AGENDA BIJ ONTWIKKELING OPENLUCHT-RECREATIE ZEELAND MOET OVERBELASTING VAN KUSTSTROOK VOORKOMEN. 1 Fauteuil Gorilla intermeubel STREEK NIEUWS UITVOERIGE BESPREKING IN RAAD BROUWERSHAVEN AANWIJZING KERN ALS BESCHERMD STADSGEZICHT LAATSTE NIEUWS VLUG Getl. Staten in beleidsnota: ZIERIKZEE, 15-10. Hel beleid zal zich de komende jaren vooral moeten richten op de ruimtelijke ont wikkeling van de openlucht-recreatie en het toerisme, lil het hijzonder zal overbelasting van de kuststrook moeten worden voorkomen. Aldus constateren Ged. Staten van Zeeland in de beleidsnota sociaal-culturele ontwikkelingsschets Zeeland. Het college acht het zinvol dat in het kader van de opstelling van regionale basisplannen voor de openluchtrecreatie en het toerisme, uitspraken zullen worden gedaan over de draagkracht (de opnamecapaciteit) van de ver schillende kustgebieden en over de gewenste verhouding tussen dag- en meerdaags bezoek. Ged. Staten onderschrijven het standpunt van de provinciale raad voor de recreatie, dat voor de bepa ling van de draagkracht van de kustgebieden de capaciteit van de stranden niet het enige uitgangspunt mag vormen. Daarnaast zullen on der andere het landschaps- en na tuurschoon en het milieu in aan merking moeten worden genomen. Het college verwacht dat de meeste regio's in Zeeland in 1974 over ba sisplannen kunnen beschikken. Gelet op de sterke druk, die in het korte hoogseizoen op de kuststrook wordt uitgeoefend, dient seizoens verlenging meer de aandacht te krij- gen. Ook met het oog op de exploi tatieuitkomsten van de toeristische bedrijven is seizoensverlenging be- langrijk. G.S. menen dat hier een stimulerende taak is weggelegd voor Advertentie Nieuw aangekomen in oranje-ribstof Deze week 475,— Zie etalage meelstraat 31 zierikzee het Zeeuwse VVV-wezen. De recre atienota 1972 bevat goede suggesties voor verlenging van het toeristische seizoen. Het Greveliiigeiibekkeij Het Grevelingenbekken - en in een later stadium het Zeeuwse Meer - worden van groot belang geacht voor het verkrijgen van een betere sprei ding van de recreatieve druk op Zeeland. Met het oog op de belang rijke functie van deze recreatiege bieden moet met kracht worden be- vorderd, dat de oevergebieden zoveel mógelijk vrij toegankelijk zijn. Ge zien de nationale betekenis van dit recreatiegebied dienen de inrich tingskosten geheel ten laste van het rijk te komen. Eventuele participa tie van de lagere overheden in de kosten van beheer én onderhoud zal moeten zijn afgestemd op de financi ële mogelijkheden. Voor wat betreft de pi'ovincie Zeeland moet rekening worden gehouden met de financiële consequenties van de inrichting van een groter recreatie-areaal, te weten het toekomstige Zeeuwse Meer. Met de vpoi'bei'eiding van een gemeen schappelijke regeling voor het Gre velingenbekken door de inmiddels gevormde stuurgroep is een aanvang gemaakt. Het „achterland" Het landelijk gedeelte van Zee land (het z.g. achterland) achten G.S. eveneens - zij het in mindere mate - van belang ter ontlasting van de kuststrook en ter verkrijging van meer variatie in het Zeeuwse recre atie-areaal. G.S. delen de zienswijze van de provinciale raad yoor de re creatie dat uitbreiding van de toe ristische verblijf saccomodatiè eerst na zoi-gvuldige belangen-afweging kan worden toegestaan. De totstand koming van verblijf saccomodatiè mag bijv. niet tot gevolg hebben dat de recreatiemogelijkheden voor de bevolking van de betrokken streek (kern) daardoor in het gedrang ko men. De zg. tweede woningen vormen een vraagstuk. Ontwikkelingen in deze sector dienen eei'st na zorgvul dige belangenafweging mogelijk te worden gemaakt. De „begeleiding" van recreanten in de vorm van onder andei^e ontspan ningsactiviteiten en evenementen is ook naar mening van G.S. een zaak die meer aandacht moet krijgen. Re kening zal moeten worden gehouden met een sterke ontwikkeling op het gebied van de watersport en sport- visserij in Zeeland. GecJ. Staten achten een verruiming vande financiële armslag van de rcereaticgëmcentën een vereiste. De financiële, problematiek van deze gemeenten zal in liet interprovin ciaal overleg aan de orde worden gesteld. Verder meent liet college dat bij dé realisering van het investe ringsprogramma voor Zeeland voor rang moeten krygèn de regionale basisplannen! dè rioleringsprojekten, de grondverwerving eri ^e voorzie ningen van de 'cigèn bevolking. ZIERIKZEE Hervormde Vrouwengroep Op donderdag 18 oktober vei-ga- dert in het vei'enigingsgebouw aan 't Vrije, de Hervormde Vrouwèn- groep „Wees een zegen". Vergadering Sportraad Cp maandag 12 november a.s. wórdt in het Huis van Nassau een vergadering gehouden van de Sport raad. Op de 'agepda staat o.m. een voorstel tot sportuitwisseling ïTiet Hatfield (G.B.) met Easen 1974 (14 april). Arrestaties na inbraken Een groep van tien pei'sonen heeft de laatste tijd te Zierikzee zich schuldig gemaakt aan niet minder dan vijftien inbraken, diefstallen en vernielingen. De politie arresteerde het tiental. De ontvreemde goederen konden voor een deel worden ach- tei'haald. Sommige werden opge- dregd uit de Zoete Gi*acht, ter hoog te van de Nobelpoort. Op last van de Officier van Justi- tie werden de personen in vrijheid gesteld, maar moeten later verschij nen voor de Arrondissementsrecht- bank te Middelburg. In het kader viel ook het optreden van P. B., die zich opwond over een weigering tot ZIERIKZEE. Nog een beeld van de Indonesië-tentoonstelling in de zaal van de Chr. Geref. Kerk. Een interessante expositie, die eigenlijk tekort duurde om een nog breder publiek te bereiken. Bestekklaar maken rioleringplan Schuddebeurs BROUWERSHAVEN, 15-10. De raad der gemeente Brouwershaven ver gaderde maandagavond in het Plaatsenhuis te Dreischor, onder voorzitter schap van burgemeester A. P. Schouwenaar. Bfj de behandeling der ingekomen stukken sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de toetreding der gemeente Zierikzee tot de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland. „Een belangrijke zaak waar we blij mee zijn in de regio gelet op de druk, die op deze dienst neerkomt i.v.m. de rekreatie", aldus de burgemeester. Verder werd meegedeeld, dat een tweede lokaal voor de kleuterschool vorige week in gebruik is genomen. De dank werd op de ouderavond uit gedrukt jegens het gemeentebestuur met een bloemstuk. B. en w. hebben momenteel het ide aliseren van een definitief lokaal in studie. Voor het noodlokaal is als tweede leidster (tijdelijk) benoemd mej. Kwinten uit Borssele. De raad ging akkoord met de ver koop van een perceel grond, gelegen aan de Weth. Dekkerstraat te Brou- wershaven aan de heer L. A. Ben- ningshof te Zierikzee voor de prijs van f 14.250,Beti'okkene wil hier een bungalow bouwen. Een voorbcrcidingsbesluit werd genomen ter herziening van het be stemmingsplan Brouwershaven West voor het gebied begrensd door Ja cob Catsstraat. Schuitkadc. Krom- wal en Zuiddfjkdam. De heer P. H. Schafer (Wcst-Duits- Iand) had vergunning gevraagd voor het vergroten van een woning in de Burg. Catsstraat te Brouwershaven. Om de bouwvergunning te kunnen verlenen is het gewenst dat voor dit gebied een vooi'bex'eidingsbesluit wordt genomen. Door de dames M. J. de Zanger en T. A. Stigter te Vlaardingen is ver gunning gevraagd voor het bouwen van een schuur met gang bij de wo ning Stoofweg te Dreischor. Daar dit bouwplan in strijd is met de voor schriften van het vigerende uitbrei- dingsplan in hoofdzaak te Dreischor was. teneinde de strijdigheid op te heffen, ook hier heiv.icning van dit uitbreidingsplan noodzakelijk. De raad ging akkoord met het voorstel. De heer J. J. Klaasse vroeg of het inhoudt, dat iedereen straks een bergplaats tot woning kan verbou wen. Op diverse plaatsen in de ge meente had hij al hopen nieuwe ste nen zien liggen. De voorzitter be streed dit en zei dat zonder meer verbouwen niet op gaat. Eveneen:, werd vastgesteld hel voorbereidingsbesluit kampeerter rein „Do Stern" te Noordgouwe. Do firma Zuiderent te Rotterdam heeft vergunning gevraagd voor het ver- andei-en van een toiletgebouw tot kantoor- en winkelruimte voor de camping. Beschermd stadsgezicht In bespreking kwam vervolgens de aanwijzing beschermd stadsge zicht der kern Bi'ouwershaven. B. en w. lichtten de raad toe, dat in het voorstel van het college van b. en w. in de raadsvergadering van 21 sep tember 1970 melding werd gemaakt van een minderheids- en een meer- derheidsvoorstel in dit college over de aanwijzing van een beschermd stadsgezicht in de kern Brouwex's- haven. De meerderheid in het college be sloot destijds, dat bezwaar wordt ge maakt tegen het voorstel om de ge hele kern Brouwershaven onder het beschermd stadsgezicht te brengen en dat een subsidie van 80 procent gevraagd zal worden in de kosten van hel maken van een bestem mingsplan voor het gebied van de haven en de kerk. De minderheid stelde dat geen be zwaar wordt gemaakt tegen het voorgelegde voox-stel om de gehele kern Brouwershaven binnen de wal len aan te wijzen als beschermd stadsgezicht en dat een subsidie ge- vraagd zal worden van 80 procent voor het gehele gebied. De raad besloot 21 september 1970 het mcerderheidsvoorstel te steunen. Bij brief van 28 augustus heeft de minister van C.R.M. een afschrift van de beschikking doen toekomen waarbij een gebied binnen de wallen van Brouwershaven is aangewezen als beschei-md stadsgezicht in de zin van artikel 20 van de Monumenten wet. Hierbij is geen rekening ge houden met de gevoelens van de raad zoals uitgesproken in de raadsver gadering van september 1970. B. en w. zeiden van mening te zjjn dat een bestemmingsplan voor het gehele gebied een goede oplossing kan bieden als er ruige ruimte hljjft voor bet gemeentebestuur om op het terrein van de ruimtelijke ordening in de kern Brouwershaven regelend op te treden. Ook zal het voor dc ei genaren, bewoners e.d. mogelijk moeten zijn om binnen redelijke grenzen een pand te verbouwen zon der veel onnodig geld te moeten ver spillen aan wensen van Monumen tenzorg. „Wij hebben", aldus b. en w., „ge zien de ervaringen in de gemeente met betrekking tot de aanwijzing van de kern Dreischor tot beschex-md dorpsgezicht goede hoop dat een goed samenspel er voor zal zox-gen, dat een goed beleid kan wox-den ge voerd. B. en w. stelden de raad voor niet in beroep te gaan tegen genoemde aanwijzing en een bestemmingsplan voor genoemd gebied te doen ont werpen. De hee.r J. K. Goemans vond het advies „onzerzijds" overbodig, daar dit toch door Monumentenzorg wordt genegeex-d. In 1970 besloot de raad reeds tot bescherming van het gebied rond de Markt te Brouwershaven en te Dreischor voor de le Ring. Monu mentenzorg heeft het genegeex-d en doet toch haar eigen zin. De voor zitter zei dat men wel de lijn heeft gevolgd van de raad. maar men houdt vast aan de harde lijn rond de haven met een afzwakking naar de wallen, waar dus vrijer gebouwd zal mogen wox-den. Wethouder Ph. van Ast haakte in met de opmerking, dat men in deze kleine gemeente met twee beschex*mde gebieden zit. „We moeten er voor waken dat de kosten der bestemmingsplannen ons niet boven het hoofd gaan groeien, en zullen de zaak goed in de gaten moe ten houden", aldus dc heer Van Ast. De financiële konsekwenties zal Mo numentenzorg moeten dragen aldus de wethoudex-. De heer C. J. de Munnik vreesde dat voor mensen achter dc „harde linie" het gevaar bestaat op hoge kosten te worden gejaagd. Het zal allemaal wel meevallen, dacht de iaadsvoorzitter, die er nog aan toevoegde dat men in de „twee de linie'' wil voorkomen dat hier hy permoderne bouw komt. Dc raad voteerde een bedrag van f 60.000,voor het bcstckklaarma- ken van het riolcringsplan te Schud debeurs. Tenslotte besloot dc i-aud lot hel verlenen van een éénmalige subsidie aan de Commissie Gereformeerd Verenigingsgebouw te Zonnemaix-e. Voor wat de muziekvereniging be treft voor het houden van repetities op vrijdagavond is nog geen oplos sing gevonden constateerde hel raadslid De Munnik Wethouder Van Ast lichtte toe dal bespi-ckingcn gaande zijn met de Hervormde Ker- keraad over het gebruik van hun gebouw. het verlenen van bijstand en daarna een ruit van het politiebux-eau en twee ruiten van het stadhuis ingooi de. Ook bracht hij vei-nielingen aan in de telefooncel bij Concox-dia. Geen spreekuur wethouder Het dondex-dag-spreekuur van de wethouder van onderwijs, de heer H. Asma, kan geen doorgang vinden. Afscheid leidster gezinsverzorging De leidstér gezingsverzorging van de Prot. Stichting voor Maatschap pelijk werk en Gezins v e r to rgin g op Schouwen en St. Philipsland, me vrouw J. den Boer-De Ruyter, gaat binnenkort deze instelling wegens pensionering verlaten. Cm een iedex-, die in de loop der jaren met me vrouw Den Boer heeft samengewerkt of kontakt heeft onderhouden, in de gelegenheid te stellen afscheid van haar te nemen, zal op vrij dagmid dag 26 oktober aanstaande, een re ceptie worden gegeven in de zaal van de Geref. kerk, St. Domusstraat, Zierikzee. WESTERSCHOUWEN Opbrengst Zeeuwse collecte De opbrengst van de Zeeuwse collecte in de gemeente Westex-schou- wen heeft in totaal een bedrag van f 1400 opgebracht. De opbi-engsten van de verschillende kernen ziet er hiérbij als volgt uit: Renesse f 271,56 Noordwelle f 230, Serooskerke f 85,45 Haamstede f 572,47 en Burgh f 240,52 OOSTERLAND Begin bejaardenbijeenkomsten Deze week zal een begin gemaakt wox-den met de bejaax-denbijeenkom- sten in het Ned. Herv. Verenigings gebouw aan de Sint Joostdijk. Het damescomité nodigt alle bejaax*den uit Oosterland ep omstreken uit om op dondei-dagmiddag 18 oktober a.s. aanwezig te zijn in genoemde zaal, waar alles weer in het werk gesteld zal worden om de wekelijkse bijeen komsten weer zo gezellig mogelijk te doen worden, onder het genot van een kopje koffie en thee. Beroepingswerk Hervormde Gemeente De kerkeraad van dc Ned. Herv. Gemeente alhier bracht een beroep uit op de heer M. C. van der Meer, theol. kandidaat, zulks ter voorzie ning in de vakature, ontslaan door het vertrek van ds. H. Ommering, die op 8 november 1971 afscheid nam als predikant van de Herv. gemeen te alhier, die hij sinds 24 september 1967 had gediend. Ds. Ommering vertrok naar Glanerbrug. De heer Van der Meer was enige tijd leervi- karis te Rotterdam, waar hij op 4 oktober j.l. in de Bethlehemkcrk zijn proefprediketie hield. Collecte „De Fakkels bijeen" Reeds lal van jaren verzorgt de heer A. J. Rotte alhier de jaarlijkse huis-aan-huiscollccte, ten bate van de blindenhulp „Dc Fakkels Bijeen". Ook dit jaar werd hier weer gecol lecteerd, onder zijn leiding, door dc dames: mevr. R. Bal-Rotte, Anja Goudzwaard, Marja dc Jonge, Corric van der Werf, Saar Westdorp en An neke Zwart. De opbrengst bedroeg f 127.67. waarvoor een dankwoord aan hen die dit werk wilden geden ken met een gift en niet minder aan de leiding en de collectanten. BRUINISSE Herstel kerkorgel ke reparatie plus enige verbeterin- gen uitvoerden. Overmatige verhitting van het kerkgebouw enige jaren geleden schijnt niet vreemd te zijn aan de mankementen, die vorige jaren wer den geconstateerd. Het orgel dateei-l uit 1951-'52; dus is nog niet oud. Men vertrouwt dat men euvels als waaraan het orgel door „droogte" begon te lijden in het vervolg zal kunnen voorkomen. Dame kocht eigen gestolen juwelen terug DORDRECHT, 15-10. Een Dordtse mevrouw heeft dezer dagen een aan tal juwelen die zij bij een veertien dagen geleden in haar woning ge pleegde inbraak was kwijtgeraakt van de daders terug gekocht. Zij was door middel van een advertentie met hen in contact gekomen. Zij wil niet aan de politie vertellen hoeveel zij voor haar eigen juwelen waaraan zij grote persoonlijke waarde toekent heeft betaald en evenmin op welke wijze de transactie heeft plaatsge vonden. Alhoewel de eigenaresse van de juwelen die rond f 2500,waard zijn daar geen prijs meer op stelt is de politie niet. van zins het onder zoek te staken. Flitsen uit het buitenland LONDEN. Sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten heb ben donors in de Londense synago- ges meer dan 500 liter bloed voor Is raël afgestaan. Aldus een bericht in de „Daily Telegraph". SAN FELIPE. De Chileense mili taire machthebbers hebben vrijdag bekendgemaakt, dat „zes extremisten zijn doodgeschoten toen zij bij hun transport naar een gevangenis pro beerden te vluchten". CAIRO. Ax-abische aibeiders in de olie-industrie zijn volkomen gereed om de Arabische olievoorziening te staken als wapen tegen Israëlische bondgenoten, zo heeft Amin Noered- din, onder-secretaris-generaal van de Confederatie van Ai-abischc Ar- beiders in de Olie-industrie meege deeld. SANTIAGO. Dc militaire Junta in Chili heeft een verbod van alle marxistische partijen uitgevaardigd. Dc maatregel treft de communisti sche en dc socialistische volkspartij en, alsmede dc Mapu, en de onaf hankelijke volksactiebewcging. MOSKOU. De politie van Moskou heeft een betoging van drie joden die uitreisvisa voor Israël eisten op gebroken en vijf journalisten die van hel incident verslag deden ge durende een uur en vijftien minuten vastgehouden. BEIROET. Ilct op oen na grootste Libanese blad, Al Anwar, meldt dat koning Faisal van Saocdi-Arabië een. persoonlijke boodschap aan presi dent Nixon heeft gezonden. Daarin dreigde hij dc betrekkingen te ver breken en de olie voorziening te sta ken indien de V.S. voortgaat met het zenden van wapens aan Israël. waren uit Utr week kwam dc restauratie kerkorgel in dc Ncd Hen- Brumisse gereed. Dit orgel Van Vulpen orgel en het in ook dc gebrs. Van Vulpen ht, die dc nogal omvangrij- Tankslag in Syrië TEL AVIV. 16-10. - Syrische en Traakse strijdkrachten hebben dins dagochtend een aanval ondernomen op Israëlische stellingen aan liet Sy rische front, zo heeft een Jegei*woord- voerdor in Tel Aviv meegedeeld. De Israëliërs hebben de aanval mei luchtsteun afgeslagen, zei hij. Zierikzee Tot 28 oktober, ,,'t Lange Uus". Kunsttentoonstelling 912; Vz 26 uur. Donderdagavond: 7—9 uur. Dinsdag 16 oktober Zierikzee R.K.-centrum; 19.30 uur U.V.V. Dreischor „De Drie Schapen". 20.00 uur, alge mene ledenvei'gadering Coöp. Raif- féisenbank „Dreischor". Woensdag 17 oktober Zierikzee Kerkgebouw Ger. Gem. in Ned., 19.30 uur, Tijdrede ds. A. J. Wijnma len voor SGP-afdeling. Kerkwcrve Chr. Geref. Kerk. 19.45 uur stx-eek- vergadering N.C.V.B.; spreker: prof. dxW. H. Velema, Apeldoorn. Donderdag 18 oktober Zierikzee Donderdag 18 oktober. Herv. Ver.- gebouw. Vrouwengroep „Wees een Zegen". 8 uur. Haamstede Gereformeerde kerk; 20.00 uur: M. van Hoogstx'aten; lezing over oude boerderijen voor Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen. Oosterland Herv. Verenigingsgebouw; 14.00 uur, bejaax-densoos. Vrijdag 19 oktober Zierikzee Huis van Nassau, bovenzaal. 20.00 uur, openbax-e vergadering P.v.d.A.- P.P.R.-D66. Bruinisse Bloedplasma-avond Rode Kruis. Zaterdag 20 oktober Zierikzee Concex-tzaal20.00 uur: filmvoorstel ling (De zaak Anderson). Renesse Jubileumdag s.v. Renesse. Zondag 21 oktober Zierikzee Foyer Concertzaal, 12.00 uur, koffie concert Danzi Kwintet. Donderdag 25 oktober Ellemeet Dorpshuis, 20.00 uur afdeling Noord welle e.o. Plattelandsvrouwen Bond. Maandag 29 oktober Ouwerkerk Ouderavond openbai'e basisschool. ENSCHEDE. De Enschedese poli tie heeft in het afgelopen weekeinde zes jongelui, die in leeftijd variëren van zestien tot achttien jaar, aange houden op verdenking van georgani- seerde bromfietsdiefstal. UTRECHT. De Industriebond NKV en de Unie van Beambten, Leiding gevend en Hoger Personeel hebben de meningsvex-schillen uitgepraat die dit voorjaar zijn ontstaan tijdens de C.A.O.-ondei'handelingen en de tot standkoming van het „Haags ak- koord". 't Is volop herfst en - met uitzon dering van „wat" hakvruchten - is de oogst al weer lang geborgen. Ver bazing dezerzijds dal hei allemaal zo vlug gaat en met zo weinig mensen. Alles in tegenstelling met vroeger, toen hele „trossen" landmannen - en vrouwen in de zinderende hitte uil- zwermden over de velden om te oogsten. Hel was héét en zwaar en rijk werd men er niet van. De vrouw - als gezegd - moest er ook hard aan geloven, 's Morgens vroeg al - vaak heb ik het gezien - reden ze groeps gewijs naar het land; eerder in hel jaar mei de schrepelen bij de ko renoogst viel er uiteraard ook ge noeg te doen. Later overal gezocht naar een standbeeld - hoe bescheiden ook - t'oor de akkervrouw van Schouwcn- Duiveland, maar dat is men (jam mer) vergelen. Thuis had men de „koters", die ook nog op een of an dere manier moesten worden ver zorgd en bij ziekte- en kraamtoe- slanden was het helemaal moeilijk. Er is altijd nog het verhaal dat een vrouw in het Duivelandse, in een droge greppel een baby ter wereld bracht. Het verhaal is te hardnekkig ow „onmogelijk" te zijn. Het was de tijd dat de chirurg uit Goes moest komen en een patëint. liggend op een strijkplank, van een blindedarm werd afgeholpen. Vlug dus weg van het land, die oogst, maar toen niet zo. Regen was een catastrofewant mechanisch drogen van het graan was er ook niet bij. Wie dc ogen sluit, ziet nog de treurige, zwart aanschietende graanschoven op het veld staan. Het is allemaal voorbij, want er wordt (toch) heel wat afgetild aan de ver betering van het menselijk lot, maar opeens gaai men elkaar dan weer massaal doodschieten en dan wordt alles weer heel betrekkelijk. Nu de regen zo neerdrenselt en dc herfst „in de botten kruipt", denkt men wel aan deze dingen. De kran ten schrpven al over influenza en drop en aspirine worden aanbevolen. Ook niet van weelde natuurlijk, maar de oogst is wél binnen. Letter lijk rn figuurlijk gaan wc ren hertje bibberig flr winter tv. Writ al het allemaal zijn voordat dc puasklok- ken luiden? Wie hel weet mag het SCHIER LIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2