ERIC DE NOORMAN 1 oktober Krenten uit rijstebrijberg begrotingen 617de Staatsloterij Afvloei bij Kwatta BEZORGERS DEN HAAG. Minister Duisenberg van financiën presenteerde op Prinsjesdag de Miljoenennota voor 1974 in de Tweede Kamer. DEN HAAG. Aan de plannen voor een centrale personeelsadministratie, wordt nog steeds gewerkt, aldus mi nister De Gaay Fortman in de be grotingsstukken. Een desbetreffend wetsontwerp kan wellicht in'de eer ste helft van het volgend jaar bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het voorstel tot verhoging van de heffing op het eigen woningbezit omvat een stijging van de huurwaar debedragen en een differentiatie van de hoogste huurwaardeklassen. Voor goedkope wpningen - waarde niet meer dan f 30.000,is op grond van sociale overwegingen een uitzonde ring gemaakt. Het kabinet wil op korte termijn een beslissing nemen over de hulp verlening in vredestijd. Daarmee gaat gepaard een heroriëntatie van de rampenbestrijdingstaak van de Be scherming Bevolking. Aldus heeft minister De Gaay Fortman meege deeld in de begrotingsstukken. Gemeenten, waarvoor de finan ciële problemen - als gevolg van het uitblijven van bepaalde verfijningen van de uitkeringen uit het gemeente fonds - het meest nijpend zijn, zul len in de eerste plaats profiteren van de beperkte mogelijkheden tot ver ruiming van de uitkeringen. Aldus heeft minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken meegedeeld in de begrotingsstukken. Verschillende oplossingen voor de gewestvorming. Die mogelijkheid wordt geschapen bij een nieuw wets ontwerp ovèr de gewesten. Het. reeds bij de Tweëde Kamer ingediende ontwerp voor een ge- westwet wordt ingetrokken. Daar voor in de plaats komt, vermoedelijk in de eerste maanden van volgend jaar, een wetsontwerp met eên ruim wettelijk kader.. Een aantal hoofdpunten van een herziening van de grondwet zal bin nen niet te lange tijd in de Staten- Generaal aan de orde gesteld wor den. Op het departement van bin nenlandse zaken wordt momentcel een beleidsnota voorbereid. Stilstaande auto's moeten onder de werking van de motorrijtuigenbelas ting gebracht worden. Aldus heeft minister Duisenberg van financiën meegedeeld, in de begrotingsstukken KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar streekgemeente Midsland-Hoorn (Tersch.): F. A. Wiersma, kand. te Middenmeer, die bedankte voor Ee-Oostrum en Jous- wier; naar Krimpen aan de IJssel b.g.w.i.w.: P. Kolijn te Kootwijk. Bedankt voor Wieringermeer: J. v. de Schee te Zierikzee. Beroepbaarstelling: ds. W. J. van der Waal, v.h. pred. dir. v.h. Vor mingscentrum De Oorsprong, Von dellaan 21 te Baarn. Geref. Kerken Beroepen te Bodegraven: A. IJke- ma te Almelo. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Winschoten: J. de Wolf, kand. te Serooskerke, die bedankte voor Avereest-Dedems- vaart, voor Gecs, voor Surhuister- veen-Opende. Bedankt voor Schildwolde: T. Dekker te Capelle aan de IJssel. Beroepbaar: De classis Groningen heeft praep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer G. H. Gunnink, Herm. CoIIeniusstraat 50 te Groningen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor De Wilp-Siegers- woude: P. van Zonneveld te Leer dam. Beroepen te Doesburg: P. N. Rib- bers te Den Haag-West. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht: J. C. Westst.rate te Meliskerke; voor Benthuizen: A. Hofman te Scheve- ningen. Aangenomen naar Terneuzen: J. C. van Ravenswaay te Arnhem, ganist van de Gasthuiskerk te Zie rikzee. Ook ds. Jac. van den Berg heeft op deze avond een werkzaam aandeel. Het nieuwe Liedboek voor de Ker ken zal in de Hervormde kerk te Het voornemenbestaat hiervoor zo spoedig mogelijk een wetswijziging voor te stellen. De programmering van de wo ningbouw in 1974 is gericht op het in aanbouw nemen van 135.000 tot 140.000 woningen, aldus minister Gruijters van volkshuisvesting in de begrotingsstukken. In de vorige be groting was uitgegaan van het be ginnen in 1973 met 133.750 tot 134.550 woningen. Volgend jaar wordt begonnen met een groots opgezet woningbehoefte- onderzoek. Dit zal vooral gericht zijn op de wensen ten aanzien van type, grootte, uitrusting, ligging en prijs van de woning. Ter bevordering van de doorstro ming en daarmee van een meer be vredigende woonruimteverdeling wordt onderzocht of bijzondere maatregelen nodig zijn. Het beleid, aldus minister Gruijters van volks huisvesting in de begrotingsstukken, zal meer dan thans het geval is ge richt zijn op de draagkracht van „de individuele huurder e'n woningzoe kende. Een van de hoofddoelstellingen van de ruimtelijke ordening blijft de handhaving van de centrale open ruimte. Bevorderd wordt daarom uitstraling naar kernen aan de bui tenzijde van de beide vleugels van de randstad. De verstedelijking van het platteland wordt beteugeld. De regering wil dat in de onder handelingen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering (M.B.F.R.) in Midden-Europa, die 30 oktober in Wenen begonnen, ook de tactische kernwapens worden be trokken. DEN IIAAG. Als het lukt de prijsstijging te beperken tot zes pro cent en de loonstijging tot ien pro cent, zal er iri 1974 ruimte voor reële positieverbetering van d.e actieve bevolking van anderhalf a twee pro cent zjjn. Dit zegt het centrral plan bureau in de dinsdag gepubliceerde macro-eccnomische verkenning voor 1.974. Bruinisse nog niet worden inge voerd. Of dit in de Gereformeerde kerk wel zal gebeuren is ons niet bekend. SPORT I. UI VEN SPORT P.V. „De Bruse Trekker" Uitslag van de laatste vlucht van het seizoen 1973, van St. Ghislain op 15 september. Afstand 137 km. Deelname 31 duiven. Los om 7.45 uur Aankomst le duif 10.06.56, laatste prijswinnende duif 10.26.31. A. S. de Koning 1, 4, 5, 7; Ph. Steketee 2, 3, 6, 8. Tilburgs bedrijf moet sluiten TILBURG, 19-9. Dc Tilburgse wolwasserij en schapenlederfabriek B. Pessers B.V. gaat begin volgend jaar sluiten. 124 van de 132 perso neelsleden worden ontslagen. Het bedrijf dat voornamelijk voor de kleding- en schoenindustrie werkt, heeft door stijging van de schapen- vachtprijzen op de wereldmarkt dit jaar tonnen verlies geleden. SCHEEPVAART Abida, 30-9 te Rotterdam. Acila, 23-9 Saigon verwacht. Acmaea. 18-9 Stockholm naar Nörr- koping Area, 20-9 te Noumea verwacht. Atys, 25-9 te Bukom verwacht. Calamarcs. 19-9 200 m. O. Bonaire Camitia, 19-9 Curacao naar Cardon. Diloma, 19-9 pass. Singapore. Dione, 19-9 Geelong. Vivipara, 18-9 te Mombasa. Vlieland, 26-9 te Seattle verwacht. Advertentie Derde klasse 19 september 1973 25,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 0 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 21 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 17 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 90*) 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 61 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 30*) 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 739 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 354 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 627 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 8242 5.000,— is gevallen op het nummer: 013279 5.000,— is gevallen op het nummer: 046752 5.000,— is gevallen op het nummer: 049541 5.000,— is gevallen op het nummer: 084022 5.000,— is gevallen op het nummer: 052972 De prijs van 10.000,— is gevallen op het nummer: 073441 De prijs van 25.000,— is gevallen op het nummer: 087473 De prijs van 50.000,— is gevallen op het nummer: 067901 De prijs van 100.000,— is gevallen op het nummer: 071961*) Een extra prijs van 250.000,- is gevallen in serie U op nummer: 044649 en een troostprijs van 4.000,— op nummer: 044649 van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000,— is gevallen in serie C op nummer: 069420*) en een troostprijs van 5.000,— op nummer 069420*) van elk van de andere series. Attentie: Op een met een gemerkt nummer is een van de lagere prijzen gevallen. Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Drijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Hel leken der Joins E Het is een prachtige voorjaarsochtend. Dc eerste zonnestralen spelen hun spel van licht vlakjes in het groen, begeleid door hot druk ke, onbezorgde gekwetter van honderd vogels. Niets verstoort deze sfeer van rust cn schoon heid. zelfs niet de eenzame ruiter, die in kalme stap de heirbaan naar het Noorden volgt. Het zonlicht doet zijn helm glanzen en verleent gloed aan de kleuren van zijn wa pep schild, waaraan men kan zien, dal de man behoort lol de krijgsknechten van Koning Eric. Af en toe snuift hij diep de klare ochtend lucht op en glim lachend volgt hij het sier lijke gedoe van twee eekhoorns, die bij zijn nadering in 'een boom vluchten en hem, om dc stam heen, nieuwsgierig nagluren. Soms neuriet hij zachtjes voor zich heen, doch zwijgt dan weer om geboeid tc luisteren naar het gezang van dc vogels. Haast heeft hij blijkbaar niet, want als hij een bemost plekje vindt, stijgt hij af en gespt 7.ijn zadel tas los. „Hier zal een hap eten nog beter sma ken", mompelt hij, terwijl hij zich neerzet en een stuk brood te voorschijn haalt, dal hij op zijn gemak begint tc verorberen. Ook hel paard vöjgt zijn voorbeeld en doet zich le goed aan het sappige gras en hel jon ge groen van de struiken. ..Gelijk hebt gc," zegt de krijger met een volle mond. De brutaalslcn van dc kwcltc- raars in de bomen strijken vlak bij hem neer in de hoop, dat er misschien een kruimeltje af valt. en goedig strooit de man een paar stuk jes op hot mos. Wanneer hij gegeten heeft, leunt hij behaaglijk achterover tegen de stam, uiterst tevreden met zichzelf en met het le ven. De zon is reeds behoorlijk warm. De krij ger is al vroeg op pad gegaan en thans maakt een bchagclijkc loomheid zich van hem mees- Ier. Langzaam zakken zijn ogen loc en even later is hij vast in slaap. Zo vast. flat hij niets hoort van het breken van takken, vlakbij hem. en niets merkt van de reusachtige beer, die snuivend zijn ruige kop door het gebla derte steekt. Voor 45 jaar ZIERIKZEE. Het bericht in de Middelburgse Courant als zoude het werpen van waterleidingbuizen in de sloot eene uiting zijn van verzet te gen verjjlichte aansluiting, is ten eenmale uit de lucht gegrepen. Inte gendeel, er komt meer en meer be langstelling bij velen die oorspron kelijk in deze eene twijfelende hou ding meenden te moeten innemen. ZIERIKZEE. (Adv.) Halt! Even kijken, niet voorbijgaan. Wat zie ik daar REUZEN Werkschoenen staan, en dan voor f 6,25 en 6',50 in prijs, geen wonder dat mijn broeder Gijs, zich niet liet brengen van de wijs, en datirom gaan heele families een voor een, met cleze REUZEN schoenen heen. Bij J. G. Rijwielhandel op den Hoek. ZONNEMAIRE. Overweldigend is het succes geweest dat hei bazar- comité te boeken heeft. De stand lijntrekspon maakte beste zaken. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door de heer Jac. v. S. met de Pathéphoon, ZIERIKZEE. (Adv.) De trustvor ming der grootproducenten is een gevaar voor de verbruikers. Hei middel daartegen is dat de verbrui kers door coöperaties de productie zelf ter hand nemen. Iedereen moet. doar aan meedoen. „De Dageraad''. ZIERIKZEE. Knip die wenk uit de krant, hei helpt U uit de brand.' Heeft U last van mieren? Sprenkel wat petroleum in hun gaatjes of hoo- pen als U ze vinden kunt. ZIERIKZEE. De Levers Zeep Mij te Vlaardingen setlt voor haar afne mers gratis een brochure ter be schikking, een beknopt systeem van boekhouden voor winkeliers. ZIERIKZEE. Nu men in onze ge meente op vele plaatsen buizen legt voor cle waterleiding, verzoeken wij beleeft indien bij het graven dingen voor cle dag komen welke licht kun nen verschaffen omtrent de geschie denis onzer stad, daarvan kennis te geven. DODELIJKE ONGELUKKEN BEEMSTER. In de gemeente Beemster is woensdagmorgen de 31- jarige Paul Holzmann uit Oudorp om het leven* gekomen toen hij met zijn auto op een boom botste bij een inhaalmanoeuvre. EINDHOVEN. Bij een verkeers ongeluk in Eindhoven zijn twee men sen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 26-jarige A. A. van den Eijnden uit de Brabantse gemeente Made en Drimmelen en de 42-jarige W. H. van Lunteren uit Eindhoven. Een van hen bestuurde een bestelbusje en de ander een ver huiswagen. NIJMEGEN. Op de Westkanaal dijk te Nijmegen is woensdagmorgen de 12-jarige Dominica Kloosterman uit Wijchen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje dat op weg was naar school werd gegrepen door een vrachtwagen. Vol gens de politie is de vrachtwagen, die vermoedelijk met te hoge snel heid heeft gereden, op het natte wegdek geslipt. NAALDWIJK. De 77-jarige G. Kuijvenhoven uit Naaldwijk is in een ziekenhuis te Den Haag overleden, nadat hij 's morgens in Honselers- dijk (gem. Naaldwijk) met zijn fiets was aangereden door een passerende personenwagen, toen hij de weg overstak. ST. OEDENRODE. De 26-jarige W. A. Schmeitz uit Son in Noord- Brabant is op de weg Son-St. Oeden- rode om het leven gekomen, toen hij met zijn personenwagen terechtkwam onder de oplegger van een vracht wagen. Zijn auto vloog in brand. Advertentie Zo'n superslank gesneden ruit- pantalon met breed uitlopende pijpen /r q en omslag O J Bijpassende shirts v.a. 32,90. Bijpassende pullover 24,90. HEREN- EN JONGENSKLEDING DEURLOO MOL 5-7 TELEFOON 2890 ZIERIKZEE FINANCIËN EN ECONOMIE BREDA, 19-9. Bij Kwatta zal het personeelsbestand binnen enkele maanden worden teruggebracht van 308 tot 91. Dit is dinsdagmorgen meegedeeld aan de ondernemings raad en het personeel. Maandag avond zijn de vakbonden ingelicht. Als redenen voor de sterke perso neelsinkrimping geeft de direktie op: een sterke stijging van de prijs van de grondstoffen waarbij de prijs van cacaobonen in korte tijd met 300 tot 400 procent is gestegen, de herwaar dering van een aantal valuta waar door een voor de helft exporterend bedrijf als Kwatta ernstig benadeeld werd, de gebrekkige organisatie in het Bredase bedrijf met een verou derd machinepark en relatief te hoge personeelskosten. KERKNIEUWS Vergadering hervormde klassis te Zierikzee ZIERIKZEE, 19-9. Op woensdag 3 oktober wordt in het hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee dc najaars klassikale vergadering ge houden van de klassis Zierikzee der Nederlandse Hervormde Kerk. Op deze vergadering zal wika D. E. Hicnsch, een inleiding houden over bet geschrift: „Kleur bekennen in de Delta", waarna het dc bedoeling is, enkele lessen uit het stuk onderling te bespreken cn de bijbelse achter gronden tc belichten, die aan het handelen van de kerk in deze ten grondslag liggen. De vergadering is mede belang rijk om dot enkele belangrijke ver kiezingen en benoemingen moeten worden gedaan. De klassikale ver gadering van Zierikzee moet de vol gende jaren een ouderling naar do s.vnode afvaardigen. Ds. Jac. van den Berg uit Scha- rendijke heeft bedankt als voorzit ter van de Commissie voor het Cor- mingswerk. Ds. G. Wassenaar heeft om gezondheidsredenen bedankt als provinciaal visitator. Verder moet er wegens het ver trek van ds. P. Post een voorzitter worden benoemd van de zending - commissie. Ds. H. Harkema uil St. Philipsiand is bereid r'eze vrijko mende funktic te aanvaarden. Advertentie ZlERIKZEEStTIE NIEUWSBI>1 >E Wij vragen voorde bezorging van dit blad op korte termijn accurate in dc navolgende plaatsen; RFNESSE. BURGII-II AAMSTEDE. SEROOSKERKE. SCIIAREN- DI.VKE. ZONNEMAIRE cn NOORDGOUWE. De bezorging vindt plaats op maandag, dinsdag, donderdag cn vrij dag, 's namiddags tussen 3.00 cn 6.00 uur. Vereisten: Minimum-leeftijd 16 jaar, vervoermiddel (fiets of brom fiets). goede gezondheid. Sollicitaties, schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van dc Zicrikzccschc Nieuwsbode (t a v. dc heer Van Loon), Jannc- wekken 11, Zierikzee. Telefoon (Ml 10) 2255.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5