mms''** SRV v - Hebt u een vermeen vooreen kindje? BLIK DOOR HET WERELD Feisal, de olie, Israël en het westen 1[ tor-SniKKH Gratis kopstuk bij 3 flessen 150 SRV punten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOpE Donderdag 20 September 1973 Nr. 21355 Advertentie W Iemand heeft eens uitgerekend dat eën kindje een vermogen kost. Tot het eind van de studie betalen de ouders soms zo'n slordige honderd duizend gulden. Maar ais je dat hummeltje in dé wieg ziet liggen, ga je je daar geen zorgen om maken. Je hebt gelukkig de drukte en de spanningen van de geboorte achter de rug. En die probleempjes van schone luiers en hongerige huilbuien en Slapeloze-nachten 2ijn op dit moment vèêl belangrijker. Je wëet best dat je met een kindje heel wat extra geldzaken te regelen krijgt, maar daar heb jé al voor gezorgd. Bij de Amro Bank. Daar heb je een'spaarboekje voor de kléine geopend. Daar heb je uit en te.na advies ingewonnen over verzekeringen (studiekosten bijv.) die aan de nieuwe situatie zijn aangepast. En daar zullen ze je niet zomaar met eerrkluitje in het riet stürén als je wat extra geld nodig hebt: een lening helpt op een verantwoorde manier. Straks komen de rekeningen: van de box, van de kinderstoel, van een wasautomaat misschienDie kun je trouwens ook makkelijk betalen via je Amro Privérekening. Kun je ook beschikken over die handige betaal cheques. Wees maar blij met zo'n wolk van een kind. - ,i En maak 't uzelf niet moeilijk met geldzaken. Die verzorgt de Amro Bank voor u. De Arabische dreiging om de olie kraan te sluiten wordt serieus geno men - getuige -president Nixons rede waarin hij aankondigde dat de VS in ijltempo zullen zorgen niet afhan kelijk te zijn van de olie uit het Na bije Oosten. Als hem dit lukt, waar voor wel mogelijkheden z\jn - dan maakt dit de Arabische dreiging ook iets minder ten opzichte van Europa en Japan, de twee voor naamste klanten van het Nabije Oosten. Niettemin zal de kans op zware pressie via de oliekraan wel degelijk serieus genomen moeten worden, meer dan de vorige keren. Het is niet voor het eerst dat in het Nabije Oosten stemmen opgaan om de westerse afhankelijkheid van de Arabische olierijkdom te gebrui ken om vooral de VS, desnoods ook indirekt via Europa, te dwingen Is raël zo niet in de steek te laten dan Advertentie Xei Wl He4eileJs«X>«lU „fsni Q3of 0,5liter en bi j elke krat toch onder druk te zetten. Het was niet het eerste wapen waaraan men toen dacht, maar zó ongeveer het enige wat men overhad na enige rampzalige veldtochten tegen de Is- raëlVs. Dè toepassing ervan was ech ter niet goed mogelijk omdat - zoals Nasser eens bedroefd zei - de Ara bische landen de olie niet kunnen opdrinken: ze hadden toen het geld hard nodig dat ze ermee verdienden. Bovendien was het niet al te doel treffend, die chantage, omdat er ont snappingsmogelijkheden waren. Per- zië, Venezuela konden leveren en met wat zuinigheid kwam het wes ten beter door de boycot dan de be drijvers zelf. Zo ligt het nu niet meer. In de tus sentijd is het olieverbruik in de wes terse wereld, aanzienlijk gestegen. De VS, die eertijds nog wel wat konden exporteren in noodgevallen, zijn nu zelf op import aangewezen. Bij de huidige produktiekapaciteit kan het uitvallen van grote leveranciers niet meer gekompenseerd worden. Nieuwe spil Dc grote drijfveer achter de drei ging de oliekraan te sluiten, is de Li bische president Kadhaffi, al een he le t\jd. Daarbij hoefde niemand erg opgewonden te raken, want er was eenvoudig niet genoeg eenheid om zo'n boycot effektief te maken. Met name zou Saoedi-Arabië, dat Ka dhaffi haat en omgekeerd, zeker niet voor het Libische karretje te span nen zijn. Dit is nog niet zo, maar een ander zaak is dat de Saoedische vorst Feisal intussen de hetn toekomende funktie van spil waarom de olie kwesties draaien aktiever is gaan vervullen. De heerser over veruit de grootste oliereserves ter wereld is als orthodox Moslim gekant tegen Israël, al was het maar omdat dit land Jeruzalem beheerst dat ook voor dc Islam een heilige plaats is - Feisal is uit hoofde van zijn koning schap hoeder van de voornaamste Mohammedaanse heilige plaatsen zoals Mekka en Medina. Daar komt bij dat de konsêrbatie- ve vorst zich door de republieken volgens een eigen socialisme be dreigd ging voelen, vooral de even tuele fusie tussen Libye en Egypte lokte hem niet aan omdat dit inder daad een machtsblok van belang zou kunnen vormen. Zijn olierijkdom heeft hem de mogelijkheid gegeven toenadering té zoeken met Egypte, waar president Sadat niet onwillig was: deze heeft niet zo'n zin al te zéér onder de plak der Libiërs té ko men eh kon steun van Feisal daarom best gebruiken. Geen produktiestQging Feisal heeft de idee van de olie boycot trouwens Voor de andere lan den nog eens gepreciseerd: daar komt alleen wat van als ik meedoe en dat houdt in dat de anderen moe ten letten op wat ik wens. Zijn be trekkelijke neutraliteit inzake de ge schillen met Israël zouden hem in veler ogen ongeschikt maken voor een leiderschap in de Arabische we reld. Feisal ging zich in deze dus iets krasser uitlaten dan hij gewend was. Wat hij vooral kon doen door de Amerikanen er op te wijzen dat het hem als Arabier hoe langer hoe moeilijker viel hen van olie te voor zien als ze zo door bléven gaan Is raël door dik en dun te steunen - vriendschap of geen vriendschap: Feisal weet dat Nixon niet 'zonder meer Israël kan laten vallen en hij eist het ook niet; wel dringt hij aan op krachtiger pressie. Feisai heeft trouwens nog een ar gument. Ook al steunt hij Egypte ro yaal, hij heeft meer dollars dan hij nodig heeft. En dollars zijn zeker de laatste tijd niet zo'n goed bezit om te bewaren. Dan kan hij beter de olie in de grond laten - die wordt ze ker niet minder waard, in tégendeel. Dus zegt Feisal: „Als ik meer pro duceer dan nodig .om mijn ekomomie gaande te houden, berokken ik me zelf nadeel - waarom zou ik dit doen als u er niets tegenover stelt?" Een redenering die ekonomisch inder daad moeilijk te weerleggen is. Aan gezien Feisal bepaald niet bekend staat als een bluffer, moet men er dus hoe dan ook rekening mee hou den dat hij de uitbreiding van de produktiekapaciteit in Saoedi-Ara bië niet snel zal laten stijgen. Voor de Westerse wereld, die niet ten on rechte van een energiekrisis spreekt, geen opwekkende geluiden. Flitsen uit het buitenland DACCA. Bij een treinbotsing te Serajgonj in het noorden van Bangla Desj zijn vermoedelijk meer dan 100 mensen om het leven gekomen. BOEDAPEST. De Hongaarse vice- premièr Peter Valyi is overledén aan de verwondingen die hij 15 septem ber opliep bij een ongeluk in de gie terij van de Lenin-staalfabriek te Misckolc, zo meldt het persbureau MTI. BRUSSEL. De kustmijnenvegers „Giethoorn", „Beemster", „Brielle" en „Drunen" van de Nederlandse Marine brengen op dit moment (tot 12 oktober) een bezoek aan de haven van Oostende. De schepen hebben een gezamenlijke bemanning van 150 officieren, onderofficieren en matrozen. KOPENHAGEN. In de Deense stad Frederikshaven (Noord-Jutland) zijn twee Portugese officieren van het fregat „Alm. Magahaes Correra" ge deserteerd en naar Zweden gereisd, waar zij politiek asiel hebben ge vraagd. Dit is dinsdag bekend ge worden. AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië heeft algemene amnestie verleend aan degenen die tot gevan genisstraf zijn veroordeeld op grond van „de gebeurtenissen van september 1970", zo is officieel in Amman bekendgemaakt. BUENOS AIRES. De universitaire federaties van Buenos Aires en van La Plata hebben besloten tot de vor ming van internationale brigades onder de naam „Salvador Allende", de bij een militaire staatsgreep om gekomen president van Chili. SALISBURY. Rhodesische guerril lastrijders hebben vorige week woensdag opnieuw 60 kinderen tus- seh 11 en 17 jaar ontvoerd uit een dorp in het noord-oosten van het land, zo heeft de Rhodesische mili taire veiligheidsdienst pas maandag bekendgemaakt. WENEN. Hongaarse legereenheden zijn samen met Russische troepen in Hongarije manoeuvres begonnen die tot zaterdag zullen duren. De Sow- jet-eenheden behoren tot de Russi sche zuidelijke legergroep die sinds de anti-russische opstand in 1956 in Hongarije zijn gelegerd. ISTANBUL. Bij een opstand in een Turkse gevangenis in Urfa bij de Syrische grens is een bewaker om het leven gekomen, terwijl twee van zijn collega's werden gewond. De ge vangenen kwamen in opstand uit protest tegen het optreden van de bewakers. De rust keerde terug na dat de plaatselijke gouverneur had toegezegd een onderzoek te zullen instellen. Wat biedt de BEELDBUIS? Vrijdag 21 september NED. I: Voor de jeugd o>n zeven uur een avontuur van de Wombels. Ondanks kritiek van de kijkers op het vele geweld in de serie Arthur, wordt deze serie door de TROS ge handhaafd. Om half acht gaat de nieuwe kwis Een gulden de man in première, met Theo Koomen als pre sentator. Het gezelschapsspel Zeven sprong keert vanavond na afwezig heid in de zomermaanden weer te rug op de buis. Tussen de spelletjes door treden artiesten op, zoals Cindy en Bert, de Cats, en het Engelse duo Peters and Lee. De laatste vijftig mi nuten gaan naar de familie Strauss. Het t.v.-publiek kan zien hoe de jon ge Johann net als zijn vader het idool wordt van het Weense publiek. Dit succes wordt overschaduwd door de revolutie die in het land uitbreekt en korte tijd later is een van de com posities van zijn muzikale broer het strijdlied van de rebellen geworden. Strauss sr., die zich niet meer zo vei lig voelt in Wenen, vertrekt naar Engeland, waar hij in ballingschap gaat leven. NED. II: Vanavond om zeven uur gaat de eerste aflevering van de se rie De schone heks de lucht in. Heks Samantha heeft een „normale" echt genoot, een kind en een kleine op komst. Derhalve is een hulp in de huishouding een vereiste. De moeder van Samantha, ook een heks zal daar wel even voor zorgen, met als ge volg dot ook de hulp in de huishou ding magische eigenschappen blijkt te bezitten. Arme heer des huizes! Voor acht uur presenteert Herman Emmink het spelletje Wie van de drie? Na het journaal volgt het voorlaatste deel van Tijl Uilenspie gel, die ditmaal met Lamme Goed zak op speurtocht is naar de „zeven". Na zich eerst te hebben aangesloten bij de Watergeuzen onder Willem van Oranje treden ze later in dienst bij een vraatzuchtige proost hetgeen tot rampzalige gevolgen leidt. Onder de titel Een leven in beeld brengt presentatrice Sojan Barend een be kende Nederlander in beeld. Door middel van films, foto's en gesprek ken wordt in dit programma telkens het levensverhaal van een bekende persoonlijkheid belicht. Wie dat voor vanavond wordt blijft angstvallig geheim want het slachtoffer mag tot voor een paar uur voor de uitzen ding niets weten. Om kwart voor elf de NOS met een vijfde aflevering van Kunst in de knoei. Vanavond wordt teruggeblikt op het openlijk protest, uit kunstenaarskringen in juni 1969, tegen het cultuurbeleid van de overheid. VRIJDAG 21 SEPTEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Kiri de Clown; 18.45 Journaal; 19.05 De Wombels 2; 19.10 Arthur; 19.30 'n Gulden de man; 20.00 Journaal; 20.21 Zevensprong; 22.00 De familie Strauss; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.45 Kiri de Clown; 18.55 Journaal; 19.05 De schone heks; 19.30 Wie van de drie; 20.00 Journaal; 20.21 Uilenspiegel; 21.40 Een leven in beeld; 22.45 Uit de kunst, kunst in de knoei; 23.15 Journaal. Met ingang van maandag 24 september a.s. wordt aangesteld tot streekverslaggever voor dc gemeente Westerschouwen. met uit zondering van Renesse. dc heer: J. DE WIT ïlooffcnboomlaan 12 - RENESSE Telefoon (01116) 1270 Wij verzoeken alle sekretarissen, partikulieren. bestuurders e.d. in voorkomende gevallen zich met hem in verbinding te stellen en hem alle konvokaties toe te sturen. REDAKTIE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7