ROOK WORST |09 BURGH/H'STEDE Prinses Anne naar Nederland ,/f ;X>0oriIjutjs" G0LDA MEIR OPTIMISTISCHER OVER STRIJD ISRAEL Aanbesteding werken Oosterscheldedam INSPEKTEUR OPENT COMBI-SCHOOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 oktober 1973 130ste jaargang Nr. 21367 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255 na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave B.V. Drukkerij v/b Lakenman Ocbtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Versoepeld stads-verkeersplan in winter wijzigen van de maatschappelijke verhoudingen. „Schade klein houden" De gezins- en buurtbanden ver slappen en gepoogd zal moeten wor den de hierdoor ontstane schade, zo klein mogelijk te houden. (Vervolg pag. 3) ENSCHEDE, 10-10. Prinses Anne van Engeland en haar verloofde Mark Phillips zullen van 25 tot 29 oktober deelnemen aan een interna tionale samengestelde wedstrijd te Boekelo. Zij maken deel uit van het Engelse team dat voor deze ruiter- wedstrijd in is ingeschreven. Zeven landen zijn vertegenwoordigd, t.w. Engeland, West-Duitsland, Oosten rijk, Frankrijk, België. Zwitserland en uiteraard Nederland. Advertentie Havenplcin 7 - Zierikzee Weekmenu: gebonden zecuwse vissoep gehakte biefstuk met verse paprika's roomijs met nougat a 17,50 Tafelreservering: (01110) 2584 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De kritiek heeft nooit kunnen doden, wat moest leven. Chateaubriand Verwachting tot vrijdagavond: Koude naclil Opklaringen, maar voornamelijk in de kustgebieden ook enkele buien; zwakke tot matige wind tussen noord en oost; minimumtemperaturen van 7 tot 0 graden met plaatselijk nacht vorst; maximumtemperaturen onge veer 10 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 28. Min.-temperaturen: van 1 tot 5 gra den onder normaal. Max.-temperaturen: van 0 tot 4 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 12 okt. Zon op 6.59, onder 17.51 Maan op 17.31, onder 7.32 Volle maan: 12 okt. (4.09). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 12 okt. 3.12 15.21 8.33 20.57 Springtij: 14 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-10. Het K.N.M.I. deelt mee: donderdagmorgen was een kou front dal is ons land zo'n 15 tot 20 millimeter regen bracht vrijwel het gehele land gepasseerd. Alleen in het uiterste zuiden bracht het nog wat regen. Aan de achterzijde van het front dat zich tot in Rusland voortzet over Skandinavië. Duitsland, onze omgeving en de Britse eilanden uit. Tot in Zuid-Zweden werd af en toe lichte sneeuwval waargenomen, ter wijl er in geheel Skandinavië in de nacht lichte en hier en daar zelfs al strenge vorst voorkwam. Voor de kmende dagen moet daarom op vrij koud weer gerekend worden, met af en toe buien vooral in de kustgebie den. In het binnenland kan het <>P veel plaatsen tot nachtvorst komen. „Hoogvlakte van Golan weer geheel onder controle" TEL AVIV-CAIKO-DAMASCUS-BEIROET, 11-10. Israël heeft woensdagavond verklaard de hoogvlakte van Golan geheel onder controle te hebben gekregen. Zijn troepen achtervolgden de Syriërs op hun gebied en dreven op het andere front de Egyptenaren zeer dicht naar het Suezkanaal. Het was premier Golda Meir die het ineest optimistische beeld van de Israëli sche strijd gaf sedert de gevechten vijf dagen geleden uitbraken. Syrië daarentegen maakte bekend dat zjjn troepen de Israëlische tegen aanvallen op de Golan hadden afge slagen en de vijand zware verliezen hadden toegebracht. De Syrische on der-minister van buitenlandse zaken Abdel-Ghani El-Rafei zei dat Israël opzettelijk burgerdoelen had aange vallen waarbij tal van slachtoffers vielen. De Egyptenaren bleven juichen over het verloop van de Sinaï-cam- pagne en zeiden dat zij verder op rukten onder de beschermende para- pluie van hun luchtmacht. En een Libanees blad vertolkte de opvattingen van de Arabische wereld met de woorden vandaag is de be vrijdingsoorlog begonnen." „De Ara bieren beseffen zeer wel dat het voor het eerst in 25 jaar is dat Israël niet meer kan pretenderen heer en meester te zijn in dit gebied". „Dicht bij kanaal" Mevrouw Meir deelde in een tele visie-toespraak mee dat er een belangrijke wijziging was gekomen in het gebied van de Sinaï en dat Israël op alle punten aan dit front tot de aanval was overgegaan. „Onze troepen zijn zeer dicht bij het kanaal en wij zetten de vijand onder druk", aldus de premier die er echter aan toevoegde dat de oorlog nog geens zins voorbij was. Advertentie vacuum verpakt 225 gram Een Israëlsche oorlogscorrespon dent meldde dat een Israëlische pantsercolonne de oever van het ka naal had bereikt en een Israëlische leger-eenheid had bereikt die afge sneden was sedert de strijd uitbrak. De Egyptenaren van hun kant zei den dat zij een grote hoeveelheid Is raëlische tanks hadden vernietigd en weer gevangenen hadden gemaakt terwijl de Israëliërs zich terugtrok ken. Een Westduitse correspondent seinde dat Egyptische militairen het kanaal in het zuiden overstaken waarbij zeer geringe tegenstand van Isaëlische zijde werd ondervonden. Volgens Egyptische officieren wa ren Egyptische troepen doorgedron gen tot bijna 15 km van het kanaal. Irak maakte bekend dat het zijn door de Russen uitgeruste lucht macht in de strijd had geworpen om Egyptenaren en Syriërs te steunen. Het zou voorts militairen en tanks naar de Golan zenden. Volgens pers berichten in Beiroet waren 16.000 man en 100 tanks van Irak op weg naar het front. Jordanië Wat Jordanië betreft, beide par tijen beschouwen dit land als een mogelijke nieuwe factor in de strijd. De regering in Amman riep woens dag reservisten op en zei dat alle hulpbronnen gemobiliseerd werden voor de oorlogsinspanning. De Israë lische militaire woordvoerder, gene raal Herzog achtte het mogelijk dat de Jordaanse maatregelen een val strik waren om de Israëlische troe pen te binden. „Het kan ook ernsti ger zijn. Maar als koning Hoessein tussenbeide komt zal hij weer een fatale fout maken, net als in 1967". Saoedi-Arabië heeft alle militairen opgeroepen en alle verloven inge trokken. Uit Marokko kwamen berichten dat nog een continent, troepen naar het strijdgebied werd gezonden. Intussen werd de luchtoorlog in alle hevigheid voortgezet, waarbij beide partyen zeiden de tegenstander zware verliezen te hebben toege bracht. Israëlische toestellen vielen voor de tweede achtereenvolgende dag doelen diep in Egypte en Syrië aan en zouden 17 Syrische en drie Egyp tische vliegtuigen hebben neerge schoten. In Egypte werd een radar station in Baltim en twee vliegvelden in de Nijldelta aangevallen. Tot de doelen in Syrië behoorden marine installaties in de haven van Mint el Baida en olie-installaties in Homs. SIN AI. Een grimmig beeld van de strijd in het Midden-Oosten. Langs het Suez-kanaal woedt bij tijd en wijle nog de strijd in alle hevigheid. Op de foto: Israëlische tanks trekken op in het gebied langs het kanaal. Syrië maakte melding van het neerhalen van 43 Israëlische toestel len, waarvan 14 die poogden een Syrisch vliegveld aan te vallen. Egypte deelde mee tien Israëlische toestellen te hebb enneergeschoten. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties kwam, na twee verga deringen die geen resultaat oplever den, woensdag niet bijeen, maar secretaris-generaal Waldheim zou willen pogen de leden bijeen te krijgen om een persoonlijk beroep op de strijdende partijen te doen. Kanaal overgestoken TEL AVIV, 11-10. Israëlische een heden zyn gedurende de nacht het Suezkanaal overgestoken om aanval len uit te voeren op de westeiyke oever van het kanaal. Dit heeft een woordvoerder van het Israëlische leger donderdagochtend in Tel Aviv meegedeeld. De woordvoerder zei dat de troe pen in aktie kwamen tegen konvooi en en installaties achter de Egypti sche linies en over het kanaal naar de oostelijke oever terugkeerden na hun aanvallen te hebben uitgevoerd. Het was voor het eerst sedert het uitbreken van de strijd op zaterdag dat Israëlische militairen het kanaal overstaken. De militaire woordvoerder maakte voorts bekend dat de Israëlische luchtmacht donderdagochtend haar operaties heeft hervat. Syrische troepen aan de andere kant van de bestandslyn van Golan werden aan gevallen. WASHINGTON. De Amerikaan se senaat heeft woensdag met grote meerderheind de laatste versie goed gekeurd van een wetsontwerp dat beoogt de president de macht te ont nemen om oorlog te voeren zonder goedkeuring van het congres. DEN HAAG, 10-10. In de nabije toekomst, dat wil zeggen omstreeks het eerste halfjaar van 1974, zullen nieuwe werken afsluiting Ooster- schelde worden aanbesteed. Deze werken omvatten het aan brengen van verdere bodembescher mingen, heit opstorten van een drem pel in de roompot, het maken van "vlaadssiations voor de kabelbaan, het vervaardigen van betonblokken voor het tzt opstorten van de sluitkaden en het bouwen van een doorlaatwerk in de bouwpit op het werkeiland Noordland. Minister Westerterp (verkeer) heeft deze gegevens aan de tweede kamer verstrekt in antwoord op vra gen van het PvdA-kamerlid Jansen. De nu onderhanden zijnde werken liggen, naar de mening van de mi nister over 't algemeen noch voor, noch achter op 't tijdschema. Slechts ten aanzien van de levering en plaat sing van de pylonen voor de kabel banen is een achterstand ontstaan, die naar verwachting niet meer zal worden ingelopen en die een vertra ging van dit onderdeel inhoudt van ongeveer vier maanden. (De vragen werden ingezonden op 20 september ji>- WASHINGTON. Meer dan één op de twintig geneesheren in de Ver enigde Staten heeft geslachtsverkeer met zijn patiënt. Nog meer, dertien procent, is betrokken bij bepaalde vormen van erotische relatie met patiënten, aldus het Amerikaanse tijdschrift voor psychiatrie, dat een landelijk onderzoek heeft ingesteld. Onder de Wiekenen „De Kirreweien HAAMSTEDE, 10-10. „Dit is voor mij uniek. In de zeventien jaar dat ik als inspekteur werkzaam ben, is het voor mij een primeur, dat onder één dak, een openbare - en een christelijke school, worden geopend. Beide scholen zijn bestemd voor het kind; benadering van de mens is een gegeven, waar niet genoeg aandacht aan kon worden geschonken", aldus de inspekteur van het lager onderwijs de heer J. Gelijns in zijn toe spraak bij het openen van de nieuwe, fraaie combi- scliool „Onder de Wieken" en „De Eirreweie" te Burgh/Haamstede. „Een mens wordt pas mens tussen de mensen; dit is de harmonische ontwikkeling", zo voegde de inspekteur er nog aan toe. Voor de opening werden de talrij ke aanwezigen door burgemeester H. P. Evcrwyn, die mede sprak namens het bestuur van de Chr. Nat. School vereniging. Twee scholen op dezelfde plaats: het is iets dat niet vaak zal voorkomen in een kleine gemeente. De eerste burger liet in het kort de voorbereiding tot de totstandkoming van de school nog eens de revue pas seren. Toen de noodzaak drong, werd er aan gedacht beide scholen in één gebouw onder te brengen. Het ge meentebestuur en het bestuur van de C.N.S. konden elkaar hierin vinden, zowel wat betreft de plaats, als de architect de heer P. Stipkovits, aan wie de opdracht tot de bouw werd verleend. In april 1970 werd f 10.000 gevoteerd voor de voorbereidingen. Tevoren had de inspekteur zich be zig gehouden met een school- en maatschappijbeschouwing. Voor de school is dc leerkracht belangrijk en de maatschappij laat zich nu nog niet kenschetsen. Het is een gecompli ceerde en dynamische maatschappij. Voor het kind zijn in die maatschap pij de aanschouwelijke ambachten voor het grootste deel verdwenen en ook de gezinsstruktuur verandert, zodat nogal eens taken van het gezin naar dc school worden doorgescho ven. Een van de redenen is juist het De leerlingen bezig met het forme ren van de namen der school. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1