De Oosterschelde Bondsrepubliek en D.D.R. lid van V.N. Nixon en Agnew MINISTER OVER LANGE TERMIJNCONTRACTEN V.S. Zweden namen afscheid van overleden koning De gevolgen van de revaluatie OPVARENDEN VAN „PRINS WILLEM ALEXANDER" TE ZIERIKEE „GE-FETEERD" DE ZIERIKZEESCHE COURANT V vrijmaken van de internationale handel, aan voorde len kunnen opleveren. De Amerikaanse" regering handelde in paniek, en op grond van een on juiste beoordeling van de situatie, toen zy in juni de uitvoer verbood van sojabonen, noodzakelijk voor de bereiding van veevoeder, zo heeft oud-nii- nister Pierre Lardinois, lid van de Europese Commissie voor landbouwzaken, in het Europese parlement verklaard. Als men voortgang wil maken bij het geleidelijk uitbreiden van de handelsbetrekkingen, dan zullen in ternationale overeenkomsten tot stand moeten komen die het eenzij dig verbreken van leveringscontrac ten op lange termijn onmogelijk maken. De mogelijkheid contracten te ver breken dwingt de handel tot het af breken dwingt de handel tot het af- De mogelijkheid contracten te ver sluiten van verzekeringen en het bij voorkeur bevoorraden op de interne DEN HAAG, 19-9. Het kamerlid Roels (PvdA) vreest dat de Delta dienst van rijkswaterstaat'„in ver sneld tempo" de werkzaamheden tot afsluiting van de Oosterschelde uitvoert. In dinsdag gestelde schriftelijke vragen informeert hij bij minister Westerterp of de werkzaamheden wel normaal volgens plan verlopen. Het mag niet de bedoeling zijn de Commissie-Oosterschelde „onder druk of voor schut" te zetten, aldus de heer Roels. (Advertentie) weeUij^^^l PILS fles 30 cl. mits afgehaald 29 spaar mee voor 6gevel kop en schotels f835+35 sterretjes markt, aldus ir. Lardinois. Op deze wijze worden handelsbelemmeringen gecreëerd die alle voordelen, zoals die welke bijvoorbeeld een gevolg zijn van de internationale overeen komst over tarieven en handel (GATT), automatisch te niet doen. Dezelfde rechten Omdat de Verenigde Staten de Europese Gemeenschap bij alle be sprekingen hebben voorgehouden NEW YORK, 19-9. De Westduitse Bondsrepubliek en de D.D.R. zijn lid geworden van de Verenigde Naties. De resolutie, waarin de toelating van de twee Duitse staten en van de Bahama-eilanden werd voorgesteld, is bij acclamatie aangenomen en werd door de a ssemblee met een donderend gejuich begroet. Direct voor het aannemen van de ze resolutie vroeg de Israëlische am bassadeur Josef Tekoah het woord om mee te delen dat zijn land zich verzet tegen het lidmaatschap van de D.D.R. Zijn delegatie verlangde echter niet meer een afzonderlijke hoofdelijke stemming over de toela ting van de D.D.R. Maandag had Is raël daarom nog verzocht, maar daar nu kennelijk van af gezien op aandrang van de Verenigde Staten. WASHINGTON, 19-9. De Ameri kaanse dagbladen schrijven de aan houdende geruchten over een op handen zijnde aftreden van vice- president Spiro Agnew toe aan de onmiddellijke omgeving van presi dent Nixon. De al lang voelbare spanning tussen Nixon en Agnew heeft plotseling de vorm van een nauw verholen guerilla aangenomen na het bericht van dinsdag in de Washington post, toegeschreven aan een vooraanstaand republikein, dat de vice-president voor 99,5 procent zeker zeer binnenkort zou aftreden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 14,50; per maand 5,j per (aar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie, 4 B.T.W. In dit nummer: Gouden, jubileum Domeinbossen Zelf iets doen aan proteinen ZIERIKZEESCHE Donderdag 20 september 1973 130ste jaargang Nr. 21355 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 LUXEMBURG, 20-9. Het eenzijdige verbreken van lange termijn contracten zoals de Amerikaanse rege ring enige maanden geleden heeft gedaan voor de levering van soja, of zelfs maar de mogelijkheid daar toe, rielit meer schade aan dan alle grote handelsron des, de Kennedy, Dillon en Nixon-ronde over het zelf geen soja te verbouwen, geen rechten te heffen op de invoer, en haar heeft verzekerd van de toegang tot de Amerikaanse markt - en de EEG hiei"op is ingegaan - heeft zij dezelfde rechten als de Amerikaanse veehouders en kan zij geen tweede rangspositie aanvaarden, zo ver klaarde ir. Lardinois. Zelfvoorziening Ir. Lardinois meende dat de ge meenschap, meer dan voorheen, zelf proteïnen zal moeten gaan verbou wen, en de vorming van reserve- voorraden zal moeten overwegen. Dit niettegenstaande het feit dat sinds het opheffen van het embargo de hoop dat de Verenigde Staten een betrouwbare handelspartner zijn is teruggekeerd. STOCKHOLM, 19-9. Tienduizen den Zweden hebben afscheid geno men van hun overleden koning Gus- tav Adolf, wienst stoffelijk over schot in een rouwstoet van auto's werd overgebracht van Helsingborg naar de hoofdstad Stockholm. In de steden en dorpen stonden grote menigten langs de weg om de zaterdag overleden koning de laatste eer te bewijzen. Veel mensen huilden openlijk toen de stoet pas seerde en schoolkinderen strooiden bloemen op de weg. Voor de begrafenis van Gustav Adolf, volgende week dinsdag in Stockholm, worden talrijke Europese vorsten en staatshoofden verwacht, onder wie koningin Juliana. Zijn kleinzoon, Carl Gustav zal woensdag officieel de troon bestijgen Nederlandse missionarissen in Chili ge-arresteerd DEN HAAG, 19-9. Minstens zeven Nederlandse missionarissen bevin den zich in Chili in gevangenschap, zo heeft het centraal commissariaat in Den Haag uit Chili vernomen. Onder de arrestanten zijn: B. Bolk (Didam), J. Brinkhof (Schalkhaar), en M. Schram (Vaals), van de Obla ten van Maria en vier priesters van het H. Hart: A. Bastiaanse, H. Dieles, G. de Jong en B. Wijfjes. De bekende pater G. Ghijssen is voortvluchtig en wordt gezocht. Zijn huis in de krottenwijk Victoria bij Santiago is zonder voorafgaande waarschuwing door het leger gemi trailleerd. Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk regen Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, morgenmiddag enkele opklarin gen. Matige tot krachtige wind tussen noordoost en noordwest. Mi nimumtemperaturen rondl3 graden, maxima morgenmiddag omstreeks 17 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6 uur. Min.-temperaturen0 tot 5 graden boven normaal. Mex-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 sept. Zon op 6.24, onder 18.41 Maan op onder 16.09 Nieuwe maan: 26 sept. (14.54). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater 21 sept. 9.27 22.17 2.51 15.37 Doodtij: 21 sept. HET WEEKOVERZICHT DE DILT, 20-9. Het K.N.M.T. deelt mee: boven de oceaan staat een krachtige westelijke stroming, waar mee storingen in een snel tempo in de richtingen van West-Europa ge stuurd worden. De stormdepressie, die dinsdagmiddag langs de Neder landse kust voor windkracht 8 zorg de, trekt inmiddels via Denemarken naar het Noorden weg. Tijdens de passage viel vooral in Midden-Ne derland plaatselijk vrij veel regen: de vliegvelden Valkenburg en Dee- len meldden 10 millimeter, Schiphol 7. Een nieuwe depressie bereikte woensdagochtend al uitdiepend West-Frankrijk. Achter deze depres sie gevoegd, zodat het weer een wis- druk aanwezig, die zich over de oceaan naar Ierland uitbreidt. Deze wordt op zijn beurt door een depres sie gevoegd, zodat het weer wissel- selvallig karakter behoudt. DEN HAAG. H. M. de Koningin tij dens het voorlezen van de troonrede. Z.K.H. prins Bernhard kijkt glim lachend toe. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 19-9. De regering zal de Tweede Kamer nog deze week nadere gegevens toezenden over en kele wijzigingen in de rijksbegroting 19794, die op grond van de revalua tie en de daarmede samenhangende maatregelen kunnen worden bere kend, als mede van enige macro- economische effecten. Dit heeft mi nister Duisenberg van financiën dinsdagmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, voordat hij de miljoe- nennota-1974 indiende. DEN HAAG. De tweede kamer heeft opnieuw dr. Vondeling voorge dragen voor de benoeming tot ka mervoorzitter. De benoeming zelf geschiedt bij koninklijk besluit. Feestje voor Rijsivijkse patiënten Slaagt zij er niet in een bevoor rechte positie te verkrijgen, dan rest Europa niéts anders dan naar zelf voorziening te streven. De EEG kan niet voor honderd procent in zijn eigen soja voorzien, maar wel vol ledig in vervangende middelen, al zal dit zeer veel geld, en ook offers van de consument vergen. nieren die uitbundig dank bracht voor de gezellige avond. Direkteur G. I. Almekinders van de Zuster Ey- kelenboomstichting liet er geen twij fel over bestaan als Walchenaar de Noord-Zeeuwse gulheid van woens dagavond voor zijn patiënten bijzon der te waarderen. Zoals gezegd: 56 patiënten konden een week mee gaan varen. Er bleven 110 patiënten thuis onder de hoede van 100 personeelsleden. Een ver houding van 1 personeelslid op 1,5 patiënt, maakt de aard en vooral de ernst van hun handicap wel duide lijk. De meisjes beleefden een ple zierige start van hun op 3 septem ber begonnen opleiding als zieken- verzorgster. Ze mochten mee een week gaan varen. Er waren 44 per soneelsleden nodig om de tocht van af de plaats van inscheping Schie dam via Arnhem. Gorinchem, Zie rikzee. Willemstad en Rotterdam goed te kunnen volbrengen. Zuster G. J. A. Brandsma als hoofdverpleegkundige van de oplei ding zickenverzorgsters, was deze avond voor allen een charmante en in alle opzichten opvallende gast vrouw. En wat in Zierikzee op een patiëntenschip nog niet eerder is voorgekomencr werd door het te huis een „heus"' drankje'geschonken. De patiënten uit Rijswijk - Z. H. - hadden hun „heerlijk avondje". Als reprecen tra trice namens de gemeente Brouwershaven en de Ro de Kruis afdeling Brouwershaven sprak mevrouw P. J. Schouwenaar- Lindenbergh een hartelijke groet tot de patiënten. Zij deed dit in plaats van haar echtgenoot, burgemeester A. P. Schouwenaar die verhinderd was. ZIERIKZEE, 19-9. De Roile Kruis afdeling „con Amore" bracht muziek aan Brouwershaven heeft het woensdagavond helemaal hnnrd. gemaakt. Aan boord van het ïn.s. „Prins Willem (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bv" Alexander" in de Nieuwe Haven van Zierikzee. Een melange van vrolijke zaken werd aan de 56 bewoners van de „Zuster Eykelenboomstichting" in Rijswijk (Z.H.) gepresenteerd. Alhoewel Zierikzee als overnachtingshavcn was gekozen en Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee de organisatie van een feestelijke avond mocht voorbereiden, was het de Rode Kruis afdeling Brouwershaven die voor de hoofdschotel zorgde van het feestmenu. Er was veel muziek. De muziek vereniging „Con Amore" uit Noord- gouwe blies er lustig op los met marsen, walsen, polka's en vader landse liederen. Een vaste dirigent is ..Con Amore" niet rijk. Maar het ging toch allemaal goed na het start sein bij elk nummer van tuba-blazer de heer D. Viergever. Con Amore bleek ook niet meer van de jongste te zijn. Er wordt al 63 jaar geblazen en de 16 muzikan ten hebben op het patiëntenschip ..met liefde" geblazen. Geheel over eenkomstig de betekenis van hun verenigingsnaam Con Amore is met liefde. Tussendoor werd door enkele be stuursleden van de Rode Kruis afde ling Brouwershaven royaal uitge pakt. Een flinke schaal met fruit werd aan alle patiënten uitgereikt. En tot aller verrassing was ook de Brouwershavense Welfare-afdeling in oprichting present. De hoofdleid ster mevr. J. M. Geluk-Schippers deelde door Schouwse patiënten ver vaardigde servetten en servetringen uit. Het geheel werd gegarneerd met het aanbieden van het blad „Zeeland Vakantieland", o.l.v. mevr. M. N. Kuyper-Vijverberg uit Ouwerkerk. Voorgerecht Het voorgerecht van hel feestpro gramma bestond uit de aanbieding van ansichtkaarten en V.V.V.-boek jes door dames en één heer van het Zierikzeese Rode Kruis Korps. He laas moest door de slechte weers omstandigheden het draaiorgel Nep- tunus verstek laten gaan. Het was een Zeeuw in hart en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1