DRIE ZAKEN CONGRES LEDEN CER. VROEWENVERENIGING ZEELAND STREEKNIEUWS Radio-zendmast omgeslagen Poorten Jeugdsoos „Big S" weer open ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderde 4 oktober 1973 Nr. 21363 Toogdagte Zieriksee Bijzonder pcrsoneelsreisje fa Brabcr ZIERIKZEE, 2-10. De Zeeuwse gereformeerde vrouwen, voor zover verenigd in de kerkelijke vrou wenverenigingen, hielden dinsdag hun toogdag te Zierikzee, waarhij gebruik werd gemaakt van de gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat, die vrij wel gevuld was met dames uit alle delen van de pro vincie, o.w. nog vele met de Zeeuwse kap; een ongedacht fleurig element op deze dag, die voor de derde maal in de loop der jaren te Zierikzee werd gehouden en ditmaal werd vereerd (in de morgenver- gadering) met de aanwezigheid van burgemeester Th. H. de Meester en diens echtgenote. Een openingswoord werd gesproken door de presidente van de afdeling Zeeland van de Bond van Ger. Vrouwenverenigingen in Nederland, mevr. J. de Moet-Dekker. Belangrijk punt in de morgenvergadering was een rede door de Oost Soubürgse predikant ds. D. Kloppenburg, met als onderwerp: „Zyn wij hard voor de kerk of hebben wij hart voor de kerk?" Een krant, drie zaken: liet jubi- hileum vuil Y.Y.V.-Bruinisse, een christelijke toogdag te Zierikzee en een dorpshuis- „kwestie" te Burgh/Haamstede. Die „drie za ken" hebben niets met elkaar ge meen, maar het is wel opmerkelijk dat ook in de regio de nieuws- stroom nooit stil staat. Er is ken nelijk altijd van alles aan de hand, ook al zou men er op een stille herfstdag ergens in liet wijde van Schouwen aan kunnen twijfelen. Y.Y.Y.-Bruinisse heeft het tien jarig bestaan een jubileum ge noemd. Dat is het ook wel, maar mogelijk ware het beter geweest te spreken van een tweede lus trumviering. Het doet er niet veel toe serviceclubs ten onzet (Rotary, Lions, Round Table en Soropti- misten) vieren altijd hun kroonja ren en de Bruse Y.V.V. kennelijk ook. Is trouwens een V.Y.V. niet een soort service-club? Eigenlijk wel. Eén ding springt er wel uit bij deze viering: Bruinisse werd van exclusief vissersdorp mede ge maakt tot recreatiedorp en daar is heel wat voor nodig geweest en in de toekomst zal de vereiste in spanning niet geringer mogen zijn. Na tien jaar is er sprake van suc ces en dat geeft enig houvast voor de toekomstig ontwikkeling. Zierikzee is - in tegenstelling met een wat verder verleden - wel duidelijk opgenomen in de rij van congressteden. Allerlei provin ciale verenigingen bonden, instel lingen hebben Zierikzee in het ar chief staan en binnen het kader van een rouleersysteem komt men hier congresseren. Ditmaal gold het de afdeling Zeeland van de Bond van Gereformeerde "Vrou wenverenigingen. De kwestie Dorpshuis te Burgh/ Haamstede blijkt vooral een finan ciële te zijn. Een CRM-subsidie voor de inrichting blijkt mogelijk te zijn maar er resteert dan toch altijd nog een flinke hap „eigen geld" en dat is (ook bij ingrijpen de restauraties ziet men dat meest al) een moeilijke barrière. De voorbereidingen op een wat die per stekende diskussie over het onderwerp bleken wat summier te zijn geweest 'en daarom is de - veel bewandelde - weg gekozen eerst maar eens een commissie aan het studeren te zetten. Dan zal blijken welke dorpshuis-mogelijk heden er in de verlaten Beatrix- school schuilen. Vast is dat de al lure van de badgemeente Wester- schouwen een dergelijk gemeen schapshuis hard nodig heeft. Er zijn immers altijd twee duidelijke gebruiksmogelijkheden: voor de eigen bevolking en v oor de recre anten, want niet elke zomer is zo overtuigend als die van 1973. Bij slecht weer moeten er ook ont spanningsmogelijkheden zijn. Nau welijks uitgepraat over deze drie zaken, die de aandacht trokken komt zaterdag de molendag, die de aandacht priemt op kostbare bezittingen (molens in casu), die (nog) deze streek sieren. Durende belangstelling en restauraties waar nodig, zullen centraal moeten blij ven staan, als bet onderwerp mo- 'ens ter sprake komt. Kringvergadering Rode Kruis te Goes De halfjaarlijkse kringvergadering van de Kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis zal gehouden worden - zo wordt nu reeds bekendgemaakt - op zaterdag 1 december aanstaande. De kringvergadering vindt plaats in „De Prins van Oranje" te Goes. ZIERIKZEE „Open dag" huishoudschool Op 11 oktober wordt aan de Huishoudschool Prinses Juliana een „Open dag" gehouden, om ouders en belangstellenden de gelegenheid te geven een indruk te geven van de prestaties aan de school. Buurtfeest „De Hoofdpoort" De buurtvereniging „De Hoofd poort" heeft de jaarlijkse feestavond vastgesteld op vrijdag 9 november a.s. Ter voorbereiding van de avond gaat een programmabespreking vooraf op maandag 8 oktober in het Chinese restaurant„Peking" in de Hoofdpoortstraat. SEROOSKERKE Centrale Plattelands Biblllotheek Met ingang van zaterdag 6 oktober wordt weer begonnen met het uit lenen van boeken uit de Centrale Plattelandsbibliotheek, waartoe de heer W. D. Berrevoets zitting houdt in het Dorpshuis. Een honderdtal nieuwe boeken is gearriveerd, mees tal romans en populair wetenschap pelijke werken. Daarnaast komt het eigen boekenbezit van de biblio theek. De uitreiking vindt plaats van half vier tot half vfjf. Velen zijn inderdaad hard voor de kerk. zo betoogde de predikant, vooral ook vele jongeren, die vol kritiek steken en men kan zich hier- o'p lettend afvragen, wat of wie de schuld draagt? Uiteraard hebben ook de jongeren hun verantwoordelijk heid, maar de ouderen zijn mede verantwoordelijk. Een belangrijk punt. ook is de grotere openheid die in de kerk(en) gekomen is. Het pro bleem intussen is niet van vandaag of gisteren, maar „speelt" al lang. RENESSE Bejaardensociëteit Dinsdagmiddag 9 oktober om half cTrie gaat de bejaardensociëteit Re- nesse weer van start. Alle personen van 65 jaar èn ouder zijn van harte uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. De soosmiddagen worden om de 14 dagen in het dorpshuis van Renesse gehouden en staan er om bekend bijzonder gezellig te zijn. Er worden diverse spelen gespeeld en die spelen worden afgewisseld met toneel, voor dracht en dia's. Bejaardengymnastiek Het ligt in de bedoeling dinsdag middag 9 oktober om twee uur in het .dorpshuis van Renesse weer te beginnen met de bejaardengymna- stiek. De leiding hierover berust bij zu,ster Maa's: iedere dinsdagmiddag zal er op de zelfde plaats worden gegymd. Ook bejaarden die geen belangstelling "hebben voOr de bo- jaardensociëteit zijn van harte wel kom. „'I Kotje" gaat weer draaien Vorige week is de jeugdgroep Re- Ds. Kloppenburg veroordeelde een harde houding jegens de kerk. die zulks ook niet verdient. „Follow up" We moeten juist hart hebben voor de kerk en belangrijk in dit verband is vooral het durend gesprek tussen de generaties. Tijdens een forumbijeenkomst in de middaguren werden de verschil- nesse bijeen geweest om zie te bera den over het winterprogramma. De ze avond nam de beslissing na de herfstvakantie, op 22 oktober, weer met het werk in ,.*t Kotje" te begin nen. Alle leidsters van vorig jaar bleken bereid hun werk ook deze winter te blijven doen, bovendien toonde mevr. Van Meerten zich be reid ern groep voor kinderen van 10 tot 12 jaar voor haar rekening te nemen. Kinderen in deze leeftijds groep die belangsteling hebben kun nen zich bij mevr. Van Meerten, Wilholminaweg 14. opgeven. Vanaf 22 oktober dus vier middagen in de week van kwart voor 4 tot 5 uur jeugdclub in ..'t Kotje", achter het dorpshuis. Maandag o.l.v. de dames Dalebout en Taris voor de 8 tot 10-jarigen; don derdag voor de 8 tot 10-jarigen o.l.v. de dames Boerma en Rijst en bil; dinsdag voor 5-7-jarigen o.l.v. de da mes Wandel en Tanis en vrijdag voor 10-12-jarigen o.l.v. mevr. Van Meer ten. Feestprogramma jubilerende S.V. „Renesse" Dit jaar viert de S.V. Renesse zijn 25 jarig jubileum. Ter gelegenheid hiervan heeft men een groot jubi- Het bestuur van het liturgisch cen trum; in het midden ds. Kloppenburg lende aangeroerde punten uitgediept. Er was zoveel „los gemaakt", dat tal rijke vragen onbesproken bleven. Ze worden doorgestuurd naar de ver schillende verenigingen, die er dan onderwerpsgewijs nog verder op kunnen ingaan, bij wijze van „follow up". Huishoudelijke zaken Huishoudelijke zaken werden op deze provinciale dag afgedaan. De penningmeesteresse mevr. J. v. d. Ree-Scheele bracht een gunstig fi nancieel verslag uit. Er is een batig saldo, in tegenstelling met andere jaren. Behalve de forumbijeenkomst werd in de middag het ontspan- ningselement gebracht onder het motto: „Opgeletvan A tot Z" door de vrouwenvereniging „Moni ca" te Wolphaartsdijk. De dag liep op rolletjes, mede dank zij een aparte regelingscom missie, bestaande uit de dames mevr. J. W. van Sluis-de Kok en mevr. Kouwenberg-Stoutjesdijk. Het orgel werd op deze dag bespeeld door de organist Ard de Jonge te Zierikzee. Tussentijds werd veel aan samen zang gedaan. Ook een lid van het hoofdbestuur woonde deze provin ciale dag bij. Zeeuwse kappen een bijzonder ele ment. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) leumfeest georganiseerd, waarvoor alle leden, oudleden en donateurs zijn uitgenodigd. Het feest zal wor den gehouden op 20 oktober. Het programma ziet er als volgt uit. 10.30 uur Aankomst bij „De Wig", het nieuwe clublokaal de Hogezoom, waar iedereen wordt ontvangen met een kopje koffie, 11.00 uur Start van een gezelligheidsrit per auto in de omgeving, waarbij enige parate voetbalkennis belangrijker is dan de snelheidsmeter. 12.30 uur Snertmaal- tijd me( brood in „De Wig". 15.00 uur Voetbalwedstrijd tussen oudere spe lers en oucJspelers op sportpark „De L'Aone". 17.00-18.30 uur Receptie in het clubhuis „De Wig". Het feestpro gramma wordt om acht uur 's avonds besloten met een grote feestavond in bar dancing „De Bari ton" bij de ingang van camping Schouwen. Aan deze avond zal wor den meegewerkt door Trio '67 een komisch duo en Sjakic Schram. NOORDGOUWE Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordgomve e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen vergadert op maandag 8 oktober a.s in het verenigingsgebouw tc RENESSE. 1-10. De jaarlijkse per- soneelsreis van de firma Braber- Groenvoorziening le Renesse vond plaats- De reis voerde met een bus van de firma Van Oeveren naar Born, waar het gezelschap om half tien werd ontvangen in de hal van de Dafper- sonenautofabrieken. Daar werd eerst een kop koffie gedronken, waarna twee bedrijfs films werden vertoond. Vervolgens werd de fabriek bezichtigd. Met twee treintjes werd gedurende IV2 uur door de 10 hectare grote fabriek ge reden om zo het hele produktfe pro ces te bezichtigen. Met de duidelijke uitleg van een gids zag men het eer ste stuk staalplaat de pers ingaan tot aan het eind van de lopende band een complete auto de fabriek uitreed 480 stuks per dag, en tegen 1980 hoopt men de prod uk tie nog te ver dubbelen. Ieder van het gezelschap was bij het verlaten van de fabriek onder Zonnemaire. De heer Ko de Korte toont op deze vergadering dia's bij het onderwerp: „Leven in het Noordpoolgebied en ijsberen onder zoek op Spitsbergen". BRUINISSE Gevonden vooiwerpen Op het Groepsbureau der Rijks politie te Bruinisse zijn nadere in lichtingen te bekomen over de vol gende te Bruinisse in d£ maand sep tember gevonden voorwerpen. Een bruine portemonnee met in houd (ritssluiting), een bromfiets sleuteltje van Yamaha-brommei-, en nog een bruine portemonee met ge ringe inhoud. Personenauto kwam in sloot terecht Zondagmiddag geraakte de auto mobilist J. L. uit Slikkerveer uit een bocht van de bochtige binnendijk, de Boomdijk. De personenauto kwam onderaan de dijk in een sloot terecht. De bestuurder L. kwam met de schrik vrij. De gehavende auto werd met de kraanwagen van garagebe drijf Istha uit Oosterland weer op de weg gezet. Burgerlijke stand over september Geboren: 11. Adriana Maria, d. v. Johannes van den Bos en Cornelia Rentier; 18. Teuntje Wilhelmina, d.v. Iman Deurloo en Willemijntje Pau lina de Waal; 19. Marije Helena, d.v. Gijsbert van Roon en Stijntje Borst lap; 30. Klara Cornelia, d.v. Bartel de Ruiter en Lena van den Berge. Overleden: 2. Jan Platschorre, 67 j„ ongehuwd, overleden te Zierik zee. Gehuwd Adriaan Gerard van Splunter, 22 jr., Tholen met Pouwe- lina Willemse, 20 j., Bruinisse. Toclx „jumelage" Haarlem-Kielce HAARLEM, 3-10. De Haarlemse gemeenteraad heeft woensdagavond met 28 tegen 8 stemmen besloten een vriendschapsband (jumelage) aan te gaan met de Poolse stad Kiel- ce. Hiermee is Haarlem de eerste Nederlandse gemeente die contact heeft met een stad in Oost-Europa. Tegenstemmers waren onder meel de vijf leden van de V.V.D. en een lid van de protestants-christelijke groep. Zij waren van oordeel dat het besluit pijn zou bezorgen aan een deel (het Joodse deel) van de Haar lemse bevolking. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De Eindhovense hart chirurg dr P. J. van der Schaar krijgt een schadevergoeding van f 300.000. Ingaande 1 januari moet het Eindhovense St. Catharinazie- kenhuis, het vroegere binnenzieken- huis. hem f 5.000 per maand uitkeren t/m december 1978. VEENDAM. Bij Veendam is don derdagochtend na een explosie brand ontstaan in een aardgasleiding De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat een vonk van een naburige elektriciteitsleiding de brand heeft doen ontstaan. Er zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. HAAMSTEDE. 3-10. In de Sehouwse Westhoek heeft de Jeugdsoos Big ,.S" zijn poorten weer geopend. In de voorafgaande periode is er door ver- schillende leden vee! vrije tijd be steed aan het verbouwen van de soes", wat het geheel nog in een be langrijke mate ten goede is geko men. Zaterdag jl. vond er weer een bijzonder goed geslaagde avond, de tweede in dit seizoen, plaats hetgeen het hoste doet hopen voor de toe-- komst. Op dit 2e weekend werd reeds een groter aantal bezoekers geteld dan bij de opening op 22 september jl. Hoogtepunt in dit seizoen zal de de indruk van wat men had gehoord en gezien. Maastricht De reis werd voortgezet in de richting van Maastricht, waai- in het Maaspaviljoen werd gedineerd. Na de maaltijd werd de terugtocht aanvaard. De reis werd nog onder broken voor een bezoek aan het sa faripark De Beekse Bergen in Hilva- renbe^k. Onderweg sprak de heer C. Bom een dankwoord, hij dankte de chauffeur van de bus de heer Van Aken en de l'irma Braber. In Renesse aangekomen ging men naar het C.J.V.-kamp aan de Ramp- weg waar in een goede sfeer van een mosselmaaltijd werd genoten. Aan het eind van de avond dankte de heer J. C. Braber allen voor de ondei-vonden medewerking in het af gelopen jaar en op deze dag. De firma Braber Groenvoorziening en het personeel kan terugzien op een zeer geslaagde dag. ROWLEY, 3-10. Vijf mensen zijn om het leven gekomen en verschei dene gewond geraakt, toen een 610 meter hoge zendmast van een radio station te Rowley in de Amerikaanse staat Iowa woensdag omviel en in stukken brak. Zeker vier van de vijf mannen die de dood vonden, waren volgens oog getuigen aan het wei-k in de mast op een hoogte van ruim 550 meter. Een paar van hen die boven bezig waren met het aanbrengen van nieuw ma teriaal, hielde zich aan de mast vast toen deze omhoog sloeg. Waarom de mast het begaf, is nog niet bekend. Boffen door foutje ROTTERDAM, 3-10. Zelden zal een verdachte voor de politierechter zo hebben geboft als woensdag ochtend in Rotterdam de 19-jarige electricien John H. Hij bekende vlot in april van dit jaar samen met een vriendje op het terrein van chrysler Nederland „botsautootje" te hebben gespeeld met een splinternieuwe Sunbeams, (schade 50.000,-) toch ging hij vrijuit, door een fout in de dagvaarding. De officier van Justitie mejuffrouw A. G. Korvinius, had niet opgemerkt dat zij de jeugdige electricien zijn wandaad een jaar te vroeg had laten plegen. Zij vroeg derhalve vrijspraak en de rechter vonniste conform de eis. Nederland ijsjesland DEN HAAG, 3-10. Nederlanders eten in ijssalons e.d. jaarlijks voor 250 a 300 miljoen gulden consump tie-ijs, aldus een rapport over de diepvriesmarkt van het bureau Eco- plan B.V. in Amsterdam. Het verbruik van diepvriesartike len neemt toe. zegt het rapport. Op een totale consumptie van ruim twee miljard gulden aan alle duurzaam geconserveerde voedingsmiddelen namen de diepvriesartikelen vorig jaar ongeveer 600 miljoen gulden voor hun rekening. Van de totale consumptie van diepvries werd voor ongeveer 250 a 300 miljoen gulden aan consumptie-ijs verorberd. De overige 300 a 350 miljoen werd be steed aan groenten, complete maal tijden, slachtgevogelte, wild, vlees en vis. Binnen deze sector zijn de diepgevroren kant- en klaarmaaltij- den de snelst groeiende groep. Advertentie NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO-S tol 7 RENTE BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00 10.30 uur. BOXTEL. In Boxtel is de 65-jarige Th. van Krieken door een tegemoet komende auto geschept toen hij per fiets linksaf sloeg. De man, die twintig meter ver werd geslingerd overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. viering van het eerste lustrum zijn. Plannen zijn hierbij in voorbereiding om een feest te organiseren waarbij de gehele gemeenschap zal zijn be trokken. Verder zijn er weer de traditionele feesten van het vorige Seizoen waar enkele varaties in zijn aangebracht om het geheel nog be ter te doen slagen. De algemene verwachting in de kringen van Big „S" zijn dan ook gewettigd dat het ledental dit seizoen n«g groter zal worden dan in he vorige. Voor de nieuwe leden vermelden wij nog de openingstijden: vrijdag 19.30 tot 23.00 uur; zaterdag 19.30 tot 24.00 uur en zondag 14.00 tot 18.00 uur. Viering lustrum in zicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3