Koersen op gelijkwaardigheid alle leden van de samenleving DE TROONREDE Zes arrestaties in enorme hasj-zaak V ier-houderd-vijftigste Zeeuwse kleuterklas staat te Zierikzee NIEUWE CHR. KLEUTERSCHOOL „DE SPEELDOOS" IN WEST MET „OPENBARE INWONINC" OFFICIEEL OPEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie> '4 B.T.W. In dit nummer: DEN HAAG, 18-9. Koningin Juliana heeft de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend met het uit spreken van de troonrede. De integrale tekst laten wij hieronder volgen. Leden van de Staten-Generaal, Gaarne maak ik gebruik van de mogelijkheid om ook hier mijn dank baar heid uit te spreken voor de warme genegenheid die ik uit alle delen van het koninkrijk heb mogen ondervinden bü de viering van mijn zilveren jubileum. Veel van de verworvenheden van de afgelopen 25 jaar is thans onderwerp van discussie en herbezinning. Onze voorspoed kan niet verhullen dat in onze maatschappij gevoelens van verontrusting, bedreiging en vervreemding toe nemen. De aandacht richt zich op wat in de ontwikkeling achterbleef: het inhoud geven aan de gelijkwaardigheid van alle leden van de samenleving, het vergroten van de mogelijkheid om eigen verantwoordelijkheid te dragen en het zorgvuldig beheren van de natuur en haar hulpbronnen. Nog onlangs, bij zijn optreden, heeft het nieuwe kabinet de uit gangspunten en doelstellingen van zijn beleid voor u uiteengezet. Thans valt de nadruk op de maatregelen waarmede het deze doeleinden wil bereiken. De begroting geeft een eerste aan zet tot de door het kabinet gewenste structurele veranderingen in onze maatschappij. In het uitgavenbeleid zijn andere prioriteiten gesteld en is ruimte gemaakt voor nieuwe activi teiten. In het dekkingsplan komt de beoogde verkleining van inkomens verschillen tot uitdrukking. De uitgaven voor welzijnsvoorzie ningen worden meer dan evenredig verhoogd. De uitkeringsnorm van de Algemene Bijstandswet zal met in gang van 1 juli 1974 worden gebracht op het netto-bedrag van het dan geldende wettelijk minimumloon. Met de geleidelijke herziening van het jeugdbeschermingsrecht wordt een begin gemaakt. Een wetsontwerp tot herziening van het strafstelsel staat op stapel. Daarmee wordt be oogd de toepassing van vrijheids straffen nog verder te verminderen. Van de rechtspraak wordt ver wacht dat zij zekerheid biedt, maar de ontwikkelingen in de samenleving toch op creatieve wijze beantwoordt dat zij dicht bij de mensen staat maar toch haar onafhankelijkheid bewaart. Deze taak wordt steeds zwaarder. Een algehele herziening van de rechterlijke organisatie zal door een binnenkort in te stellen staatscom missie worden voorbereid. Een beleid gericht op welzijn en op een actieve deelneming aan het maatschappelijk leven vereist ver nieuwing van onze onderwijsvoorzie ningen. Een plan daartoe zal u nog dit najaar worden voorgelegd. Middenschool Binnenkort zal een aantal scholen worden uitgenodigd om proeven te nemen met een nieuwe basisschool en met een middenschool. Op 1 au gustus 1974 wordt de leerplicht voor werkende jongeren uitgebreid met een tweede dag voor 15-jarigen. De leerlingenschaal bij het kleuteron derwijs wordt verlaagd van 36 tot 34 en bij het lager onderwijs van 36 tot 33. De regering zal een spoedige be handeling van het wetsontwerp in zake de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs bevorde ren. Binnenkort zult u voorstellen voor een nieuw stelsel van studiefinancie ring ontvangen. Nog dit najaar zul len betrokkenen gelegenheid krijgen zich uit te spreken over een nieuwe -opzet van het wetenschapsbeleid. V ol hs verzekering ziektekosten Over de gewenste structuur van de gezondheidszorg wil de regering overleg met u plegen aan de hand van een nota ter voorbereiding van een wet gezondheidsvoorzieningen. Om deze voorzieningen voor ieder in gelijke mate toegankelijk te maken worden voorbereidingen getroffen voor de totstandkoming van een volksverzekering tegen ziektekosten. Voor de taak die de regering zich stelt bij de woningbouw in de jaren 1974-1976, heeft zij onlangs een pro gramma bekend gemaakt. Dit programma dat mede gericht is op een evenwichtige ontwikkeling van de werkgelegenheid, legt sterk de nadruk op het behoud van het karakter van de steden en op de verbetering van woningen en woon omgeving in oude wijken. Wetsontwerpen tot invoering van de gebruikswaarde als basis voor de waardebepaling bij onteigening en tot regeling van een voorkeursrecht bij verkoop van onroerend goed zul len u dit zittingsjaar bereiken. Het ontwerp van wet op de ge westen zal vervangen worden door een nieuw ontwerp dat de verant woordelijkheid voor de gewestvor ming primair legt bij de rijksover heid. De aangekondigde oriënteringsnota over de hoofdlijnen van het ruimte lijk beleid zal ook conclusies bevat ten ten aanzien van de nieuwste ge gevens over de bevolkingsgroei. Dc regering beschouwt verminde ring van dc behoefte aan verkeer en vervoer van personen en goederen mede als doelstelling van dit beleid. Ter bevordering van de verkeersvei ligheid zal op de autosnelwegen een minimumsnelheid worden ingevoerd. Voor de andere wegen zullen maxi- mumsnelheden gaan gelden. De regering zal binnenkort een wetsontwerp indienen dat de ver plichting tot storting van een waar borgsom bij de aankoop van een nieuwe auto regelt. De waarborgsom zal worden terugbetaald bij de inle vering van de auto. Tegen milieuvervuiling Ter bestrijding van de milieuver vuiling zullen in 1974 nadere wette lijke maatregelen worden vooi-ge- steld. In bijzondere gevallen kunnen extra bijdragen worden gegeven aan industrieën die zelf maatregelen te gen luchtverontreiniging willen ne men. Onderzoek zal worden gestimu leerd naar schonere produktiepro- cessen en naar de ontwikkeling van systemen voor het opnieuw gebrui ken van grond- en hulpstoffen. Inspraak en beroepsmogelijkheid bij de vaststelling van milieuvoor schriften worden verbeterd. De regering onderzoekt de moge lijkheden om energieverspilling tegen te gaan, onder meer door een andere opbouw van de prijzen van energie en van tarieven van de motorrijtui genbelasting. Zij ziet de invoering van de selec tieve investeringsregeling als een begin van de toetsing van investe ringen op hun betekenis voor de maatschappij als geheel. De regering beschouwt de strijd tegen de werkloosheid en de inflatie als een van haar voornaamste taken. Hierbij wil zij tevens de verminde ring van ongelijkheid bevorderen. Met het bedrijfsleven wordt overlegd welke bijdrage van die kant, in sa menhang met het beleid van de overheid, aan het terugdringen van de inflatie kan worden geleverd. Het beleidsplan voor 1974 bevat daartoe tal van aanknopingspunten. De opwaardering van de gulden Om voor het anti-inflatiebeleid zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen heeft de regering besloten tot opwaardering van de gulden en afkondiging van een daarbij aanslui tende prijsmaatregel. Met het be drijfsleven wordt dezer dagen over leg gepleegd over verdere maatrege len om de met de revaluatie beoogde vermindering van de prijsstijgingen, en ook prijsverlagingen, te bewerk stelligen. Om een onevenredige inkomens derving in de landbouw als gevolg van de revaluatie te voorkomen, zal een tijdelijke compensatie worden verstrekt in het kader van de terug gave van de omzetbelasting. (vervolg pagina 4) HARLINGEN, 17-9. De politie in Friesland heeft in de nacht van zon dag op maandag zes mensen aange houden, die betrokken zijn bij een omvangrijke smokkel van hasj uit het Midden-Oosten naar Nederland. Twee schepen - de Scheveningen 36 en een sportvissersschip uit Vlieland zijn in de loop van de nacht door po litiemannen met succes doorzocht. De schattingen over de omvang STOCKHOLM. De socialisten en communisten in Zweden krijgen vol gens de laatste officiële verkiezings uitslag toch geen meerderheid in het parlement. van de hasj vangst lopen uiteen: ze variëren van 1500 pond tot 1500 kilo gram. Opslagplaats van illegale hasj was de bodem van de vissërshaven in Harlingen. De smokkelaars lieten hasj in zelf gemaakte containers op de bodem zakken, in afwachting van levering, waarbij Amsterdamse on derwereldfiguren waren betrokken. De containers waren gemaakt van plastic buizen, die dwars werden doorgesneden voor het vullen en daarna opnieuw werden gelast. Deze buizen bevatten ieder 100 zakjes, ieder met een pond of een kilo hasj. De Scheveningen 36 is al eens in Libanon betrokken geweest bij een smokkelaffaire. Het schip werd sindsdien door de politie in de gaten gehouden. Dit heeft uiteindelijk ge leid tot het oprollen van de hasj-af faire. SCHOUW EN-DUIVEL AND. De bie tencampagne in de regio is begon nen. Ditmaal wordt de oogst geken merkt door harde grond en veel stof, als gevolg van de langdurige droog te. In landbouwkringen deelt men mede dat het produkt er niettemin redelijk uit ziet. Over het suikerge halte zijn wij nog niet geïnformeerd. Op de foto: een bietenrooier aan het werk op een perceel aan de Lange Blokweg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 's Morgens valt de room van J de dag te scheppenvan het- 1 geen overblijft kan kaas ge- 1 maakt. i ZIERIKZEE, 17-9. De kleutertjes van plan West kunnen er van de winter wel tegen. Tenminste, aan hun dagelijkse omgeving zal het hepaahl niet liggen want aan de rand van West staat als dagelijks opvang centrum immers „De Speeldoos": de riante nieuwe kleuterschool van de Chr. Schoolvereniging. In het gebouw wordt eerlijk opgedeeld met de kleuters die de openbare schoolrichting zijn toegedaan, want de Chr. kleuterschool ontvangt in de ene schoolhelft de eigen kleuters, terwijl de andere helft van het gebouw werd afgestaan aan de openbare kleuterschool. Vanuit één der zeer ruime speelzalen hebben de kleuters een wijds uitzicht: tot (ver) aan de zeedijk strekt zich (nog) het polderland uit, en daarmee wordt een vrij wel onbegrensde ruimte aan de jeugd toebedacht Gisteren (maanüag)middag vond dc officiële ingebruikneming van dc nieuwe school plaats. Het door de volwassenen voor deze middag opgestelde programma liet ook dc kleuters aan bod komen. Voor de school stond een „speeldoos" opgesteld - een soort „schuilhok-speeldoos", van grote lappen fel gekleurd schuimplastic - en uit die tent kropen negen kinderen tevoor schijn. met elk een gebaksdoos. In die dozen zaten letters: dc s, p, e, c, 1. d, o, o. en s, tezamen vormend het woord „Speeldoos" en - al was de volgorde van de letters niet helemaal juist - de naam van de school prijkte al spoedig aan één der wanden. Daarna volgde een tiende kleu ter; die dc sleutel van het gebouw overhandigde aan dc lieer D. C. Quist die vervolgens de eer te beurt viel de „Speeldoos" officieel te mo gen openstellen. De heer Quisj werd deze taak toebedacht om hem te eren voor zijn inspanningen verricht als De nieuwe kleuterschool in Wcsf. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voorgeschiedenis van de bouw. De eerste contacten over de bouw ble ken te dateren uit juni 1969; op 20 november 197o kwam de aanvraag tot oprichting van de kleuterschool in het bezit van de gemeente.. Op 12 januari volgde prompt de instem ming van de gemeenteraad. Enige data: 17 nov. 1971 indiening bouw plan; 31 januari 1973 aanbesteding. De wethouder wees verder op de noodzaak van een tweede kleuter school: de wadhtlijst wordt langer en langer. Dc heer Asma wees erop dat het voor de gewone burger dikwijls Itfkt alsof een gemeente „maar niets doet". Dikwijls wordt niet beseft dat ook een gemeente hoewel in prin cipe autonoom 7.0 gebonden is aan regels gegeven door hoger gezag en vaak het ontbreken van financiën, dat er niets gedaan kan worden" al dus dc wethouder. Gelet op de moeilijkheden welke somtijds worden ondervonden bij het bouwen van scholen, is de reali sering van deze kleuterschool in krap vier jaar toch bijzonder snel. Immers, het eerst kontakt is gelegd in juni 1969 en op 10 april 1973 mocht Cindy Rengers al de eerste steen leggen en nu zijn we hier om de school officieel te openen, zo her innerde de heer Asma. „Inwoning" dc (vroegere) voorzitter van de Chr. Schoolvcr. „Uehoboth". Na een woord van welkom door de voorzitter van het schoolbestuur, drs. A. J. van den Hoorn, die onder andere wees op de motivatie om juist in deze tijd van moderne ont wikkelingen te kiezen voor chr. on derwijs. sprak wethouder H. Asma van enderwijs namens het gemeen tebestuur een gelukwens tot het schoolbestuur. De wethouder herin nerde aan een aantal zaken uit dc De wethouder wees er verder op dat precies zoals het destijds bij de kleuterschool in Malta ging hier weer sprake is van inwoning. Enke len vinden het woord „inwoning" misschien een berucht woord uit een achterliggende periode van woning nood. Gezien eohter de ervaringen in het verleden opgedaan geloofde de heer Asma dat het best zal gaan. ..De samenwerking tussen het .schoolbe stuur en het gemeenlebestuur is al tijd goed geweest en mogelijk be hoeft het niet zo lang tc zijn". (vervolg pagina 3) 1797- 1889 18 september 1973 130ste jaargang Nr. 21354 WAARIN OPGENOMEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1