®J BEA WINT HET PLEIT %nh Wie verbrast er nou zijn eerste salaris? De Europese Veiligheidskonferentie en de ideeën-vrijheid BLIK DOOR HET WERELD VENSTER 'Argenla' Super Lux= de lamp mei 30% meer licht optafel uit het buitenland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 oktober 1973 Nr. 21362 Advertentie Die eerste weken bij je eerste baas zijn lastig genoeg geweest. Dus wil je er nu wel even van genieten. Je hebt 't tenslotte wel verdiend. Even al die toestanden van je afzetten. Tegenwoordig kun je tenminste met je eerste salaris wat extra's doen. (En dat was vroeger wel anders.) Bovendien heb je alles piekfijn geregeld. Je ontvangt je salaris op je rekening bij de Amro Bank. Zo gaat dat tegenwoordig. Daarmee kun je bijvoorbeeld auto matisch gaan sparen, met de Zilver vloot misschien. Trouwens, zie je je al rijden op je nieuwe brommer? Je bromfietsverzekering heb je ook van de Amro Bank. Je haalt er vreemd geld voor je vakantie en je sluit er een reisverzekering. Nee, die jeugd van tegenwoordig bekijkt het niet zo slecht. 't Is een heel probleem minder, als de Amro Bank je geldzaken verzorgt. Het is geen toeval dat juist nu de Russische dissidenten zoals Sacha- row, Amalrik en Soltzenytsin van zich laten horen: Sowjet-burgers die vragen om vrij simpele zaken die hun grondwet hun trouwens toe staat. Dat zijn voornamelijk vrijheid van meningsuiting en in ieder geval niet het systeem waarbij degenen, die hun mond onwelgevallig open doen, naar gevangenis, werkkamp of gekkenhuis gestuurd worden - al dan niet na een proces. Sacharow heeft zijn regering getart door in perskon- ferenties met buitenlandse journa listen erop aan te dringen dat het buitenland zich hierover laat horen - iets wat meer effekt kan sorteren dan menigeen gelooft. Een voorbeeld is de emigratie van Joodse Russen naar Israël, die eens geheel en al stil stond, maar sindsdien onder druk van protesten aardig is gaan lopen. Advertentie voor dezelfde stroomkoslen PHILIPS En de gelegenheid voor pressie op de USSR is natuurlijk de Geneefse ron de van de Europese Veiligheidskon ferentie. Aldaar is de Nederlandse minister Van der Stoel een der felste voor vechters van het zogenaamd „vrij verkeer van ideeën over de gren zenDat is een algemeen standpunt van het westen, althans in principe. Aan de andere kant is het ook de bedoeling dat de Westerse landen met een zo gezamenlijk mogelijk standpunt komen, wat betekent dat de uitsteeksels afgevijld worden tot iets glads overblijft en dit zal aan zienlijk minder zijn dan wat Van der Stoel nu te berde brengt. Engeland bijvoorbeeld zal een eindweegs met hem meegaan, maar Duitsland en Frankrijk bijvoorbeeld zijn landen die nog enige zakelijke dingen te re gelen hebben - Duitsers zitten er een beetje mee dat de afgesproken Westduitse rechten om West-Berlijn te vertegenwoordigen in buitenland se kontakten door oost anders en be perkter worden uitgelegd dan Bonn plezierig is. En dit is een zaak die men veel belangrijker acht dan het vrij verkeer van ideeën. Exportkantoor voor boeken Dit betekent niet dat de Russen in dit opzicht helemaal niets doen. De BBC heeft bijvoorbeeld met genoe gen gekonstateerd dat haar uitzen dingen nief meer gestoord worden en dit kan altijd al verkocht worden als het vrijgeven van het grensverkeer der gedachten. Maar er zijn nog lis tiger methoden om die vrijheid te herstellen en toch weer niet. De Sowjet-Unie is toegetreden tot de auteursrechtenkonventie die Unesco heeft uitgedokterd ter vervanging van de bestaande /conventies. Een uitstekend stuk, maar wat betekent het? Onder meer dat buitenlandse schrijvers nu royalties krijgen als hun boeken in Rusland vertaald verschijnen - dat was niet zo. als re gel, en kan een vooruitgang ge noemd worden. Het betekent o.m. ook dat in Mos kou nu net als voor industriële pro- dukten een officieel exportkantoor voor boeken en manuscripten is op gericht. Via dit kantoor moet alles wat mei auteursrechten te maken heeft lopen en wie er aan voorbij gaat is strafbaarDat betekent dus dat - zoals tot dusver wel gebeurde - Russische boeken, die in eigen land niet mochten verschijnen, niet meer door de auteur zelf naar bijvoor beeld Italië of Engeland gestuurd mogen worden om daar uitgegeven te worden. En zo wordt de toetre ding tot een auteursrechtenkonven tie voor deze dissidente auteurs een stok temeer waarmee ze geslagen kunnen worden .niet meer, maar minder vrijheid en allemaal precies volgens het boekje. De Vei ligheidskonferentie zal daaraan ook niet veel kunnen doen. Flitsen" JERUZALEM. Israël heeft de Oos tenrijkse regering in scherpe be woordingen verweten dat zij is in gegaan op de eisen van de Arabische ontvoerders en een einde heeft ge maakt aan de faciliteiten voor groe pen oosteuropese Joden die via een Oostenrijks doorgangskamp naar Is raël reizen. PARIJS. Bij de tweede en laatste ronde van de kantonnale verkiezin gen in Frankrijk hebben zowel de pro-Gaullistische meerderheid als de linkse oppositie .bestaande uit com munisten. socialisten en links-radi cale socialisten winst behaald. WASHINGTON. De Amerikaanse senator Henry Jackson, kampioen voor de onbeperkte emigratie van Joden uit Rusland, heeft er bij Oos tenrijk op aangedrongen niet het be sluit uit te voeren tot sluiting van een opvangcentrum voor Russische Joden die op weg zijn naar Israël. MOSKOU. De Sowjet-Unie en Ier land zullen diplomatieke betrekkin gen aangaan, aldus een gezamenlijk communiqué dat in de Prawda is gepubliceerd. Advertentie STERK EN DEGELIJK Voor al uw koffers BRUSSEL. De regionale Benelux- conferentie van „Amnesty Interna tional" heeft geconcludeerd dat men sen die hun medemens martelen daarvoor individueel verantwoorde lijk gesteld moeten worden. CAIRO. President Sadat van Egypte heeft in een toespraak in het hoofdkantoor van de Arabische So cialistische Unie gezegd dat de V.S. naar het Midden-Oosten kijken door een Zionistische bril, „die zij moeten afzetten voor zij met ons gaan pra- ten". BESANCON. Rond 30.000 mensen uit heel Frankrijk hebben zaterdag met een „mars op Besancon" hun solidariteit betuigd met de 1.300 werknemers van de horlogefabriek Lip, wier strijd tegen de sluiting van hun fabriek in het land veel opzien heeft gebaard. VATIKAANSTAD. Voor de derde keer heeft de officiële woordvoerder van het Vatikaan, prof. F. Alessandri ontkend, dat het Vatikaan de mili taire junta formeel zou hebben er kend. KJG DAM 9 ZlCRIKZEE 61 „Wie denk je, dat het hier inge voerd heeft, Joop?" Hij keek haar verrast aan. „Jij soms?" Ze knikte. „Weet je, wat het re sultaat zal zijn van jouw hervor ming? Dat ze binnen een week als wilde dieren naar buiten tuimelen, zodra de bel gaat. Het spijt me, maar ik doe er niet aan mee. Bij mij blijft het, zoals het is." Hij keek haar lachend aan. „En als ik het beveel? Als je hoofd?" Ze trok rustig aan haar sigaret. „Als je al terstond moeilijkheden met Sangelaar wilt hebben, dan moet je dat doen. Hij heeft inder tijd mijn maatregelen gesanction- neerd." Hij haalde zijn schouders op. „Nu ja, je doet maar. Mijn kinderen acht ik te oud voor dergelijke onzin." „Beste jongen, leer van mij, dat je meer bereikt, als je van het be gin af de teugels strak houdt. Dan kun je later altijd nog vieren. Maar als je later de teugels moet gaan aantrekken, levert dat koppigheid op." „We zullen zien". In de loop van het najaar voerde Joop een aantal nieuwigheden in, die Bea maar matig konden bekoren. Maar hij was tenslotte hoofd en ver antwoordelijk voor zijn doen en la ten in de school. Geleidelijk aan ont stond er eon verkilling tussen de beide jonge mensen. De Bie was te veel vervuld van zijn schoolhoofd zijn, dat hij nog bizondere aandacht aan Bea besteedde. Tenminste, dat dacht ze. Want op een zaterdagmor gen, toen Bea juist ontbeten had en de bordjes afgewassen waren, pak te ze een krant en wilde, in een ge makkelijke ochtendjas het ochtend blad inzien, toen er gebeld werd. Ze zag De Bie op de stoep staan en. deed hem open. Hij had een bouquet bloemen in zijn hand. „Ik heb een bosje bloemen voor je meegebracht," zei hij, toen hij in een crapaud zakte. „Idioot," schold ze. „Ik heb een tuin vol." „Maar deze heb je niet," „Dat klopt," antwoordde ze la chend. „Wat voert mijn hoofd zo vroeg hierheen? Hij zuchtte. „Een heel belangrijke kwestie." „Zo?" Bea ging tegenover hem zit ten en kruiste haar armen. „Vertel op, blanke broeder." „Ik had gisteravond bezoek. Van de heer Sangelaar." „Tja, de voorzitter, he? Die maakt op gezette tijden zijn opwachting bij het hoofd der school." Hij keek haar verstoord aan. „Bij jou ook?" Jaloers, was haar eerste gedachte. Die Joop. „Natuurlijk," antwoordde ze geamuseerd. „Hij was hier als kind in huis." „Ik vind hem maar een boer, hoor. „Vergis .ie maar niet in hem. Hij is ontwikkeld genoeg. Begin van dit jaar wa§ hij hier nog waarnemend burgemeester. „Maar terzake. Bea. Hij vertelde het wel niet met zoveel woorden. Maar het kwam hier op neer: mijn positie als schoolhoofd schiep meer dere verplichtingen. Hij zei het wel niet rechtstreeks, maar het kwam hier dan toch op neer Ik moest maar zo gauw mogelijk trouwen." Bea knikte. „Ja, daar heeft San gelaar gelijk in." „En dus. begon Joop een beetje zenuwachtig. SANTIAGO. De militaire junta in Chili heeft bekendgemaakt dat be sloten is tot een algehele reorganisa tie van de universiteiten in het land. BONN. Meer dan 25.000 katholie ken uit geheel West-Duitsland heb ben in Bonn gedemonstreerd „voor het leven" en tegen het wetsvoorstel dat abortus tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap niet langer strafbaar wil stellen. De de monstratie. werd gehouden op initia tief van het verbond van katholieke organisaties van West-Duitsland. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Wacht even, dacht Bea, het man keert er nog maar aan, dat hij mij een huwelijksaanzoek doet. „En dus.vulde Bea snel aan, „gaat meneer De Bie, hoofd van de lagere school in BWhoven, binnenkort op vrijersvoeten. Wat zullen er veel hartjes vol verwachting koppen bij de Elshovense schonen. Mooie titel voor een radioquiz: wie wordt de bruid van meester De Bie? Wie o wie?" Ze lachte om haar eigen mop. Maar De Bie bleef onbewogen. „Bea", begon hij, maar verder bleef hij steken. „Zal ik het dorp eens rondrijden en een stuk of vijf schonen uitzoe ken? En een avondje uitnodigen? Dan heb je tenminste een keuze. Ik geef je de verzekering, dat ik met de bloem van Elshovon voor je zal paraderen. „Goeie, Bea' waarom steek je er de draak mee? Ik wil geen schonen uit Elshoven.." „Onzin, Joop, jij bent veel te in telligent om een meisje met een dood gewoon snoetje te trouwen. En denk om je afkomst.. Wat zal pa ervan zeggen, als. De Bie sloeg met zijn vuist op het tafeltje. „Bea, in 's hemelsnaam, praat geen-onzin. En laat mijn fami lie erbuiten. Die bemoeit zich toch niet meer met me. Ik wil niemand anders dan jou. Ik.ik vraag je bij dezfe ten huwelijk. Wil jij niet mijn vrouw worden? Bea, ik ben nog net zo stapel op je als vroeger. Misschien nog meer.. Toe Bea.." Ze luisterde onbewogen naar zijn woorden en bleef hem rustig aankij ken. Maar de spotlichtjes verdwenen in haar ogen en nu keek ook zij ern stig naar hem. (wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7