College b* en w* kondigt verzachtingen aan in „loopstrateiT'-regeling DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAARSCHIJNLIJK KOMT KISSINGER NAAR EUROPA Kissinger sprak met Gromyko De prijsverlagingen Onveilige elektrische apparaten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 september 1973 130ste jaargang Nr. 21358 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255 na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakieur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: W ester schouwen sluit fikse lening In plaats van president Nixon over de prijzcnverlagingen, die als gevolg van de revaluatie van de gul den mogelijk zijn geworden. narae wina en hoge branding hebben een voortijdig einde gemaakt aan de strijd om het Europese kampioenschap Hobie-cat zeilen: vele deelnemers sloegen in de branding om en moesten met ge broken masten het strand opzoeken. WASHINGTON, 25-9. Waarschijnlijk zal de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, naar West-Europa komen voor besprekin gen over versteviging van het Atlantisch Bondgenoot schap in plaats van president Nixon als deze zijn plannen voor een dergelijk bezoek laat varen, zo is maandag van welingelichte zijde in Washington ver nomen. naar Europa ter gelegenheid van wat hij zelf het „jaar van Europa" heeft genoemd veel minder zeker is dan het er begin dit jaar naar uit zag. Mocht het Witte Huis het EEG voorstel onbevz'edigd vinden dan zou Nixon's Europese tour voorlopig van de baan zijn of misschien wel definitief. Een eerste indruk van de Ameri kaanse regering is dat het EEG- Voorstei niet beantwoord aan dat wat Kissinger in gedachten had toen hij in april van dit jaar een nieuw Atlantisch handvest voorstelde. Er is verder overleg geweest over de prijzen van olieprodukten, en in gevoerde auto's en met de raad voor het grootwinkelbedrijf over de uuit- voering van de prijsmaatregel in verband met de revaluatie van de gulden. Volgens de prijsmaatregel moeten met ingang van 18 september jl. de inkoopprijzen van vóór 15 septem ber jl. geimporteerde en betaalde goederen met 2 1/2% worden ver laagd en per 15 oktober nog eens met 2 1/2 Minister Lubbes heeft er als resul taat van het gevoerde overleg mee ingestemd, dat de grootwinkelbedrij ven in geval het technisch onmoge lijk is om de voorraad geimporteerde goederen binnen korte tijd tweemaal om te prijzen een andere gedragslijn volgen. Deze houdt in dat de afprij- zingen niet het gehele assortiment geimporteerde artikelen zullen be treffen, maar zich zullen concentre ren op een groep sleutelartikelen, zodaning dat 'het effect van de prijs verlagingen gelijk is aan dat van de verlaging van het gehele assortiment overeenkomstig de beschikking. De verlaging van de prijzen van deze sleutelartikelen zal dan in één keer plaatshebben. ZIERIKZEE, 24-9. Zeg maar een volle Concertzaal heeft zich - op uitnodiging van het gemeentebestuur - maandagavond intensief bezig gehouden met het stedelijk verkeersplan, dat gedurende het afgelopen seizoen tot nu toe heeft „gedraaid", zij het met een duidelijke fasering wat betreft het effekt. Na het vertrek van de toeristen vertoonden - 0111 een voor beeld te noemen - de loopstraten een ander beeld dan in de drukte tijdens het hoogseizoen. Een forum voorgezeten door burgemeester Th. H. de Meester kreeg talrükc opmerkingen toegespeeld en uiteraard ook vragen ter beantwoording voor gelegd. Het forum bestond verder uit de verkeersdeskundige de heer De Regt en de heren J. Louwerse, directeur Gemeentewerken, de beide wet houders en de heer R. van Ommeren, gemeentesecretaris. In een inleidende toespraak merkte de voorzitter op, dat het in de praktyk een onmogelijke zaak is gebleken het iedereen naar de zin te maken, maar dat er naar werd en wordt gestreefd het zo goed mogelijk te doen. Hij wees er op dat de idee van loopstraten oorspronkelijk uit de burgerij is voort gekomen. De moei lijkheid bij een „hearing" als de on derhavige kan wel zijn, dat er kri tiek komt van ontevredenen, maar dat de tevredenen zich niet laten ho ren. De burgemeester had intussen een paar verkeersmatige verrassin gen in petto, die op het volgende neerkomen. 1. Het parkeerverbod Havenpark zal het gehele jaar worden gehand haafd. 2. Er komt een parkeerverbod aan beide zijden van de Hoofdpoort straat. 3. In de periode 1 oklobcr-1 mei worden de maatregelen met betrek king tot de loopstraten opgeheven, wat betreft de Poststraat, de Appel markt en de Melkmarkt. 4. Voor de Meelstraat blijft dc loopstraten-regeling wel gehand haafd, met dien verstande dat fiets- verkeer is toegestaan tot aan dc Dam. Wethouder Asma citeerde vlijtig uit het bekende Middenstandsrap port 1971, waarin belemmeringen voor het verkeer worden opgesomd en de onvoldoende parkeerruimte wordt genoemd. Conclusie derhalve is de noodzaak van een goede be- reikbaai-heid van de binnenstad, waarbij ook de wandelaar volop kansen krijgt. Bij wijze van proef is toen de loopstraat ingesteld. Niet heel jaar De „zaal" intussen meende dal de loopstraat niet altijd koopstraat be hoeft te zijn, zulks als de zaak ge zien wordt van middenstandsoog punt uit. Een enkeling ageerde tegen loop straten een geheel jaar (alleen dus in toeristenseizoen). De voorzitter zette uiteen, dat men aan het eind van het seizoen weer niet alles afbreken kan. ook al niet om financiële redenen. Dezelfde opmerker pleitte voor al leen Appelmarkt en Dam. De verkeersdeskundige zette uil een hoe het allemaal een kwestie van reguleren is. Opzet is de auto mobilist terug te dringen, maar op volgend kunnen daar nieuwe groe pen "oor in aanmerking komen (fietsen). Er zijn verschillen in ac ceptatie van verkeersgroepen. I'erfektioiieriii» De voorzitter onderstreepte dat de Het forum in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) hele zaak van alle kanten is beke ken. De heer Van der Wekken zette het P.v.d.A.-standpunt uiteen. Hij meende dat er nog niet genoeg loop straten zijn. Het plan vraagt nog om perfektionering. Volgens de door hem vertegenwoordigde groep moe ten Appelmarkt, Melkmarkt en Dam loopstraten blijven. De heer Bakker van de Onderne merscentrale zette de bezwaren van de middenstand uiteen, waarbij hij niet in allerlei details wilde treden. De Centrale had een fotoserie ge maakt van loopstraten na het sei zoen, die leeg bleken, reden waarom h(j pleitte voor openstelling. (Vervolg pag. 2) Nixon blijft geluidsbandjes weigeren WASHINGTON, 24-9. President Nixon bltfft weigeren de geluids bandjes over dc Watergate-affaire vrü te geven. Maandagavond verzochten zijn ad vocaten rechter John Sirica afwij zend te beschikken op een verzoek van de senaatscommissie haar de betrokken bandjes ter beschikking te stellen. Ze blijven hup standjunt ba seren op de stelling dal de rechter geen bevoegdheid bezit zich uit te spreken over een duidelijk politiek geschil. Ver. Staten erkennen Chileense bewind WASHINGTON. 24-9. Dc Verenig- de Staten hebben maandag de mili taire junta in Chili erkend en mee gedeeld de diplomatieke betrekkin gen met Chili voort, te zetten. Dit heef het ministerie van buitenlandse zaken in Washington bekendgemaakt Koningin naar Stockholm DEN HAAG, 24-9. Koningin Ju liana is maandagavond van het vliegveld Schiphol naar Stockholm vertrokken (er bijwoning van de be grafenis van koning Gustaaf Adolf van Zweden. De koningin wordt op deze reis begeleid door haar groot meester. J. J. L. baron van Lynden en door haar dame du palais. me vrouw M. A. R. de Kanter-geb. jonk- vrouwe van Muehelen. De koningin keert heden (dinsdag) in de loop van de dag naar Neder land terug. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NEW YORK, 24-9. De. nieuwe Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, heeft maandagavond in New York een ge sprek gehad gedurende hetwelk de volgende topontmoeting van presi dent Nixon met de leider van de com munistische partij in de Sowjet-Unie Brezjnjew aan de orde is geweest. Deze topconferentie zal volgend jaar in de Sowejet-Unie gehouden wor den maar een tijdstip is nog niet vastgesteld. DEN HAAG, 22-9. De broodprij zen gingen maandag met één cent per 880-gramsbrood omlaag. Dit is een van de resultaten van druk over leg op het ministerie van economi sche zaken, dat vrijdag is gevoerd V erkeersplan-„hearingin Concertzaal WAT 1EQT Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist; minimumtemperaturen van 9 tot 5 graden, maximumtemperaturen rond 15 graden; vannacht weinig wind, morgen overdag zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 sept. Zon op 6.32, onder 18.30 Maan op 6.30, onder 17.54 27 sept. Zon op 6.34, onder 18.27 Maan op 7.47, onder 18.13 Nieuwe maan: 26 sept. (14.54). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 26 sept. 2.58 15.10 8.23 20.45 27 sept. 3.42 15,49 8.56 21.24 Springtij: 28 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven een groot deel van hel Wesl-europese vasteland bevindt zich momenteel vrij koude lucht waarin de maxima niet verder oplo pen dan een graad of 15 a 16. De begrenzing van deze lucht lag dins dagmorgen over de Alpen; ten zuiden ervan werd met zuidelijke winden warme Sahara-lucht naar Zuid-Italic gevoerd waar 's nachts de temperaturen boven de 23 graden bleven. Op de scheiding van de war me en koude lucht viel in Noord- Italië en Yougoslavië veel regen. In Triest werd dinsdagmorgen ruim 10 mm afgetapt. Voor wat het weer in ons land betreft zijn de neerslagkanscn voor woensdagoverdag klein, doordat een zwakke rug van hoge luchtdruk zich via de Britse eilanden naar onze om geving uitbreidt. Kissinger woont momenteel dc al gemene vergadering der Verenigde Naties bij. Daar zal hg nog deze week met de Deense minister van buitenlandse zaken, Knud Andersen, spreken over de vooruitzichten voor een reis van Nixon naar Europa. De Deense bewindsman fungeert als woordvoerder voor de negen landen van de EEG, wier ministers van buitenlandse zaken onlangs in Kopenhagen vergaderden over een voorstel waarop een gezamenlijke verklaring inzake de betrekkingen tussen de EEG en de Verenigde Sta ten kan worden gebaseerd. Minder zeker Functionarissen van het Witte Huis zeiden dat het resultaat van het ministerieel overleg in Kopen hagen door Washington nog wordt bestudeerd. Zij lieten duidelijk door schemeren dat de reis van Nixon De kern van Kissinger's voorstel was te gaan onderhandelen over handels- en militaire vraagstukken in één pakket. Daaruit zou moeten blijken dat de Verenigde Staten er naar streven West-Europa te laten zien dat Washington het niet negeert bij het smeden van betere betrek kingen met de Sowjet-Unie en China In diplomatieke kringen merkte men op dat. 'het EEG-voorstel ver schilt van het Amerikaanse idee doordat leden van de EEG zich als een aparte eenheid tot de Verenigde Staten wenden in plaats van als een groep. Hieruit blijkt, aldus deze kringen, de de EEG-landen niet voor een Amerikaanse-WestEuropese top conferentie zijn, iets wat de Verenig de Staten graag willen, en dat zij van mening zijn dat defensievraag stukken afzonderlijk met de NAVO moeten worden besproken. In Washington gelooft men dat president Nixon er niets voor voelt militaire en handelskwesties van el kaar los te koppelen. DEN HAAG, 25-9. Elektrische kookplaten of -plaatjes blijken dik wijls niet veilig te zijn, zowel elek trisch als met het oog op brand. Dit is de consumentenbond geble ken bij een onderzoek, waarbij 25 verschillende typen van diverse mer ken werden bekeken. Van deze 25 elektrische een- of tweeplaats com- fören waren er slechts vier goéd of redelijk veilig. De consumentenbond heeft de aandaëht van het ministerie van economische zaken op zijn on gunstige bevindingen ten aanzien van elektrische en brandveiligheid gevestigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1