H0UAND SKÖUAN® AGENDA DEFINITIEVE PLANNEN RECONSTRUCTIE VAN MARKT TE OOSTERLAND - MUZIEKTENT MOET VERDWIJNEN wordt een PROGRAMMA VOOR BESTRIJDING WERKLOOSHEID LAATSTE NIEUWS Westkapelle viert 750 jaar stadsrecht Gemecntenuul Duiveland - Verbouw geineeuteluiia DUIVELAND, 29-9. De gemeente raad van Duiveland hield vrydag- avond een openbare raadsvergade ring in het gemeentehuis te Nieu- werkerk onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Op de heer K. L. van der Werf na, die wegens ziekte verstek moest laten gaan, waren alle leden aanwezig. Na het welkomstwoord en ambtsgebed door de voorziter beantwoordde deze enige vragen door raadsleden gesteld op de vorige vergadering. De heer Op 't Hof (ARP) had ge vraagd naar de afmetingen van de Staphorsterkruising die momenteel aan de Stolpweg-Rijksweg in aanleg is. De voorzitter meende dat de af metingen wel zó zijn, dat er een be hoorlijke combinatie op kan staan in het midden. De heer Op 't Hof echter vond bij nadere beschouwing de op lossing van deze kruising teleurstel lend, waarmee sommige raadsleden van harte instemden. Sommigen meenden dat er nu op dit gevaarlijke punt nog meer ongelukken zullen gebeuren. De heer Stout jesdijk (CHU) was ervan overtuigd dat dit geen ideale oplossing is. Verder sprak de voorzitter de wens uit voor een spoedig herstel van het raadslid K. van der Werf (SGP). De lijst van ingekomen stukken bevatte een aantal goedkeuringen door Ged. Staten die zo goed als al le voor kennisgeving aangenomen werden. Verder werden geen bezwa ren ingebracht op het bericht van Ged. Staten, waarin zij meedelen dat zij, in verband met de salarismaat regelen per 1 augustus 1973 het voor nemen hebben de bezoldigingsrege ling gemeente-secretarissen en -ont vangers Zeeland, te wijzigen. Ver volgens werd akkoord gegaan met de uittreding van de gemeente Sint Philipsland uit de gemeenschappe lijke regeling van de Beatrixschool te Zierikzee. Financiële konsekwen- ties voor de andere gemeenten wor den opgevangen, omdat de uittreden de gemeente nog 5 jaar na de beëin diging, verplicht is zijn financiële bijdrage te betalen. De reden van het uittreden van Sint Philipsland is dat er met Tholen een betere ver binding bestaat. Reconstructie Markt In de laatste jaren zijn in Ooster- land door aankoop van verschillende panden, stappen ondernomen om te komen tot een reconstructie van de Markt op dit dorp. Het wachten was op toestemming van de Ambachts heer van Oosterland, C. baron Schimmelpenninck van der Oye te Wassenaar. Nu deze zijn toestemming heeft verleend kunnen definitieve plannen worden opgesteld en wordt het noodzakelijk de muziektent aan het Marktplein te slopen. De verdere plannen zullen zo spoedig mogelijk aan de raad wor den voorgelegd. De heer Bakker (PvdA) vroeg of er nu een andere muziektent te Oos terland komt als de huidige verdwe nen is. De voorzitter deelde hierop mee dat er al stappen ondernomen zijn om een verplaatsbare tent over te nemen, die echter op niets zijn uit gelopen. Bovendien is meegedeeld dat de verplaatsbai-e tenten niet meer vervaardigd worden. Getracht zal worden toch op één of andere manier hiervoor een oplossing te vinden. De heer Bakker hoopte dat ook het bestuur van de muziekvere niging zal worden geraadpleegd, wat door de voorzitter werd beaamd. Verder werd op een vraag hoelang of het duren zal eer men begint aan de reconstructie, geantwoord dat dit zo spoedig mogelijk zal zijn. Tenslot te bracht de voorzitter dank aan ba ron Schimmelpenninck van der Oye voor zijn bereidwilligheid, waardoor aan de grote troep aan het Markt plein binnenkort een einde kan wor den gemaakt. SCHIPHOL. Fokker toonde op Schip hol een nieuwe ontwikkeling van de F-28 Fellowship. De verlengde vleu gel is versterkt en van beweegbare neuskleppen voorzien. Door de gro tere draagkracht kan de start- en landingsbaan vaak met een vijfde worden verkort. Er is minder tijd nodig om het vliegtuig op economi sche kruishoogte te brengen, wat de geluidshinder zal verminderen. En langer vliegen op deze hoogte maakt de vlucht goedkoper. Vergoedingen openbaar onderwijs Verder kwam ter tafel de beschik baarstelling van een bedrag per leerling bij het openbaar onderwijs voor 1973, dat tenslotte als volgt werd geregeld: a. Met inbegrip van de instandhoudingskosten van schoolgebouwen wordt dit f 196,78 per leerling, b. Zonder instandhou dingskosten van schoolgebouwen f 156,57 per leerling. Dit werd goed gekeurd. Besloten werd in te gaan op een verzoek om garantie van rente en aflossing van een geldlening ten be hoeve van de bouw van een woon huis aan de Erling Steenstraat to Nieuwerkerk door J. J. van de Hoef te Zierikzee. Zulks via het bemidde lend orgaan van de N.V. Bouwfonds voor Nederl. Gemeenten. Evenzo werden deze garanties verleend aan mevr. J. C. Kretz-Landers te Heerde en aan de heer K. Snoei te Spijke- nisse. Resp. voor het bouwen van een woning aan de Burg. van Eeten- straat en aan de Weth. van Klinken- straat, beide in Nieuwerkerk. De laatste twee via het Bemiddelend Orgaan Rohyp. Verkoop grond Aan de heer D. Hage te Nieuwer kerk werd een perceeltje grond ver kocht voor f 5,- per m-. De heer Lo- dewijk te Nieuwerkerk, die het stuk je grond al geruime tijd heeft onder houden; wilde het ook wel graag kopen. De heer Hage werd echter eigenaar van het perceel, doch de heer Lodewijk mag het blijven gebruiken. Aan de heer H. M. la Grand te Ouwerkerk werd vervol gens een perceel grond verkocht aan de Zuidstraat aldaar, gi'oot 380 ca, voor de prijs van f 15,per ca, of in totaal f 5.700,De bedoeling van de koper is uitbreiding van zijn (horeca) bedrijf. Deze grond was destijds ge waardeerd op een prijs van f 7,50 per ca. doch gezien de geldontwaarding en de grondprijsstijgingen van de laatste tijden achtte men deze prijs niet meer reëel en wex*d deze gesteld öp f 15,—. Aan de her L. M. Meer man, timmerman-aannemer te Oos terland werd een perceel - grondal daar verkocht, liggende tussen de woningen aan de Suzanna Maria Lonqüestraat en de Molenweg, gx-oot Ü60 ca, voor de prijs van f 5,25 per ca; of in totaal f 6090,De heer Meerman wil hierop een achttal au togarages bouwen en een opslagloods De heer Stoutjesdijk vroeg wanneer dit terrein zal wox-den bebouwd, want er liggen nu tal van volkstuin tjes op waar veel wintex-groente in voorkomt. Wethouder Kuijper (PvdA) antwoordde dat de mensen wel.schadevex-goeding zullen krijgen, waarop de heer Stoutjesdijk ant woordde dat'men liever de groente -'.bjahóudt. dan geld ervooi*. Bovendien vroeg hij waar de mensen heen moe- ten die hier een tuintje hebben en al talrijke malen weg moesten voor het feit, dat hun tuingrond weer ingeno men Werd voor woningbouw etc. Dat wist de wethouder ook niet. De heer Stoutjesdijk vroeg naar de mogelijk heid óm in het „plan Stouten" wat tuintjes aan te leggen op plaatsen waar voorlopig nog geen nieuwbouw te verwachten was. Dit zal de aan dacht hebben van b. en w. Verkoop secretariswoning Doordat de oud-secretaris van Duiveland, de heer Steketeo, ver trokken is en de huidige funktionaris liever in Oosterland blijft wonen, komt de enige jai'en geleden gebouw de bungalow aan de UNA-straat te Nieuwerkerk leeg te staan. Men heeft zich beraden of deze woning te verhuren of te verkopen. Na bespre king besloot men te verkopen want aan rente, afschrijving en lasten kost deze woning de gemeente i'ond f 365,per maand, zodat er een huurprijs van rond f 400,per maand voor zou moeten worden be dongen. En het is de vraag of er één adspirant-huurder zou gevonden wox-den die dit zou willen betalen. De vx-aag was nu nog: vex-koping bij op bod of inschx-ijving. De grootste meerderheid was voor het laatste, zodat de secretariswoning bij in schrijving zal woi'den verkocht in Nieuwerkerk. Overigens hadden zich reeds gegadigden gemeld, niet alleen onx de woning te hui-en doch ook om te kopen. Tussen het terrein van de molen te Nieuwerkerk en het volkstuinencom plex ligt een perceeltje tuingrond groot 397 m- hetwelk eigendom is van mevr. Van Vessem uit Zierikzee die dit stukje grond aan de gemeente heeft, aangeboden om te kopen. Men voelt hiervoor wel iets, want door aankoop wordt het volktuinencom- plex beter afgex-ond. Besloten werd het 'pei'ceeltje, dat groot is 397 ca, te kopen voor de gevraagde prijs van f 3,per ca, of in totaal f 1.191, Het zal compensatiegrond worden. De heer Van Klinken meende dat bewonei's van de Magnoliastraat in Nieuwerkerk de grond gx-aag zouden willen hui-en. Subsidie restauratie kerk De kerkvoogdij van de Nedexdand- se Hervormde gemeente te Ooster land heeft een vex-zoek gedaan om toekenning van "een aanvullende subsidie in de kosten van de restau ratie. van het kerkgebouw (dei'de hex-ziene begroting). Dit kerkgebouw komt op de monumentenlijst voor. Aangezien via de verfijningsregeling uitkering monumenten, uit het ge meentefonds een bijdx-age voor der gelijke monumenten wordt verleend, höd ftten geen bezwaar tegen verle ning van deze aanvullende subsidie. In de praktijk komt het er op neer dat bij een subsidieverlening van 30 dit bedrag in 30 jaar uit het gemeentefonds terug ontvangen wordt. Op grond hiervan werd be sloten voor een aanvullende subsidie van 30 in de door het x-ijk hex-ziene en aanvaax-de begroting van de res tauratiekosten van f 42.481,of een bedrag groot f 12,744,30 te verlenen. Abusievelijk is bereids subsidie in de. eindafx-ekenxng verleend, doch dé derde hex-ziening was buiten be schouwing gelaten. Financiering bouw kleuterschool Volgens het voorstel van 19 mei van het vorig jaar heeft het college van b. en w. de raad in overweging gegeven de bouwplannen voor de kleuterscholen te Oosterland op te dragen aan het scholenbouwteam „Midden Holland". Dezelfde combi jiuvvncni ie natie bouwde ook de basisscholen in Oosterland tot gx-ote tevi-edenheid van het gemeentebestuur. Thans zijn deze plannen in een zodanig stadium gekomen dat op het verstrekken van vaste financieringsmiddelen in de vorm van een geldlening dient te worden aangedxongen. Reeds in fe- bruari van dit jaar heeft men de minister van binnenlandse zaken ge- vi-aagd de gemeente daarvoor een geldlening te verstrekken van f 800.338,Om dit te kunnen af wikkelen moet eerst één en ander in een begrotingswijziging woi'den ver werkt. De mogelijkheid is niet uit gesloten, aldus de voorzitter, dat dan nog dit jaar de urgentieverklaring zal afkomen. Verbouxv gemeentehuis Vervolgens werd de x-aad een kre- diet gevraagd gx-oot f 35.000,voor vex-bouwingswei'kzaamheden aan het geineentehuis te Nieuwerkerk. Elke afdeling op het gemeentesecx-etai-ie zou een eigen ruimte ïnoeten hebben. Daar alle vertrekken gelijks vloei's nu zijn bezet, is er geen plaats be schikbaar voor de afdeling financiën en ruimtelijke - oi-dening. Naar de mening van het college is een af doende oplossing mogelijk door het resterende gedeelte van het balcon op de eerste verdieping te benutten. De dienst gemeentewerken heeft de kosten voor deze verbouwing be groot op rond f 35.000,waarbij echter de inrichtingskosten nog niet zijn begrepen. Hierover zal ter zijner tijd mededeling worden gedaan. Om zo spoedig mogelijk met deze werk zaamheden te kunnen beginnen werd besloten het gevraagde krediet hiervoor toe te staan. De heer Bakker had gx-aag gezien dat deze uitbreiding voox-heen was gex-ealiseerd dat had voor de ge meente kostenbesparend geweest. De heer Romeijn (VVD) vond dat het gebouw er wel niet mooier op gaat worden aan de achtei-zijde, hoewel het al niet veel lelijker meer wox-den kan. Twee koeien <loor de bliksem getroffen STAVEREN. 29-9. In de gemeen- te Hemelumer Oldeferd bij Staveren zijn zaterdag twee koeien door de bliksem getroffen. De ene koe werd 's ochtends in Koudum door het he melvuur geraakt, de tweede werd bij Warns gedood door de enige blik semschicht, die daar 's middags de hemel doorkliefde. Kabinet: werk voor 11.000 man DEN HAAG, 29-9. Het kabinet beeft een beslissing genomen over de toewijzing over de verschillende pro vincies van het bedrag van 750 miljoen gulden, dat is uitgetrokken voor de bestrijding van de werkloosheid. Dit nieuwe programma sluit aan bij het bestaande be strijdingsprogramma en houdt rekening met de be staande werkloosheid, aldus minister Bdersma (soeia le zaken). „Spreiding'' Het totale bedrag voorziet in werkgelegenheid voor 8.000 man in totaal voor een periode van ruim een jaar. Het effect van dit nieuwe pro gramma zal in het eerste kwartaal van 1975 zijn verdwenen. Btf de keuze van de wcrkgciegenheidsob- jecten is vooral gezocht naar milieu- en structuurverbeterende objecten, zo zei de bewindsman in een toelich- Belgische vrouw kreeg twintigste kind BRUSSEL, 29-9. De 47-jarige Bel gische mevrouw Liza Cleass (gebo ren Vrauwcn) uit Tremelo, nabij Me- chelen, heeft (donderdag) het leven geschonken aan haar twintigste kind. De twintigste in het gezin Claes is een jongen die Mario zal heten. Ma rio zag het levenslicht in een kraam kliniek in Bonheiden bij Mechelen. Mevrouw Liza Claess is gehuwd met de 44-jax-ige grondwei-ker Jan Claes. Jan Cleas huwde met Liza Grauwen op 8 oktober 1949. Hun eei-ste kind (geboren op 3 april 1949) is nu 24 jaar oud. Het echtpaar heeft nu tien jongens en tien meisjes. Laxeermiddelen kunnen lever beschadigen UTRECHT, 29-9. Een aantal laxeermiddelen mag vanaf 1 sep tember uitsluitend op voorschrift van een arts worden afgeleverd om dat ze stoffen bevatten die leverbe schadigingen kunnen vei-oorzaken. Overleg tussen het staatstoezicht op de volksgezondheid en de fabri kanten en importeurs van laxeer middelen heeft ertoe geleid, dat de samenstelling van een aantal prepa raten is gewijzigd eh dat enkele an dere laxeei-midelen uit de handel zijn genomen. Den Uyl ontkent kabinetswijzigingen DÉN HAAG, 29-9. Minister-presi dent Den Uyl heeft categorisch de berichten ontkend als zouden minis ter De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en minister Vorrink (volks gezondheid) op korte termijn hun functies willen neerleggen. „Noch met enig politicus,, noch in het kabinet en noch bij mijzelf is enige overweging aan de orde met betrekking tot een wijziging in het kabinet", aldus de premier. Dinsdag 2 oktober Zierikzee Geref. kerk, 10.30 uur, provinciale dag Gerei". Vrouwenverenigingen. „Huis van Nassau". Kon. Ned Biljart Bond. 7.30 uur. Donderdag 4 oktober Zierikzee Garage Legemaale 19.00, verlich ting- en bandenconlrole Veilig Ver keer, afdeling Zierikzee. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, vrouwengroep „Wees een Zegen". Zondag 7 oktober Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 13.30 uur, oriënte- ringsrit m.a.c. „Sparta". Herfstflora" geopend ting op de nieuwe plannen. H(j zei hiertoe te rekenen nieuwbouw, scholenbouw en de bouw van riool- zuiveringsinstallaties. Het totaal-bedrag van 750 miljoen zal in twee gedeelten wox-den aange wend. Een bedrag van 175 miljoen zal nog enige tijd wox-den vastgehou den, omdat „nog enig nader bei-aad nodig is" over de besteding van dit geld. Het restex-ende bedrag van 575 miljoen zal ten dele niet-i*egionaal aangewend worden en ten dele re gionaal worden verdeeld. Deze „spi-eiding" over de provincies is als volgt: Groningen 75 miljoen, Fries land en Drenthe elk 70 miljoen, Overijssel 40 miljoen, Gelderland 25 miljoen. Noord-Holland 30 miljoen, Zuid-Holland 45 miljoen, Zeeland 20 miljoen, Noord-Bx-abant 85 miljoen en Limburg 40 miljoen. De provincie Utrecht is op grond van de bestaande situatie in deze verdeling niet opgenomen. Minister Boersma deelde mee, dat er geen ter men meer aanwezig zijn om ook Utrecht nog een bedrag toe te delen. Het totaal aan regionale hulp be draagt 500 miljoen, welk bedrag ook gesplitst kan worden in 420 miljoen, specifiek voor de bouwsector en in 80 miljoen voor „goedkopere" objec ten als bos- en natuurgebied. Er wordt van uitgegaan dat de „injec tie" in de bouwsector werk oplevert voor 5.000 man. De nu uitgetrokken 80 miljoen voor de minder kostbare projecten geeft werkgelegenheid aan 2.000 man. Van het x-esterende bedrag ad 75 miljoen zal 25 miljoen zijn bestemd voor de bevordering van de werkge legenheid in de kantoren-sector door een tijdelijke indienststclling door rijk. provincies en gemeenten. Dit zal vverkgelegenehid bieden aan 1.000 man. Daarnaast wordt een bedrag van 20 miljoen gereserveerd door scholing en een bedrag van 30 mil joen voor eventueel experimentele regelingen en voor eventueel het op vangen van gevolgen van de recente revaluatie in de metaalsector. 99 LAREN, 28-9. De ambassadeurs van Indonesië, Mexico, Canada en Iran en de gevolmachtigd-ministers van Suriname en de Antillen hebben vrijdagmorgen gezamenlijk de „herfstflox-a '73 in het Larense „Sirx- ger museum" geopend. Ze deden dat door bloemen uit hun landen aan te dragen, waarmee in grote interna tionale eensgezindheid één groot bloemstuk werd gemaakt. Jongetje verdronken NIEKERK, 29-9. In het Groninger Niekerk is zaterdagmiddag het twee jarig zoontje Gerrit van de familie Buikema aan de Zoutkamperweg spelenderwijs in een gracht naast de woning gex-aakt en verdronken. Het kindje was voor de woning aan het spelen. Toen de ouders het kind misten, zagen zij een glijspoor naai de gracht. Hulp kwam toen reeds te laat. Hulpvaardige olifant NIEUW DELHI, 29-9. Een olifant in India, die evenals zijn berijder gewond werd bij een verkeersongeluk, heeft zijn berijder in de slurf geno men en hem naar een hulp post, enkele kilometers verder, gebracht. De olifant was bij een aanrijding door een vrachtauto ernstig gewond aan zijn vier poten. De berij der liep verwondingen op toen hij van de rug van het dier riel, en kon niet meer opstaan. Op instructie van de berijder nam de olifant de man in de slurf en bracht hem naar de f politiepost van Thakkaln, bij J Madras. Meisje getroffen door vallend blók beton NIJMEGEN, 29-9. Op de grens van Nijmegen en Malden is zater dagmorgen een betonblok van 3,5 ton van een vrachtwagen gegleden op het moment dat twee meisjes passeerden. Eén van de meisjes (14) uit Heumen is met een ernstig ver brijzelde arm in het St. Radboudzie- kenhuis to Nijmegen opgenomen. Veehouder door tractor gedood HOLTEN, 29-9. De 64-jarige vee houder G. Kuiter! uit Holten (Ov.) is zaterdagmiddag op slag gedood, toen hij in zijn woonplaats tei-echtkwam onder zijn tractor, die op onverklaar bare wijze in een sloot langs de De- venterweg was gekanteld. Auto te water: Drie mensen verdronken HEERHUGOWAARD, 30-9. In de gemeente Heerhugowaard (NH.) zijn zondagochtend dx'ie mensen door verdrinking om het leven gekomen, toen de personenauto waarin ze za ten, van de weg raakte en in een sloot tei-echt kwam. Van het gezin Roos uit Den Helder - man, vrouw, en twee kinderen - kon alleen de vrouw worden gered. Om het leven kwamen de 49-jarige ambtenaar H. A. C. Roos, zijn 10-jarige zoontje Jah Paul en zijn 5-jarige dochtertje Johanna. Auto te water: Twee mannen verdronken CALLANTSOOG. 30-9. In het Noordhollandse plaatsje Burgerburg (gem. Zxjpe), ten zuiden van Cal- lantsoog, zijn in de nacht van zater dag op zondag twee personen door verdrinking om het leven gekomen. Omstreeks drie uur is een personen auto met drie inzittenden door on-" bekende oorzaak van de weg geraakt en in een sloot tei*echt gekomen. Één van de inzittenden kon worden gered. De namen van de beide slachtoffers zijn de 20-jai-ige truck chauffeur J. J. Zeeman uit Schagen en de 24-jarige heier M. de Vet uit St. Maartensbi-ug. Dreigement van Palestijnen BEIROET, TEL AVIV. Dc Pales- tijnse guerrillagroep die zegt verant- wooi*delijk te zijn voor de operatie in Oostenrijk, heeft maandag laten weten dat het niet in het belang van Oostenrijk en de veiligheid van zijn burgers zal zijn als de Oostenrijkse regering haar beloften niet nakomt aan Joodse emigranten de dooi-tocht te verbieden. De leiding van de „Adelaars van de Palestijnse revolu tie" maakte dit bekend via een krant in Beiroet. Enkele Israëlische kranten melden dat premier Meir deze week naar Wenen gaat om te trachten de Oos tenrijkse kanselier Kreisky over Le halen het besluit ongedaan te ma ken. Grieks kabinet afgetreden ATHENE, 1-10. Do Griekse rego- ring heeft maandagochtend in haar geheel afgetreden. De burgers en oud-militairen die deel uitmaakten van het bewind, boden hun ontslag aan pi-esident Geogers Papadopoulos aan waardoor de weg wordt geopend voorde vorming van de eerste bur ger-regering sedert de militaire staatsgreep van 21 april 1967. De president heeft Spyros Marke- zinis opdracht gegeven een kabinet van burgers te vormen. WESTKAPELLE, 29-9. Het Zeeuw se Westkapelle heeft zaterdag op feestelijke wijze iherdaeht dat het 730 jaar geleden stadsrechten kreeg. Graaf Flor is IV, die zaterdagmor gen mei zijn gevolg aanvankelijk in Westkapelle voet aan wal zou zet ten. werd in vex band met de storm achtige weersomstandigheden ge- dwong n om al in Zout elan de hot anker te laten vallen om van daar uit tc paard Westkapelle le bezoe ken. Honderden in historische kledij ge doken est kapellen a ren wachtten de graaf en zijn gevolg op de zeedijk op, waarna deze e\ enals 750 jaar ge leden de stadsrechten aan de schout en schepenen van Westkapelle over handigde. Tijdens de aubade door de school jeugd brak er een enorme plensbui los, die alle in fluweel en damast ge klede Westkapellcraards noodzaak te een droog heenkomen te zoeken. Zaterdagmiddag trok een histo rische optocht met 14 wagens, die ale een deel van Wcstkapelle's ge schiedenis nabootste, door de stad. waarvan nagenoeg alle huizen uit bundig versierd zijn. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2