DAJAN WAS OP WESTELIJKE OEVER VAN SUEZKANAAL „Israël recruteert Amerikaanse piloten" Vliegtuigkaping in Frankrijk SUCCES VOOR „KUNST EN EER' EN KOOR „SJALOOM" EUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT ©AUSTIN MORRIS FELKE AANBOUWKEUKENS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 oktober 1973 130ste jaargang Nr. 21372 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. In dit nummer Uitbreiding motorêhfabriek Smit Bolnes Russische premier sprak met Sadat TEL AVIV, CAIRO, WASHINGTON, 19-10. Minister van defensie Mosje Dajan, heeft donderdag een bezoek gebracht aan de Israëlische strijdmacht die opereert op de westelijke oever van het Suezkanaal, zo bericht de Israëlische radio. Dajan sprak donderdag met jour nalisten aan het Sinaï-front, maar toen werd niet be kendgemaakt dat hij op de westelijke oever was ge weest. In een televisie-interview zei Dajan dat de Israëlische eenheid op de wes telijke oever zal blijven tot het eind van de oorlog. „Zijn minimum-taak is de vijand in de rug te treffen, zgn raket-battergen en lanceerinrichtingen te vernietigen, in het algemeen de vijandelijke posities aan het front te ver zwakken. Maar mogelijk zijn er nog veel belangrijker taken weggelegd voor deze strijdmacht". Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten zegt dat het Egyptische leger het Israëlische te genoffensief in de centrale sector van het Sinaï-front heeft teruggeslagen. Daarbij hadden de Israëlische troe pen zware verliezen geleden aan mensen en materieel. Het Egyptische leger is er in ge slaagd zijn stellingen aan béide zij den van het Suez-kanaal te conso lideren, aldus dit persbureau. Het Egyptische dagblad Al Achi-am noemt de slag ten oosten van het Suez-kanaal de hevigste tankslag in de geschiedenis. Israël zou daarbij voor het eerst gebruik maken van anti-tank raketten van het type SS- 11 en van helicopters met lanceer- apparatuur voor antitank-raketten. Kosygin sprak met Sadat De berichten van het persbureau voor het Midden-Oosten duiden er op dat de Russische premier Kosygin inmiddels Egypte heeft verlaten. Of ficieel is alleen bekendgemaakt dat Kosygin drie langdurige gesprekken heeft gehad met president Sadat, Volgens diplomatieke kringen in Cairo heeft Kosygin met Sadat over legd over een Russisch vredesplan voor het Midden-Oosten. Dat plan zou voorzien in terugtrekking van de Israëlische troepen achter de gren zen van voor de juni-oorlog van 1967 met enkele „kleine grenscorrecties" in het belang van de veiligheid van Israël. New York Daily News: NEW YORK, 19-10. Het Ameri kaanse dagblad New York Daily News schrijft te hebben vernomen dat „Israëlische agenten'* in de Ver enigde Staten proberen Amerikaanse burgerpiloten te recruteren voor het vliegen van A-4 Skyhawk bommen werpers op gevechtsmissies in het Midden-Oosten. Daarvoor zou een maandsalaris van 5.000 dollar worden geboden. De Israëlische ambassade in de Verenig de Staten noemt het bericht „onzin", aldus de vrijdagse editie van de New York Daily News. „We hebben piloten genoeg. Vlieg tuigen, die hebben we nodig" zo had de ambassade-woordvoerder gezegd. Volgens de krant zijn de recrute- ringsagenten op zoek naar Amerika nen die in de luchtmacht hebben ge vlogen en ervaring hebben met de Skyhawk. Volgens het Russische plan zou een Russisch-Amerikaanse vredes macht langs de grenzen tussen Isra el en de Arabische landen gestatio neerd moeten worden, die niet door de betrokken landen weggestuurd kan worden. Alleen met toestem ming van de grote mogendheden en de Veiligheidsraad zou deze vredes macht teruggetrokken kunnen wor den. In dit vredesplan neemt de Sow- jet-XJnie voor het eerst twee elemen ten over die in vroegere Amerikaan se voorstellen voorkwamen: „Kleine grenscorrecties" en een vredesmacht die niet weggestuurd kan worden door de betrokken partijen in het Midden-Oosten. Het is niet bekend hoe het Russi sche plan in Egypte is ontvangen. Tot dusver heeft Sadat steeds ge zegd dat hij bij een regeling „geen voetbreed Arabische grond'' zal prijsgeven. Israël staat afwijzend tegenover een bestand op-de-plaats, dat onder deel zou uitmaken van het Russische vredesplan. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Jeruzalem zei dat Kosygin Sadat waarschijnlijk heeft voorge steld akkoord te gaan met een be stand waarbij de huidige militaire posities worden gehandhaafd. Maar hij voorspelde dat zowel Israël als de Verenigde Staten een dergelijk voorstel zouden afwijzen. Dealer: ISTA Oosterland Tel. (01114) 149ï PARIJS, 1.9-19. Politiemannen hebben donderdag in een vuurge vecht in Marseille de 35-jarige, ver moedelijk geestelijk gestoorde, vrouw dodelijk gewond die een l\jn- vliegtuig met 110 passagiers aan boord had overmeesterd. De bewapende vrouw, die op weg naar het ziekenhuis overleed, had de kaping uitgevoerd op een vlucht van Parijs naar Nice. Ze dwong het üjn- toe&tel koers te zetten naar Mar seille. Op de luchthaven Marignane van Marseille hadden de passagiers en ook de bemanningsleden het vlieg tuig ongehinderd verlaten. De vrou welijke kaper installeerde zich met twee bemanningsleden als gijzelaars. Zij had op een uit het toestel ge worpen kattebelletje geëist dat alle autoverkeer in Frankrijk voor de duur van 24 uur verboden zou wor den. Nadat de machine op het vliegveld op een afgelegen landingsbaan was gezet en zich kaarblgkelijk nog maar één gijzelaar aan boord bevond, drongen twee politiemannen met ko gelvrije vesten binnen. De vrouwe lijke kaper opende jhet vuur, de po litiemannen schoten terug en de vrouw viel zwaargewond neer. Weer tocht naar Poortua;aal ZIERIKZEE, 18-10. Drie bussen vertrokken donder dagavond van de Nieuwe Haven op weg naar Poortu- gaal, waar voor de veertiende keer een ontspannings- programma werd aangeboden floor het Jeugd- en Jon geren Rode Kruis van Zierikzee. Een ditmaal wel heel groot gezelschap bestaande uit de Kon. harmonie „Kunst en Eer", o.l.v. dirigent de heer E. A. de Looff, leden van het Jeugdkoor „Sjaloom", o.l.v. de heer C. J. Groenleer, en een aantal génodigden, nam deel aan deze expeditie en de uitvoering bleek, dank zij de ge weldige Zierikzeese inzet, een succes. Het Deltaziekenhuis, waar alles ondergeschikt is aan de behandeling en genezing van de psychisch ontregelde mens zou eigenlijk een klein dörp genoemd kunnen worden. Met een opnamecapaciteit van twaalfhonderd personen, naast het hoofdgebouw, zeventien paviljoens, tal van dienstge bouwen en diverse ontspanningsmogelijkheden als een zwembad, tennisbaan, bioscoop, contactcentrum etc. beslaat het Deltacomplex een oppervlakte van 65 hectare. De sterke doorstroming wordt verklaard door het feit dat veel patiënten binnen betrekkelijk korte tijd weer naar huis kunnen terugkeren. Rond acht uur maakte de drum band van Kunst en Eer o.l.v. de heer A. Struijk zijn entree en even later ging het doek open waarop de har monie een pittig „When the Saints go marching in", inzette. Het pro gramma dat gebracht werd onder het motto: „Een herfstboeket van melodieën", werd vervolgd met o.a. de Zampa-ouverture, de Amboss- polka en een Slavische rapsodie van C. Friedeman in een arrangement van Alijre Delbaije. Het Latijns- Amerikaans getinte Perfida van Do- minquez arr. Pi Scheffer viel bij het publiek zeer in de smaak, evenals de wals Sobre la Vlas, gevolgd dooi de Americain Swing Marsch. Het jeugdkoor In de pauze werd koffie geschon ken en het programma werd voort gezet met het optreden van het Jeugdkoor „Sjaloom", o.l.v. dirigent ZIERIKZEE. Een vrolijk lachende dirigent E. A. de Looff voor het begin van de reis naar Poortugaal, tvaar de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" weer mu zikale vreugde bracht onder de patiënten. in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 Bloemetjes ZIERIKZEE. In de motorenfabriek Smit Bolnes BV te Zierikzee heerst de laatste tijd een grote be drijvigheid. In de fabriek heeft een aantal motoren het stadium van af bouw bereikt en vele andere moto ren zijn in aanbouw. Elders in dit nummer: meer nieuws over de werk zaamheden bij Smit Bolnes. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De dans is in de grond niets als muziek in stappen en lij nen. Fraticelli Groenleer. Art de Jonge en Gerard van Wagtendonk begeleidden het koor, respectievelijk op de piano en met slagwerk, op voortreffelijke wijze. Het een half uur durende koorprogramma bestond uit o.a. „Dit is de wereld, waar ik in woon"; „Wat geeft het en „Wij blijven geloven", waarvan de melodieën zijn van de Rotterdamse organist Wim Hardenbol, de teksten werden ge schreven door de burgemeester van Baarn, mr. J. van Haeringen. Verder werden gezongen: „All night, all day", de negro-spiritual „We shall overcome" en „Blijf niet staan", in een bewerking van diri gent Groenleer. In de finale van zowel korps, drumband als jeugdkoor speelde Kunst en Eer eerst de beroemde mars „Stars and Stripes forever" van J. P. Sousa, waarin een spran kelende fluitsolo van dirigent De Looff viel te beluisteren. Na de Sambre et Meuse-mars kwam een gezamenlijke Nederlandse school- en volksliederen potpourri aan bod waarin tal van bekende oude liedjes verwerkt zaten. Hier en daar werd dan ook meege zongen met „Wg leven vrij, de Blauwgcruite kiel van Michiel en het Limburgse vaderland". De zaal ge noot duidelijk van het kleurrijk schouwspel, drumband, koor en har monie, en dit geheel bleek een prach tige afsluiting van de Zierikzeese manifestatie. Na afloop dankte de heer M. Kop pend, die de recreatie in het Delta ziekenhuis verzorgt, voor het feit dat Zierikzee voor de veertiende keer had voldaan aan de hooggespannen verwachtingen van de bewoners. Dirigenten, tamboer-maitre en be geleiding van het koor kregen een bloemetje aangeboden, en het ap plaus uit de zaal duidde eveneens op geboekt succes, bij de vierhon derd toehoorders. In de bus op weg naar huis feliciteerde wethouder de heer H. Asma. die de avond als ge nodigde had bijgewoond, de Rode Kruis afdeling met het optreden, en de inzet waarmee dit alles tot stand wordt gebracht. Het is bijna over bodig, of juist niet, op te merken dat de heer J. K. Joppe weer een groot aandeel had in de organisatie van dit uit ca. honderd personen be staande bezoek aan het Delta zie kenhuis. Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend onbestendig Veel bewolking met nu en dan regen of motregen; matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige westelijke wind; minimumtempera turen rond 7 graden, maxima circa 11 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 okt. Zon op 7.13, onder 17.36. Maan op 0.16, onder 15.04. 21 okt. Zon op 7.15, onder 17.34. Maan op 1.37, onder 15.24. 22 okt. Zon op 7.17, onder 17.32. Maan op 2.56, onder 15.42. Nieuwe maan: 26 okt. (4,17). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 20 okt. 9.17 22.12 2.48 15.33 21 okt. 10.51 23.40 4.19 16.59 22 okt. 12.13 5.40 18.07 Doodtij: 21 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-10. Het K.N.M.I. meldt: Een wat langere periode met droog en rustig weer kan nog niet in het vooruitzicht worden gesteld. Boven de oceaan en West-Europa staat een krachtige westelijke stroming. In deze stroming trekken verschillende storingen mee naar het oosten. In de nacht van donderdag op vrijdag trok oen eerste over de Noordzee naar Denemarken en deed bij ons do wind" weer aanwakkeren tot hard. Een volgende lag vrijdagochtend bo ven Midden-Engeland. Op de nade ring ervan nam de wind verder toe. Deze storing zal vrijdagavond ons land al gepasseerd zijn. maar ten zuiden van IJsland verplaatst alweer een nituwe depressie naar het oos ten. Het blijft dan ook onbestendig. Evenals vandaag zullen de tempera turen minder laag zijn, dan de afge- open dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1