BEA WINT HET PLEIT VIJFTIG JAAR GELEDEN WERD BEGIN GEMAAKT MET INPLANTEN EERSTE DENNEBOMEN IN DOMEINGEBIED ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag: 20 september 1973 Nr. 21355 In het Foxdal staan de oudste Corsicaners WESTERSCHOUWEN. - Schouweii-Diiivelaiul slaat dit najaar in liet teken van een wel heel bijzonder „regio"-jubileum: dezer dagen is het namelijk vijftig jaar geleden dat een begin werd gemaakt met het in planten van de eerste deunebomen in het een halve eeuw geleden nog vrijwel „woest en ledige" zand- en duinengebied van Westerscliouwen. Die eerste aanzet in de jaren twintig tot dertig, is gedurende de afge lopen vijftig jaar uitgegroeid tot een uniek (gemeen- schaps)-bezit. Immers, Schouwen's indrukwekkende Domaniale Bossen zijn hij vele duizenden in het gehele land hekend en geliefd geworden als een uniek recreatie- en natuurgebied. Het is overigens na de - onbetwistbaar „groeizame" - afgelopen halve eeuw helemaal niet zo moeilijk als het misschien wel lykt om in het drie honderd-vijftig hektare grote bosgebied - van de 1200 ha die „Domeinen" in de Schouwse Westhoek beheert, is een vierde met dennen beplant - de den nen te vinden die in de eerste jaren van hard pionierswerk met „de schop" de eerste aanzet vormden voor het in de loop der jaren, dankzij een zorgvuldige bosbouwkundige verpleging, tot een prachtige totaliteit uitgegroeid bos gebied. Vanaf de hoofdingang bij het bekende punt aan het eind van de Hogeweg is het niet ver wandelen om de eerste en nu tot reuze-Corsicaanse dennen „verheven" exeniplaren in volle wasdom te ontmoeten. De weg er naar toe levert uiter aard helemaal geen problemen op wanneer men het treft om in gezel schap van de dagelijkse beheerder van het domeingebied. de heer N. H. Lysen, dit prachtige (voet)tochtje te mogen maken. Een tochtje naar het Foxdal. Daar staan immers die „oud jes": vanuit de prachtig gelegen laagte torenen de tot 22 meter hoog te uitgegroeide machtige stammen van de 50-jarige „Corsicanen" in volle levenskracht omhoog. Overi gens: in Engeland staan Corsicaan- se dennen van wel 42 meter, maar die zijn dan ook 130 jaar oud. En daaruit mag wel worden opgemaakt dat bosbouw een vak is waarvan de resultaten pas op lange tot zeer lan ge termijn te zien zijn Een ravot- en speelhoek voor de kinderen van de vele campings in de omgeving aangebracht als recreatie- mogelijkheid een eindje buiten het eigenlijke bosgebied. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) De eerste - in feite landbouwkun dige - problemen die uiteindelijk tot de aanleg van de dominiale bossen hebben geleid kunnen eigenlijk al worden gedateerd rond de jaren 1900 Toen hadden de landbouwgrondenin Westersc-houwen enorm te lijden van wind, konijnen en vooral ook van verstuivingen. In de jaren 1910-1920 trokken van 't Schouwse land dan ook (landbouw)deputaties naar „Den Haag" en dat bleef niet zonder re- sulbaat want „Financiën" beloofde er wat aan te zullen gaan doen. Vanaf 1920 werd ook inderdaad „gekeken" wat er het beste gedaan kon worden om de Schouwse zand. en water vlakten „vast" te houden. Want de storm kon er spoken en snijden en het gegeselde zand werd in korte tijd verplaatst.. Basis gelegd In 1923 werden de eerste dennen geplant en werd de basis gelegd voor een toen nog prille denne-aanplant. Vandaag, vijftig jaar later, zijn de duinen grotendeels vastgelegd, de terreinen bebost en de bomen ge groeid. In de dominiale bossen kan door liefhebbers van echte natuur volop Op trektocht door de bossen van Westerschouwen Vooral in het voor- en najaar als het te winderig is aan het strand kunnen vakantie gangers in de Domeinen alle kanten op. genoten worden zoals bijvoorbeeld in de terreinen die worden aangeduid als 't „natuurreservaat", een route tussen vuurtoren en uitzichttoren ruim 2 uur lopen door een enorm af wisselend gebied met diepe dalen en (hoge duintoppen. Dit gebied ds open gesteld na het broedseizoen, vanaf half juni tot begin van de jachttijd, (1 oktober). De laatste jaren zijn de- ze terreinen ook in herfst- en kerst- va kan tie tijd toegankelijk. Vogelken ners kunnen op deze route wel aan hun -trekken komen: veel waarge nomen vogels zijn de zilvermeeuw, de Britse kleine mantelmeeuw en stormmeeuw. Verder broeden er on der andere de fitus, de nagtegaal, de 'holenduif, de tapuit en de over- zwaluw. Overigens werd gedurende meer dan vijf-en-twintig jaar iedereen uit het bosgebied geweerd. Publiek werd niet toegelaten en dat was begrijpe lijk: de vastleggingen waren pas in geplant met bosjes helm en poten riet; de zandwegen waren moeizaam per kruiwagen opgebouwd, de jonge dennetjes, gevangen in gloednieuw rasterwerk, voorzien van een hekje dat dicht moest vanwege de vele ko nijnen, waren toen uiterst kwets baar. Maar in de vijftiger jaren werden de ,tot dan toe gesloten duinen op ruime schaal „gesocialiseerd". Dat gebeurde door middel van jaarkaar ten op naam later geldig voor het hele bosgebied en op vele adressen verkrijgbaar. De kosten waren zes tig cent één dubbeltje ging naar het natuurfonds. Nu zijn de bossen al weer jaren vrij voor ieder en de „spelregels" zijn op de toegangsbor den vermeld. Het myg gezegd dat de meeste bezoekers zich er aan hou den: moedwillig vernielingen komen niet vaak voor. Bovendien; er wordt regelmatig door geüniformeerd do- mempersoneel' gesurveilleerd en daar gaat een niet te onderschatten preventieve werking van uit. Zelfs bij druk bezoek heeft men de situ atie in de bossen in de hand, al gaat het opvangen van de vele honderden - soms duizenden vakantiegangers uteraard niet helemaal zonder pro blemen. „Kleurwandelingen" - Uit de praktijk: men is soms bang te verdwalen, voelt zich wa,t gevan gen tussen al die stammen en raakt DOOR 54 HENK VAN HEESWUK Bea keek hem enige tijd in het ge zicht aan. „Hehl u voldoende ver trouwen in mij, meneer Sangelaar, om me die verantwoording op te dragen? Of is het een kwestie van „bij gebrek aan beter"? Sangelaar schudde zijn hoofd. „Juffrouw van Laar, van uw prima kwaliteiten en capaciteiten als leer kracht ben ik nog nooit zo over tuigd geweest als op dit ogenblik. Ik had u op de dag van Hoogeboom's ziekte al moeten vragen de verant woording op u te nemen. U bezit meer capaciteiten dan tien Van Schagen's. Al kom ik niet zo vaak in het dorp, daarom hoor ik genoeg. Voor wat u gepresteerd hebt in de klassen 3 en 4, vooral dit jaar be rucht, heb ik de grootste bewonde ring. En niet alleen ik. alle andere bestuursleden. U ziet: het is dus niet „bij gebrek aan beter", zoals u dat uitdrukte". Bea knikte hem dankbaar toe. „Dank u wel, meneer Sangelaar. Ik zal me graag met die taak belasten. Zolang als hel noodzakelijk is." „U hebt toch hoofdacte. niet?,, Ze knikte. „Wel, den is het volgens de voor schriften ook formeel in orde. U be zit de tev oegdheid om in deze ge vallen als waarnemend hoofd op te treden. U krijgt natuurlijk ock het u toekomende salaris. Daar zal ik voor zorgen." „Dank u, meneer Sangelaar." Hij stond op en keek haar nog eens aan. Toen brak er even een lach op zijn gezicht door. „Juffrouw van Lear, ik ben niet altijd een gentle man geweest. Hebt u e n beetje ge duld met een eigenwijze boer.." Ze drukte zijn hand. die hij uitge stoken had en knikte hem vriende lijk toe. „Kon onderwijzer en een on. derwij zeros leert wol gcdi.-l<J oefen- nen, meneer Sangelaar. Ik ben blij, dat we niet meer als kemphanen te genover elkaar staan." 24 Het doorlichten van de schoolkin deren veroorzaakte een on rustellen- de consternatie in het dorp. Hoe het uitgelekt was die maandagmorgen, was Bea een raadsel, maar toen om ongeveer half tien de beide auto's met de apparatuur en verpleegsters arriveerden, kwamen enkele minu ten later de eerste nieuwsgierige dorpelingen al het schoolplein oplo pen. Eea voor zag moeilijkheden en stuurde mcteen een jongen uit de hoogste klas naar de politie, met hel verzoek te komen assisteren. Deze was er binnen het kwartier en stuur de de mensen op gemoedelijke toon ven het terrein van de school af Daarna sloot hij het hek en postte zich cr demonstratief voor. Maar dit had een averechtse uitwerking, want cr kwamen moeders, die hun kinderen opeisten. Tot grete op luchting van Bea arriveerde Sange laar in zijn auto. Toen hij de school was binnengekomen, vertelde Bea van dc moeilijkheden buiten en San gelaar begaf zich naar de ouders om hen gerust te stellen. Eir-ren drie dagen wisten Sange laar en Bea de resultaten. Er waren veertien kinderen aangetast, die ter. stond moesten liggen Daarbij waren twee kirderen uit hel gezin Van Schrgcn. Bea bleek g lukkig gezond en iuffrouw de Munk ook. Aan het einde van die weck kwam er een plaatsje leeg in een sanatorium en cp een morgen reed Piet van Scha- g n. uitgeleide gedaan door een snik kende vrouw en een snotterende schare kinderen. Burgenteestor Tesselaar, die ook op de hoogte was gesteld van de si tuatie op de school, nam zijn maat regelen. De school werd drie dagen gesloten en moest geheel ontsmet worden. Bea maakte van de gelegen heid gebruik en wees Sangelaar op de verouderde leermiddelen. Sange laar luisterde begrijpend en was tot Bea's verwondering tot vele conces sies bereid. „Bestel maar, wat u no dig hebt en verbrand voor mijn part ane oude boekjes. De rekeningen z.il ik voorlopig wel betalen. Dat geld krijg ik wel leng." De gehele bevolking van Elshovcn werd daarna opgeroepen voor door lichting. Maar ondanks de dringende oproep van burgemeester Tessclaar bleven nog velen weg. Deels uit principiële overwegingen, maar ook uit laksheid of onverschilligheid. Ook onder de volwassenen werden bacillendragers gevonden. Toen de school weer cp gang werd gebracht, nadat ze geheel ontsmet en schoongemaakt was, keek Bea te vreden naar de vele nieuwe leermid delen. Het is dan toch neg ergens goed voergeweest. dacht ze in stilte. Ze verdeelde haar aandacht over de vier hcogs'.c klassen en juffrouw de Munk had weinig moeite in bel eer ste lokaal. Tijdens de drie dagen, d; t de schoei gesloten was. had Bea v; n de gelegenheid geprofiteerd en hoewel haar huisje nog bij lange na n et klaar was. had ze haar inboe del uit Amsterdam laten komen en zich voorlopig in een der kamers, die nagenoeg klaar was, geïnstal leerd. Met stille trom vertrok ze uit d n huize Van Schagen. En zelfs Sangelaar zei, dat ze cr heel ver standig aan gedaan had Onder de gt geven omstandigheden. Al was h<t maar in het belang van de kin- d;ren. (wordt vervolgd» soms ieder richtingsgevoel kwijt.. Zijn de wandelaars moe dan wordt er gezocht naar enig comfort en dat betekende de komst van een aantal banken - met doeltreffende papier manden - en daarna van de schuil hutten. Het betekende ook de uit zichttorens en kleurwandelingen eenvoudige plattegrondjes kwamen er, waarop deze kleurroutc's zijn in getekend. Er zijn thans 4 kleurwan delingen: rood, wit, geel en blauw die alle te doen zijn binnen de één, twee en drie-en-een-half uur. Alle wan delingen zijn bijzonder intrek. Een groot deel van het bos werd ontsloten met de aanleg van het te gelpad waarvan de totale lengte 4 km bedraagt. Het zyn er duizenden die via deze paden de bossen intrek ken met de mogelijkheid om op di verse manieren op het strand te ko men. Sommige routes kruisen oude loof- houtaanplant. De oudste dateert van 1926: 'het zijn abelen, met robuuste speehtgaten diep in de stam. Hier groeien ook lamme kastanjes, es doorns en acacia's Eén van de mcoiste valleien bin nen het bos is ongetwijfeld het „Hoekeputje". Een veertig tot vijftig jaar geleden was di:t gebied de schei ding tussen de hoogvlakte die van het strand kwam afzetten en de laag vlakte die landinwaarts maanden lang overging in water. Het „Hoeke putje" was in de jaren dertig een immens dal met water, riet en orchi deeën. Er schijnen zelfs nog kieken dieven te hebben gebroed. Maar ook nu nog is het „Heekeputje" de moei te waard door de vegetatie, deels Vo,n nature, en deels door domeinen ingebracht, waardoor er voor de vo gels altijd wel iets te beleven valt.. Kenmerkend is hier vooral de spon tane groei van de trilpopulier, in Brabant - om hun beweeglijkheid - vrouwertongen genoemd. Het is een oersterke peppel, een van de vroegste bloeiers - eind februari al - en een van de hardste groeiers. Verder in dit rijke natuurgebied: 60 tct 70-ja- rige meidoorns, twee tot drie meter hcge duindoorns, vlieren kruipwil gen, ligusters en duinrozen. Konijnen, wind en publiek Bij de uitvoering en het beheer van de bebossing heeft domeinen voortdurend te maken gehad met drie faktoren: konijnen, wind en pu. bliek. Toch is het velen niet erg dui delijk waarom het bosgebied geheel binnen een raster is gezet. Een raster van fijn gaasdraad, van één meter boven de grond1 en twintig cm. inge graven. Deze afrastering is in de eerste plaats bedoeld tegen de konynen en was dus reeds by de aanleg een noodzakelijkheid. Mocht het aantal konijnen nog te zeer toenemen dan is het mogelijk binnen de omheining de nodige maatregelen te nemen om de dieren te decimeren. De praktijk heeft immers geleerd dat een kom- binatie van bosbouw en konijnen op een teleurstelling uitloopt. Vanaf 1935 is men dan ook bezig geweest deze alleseters kort te hou den. In de oorlog echter, toen het onderhoudswerk werd beknot, kre gen de konijnen weer vrij spel. De omheining 'heeft bovendien nog een psychologische betekenis omdat de toegangshekken - nu het hele bosge bied toegankelijk is - als een soort edukatieve rem fungeren. Door de simpele handeling „hekje open-hek je dicht" - zo is gebleken - houden velen zich toch aan de spelregels. De oudste Corsicaanse dennen groeiden de afgelopen vijftig jaar tot een hoogte van 22 meter. Deze reuze-exemplaren slaan in een bijzonder fraaie omgeving: het Foxdal niet ver van de hoofdingang aan het eind van de Ho geweg. Uitkijktoren De meest bekende „blikvanger" van de domeinbossen is ongetwijfeld de uitkijktoren': een kombinatie van nut en ontspanning en een enorme trekpleister. Het uitzicht van de 45 meter hoge toren is dan ook zeer de mceite waard. Velen weten overi gens niet dat het vertikale zichtbare gedeelte van de toren een enorme standpijp is, gevuld met water bo ven twee grote bassins die afgedekt met zand en gedeeltelijk beplant voor buitenstaandei-s dan ook moei lijk meer als zodanig te herkennen, is. Boven op de betonnen rotonde van de uitzichttoren is een. telefoon- cabine aangebracht en op brandbare dagen wordt deze cabine bemand. Het bouwwerk, opgetrokken door en in eigendom van de NV Waterlei- dingirij Midden Zeeland, is de be langrijkste schakel in dienst van de bosbrandweerorganisaiie. Wat het brandgevaar betreft: tot nu toe zijn bos en duinen er won derlijk goed af gekomen, Kleine 'brandjes die elk jaar weer rond het bos opduiken konden altijd tijdig worden onderdrukt. Ook op andere manieren wordt het bos oplettend in de gaten gehouden want al hebben de dennen zich tot nu toe vrij goed gehandhaafd: exoten - nog wel in monocultures aangelegd - blijven aantrekkelijke objekten voor insek- ten en zwammen. Iedere zieke den moet dan ook bij tijds onderkend worden, verwijderd en verbrand. Vooral de westzijde loopt voortdurend gevaar door de wind te worden verzwakt en door in sekten en zwammen te worden aangetast. Daarom werd een eenvou dig en praktisch systeem uitgedacht om met het personeel binnen twee weken de gehele bebossing op zieke bomen te kunnen kontroleren. Over de vastleggings- en bebos- singswerken van de Domaniale dui nen van Schouwen zou een boek werk samen te stellen zyn. Uiteraard kunnen in een kranteartikel slechts enige van de meest bekende aspek- ten van dit gebied worden belicht: enige kanttekeningen by het unieke jubileum van een in dit geval uiterst boeiende leefgemeenschap, Want zender meer staat vast: de bossen vormen geen verzameling bomen zonder meer; er js hier immers spra ke van een uiterst boeiend samen spel van vele faktoren: van klimaat van wind, van bodem en insekten. Een geheel waarop Schouwen-Dui- veland dus niet zonder reden bijzon der trots is. By het „volgroeien" van deze halve eeuw wordt overigens nog een mylpaal bereikt, want per 1 no vember aanstaande zal het beheer van de bossen - na vijftig jaar Do meinen - overgaan naar Staatsbos beheer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9