Kleuterklas in voormalige Pr. Beatrixschool te Haamstede DEKEN A. BLOMMERDE OPENDE NIEUWE R.K.-SCÏIOOL STREEKNIEUWS s ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 september 1973 Nr. 21357 Sleutel was tacli niet weg ZIERIKZEE, 21-9. Het rooms katholieke volksdeel van Schouwen-Duiveland en Zierikzee als woon- en leefgemeenschap beleefden „de 21ste" - echt een herfstbegin met een klimatologische verrassing - een topdag, in verhand met de opening van de nieuwe R.K. basisschool aan de Hoge Molenstraat door de deken van Zeeland dr. A. Blommerde. Zijn hoogeerwaarde kwam even in de moeilijkheden door een verdwenen sleutel, maar dat bleek ingepast in de regie van het huitengeheuren onder leiding van het hoofd der school de heer P. R. M. v. d. Sneppen, die - zo bleek later tijdens de spraakwaterval - ruim twaalf jaar op een nieuwe school heeft moeten wachten. De sleutel weg ..dus" en deze storende - zij het in scène gezette - omissie werd vokaal onderstreept door de schooljeugd, met het gelegenheids-op wekkingslied: „Kom zoeken naar de sleutel van de deur". Hoever pedagogische listigheid kan gaan bleek even later toen de deken vaardig de schaar hanteerde, een lint doorknipte, waarna een doek viel, dat tot dan een reuze-foto had bedekt, waarop indikaties voor de vindplaats van de sleutel. De jeugd er op af en enkele minuten later kon de deur officieel open. Het was een ingewikkelde ceremonie, misschien wel symbo liek voor het pakket lastigheden dat moest versjouwd om ook deze Zierik- zeese school van de grond te krijgen. voor het kleuteronderwijs gebruikt in het worden. Het is nl. tijdens de bouw- geven, periode niet mogelijk ongestoord les Kleuterbosje' te blijven (Gem. Voorlichtingsblad) Een buiten- en derhalve ook een binnengebeuren, ingeleid door de heer H. M. Vorwerk, die herinnerde aan de bouw van de eerste school, waarvan de eerste steen werd gelegd op 1 november 1905. ,,De bouw des tijds was alleen mogelijk door de ge spaarde kwartjes, dubbeltjes en een enkele gulden door de ouders dei- kinderen". Na de ramp van 1953 was het wel duidelijk dat het met deze school was gedaan; de eerste stappen tot nieuwbouw werden gedaan in 1968, de vergunning kwam af in 1970 en de urgentieverklaring in 1971. Be langrijk tot de totstandkoming droeg bij de inspektrice van het basison derwijs mevr. W. H. Bouwman, evenals de Oudervereniging, die uit stekend werk verrichtte. Een ver draagzaam man bleek de buurman van de school, de heer J. F. Vermunt en een bijzonder dankwoord komt Deken Blommerde viel de eer te beurt de school te openen. Onder toeziend oog van het schoolhoofd de heer Van der Sneppen krijgt hij de sleutel aangeboden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) het gemeentebestuur toe voor de verleende medewerking. Verder de architect de heer J. A. de Bruijne, de hoofdaannemer de heer L. Tieleman en de onderaannemers. Verschillende „talen" Deken Blommerde - gewoon in het „burgerpakkie" - gewaagde met een bisschoppelijk citaat van de verschil lende „talen", waarin op een katho lieke school wordt gedoceerd. Er zijn het Nederlands en eventueel vreem de talen, de „taal der vakken", de taal van het hart en de taal van het geloof. „Niet ieder ziet dat zo, maar het is voor een bijzondere school kenmer kend en het toont „de anderen", dat geloven mogelijk is. De taal van het geloof moet men zelf kennen, om het anderen te kunnen leren. Met name de taal van het hart en van het geloof leren is het doel van een katholieke school", aldus de de ken, die de schoolgemeenschap veel succes toewenste bij het doorgeven van deze talen. Op weg met de sleutel voor de offi ciële opening van de nieuwe school. Meer gemeenschapsruimte De inspektrice van de Inspektie Goes, achtte het fijn in een omgeving als van deze school te werken. Zij had naast waardering, ook kritiek in het elgemeen op de nog te geringe gemeenschapsruimte, die voor het basisonderwijs in de provincie be schikbaar is. Voor dit gemeenschaps- gebruik worden in Zeeland nog wel afgedankte huizen geopteerd. Zij pleitte voor verruiming, voor een surplus aan oppervlakte tot 60 m2. Meer oppervlakte komt er voor streekscholen, maar van samenwer kingsscholen voor basisonderwijs hoort men nog niet. Er zijn in de provincie al vijf streekscholen. Een bloeiende streekschool is beter dan enkele zelfstandige scholen met bloedarmoede. Zij pleitte tenslotte voor scchoolkantines, want op dit punt moet er - gemeten naar het aantal streekbewoners - een betere regulatie komen. Stem van de gemeente Bij onstentenis van de burge meester was wethouder H. Asma van onderwijs, woordvoerder van de ge meente. Hij ging in zijn voorgeschie denis van de bouw nog wat verder terug dan de heer Vorwerk en her innerde o.m. aan een afkeurend ad vies inzake de oude school door de schoolarts in 1963. In 1966 kwam er een technisch rapport van de ge meente. De school zou eerst vier- klassig worden (1967), maar het werd een vijfklassige en de oor spronkelijke drie ton liep op tot acht. „Intussen ben ik erg blij met deze mooie school. Graag had ik een ge schenk meegebracht, maar het be stuur moet het offer van een stukje parkeerterrein en keien voor de binnenplaats maar als kado beschou wen", aldus de wethouder. Zinvolle muurversiering Pastoor F. Loonen gaf uitdrukking aan de blijdschap van en in de paro chie met deze nieuwe school, die werkelijk alle nodige akkomodaties heeft. School en parochie werken samen, maar hebben toch ieder een eigen opdracht. De samenwerking onderling is prettig en er is sprake van een helpen over en weer. Doel van de school is, kinderen mede te vormen tot echte mensen. Samen met de kleuterschool is de nieuwe school het enige R.K.-onderwijsin stituut op Schouwen-Duiveland. De parochie wilde de blijdschap tot uit drukking brengen met een geschenk, in de vorm van een door Ad Braat te Zierikzee ontworpen muurversie ring van Willibrordus, die ooit als getuige 'door Nederland trok. „Moge hij een inspiratie zijn tot voorbeeld en voorspraak", aldus de pastoor. Van de versiering was een kleimodel aanwezig, dat later in brons wordt gegoten en in de school aangebracht. Aquarium De voorzitter van de Oudervere niging de heer J. Tuinman, noemde de school een gebouw met een eigen stijl en werkelijk „up to date". „Het overtreft onze verwachtingen en dank komt toe aan het schoolbe stuur voor de aktiviteiten". De heer Tuinman kwam met een fantastisch geschenk in de vorm van een aqua rium. dat al een plaatsje in de school heeft gevonden (gemeenschapsruim te). Het is nog een beetje (kalk)troe- bel, maar dat komt ook goed. In een geestig speechje vertolkte drs. J. H. Erbrink de gevoelens van de Rijksscholengemeenschap Prof. Zeeman. De heer Erbrink kwam die eer toe. doordat hij samen met zijn klassen geruime tijd in dezelfde school (Nieuwe Boogerdstraat). de R.K.-school als buur had. Hieruit ontstond een goed „noaberschap", dat culmineerde in een aan het grof vuil ontrukte lamp (maar hoe brand de die lamp nog), die door de R.K.- school de heer Erbrink werd ge schonken. „De kinderen van uw school hielden zich goed aan de huisregels" constateerde de heer Er brink. die ook geloofd had dat in de school onder optimale condities kan worden gewerkt. Hij bood een set koptelefoons aan. WESTERSCIIOUWEN, 22-9. De kleuterklas, die als dependance van de kleuterschool ,,'t Kleuterbosje" te Haamstede tijdelijk was onderge bracht in de voormalige basisschool in het Duinwegje te Burgh is m.i.v. het nieuwe schooljaar 1973-1974 tij delijk ondergebracht in twee lokalen (werklokaal en speellokaal) van de voormalige Pr. Beatrixschool te Haamstede, Weststraat 34b, In verband met toename van het bevolkingscijfer is een derde lokaal noodzakelijk. Door de Inspecteur van het Kleuteronderwijs werd het plan voor het dei'de lokaal goedgekeurd. De raad stelde in zijn vergadering van 20 augustus j.l. 160.000,voor deze uitbreiding beschikbaar. Zodra met de aanbouw van een lokaal aan de kleuterschool in de Bernhardstraat wordt begonnen zal tijdelijk de gehele Pr. Beatrixschool De architect had ook hartelijke ge lukwensen gereed en was vooral dank verschuldigd aan de bouwcom missie en aan de heren L. S. P. van Velthoven en Van der Sneppen. Hij deelde mede dat de tuinaanleg nog komt. In zijn dankwoord betrok hij de opzichter en bood de school een schilderij aan van een Zeeuwse kun stenaar. „Kleuterschool naast de deur" Het hoofd van de Chr. basisschool de heer M. P. de Lange, sprak bij ontstentenis van de voorzitter drs. A. J. v. d. Hoorn. Hij was getroffen door de sfeer in-de nieuwe school, gewaagde met vreugde over de leer- lingenschaalverlaging, maar was be zorgd over de voordelen die de grote steden hebben met eigen onderwijs- bureau's e.d. die de provincie missen. Ideaal vond de heer De Lange „de kleuterschool naast de deur", zulks in verband met de komende onder- wijsintegratie. Hij bood de nieuwe school een „viewer" aan. Elf jaar later Namens het convent van hoofden vertelde de heer J. G. Brugman, hoofd van de Theo Thijssenschool, nog eens over zijn ervaringen bij zijn komst naar Zierikzee in 1962. Hij had toep alleen maar schoolwrakken ge zien, „maar nu, elf jaar later, is alle ellende vergeten". Ziende op alle snufjes in deze nieuwe school -had de heer Brugman zelf ook nog wensen: zonneweringen voor de Theo Thijssenschool. Hij vroeg zich af: „waar is de rijksvin ger geweest in dit geval geweest, want oude spulletjes zijn niet in de ze nieuwe school". ZIERIKZEE Clubhuis „De Lichtboei" Vorige week ging de deur van de Lichtboei weer open voor jong en oud. Een staf van medewerkers staan klaar om de helpende hand te bieden bij de vele aktiviteiten waaraan u kunt deelnemen. Hier een overzicht van het werkprogramma. Voor de volwassenen; Maandagmiddag: bejaardensoos, 2- 4 uur, f 0,50. Maandagavond; touwknopen, 8-9 uur f 0,50; tafeltennis, 8-10 uur f 0,50 Dinsdagavond: Jeugdsoos, 8-10 uur f 0,50; fotoclub 8-10 uur, f 0,75. Woensdagavond: emailleren. 7-8 uur f 0,50; huisvrouwenclub, 8-10 uur f 0,75. Donderdagmiddag: damesvereni ging 2-3.30 uur, f 0,50. Donderdagavond: pottenbakken, 8- 10 uur. Bij veel deelname eventueel ook op maandagavond. Het potten bakken is verdeeld over twee keer 10 weken. Per 10 weken is de prijs f 20,- per persoon. Ook op donderdagavond start een naaicursus. Deze cursus bestaat uit 15 avonden van 8-9.30 uur. Prijs per cursus f 45,- per persoon. Vrijdagavond: schilderen en teke nen, 8-9 uur, f 0,50. Een verrassing was de aanwezig heid van de heer H. Beekman, die de R.K. school te Zierikzee veertien jaar diende als hoofd. Hij had als snel geconcludeerd: „dit is de ideale school". Belangrijk vond hij echter vooral de principiële dingen die de school raken. „Daar wordt wel eens te licht overheen gestapt". Uit (le begintijd In die geest sprak ook „buurman" Venmmt' die nog alles bleek te we ten van de begintijd van de oude school en vol bleek te steken aan herinneringen. Menig Mosselboom gaard-peertje is in de loop der jaren - getuige zijn betoog - in de magen van de schooljeugd terecht gekomen. Hij hoopte dat op school in de geest van Willibrordus zal worden gewerkt onder het motto: „niet voor ons, maar voor ons nageslacht". Slotspreker was het hoofd de heer Van der Sneppen, die overvloeide van dank voor de ontvangen ge schenken en de vele goede woorden. Telkens vond hij gelegenheid in te haken op door de verschillende spre kers gemaakte opmerkingen. Allen bij de bouw betrokkenen bracht hij dank voor hun aandeel, ook verwij zend naar de vele ontvangen bloem stukken en een schilderij van de hand van de kunstschilder F. Hage een geschenk van de familie Flik- weert. De sprekers werden op carmante wijze ingeleid door mevr. M. A. Bij de Vaate-Rezendaal, die als afslui- v n de plechtigheid de dames mevr. Van der Sneppen en mevr. Van Velt hoven een ruiker bloemen aanbood. Nadien was er volop gelegenheid bij een goed glas de nieuwe school te bezichtigen. Het bleek allemaal fantastisch, terwijl buiten de wilde herfstwinden tekeer gingen. Zaterdagmiddag: wandelgroepen en eventueel andere sporten. Voor de jeugd: Maandagavond: handwerken, 7-8 uur, f 0,50. Dinsdagavond: werken met vilt, 7- 8 uur, f 0,50. Woensdagmiddag: film, 2-4 uur, f 0,75; kleutervaria, 2-4 uur, f 0,50. Woensdagavond: pitrieten, 7-8 uur f 0,50; emailleren, 7-8 uur, f 0,50. Vrijdagavond: schilderen en teke nen, 7-8 uur, f 0,50; tamboerijnles, 6.45-7.30 uur, f 0,25; tienerkoor, 7.30- 8.15 uur, f 0,25. Zaterdagmiddag wandelgroepen en eventueel andere sporten. HAAMSTEDE Wandkleed voor gemeentehuis Het door de gezamenlijke vrou wen verenigingen bij de opening van het gemeentehuis in uitzicht gestelde wandkleed nadert zijn vol tooiing. Het ziet er naar uil dat de overdracht nog dit jaar zal kunnen plaatsvinden. (Gem. Voorlichtingsblad) KERKWERVE Bejaardensoos weer van start De bejaardensociëtoit te Kerkwer- ve zal hel seizoen weer aanvangen op dinsdag 9 oktober a.s. in het Advertentie NIJTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank I1 bent welkom bij una Nutsspaarbank voor PERSOONLIJKE LENINGEN KERKIVERVE: Ring, woensdags van J4.00- 15.00 uur Verenigingsgebouw te Kerkwerve, 's middags om 14.30 uur. Nieuwe leden van 60 jaar en ouder zijn van harte welkom. Vergadering NCVB De NCVB-afdeling Kerkwerve vergaderde voor de eerste maal in het nieuwe seizoen in het vereni gingsgebouw onder leiding van de presidente mevrouw Viergever-Le- gemate. Na het zingen van Ps. 103 vers 1 en 2 ging de presidente voor in gebed; de schriftlezing handelde over Lucas 15 van 11 tot einde. Hierna hield mevrouw Boersma- Schilperoort diëtiste een praatje over voeding en voedingsstoffen. Hierbij werd duidelijk gewezen op het feit dat door een verkeerde voeding of een tekort aan voedsel ziekten kun nen ontstaan. Bouwstoffen en be schermende stoffen heeft het.lichaam zeker nodig; beperkt kan worden met de brandstoffen (vetten, zetmeel snoep). Na afloop deelde de presidente mee dat op 17 oktober een streek- vergadering zal worden gehouden. Na het zingen van het Bondslied ein digde mevrouw Viergever met'dank gebed. RENESSE Gemeente-avond Hervormde kerk De gemeenteaVond, die maandag avond 24 september om acht uur in „Het Trefpunt" aan de Oude Mool- weg te Renesse zou worden gehou den is verzet naar dinsdagavond 25 september. Het eerste gedeelte van de avond zal worden gesproken over de situatie van Hervormd Renesse in de zomer en in de winter. Het tweede gedeelte van het pro gramma zal bestaan uit het draaien van de twee filmpjes „Waar de zee het land ontmoet" en „Er zijn nog Zeeuwen." BURGH. Te Burgh werden de ge meenteperen - de bekende „rood- kokertjes- openbaar geveild in het dorpscentrum. Burgemeester H. P. Everwijn „slijt" de gemeentewaar aan de potentiële kopers. (Fdto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3