DE ZIERIKZEESCHE COURANT Komend jubileum Plattelandsvrouwenbond Het effect van de revaluatie: MAATREGELEN TOT VERBETERING WERKGELEGENHEID woninginrichting Tuinman! Kerncetrale Borsele op vol vermogen Vissterfte in de Oostzee FELKE AANBOUWKEUKENS EUBELRAMA K bilt Het dodental in Chili AUSTIN MORRIS Grevelingenmeer (nog) aantrekkelijk voor de sport-vissers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 september 1973 130ste jaargang Nr. 21356 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakfeur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: 6.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per Jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiei 4 B.T.W. In dit nummer. DEN HAAG, 20-9. De ministers van financiën en van economische zaken hebben de leden van de Tweede Kamer een nota aangeboden, waarin de budgettaire effecten van de revaluatie en de daarmee samenhan gende maatregelen tot verbetering der werkgelegen heid zijn vermeld. De nota is in samenwerking met het Centraal Planbureau opgesteld. berekening is hier aangenomen dat in 1974 voor f 600 min. zal worden besteed. B\j de beschouwing van de macro- economise he effecten is aangenomen dat het reëel vrij beschikbaar loon van de werknemer hierdoor niet verandert. Advertentie De revaluatie van de gulden, aldus de nota, maakt onderdeel uit van een meer omvattend programma van het kabinet. Dit programma, voorzover bedoeld ter vermindering van de nominale component in de loon- en prijsbeweging, bestaat uit de vol gende maatregelen: Een revaluatie van de gulden met nominaal 5 pet per 17 september 1973. Aangenomen is dat dit neer komt op een effectieve appreciatie van 4 pet, hetgeen inpliceert dat de' gulden t.o.v. zijn nieuwe spilkoers een minder hoge positie zal innemen dan de afgelopen weken het geval was. Ter compensatie van het uit deze revaluatie voortvloeiende inkomens verlies voor de landbouwsector wordt het b.t.w.-forfait voor de land bouw voorlopig tot 1 april 1974 ver hoogd van 4.25 tot 6.25. Hiermee is 130 min. gemoeid. Ter realisering van de doorwer king van de wisselkoersaanpassing op de prijzen wordt het prijsbeleid verder aangepast. W erkgel egenheids- maatregelen Met het oog op de aanvankelijk nog ongunstige effecten voor de werkgelegenheid, wordt dit anti-in flatie-programma aangevuld met de volgende werkgelegenheidsmaatre- gelen: Met onmiddellijke ingang wordt voor bedrijfsgebouwen een investe ringsaftrek van 2x5 procent toege staan, welke maatregel in 1974 op kasbasis 120 min. zal vergen. Voor een nieuw werkgelegenheids programma zullen tot f 750 min. ver plichtingen kunnen worden aange gaan, tempo van uitvoering en om vang worden aan de conjuncturele ontwikkeling aangepast. Voor de VOOR UW Zierikzee Mol 17-10 Telef. 2887 BORSELE, 20-9. De kerncentrale in Borsele heeft donderdagmiddag van de commissie Reactorveiligheid toestemming gekregen om met in gang van heden (vrijdag) 21 septem ber op vol vermogen te gaan draai en. De directeur van de kerncentrale ir. A. Tiktak deelde mee dat donder dagavond en vrijdagochtend nog de laatste proeven werden genomen. Vrijdagochtend werd het vermogen op de volledige capaciteit van 477 megawatt gebracht. Op 19 juni kreeg de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij, on der wier verantwoordelijkheid de kerncentrale is gebouwd, vergun ning met het opstarten van de cen trale te beginnen en wel in vier fa sen. De proefnemingen zijn binnen de daarvoor gestelde termijnen zon- Z1ERIKZEE. Vandaag (vrijdag) is de grote dag van de nieuwe R.K.- Basisschool. Hoe ook, men zal bij de opening van het nieuwe gebouw, toch ook wel eens terug denken aan de oude school, die zoveel (teveel) jaren dienst moest doen. Deze foto houdt de herinnering levendig aan de oude school. de moeilijkheden verlopen. De door kernenergie verkregen electriciteit is uitsluitend bestemd voor Zeeuws ge bruik. UTRECHT. Een groot aantal or ganisaties die zich bezighouden met hulp aan vluchtelingen en onder drukten heeft het kabinet Den Uyl donderdag in een telegram verzocht alles in het werk te stellen om de vluchtelingen en de vervolgden in Chili zo spoedig mogelgk in veilig heid te brengen. KIEL, 20-9. In de baai van Kiel, aan de Oostzee, zijn donderdag mil joenen dode vissen, grote zowel als kleine, waargenomen, maar ook ve le vissen die door zuudstofgebrek de dood nabij waren. Professor Klaus Grasshoff van het instituut voor oceaanologie in Kiel noemde deze massale visstrefte „een alarmsignaal" voor „de labiele toe stand waarin de Oostzee verkeert". Als oorzaak van de sterfte noemt Grasshoff de meteorologische onge woon rustige zomer en nazomer, die een grondige vermenging van het water van de Oostzee verhinderd hebben. Uit waarnemingen van weten schappelijke onderzoekers is geble ken, dat in het westelijke deel van de Oostzee nog nooit zo'n gebrek aan zuurstof bestaan heeft als dit jaar. Advertentie in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 WAT 2EQT Verwachting tot zaterdagavond: Wisselvallig vfeer In de nacht zwaar bewolkt met tij delijk regen, overdag wisselend be wolkt met enkele buien. Tot krach tig of matig afnemende wind tussen west en noord. Minimum-tempera- turen rond 12 graden, maxima omstreeks 17 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: van 2 tot 8 uur. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 sept. Zon op Maan op 23 sept. Zon op Maan op 24 sept. Zon op Maan op 6.25, onder 18.39 1.05, onder 16.37 6.27( onder 18.37 2.28, onder 17.00 6.29, onder 18.34 3.50, onder 17.19 Nieuwe maan: 26 sept. (14.54). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 22 sept. 11.06 23.56 4.20 17.12 23 sept. 12.34 5.52 18.30 24 sept. 1.13 13.37 7.01 19.24 Springtij: 28 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-9. Het K.N.M.I. meldt: Een kleine maar zeer aktieve depres" sie, bevond zich vrijdagochtend nabij Calais. In een smalle strook over zuidoost-Engeland en het zeegebied tussen Calais en Cherbourg veroor zaakte hij zware noorderstorm en buitengewoon hevige regenval: bin nen enkele uren noteerde Manston aan de Engelse zuidoostkust ruim 60 mm. Daarbij kwam het frekwent tot onweer. Ook voor de depressie uit regent het flink: Deel en meldde vrijdagochtend al 14 mm, terwijl het nog een aantal buien te wachten stond. Inmiddels komt een rug van hoge luchtdruk boven de oceaan ge leidelijk naderbij. Voor zaterdag moet dat tot meer noordwestelijke stroming leiden, waarmee onstabie le lucht wordt aangevoerd. Naast op klaringen zullen ook verschillende buien voorkomen. De temperaturen blijven nog dicht bij de normale waarde voor deze tijd. TEL AVIV. De buschauffeurs in Israël zijn in verband met een finan cieel geschil donderdag in staking gegaan waardoor honderdduizend mensen strandden die per bus naar hun werk plegen te gaan. De minis ter van vervoer, Sjimon Peres, noemde de staking ongerechtvaar digd. DWINGELO. Prinses Beatrix en prins Claus brachten een werkbe zoek aan Drente. Hier krijgt de prin ses uitleg in de radio-sterrenwacht te Westerbork. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Sportiviteit is meer dan een f zaak van het lichaam. MONTEVIDEO, 20-9. Kolonel Aquiles Lopez Barrencechea, adju dant van generaal Augusto Pinochet, de leider van de junta in Chili, heeft woensdag in Montevideo verklaard dat er verleden week bij de militaire staatsgreep in zijn land 19 soldaten en 300 burgers om het leven zijn ge komen. De junta had eerder bekend gemaakt dat er bij de gevechten maar 96 mensen omgekomen zijn. Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 Hoe lang zullen fle vangsten goed blijven Het Grevelingenmeer blijft een grote aantrekkingskracht op de henge laars uitoefenen. De vangsten zyn nog steeds goed. Toch vragen de vele sportvissers zich af hoe lang deze vangsten nog zullen duren. Het Grevelin genmeer is wat dat betreft heus geen onuitputtelijke bron. Er is echter geen zinnig woord te zeggen hoe lang deze vangsten nog zullen duren. Voorlopig zit er nog volop platvis, wijting, puitaal. paling en forel. De puitaal is ben van de weinige vissen die zich doer voort planting voorlopig nog zal weten tc handhaven. De nog wel. na de afsluiting gebo ren platvis, blijkt niet tot ontwik keling te komen. De sportvisserij op he Grevelingen Meer zal een aqua rium visserij worden waar steeds vis in uitgezet moet worden, waar na de hengelaar de kans krijgt om deze vis terug te vangen. Eerder uitgezette platvis in het Veerse Meer bleek moeilijk te vangen. De visuit- zetting van forel blijkt het niet ge heel volgens wens te verlopen. Hel inlaten van water op het Grevelin genmeer is van invloed dat een ge deelte van de forellen wegtrekt ter wijl een aantal forellen in de zomer aangetast worden door parasieten. De aantrekkeijkheid van het Greve lingen Meer zal voor de sportvissers in de toekomst, net als bij het Veer se Meer, vervagen. Een te bouwen spuissluis in de Brouwersdam zou voor de sportvisser een gunstige wending kunnen betekenen. Accommodatie De grote toeloop van sportvissers vraagt ook de nodige voorzieningen. Deze voorzieningen zijn voor een deel verwezenlijkt. Zo zijn er aan de Brouwersdam en de haven van Scharendijke trailerboothellingen ge maakt, voor het te water laten van visbolen. Op een aantal plaatsen zijn openbare toiletten gebouwd en de haven van Scharendijke heeft de be schikking over honderd ligplaatsen voor sportvisboten. In de toekomst zal het overkoepe lend orgaan van de hengelaars in Zuid-west Nederland, de „Delta Fe deratie", trachten om nog meer sportvisboot-havens te verwezenlij ken. Een trailerboothelling waarvan druk gebruik wordt gemaakt. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1