VERSLAPEN? AGENDA Chili-optochten trokken door de steden Nieuwe vestiging in het Sloe-gebied Parijs en Pelting niet helemaal eens Ruimte-spin Anita is dood Tienduizenden vogels vonden de dood STREEKNIEUWS Gratis kopstuk bij Pastachoca voordeliger Onderzoek naar eigen woning-bezit LAATSTE NIEUWS Na val op schip overleden AMSTERDAM. Begunstigd door het stralende weer heeft de door jongerengroeperingen georganiseerde demonstratie voor Chili zaterdag middag in Amsterdam een massaal karakter gekregen. Vele duizenden jongeren wandelden in een stoet van enkele kilometers lengte van het Kwakersplein via de Kinkerstraat en Marnixstraat naar het Leidseplein en vandaar door de Leidsestraat en over het Rokin naar het Damrak. NIJMEGEN. Ruim 2.500 voorna melijk jonge mensen hebben zater dagmiddag in Nijmegen gedemon streerd tegen de militaire staats greep in Chili. Op de Grote Markt sprak Piet Reckman (Sjaloom) de menigte toe die rode vlaggen en spandoeken mee voerde. GRONINGEN. Zaterdagmiddag hebben tegen de 5000 mensen deel genomen aan de demonstratieve op tocht in Groningen naar aanleiding van de staatsgreep in Chili. In de tocht die een ordelijk verloop had, liepen ondermeer twee wethouders van de stad Groningen mee. Op de meegevoerde spandoeken stonden leuzen als weg met de militaire junta en solidair met het Chileense volk. Na afloop van de demonstratie spra ken enkele mensen die de organise rende groeperingen en partijen ver tegenwoordigden. Advertentie Grootse sortering WEKKERS REISWEKKERS BATTERIJWEKKERS Horloger-juwelier naast Gr averts! oan Havenplein 1 ZIerBaeo TeL (01110) 2443 SJANGHAI, 17-9. De Franse pre sident Georges Pompidou is maan dag na een off. bezoek van een week aan China uit Sjanghai vertrokken. Hy vliegt van Teheran naar Parijs. Pompidou werd onder meer uitge leide gedaan door premier Tsjoe En Lai die hem ook vergezelde op zijn reis door de provincie. Tevens is maandag in Sjanghai een gezamenlijk Chinees-Fi-ans slot communiqué gepubliceerd van zes pagina's, waarin op enkele punten, met name betreffende Europa en Cambodja, meningsverschillen blij ken tussen Parijs en Peking. De twee landen verklaren zich terwille van de verbetering van de interna tionale situatie tegen „elke hegemo nie". Verwijzingen naar de „super- mogendheden" komen in het com muniqué niet voor. Tevens zeggen de twee landen vast te houden aan de principes van gelijkheid tussen lan den, groot of klein, en wederzijds respect voor souvereiniteit en terri toriale integriteit. Weer cholera in Italië ROME, 16-9. Het dodencijfer van de cholera-epidemie in Italië is ge stegen tot 26. In een ziekenhuis in Bari overleed vrijdag een 70-jarige vrouw. Zij was het eerste slachtoffer van de ziekte sinds vele dagen. UTRECHT. In Utrecht hebben za terdagmiddag ongeveer 1.300 demon stranten een protestmars gehouden naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Chili. KAAP KENNEDY, FLORIDA. Ani ta, een van de twee „beroemde" ruimte-spinnen aan boord van Sky- lab, is dood. Zy werd zondagochtend levenloos aangetroffen door astro naut dr. Owen GarViott. Vermoede lijke doodsoorzaak: zy prefereerde vliegen boven filet mignon. Anita was een van de twee wijf- jeskruisspinnen die met succes op traden in de televisie-uitzendingen uit Skylab. Anita's collega, Arabella, was de eerste spin die in staat van gewichtsloosheid een web spon. La ter volgde ook Anita. Voor hun te rugkeer op aarde na de missie van 59 dagen op 25 september stond een „helden-ontvangst" op het program ma, maar nu komt Arabella alleen. De bandopnamen inzake Watergate WASHINGTON, 15-9. Het fede rale districtshof van beroep heeft het Witte Huis en officier van justitie Archibald Cox, speciaal belast met de Watergate-affaire, voorgesteld buiten de rechtbank om bijeen te ko men om een oplossing te vinden voor de bandopnamen van het Witte Huis die betrekking hebben op het Wa- tergate-afluistersdhandaal en die door Cox zijn opgeëist. Cox heeft onmiddelijk ingestemd en het Witte Huis hèeft in een snelle reactie ge zegd de zaak in studie te hebben. De advocaten van president Nixon waren bij het hof in beroep gegaan nadat rechter Sirica had bepaald dat de banden aan hem persoonlijk moesten worden gegeven opdat hij kon uitmaken in hoeverre zij ter za ke waren voor Cox's onderzoek. Om erkenning van nieuwe Chileense regering SCHIPHOL, 15-9. In een pers- conferentie op Schiphol heeft Carlos Parra van de Radikale Chileense party, die als Europees vertegen woordiger van de regering Allende in Londen zijn domicili had, de hcop uitgesproken, dat Nederland binnen de EEG het initiatief zal ont plooien om de nieuwe militaire machthebbers van Chili de officiële erkenning als regering te onthouden. Als dat op grond van de interna tionale wetten mogelijk zou blijken te zijn, dan Ihopen wij dat Nederland de erkenning zelfs zo lang mogelijk zal uitstellen", zo voegde hij eraan toe. Parra kwam uit Londen naar Am sterdam om daar op uitnodiging van het hoofdbestuur het congres van de PvdA bij te wonen. Loos alarm voor vermiste onderzeeër LONDEN-LISSABON, 16-9. Een speuractie naar een vermiste Portu gese onderzeeër is zaterdagochtend na enkele uren afgelast toen bekend werd dat het aan de Navo-vlootoefe- ning „Quick Shave" in de Atlanti sche Oceaan deelnemende schip te recht was. WENEN. Dc internationale hulp organisatie voor politieke gevange nen, Amnesty International, heeft zondag de Chileense militaire junta opgeroepen onmiddelyk een eind te maken aan „de arrestaties op grote schaal en het doden van burgers". Insecticide in Spanje: SEVILLA, 16-9. Deskundigen stellen een onderzoek in liet grote natuur reservaat La Donana in het gebied van dc monding van de rivier dc Quadal- quivir in naar dc dood van tienduizenden vogcJs. Het biologisch station van het reservaat ontdekte dat dc vogels, waaronder zeldzame soorten een insec ticide naar binnen hebben gekregen dat door dc regering verboden was. Het onderzoek wordt geleid door secticide in de moerassen bekend als Las Marismas, ten zuiden van Sevil- la. is binnengekomen. Maar men acht het mogelijk dat het op dc na bijgelegen rijstvelden gebruikt werd ter bestrijding van muskieten. de directeur van het reservaat, dc ornitholoog dr. Jose Antonio Valver- de. Men acht het mogelijk dat 5ÏL000 vogels omkwamen. Het is nog niet bekend hoe het in- Advertentie TERNEUZEN, 16-9. De 47-jarige Noorse eerste stuurman Haakon Jensen uit Antwerpen, is zondag morgen aan boord van de Texaco Norge tussen Antwerpen en Hans- weer i om het leven gekomen. De man viel van de trap van de brug en kwam op een lagere verdieping te recht. Zijn stoffelijk overschot is in Terneuzen aan wal gebracht. Twee doden tengevolge auto-ongeluk WESTERHOVEN. Een auto-onge luk op de provinciale weg Dommelen -Eersel in de Noordbrabantse ge meente Westerhoven heeft zondag het leven gekost aan de 32-jarige H. Bemelmans en de zevenjarige Jo hannes Bemelmans beiden uit Bladel (N.-Br.). De twee zaten in een per sonenauto die bij het inhalen door een andere personenauto werd ge sneden. Dc gesneden auto kwam in een sloot terecht twee andere perso nen raakten gewond bij dit ongeluk. Zeeuwse Stichting voot Revalidatie Vorige week verscheen het ver slag over 1972 van de Zeeuwse Stich. ting voor Revalidatie. Deze stichting heeft een coördinerende stimuleren de en voorlichtende taak ten aanzien van de revalidatie eh gehandicap tenzorg in Zeejand. Uit het verslag van de direkteur blijkt dat in Zee land het werk in afwachting van mogelijke veranderingen op de oude voet werd voortgezet. Dat betekende dat weer veel aandacht moest wor den geschonken aan het individuele advieswerk waardoor voor algemene kwesties weinig tijd overbleef. Dit individuele advieswerk nam weer in onmvang foe: in 1972 wer den 371 „gevallen" besproken en er werden 213 nieuwe cliënten inge schreven. Vermeld wordt pet aan zienlijk stijgend aantal gevallen van won in ga anp a ssing. Wonin gb ou wver- eigingen architecten en gemeente lijke autoriteiten raken steeds meer vertrouwd met het aangepast bou wen voor lichamelijk gehandicapen. Van de in totaal 371 patiëntèn die in 1972 werden besproken kwamen er 25 van Schouwen-Duiveland. Van de 213 nieuwe patiënten die werden in geschreven zijn er tien van Schou wen-Duiveland. Er werden in totaal 257 patiënten afgevoerd en wel 13 van Schouwen-Duiveland. Chr. Plattelandmouwenbond Op dinsdag 25 september brengt de afdeling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwenbond, een bezoek aan het slot „Haamstede". De rondleiding vindt plaats door de heer J. P. C. Boot. Na de bezichtiging, volgt een rondwandeling door het natuurgebied rond het slot. Bij on gunstig weer worden dia's vertoond. ZIERIKZEE Provinciale dag Gereformeerde vrouwen De Zeeuwse Gereformeerde Vrou wenverenigingen houden hun pro vinciale dag op dinsdag 2 oktober in de Gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat te Zierikzee. Ds. Kloppenburg te Oost-Souburg zal spreken over:,, Zijn wij hard voor de kerk of hebben wij hart voor de kerk?" In de middaguren vindt een be spreking plaats met medewerking van een forum. Het ontspanningselement wordt ingevoegd door het motto: „Opge let van A tot Z", door V.V. „Monica" te Wolf aartsdijk. Vergadering N.C.V.B. De afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. komt bijeen op woensdag avond 19 september a.s. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Over het onderwerp „Hoe komt een dominee aan zijn preek" hoopt te spreken ds. A. Vliemans te Dordrecht. Opening R.K. basisschool Dc officiële opening van dc nieuwe R.K. basisschool aan dc Hoge Mo lenstraat (41) zal plaats vinden op vrydag 21 september door dc deken van Zeeland dr. A. Blommcrde. Aan dc opening gaat een eucharistievie ring vooraf in dc Willibrorduskcrk. Jeugddienst in deGasthuiskerk Zondag aanstaande wordt in de Gast huiskerk te Zierikzee weer een jeugddienst gehouden. Daar dit de eerste jeugddienst is in bet nieuwe winterseizoen, zal deze worden ge leid door dc plaatselijke predikant ds. J. v. d. Schee, met als thema voor de preek: „Jeugd, pak aan!" De dienst zal op het orgel worden begeleid door dc heer C. J. Ficr- loos uit Goes, .terwijl korncttist Paul Izeboud dc trompet zal bespelen. De schriftlezingen zullen worden verzorgd door de jeugd. Iedereen, jong en oud is van harte welkom op zendag 23 september om 11 uur 's morgens in de Gasthuiskerk. RENESSE Grasbrandje Vrijdagmiddag omstreeks Oen uur werd de brandweer van Rcncsse en Burgh-Haamstede gealarmeerd voor een grasbrandje aan de Vroonweg te Renesse ter hoogte van de bunker van dc Rijksluchtvaartdienst. Bij aankomsl van de brandweer was er reeds 200 m- gras verbrand, maar eenmaal ter plaatse was de brand weer het vuur binnen zeer korte tijd meester. V^SSJNGEN, 16-9. tfet Haven schap Vlissingen is vari plan aan Zeeland $.V. in oprichting twee hec tare terrein in het Slocgebied te ver pachten voor de exploitatie van een roll on-roll of-tcrminal. Het kan later nog eens met drie tot vijf hectare worden uitgebreid. De heer Remeus, oprichter van de Nordfolk-Linès in Scheveningen, die zijn aandelen enige lijd geleden heeft afgesloten, heeft zijn zakelijke be langen bij een eventuele roll on-roll off-dienst in het Sloegebied overge dragen aan de Zeeland B.V. in op richting. Het Havenschap Vlissingen zal het Veenbrand verwoest beschermd natuurgebied ENSCHEDE, 16-9. Een hardnekki- ge veenbrand in het natuurreservaat „Aamsveen" bij Enschede heeft vrij dag en zaterdag tientallen hectaren natuurgebied verwoest. De droogte van de laatste tijd had tot oorzaak dat het grondwater anderhalve me ter lager staat dan de laagste stand tijdens de warme zomerperiode in juli. De brandweer heeft honderden berken moeten omhakken die vooral in de wortels waren aangetast. De korpsen van de Nederlandse en Duit se grensdelen werken samen om het vuur onder de knie te krijgen. In to taal zijn meer dan 100 brandweer mensen ingezet. „Flifsen" uit het buitenlaiul VIENTIANE. De Laotiaanse re gering en de communistisch gezinde Pathet Lao hebben in Vientiane de overeenkomst getekend die een ein de moet maken aan bijna twintig jaar strijd. De overeenkomst omvat politieke en militaire protocollen aanvullend op de bestandsovereen komst die 21 februari werd bereikt. Beide partijen hadden de overeen komst al geparafeerd. BELFAST. In een sloot in de omgeving van Belfast ds zondag' het lijk gevonden van een vermiste lei der van de Ulster defence associa tion, Tommy Herron, hetgeen on middelijk de vrees voor een nieuwe uitbarsting van geweld' deed toene men. SOUTHAMPTON. In het Zuid- Engelse Southampton is vrijdag de 24-jarige vertegenwoordiger Frank V. uit Rotterdam tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij bijna 80 kilo marihuana Engeland had binnengesmokkeld. De verdach te had zich schuldig verklaard aan het ten laste gelegde. BONN. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel heeft in de bondsdag gezegd dat de ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen op hun conferentie va nbegin deze week in Kopenhagen, een „ommekeer in de Europese politiek" teweek hebben gebracht. LONDEN. Bij een opiniepeiling van het linksgerichte Britse zondag blad „Sunday Mirror" heeft 39 pro cent van de lezers zich uitgesproken voor afschaffing van de monarchie. STRAATSBURG. Bij valscherm- springen door leerlingen van een pa- rachutistenschool in Straatsburg zijn een parachutist gedood en een ander ernstig gewond. BELFAST. Op de luchthaven Al- dergrove bij Belfast is vrijdagmiddag bomalarm gegeven nadat in een per sonenauto voor het vliegveld explo sieven waren aangetroffen. WASHINGTON. President Nixon studeert op een voorstel voor een belastingtoeslag van tien procent die zal worden teruggeven als de infla tie is bedwongen, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld. (Advertentie) NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Buitenlands geld Reischeques Bl'RGH-HAAMSTEDE: JuJianastraat'Bcrnhardstraat. dinsdags van 11.00-12.30 uur terrein bouwrijp maken en van een spoorwegaansluiting voorzien (kos ten f 110.000). De beslissing over deze uitgave valt woensdag in de verga dering van de Raad van Bestuur. Advertentie Grote beker me Ik of puur lOcent DODELIJKE ONGELUKKEN DOETINCHEM. De 76-jarige J, T. Dicker uit het Gelderse Wijnbergen (gem. Bergh) is in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man reed met zijn fiets slingerend aan de rechterkant van de weg en werd daarbij geschept door een personenauto. ROERMOND. De 64-jarige H. Van- neer uit het Limburgse Roosteren is om het leven gekomen bij een ver keersongeluk in zijn woonplaats. Hij zat in een auto die slipte en tegen een boom terechtkwam. De bestuur der werd zwaar gewond. GORINCHEM. Bij een brand bo ven een accountantskantoor in Go- rinchem is de 28-jarige verpleger Jacobus Cornells de Wolff om het le ven gekomen. Het slachtoffer, dat op de bovenverdieping een kamer be woonde, werd in zijn slaap verrast. Over het ontstaan van de brand tast men in het duister. ARNHEM. Het twee-jarige Turkse meisje Ceyham Kumaz is in Arnhem om het leven gekomen toen het spe lenderwijs de weg op liep en door een auto gegrepen werd. Het kind was op slag dood. i. DEN HELDER. Bij een verkeers ongeluk op de Zanddijk in Den Hel der is de 58-jarige R. A. Steeman om het leven gekomen. De man die met zijn vrouw aan het fietsen was werd aangereden door een achteropko mende personenauto. De man, die 30 meter werd meegesleurd, moet op slag dood geweest zijn. CASTRICUM. De 47-jarige me vrouw J. W. P. van Baarsen-Ten Braak uit Santpoort is op de Pro- vincialeweg Zaandam-Castricum in haar auto verbrand na een frontale botsing met een vrachtauto. Venlo. Op de rijksweg Roermond- Venlo in 'de gemeente Belfeld is de 44-jarige mevrouw E. Mommers- Winljes uit Belfeld bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Zij stak met haar fiets de weg over en werd daarbij gegrepen door een per sonenauto. ZUIDBROEK. De 24-jarige kwe ker A. Solleveld uit Zuidbroek (Gr.) is in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk. De heer Solleveld werd met z'.in brom fiets in zijn woonplaats gegrepen door een personenauto. ROTTERDAM. De 21-jarige as sistent-declarant C. J. Snijders uit Rotterdam is in de nadht tijdens een ongeluk om het leven gekomen. De jongeman reed met zijn auto op de Slinge tegen een geparkeerde trek ker met oplegger. De wagen werd totaa lvcrnield. EINDHOVEN. Dc 25-jarige J. van Dongen uit Eindhoven is op dc kruising Montgomervluan- Europa laan in botsing gekomen met oen personenauto en gedood. De autobe stuurder, de 33-jarige G. J. Moest met oogletsel in het ziekenhuis wor den opgenomen. ST. OEDENRODE. Dc 43-jarige H. P. van Lieshout uit Sirt Michiels gestel in Noord-Brabant is in het groot ziekengasthuis te Den Bosch overleden 1en gevolge van een hem in Sint Ocdcnrode overkomen onge val. HOEVELAKEN. 15-9. Van dc stemgerechtigde Nederlanders vindt 67 procent, dat dc regering ernaar moet streven, dat er zoveel mogelijk mensen in een eigen koophuis wo nen. Dit is de uitkomst van ccn onder zoek. dat het Bouwfonds Nederland se Gemeenten heeft laten instellen. Ruim 600 representatief geachte mensen werd naar hun mening ge vraagd. Hol percentage van dc kiezers dal vindt dat zoveel mogclyk mensen in een huurhuis moeten wonen, blijkt 23 te zijn. Vijf procent gaf bij deze vrang op geen mening te hebben. Uit de cnquclc komt verder naar voren, dal leeftijd en opleidingsniveau van dc ondervraagden nauwelijks vén invloed zijn op de stellingname. Daarentegen speelt het inkomen wel een rol. in die zin dat naarmate het inkomen hoger is, men meer voor stander is van een regeringsbeleid dat het eigen woningbczil bevordert. In liet algemeen blijkt vervolgens, dat dc stemgerechtigde Nederlander vindt, dat het eigen woningbezit be vorderd dient te worden. Maatrege len met ccn lastcnvcrrwarcnd effect worden dan ook in meerderheid af gewezen. Dat blykt uit dc antwoor den op vragen over de aftrekbaar heid van hypotherkrente. Maandag 17 september Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, afd. Schou wen-Duiveland „Philatelica". Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, modeshow Plattelandsvrouwen Bond. Dinsdag 18 september Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, verga dering Ondernemerscentrale inzake verkeersplan. Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, bijeenkomst N.C.V.B. Woensdag 19 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, vergadering N.C.V.B. Kerkwcrve 19.45 uur, vergadering N.C.V.B. Donderdag 20 september Zierikzee 14.00 uur rest. Mondragon, najaars vergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Herv.. verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Kerkwcrve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, tijd lede S.G.P., (ds. G. Bouw, Scheve ningen). Duivcland Schelphoekexcursie Plaüelandsvi'ou- wen. 14.30 uur. hotel „De Schelp- hoek". Vrijdag 21 september Zierikzee Opening nieuwe R.K.-Basisschool; bezichtiging nieuwe school van 17.00- 19.00 uur. Zaterdag 22 september Zierikzee Bezichtiging nieuwe R.K.-Basisschool van 14.00-16.00 uur. Dinsdag 25 september Haamstede 14.00 uur, excuzsie Chr. Plattelands vrouwen Bond. Dinsdag 2 oktober Zierikzee Geref. kerk, 10.30 uur (v.m.), provin ciale dag Vrouwenverenigingen. Aulo onder trein: Twee mensen gedood SITTARD. 16-9. Zondagmorgen zijn, twee inzittenden van een per sonenauto cm het leven gekomen toen de auto op een niet beveiligde overweg in Schin op Geul dooi- een trein van de lijn Maastricht-Valken burg werd gegrepen. De auto vloog na de botsing met de trein in brand. Cm het leven zijn gekomen de 59- jarige heer J. A. van Loon en zijn negentienjarige zoen A. E. M. J. van Loon, beiden uit Klimmen. Ernstig gewend zijn de 33-jarige heer J. T. Simmer en zijn twaalfjarige doch tertje M. Simmer, beiden uit Hocns- broek. Doden bij verkeersongelukken ST. GEERTRUID, 17-9. Bij een auto-ongeluk op de weg van St. Geer- truid naar Mehr in de gemeente St. Geertruid (L.) is in de nacht van zondag op maandag om het leven gekomen de 22-jarige R. Wische uit Maastricht. Drie andere personen die bij de heer Wische in dc personen auto zaten raakten bij dit ongeval zwaar gewond en zijn naar een zie kenhuis in Maastricht overgebracht. Hel ongeluk gebeurde doordat de auto van de heer Wische in een bocht de rechter berm raakte, waar door de bestuurder de macht, over het stuur verloor, de auto kantelde en even later werd geschept door een Deense personenauto. Twee in zittenden van laatst genoemde auto kwamen er af met lichte verwondin gen. Enorme slaking Ie Luik BRUSSEL, 17-9. Ruim 18.000 ar beiders van dc Cockcrillfabrickcn in bet Belgische Luik hebben maandag ochtend het werk neergelegd. De staking is uitgeroepen door het al gemeen Belgisch vakverbond, om dat dc werkgevers weigeren een zo geheten conjunctuurpremie in hel loon tc integreren. Het algemeen christelijk vakver bond is het wel eens met dc eisen ven het ABVV, maar dc christelijke centrale wilde wachten met akties tot na 25 oktober wanneer uitvoeri ger over de loonovcrcenkomstcn ge sproken zal worden. Maandagoch tend bleek echter dat ook de arbei ders. aangesloten bij andere vak bonden dan het ABVV. niet aan het werk gingen. Maandagochtend bevonden zich sterke stakingspostcn aan het bedrijf die er geen moeite mee hadden de arbeiders te overtuigen niet aan hot werk Ie gaan. Van de ruim 18.000 werknemers van Cockcrill zijn er ongeveer 4500 bij het ACV aangeslo ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2