet verkeerd. Kinderen moeten de vrijheid kunen hebben om hun ou ders verantwoording van hun stand punt te vragen. Maar het soort vrijheid wat men b.v. vindt in studentenkringen is te veroordelen. Men wil geen binding, geen huwelijk, alleen jezelf zijn, ge nieten van het leven, met als ge volg dat er geen besef van schuld meer is. De structuren van de samenleving krijgen de schuld van alle ellende. Hoe reageren? „Hoe reageren we nu op al deze veranderingen". Prof. Velema schet ste drie verschillende reacties: le. De oplossing van het oppor tunisme. Je maakt wat er van te maken is. je moet er maar mee leren leven. Het bezwaar is dat men de situatie niet genoeg peilt; dat men eigenlijk niet weet wat er aan de de hand is. 2e. De progressieven zeggen: de veranderingen kunnen ons niet snel genoeg gaan. Vanuit de kerk moeten we voorop lopen. Ook deze groep be seft eigenlijk niet wat er geestelijk aan de hand is, 3e. De conservatieven houden zonder meer vast aan het oude, aan wat vroeger was. Dit is eigenlijk een soort struisvogelpolitiek. Men wil de problemen niet zien. Deze houding is niet reëel, aldus prof. Velema. Hij verwacht ook hier niet veel heil van. Realistische houding De juiste houding zou moeten zijn: een realistische. Met open ogen in de samenleving van vandaag staan, proberen te peilen wat er aan de hand is en vanuit het woord van God zien wat je houding moet zijn, zeggen waar en wanneer het gebod van God overtreden wordt. Alleen dan zal men vanuit het Evangelie vruchtbaar kunnen zijn. „Persoonlijke overtuiging" Dé achtergrond waarmee we in het leven moeten staan is wijzen op Jezus Christus en niet eraan twijfe len dat het werk Zijner handen voortgaat. „Wij winnen de strijd al leen uit waarachtig geloofsvertrou wen, uit de hoogte en de diepte van de liefde voor Christus en dan sa men, ook als christenvrouwen er voor staan", besloot prof. Velema zijn betoog. Er volgde nog een nabespreking, waarbij prof. Velema verschillende vragen beantwoordde. Hij ging o.a. in op het probleem van het gebruik van voorbehoed middelen. de gezinsplanning, een vraag over het nieuw Jeugdrecht, over de Jezusbeweging. „Als het geloof geen duidelijke persoonlijke overtuiging is dan hou je het. in onze tijd niet, want met traditie alleen kun je niet meer toe tegenover de jeugd.". De presidente van de afdeling Kerkwerve dankte hierna prof. Ve lema voor zijn boeiende betoog en wenste allen wel thuis. Aan de uitgang werd een collecte gehouden ter bestrijding van de on kosten. TRIPOLI. Na Aboe Dhabi heeft ook Libië besloten geen olie meer tc leveren aan de Verenigde Staten. Naar vrijdag werd meegedeeld ma ken de leveranties aan Amerika on geveer elf proeent van de Libische produktie uit. Verdere bijzonderhe den zijn niet meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5