SRV WETHOUDER W. VAN GILST HARTELIJK GEHULDICD IN BRUSE RAAD BIJ TWINTIGJARIG AMBTS JUBILEUM STREEKNIEUWS Twee gewonden en veel schade bij autobotsing te Nieuwerkerk niet meer geldig! Gratis kopstuk bij 10 cent voordeliger Oplegger valt op auto: drie doden Vervangende percelen Waddenzee in de praktijk waardeloos? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 oktober 1973 Nr. 21361 Advertentie BRUINISSE, 29-9. „Met liefde en plezier heb ik steeds m\jn werk mogen doen. Dat was veelal een moeilijke en beslist geen eenvoudige taak, vooral toen ik als loko-burgemeester enkele malen het burgemeestersambt moest vervullen. Al zullen er heus wel fouten aan mqn werk gekleefd hebben, ik heb altijd naar eer en naar geweten getracht het goede voor Bruinisse te zoeken", aldus de S.G.P.-wethouder VV. van Gilst in antwoord op een toe spraak van burgemeester G. Hokken naar aanleiding van de 20-jarige ambtsperiode van de wethouder. De voorzitter memoreerde dat de heer Van Gilst al sinds 1 sept. 1953 raadslid was. Dus nu al ruim 20 jaar waarvan 17 jaar als wethouder. Dit is een zeldzaamheid en dan ook be slist een mijlpaal in uw leven. De toekomst zal straks leren of deze pe riode gecontinueerd gaat worden, aldus de burgemeester. Hij wenste hem en zijn vrouw, mede namens de andere gemeente raadsleden en het gemeentepersoneel van harte proficiat en overhandigde de wethouder een boekenbon. Mevr. Van Gilst werd thuis intus sen met een bloemstukje bedacht. De heer Van Gilst dankte de voorzitter voor de gesproken woorden en wees er nog op dat hij in het verleden reeds gemeend had te moeten bedan ken als loco-burgemeester. Maar straks zou de tijd wel eens aan kun nen breken, dat ik me geheel uit de aktieve politiek zal terugtrekken, al dus de wethouder. Na deze huldiging kwamen de in gekomen stukken aan de orde. De voltallige raad besloot n.a.v. een schrijven van de N.V. Centrale Suiker Mij. te Steenbergen de rüpro- installatie op de haven te verwijde ren. Verder zal t.b.v. het havenkantoor een verhoging van de erfpachtscanon worden doorgevoerd. Dit was n.a.v. een brief van de Inspectie der Do meinen. Voorts was er een schrijven geko men van de Grondmij. inzake de pa len van de in aanbouw zijnde jacht haven. Er zijn enkele vertragingen zodat de opleveringen kunnen stag neren. De voorzitter verzocht mach tiging te handelen naar bevind van zaken, misschien zelfs in het juridi sche vlak. De heer Van der Velde vond dit overigens overdreven. Brandweer zaken Op advies van de commandant van de plaatselijke vrijwillige brandweer nam de raad de volgende besluiten: 1. In de brandweerkazerne zal een telefoontoestelkomen. De aanvraag hiervoor zal nu geschieden. 2. De si rene bestrijkt niet geheel Bruinisse. In de kasten zitten echter ankers, die bij bestelling een lange levertijd hebben. De B.B. is echter bereid te helpen met tijdelijke ankers, zodat dit euvel kan worden verholpen. 3. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale «ezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. De brandkraan voor het Rusthuis „In 't Opper" zal op een parkeer plaats worden verlegd. Ook was een ingezonden stuk ontvangen omtrent het aanzetten van het toekomstige Grvelingen bekken. De heer Van der Velde wilde t.z.t. dat de bestekken en tekeningen voor dit plan bij de raadsleden gingen circuleren, het geen door de voorzitter werd toege zegd. Mevr. A. J. van Leeuwen-Sieling deed een fraai verslag van haar be zoek op 6 sept. j.l. aan het Binnen hof te Den Haag. Ze was hier afge vaardigde van de gemeente Bruinis se. Verder nam de raad een lijvige le wijziging van de brandbeveiligings verordening aan. In hoofdzaak be vatte deze wijzigingen voor de hui dige verordening. Aan mevr. A. J. van Leeuwen- Sieling te Bruinisse werd een per ceeltje grond verkocht dat gelegen is tussen haar erf en de Dr. de Cockstraat. De grootte hiexwan was ong. 135 ca en de verkoopprijs f 1.350,excl. b.t.w. Op een schrijven van de minister van binnenlandse zaken werd de Be zoldigingsverordening 1973-2 aange nomen. Deze was eerst ter beoorde ling voorgelegd aan de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, die echter één aanmerking had geplaatst. De bond meende dat de schoonhouder- concierge niet in de juiste loonschaal was ingedeeld en adviseerde een hogex-e schaal. In afwijking van het raadsvoox-stel wilde de heer Van der Velde zich aan dat advies houden en niet langer wachten. Ook de heer Verspoor wilde een opmerking plaatsen. Hij wilde voor de congiëx-ge die nu al langer dan een jaar in dienst is, een uniform. De voorzitter zei dat dit uniform komt. Het voor stel van de heer Van der Velde kon de voorzitter niet overnemen. „Er is geen verschil in honorering". Hij wilde eei-st de procedure afwachten die nu handelt. Hij zei echter dat hij de gehele zaak t.z.t. in positieve zin zou bekijken. De heer Van der Velde vond dat echter te lang gaan duren en wenste hoofdelijke stemming. Hierbij bleek dat de voltallige raad vóór het voorstel van de heer Van der Velde stemde. De i-aad trok verder een krediet uit van f 10.190 excl. b.t.w. voor het aanleggen van een insteekstraat voor de kleine bedrijven op het jndustrie- terrein. Dit zal gaan gebeuren door het bedrijf Meeuwissen en Van Bragt te Made. Desgevraagd deelde de voorzitter nog mede, dat het werk op het industrieterrein goed vordert. Het beheer en het gebruik van de algemene begraafplaats steunt in Bruinisse enerzijds op de Algemene Politieordening en anderzijds op ongeschreven regels. Daarom bleek er behoefte te bestaan aan een uni forme regeling. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. werd dit voor stel aangenomen. Zolang de gemeente de grond van het perceel van de boerderij van mevx\ C. de Jonge-van den Berg nog niet nodig heeft, is het de familie De Jongen niet vergund de reeds door de gemeente aangekochte op stallen te gebruiken. De uiterste da tum is maart 1974. Recrcaticplan Bruinisse De raad stelde verder een krediet beschikbaar van f 46.500,als aan loopkrediet voor het bestemmings plan „Recreatieplan Bruinisse". De heer Van der Velde informeerde waarom men zich steeds in verbin ding stelde met hetzelfde bureau: B.V. Stad en Landschap. De voorzit ter antwoordde dat er dezerzijds geen motieven en ook geen behoefte tot verandering zijn. Verder werd aan de heer C. H. de Braai te Hoogerheide een perceel grond vei'kocht aan de Dr. de Cock- straat voor de bouw van een bunga low. Tevens kwam de zaak mevr. Goo- sen-Krijger weer aan de orde. Een commissie had de zaak onderzocht en was tot de conclusie gekomen dat men mevr. Goosen-Krijger ter wille kon zijn. De heer S. A. Jumelet was hier te gen. Het was zijn streven dat er in Bruinisse geen huizen als 2de wo ningen verkocht werden. Hij wilde dan ook dat de raad hier ook zeer kritisch tegenover stond, wilde men de middenstand niet duperen. Wethouder Van Gilst meende dat dergelijke gevallen per geval moeten worden bekeken. Hij stelde met na druk dat men niet lukraak alles als 2de woning moest gaan verkopen. Mevxv Van Leeuwen-Sieling vond dat de betreffende commissie vol doende gegronde redenen aangevoei-d had om mevr. Goosen-Krijger ter wille te kunnen zijn. Bij de stem ming bleek dat alleen wethouder Jumelet tegen stemde. De rondvraag Bij de rondvraag zei de heer Van der Velde, dat hij een klacht ontvan gen had over het lozen van olie in de gemeentehaven. Hij, stelde voor om vaten te plaatsen waar men af- ge wei-kte olie in kon deponeren. Wet houder Van Gilst wilde zijn me dewerking geven, doch stelde als voorwaarde dat deze ook .gebruikt moest worden, want hij wilde latei- weer geen klachten ontvangen. De voorzitter zegde toe dat een rapport zal worden opgesteld door de Tech nische Dienst en de havenmeester. De heer Verspoor merkte nog op dat men in Yerseke ook vaten geplaatst had, waarvan goed gebruik werd ge maakt. De heer Bolier had enkele klach ten ontvangen over rattenoverlast. Het eerste geval was een klacht van de heer C. Bal uit de Beati'ixstraat. Ook zouden er ratten zitten in de brandpüt die daar in de buui-t ligt. In antwoord hierop zei wethouder Van Gilst dat er in beide brandput ten ratten zijn. Er zijn echter buizen neergelegd met een speciaal klem systeem. In de buizen zit vergif. De ze buizen schijnen effectief te wer ken. Verder waren er volgens de heer Bolier ratten achter de Julianastraat Hij informeerde of het betreffende slootje onder het beheer van de ge meente viel. Ook hier zegde de heer Van Gilst zijn medewerking toe. Het betreffende slootje heeft nog een funktie als waterlozing. Voorts stelde de heer Bolier nog een vraag over de garage van de heer A. IJzelenbei-g aan de Kerk straat. De inhoud van deze vraag was echter op het juridische vlak. Ook informeerde hij of de heer IJze- lenbei-g vergunning verleend was tot l^et bouwen van deze houten garage. ZIERIKZEE Geslaagd Aan de opleidingsschool te Heer len slaagde voor het Politie-diploma onze stadgenote mej. P. H. van NIEUWERKERK, 29-9. De 4-jarige M. F. uit Nieuwerkerk en dr auto mobilist A. J. van 't f-. uit Zierikzee zyu vrijd 1 gmiddag lirjht gewond ge raakt b|j een aanrijding op de krui sing Weststraat-Stoof weg te Nieu werkerk. Do man en het jongetje werden per ambulance naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee gebracht. Van 't L. kon na behandeling direct naar huis goan, maar het jongetje werd ter observatie opgenomen. Zijn verwondingen waren echter niet ernstig. De aanrijding ontstond doordat van t L. die de auto bestuurde waar in ook het jongetje zat. bij het over steken van de Stoofwcg, geen voor rang verleende aan de automobilist EL f'. uit Rotterdam. De auto (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) van Van 't L. werd aan de voorzijde geramd en maakte daardoor een draai.van bijna 180 graden. De auto van de Rotterdammer kwam in de sloot tot stilstand. Het jongetje viel bij de botsing uit de auto. De auto van Van t L. werd geheel vernield, die van E. P. liep zware schade op. ©Vanaf 1 oktober De Agla-Gevaert Evenementen Promotie wordt 30 september afgesloten. Na die datum zijn da gratis toegang Smile-stickers dus niet meer geldig. Het zit aardig mee met de mosselzaadvisserij ZIERIKZEE/BRUINISSE, 29-9. De mossekwekerü heeft een succesvolle eerste week acl.iter de rug met be trekking tot het vissen van het zo hoog nodige mosselzaad van 24 sep tember tot 5 oktober mag dit mossel zaad worden weggevist op de z.g. vrije banken in Zeeland. Daarbij be hoort ook de Maasvlakte voor het eiland Voorne-Putten. Nadat eerst op diverse banken in Zeeland met succes was gevist, is men thans over geschakeld naar ge noemde Maasvlakte. Het is al vele jaren geleden, dat op de Maasvlakte zaad is gevallen. Er blijkt nogal een behoorlijke hoe veelheid aanwezig te zijn gezien de hoeveelheden, die worden gevist en op de eigen percelen in Zeeland wor den uitgezaaid, al geldt dit dan spe ciaal voor kwekers in Yerseke en Zierikze. Iwaarden. Zij weid inmiddels toe gevoegd aan het politiekorps te Til burg. Collecte Dierenbescherming uitgesteld PI nnen om te komen tot oprich ting van een goed ge-outilleerd die- renasyl voor Schouwen-Duiveland zijn in een bepaald stadium en zullen zeker slagen, mede dank zjj de me dewerking van (uiteraard) de Die- rentescherming en de verschillende „service"-clubs in de regio met de Lions Club als initiatiefnemer. Prak tisch punt om te weten voor Schou wen-Duiveland is dat - in tegenstel ling met elders in het land- de kol- lekte voor de dierenbescherming hier niet zal worden gehouden van 1 tot 4 oktober (4 oktober is dierendag) maar van 29 oktober tot 4 november. Deze datum verschuiving hangt sa men met de deze week te houden Zeeuwse kollekte. Samenvattingen bij kollektes zijn uiteraard onge wenst, vandaar deze verschuiving naar het eind van de maand. Van de zijde van de afdeling Noord-Zee land van de Vereniging tot Bescher ming van Dieren vernemen wij in tussen dat de opbrengst van de straks te houden kollekte geheel" ten goede zal komen aan het voor hier te stichten dierenasyl. Geslaagd In de Cornelia-Stichting te Zierik zee zijn geslaagd voor het diploma Ziekenverzorgstex-, de dames: C. A. Bos-Koster; Sj. Hage; P. A. A. M. Kostermans en L. Kristalijn. Bond Ger. Vrouwenverenigingen Morgen (dinsdag 2 oktober) houdt de Bond van Gereformeerde Vrou wenverenigingen in Nederland, de provinciale dag Zeeland in de Ger. Kerk aan de St. Domusstraat. Als spreker 'treedt op ds. D. Kloppen- burig te Oost-Soubui^g met als onder werp: „Zijn wij hard voor de kerk of hebben wij hart voor de kex-k?" Nieuwe direkteuren Kon. Zeelandia B.V. Met ingang van heden 1 oktober zijn benoemd tot direkteuren van de Kon. Zeelandia B.V., de heren H. J. Doelcman M. zn. en drs. P Schotte. Zij zijn onder de (blijvende) alge meen direkteur, de heer M. Doele- man H. J. zn., opvolgers van de he ren J. Coumou, die inmiddels met pensioens is gegaan en de heer W. A. Tij nagel, die op 9 november a.s het bedrijf, eveneens wegens het berei ken van de pensioengerechtige leef tijd. Auto gracht in Door onbekende ooi-zaak is de be stuurder van een pei-sonenwagen R. S. om 8 uur zaterdagavond te water geraakt jn de gracht langs de Grachtweg nabij de Nobelpoort. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De auto wei'd door de fa. Ista te Oosterland weggesleept. Waai-schijnlijk is spi-ake van een de fect aan de stuui-inrichting. HAAMSTEDE Opening school 4 Op woensdag 10 oktober ?..s. zal het nieuwe schoolgebouw voor open baar en byzonderonderwijs aan de Julianasfraat (45-47) officieel worden gccpcnd. NIEUWERKERK Oriënteringsrit m.a.c. „Sparta" Op zondagmiddag 7 oktober aan staande organiseert de m.a.c. „Spar ta" een oriënteringsrit over rustige binnenwegen. Start: 13.30 uur bij Ons Dorpshuis. A-klasse 30 km/u.; B-klasse 24 km/u. Begin catechisaties Ned. Hervormde Kerk Deze week beginnen in de Ned. Herv. Kerk de catechisaties. De cate chisanten kunnen kiezen tussen dinsdagavond en vrijdagavond. De catechisaties worden gehouden in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk. De uren zijn zowel dinsdag als vrijdagavond: Voor 12-15 jarigen om 18.30 uur en voor 16-jarigen en ou der om 19.30 uur. Advertentie ^gezinsfles elke 2e fles DODELIJKE ONGELUKKEN NIJMEGEN. De 34-jarige vracht wagenchauffeur A. C. van Oirschot uit Vught is in het Sint Canisiuszie- kenhuis in Nijmegen overleden aan de vei*wondingen die hij eerder op de dag opliep bij een verkeei-songe- val ter hoogte van Dodewaai'd. De vrachtauto waarin hij zat raakte toen door nog onbekende oorzaak van de weg en botste tegen de pilaar van een viaduct. LEIDEN. In het academisch zie kenhuis in Leiden is de 31-jarige mej. E. D. Moóy overleden aan de gevolgen van een ongeluk eerder in de middag in haar woonplaats Sas- senheim. Zij reed met haar brom fiets tegen een geparkeei-de auto op en kwam daarbij te vallen. EMMELOORD. Op Rijksweg 6 bij Emmeloord (N.O.P.) is de 32-jarige verplegster H. Th. Helvensteijn uit Den Haag met haar auto in de mid denberm geraakt, enkele malen over de kop geslagen, eruit geslingerd en op slag gedood. AMSTERDAM. Een val van het dak van zijn woning in de Amster damse Conradstraat heeft het leven gekost aan de 23-jarige monteur N. Groep. De man was volgens de po litie op het op vier hoog gelegen dak geklommen om zijn tv-antenne recht te zetten. De oorzaak van zijn val is onbekend. MARKELO. De 25-jarige A. Geer- dink uit Rijssen (Ov.) is in Mai*kelo om het leven gekomen, toen hij met zijn auto uit een bocht van de Heri- kerweg vloog en tegen een boom reed. Het slachtoffer was op slag dood. WEMELDINGE. Om het leven kwam de 16-jarige M. Lindenberg uit Yerseke, toen hij met zijn brom fiets in Wemeldinge door onbekende oorzaak van de weg raakte en tegen een boom reed. Zijn duopassagier werd met een shock naar huis ge bracht. DEN BOSCH. Bij het oversteken van de door Den Bosch lopende Provinciale weg Eindhoven-Utrecht, raakte de 59-jarige mevrouw J. G. T. van Helvoirt-Noot uit Den Bosch onder een aankomende personen auto. De vrouw overleed 's avonds in het Groot Ziekengasthuis aan de op gelopen verwondingen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De scheidende di recteur van Artis, dr. E. F. Jacobi, heeft uit handen van de Amster damse wethouder voor onderwijs de zilveren eremedaille van de hoofd stad ontvangen uit waardering voor het vele dat hij voor de dierentuin heeft gedaan. DEN HAAG. Het Interkerkelijk Vredesberaad, de organiserende in stantie achter de Vi-edesweek die van 21 tot en met 30 september in Nederland plaats vond, is tevreden over het verloop van deze aktivitei- ten tot nu toe. DEN HAAG. De in Rijswijk wo nende Indonesische journalist J. F. M. Salim heeft zijn ervaringen te boek gesteld over de vijftien jaar die hij vanaf 1929 in Nedex-lands-Indië heeft moeten doorbrengen in het in- tex-neringskamp Boven-Digoel. ROTTERDAM. In 1972 is de bouwproduktie in Rotterdam acht procent lager geweest dan in het jaar daarvoor. Het gemiddelde aan tal in Rotterdam werkzame bouw vakarbeiders lag bijna vier procent lager dan in 1971. Dit staat te lezen in het verschenen jaax-vex-slag van de Dienst van bouw- en woningtoezicht. ALKMAAR. Onbekenden heb- zaterdagochtend vroeg een straatte gel door de x-uit van een goud- en zilverzaak in Noord-Scharwoude ge gooid, en twee etuis met gouden rin gen met een waarde van f 8.000,- uit de etalage gegrist. Buren zagen de dieven niet een auto wegrijden. OLDENZAAL. Bij sloopwerkzaam heden in een voormalig fabrieks complex in Oldenzaal heeft men 53 flesjes met zwaar vergif gevonden in een bijgebouw. Dit gebouw was tot twee jaar terug in gebruik bij een fax-maceutische groothandel. HEERDE. Een patiënte van een partikulier verpleeghuis in Heerde (Gld.) heeft bekend dat zij de brand in dit tehuis - die aan vier mensen het leven kostte - heeft aangestoken. Het tehuis - voor geestelijk en licha melijk gehandicapten - ging op 6 augustus in vlammen op. VENLO, 29-9. Op dc rijksweg Vcnlc-Nijmegen zijn zaterdagochtend drie mensen cm het leven gekomen en een werd zwaar gewond, toen een oplegger op de auto waarin zy zaten viel. Dc sluchtoffei\s zijn dc 22-jarige bestuurder van de auto J. Hardeman de 45-jarige D. Bloemen en de 45- jarige R. Koebrugge, allen uit het Overijsselse Goor. Zwaar gewond werd de 51-jarige G. Br inkers. Zij waren op weg naar een vergadering van minder validen te Roermond. De bcsluui*der van dc truck uit Nijme gen bleef ongedeerd. liet ongeluk gebeurde op de rijks weg ter hoogte van Wellerlooi (gem. Beren). Een met kratten wijn cn au tobanden geladen oplegger raakte in de berm. Toen de chauffeur wilde optrekken om de aanhangwagen weer op de rijweg te brengen, sloeg de oplegger om en kwam terecht op de personenauto. De slachtoffers wa ren op slag dood. Kwekers vereniging .Algemeen Vissersbelang' BRUINISSE, 28-9. Vrijdagavond vergaderde dc Bruinisscr Mossclkwc- kersvereniging „Algemeen Vissersbelang" in het Hervormd Verenigingsge bouw onder leiding van de voorzitter de heer W. Okkcrsc. Behalve alle Bruinisscr bedrijven, waren een groot aantal bedryfsgenotcn uit Yerseke ter vergadering aanwezig. Onbegrijpelijk is. dat Zierikzee en Tholen verstek lieten gaan. De voorzitter begon een aantal ..vreemde gezichten" aan de verga dering voor te stellen achtereenvol gens burgemeester Peyl-Hogeweg van Reimerswaal, drs. H. A. H. Boe mans-Kranenburg en secretaris van het Visserijschap, de heer Holstein van directie Visserijen, de heer drs. F.meis vafi het ministerie van Land bouw en Visserij, bt last met het uit voeren van dc Deltaschadewet. dc heer Plaisir van het accountantkan- toor Brands en van Rijn, de accoun tant die betrokken is bij dc schade vaststelling van de bedrijven, alsme de de heer Schep van het advocaten kantoor Korthals-Altcs c.s. te Rot terdam, rechtskundige van de ver eniging. De ranglijst De voorzitter herinnerde de leden aan dc in dc afgelopen week -ont vangen ranglijst betreffende de toe wijzing van vervangende pércelen, voor in Zeeland verloren gegane grt-nd, in de Waddenzee, maar waar van de mening bestaat, dat er veel vervangende percelen bij zijn, die alleen op papier bestaan, maar die in de praktijk waardeloos zijn. Op oktober zal de mosselkwekcr, die in de gelegenheid zijn een pedceel in de Waddenzee te kiezen. In een schrijven aan de directie Visserijen werden nogmaals de be zwaren uiteengezet, die men tegen de ranglijst heeft met name legen dc verplichte keuze die gedaan zou moeten worden. Deze brief werd voorgelezen. Besloten werd deze on gewijzigd te verzenden. Het voordeel van deze taktiek was. dat nu ook alle aanwezigen duidelijk wisten, waar het om ging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3