Heeft spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft? Neem dan een RPS beleggingsrekening: Meer rente! Rijkspostspaarbank Gerommel in Thailand klinkt Washington onaangenaam in oren LondonTonic of Lemon Dry De (25ste) landbouwbeurs te Zuidlaren De massale vogelsterfte in Spanje VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Gratis kopstuk bij Nobelprijs vrede voor Kissinger en Le Due Tho Links Chili gaat ondergronds l Ik wil meer weten ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 18 oktober 1973 Nr. 21371 per fles 10 Cent voordeliger ZUIDLAREN, 15-9. De burgemees ter van Zuidlaren, de heer J. H. Roukema, heeft maandagmiddag in Zuidlaren de 25e Landbouwbeurs geopend. Prins Bernhard heeft de organisatoren, de Stic'hting Prins Bernhard Hoeve te Zuidlaren, naar Hij pleitte ervoor in de vierde hal, die in december ingebruik zal wor den genomen, een semi-permanente landbouwtentoonstelling in te rich ten. LONDEN. De premiers van Enge land en IJsland, Heath en Johan- nesson zijn tot een voorlopige af spraak gekomen in de visserijoorlog. Hij moet nog door het IJslandse ka binet worden geodgekeurd. TEHERAN. In de Perzische hoofd stad Teheran zijn drie mannen te rechtgesteld wegens handel in ver dovende middelen. De politie had bij de mannen respectievelijk 18, 277 en 370 gram heroine aagetroffen. Ze zijn door militaire tribunalen ter dood veroordeeld. MANILLA. De Philippijnsepresi dent Marcos heeft het veruit beste resultaat in zijn schaakcarrière ge boekt: een remise in drie zetten, te gen wereldkampioen Bobby Fischer. De historische partij vomde dè ope ning van een toernooi met tien grootmeesters in Manilla, de hoofd stad van de eilandengroep. LONDEN. De Britse autoindustrie kampt op het ogenblik met een nog niet eerder vertoond probleem: vol doende vraag naar nieuwe auto's, maar de industrie kan ze niet in voldoende aantallen leveren. MOSKOU. Russische geleerden hebben seinen uit de ruimte opge vangen die 'heel goed van een andere beschaving afkomstig kunnen zijn, zo meldt het Russische persbureau Ta ss. ANKARA. De republikeinse volks partij van Turkije heeft, haar eerste algemene verkiezingen in 23 jaar gewonnen, zonder overigens een dui delijk overwicht in het parlement in de wacht te slepen. BRUSSEL. De Europese Gemeen schap voor kolen en staal (E.G.K.S.) heeft financiële steun tot een to taalbedrag van 56.384.000 gulden toegezegd voor twee series onder- zoekprojekten in de sektor staal. ATLANTA. De hoofdstad van de Amerikaanse staat Georgia. Atlanta heeft voor het eerst in haar geschie denis een negerburgemeester. Het is de 35-jarige Maynard Jackson die burgemeester Sam Massell met 73.603 tegen 49.300 stemmen ver sloeg. Jackson was al plaatsvervan gend burgemeester. aanleiding hiervan een gelukstele gram gezonden. In zijn openingstoespraak zei de heer Roukema dat de beurs een reë le bijdrage levert aan de agrarische en industriële ontwikkeling van het noorden. Zonder de goede samen werking tussen de federaties in de landbouw en de landbouwdeskundi gen in Wageningen zou deze jaarlijk se manifestatie op technisch en landbouwgebied nooit zulk een na tionale en internationale gebeurte nis van grote allure zijn geworden, zo meende hij. Apin Judy gestikt PARIJS, 17-10. De apin Ju dy uit de televisieserie Dakta- ri is niet meer. Ze is in een supermarkt in de Bretonse stad Morlaix, die haar geleend had voor reclamedoeleinden, in haar kooi gestikt doordat men de luchttoevoer naar de met flessengas verwarmde kooi abusievelijk had afgeslo ten. Een niet gering oproer in Bangkok is verrassend nieuws uit Achter-In- die, het gebied dat vrijwel geheel uit de aandacht van de wereld is ge raakt sinds de Vietnamese oorlog geen Amerikaanse affaire meer is - al gaat hij op wat kleinere schaal nog altijd door. Wat zich nu precies in Thailand afspeelt is voorlopig niet overduidelijk, behalve dan dat voor al onder jonge mensen kennelijk een beweging is ontstaan die bereid is om te vechten tegen het regime van generaal Kittikachong, de man die de feitelijke macht uitoefende in het koninkrijk van koning Boemibol. En dit al geruime tijd, met allesbehalve zachte hand. Het verzet moet ook wel grote vorm aannemen dat de generaal bereid is geweest zijn funk- tie als minister-president neer te leggen, al behield hij wel zijn funk- tie als opperbevelhebber en daarmee dus zijn belangrijkste machtsbasis. Het is niet moeilijk begrip op te brengen voor de beweging die poogt het militaire regime ten val te bren gen. Thailand is daarvan inderdaad niet zoveel beter geworden. Mis schien wel de beperkte groep van aanzienlijke families, maar zeker niet de massa van het volk. Onder alle omstandigheden is zo'n bestuur uiteraard blootgesteld aan verzet van de zijde van degenen die zich tekortgedaan voelen. Maar in dit ge val komt daar uiteraard bij dat de Thais in zo ongeveer hun hele on middellijke omgeving kunnen zien hoe daar met energie wordt ge streefd naar het scheppen van betere leef mogelijkheden voor de grote massa van het volk. Het grote voor beeld in het noorden is uiteraard de Volksrepubliek China, terwijl dich terbij de Noord-Vietnamezen een in spiratie vormen hoe men ekonomi- sche en sociale vooruitgang bereikt voor allen in plaats van alleen voor een bevoorrechte klasse. Het is niet erg dienstig hierbij direkt te denken in begrippen als deynokratie en kom- munisme - het eerste heeft alleen als term zonder inhoud gefungeerd in deze streken en van het tweede interesseert hier de inhoud van de theorie de mensen minder dan de uitwerking in de praktijk en dan is geen scherp oog nodig om te ontdek ken wat voor de meesten het aan trekkelijkst moet zijn. Weinig invloed In het geval Thailand komt hierbij dat Bangkok nog de enige hoofdstad in dit deel van de wereld is - als men Saigon alvast afschrijft - waar de Amerikanen nog invloed hadden. Er zijn grote bases van de lucht macht der VS, die hun taak is als ba- Advertentie Ergens in de Sinaï. Ondanks de zware gevechten is er voor de Israë lische soldaten toch ook nog wel tijd voor ontspanning. Op de foto luis teren soldaten naar een zanggroep in de woestijn sis voor bombardementsvluchten hebben verloren maar nog wel een goed uitgangspunt vormen voor ver kenningsvluchten. Maar belangrijker nog is dat via Bangkok de VS nog enige invloed konden doen gelden in Achter-lndië en de verdere zuid flank van China. Het is niet toevallig dat ook de Russen hun uiterste best doen zich hier een dergelijke invloed te verwerven, bijvoorbeeld door hxin vrijage met India en Bangladesj. Maar terioijl de Russische opposi tie zich voortdurend uitbreidt, ver liest Washington zo ongeveer alle in vloed in deze kontreien. Pakistan leunt na de teleurstellende ervarin gen tijdens de oorlog in Bangladesj steeds meer tegen China. Afghanis tan heeft zich op Moskoti georiën teerd. Perzië gaat zijn eigen weg. India en Bangladesj zijn officieel Russische vrienden. Eigenlijk was alleen Thailand nog over als basis van Amerikaanse invloed in Zuid- Azië - vervalt ook dit dan moet Washington, zeker tegen zijn zin, dit belangrijk stuk wereld vrijwel ge heel overlaten aan de Russen en Chinezen. OSLO, 17-10. De Nobelprijs voor de vrede 1973 is toegekend aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger en de Noordvietnamese vertegenwoordi ger bij de vredesonderhandelingen in Parijs. Le Due Tho. CALAIS. In Calais is meegedeeld dat het hjk is geborgen van de kok van de Franse zandzuiger Cap de la Hague die vorige week ter hoogte van Calais kapseisde. Er worden nu nog acht opvarenden vermist. HERAKLION. Het Nederlandse schip Ulla is in Heraklion. op Kreta aangekomen met vluchtelingen uit Egypte. 380 van de 446 uitgeweke nen zijn Duitsers. De overige 86 zijn Nederlanders, Belgen. Fransen en Canadezen. DEN HAAG. 15-10. De oorzaak van de massale vogelsterfte in het Zuidspaanse Donana-natlonale park is dc bacteriologische vergiftiging botuILsme. Dit hebben twee Nederlandse we tenschapsmensen, de Wageningse hoogleraar prof. J. H. Koeman en dr. J. Haagsma van het Centraal Ve terinair Onderzoeks Laboratorium geconstateerd bij een onderzoek dat zij in opdracht van het Wereldna- tuurfonds hebben viitgevoerd. In het park zijn ongeveer 50.000 vogels van 52 soorten omgekomen. Naar schatting tachtig procent van de aangetaste dieren zijn lepelaars. De infectie heeft zich beperkt tot het deel van het nationale park dat be kend staat als Las Nuevas. De infec tie is nu goeddeels onder controle. Om uitbreiding te voorkomen ver branden de Spaanse autoriteiten de overblijfselen van de gestorven die ren ter plaatse. SANTIAGO, 17-10. Na een maand geleden nog de (betrekkelijke) macht in handen te hebben gehad is links- Chili nu nog steeds een schaduw die ondergronds poogt te overleven. Een algemene terugtrekking werd verordonneerd door de leiders van de socialistisdhe en de communisti sche partij evenals van de revolu tionaire, uiterst-linkse MIR-bewe- ging. Na de eerste golf van onder drukking, die volgde op de militaire staatsgreep van 11 september, wer den'onmiddellijk de contacten hervat tussen de staven van de verschil lende groeperingen, in een poging een verzetsfront te vormen tegen de nieuwe militaire machthebbers. Het schijnt echter, volgens uit goede bron ontvangen aanwijzingen, dat de politieke meningsverschillen tussen linkse en uiterst-linkse groeperingen die al tijdens de laatste maanden van de regering-Allende manifest waren geworden, in het licht van de nieuwe situatie de laatste weken nog zijn verscherpt. „Flitsen" uit het buitenland BANGKOK. De voormalige pre mier van Thailand Thanom Kitti- katsjorn die aftrad na de bloedige botsingen in Bangkok tussen mili tairen en studenten, is uit Bangkok naar Boston vertrokken. Dit hebben gezaghebbende kringen woensdag meegedeeld. Hoe spaart u nu? Wellicht heeft u een paar duizend gulden ergens op een spaarrekening of boekje staan, waarvoor u 4 a 4'/2 rente krijgt. Denkt u daar langer dan 3 maanden. 1,2 of 3 jaar niet aan te komen Waarom zou u dat spaargeld dan niet op een rekening met een hoger rentepercentage zetten: de RPS Beleggingsrekening' met opzegtermijn l Hoe langer de opzegtermijn hoe hoger de rente. Kiik en kiest u maar5% rente hij een opzegtermijn van 3 maanden. 6% rente bij een opzegtermijn van 1 jaar. 7% rente bi? een opzegtermijn van 2 jaar. En zelfs 8% rente bij een opzegtermijn van 3 jaar! Toch is uw'spaargeld niet geblokt keerd. Het kan natuurlijk gebeuren dat u onverhoopt tóch uw spaargeld nodig hebt, terwijl het niet van tevoren is opgezegd. Geen nood: u kunt er altijd over beschikken. In zo'n geval worden natuurlijk wel kosten in rekening gebracht. Nog meer RPS voordelen. Via een bank" of girorekening kunt u uw geld overmaken op zo'n renterijke beleg- gingsrekening. Gemakkelijk en snel. Voor stortingen in contanten is er altijd wel een postkantoor in de buurt. Eh tensiotte:de Rijkspostspaar" bank is onze nationale spaarinstelling, veilig en vertrouwd 1 Stuur mij de brochure waarin j alles staat over de RPS Beleggings- rekeningen met opzegtermijn. 1 I I I j j plaats: naam: adres ÏJJ. U kunt deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijks postspaarbank in Amsterdam. U kunt de brochure.ook tele fonisch aanvragen. Bel - gratis - 0017. Of haal hem even in het postkantoor. mm i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9