DE ZIERIKZEESCHE COURANT ISRAËL BREEKT DOOR AAN CENTRAAL N00RDFR0NT Buitenlanders weg uit Egypte Stroom Amerikaanse wapens naar Israël SCHOUWEN-DUIVELAND MIKT OP EEN DIERENASIEL GEEN EENHEID BIJ „DE NEGEN" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 oktober 1973 130ste jaargang Nr. 21370 .O WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 ol 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer: Deel Smalstad beschermd stadsgezicht De strijd in het Midden-Oosten TEL AV1V, 15-10. Israël heeft maandag gemeld dat zijn strijdkrachten in de centrale sector van het Sy rische front zijn doorgebroken. Zij sloegen daarbij Iraakse gepantserde eenheden terug en bezetten hun posities. Een bekendmaking in Tel Aviv zegt dat tien tallen Iraakse tanks zijn vernietigd en dat de restanten van de Iraakse eenheden op de terugtocht zijn. In een eerder Israëlisch communique werd gezegd dat de luchtmacht van Israël aan beide fronten oppermachtig is en dat zijn legers maandagochtend een Egyptische doorbraakpoging aan het Suezfront hebben afgeslagen. De Egyptische aanval hal volgens Israël ten doel een van de drie openingen naar de Sinaï in handen te krijgen. De Israëlische luchtmacht is maandag diep in Egypte doorge drongen om aanvallen te doen op drie vliegvelden, waarvan een op 80 kilometer ten noorden van Cairo. De Israëlische marine viel de af gelopen nacht een Egyptische com mandobasis te Ras Gharib, aan de Golf van Suez aan en meldde de vernietiging van talrijke commando- boten. Voorts werden munitie-op slagplaatsen in brand geschoten. Volgens Israëlische mededelingen zijn maandag drie Egyptische ge vechtsvliegtuigen vernietigd. De Egyptische poging om uit het vijf kilometer lange bruggehoofd aan het Suezkanaal te breken was, zegt het Israëlische opperbevel, gericht op de noordelijke linie bij Kantara, een opening in de woestijn naar de kustweg die naar Tel Aviv loopt. De Egyptenaren vielen de voorste linie van de Israëlische strijdmacht aan, die reageerden met een tegen aanval waarbij de tegenstander werd teruggeslagen. Het Egyptische offen sief bei'eikte niet de kracht van dat van zondag toen volgens de Israëli ërs 220 Egyptische tanks werden vernietigd en circa duizend Egypti sche militairen sneuvelden. „Enorme klap" Volgens de officiële Israëlische commentator, generaal-majoor Her zog, valt de geringe kracht van de Egyptische aanval van maandag te verklaren uit de „enorme klap" die zij bij hun offensief van zondag had den gekregen. Voordat de Israëlische doorbraak aan het Syrische front maandagmid dag bekend werd was het daar be trekkelijk rustig. Israël meldde de vernietiging van vijf Syrische Migs. CAIRO, 15-10. Het Nederlandse vrachtschip „ULla" is maandag uit de Egyptische haven Alexandnë ver trokken met 459 evacué's, o.w. West duitsers, Eelgen, Zwitsers, Spanjaar den, Britten, Brazilianen, Canadezen en een Amerikaan, die naar Kreta zullen reizen. Van Kreta zullen de opvarenden met charter-vliegtuigen verder worden vervoerd. Zeer langzaam Oorlogsverslaggevers meldden dat de vorderingen van de Israëlische legers in Syrië zeer langzaam gin gen. De hoofdmacht in de centrale sector scheen niet verder te willen oprukken dan de belangrijke weg- kruising bij de stad Saassa, circa dertig kilometer van Damascus. En kele verkenningseenheden waren Damascus op ruim 20 kilometer ge naderd. Waarnemers concluderen dat de Israëliërs weliswaar nog steeds van plan schijnen druk op Damascus te blijven uitoefenen maar dat zowel de Syrische als de Israëlische legers hun posities consolideren in afwach ting van zware gevechten. De verovering van Saassa zou een belangrijk obstakel wegnemen bij de Israëlische liquidatie van het hard nekkig verzet dat de Syriërs halver wege de grens en Damascus bieden. In de afgelopen twee dagen is bij deze stad zwaar gevochten. Israël heeft het Syrische front inmiddels over een breedte van 25 kilometer uitgebreid. Niettemin ziet Syrische lange-afstandsartillerie nog dagelijks kans de Israëlische posities in de heuvels van Golan onder vuur te nemen. V.S.-vliegUiigen TEL AVIV. Het 500 man tellende militair econtingent van Marokko aan het Syrische front „heeft opge houden te bestaan", zo is door een Israëlische militaire correspondent gemeld. JERUZALEM. Israël heeft be kendgemaakt, dat het de namen van Arabische krijgsgevangenen in Is raël aan het Rode Kruis heeft mee gedeeld, maar dat Egypte en Syrië geen namen van Israëlische krijgs gevangenen hebben meegedeeld. TEL AVIV. De oorlog in het Mid den-Oosten heeft een eerste vrouwe lijke militair bij de Israëlische strijd krachten het leven gekost. Zij werd gedood bij een Egyptische luchtaan- aanval in de Sinaï-woestijn, zo is door een militaire woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. MOSKOU. De Sowjet-Unie streeft in het Midden-Oosten geen eigenbe lang na. De hulp aan de Arabische landen beoogt alleen te bevorderen dat zij krijgen waar ze recht op heb ben. Dit zei premier Alexei Kosygin van de Sowjet-Unie. BEIROET. De republiek Jemen zal haar volle gewicht in de strjjt\ Van Egypte en Syrië tegen Israël WASHINGTON, 15-10. Op grote schaal zijn de Verenigde Staten be gonnen Israël te voorzien van nieu we wapens. Dat gebeurt, zo heeft de Ameri kaanse regering bekendgemaakt, om het evenwicht in het Midden-Oosten te herstellen, dat in gevaar wordt gebracht door de hulp die de Sow- jetunie aan de arabische landen ver schaft. De Sowjetunie heeft tot gisteren Plannen al in een stadium ZIERIKZEE, 15-10. Op een bepaalde manier is er dierennood op Schouwen-Duiveland en om daar op verantwoorde wijze - en mogelijk zelfs afdoende - ma nier iets aan te rloen, staan plannen op stapel om te komen tot de inrichting en exploitatie van een die renasiel. Met dit doel is opgericht de Stichting Dierenasiel Schouwen-Duiveland, dat be-oogt te komen tot een goed ge-outilleerde inrichting voor de opvang en verzorging van dieren, gedurende een bepaalde periode. In de korte tijd van zjjn bestaan heeft de stichting - waarin o.m. participeren de afdeling Noord-Zeeland van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren en de serviceclubs op Schouwen-Duiveland (met als gangmaker de Lions Club) intern en extern een grote aktiviteit aan de dag gelegd. Een asiel als bedoeld, is hard nodig voor Schouwen-Duiveland. Een ver gelijkbare behoefte bestond in Zeeuws Vlaanderen en die is uitgemond in een goed asiel te Tcrneuzen. De omstandigheden, die de behoefte bepalen, zjjn ginds en hier mogelijk op detailpunten verschillend, maar in hoofdzaak eender. De plannen zijn voor hier thans zover, dat de mogelijkheid van rea lisering, duidelijk aanwezig is. Gezocht wordt naar een terrein binnen het bestemmingsplan te Zierikzee, om het asiel te bouwen. De huidige voorzie ning het noodasiel aan de Laan van St. Hilaire, met hoeveel liefde ook geleid, is lang niet meer toereikend voor de behoefte. „Het asiel moet er komen", zegt de voorzitter van de stichting, de heer J. L. W. Wessels Boer, Zierkzee, die - men mag het een professionele beeldspraak noemen - zijn tanden in dit projekt heeft gezet. Vaak komt ■het voor, dat de politie in de duin streek loslopende honden aantreft, die tijdens de wandeling, hun baas of bazin zijn kwijt geraakt. He,t is duidelijk dat via een asielopvang, mens en dier verenigd kunnen wor den. Er zijn helaas ook gevallen van kwade trouw. Ook in de natuurge bieden van Schouwen-Duiveland worden honden „zo maar" losgelaten, aan een hek of een paal gebonden, kortom in de steek gelaten. Asielopvang kan het dier redden voor verhongering en verdorsting en vaak ook is een nieuwe (en trouwe re) baas te vinden. Het asiel voor komt uiteraard ook dat honden gaan zwerven. Logeergasten Belangrijk zijn dan verder de lo geergasten. Als het reizend publiek weet, dat er in de vakantie-regio een goed asiel is, dan worden daar de dieren tijdens de duur van de vakan tie ondergebracht. Dat vormt tevens een financiële bijdrage aan de ex ploitatie van een dergelijk asiel. Punt in de overwegingen is ook nog, de mindere burenhulp in verge lijking met vroeger. Het „op hond of poes passen" tijdens de vakanties, is er niet meer zo vlot bij. Op iirgentielij.st AI de genoemde punten hebben de afdeling Noord-Zeeland Schouwen- Duiveland op de urgent iel ijst ge plaatst voor een asiel. Er zijn ook aanvragen uit Goeree Overflakkee, dot op bepaalde wijze kan deelnemen in het projekt. Reeds is door allerlei aktiviteiten duidelijk meer dan f 10.000 in de kas van de stichting; men mag het al moer dan een financiële aanzet noe men. Belangrijk wordt dc kollekte van 29 oktober tot 4 november (naar die data verschoven in verband met dc Zeeuwse kollekte). Nu deze plannen op stapel staan en gezien de toege- (Vervolg zie pag. 3) Mens en dier daarom drnait het in het algemeen en met betrekking lot een asiel in het bijzonder. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) toe 4000 ton militaire voorraden naar Syrië en Egypte gezonden. Daarvoor hebben Russsche vliegtuigen 280 vluchten gemaakt. Veel belangstelling voor openluchtmuseum ARNHEM. 15-10. Afgelopen zon- dag- is de half-miljoenste bezoeker van dit jaar de kassa van het Ne derlands openluchtmuseum te Arn hem gepasseerd. Het was de heer G. T. Kolbeek uit Eerbeek. De direkteur bood de heer Kolbeek het gedenkboek van het museum aan en een cadeauche que voor aankoop van souvenirs in de souvenirwinkel van het museum ter waarde van f 100, Het is de eerste keer in de geschie denis van het openluchtmuseum, dat in 1912 werd gesticht, dat er in een seizoen meer dan een half miljoen bezoekers zijn geweest. Vlissingen levert ïnammoettanker af VLISSINGEN, 15-10. Maandag- middag is de mammoettanker „Rintsh Progress" van 228.600 ton dwt. bij de „Scheldepoort" in Vlis singen overgedragen aan de rederij „Britisch Petroleum Tanker Com pany" Ltd. in Londen. Het is ge bouwd door de Nederlandse Dok en. Scheepsbouw Maatschappij in Amsteram en de tiende tanker in deze klasse, die deze Amsterdamse werf heeft afgeleverd. Fotograaf kon kritiek niet verdragen UTRECHT. 15-10. Een klacht over mislukte trouwfoto's heeft een Utrechtse fotograaf zodanig opge wonden, dat hjj met zijn vrouw de reclamerende klanten te lijf gingen en met ploertendoders bewerkten. De teleurgestelde klanten, die za terdag in de fotozaak in de Utrechtse binnenstad het geld voor de misluk te bruidsreportage terugeisten, moes ten met diepe hoofdwonden naar een ziekenhuis. De fotograaf bezorgde daarop ook de politie veel last. Bij zijn aanhou ding verschanste hij zich in de deur opening en dreigde de politie met een pistool, dat later een alarm pistool bleek te zijn. De man werd nog bijgestaan door vrouw en doch ter, die zich met wapenstokken hadden bewapend. Na een stevige worsteling kon de politie het drietal overmeesteren. LUXEMBURG, 15-10. De Europe se Gemeenschap zal, als ze latei- deze week onderhandelingen met een groot aantal Afrikaanse on an dere ontwikkelingslanden gaat be ginnen, met een mond vol tanden staan. Waar het op neerkomt is dat de voorzitter van de EEG-minister- raad, evenals trouwens in juli van dit jaar. de ontwikkelingslanden met geen mogelijkheid zal kunnen zeg gen waartoe de EEG bereid is, ge woon omdat men hot met zijn ne genen maandag in Luxemburg voor de zoveelste maal niet eens is kun nen worden. SYRIË. Israëlische militairen met hun vlag in een halftrack (half-rups- voertuig), tijdens de opmars op Sy- risch grondgebied, richting Damas- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vrouwen bedanken voor com plimenten met de ogen. Verwachting tot woensdagavond: Koud weer Eerst nog zwaar bewolkt met regen, morgen opklaringen afgewisseld door enkele buien; pieest matige, aan de kust later af en toe krachtige wind tussen noord en nooi'doost; mini mumtemperaturen omstreeks 7 gra den, maxima circa 9 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 okt. Zon op 7.08, onder 17.42. Maan op 21.35, onder 13.30. 18 okt. Zon op 7.09, ondner 17.40. Maan op 22.54, onder 14.10. Laatste kwartier: 18 oktober (23.33) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 17 okt. 6.22 18.46 12.00 18 okt. 7.06 19.37 0.32 13.00 Doodtij: 21 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-10. Het K.N.M.I. deelt mede: In de, afgelopen dagen koers ten depressies van de oceaan over Frankrijk naar het oosten. Dinsdag morgen arriveerde de laatste uit de reeks boven het Engels Kanaal. Deze trekt over België naar Duitsland weg. Boven de oceaan kwam intussen een krachtig hogedrukgebied tot ontwik keling. dat maar langzaam naar het oosten trekt. Dit hogedrukgebied ver oorzaakt boven de Britse eilanden een noordelijke stroming, die lucht vanuil de poolstreken aanvoert. Deze lucht zal woensdag ook ons ,land be reiken, waarbij buien ons land van uit de Noordzee zullen binnendrijven. Maandag vielen op de Britse eilan den al op uitgebreide schaal buien. In Frankrijk, Spanje en Italië was het, met middagtemperaturen van 17 tot 25 graden, een tiental graden warmer dan in noordwest-Europa, maar ook in het zuiden viel neerslag bij het passeren van de oceaanfron ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1