BEA WINT HET PLEIT l mrsms SRV BLIK DOOR HET WERELD Neutrale wereld blijkt weinig één ■H gratis kopstuk bij literfles van 129^ voor 119 DANKWOORD VAN KONINGIN P.S.P. wil open Oosterschelde NIEUWE GEWESTWET Wal biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 september 1973 Nr. 21351 De „Derde Wereldzou in Algiers zijn eenheid demonstreren, maar daarvan is weinig terechtgekomen. De 76 niet-verbonden landen die hier een topkonferentie hielden, had den niets liever gewild dan de we reld duidelijk maken dat ook de een heid van de zwakke, arme naties een macht vertegenwoordigt. Maar als iets duidelijk geworden is, dan is het de verdeeldheid onder die landen zelf. In de eerste plaats ging het over het begrip niet-verbonden. Het meest precies hierin was Libyes ko lonel Kadhaffi, die zomin iets van de Amerikanen en het verdere westen moet hebben als van Moskou met onderhorigen. Een mooi standpunt, dat overigens maar ten dele opgaat: zijn ekonomie is ook na allerlei na tionalisaties hecht verbonden met de westerse die niet alleen de olie af neemt, maar hem ook voorziet van allerhande nodige goederen, waarbij men bijvoorbeeld aan het Franse wapentuig mag denken. Nu ergerde Kadhaffi ook doordat hij eindeloze redevoeringen hield als een soort Is- lamietische Billy Graham, zoals ter konferentie smalend werd opge merkt. Daarbij ging hij zich ook te buiten aan absurde beschuldigingen - de Britten zouden matig zijn met whisky om zoveel mogelijk naar Kadhaffi's mohammedaanse staat te sturen, die ze door drank wilden on dermijnen. Advertentie faumUtUj E10 Sinas speciaal Mariniers naar de kapper UTRECHT. 12-9. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen 'heeft zich dinsdag met een brief tot de staatssecretaris van defensie mr. J. A. Mommersteeg gewend met het verzoek maatregelen te treffen om te voorkomen dat marine-officieren de dienstplichtigen dwingen naar de kapper te gaan. Volgens de brief heeft overste Toet, eerste officier van de Van Braam Houckgeest-kazerne in Doom vrijdag vier van zijn peletons nieuw opgekomenen (ruim 120 man) ge dwongen naar de kapper te gaan door hen peletonsgewijs te laten aantreden en man voor man naar binnen te sturen voor een „behande ling" onder toezicht. Enkelen hebben dit geweigerd, aldus VV DM-voorzit - ter Paul Turken. OSLO. De socialistische partijen in Noorwegen hebben bij de verkiezin gen een krappe meerderheid van 78- 77 zetels behaald. De Sociaal De mocratische partij heeft het zwaar ste verlies sedert de oorlog geleden. Het pas gevormde verkiezingsver- bond is de winnaar van de verkie zingen. V.l.n,r. Trygve Brattelt, voorzitter van de Sociaal Democra ten, de aftredende premier Lars Tor- vald (Christen-Democraten) en Fnin Gustavsen (socialistische verkie zing sverbond). Daartegenover maakte Cuba's Castro een zinniger indruk. En hoe dan ook is hij meer een figuur waar aan ontwikkelingslanden zich willen spiegelen. Castro heeft - met Sow- jet-hulp, maar ook door grote eigen inspanningen - heel wat bereikt. En zijn positie is vergelijkbaar met die van menig arm land. Jaloezie Kadhaffi echter heeft het naar ve ler inzicht wel al te gemakkelijk ge had: enorme olierijkdom in de grond en wat wordt ermee gedaan? Hij kan best afgeven op hulp van oost en west, maar hij kan er zelf dan ook goed buiten. Daardoor kan hij het zich permitteren af te geven op zo wel Europa, Amerika als Rusland, maar al te veel aanstalten maakt hij ook niet oin zijn welvaart te gebrui ken om lotgenoten onderontwikkelde landen te bevrijden van de noodzaak bij de machtige landen aan te klop pen. Aan het eind van de konferentie, die verlengd moest worden om de diverse resoluties bij te vijlen, kan men zeggen dat juist door zijn rijk dom Kadhaffi niet de grote rol spe len kon die hij ivilde. De Saoedische koning Feisal, eveneens rijk, was al thans nuchterder en zakelijker. Zo verdwenen de resoluties van algeme ne boycot tegen Israël en over het vertrek van vreemde oorlogsschepen uit de Middellandse Zee snel van de tafel - de arme landen haden wel andere zorgen. Alleen Castro deed althans enige Arabische landen een plezier door aan te kondigen dat hij de betrekkingen met Israël verbrak - tot verbazing overigens van velen, die dachten dat dit Comecon-lid dit naar Russisch voorbeeld allang ge daan had. De jaloersheid van pak weg een 25 werkelijk zeer arme landen jegens de wel onderontwikkeld, maar toch potentineel rijke landen in de groep was echter de voornaamste reden waarom de grote demonstratie van eenheid in Algiers achterwege bleef - armen die begrijpen dat het echt neutraal zijn en helemaal ongebon den aan welk machtsblok ook voor hen een illusie is, zeker als rijkere kollega's er al niet helemaal in sla gen. Woningfabriek Lelystad; werk voor 650 man LELYSTAD, 12-9. In Lelystad zal binnen enkele maanden worden be gonnen met de bouw van een indu striële woningbouwfabriek: Holborn- Lelystad N.V. Het nieuwe bedrijf zal werk gaan bieden aan 650 men sen. In 1976 zal men op volle toeren kunnen produceren wat betekent dat er 3000 industrieel gebouwde wo ningen per jaar kunnen worden af geleverd. De fabriek zal zich in eer ste instantie gaan toeleggen op de bouw van eengezinswoningen in de sociale sector. Volgens de directie van het bedrijf is er wel degelijk een goede markt voor industriële wo ningbouw omdat er tot 1980 nog minstens een miljoen huizen ge bouwd of vernieuwd moeten worden Bij Holborn zullen ongeveer 50 ver schillende types woningen worden gebouwd. Voor toekomstige bewo ners wordt de mogelijkheid openge laten een en ander aan hun woning te veranderen. DEN HAAG, 12-9. H.M. de Ko ningin heeft in een dankwoord via radio en t.v. het feest ter ere van haar zilveren regeringsjubileum „hart verwarmend" genoemd. Zij dankte allen die aan 'het feest heb ben bijgedragen en reageerde ook <>P brieven, telegrammen en groeten van bekenden en onbekenden: „u maakte mij stil met wat u schreeft". „Wat al niooic herinneringen laten deze dagen achter en ik dank u allen die zo mijn hart hebben verwarmd", zo besloot de koningin haar korte toespraak. Dode bij brand in pension UTRECHT, 12-9. Bij een korte maar zeer felle brand in een pension voor Marokkanen aan de Amster damse straatweg is woensdagochtend rond half vijf de 43-jarige Marok kaan M. B. Hajji om het leven ge komen. Twee andere bewoners van het pension liepen verwondingen op, doordat zij uit een raam sprongen. De oorzaak van de brand in het huis, een vroegere winkel met daar boven nog twee verdiepingen, is nog niet bekend. De brand moet op de tweede verdieping zijn ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen en 18 minuten na aankomst van de brand weer was het vuur bedwongen. Het pand brandde geheel uit. AMSTERDAM, 12-9. Het partijbe stuur en de fracties in de Eerste Ka mer en Tweede Kamer van de PSP menen dat alles in het werk moet worden gesteld voor het open hou den van de Oosterschelde. De werk zaamheden, gericht op afsluiting van de Oosterschelde moeten - naar de mening van bestuur en fracties - zo veel als maar mogelijk is worden ge temporiseerd. School voor Joegoslavische kinderen in Zeeland VLISSINGEN, 12-9. De Zeeuwse Raad voor Buitenlandse Werkne mers wil in oktober starten met een school voor Joegoslavische kinderen in Zeeland. De ouders van de kinderen en het Joegoslavische consulaat staan ach ter het initiatief. De Joegoslavische school die op zaterdagmorgen of -middag wordt gehouden zal vooral het bi-culturele aspect van het on derwijs belichten, omdat uit de prak tijk blijkt dat kinderen van buiten landse werknemers niet genoeg kan sen hebben zich in hun eigen taal en cultuurgebied te ontwikkelen. Terwijl dit toch heel belangrijk kan zijn voor een mogelijke terugkeer naar eigen land. DEN HAAG, 12-9. Het ontwerp Gewestwet - bjj de Tweede Kamer ingediend door de oud-bewindslieden Beernink en Van Veen - zal worden gewijzigd. Minister De Gaay Fort man (binnenlandse zaken) hoopt in de eerste maanden van 1974 een nieuw gewijzigd ontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen. In de Eerste Kamer deelde de mi nister mee, dat hij de op het ont werp uitgebrachte kritiek groten deels kan onderschrijven. Bij het debat in de Eerste Kamer over de opheffing van de gemeente Hoogland werd aangedrongen op de spoedige totstandkoming van een wettelijke regeling voor de gewesten. „Het is daarvoor de hoogste tijd", aldus de KVP-er Vergeer. „Vakheweging moet meer aan politiek doen" UTRECHT, 12-9. De leiding van de vakbeweging zou wat minder hypokriet kunnen doen als het Saat om politiek en politieke keuze. Poli tiek is vies staat op het gezicht van menig vakbondsbestuurder te lezen, maar vakbondsbestuurders moeten oppassen dat hun geradikaliseerde leden niet straks mijlen voor lopen als het gaat om te weten waar Abra ham de politieke mosterd haalt. Dit zei woensdagochtend de heer J. C. van der Doef, aftredend voor zitter van de bedrijfsgroep wegver voer van de Vervoersbond NKV. VRIJDAG 14 SEPTEMBER NED. I: De rij van programma's wordt om zeven uur geopend door de Wombels, een serie voor de jeugd. De Womb el zijn wezens die maar één doel hebben: de wereld schoon hou den. De gemaskerde ruiter Zorro kojnt daarna op zijn paard het scherm binnen draven. De TROS wil debuterende artiesten een beetje op weg helpen. Daarvooris het pro gramma Jackpot gecreëerd. Van avond de première van deze compe titie tussen artistieke talenten. En kele kijkers zullen bij elke uitzen ding opgebeld worden voor hun oor deel. Alles of niets is een quiz, waar in drie delnemers getest worden op hun kennis, specialismen en reaktie- vermogen. De uiteindelijke winnaar na drie spelronden wordt een paar duizend gulden rijker. Rond half tien wordt het derde deel uitgezonden van de Engelse serie over de famiïte Strauss, de famliie van de Weense wals en meer van die sfeervolle mu ziekstukken. De vrouw van de oude Johann neemt het voor haar zono op. Gevolg: grote heibel in de familie. Jqhann sr. neemt het besluit een concert van zijn zoon in de war te sturen. Voordat de nieuwslezer aan de beurt is wordt nog tot omstreeks elf uur aandacht besteed aan het va derlandse sportgebeuren in de ru briek TROS-Sport. NED. II: Twee onderwerpen scho telt de NCRV het tv-publiek tussen zeven en acht uur voor. In het eer ste, Saartje ontmoet Riek Schagen, kunnen de kijkers de voornamelijk door haar huishoudstersrol uit de jeugdserie Swiebertje bekende me vrouw Riek Schagen op een andere manier leren kennen. Ze is ook een zeer talentvolle schilderes. Meerma len heeft ze met veel succes haar werkstukken geëxposeerd. Voor acht uur ook de Zweedse documentaire Ik zie, ik zie wat jij niet ziet, waarin de functie van het oog wordt uitge legd. Aan twee series komt in het avondprogramma van-de NGRV een eind. Dat zijn Het meisje met de blauwe hoed, en de serie Tot aan de schemering. In de slotaflevering van Tot aan de schemering is er een en al ellende tussen Chris en haar man Ewan. De laatste blijkt zo door het oorlogsgeweld afgestompt te zijn als hij met verlof thuis komt, dat Chris hem als een vreemdeling ziet. Ze passen niet langer bij elkaar. De ru briek Ander Nieuws, waarin een ge sprek tussen drie zwarte theologen, besluit het NCRV-programma, waarna de NOS nog komt met afle vering 4 van Kunst in de knoei. VRIJDAG 14 SEPTEMBER NED. I: 18.45 Kiri de Clown; 18.55 Nieuws; 19.05 De Wombels; 19.10 Zorro; 19.30 Jackpot; 20.00 Journaal; 20.20 Alles of niets; 21.20 De Fami lie Strauss; 22.20 TROS-Sport; 22.50 Nieuws. NED. II: 18.45 Kiri de Clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Saartje ontmoet Riek Schagen; 19.30 Ik zie, ik zie wat jij niet ziet; 20.00 Journaal20.20 Het meisje met de blauwe hoed; 21.40 Tot aan de schemering; 22.25 Ander Nieuws; 22.50 Uit de kunst; 23.25 Nieuws. ZATERDAG 15 SEPTEMBER NED. 1: Bij het vijftigjarig bestaan van de AVRO zendt deze omroep vanaf zeven uur 's morgens tot half één 's nachts uit. Regelmatige uit zendingen van studio drie vormen een rechtstreekse jubileummagazine met interviews en actuele informa tie. Dit magazine loopt dan ook als een rode draad door het hele pro gramma. Tot half negen een pro gramma voor de jeugd, Bibelebons, Rikkie en Slingertje en een in Fries land spelend beeldverhaal met AV- RO's Kinderkoor. Heeft u misschien de pimpelpaarse plurk gezienDaar na Trimteevee, vervolgens een kwartiertje actualiteiten met Televi- zier. Rond negen uur vertellen men sen uit het hele land wat radio en teevee voor ze betekenen. Vrolijk heid met Eet U smakelijk en Co, au topech en het verhaal van iemand die altijd op weg is naar nieuwtjes op het gebied van eten en koken. Daarna is de jarige AVRO op de spelletjes toer met Wie van de Drie? Vanaf kwart voor elf muziek in het programma Avrodiskado. De vol gende twintig minuten zijn voor het Voorburgs Jongeren koor, met een selectie van min of meer bekende liederen. Onder de titel Limburgse Notenvlaai komt om twaalf uur een "gevarieerd prógr&riïma uit Kerkrade. Na wat actualiteiten spreekt de heer M. J. Keyzer een feestrede uit. De middag betekent sport op het scherm. Wielerwedstrijd het Crite rium der Azen wordt afgewisseld met beelden van de finale van de AVRO rallycross op het Eurocircuit in Valkenswaard. Om half vier beel den van het jubileumconcert van het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Edo de Waart. Willeke Alberti speelt de hoofdrol in de serie gedramatiseerde sprookjes Er was eens waarvan om half vijf het eerste deel wordt uitgezonden. Daar opvolgend een uitzending van de po pulaire kinder uitzending Stuif es in Om half zeven weer actua liteiten gevolgd door Kiri de Clown. Tussen zeven en acht AVRO's Top- 50 Bea knikte rustig, maar zei geen woord. „Waarom?" Bea zuchtte. „Mevrouw van Schagen, dat is een privé-aangele- genheid. Ik hoef u toch geen tekst en uitleg te geven van mijn doen en laten buiten de school?" „Ja, maar wat moet u met dat huisje? Gaat u het verhuren?" Bea schudde berustend het hoofd. Ze zou en moest natuurlijk het naadje van de kous weten. „Als het opgeknapt is - dat is een kwestie van enkele weken - dan ga ik er zelf wonen," antwoordde ze op kalme toon. „Gaat u dan trouwen?" vroeg Miep steeds meer verbaasd. „Ik ga daar alleen wonen," ant woordde Bea Igelaten. Miep schudde haar hoofd en viel op een stoel neer. „Bedoelt u, dat.. dat u hier weg gaat?" „Ja, mevrouw van Schagen. Ik meen, dat ik u dit al zei op de eerste dag. dat ik hier in pension kwam." Ze schudde niet-begrijpend haar hoofd. „Maar dat kan toch niet? Dat mag toch niet? Dat vindt Sangelaar nooit goed „Daar heeft meneer Sangelaar niets over te zeggen. En al zegt u me voor de zoveelste keer, dat hel schoolbestuur bedisseld heeft, dat de ongehuwde onderwijzeres bij u in pension moet. dat lap ik vierkant aan mijn schoen. Mijn privéleven is mijn persoonlijk eigendom en zolang er op ethische en zedelijke gronden niets op mij aan te merken is. kan geen schoolbestuur mij wat gebieden of verbieden. Zodra het klaar is. mevrouw Van Schagen. ga ik daar wonen. Dan kan ik tenminste m"n meubeltjes, die nu al meer dan een jaar in Amsterdam opgeslagen lig gen, weer gaan gebruiken. Ik heb u al gezegd, dat ik te zelfstandig ben om lang bij anderen te blijven. Als het klaar is, zal ik het op prijs stel- Zaterdag 15 september, 16.35, Neder land 1: Willeke er was eens. In de aflevernig „De Varkenshoeder" is Willeke Alberti de Prinses en Jan Retel de Koning. popfestival met verschillende optre dens Na het journaal een anderhalf uur durend feestprogramma gepre senteerd door Seth Gaaikema. Mede werkenden Wily Walden, Piet Muy- selaar, Johnnie Kraaikamp, Liesbeth List, Willeke Alberti en haar vader en het orkest van Harry van Hoof. Rond tien uur het laatste nieuws en daarop de rolprent Voor wie de klok luidt, met in de hoofdrol Garry Coo per en Ingrid Bergman. NED. II: Tussen zeven en acht het drukbekeken prgoramma Voor een briefkaart op de eerste rang, met als kandidaten de filmmakers Pim de la Parra en Wim Verstappen. Na het journaal de actualiteitenrubriek Brandpunt. Verder een rechtstreekse utizending van de Last night of the proms in de Londense Albert Hall, een sfeervol gebeuren. Solisten zijn de alt Bernadette Greevy en de pia nist John Bingham. De in een ander programma altijd kwistig met prij zen strooiende Berend Boudewijn verzorgt het commentaar. ZATERDAG 15 SEPTEMBER NED. I: 7.00 Studio Drie: 7.10 Nieuws; 7.15 Bibelebons; 7.45 Rikkie en Slingertje; 8.10 AVRO's kinder koor in Friesland; 8.25 Trimteevee; 8.30 Studio Drie; 8.35 Televizier; 8.50 De fantastische wereld van radio en televisie; 9.20 Studio Drie; 9.35 Eet u smakelijk en Co; 9.55 Studio Drie; 10.00 Wie van de drie?; 10.30 Studio Drie; 10.45 Avrodiskado; 11.33 Studio Drie; 11.35 Voorburgs jongerenkoor; 11.55 Nieuws; 12.00 Limburgse no tenvlaai; 12.45 Televizier; 12.58 Toe spraak voorzitter; 13.02 Studio Drie; 13.05 Sport-panorama; 15.15 Studio Drie; 15.25 Nieuws; 15.27 Studio Drie; 15.30 Jubileumconcert; 16.30 Studio Drie; 16.35 Willeke er was eens; 17.20 Studio Drie; 17.30 Stuif-es-in; 18.20 Studio Drie; 18.30 Televizier; IS.45 Kiri de Clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop festival; 20.00 Journaal; 20.20 Studio Drie; 20.30 Vyftig jaar nou en?; 22.00 Jour naal; 22.05 Studio Drie; 22.15 Voor wie de klok luidt; 00.20 Studio Drie. NED. II: 18.45 Kiri de Clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Filmquiz; 20.00 Jour naal; 20.20 Brandpunt; 21.05 Last night of the proms; 22.20 Epiloog; 22.26 Journaal. len, als u en uw man eens een avondje komen buurten." Eh meteen draaide ze zich om en ging naar haar kamer. Miep in groot ste consternatie achterlatend. Die avond, tijdens de broodmaal tijd, bemerkte Bea, dat Van Schagen ook al op de hoogte was, maar wij selijk zei hij niets. Miep zat met een gezicht van zes weken slecht weer te kijken en af en toe viel er een hatelijkheid je uit haar mond tot Piet haar op een gegeven ogenblik scherp aankeek en toen zweeg ook Miep verder. Bea was er even van geschrokken Er was een uitdrukking in het ge zicht van Van Schagen, waarvan ze werkelijk bang werd. Net alsof een aantal explosieven op het punt stonden te ontploffen. Zo had ze hem nog nooit gezien. Mij dunkt, als hij eens zo'n 'gezicht in de klas zette. Twee dagen later zat Sangelaar om half twaalf in het spreekkamer tje op haar te wachten. Van Scha gen gaf haar een tip en Bea zette zich schrap. Het zou wel gaan over dat huisje. Nu zouden de poppetjes eens gaan dansen.... Toen ze binnenkwam, zag ze aan zijn gezicht, dat hij uit zijn humeur was. Doch ze deed net, of ze nergens erg in had, kwam met een stralende glimlach op hem toe. stak haar hand uit. die hij - wilde hij fatsoen lijk blijven - niet kon weigeren en wees hem toen een stoel. „Waarmee kan ik u van dienst zijn. meneer Sangelaar?" btigon ze op rustige toon. „Dat huis. van de weduwe Draai ers. aan het Moleneinde. is het juist, dat het door u gekocht is?" Bea knikte bevestigend. „Inder daad. Vorige week heb ik het koop contract getekend". „Hoe hoe hebt u dat voor el kaar gekregen?" vroeg hij verbaasd want tot op dit moment had hij de FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK geruchten hierover maar half ge loofd. Bea besloot onder alle omstandig heden kalm te blijven. „Meneer San gelaar, dit is een privé-aangelegen- heid, waarover ik niet wens te de bateren." Sangelaar keek haar nijdig aan cn beet haar toe: „Weet u wel, dat u me lelijk in de wielen hebt gereden? Ik had het willen kopen voor een van mijn mensen, die een woning nodig heeft." „Wel. waarom hebt u het dan niet gedaan?" .Waarom niet? Waarom niet? Om dat u. of degene, die u opdracht hebt gegeven, me voor is geweest. Wie zou nu ooit gedacht hebben „Meneer Sangelaar. ik meen te weten, dat je met zakendoen het ijzer moet smeden, als het heet is. Wel. dat heb ik gedaan." „Wat zijn uw plannen?" Bea zuchtte. „Nogmaals, meneer Sangelaar. dit zijn privé-aangelegen- heden. Maar omdat ik u hoogacht, wil ik het u wel vertollen. Ik laat het goed opknappen. Vergunning voor verbouwing cn zo zal volgens de regelen van het spel worden aan gevraagd. En daarna ga ik er wo nen." Sangelaar wuifde met zijn hand. „Daar komt niets van in. Verbou wing valt onder mijn afdeling op het gemeentehuis. Rekent u er al vast maar op. dat ik geen vergunning geef. Bovendien heb ik het recht als hoofd van de Woningcommissie om het huis te vorderen. En dat zal ik doen ook. Misschien vandaag nog. U daar wonen In uw eentje zeker? Terwijl ik er een gezin met twee kinderen voor heb. dat al vier jaar op een woning zit te wachten? Nee. juffrouw Van Laar. zet dat maar heus uit uw hoofd. Bovendien wil het schoolbestuur, dat de ongehuwde onderwijzeres (wordt vervolgd I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7