gepakt BEA WINT HET PLEIT CHILI ALS VOORBEELD BLIK DOOR HET WERELD Merapi werkt Z-Afrikaans blad erkent Tete Diefstal gereedschap uit zomerwoning Letten op prijzen is lonend Wat biedt de BEELDBUIS? 'Argenia" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten m PHILIPS Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 september 1973 Nr. 21359 Het laatste woord over Allende en zijn ondergang zal nog in geen jaren geschreven zijn. Het is ook een epi sode die van meer dan alleen Chi- leens belang is, want de vraag hoe demokratie - of hoe men een sy steem ook wil noemen waarin de politiek in vrijheid wordt beoefend - en socialisme met elkaar zijn te verenigen. Onherroepelijk denken we dan ook terug aan Tsjechoslowa- kije en Dubcek: de Praagse lente" waarin eveneens met militair ge weld zij het dit keer van over de grens) een experiment kapotgemaakt werd om het socialisme „een men selijk gezicht" te geven. Het zijn twee grote voorbeelden waarnaar vooral gekeken wordt in landen waar de be staande maatschappijstruktuur een rem vormt op sociale ontwikkelin gen die men ter plaatse ivellicht het etiket socialistisch opplakt maar die elders makkelijk zo gemeengoed zijn geworden dat ze zijn doorge drongen tot programma's van par tijen die zich liberaal noemen. Me nigeen in die landen zal tot de kon- klusie komen dat het uitzichtloos is om te pogen langs parlementaire weg tot die hervorming te komen en dat dus een gewapende revolutie de enige uitkomst biedt. Het is niet bepaald een zinnige uitleg van het Chileense drama. Er is geen twijfel aan dat rechts uit eindelijk Allende heeft verpletterd, maar even waar is dat links hem te voren herhaaldelijk heeft laten struikelen: hele reeksen stakingen in fabrieken, illegale bedrijfsbezet tingen en andere inbreuken op zo wel de ekonomie als de openbare orde waren er al gepleegd door Al- lendes eigen aanhang. Men kan stellen dat de rechtse groeperingen dit verval van het staatssysteem stimuleerden, maar er ivas dan ken nelijk iets om te stimuleren: ook links, waar ontevredenheid over Al lende heerste omdat hij te slap, te langzaam, te netjes was. In het anti- kommunistische tumult dat nu Chili beheerst is het overigens niet on billijk vast te stellen dat de officiële kommunistische partij (die van de richting Moskou - er waren er ook richting Peking en van kleiner for maat in diverse strekkingen) juist Allende steunde in zijn streven alles zuiver legaal en zuiver parlementair te doen. Midden-groepen Deze tweedracht binnen het link se blok maakte dat Allende op twee fronten te strijden kreeg, juist toen hij het al moeilijk genoeg had te genover de oppositie. Allendes basis was dan ook zeer smal, men mag Advertentie Een pantalon die zit. Diagonaal gesneden, met omslag en band-zakjes i S Bijpassende shirts v.a. 27,90. Bijpassende pull 19,90. HEREN- EN JONGENSKLEDING MOL 5-7 TELEFOON 2890 ZIERIKZEE rustig zeggen: te smal. Hij was in derdaad de wettig gekozen president - maar dat was met goed een derde van de stemmen. Zelfs bij de parle mentsverkiezingen bleef hij nog on der de 45°/o van de zetels. Het gaat dan ook niet aan het voor te stellen of het hele Chileense volk achter hem stond en een minderheid tegen hem, maar vooral de zogenaamde 'middengroepen. Daaronder moet men in Chili meer rekenen dan in Europa gebruikelijk: bijvoorbeeld ook de geschoolde arbeiders die in inkomen net de sprong hadden ge maakt uit de massa's die aan de rand van het bestaansminimum balan ceerden. In die groep zal veel de ge dachte geleefd hebben dat het juist was Allende een kans te geven als hij meer vaart kon zetten achter een ontwikkeling die de schrijnend ste sociaie tegenstellingen uitbande - een gedachte die men spoedig op gaf toen de ekonomische misère juist ook die middengroepen trof dié daardoor juist vreesden te verliezen wat ze al bereikt hadden - de armoe opheffen best, maar niet ten koste van degenen die daar echt nog niet zo heel ver bovenuit gestegen wa ren. En dat is juist een tragisch aspekt temeer in Chili - het land had zo'n brede middengroep als geen ander Latijns-Amerikaans land heeft: een toonbeeld hoe Chili in zijn vele jaren van palementaire demokratie zon der revoluties en zonder staatsgre pen door officieren op sociaal ge bied al meer had bereikt dan alle omringende landen die wel deze uitbarstingen van geweld hadden gekend. Er was veel bereikt, maar nog niet genoeg - dat laatste zal ook wel nimmer het geval zijn, want in welk land leven er niet nog altijd wensen? Binnenkort kan men pro beren de balans op te maken hoe^ veel van het bereikte weer ver speeld is - niet door Allende, maar door zijn linkse aanhang en zijn rechtse tegenstanders plus de mili tairen samen. DJAKARTA, 26-9. De 2911 meter hoge vulkaan Merapi op Midden- Java is na een rustperiode van zes jaar weer gaan werken en heeft tot op 90 km afstand asregens veroor zaakt. Vier dorpen worden door lava bedreigd. Een daarvan, Koempoel- rejo, is reeds ontruimd. Er hangt een ongeveer 6 km lan ge wolk die zich van de krater naar het zuiden uitstrekt en andere dor pen bedreigt. Vijftien hectare aan plant is vernield door de as en een onlangs gebouwde stuwdam is door lava ernstig besdhadigd. JOHANNESBURG, 25-9. De „Jo hannesburg Star" van dinsdag heeft verklaard bevestiging gekregen te hebben van een massamoord in het district Tete in Mozambique vorig jaar. Portugezen hebben volgens het blad gezegd dat op 16 december blanke en zwarte militairen van de zesde commandogroep 100 negers in het dorp Wiliamo hebben neerge schoten. Daarvan overleefden 20 of dertig inwoners KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Raad van be stuur van Theodorus Niemeyer b.v. heeft besloten al haar sigaretten merken te voorzien van een etiket waarop staat hoeveel teer en nico tine er in sigaretten zit, dat in tegen stelling tot wat maandag aan de pers werd medegedeeld. Toen mel de de firma het etiket alleen te gaan voeren op de merken Roxy en Kelly- Halvaret. EDE. In de plaats waar hij voor het het eerst op de planken stond, in Ede, heeft violist Herman Krebbers de eerste van een serie herdenkings concerten ter gelegenheid van zijn 40-jarig beroepsjubileum gegeven. DEN HAAG. De Italiaanse am bassadeur in Nederland, de heer Antonio Morozzo Delia Rocca, heeft in het Gemeentemuseum in Den Haag de tentoonstelling „Pompeii uit de as herrezen" geopend. GOUDA. De boerderij van vee houder H. het Lam in Lexmond (bij Gouda) is door brand vewoest. Hoe wel de brandweer van Lexmond snel ter plaatse was, kon ze niet voorko men, dat het nog vrij nieuwe pand op een gedeelte van het woonhuis na uitbrandde. VAL.KENSWAARD. De BLO- school aan de Lindeweg te Valkens- waard is door een ontploffing in het ketelhuis vrijwel totaal verwoest. Alle ruiten zijn gesprongen en de muren hangen scheef of in brokstuk ken bij. Er is een enorme ravage aangericht. Ook in de omgeving van de school is veel glasschade. AMSTERDAM. De redactie van Trouw Kwartet heeft met' veront rusting kennisgenomen van de me dedeling van de directie van de Christelijke pers dat samenwerking gezocht wordt met de perscombinatie WEERT. Twee inwoners van Weert hebben tegnover de politie be kend dat zij zich schuldig gemaakt hebben aan doodslag op de kastelein G. Derix. Beide verdachten, de 24- jarige C. en de 25-jarige T., hebben verklaard de kastelein te hebben geslagen en geschopt, tot de man neerviel en bleef liggen. EINDHOVEN. In de nacht is brand uitgebroken in de Bassisschool aan de Alard du Hamelstraat in Eindhoven. De school werd daardoor vrijwel geheel vernield. IJMUIDEN. Het radioschip Con dor, dat vorige maand de haven van IJmuiden was binnengesleept om dat het van zijn ankers was losge slagen, ligt weer op zijn oude plaats voor de kust van Zandvoort. DEN HAAG. Twee KVP-kamerle- den hebben schriftelijk geïnformeerd naar de juistheid van berichten dat de Belgische eerste-minister Lebur- ton bij zijn bezoek aan Iran afspra ken heeft gemaakt over een spoe dige vestiging van een grote olie raffinaderij in de omgeving van Luik. ROTTERDAM. De nationale vrou wenraad, overkoepelend orgaan van de Nederlandse vrouwenorganisaties heeft in een telegram aan het Sovjet vrouwencomité haar ongerustheid uitgesproken over de beperking van het recht van vrije meningsuiting van vooraanstaande schrijvers en wetenschapsbeoefenaren in de Sow- j et-Unie ROTTERDAM. De Stichting Zuid hollands Landschap heeft bij gede puteerde staten van Zuid-Holland bezwaren gemaakt tegen de ruilver kavelingsplannen op Voorne-Putten, zoals die zijn aangekondigd door de centrale cultuurtechnische commis sie. UTRECHT. Invoering van milieu onderwijs en vorming, ombuiging van de produktiestructuur naar een niet milieu-belastende structuur en invoering van recycling-processen zijn enkele van de eisen die de or ganisatie van werkende jongeren NVV-jongeren Conl/act heeft gefor muleerd in een milieu-aktieprogram GRONINGEN. De kelder van de apotheek van het Academisch zie kenhuis in Groningen is door een gesprongen waterleidingbuis geheel onder water komen te staan. In de kelder stonden grote voorraden me dicijnen en verbandmiddelen opge slagen. Het overgrote deel moet als verloren worden beschouwd. DEN HAAG. In het jeugdcircus Kraaienest in Den Haag is symbo lisch de opbrengst verdeeld van de kinderpostzegelaktie 1972: een be drag van f 6.050.000 voor projecten in binnen- en buitenland. Nederlandse postzegel ontwikkelings samenwerking Op 16 oktober 1973 zal de Neder landse PTT een bijzondere postze gel van 40 cent zonder toeslag uit geven. Het thema van deze zegel be treft de ontwikkelingssamenwerking De afbeelding op de zegel is een symbolische voorstelling van een zich ontwikkelende internationale sameniverking, namelijk een keten, waarvan nog één schakel open is. De ontwerper G. Wernars uit Am sterdam, heeft getracht op deze wij ze duidelijk te maken dat het ge zamenlijk funtioneren in de ontwik kelingssamenwerking pas mogelijk wordt wanneer alle schakels in de keten ongebroken of gelijkwaardig zijn. De kleuren van de zegel zijn zilver goud, zwart en groen. De zegel zal verkrijgbaar zijn t.e.m. 9 november 1973 en daarna zoveel langer als de voorraad strekt. HAAMSTEDE, 25-9. Een tweetal werknemers van het aannemersbe drijf Tfeleman te Haamstede kwa men dinsdagmorgen toen zij aan hun werkzaamheden, in de zomerwoning van de fam. Kuypers achter „De Schouwse Boer" te Haamstede, wil den beginnen tot de onaangename ontdekking dat al hun gereedschap was verdwenen. Een of meer individuen hadden zich klaarblijkelijk onbevoegd toe gang tot de woning verschaft waar bij zij zich van de twee timmerlie den o.m. een tweetal waterpassen. schaven, beitels, zagen enz., hebben toegeëigend. Deze diefstal op een tweetal werknemers betekent v°or de betrokkenen inmiddels een be hoorlijke schadepost daar al het ver dwenen gereedschap hun eigendom was. Van beide werd voor een bedrag van ongeveer f 200.- aan gereedschap gestolen, terwijl verder nog van één van hen een transistor radio ter waarde van f 200.- werd mee geno men. Verschillende andere voorwer pen van waarde, die in de woning aanwezig waren, werden onaange roerd gelaten. ,„Kort Geding'1 over de werkloosheid HILVERSUM, 26-9. Het NOS-te- levisieprogramma „Kort Geding" zal op 30 september gewüd zijn aan de werkeloosheid. De stelling, die in deze zitting aan gevallen en verdedigd wordt, luidt: „in het huidige produtiesysteem kan de werkloosheid niet afdoende en blijvend worden opgeheven". Voor de stelling pielt de heer C. Schelling, vice-voorzitter van de agrarische voedingsbedrijfsbond van het NVV. Pleiter tegen is prof. dr. A. Heertje, econoom aan de juri dische faculteit van de universiteit te Amsterdam. „Kort Geding" is zondag te zien van 20.45 tot 21.55 uur op Nederland 2 DEN HAAG, 26-9. Het letten op 'prijsovertreders blijkt zoden aan de dijk te zetten. Het Konsumenten Kon takt is vorig jaar begonnen met een aktïe om te controleren of het bedrijfsleven zich wel aan de prij- zenbeschikking houdt en deelt nu mee, dat deze prijsmeldingsaktie langzaam maar zeker vruchten gaat afwerpen. Van de tot nu toe door de economische controledienst onder zochte meldingen blijkt bijna een derde te hebben geleid tot prijsver lagingen. Deze aan de ondernemers opgelegde prijsaanpassingen omvat ten een prijsverlaging van gemiddeld négen procent. VRIJDAG 28 SEPTEMBER NED. I: Om te beginnen van avond de laatste aflevering van Pop zien van het afgelopen zomerseizoen. Na het jotirnaal begint de VARA met een nieuwe humoristische serie „Twee onder een kap". De serie is gebaseerd op de radio-serie „Lief zijn voor de Buren" en de naam van tekstschrijver Jelle de Vries staal garant voor kwaliteit. Twee totaal verschillende gezinnen worden in een tweedelig woonblok met elkaar geconfronteerd. Een half uurtje la ter besluit de VARA zijn uitzending met de laatste aflevering van De brave soldaat Schweijk. Deze steekt zich opnieuw in een wespennest door op patrouille niet alleen een verkeerde route ie kiezen maar ook nog een Russisch uniform, aan te trekken. Vanavond is ook de rubriek Koning Klant terug op de buis. In de eerste uitzending van het nieuwe seizoen wordt aandacht besteed aan de consumentenvoorwaarde van de Consumentenbond en aan de vertra ging die zich vaak voordoet bij de leverantie van meubilair. Ook terug is de rubriek Van Onderen waar mee de VARA haar uitzending be sluit. In deze eerste aflevering een inleiding van een gecombineerd, ra dio- en tv project dat in de komende maanden zal worden uitgevoerd. NED. II: Op het tweede net de TROS met voor de kleintjes de Wombels. Daarna mdakt Zorro zijn opwachting. Voor acht uur ook de eerste aflevering van Wereld op wielen, voorlichting voor de auto mobilist. Na het journaal een afle- De AVRO-tv brengt op maandag 1 oktober in Top Pop de pop-groep TEE-SET uit Delft op het scherm. vering van de serie De familie Strauss. Johan Strauss jr. boekt de ene triomf na de andere maar zijn vader heeft, hij evenwel nog niet kunnen evenaren. Vooral is hij het idool van de Weense vrouwen. Als hy ziek wordt neemt broer Jozef de leiding van het orkest tijdelijk over. Met zo'n succes dat hij later eigen lijk niet meer weg wil. De oplossing komt als Jozef een aanbieding krijgt in Rusland. Johan wordt razend ver liefd op een mooie aristocrate, wier ouders echter nergens van willen weten. De Franse zanger Charles Aznavour is het middelpunt van het programma Music-all-in. Naast Az navour treedt ook Don McLean op. Een slapstick-produktie van de Zweedse tv is het laatste wat de TROS te bieden heeft. Vanavond de laatste uitzending van de juist door kunstenaars veel bekritiseerde NOS- serie Kunst in de Knoei. VRIJDAG 28 SEPTEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws; 19J)5 Popzien; 20.00 Journaal; 20.20 Twee onder een kap; 20.50 De brave soldaat Schweijk; 21.50 Koning Klant; 22,40 Van onderen; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Wombels; 19.10 Zorro; 19.30 Wereld op wielen20.00 Jour naal; 20.20 De familie Strauss; 21.10 Music-all-in; 22.10 Eén kwestie van geduld; 22.50 Uit de kunst; 23.25 Journaal. Den Haag vandaag" HILVERSUM, 26-9. De parle mentaire rubriek „Den Haag van daag" van de NOS-radio zal elke vrijdag een gesprek bevatten met premier Den Uyl over onderwerpen, die in de vergadering van de minis terraad van die dag aan de orde zijn gekomen, alsmede over politieke ac tualiteiten van die week. Den Haag vandaag is te horen van 19.50 tot 20.00 uur op Hilversum 2, behalve op vrijdag ook op dinsdag, woensdag en donderdag. 58 „Joop.riep ze uit. „Jij hier? Hoe kom jij in Elshoven verzeild?" „O, ik weet, dat ik een beetje aan de vroege kant ben, maar die trei nenloop naar hier is zo eigenaardig he? Ik dacht: beter te vroeg dan te laat." Bea keek hem verwonderd aan. Toen begreep ze het en zakte ze op een stoel neer. Ze opende haar mond en schudde haar hoofd. „Nee.prevelde ze. Met een paar stappen was hij bij haar. „Goeie, Bea, deed ik je schrik ken Dat was echt m'n bedoeling niet. Ik wilde je verrassen.." Ze zat nog steeds sprakeloos op haar stoel en het eerste, wat in haar gedachten schoot was: Nu begint de narigheid opnieuw. Eindelijk vermande ze zich en vroeg: „Waarom heb je naar hier gesolliciteerd?" Hij haalde lachend de schouders op. „Och, ik had vernomen, dat je nog steeds hier was en ik dacht zo: ..Als Bea het er uithouden kan. dan kan ik dat ook. Bovendien: ik wil ook wel eens hoofd worden. Ik heb de hoofdacte en ben bijna dertig jaar. Mag ik ook eens een kans hebben?" ..Maar waarom juist hier?" „Snap je dat dan niet, Ben?" Ze zuchtte en stond op ..Kom maar met me mee, lammeling, ik moet nog eten. Hier kunnen we niet blijven tot half twee. Ik woon vlakbij: tien minuten lopen." In haar huisje begon ze bedrijvig het eten klaar te maken, terwijl Joop in een stoel bij het raam was gaan zitten. Hem ben je ontvlucht. Bea, en hier had je rust. Nu komt hij die rust weer verstoren. Tijdens de maaltijd sprak Joop honderduit. Vertelde van haar vroe gere school en van zijn familie. Maar Bea luisterde maar met een half oor. Toen ze gegeten hadden en hij had meegeholpen met de afwas, za ten ze tegenover elkaar en rookten een sigaret, Bea keek hem met half dichte ogen aan en zei: „Je hebt hier geen schijn van kans." Joop keek haar verschrikt aan. „Waarom niet, Bea?" „Omdat ik je hier niet wil hebben, daarom. Waarom blijf je niet in Am sterdam? Waarom solliciteer je niet naar andere scholen. Er zijn er tien tallen, die onderwijskrachten nodig hebben, maar Joop de Bie moet uit gerekend naar Elshoven solliciteren. Het stomste, wat je doen kunt." Joop keek haar geamuseerd aan. „Je zei: omdat ik je hier niet wil hebben. Bezit jij zoveel invloed bij het bestuur?" Bea keek hem van terzijde aan en «tipte de as van haar sigaret. „Ja, dat heb ik inderdaad. Ik ben momenteel waarnemend hoofd." Hij keek haar verschrikt aan. „Wat?" Ze genoot van zijn verbijstering. „Ja, meneer de Bie, ik ben hier waarnemend hoofd. En als het aan mij ligt, word je hier niet benoemd". Hoofdschuddend staarde hij het meisje aan. „Dat is niej erg aardig, Bea," zei hij zacht. „Heb je dan zo'n 'hekel aan me?" Ze kneep de sigaret uit en stond op Terwijl ze door de kamer liep, ant woordde ze: „Dat is het 'm juist.mis- punt, omdat ik geen hekel aan je heb. Ik mag je graag, maar ik wil niet dezelfde toestand hebben als in Amserdam. Jij hebt drommels goed begrepen warom ik indertijd weg ging jongeman. Al .hebben we daar nooit over gesproken. Hier ben ik weer mezelf geworden. Hier heb ik rust gekregen. Ik heb dit dorp leren FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK liefhebben, de mensen, de kinderen, met al hun gebreken en fouten. Het bevalt me hier uitstekend. Waarom wil je me hier wegjagen?" „Goeie, Bea, daar is geen sprake van. „Dat, kon je weten, Joop de Bie. Jij en ik samen op een school, dat gaat niet. Ik ken jouw gevoelens ten opzidhte van mij en die zullen wel hetzelfde gebleven zijn. Wel, de mij ne zijn ook onveranderd. Ik vind je een aardige vent, maar op een af stand. Een heel behoorlijke afstand. Ik ben Baarn nog niet vergeten en mijn divan hier, die toen in Amster dam stond, evenmin. Ik geloof, dat ik duidelijk genoeg ben, nietwaar? Ik wou, dat ik je haten kon. Joop de Bie was nu werkelijk ge schrokken. Langzaam stond hij op en liep naar de deur. Hij keek een ogen blik naar het meisje, dat door het raam naar buiten stond te kijken. „Dit.dit had ik niet verwacht. Bea. Ik dacht.ze zal wel blij zijn, als ze haar vroegere collega weer ziet. En 'het zal een verrassing voor haar zijn, als ze merkt, dat ik solliciteer naar de vacature van hoofd. En nu ditsorry. Bea. dat was niet mijn bedoeling. Ik ga dan maar weer. Zeg maar.dat ik er van af zie. Maar Bea was met eert paar spron gen bij de deur en ging er met haar rug voorslaan. „Zo zijn jullie man nen. he? De weg van de minste weerstand.. Als ze op hun lange teentjes getrapt zijn, de beledigde onschuld spelen. Mooie meneer ben jij, hoor.Smeer 'm dan maar, held- op-sokken. en laat mij over aan de genade van die zelfverzekerde me neer Wimmers, die denkt, dat hij zijn benoeming al in de zak heeft. „Wimmers?" (wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7