TROONREDE Bejat inlenhond afdeling Nieuwerkerk Zeeuwse fabriek in moeilijkheden organiseerde excursie naar Heinenoord Leven in Chili gaat weer heter Om prijsverlaging levensmiddelen Prijzen aardgas omhoog Impuls aan werkgelegenheid: 750 miljoen Vrouwen in het ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AGENDA OMTURNEN" De tot dusver verschenen com mentaren op cle troonrede zijn het eens over het feit, dat de bedoe lingen van het nieuwe kabinet er duidelijk in worden uitgesproken, liet hangt uiteraard san cle poli tieke kleur af, of men die bedoe lingen bejubelt, dan wel er afke rig tegenover staat. De troonrede en de miljoenennota zijn ambi- tieuse stukken en - zo blijkt - in de beperkte marge waarin dit ka binet inhoud moet geven aan dui delijke verlangens, is gewoekerd met de ruimte, liet geld - het is nooit anders geweest - moet er gens vandaan komen. Meerjaren plannen wijzen er op, dat futuro logische financiële politiek wordt bedreven. Daar naast zal het bedrijfsleven bet er in ieder ges al niet gemakke lijker op krijgen en bovendien moet uiteraard worden afgewacht of het parlement cle „tere passa ges' zal slikken. Er kon wel eens een fikse parlementaire strijd ont branden. Een s oorbeeld: serkiei- ning van inkomensverschillen het is een zaak die in redelijkheid san dit kabinet te verwachten viel, maar de oppositie zal na bestude ring san het stuk (en cle cijfers) snel concluderen dat niet alleen de echt rijken, maar ook cle mid dengroepen zullen svorden getrof fen. Juist op dit punt ligt er heel svat vuurwerk in cle Tsvecde Ka mer opgestapeld. Er zijn intussen een aantal plinten die sterk aanspreken: zo iets b.v. als beperking san de maximum- en minimumsnelheid, prijsverlaging san een aantal le vensmiddelen, tegengaan van jeugdwerkloosheid, extra studie dag voor 15-jarigen, clat soort din gen zal het zeker doen. Voor al als er in de Kamers(s) nog aan allerlei geknabbeld wordt, komt het nieuwe kabinet echter voor he te vuren te staan. Maar de opperste beleidsverkla ring vervat in cle troonrede en weerspiegelt in cle miljoennota. lijken geen stukken om „san de tafel tevegen". De toekomst zal Ie ren wat werkelijk haalbaar uit het ditmaal zeer omvangrijke stuk is. SINT JANSTEEN, 19-7. Breigoed fabriek R. Marckx B.V. (ongeveer 90 werknemers) heeft surseance van betaling aangevraagd. Het bedrijf wil alle middelen, die in zijn macht lig gen aanwenden, om de sociale be langen van de werknemers zo goed mogelijk te behartigen, aldus een mededeling. Dode bij „Big Ferro" MUNSTER, 17-9. De legeroefening Big Ferro in Noord-Duitsland heeft maandagochtend vroeg het eerste slachtoffer geëist. Twee Duitse ka nonniers werden in de buurt van Munster in hun slaapzak door een pantservoertuig van hun eigen een heid overreden. Een van hen. de 20- jarige R. Böhmer uit Hamburg, over leed kort na het ongeluk. ZIER1KZEE. Studenten van de tech nische hogeschool te Delft vertoeven een week in het kamp aan de Julia- naslraat. Onder leiding van een vier tal projeklleiders, maken de stu dent eneen bouwkundige inventari satie en studie van oud-Zierikzee. Maandagavond waren leiders en studenten ter bespreking op hel stadhuis, waar ze - onofficieel ove rigens - werden ontvangen door burgemeester Th. H. de Meester. (Foto: Zierikzeesche Nieusvsbode) NIEUWERKERK, 17-9. Met 63 deelnemers vertrokken de leden van de bejaardenbond, afdeling Nieusver- kerk j.l. dinsdag by prachtig weer naar het Streekmuseum te Heinen oord. Alhoewel deze mensen vrijwel allen, hetzij rechtstreeks, hetzij zij delings, bij de landbouw betrokken waren, bleken er toch een aantal zaken te zien, waarvan men de be heerder moest vragen wat het voor stelde. Dit museum, van onder tot boven volgestopt met allerlei ten plattelan- de gebruikte voorwerpen, vanaf cle schapènbikkels, waarmee de school meisjes vroeger speelden, tot en met de huifkar waarmee de boeren naai de markt gingen, is werkelijk een openbaring gebleken. Het mag gezegd worden: de be jaarden hebben het allemaal grondig bekeken, en waren zeer verbaasd dit hier allemaal aan te treffen. Het was dan ook een goede onderbreking van de middagreis. „De luie man" Na deze bezichtiging ging men in „De Luie Man" de theepauze houden. Gezeten aan de „Binnenmaas" werd hier onder het genot van de gewens te konsumptie genoten van hel prachtige uitzicht over deze rivier arm. Hierna werd via Spijkenisse - Heenvlict - Den Briel. Voorno en SANTIAGO, 19-7. De commerciële activiteit in de Chileense hoofdstad keert langzamerhand terug naar de normale toestand, na de militaire staatsgreep van vorige week, die de dood van president Salvador Allendc tot' gevolg had. Het uitgaansverbod, dat aanvan kelijk voor 24 uur gold is sinds don derdag gematigd en maandag werd het. om zeven uur in de 'ochtend op geheven, drie uur vroeger dan zon dag. Het verbod zou maandagavond te zeven uur weer van kracht wor den, een half uur later dan de zon dag ervoor. De Chili-vluehtelingen GENÈVE, 17-9. De hoge commis saris van de Verenigde Naties voor vluchtelingen in Genève heeft er bij de militaire leiders in Chili op aan gedrongen de rechten van de vluch telingen te eerbiedigen. Dit hebben V.N.-kringen maandag meegedeeld. Prins Sadroeddin Aga Khan zond zijn boodschap aan vice-admiraal Is- mael Huerta Diaz, dé minister van buitenlandse zaken in Santiago. De hoge commissaris uitte diepe bezorgdheid over het lot van de poli tieke vluchtelingen en vroeg om de nodige bescherming. Onder geen be ding zouden zij moeten worden te ruggezonden naar het land van her komst waar zij vervolging zouden vrezen. De prins herinnerde de minister aan de verplichtingen die Chili vol gens de'V.N.-conventie inzake 'vluch telingen op zich heeft genomen. Het merendeel van de 10 a 15.000 poli tieke vluchtelingen in Chili kwam uit Brazilië. Putten doorkruist, met aan de ene kant uitzicht op de Botlek en aan de andere zijde een nog ongerept land bouwgebied, wat ook de volle be langstelling Kreeg. In de „Gouden Leeuw" te Goeree werd de antieke achterzaal geheel gevuld door het gezelschap. Daai- werd opnieuw een konsumptie gevat, en getoast op de afdeling" die dit reisje niet alleen op touw zette, doch ook de leden kon trakteren benevens de entree betalen, zodat de mensen bizonder weinig hoefden bij te dra gen aan dit zeer gewaardeerde reis je Tussenbeide werden nog heerlijke, verse eierkoeken uitgedeeld. Ez- waren voorts dankwoorden voor de chauffeurs van de bussen, voor de „zuster" die ook een bloe metje kreeg, voor het bestuur, voor de goede zorgen enz. enz. Perfekt op cle geplande tijd trok ieder huis waarts. Enorme jmvekndiefstal in IVliinehcn MUNCHEN, 18-7. In München heeft maandag een man een juwe lier van smaragden en diamanten ter waarde van ongeveer een mil joen mark (ruim een miljoen gal den) beroofd. De ïovcr had zich als een serieuze klant voorgedaan. Twee weken gele den had hij telefonisch contact met de diamantair opgenomen, omdat hij naar zijn zeggen voor ec-n groot be de; g aan edelstenen wilde kopen. Teer. hij zich maandag meldde liet de juwelier hem vier etuis met kost bare stenen zien. De „klant", een man van circa 30 jaar, trok een re volver en verdween te voet met de buit. Naar maandag in Wenen werd be kendgemaakt, zijri vorige week don derdag briljanten ter waarde van ruim 400.000 gulden gestolen. DEN HAAG, 19-9. Bij het besluit van het kabinet - vrijdagnacht geno men - de gulden op te waarderen met vijf procent behoort een zgn. re valuatiebeschikking op grond waar van leveranciers van goederen en diensten verplicht zijn hun bestaan de voorraden te herwaarderen. Dit heeft minister-president Den Uyl meegedeeld in „een paar kantteke ningen bij het anti-inflatiebeleid in samenhang met het besluit de gulden op te waarderen". Die opwaardering zal doorwerken in de prijzen van landbouwproduk- ten en zo zullen prijzen van eerste levensbehoeften als brood, melk, suiker en rijst, kunnen worden ver laagd. Die prijsverlagingen zullen, naar wordt verwacht, voor brood twee cent kunnen zijn en voor melk twee a drie cent, afhankelijk van de soort. Vanmiddag (dinsdag) zal de minis ter van economische zaken met het georganiseerde bedrijfsleven over leggen over een nieuw samenstel van prijsvoorschriften gericht op de af remming van prijsstijgingen en be werkstelliging van effecten van prijsverlagingen op het terrein van de levensmiddelen. NOORDWELLEIn het kader van de serie oude kerkinterieurshier een foto van de kerk te Noordwelle, na de ramp van 1953 bijzonder fraai gerestau reerd.. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Koningin naar begrafenis Zweedse koning DEN HAAG, 17-9. Koningin Julia na -zal dinsdag 25 september de be grafenis van de Zweedse- koning Gustaaf Adolf bijwonen, zo heeft de rij ksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Tevens zal het hof van 15 tot en met 25 september halve rouw aannemen. Het overlijden van de koning zal geen invloed hebben op de. plechtige opening van de verenigde vergade ring van de Staten-Generaal van daag (dinsdag). DEN HAAG, 17-9. De prijzen van het aardgas zullen met ingang van 1 januari a.s. werden verhoogd. In' een toelichting op dit beleids voornemen zegt premier Den Uyl dat nog overleg gaande is over de vorm waarin de verhoging zal wor den gegoten. De bewindsman sluit de mogelijkheid niet uit dat ook ex- pcrtcontracten onder de verhoging zullen vallen, al lijkt hem dit op kor te termijn niet waarschijnlijk. In elk geval zal het parlement in de beslis sing gekend worden. DEN HAAG, 17-9. Teneinde nega tieve effecten als gevolg van de re valuatie hét hoofd te bieden heeft de regering besloten voor een nieuw werkgelegenheidsprogramma 750 miljoen gulden "it te trekken. Binnen veertien dagen zal de ka mer in een uitvoerige nota op de hoogte worden gesteld van het soort werken waaraan dit bedrag zal wor den besteed en van de verdeling over de regio. Premier Den Uyl zei in een toe lichting op deze beleidsmaatregel dat een belangrijk deel van dit pro gramma voor het noorden des lands en delen van Brabant bestemd is. Van de uitgetrokken 750 miljoen kunnen bedragen bestemd worden voor steunmaatregelen ten behoeve van bedrijven die als gevolg van de revaluatie in de rede cijfers dreigen te komen. Gezièn de hoge werkloosheid in de bouwsector en de terughoudendheid van het bedrijfsleven om tot nieuw bouw over te gaan is voorts beslo ten tot tijdelijk herstel van de inves teringsaftrek op bedrijfsgebouwen. Met deze landelijke maatregel is, op jaarbasis, 120 miljoen gulden ge moeid. Ziiidslavische leger BELGRADO, 17-9. I11 Zuid-Slavië zullen in de toekomst vrouwen ook in vredestijd by militaire oefeningen ingeschakeld kunnen worden. Dit blijkt uit een wetsontwerp in zake de militaire dienstplicht waar over het in Belgrado verschijnende dagblad „Politika" schrijft. Tot nu toe konden vrouwen alleen in geval van oorlog of bij oorlogsgevaar wor den gemobiliseerd. In de toekomst zal de minister van defensie vrouwen tussen 19 en 40 jaar in vredestijd kunnen oproepen voor oefeningen bij eenheden voor de territoriale verdediging of voor technische diensten bij het leger. Theo Lefevre overleden BRUSSEL. 18-9. In de nacht van maandag op dinsdag is op 59-jarige leeftijd de Belgische minister van staat en oud-premier, Theo Lefevre overleden. Lefevre's dood kwam aan het einde van een ernstige en slepen de ziekte. Een van Lefevre's laatste functies, na een lange politieke car- Here. was die van minister zonder portefeuille, belast met het weten schapsbeleid in de voorlaatste rege ring, de regering-Eyskens. Verwachting tot woensdagavond: Hier en (laar een bui In het algemeen veel bewolking met hier én daar een bui. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen; mini mumtemperaturen circa 14 graden, maxima morgen ongeveer 21 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1-8. Min.-temperaturen: ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept. Zon op 6.20, onder 18.46 Maan op 22.29, onder 14.45 20 sept. Zon op 6.22, onder 18.44 Maan op 23.44, onder 15.33 Laatste kwartier: 19 sept. (17.11). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 19 sept. 7.18 19.39 0.37 13.04 20 sept. 8.11 20.46 1.38 14.16 Doodtij: 21 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdagmorgen kwam een oceaanfront voor onze kust vrijwel tot stilstand. Aan het front waren enkele onweershaarden tot ontwik keling gekomen. Het vliegveld Val kenburg meldde om acht uur onweer. In de rest van het land en vooral in de noordoostelijke provincies kwam droog en vrij zonnig weer voor. Voor de zuidwest-kust van Ierland heeft zich een nieuwe actieve depres sie aangediend. Het is op het mo ment nog moeilijk uit te maken of dit lagedrukgebied naar he( noord oosten zal afzwenken of een meer oostelijke koers naar de Golf van Biscaje zal gaan nemen. Met ingang van maandag 24 september a.s. wordt aangesteld lot streekverslaggever voor de gemeente Westerschouwcn. met uit zondering van Renesse. de heer: j. DE WIT Hcogcnboomlaan 12 - RENESSE Telefoon (01116) 1270 Wij verzoeken alle sekretorissen. partikulieren, bestuurders e.d. in voorkomende gevallen zich met hem in verbinding te stellen en hem alle konvokalics toe te sturen. REDAKT1E Dinsdag 18 september Zierikzee Hotel Vuil Oppen, 20.00 uur, verga dering Oridernemerseentrale inzake verkeersplan. Gasthuiskerk, 20.00 uur, introduklie- avond Liedboek voor de Kerken; Jan van Dijk, cantor; m.m.v. Paul van Belzen, trompel. Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, bijeenkomst N.C.V.B. Woensdag 19 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur. vergadering" N.C.V.B. Kerkwerve 19.45 uur, vergadering N.C.V.B. Donderdag 20 september Zierikzee 14.00 uur rest. Mondragon, najaars vergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Herv.. verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur. tijd- rede S.G.P., (ds. G. Bouw, Scheve, ningen). Duiveland Schelphoekexcursie Platiclandsvrou wen, 14.30 uur, hotel „De Schelp- hoek". Vrijdag 21 september Zierikzee Opening nieuwe R.K.-Basisschool; bezichtiging nieuwe school van 17.00- 19.00 uur. Zaterdag 22 september Zierikzee Bezichtiging nieuwe R.K.-Basisschool van 14.00-16.00 uur. Haamstede 19.30 uur opening nieuw seizoen „Big S", (Sluispad 48, Haamstede). Dinsdag 25 september Haamstede 14.00 uur, excursie Chr. Plattelands vrouwen Bond. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Dinsdag 2 oktober Zierikzee Geref. kerk, 10.30 uur (v.m.). provin ciale dag Vrouwenverenigingen. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft maandag met algemene stemmen een amendement aangeno men waarin bij de Sowjet-Unie wordt aangedrongen op het toestaan van vrye meningsuiting en vrije emigratie, in overeenstemming met de V.N.-verlUaring van de rechten van de mens. 9? Zo geviel dat; bij ons op de zaak moest de hele telefoontoestand „om geturnd" en zo is het gekomen de technische P.T.T.-mannenbela den met zware tassen betraden het kantoor en gingen direkt van alles aan het losschroeven en na een in greep van één van de voornaamste technische P.T.T.-mannen kwam uil een grote, voorheen altijd gesloten, kast een oerwoud van draden te voorschijn. Het wemelde van weer stand jes, contactpunten, en draden en draden en draden, in alle kleuren van de regenboog mag ik wel zeggen, want tante Pos kan ook hip doen. K{jk maar naar de kleuren van de postzegels niet naar de postzegel - prijs). Uren zalen de mannen aan deze draadjes te froezelen en toen dat achter de rug, was, met soldeer bout jes en knijptangeijes begon de onderlinge communicatie onder hel codewoord: „hallo, leg maar op". U moet de zaak even begrijpen. We zaten daar figuurlijk gesproken ook tussen. Iedere keer ging de bel en was er een stil vermoeden dal een geweldg bericht zou worden afge vuurd, maar dan was het weer „ja, leg maar op". Er begonnen al lerlei lichtjes te branden of te flik keren en soms kwam een technische P.T.T.-man met het hoofd door een kier van de deur naar de geluidjes luisteren en naar de lichtjes gluren. Ach, ach. sinds Bell is er al heel wat veranderd. Achter het glanzend plastic van kastje en hoorntje schuilt een ongrijpbaar xvereldje, ivanrover de P.T.T.-mannen heersen. Ze laten de belletjes rinkelen en de lichtjes branden en we hebben er geen in vloed op. De techniek beheerst ons nog al): onlangs schrompelde op on ze buis het gezicht van een bekend politikus zo maar plotseling ineen lot een smal streepje. Beducht voor de portemonnee rie pen we luid: het zal wel een zen* derstoring zijn", maar vergeel het even. Het toestel was niet eens „uit rijn synchroon gelopen(zo heet dat), maar er was wel mooi een con densator doorgebrand en wij maar machteloos zitten doen. Schielijk toen gevlucht naar (een herinnering) de Jeugd van Franseco Campana" en dat was best een verademing. La ter kwamen de technische mannen met dikke tassen en alweer romme len en froezelen in het kastje. Na een half uur ging het allemaal weer goed, maar de politicus was natuur lijk weg. Technisch vrienden, wor den we geleefd, want hoeveel auto mobilisten (een ander voorbeeld) ko men verder dan het lichten van de motorkap als „hij het niet meer doet". Weinigen immers SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2