MEDIO 1974 HERVORMING VAN WERELDGELDSTELSEL Gifschandaal in West-Duitsland Agnew verweert zich I M EU BELRAMA f HOOGSNELLE SPORTWAGEN RIJDT OP POUTIEWAGEN Chileense militairen verrichten uitgebreide huiszoekingen Skylab-foto's en films DE ZIERIKZEESCHE COURANT FELKE AANBOUWKEUKENS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muunilug 24 september 1973 130ste jaargang Nr. 21357 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255 na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer Deken opende nieuive R.K.-basisschool Conferentie in Nairobi NAIROBI, 23-9. Op 31 juli 1974 moet men het eens zijn over cle grondslagen van de hervorming van het wereldgeldstelsel. Dat hebben de ministers van financiën van de „Groep van twintig" zondag beslo ten. In de groep zijn de belangrijkste ontwikkelde en ontwikkelingslanden verenigd voor de voorbereiding van de hervorming. Overeenstemming over de termijn kan evenwel niet verhelpen dat de Verenigde Staten nog geen water in de wijn hebben gedaan wat betreft het vraagstuk van volledige inwisselbaarheid van de dollar. De twintig ministers van financiën, onder wie vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Europese Economische Gemeenschap en Japan, beslo ten in januari en maart 1974 nogmaals bijeen te komen om compromissen te vinden voor controversiële zaken, en twistpunten zijn er nog steeds. In de tussenliggende tijd moeten deskundigen technische vooi-stellen opstellen en moeten zij in werkgroe pen een oplossing vor bepaalde pro blemen zien te vinden. De voorzitter van de „Groep van twintig", de In donesiër Ali Wardhana, legt de vergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Nairobi maandag een tussentijds rapport voor waaruit blijkt dat - althans zo zei een van de deelnemers aan de jaarvergadering het - „er vrijwel geen enkel punt is waarover geen meningsverschillen bestaan". FRANKFORT, 23-9. West Duits land heeft weer een giftschandaal. Het O.M. in Frankfort heeft za terdag laten weten dat een al in augustus gearresteerde transporton dernemer uit Hanau in Hessen minstens 10.000 ton voor het milieu gevaarlijk industrieel afvalwater op plaatsen heeft gedeponeerd waar dit niet mocht. Via radio en televisie was al eerder meegedeeld dat het ging om afvalwater dat buitenge woon giftige stoffen bevatte. De Dollar Het voornaamste puntis nog steeds dat de Verenigde Staten aanspraak blijven maken op een bijzondere po sitie voor de dollar. De Amerikaanse minister van financiën, George Shultz, schijnt het standpunt te handhaven dat de dollar in de toe komst alleen volledig inwisselbaar kan worden als in het nieuwe sy steem wordt vastgelegd dat onmid dellijk maatregelen ten aanzien van de waarde van een munteenheid moeten wrden genomen als er voor een munt een onevenwichtige situa tie is ontstaan. Het afwijzende standpunt van de Verenigde Staten inzake volledige convertibiliteit van de dollar in een hervormd monetair wereldbestel kan de hele hervorming in gevaar WASHINGTON, 22-9. Agnews perschef, Marsh Thompson, heeft zaterdag laten weten dat de Ameri kaanse vice-president bezig is met het vormen van een fonds waaruit alle kosten bestreden moeten wor den die voortvloeien uit het onder zoek en het eventuele proces in ver band met de beschuldigingen dat Agnew, toen hij nog gouverneur van Maryland was, zich aan corruptie schuldig zou hebben gemaakt. De zwaar gehavende sportauto (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE. 23-9. In dc nacht van zaterdag op zondag om 2.20 uur vond in de dorpskom te Renesse een ernstig auto-ongeval plaats, dat aan dc 20-jarige J. P. S. uit Stellendam liet leven kostte. S. zat in de sportwagen van A. E. S. uit Rotterdam, die met zeer grote snelheid over de Hogezoom richting Re- nesse reed, na een bezoek aan verschillende bars. Ter hoogte van hotel „Het Wapen van Renesse" begon de wagen plotseling enorm te slingeren en reed het voetpad op, waarna hjj weer schuin de weg overraasde recht op een stilstaande politiewagen af. Advertentie in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 De sportwagen vloog op de linker voorzijde van de politiewagen, tolde enige malen rond en bleef ongeveer 10 m achter de politiewagen liggen. De beide politiemannen, de heren A. W. Koppenol en A. M. Klaassen kwamen met de schrik vrij. De beide inzittenden van de sportwagen wa ren er ernstig aan toe. ,7. P. S. uil Stellendam werd met hersenletsel naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. Hij overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De bestuurder, de 23-jarige A. E. S. uit Rotterdam werd ernstig gewond naar het Dijkzigt ziekenhuis te Rot terdam vervoerd. Dokter H. J. Si mons uit Renesse verrichtte eerste hulp. Beiöe wagens werden ernstig beschadigd weggesleept. Burgemees ter H. P. Everwijn stelde zich ter plaatse op de hoogte van het vrese lijk gebeuren. DEN HAAG. Dc regering wil een statiegeld van f 200,heffen op mo torvoertuigen die voor dc eerste maal op de weg worden toegelaten. HOOG- EN LAAG WATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 25 sept. 2.10 14.25 7.43 20.05 Springtij: 28 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-9. Het KNMI deell mede: Het komende etmaal wordt rustig weer en slechts op enkele plaatsen een bui verwacht. Gedu rende het weekeinde bepaalde een lage drukgebied in de bovenlucht, gevuld met koude lucht, het weer in West-Europa. De koude en onstabie le lucht veroorzaakte in de Benelux en haar naaste omgeving veel buien. Het lage drukgebied in de boven lucht neemt in betekenis af en zal zich langzaam naar het oosten ver plaatsen. Hierdoor zal het aantal buien bij ons verder afnemen. Ook elders in Europa is het niet warm. Alleen in het Middellandse zeegebied komen de temperaturen boven de twintig graden. Maar ook daar komen plaatselijk buien voor. waarvan enkele heel erg zware. brengen. Leden van de Westduitse afvaardiging toonden zich na een gesprek van de ministers van finan ciën van de Verenigde Staten, de Bondsrepubliek, Frankrijk, Groot- Brittannië en Japan teleurgesteld over de „harde houding" die de Amerikanen hadden aangenomen. Dode en zwaar gewonde te Renesse ZIERIKZEE. Zo blij waren de kin deren van de nieuwe R.K. Basis school te Zierikzee, die vrijdag onder grote belangstelling werd geopend. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Palestijnse guerilla's en Jordanië BEIROET, 23-9. De Palestijnse be vrijdingsorganisatie heeft de deelne ming van de Palestijnen aan de operaties aan het oostelijke front tegen Israël afhankelijk gesteld van de terugkeer naar Jordanië van de Palestijnse guerillastrijders. Een verklaring van deze strekking werd zaterdag in Beiroet uitgegeven na een bijeenkomst van twee dagen van het bestuur van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. De verklaring is een reactie op recente pogingen van Egypte, Syrië en Jordanië het oostelijke front nieuw leven in te blazen. Landbouwschap vraag l onderhoud met kabinet DEN HAAG, 22-9. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap, dat op .21 september In spoedvergadering bijeen kwam, wijst op de ernstige ge volgen voor de land- en tuinbouw, die voortvloeien uit overheidsmaat regelen ter bestrijding van de infla tie. In zijn eerste reactie op de reva luatie heeft het Landbouwschap er reeds op gewezen dat de producen ten van EG-marktordeningsproduk- ten ondanks de compensatie ernstig worden getroffen. Door het voorne men van de regering om voor con- sumptiemelk door middel van de prijsbeschikking een prijsverlaging af te dwingen wordt de daaruit voortvloeiende inkomensdaling voor de veehouders geheel onaanvaard baar. Geen andere bevolkingsgroep in Nederland wordt met een vergelijk bare inkomensdaling geconfronteerd als waarmee de landbouw nu wordt bedreigd. Bovendien staat de wijze waarop in ons land de landbouw zal worden gecompenseerd in geen ver houding tot hetgeen in overeenkom stige gevallen in andere EG-landen, met name West-Duitsland, is ge beurd. Het Landbouwschap wijst er op dat de regering blijkens de troon rede een open oog heeft voor de problemen van de zelfstandige on dernemers in het midden- en klein bedrijf, landbouw en visserij. In een telegram aan de minister raad dringt het Landbouwschap erop aan, dat het kabinet geen besluit tot prijsverlaging voor consumptiemelk neemt en de regeling van de com pensatie nogmaals onder ogen ziet. In verband hiermede verzoekt het Landbouwschap op de kortst moge lijke termijn een onderhoud met een delegatie uit het kabinet. SANTIAGO, 23-9. Leden van de strijdkrachten in Chili zijn zondag op uitgebreide schaal huiszoekingen begonnen. Militaire autoriteiten ver klaarden dat de actie, waarbij men alle woningen van de vier miljoen inwoners tellende hoofdstad denkt te doorzoeken, bedoeld is om de laatste haarden van verzet op te rui men, de militante aanhangers van de bij de militaire staatsgreep afgezette linkse regering van president Allen- de uit te schakelen en „ondermijnen de," linkse geschriften te vernieti gen. De huiszoekingen zullen vermoe delijk een week in beslag nemen. Grote hoeveelheden socialistische boeken en propagandamateriaal zijn al door militairen verbrand op plaatsen in de buitenwijken waar het materiaal naar toe wordt ge bracht om vernietigd te worden. Hoewel er geen cijfers van bekend zijn valt uit mededelingen van oog getuigen te concluderen dat bij de operatie, waarbij duizenden militai ren ingeschakeld zijn, al honderden mensen zijn gearresteerd. Anderen wisten te ontkomen toen de militai- Presidentsverkiezingen in Argentinië BUENOS AIRES, 23-9. De presi- dentsverkiezingen in Argentinië zijn zondag voor zover bekend rustig en zonder incidenten verlopen. Toen om 22.00 uur onze tijd de stembureau sloten, was naar schatting 75 tot 80 procent van de kiezers opgekomen. Dit zou minder zijn dan in maart van dit jaar toen 86 procent naar de stembus ging. Algemeen wordt aangenomen dat de 78-jarige oudpresident Juan Do mingo Peron gekozen zal worden. ren de straten overstroomden en be valen de huisdeuren te openen. Deze werden ingetrapt als aan het bevel geen gevolg werd gegeven. HOUSTON, 23-9. De bemanning van het Amerikaanse ruimtelabora torium Skylab heeftz ondag de we ten schappelijke buit van de expedi tie in de ruimte overgebracht naar het Apollo-moederschip. Het zijn 77.600 foto's, die zij de afgelopen twee maanden van de zon hebben gemaakt en 28.8 kilometer filmopna men van de aarde, waaraan de ge leerden op aarde verscheidene jaren hun handen vol aan zullen hebben. Auto rijdt door afsluitbomen de Wester-Schelde in PERKPOLDER, 22-9. Een perso- nenauto - met een nog onbekend aantal inzittenden - is zaterdagmid dag door de afsluitbomen van het veer in Perkpolder (Zeeuws-Vlaan deren) gereden en in het tien meter diepe water van de Westerschelde gestort. Op het moment van dit on geluk lag er geen veerboot. Bij het ongeluk is de 41-jarige A. A. Dieleman uit Hansweej-t om het leven gekomen. Hij was de enige inzittende van de auto, die rond half negen is opgehaald. De veer dienst Kruiningen-Perkpolder is daarop rond negen uur weer gaan varen. Verwachting tot dinsdagavond: Rustig weer Half tot zwaar bewolkt met op enke le plaatsen regenin de nacht en ochtend hier en daar mist; mini mumtemperaturen van 9 tot 5 gra den, maxima rond 16 graden; zwakke tot matige wind, eerst uit uiteenlo pende richtingen, later uit zuid tot zuidwest. Voor woensdag: Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.32 Maan op 5.11, onder 17.37 Nieuwe maan: 26 sept. (14.54). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Twijfel voer tot. onderzoek. i Buckle 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1