(oalje Coatje STREEKNIEUWS Bruiiisse sloot toeristenseizoen af Uitmuntend orgelconcert Gabor Lehotka LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 september 1973 Nr. 21351 tehude (1637-1707). In dit stuk waren de snelle toonreeksen en het contra- puntieke vlechtwerk van de fuga een vlucht voor het oor. Bach, toen nog een jonge man, maakte een voetreis naar Lubeck om daar de grootmees ter te hóren spelen en te ontmoeten. De nummers 5, G en 7 zijn van de allergrootste meester der barok en contrapuntiek Joh. Seb. Bach (1685- 1750). Hij heeft de kroon gezet op het werk van zijn voorgangers. Zijn prealudium en fuga C. gr. terts was mooi van opzet en een thematies prachtig uitgewerkte fuga. Nummer' 6: pastorale - landelijk en vredig - deed ons in rustige me ditatie neerzitten. Tenslotte nummer 7, praeludium en fuga S. gr. terts. Magistraal en voornaam van opbouw in beide de len. Dit mooie werk heeft stijlver wantschap met zijn grote tijdgenoot Handel. Al met al een avond vol kunstge not ons gegeven door een zeer be kwaam organist. M. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale geziiisbauk U bent welkom b(j uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. ZIERIKZEE Bejaardenmiddag N.C.V.B. Het bejaard enwerk van de NCVB, afdeling Zierikzee, organiseert de eerste bejaardenmiddag in dit sei zoen op woensdag 26 september a.s. in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee, aan het Vrije. Als spre ker treedt op ds. J. v. d. Schee, Herv. predikant te Zierikzee. Alle bejaarden van 65 jaar en ou der zijn hartelijk welkom. HAAMSTEDE Jeugddienst en Vredesmaikt In vertand met de Vredesweek 23- 30 september wordt zondagmiddag 23 september aan staande in de Her vormde kerk te Haamstede een jeugddienst gehouden. De dienst zal in het teken staan van het thema van de Vredesweek, namelijk ,.De vrede bi u thuis". Voorganger is ds. L. de Wt. De dieist begint om 5.00 uur en is voorbered door de Hervormde-Ge- reformee-de Jeugddienstcommissie van Westerschouwen. De Vrdesweek wordt jaarlijks ge- organiserd door het Interkerkelijk Vredestxraad. Allen die hierover Opening „Speeldoos" (Vervolg van pag. 1) Een gelukwens sprak hierna de inspekteur kleuteronderwijs in de provincie Zeeland de heer H. Ver boom te Middelburg. De inspekteur vond het zeer verheugend dal ge meentelijke en provinciale overhe den in de provincie er altijd blijk van geven zich te willen inzet ten voor het kleuteronderwijs. „In Zeeland krijgt het kleuteronderwijs veel (officiële) belangsteling". Dit jaar kon de bouw van dertig lokalen voor het kleuteronderwijs in de pro vincie worden gerealiseerd en dat betekende volgens de heer Verboom dat 'het oude peil is bereikt. (Vorig jaar werden nog slechts 17 lokalen gebouwd). Een belangrijk goed achtte de in spekteur de vrjjheid van menings uiting, mits die vrijheid gebaseerd is op respekt voer de ideeën van ande ren. „Er dient zoveel mogelijk naar s menwerking te worden gezocht, bepaald niet naar polarisatie". Ge meentebesturen kunnen uiteraard geen pas cp de plaats maken: „Laat daarom nu reeds gedacht worden aan herstrukturering van de school tjes aan de Baden Powellweg".. Uit mededelingen van de heer Verboom bleek intussen dat met het gereedkomen van de nieuwe school in West een mijlpaal in Zeeland werd bereikt: de voltooiing van het gebouw betekende het gereedkomen van z'esp. de 449ste en 450 ste klas waarin in Zeeland kleuteronderwijs wordt gegeven. Na de toespraak van de inspekteur volgden nog meer gelukwensen: de heer -J. Spaans deed dat namens het Prot. Chr. Kleuter- en Basis Onder wijs regionale Schoolraad in Zee land, mevrouw L. de Jonge-Van '1 Hoff namens het personeel van de beide christelijke kleuterscholen en architect Jobse mede namens zijn collega Tuinhof. De heer B. v. d. Le lie sloot de rij af namens de Alg. Bond Van Onderw. Personeel. De leidster, mevrouw Van Anraad-Goo- sen (openb. school) en mevrouw v. d. Bijl-Dalebout (chr. school) kregen enige malen fraaie bloemen aange boden. Drs. Van den Hoorn sprak hierna een dankwoord. Hij constateerde dat de nieuwe school ook betekent dat er een stuk verantwoording bijkomt. ZIERIKZEE. Het opschrift van cle foto ziet er wel wat onleesbaar uit, maar het is dan ook gesteld in „kleu terschrift". Er staat „pe sdeelpoos" en dat betekent voor de kinderen hetzelfde als „De Speeldoos". De kartonnen letters d en p kwamen bij de opening van de nieuwe kleuter school in West ondersteboven te hangen. Tol vreugde van alle aan wezigen uiteraard, want het ging tenslotte om de opening van een school voor de kleintjes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Maar we hebben goede hoop, gelet op recente berichten, op verhoging van de vergoedingen voor het kleu teronderwijs" aldus de voorzitter. In zijn dankwoorden betrok drs. Van den Hoorn in het bijzonder de heer D. L. Quist en de heer J. Luijen- dijk voor zijn intensieve begeleiding, vanuit het schoolbestuur, van de ge slaagde bouw. Ten-wijl verversingen werden aan geboden konden alle aanwezigen zich ër hierna van overtuigen dat het in de „Speeldoos" voor de kleuters on getwijfeld goed spelen en verblijven zal zijn. meer willen weten kunnen hiervoor terecht op zaterdagmiddag 22 sep tember aanstaande in de Hervormde kerk te Haamstede. Er zullen dan verschillende stands zijn ingericht met informatiemateriaal van het I.K.V., Sjaloom, Amnestie Interna tional, de NOVIB en andere organi saties. Bovendien zal in de „winter- kerk" een stand worden ir gericht van de Wereldwinkel uit Goes. Ei- zullen diverse artikelen -te koop zijn ten bate van de ontwikkelingslanden Start nieuwe seizoen jeugdsoos „Big S" Op zaterdagavond 22 september aanstaande opent jeugdsociëteit „Big S" het nieuwe seizoen. Plaats van samenkomst: Sluispad 48, Haamstede MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad De eerstvolgende openbare verga dering van de gemeenteraad van Middenschouwen vindt plaats op dinsdagavond 25 september aan staande in het gemeentehuis te Scha rendijke. Aan de orde komt o.a. een voor stel tot het garanderen van de op brengstnorm van f 3.600,ten be hoeve van het plaatsen van een te lefooncel te Scharendijke. Ten be hoeve van de aanschaf van een rno- torspuit voor de Vrijwillige Brand weer te Kerkwerve stellen b. en w. voor een krediet beschikbaar te stel len. Andere voorstellen: beschik baarstellen benodigde gelden aan schaf leer- en hulpmiddelen chr. nat. school Scharendijke; verlenen sub sidie aan Leger des Heils; vaststel ling 4e wijziging gemeentebegroting 1973; overdracht woningwetwoning Burg. de Bruijnstraat 25, Ellemeet. BROUWERSHAVEN Collecte kankerbestrijding De collecte ten bate van de kan kerbestrijding heeft alhier opge bracht f 765,08. OOSTERLAND Zaaltraining S.V. „Duiveland" Voor de afdeling voetbal van de S.V. „Duiveland" wordt met ingang van deze week weer getraind in de sportzaal aan de Van den Abeele- straat-Dokter Schutterstraat. Voor de junioren op woensdag 19 septem ber a.s. D- en C-junioren van kwart voor zeven tot kwart voor acht, en voor B-junioren van kwart voor aëht tot kwart voor negen. De senio ren op donderdag 20 september a.s. van half acht tot half' tien. Wat be treft de senioren ligt het in de. be doeling om een onderling competitie zaalvoetbal te spelen tussen de drie senioren-elftallen. Het is daarvoor noodzakelijk dat alle spelers deze traningsa vonden bezoeken, opdat dan het wedstrijdelemen kan wor den gerealiseerd. Een en ander kan a.s. donderdag besproken worden. P.I.T.-collecte Onder leiding van mevr. P. Stou- ten-Otte werd hier ter plaatse en te Sirjansland weer de jaarlijkse PIT- collecte gehouden door de dames mevr. J. Dooge, mevr. W. de Haan, mevr. M. van der Hulle, mevr. J. Ista, mevr. I. de Valk en door Ria Bouwman, Tonnie de Jonge, Wim de Jonge, Martijn van der Maas en Ellie Rotte. De opbrengst bedroeg de mooie som van f 306,20. Waarvoor een dankwoord aan de collectanten en de leiding, en vooral ook aan de milde geefsters en gevers die dit mooie werk weer met een gift ge denken wilden. In Ger. Kerk Zierikzee SE, 17-9. De sluiting zoen, dat wil zeggen dat ;traotics, door VVV en Nu georganiseerd, voor dit ndigd zijnis een succes BRUIN1 van het s de zomer met Hopt seizoen beii geworden. Honderdi kinderen ontvingen een 'lampion eiin een meer dan honderd meter lanoptocht, voorafgegaan door de „i iziek" van Nu met Hope en het kor van Nieuwerkerk. com pleet met rumband en majorettes trok men or de stralen van Bru Jammer al nogal eens een lam pion in brand vloog, (waren de kaarsjes te lang?). Na afloop van de tocht gaf de mu ziekvereniging nog een concert waarbij het opnieuw opviel dat diri gent Radwalt, toch heel wat met zijn mannen weet te presteren. De turndemonstraties van Kwiek ihadden velen naar het Kerkplein ge. lokt en zij waren zeker niet voor niets gekomen. Kwiek deed goed zijn best, maar vooral de prestaties van de Delta Sport meisjes oogst ten een verdiend applaus. Het concert door de befaamde Hongaarse organist Gabor Lehotka had uit het oogpunt van „publiek- trekken" alles tegen. Het seizoen is ten einde, zodat de zomergasten die anders komen er niet waren tevens moest het concert wegens kermisrumoer van de Gast- huiskerk naar de Geref. Kerk, St. Domusstraat verhuizen. Er waren dan ook maar ca. 40 belangstellen den, die echter het voorrecht geno ten zeer veel moois gehoord te heb ben. Het neo-barok orgel dat we hier aantroffen had van „piano tot fortissimo" een mooie evenwichtige klank. De serie zomerconcerten die over het geheel een succes was, werd door dit laatste evenement af gesloten. Voor een besdhouwing over het concert zelf, eerst iets over de zeer vingervaardige Hongaarse concertgever. Gabor Lehotka is naast een zeer bekwaam organist ook neg compo nist en tevens leraar aan het Barok concervatorium te Boedapest. Hij gaf concerten in vele landen. Een veelzijdig musicus dus. De programmanummers, waaron der zeer moeilijke, vertolkte hij op moeiteloze wijze geheel los van de materie en rnet een prachtige regi stratie. Na deze inleiding gaan wij nog even in op de programma num mers. Het eerste nummer bracht ons Praeltidium, Fuga en Ciacona D. ld. terts van Joh. Pachelbel. Deze in midden periode van de baroktijd le vende componist (1653-1706) was in zijn tijd een der grootste organisten en kwam uit de school van onze Hollandse grootmeester J. P. Swee- linck. Bovengenoemd werk getuigde hiervan. Het praeludium was fraai, de fuga gaf ons de contrapuntiek van thema en tegenthema speels door elkaar geweven. De ciacona, afgeleid van oud Spaanse dansvormen, kwam over in een plechtig ritme. Vervol gens variaties van S. Scheidt (1587- 1617), een vroeg-barokman dus. Deze variaties op een thema gaven ons een veelstemmig en transparant klankbeeld in snel tempo en veel contrastwerking. Met deze verras sende vorm van variëren was hij ei genlijk zijn tijd ver vooruit. Nummer 3: Capriccio cu-cu van de Duitse componist J. K. von Kerrl (1627-1690). Dit capriccio - het woord is Italiaans - en betekent grillig en speels van vorm - waarin inderdaad op speelse manier de koekoek zich liet horen, zal wel een geesteskind zijn uit de jaren dat hij in Italië was. Een lichtvoetig werk, voornamelijk op de manualen met weinig pedaal. Aardig om te horen, maar wel een barok-buitenbeentje. Nummer 4: Toccata en Fuga F gr. terts, een interessante compositie van de in Denemarken geboren Bux- Advertentie ZIERIKZEE. Studenten van de T.H. te Delft in de trouwzaal van het Zie- rkzeese stadhuis. De studenten ver toeven hier om een studie te maken van oud-Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een gelukkig adres voor betaalbare Mode. Dam 19, Zierikzee Véél verschillende coatjes in de beste en leukste mode-betekenis van het woord. Pittig jong, op pantalon, I ook in de grotere maten. U 'moet on§ beloven te kómen kijken. UTRECHT. Met ingang van lokto- ber zullen de kinderbijslagen voor Marokkaanse werknemers niet meer zoals tot dusver, rechtstreeks aan hen worden uitbetaald, doch worden overgemaakt naar de verzorgsters van de kinderen in Marokko, zo heeft de Vereniging van Raden van Arbeid medegedeeld. Oudheidkundige vondst TEL AVIV. 19-0. Een groep Is raëlische oudheidkundigen heeft bij opgravingen te Arad ten zuiden v>an de Dode Zee een stuk aardewerk ge vonden met het stempel van de Eyptischc Farao Na Armar, die 3.000 jaar voor Christus leefde. De vondst werd gedaan in de overblijfselen van een paleis, waar ook een bovendor pel van een deur werd aangetroffen met het merkteken van de farao - een ids - met daarboven een valk als symbool van de god Horns die dé ZIERIKZEE. Nog een fraai „schip" mededinger in de septemberwedstrij- den" van „De Maas" en de W.S.V. „Zierikzee". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ongeluk liep goed af De heer H. G. uit Wuppcrlul (Did.) reed met zijn Opel op de oprit naar de Grevelingensluis nabij Bruinisse in de richting Oude Tonge. Hij was bezig twee vrachtauto's in te halen, toen uit tegenover gestelde richting C. P. v. d. H. uit Westerschouwen in zijn Mercedes personenauto naderde. Van der H. moest om een botsing met de Opel te voorkomen, zo hard remmen, dat hij in dé wegberm en vervolgens met de neus van zijn wagen in de slootkant terechtkwam. Een ongeluk dat bijzender goed af liep want na uit de sloot te zijn ge trokken, bleek de Mercedes onbe schadigd. terwijl ook de Opel geen schade bekwam. Wielrijdster aangereden Op de hoek Kcrkstraat-Goud- zwaardstraa werd de 60-jarige wiel rijdster mevrouw J.-de R. aangere den door een bakfiets. De wielrijd ster kwam te vallen en kwam zo on gelukkig terecht dat zij moest wor den overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierkzee. Later mocht mevr. J.-de R. naar huis terugkeren, maar betrokkene krijgt te maken met een nasleep van dit ongeluk. Advertentie Schoten bij gevangenis in Scheveningen DEN HAAG, 18-9. De Haagse poli- tie heeft maandagavond Iaat op nieuw een onderzoek ingesteld bij het gevangeniscomplex in Scheve ningen, waar een bewaker twee schoten had gehoord. Vorige week was al twee maal, naar de politie vermoedt, vanuit een rijdende auto, geschoten op de woningen van een bewaker, een portier en van de di recteur van het huis van bewaring, de heer M. G. Kray. In de huizen werden de ingeslagen kogels terug gevonden. Niemand werd door de kogels geraakt. Hel maandagavond ingestelde on derzoek heeft niets opgeleverd. De politie houdt rekening met de moge lijkheid dat de schoten in de nabij gelegen duinen zijn afgevuurd bij het jagen. BRUINISSE Stichting Kinderzorg Een negental collectantjes verza melde in de maanden juni-juli en augustus voor de Stichting Kinder zorg, met hun busjes te Bruinisse een bedrag van f 252,90. Gewichten verdwenen Uit de schuur van de landbouwer A. Geluk eigenden onbekenden zich een tweetal koperen gewichten - 500 en 100 gram - toe. Koperen gewich ten zijn - als bekend - erg in trek bij antiekminnenden. De heer G. deed aangifte bij de politie. MADRID. Bij een muiterij in de gevangenis van Teruel, 300 km ten oosten van Madrid, is "zondag een ge vangene omgekomen en zijn ver scheidene gewond. Dit is maandag uit welingelichte kring in Madrid vernomen. Ook een aantal politie mannen werd gewond. PARIJS. De meeste Fransen zou den liever Amerikaans staatsburger worden wanneer zij zouden moeten kiezen tussen de V.S. en de Sowjet- Unie, zo blijkt uit een opinie-onder- zoek dat zondag in Parijs is gepu bliceerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3