ENORME TOENAME „OOGSTZEKERE" SNIJMAIS-TEELT Fraai doopvont voor ned. hervormde kerk Nicotinegehalte op sigarettenpakjes STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 september 1973 Nr. 21359 Areaal in 10 jaar bijna verachtvoudigd ZIERIKZEE, 26-9. Het is nu al bijna 20 jaar gele den dat de snijmaisteelt werd geïntroduceerd. Dege nen, die toen met behulp van Marshall-gelden deze teelt stimuleerden, zagen de mogelijkheden van dit gewas als vervanger van de veel arbeid vragende voederbieten. Toch heeft de teelt zich toen niet uitgebreid, zelfs niet toen de voederbie tenteelt begon af te nemen. Nu ziet men plotseling een explosie van de snij maisteelt. In 1969 werd er al 4.000 ha verbouwd, in 1970 6.400 ha, in 1972 maakte het areaal een sprong naar 29.300 ha, terwijl in 1973 49.700 ha is uitgezaaid. Voor 1974 verwacht men weer een toename van ca. 20.000 ha. Geschenk jubilerende arts (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wanneer men deze cijfers bekijkt ziet men dat in 10 jaar tijd het are aal mais bijna verachtvoudigd is. Hiervoor zijn verschillende facto ren te noemen: De gemakkelijke teeltwijze, de ar beidsbesparing en de mogelijkheid tot volledige mechanisatie maken snijmais bijzonder populair. Snijmais is een zeer oogstzeker gewas en levert de zetmeelwaarde op het bedrijf, één ha snijmais brengt ca. 7000 kg zetmeelwaarde op. Snijmais is een melkdrijvend voer dat vlot door het vee wordt oge nomen. Ook bij mestvee zijn de voe dingsresultaten van snijmais uitste kend. Het drijf mestprobleem wordt met de teelt van snijmais voor een be langrijk deel opgelost. Snijmais ver draagt grote hoeveelhedendrijfmest. Giften van 60-100 ton per ha, afhan kelijk van de mestsoort, geven nog geen opbrengstderving. Snijmais rea geert ook gunstig op de organische stof, die via deze mest in de grond wordt gebracht.. De uitbreiding is ook begunstigd door het kweken van nieuwe hybride rassen, die uitmun ten door hoge opbrengst, stevigheid koude-tolerantie en tijdige rijping. Kracht voerkost en besparen Daar men door middel van snij- mais op krachtvoerkosten kan be sparen, is het zeer aantrekkelijk, gezien de steeds stijgende kracht- voerprijzen snijmais te gaan verbou wen. Verstrekt men snymaiskuil in ge ringe hoeveelheid, bijv. tot 15 kg per koe per dag, dan behoeft men zich geen zorgen te maken over de aan vulling met eiwit, mineralen en vita minen. De rest van het rantsoen be vat bij eiwitrijke graslandprodukten een overschot aan eiwit, mineralen en vitaminen om het tekort aan deze bestandsdelen in de snüniaiskuil te compenseren. AMSTERDAM, 24-0. Theodorus Niemeijer B.V. heeft besloten, ten- dele op voorstel van de „Stichting informatieve etikettering" in te gaan om het nicotinegehalte op de pakjes sigaretten aan te geven. Ze zal op twee van haar merken de etikettering gaan voeren. Het aan geven van nicotinegehalte zal ge schieden door middel van een stip- pensysteem. 1 stip: teergehalte lager dun 14 milligram, nicotinegehalte lager dan 1,2 milligram, teergehalte plus tien keer het nicotinegehalte kleiner dan 32. 2 stippen: teergehalte lager dan 22 milligram, nicotinegehalte lager dan 1.7 milligram, teergehalte plus tien keer het nicotinegehalte tussen 22 en 35. 3 stippen: teergehalte lager dan 30 milligram, nicotinegehalte lager dan 2,2 milligram, teergehalte plus tien keer het nicotinegehalte tussen 35 en 48. 4 stippen: teergehalte boven 30 milligram, nicotinegehalte boven 2,2 milligram, teergehalte plus tien keer het nicotinegehalte hoger dan 48. De heer A. G. Berends, directeur van de „Stichting informatieve eti kettering" hoopt dat in de toekomst ook andere fabrikanten het. stip- pensysteem op hun sigarettenpakjes uilen gaan aanbrengen. Van groot belang is ook dat. de kosten per kg zetmeelwaarde laag liggen in vergelijking met hooi, voordroogkuil, voeraardappelen en voederbieten. Nieuwe mogelijkheden snijmaisteelt Om in de rundveehouderij een goed inkomen te krijgen moet er veel vee per bedrijf en per man worden gehouden. In veel gevallen zou men het bedrijf graag willen vergroten maar vaak is daarvoor geen of te weinig grond beschikbaar. Men is dan gedwongen op dezelfde opper vlakte grond meer veevoer te ver bouwen of meer veevoer aan te ko pen. ZIERIKZEE Kon. Ned. Biljart Bond Dinsdag 2 oktober a.s. zal in het „Huis van Nassau" te Zierikzee het district Schouwen-Duiveland van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond haar jaarvergadering houden. Op de agenda staan de gebruikelijke punten zoals het jaarverslag, finan cieel verslag, vaststelling van de contributie en bespreking van het wedstrijdprogramma. De beide pe riodiek afti-edende bestuursleden de heren J. Hagestein en D. Sies zijn herkiesbaar. De aanvang van de vergadering is bepaald te 19.30 uur. Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdagavond a.s. draait in de Zierikzeese Concertzaal de succes film met Danny Kaye: „De Hofnar". In deze vrolijke film ontbreekt het bepaald niet een ontwapende humor en zotte situaties. BURGH Bibliotheek open Zaterdag 29 september a.s. zal dooi de Burghse bibliotheek weer een aanvang worden gemaakt met hel openstellen van de bibliotheek in het gebouw „Revasa" waar het lezende publiek van 16.00 tot 17.00 uur de boeken kunnen afhalen. Voor het leesseizoen 1973-1974 heeft men de beschikking over een ruim gesor teerde geselecteerde collectie van 2500 boeken w.o. 125 nieuwe boeken. Gok voor de kinderen is er elk wat wils aanwezig. Zij kunnen met in gang van donderdag 4 oktober iede re donderdag van 15.45 tot 16.30 uur terecht om 'hun boeken af te halen en in te wisselen RENESSE Herv. gemeente-avond Dinsdag werd in gebouw „Het Trefpunt" een gemeenteavond van de Hervormde gemeente Renesso gehouden. Ds. L. de Wit gaf een terugblik op de /.omerakti vilei ten. waarbij zowel de gewone diensten als de bijzondere diensten reden tot dankbaarheid bleken te geven. In de zomer is de kerk er vooral voor de gasten „Om dat te bereiken zullen we in de win- tet al de aandacht aan onszelf moe ten besteden", was zijn conclusie. Bij de bespreking van het winter- programma kreeg de invoering van het nieuwe liedboek grote aandacht. Het liedboek lag, v<»or alle aanwez.i- De maisoogst in volle gang op een perceel aan de Kloosterweg nabij Noordgouwe. Met de inzet van deze maisoogst-hakselmachine wordt het veld snel zienderogen kaler en leger (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een nieuwe ontwikkeling op dit gebied is. dat steeds meer akker bouwbedrijven snijmais gaan telen voor de veehouders. Voor beide par tijen biedt dit voordelen, De veehouder kan hierdoor zijn veestapel vergroten terwijl voor de akkerbouwer snenmais een welkome afwisseling betekent in het, over het algemeen, intensief door granen be zette bouwplan. Bovendien wordt bij de teelt van snijmais vaak een hoger saldo verkregen dan bij granen, het geen een verhoging van het inkomen inhoudt. Een andere ontwikkeling, die steeds meer van de grond komt, is dat enkele groenvoerderdrogerijen de laatste jaren snijmais tot snijmais- brok verwerken. De verwerking van dit pro- dukt valt in een voor de drogerijen gunstige periode. De opbrengst aan gedroogd produkt bedraagt 13 a 14 ton per ha. Mais kan met recht een gewas met toekomst genoemd worden en draagt bü tot dev bedrijfszekerheid op vele bedrijven. gen een exemplaar, ter tafel. Weldra zal het in de kei-kdienst gebruikt worden. In samenwerking met hej: kerkkoor zullen regelmatig nieuwe liederen worden ingestudeerd. Aan de kerk is een nieuw doop vont geschonken, ook een bloemen- standaard zal worden aangeboden. Ook de verlichting in de kerk be hoeft verbetering, zowel in vorm als in kwaliteit. De geanimeerde bespreking werd gevolgd door twee filmpjes over Zeeland, die door de aanwezigen bij zonder werden gewaardeerd. Collecte Voor de onlangs gehouden Pit kol- lekte werd door de bevolking van Renesse een bedrag bijeen gebracht van f 173,13 Coöp. Rabo Bank Met ingang van 1 oktober zullen de cliënten van de Coöp. Rabo Bank Schouwen die op het kantoor van Renesse komen de heer Berrevoets daar niet zo vaak meer aantreffen. De heer Berrevoets zal nl. vanaf die datum op eigen verzoek wat minder dagen bij de bank werkzaam zijn. De heer Berrevoets wil op deze ma nier alvast wat naar zijn pen sionering over enige jaren toe groeien. Hij zal de zittingen in Noordwelle en Serooskerke blijven verzorgen en mogelijk zal hij in de zomermaanden op het kantoor te Renesse assisteren Per 1 november zullen de werk zaamheden van de heer Berrevoets op het kantoor te Renesse worden evergenomen door de hoer J. v. d. Broeke te Brouwershaven. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad In het gemeentehuis te Nieuwer- kerk vindt op vrijdag 28 september een openbare vergadering plaats van de gemeenteraad. De agenda telt een twintigtal punten. Eén der voorstellen betreft de sloop van de muziektent aan do Markt te Oosterland. Verschillende grondzaken komen aan de orde en de verkoop van een woning aan de Una-straat. Een herzieningsvoorstel wordt behandeld m.b.t. de restaura tie-subsidie van de Hervormde kerk te Oosterland cn een krediet wordt gevraagd voor de verbouw van het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Een slotpunt is dc vaststelling van het bestemmingsplan Nieuwerkerk II. NIEUWERKERK Opbrengst P.I.T.-collecte De P.I.T.-collecte welke ook in Nieuwerkerk werd gehouden heeft f 139 opgebracht De collectanten (es) t.w. Ans van Dijke, Corrie Dorst, Jan Willem de Valk en Kees Ver boom, evenals de gevers en geefsters hartelijk dank. OOSTERLAND Ds. A. van der Meer beroepen naar Kinderdijk Ds. A. van der Meer, predikant van de Oud Ger. gemeente alhier, ontving dezer dagen een broep naai de Oud Ger. gemeente te Kinderdijk. Ds. van der Meer werd in juli 1969 hier ter plaatse lerend ouderling oefenaar, om twee jaar later in juli 1971 alhier te worden bevestigd als Oud Ger. predikant. Verkoopdag „Bidt en Werkt" De zendingski-ans: „Bidt en Werk" uitgaande van de Ger. gemeente al hier, presidente mevr. E. van 't Hoff -Blaak, hoogt op dinsdag 2 oktober a.s. weer haar jaarlijkse verkoopdag te houden van de talrijke artikelen, d.e de vrouwen en meisjes weer op de vergaderingen hebben vervaar digd, en dat is weer niet weinig dit jaar. Alles ten bate van de zending. Het zal plaats hebben in het. Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk, in de middaguren van 3 tot 5 uur en savonds van 7 tot 9 uur. Er is weer van alles te koop, huishoudelijke artikelen, alle moge lijke soorten handwerken zoas sprei en, kussens en wat niet al. En dan vooral niet te vergeten poppen in de onvervalste oude Gosterlandse kle derdracht, een specialiteit van deze vereniging die er in de loop der jaren al honderden van verkocht Er is weer voor elk wat wils. Het bestuur hoopt weer op een goede be langstelling van de zijde van bel pu bliek. Gezinsdienst in Hervormde kerk De godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier van a.s. zondag morgen 30 september, waarin voor gaat kandidaat M. C. van der Meer zal een „gezinsdienst" zijn, bedoeld als start van het jeugdwerk in de gemeente. Medewerking zullen hier aan verlenen de kinderen van de zondagsschool, de jeugdkapel, de meisjesclub, terwijl het orgel in deze dienst zal bespeeld worden door de organist van de kerk, de heer de Raad, met trompetbegeleiding dooi de heer P. T. Bolkenbaas. Mevr. J. Zeijler-de Vin zal declameren. De voorganger heeft als onderwerp voor deze bijzonder dienst gekozen: „Blijf niet zitten waar je zit". De aanvang is tien uur. Opgave voor bloeddonor Ondanks de folders, die ook hier door de afdeling van het Ned. Rode Kruis van huis tot huis zijn rondge bracht om mensen in de leeftijd van 18 tot 65 jaar aan te moedigen zich op te geven als bloeddonor, hebben zich in Oosterland nog maar slechts een twintigtal personen opgegeven. Het bestuur is hierdoor wel teleur gesteld want men had gerekend, ze ker op een veelvoud hiervan. Waar schijnlijk zal men de volgende week door eventueel bezoeken aan huis nog trachten de ingezetenen alsnog te stimuleren zich aan te melden bij de volgende adressen: de heer Lau- rense, tel. 1390, de heer A. L. Bak ker, tel. 1220 of bij mevr, W. van der Maas-van 't Hoff, tel. 1534. Men kan ook uiteraard de genoemde folders aan bovenstaande personen geven. Bouw (31) woningwetwoningen Er begint al aardig tekening te komen in de bouw van 31 woning wetwoningen die hier ter plaatse doar de firma de Hartogs Bouwbe- bedrijf te 's Gravendeel-Zierikzee, voor rekening van de woningbouw vereniging „Beter Wonen" te Zie rikzee in het plan Stouten worden gebouwd. De verschillende blokken zijn thans zo ver gevorderd dat de binnenmuren van de beide verdie pingen overeind staan cn de beton nen zolders erop gestort. Binnen korten tijd zal men beginnen om de buitenmantels (spouwmuren) te met" selen. Het mooie zomerweer van de laatste tijd is oorzaak dat dit werk goede vooruitgang heeft gemaakt. J3RUINISSE Jubileum V.V.V. Met een receptie in restaurant „Grevelingen" op de Grevelingen- dam zal op dinsdag 2 oktober het 10-jarig bestaan worden herdacht van V.V.V. Bruinisse. RENESSE, 26-9. Deze zomer her dacht dokter H. J. Simons in alle stilte het feit dat hU 25 jaar als arts in Renesse werkzaam was. Hij en zijn vrouw voelden zich dankbaar voor dit feit en wilden als uiting van hun dankbaarheid een blijvende her innering schenken aan alle inwoners van Renesse. Hun keus viel op een doopvont voor de kerk te Renesse. Het doopvont is gemaakt naar een ontwerp van architect Sutterland. Deze heeft er naar gestreefd een ar chitectonische eenheid tussen doop- DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. Op de Nieuwe- zijds Voorburgwal te Amsterdam ter hooge van de Mozes en Aaronstraat is de 64-jarige weduwe J. R. H. Oeynhausen-Janzen, toen zij door het rode licht overstak, door een personenauto aangereden. Het slachtoffer werd naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd, maar bleek inmiddels te zijn overleden. LEEUWARDEN. De 61-jarige me vrouw J. Himstra-Miedema uit Dok- kum is in het ziekenhuis in haar woonplaats overleden aan de ge volgen van een verkeersongeluk. De vrouw werd eerder door een auto gegrepen toen zij met haar fiets de Rijksweg in Noord-Bergum wilde oversteken. HELMOND. In Beek en Donk bij Helmond is de 16-jarige Ivo Kles- sens uit Beek en Donk op zijn brom fiets door een vrachtwagen aange reden. De jongen was op slag dood. De vrachtwagen verleende geen voorrang. UTRECHT. De 26-jarige B. Ruij- zenaars uit Mijdrecht is in een Am sterdams ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een hem overkomen verkeersongeluk. EINDHOVEN. De 54-jarige mevr. H. Vereijken-van de Broek uit Eind hoven is op de Rijksweg Eindhoven- Weert ter hoogte van de gemeente Leende met haar auto verongelukt. UTRECHT. De intercity trein van Enschede naar Utrecht is in Twello in botsing gekomen met een brom fiets. De slachtoffers van liet treinonge luk zijn de 18-jarige A. J. C. Keijzer uit Apeldoorn en dc 21-jarige G. Kaimana uil Deventer. De jonge mannen redèn op een bromfiets door de gesloten halve bomen de overweg op, waar zij door de met volle snelheid rijdende intercity brein werden gegrepen. vont en kerk te bereiken. De zuil is dan ook gemaakt van dezelfde steen soort als de vloertegels en de vorm vertoont een grote overeenkomst met de voet van de preekstoel. De zuil is vervaardigd door de fa. Timmer man te Nieuwerkerk. Het doopbek ken bestaat uit een grote bronzen schaal van een halve meter doorsnee. Het werd vervaardigd door de fa. Jobse te Middelburg. De zuil zowel als het doopbekken zijn volledig met de hand vervaardigd. Adveneniie NUTSSPAARBANK Uw ideale geziiisbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. Noordgouwe heeft z'n „schandaal- projekt": dal wil zeggen, zo wordt het voorgesteld in levensgrote letters op negen grote spaanplaten, die zijn aangebracht op de plaatsen waar op vernieling beluste onbekenden naar het schijnt met windbuksen - de ramen finaal hebben leeggescho ten, uit de bekende historische huis- jesgroep de Conijershuisjes. Al met al levert het opschrift - al valt de juistheid ervan niet te ontkennen - geen fraai dorpsbeeld op, en velen die Noordgouwe binnenrijden kijken dan ook raar op van wat duidelijk vanaf de openbare weg te lezen valt. Intussen is bij navraag gebleken dal de eigenaar van de Conijers huisjes weinig doen kan aan de ont stane situatie. Integendeel: de histo risch waardevolle pandjes waren reeds voor een gedeelte opgeknapt en onder andere water- en winddicht gemaakt. Aan de eigenlijke restau ratie kon echter nog niet worden begonnen, maar de plannen daar voor zijn grotendeels gereed en door Monumentenzorg goedgekeurd. In tussen hebben onverlaten hel reeds aangebrachte oud-glas totaal uit de sponningen geschoten. Aan de ach terzijde werden ook de dakramen vernield. Toch ziet het er naar uit dal met de algehele restauratie over niet al te lange tijd daadwerkelijk zal worden begonnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3