Overgooiers WAT IS DAT BIJ DEPRIJS-SLAG? lonsil Holty Sociaal akkoord zal moeilijk zijn Voor 20 tot 25 jaar aardgas Tsjoe valt supermachten aan In vrijheid tegen wil en dank Pi •emier Instemming Kanier met tweede dag leerplicht werkende jongeren ZIERIKZEESE KERMIS GEEF UW ADVERTENTIE TIJDIG GP! I Een gelukkig adres voor 2i> betaalbare Mode. Koe-handel KOPENHAGEN, 13-9. Een Deense boer (lie al vaak bij de neus was genomen door een plaatselijke autohandelaar heeft deze, toen hij een koe wilde kopen, de volgende re kening gestuurd: basisprijs 1.400 kronen (658 gulden), ex tra's: uitvoering in twee kleu ren 325 kronen, drie extra ma gen 420 kronen, extra opslag ruimte 420 kronen, aftapon derdelen (4 tepels a 70 kronen) 280 kronen, bekleding met echt rundleder 875 kronen, twee horens (claxons) 105 kronen, automatische vliegenmepper 245 kronen. Totaalbedrag 4070 kronen, aldus een bericht in het Deense vakblad voor vee artsen. DEN HAAG, 12-9. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen verwacht, dat het niet gemakkelijk zal zijn om voor het jaar 1974 te ko men tot een centraal akkoord tussen de sociale partners. Voorzitter Bar- tels van de V.N.O. heeft dit gezegd na een bijeenkomst van het dage lijks bestuur van zijn organisatie. De eisen, die de vakbeweging stelt o.a. in de nota arbeidsvoorwaardenbeleid van de vakcentrales, zijn de reden van deze verwachting. Het heeft het V.N.O.-bestuur ge troffen, dat de inflatiebestrijding - of zoals minister Lubbers dat noemt de inflatiereductie - niet centraal staat in de uitgangspunten van de vakbeweging. Inflatievermindering staat wel voorop bij het V.N.O.: dit is voor de wei'kgevers het centrale doel van de afspraken of de afspraak tussen de sociale partners voor het komende jaar. BRUSSEL, 13-9. De aangetoonde en exploiteerbare voorraden aard gas in de EEG, plus het gas waar voor met derde landen irïvoercon- tracten zijn gesloten, zijn voldoende om de vraag in de partikuliere sec tor voor de komende 20 tot 25 jaar te dekken. Dat geldt ook voor de vraag van industriële gebruikers die reeds voorzieningscontacten op lan gere termijn bezitten. Dit heeft de Europese Commissie in Brussel mee gedeeld in antwoord op vragen van een aantal leden van het Europees parlement. Vanwege de voordelen die aardgas biedt willen veel industriële gebrui kers en ook thermische centrales thans aardgas gaan gebruiken. De op dit moment beschikbare hoeveel heden zijn niet helemaal voldoende om ook deze vraag te dekken. Dat gebrek zal, aldus de commissie, nog wel enkele jaren aanhouden. Ze ver wacht dat in de tweede helft van de jaren zeventig een zekere ontspan ning zal optreden. Langere termijn - Er komt een nota over de proble matiek van de werkende jongeren en het beleid op langere termijn. Deze zal in het volgend voorjaar verschij nen gelijktijdig met of vlak na het coentourenplan van minister Van Kemenade. Dit plan zal zicht geven een anatal ontwikkelingen met be trekking tot de opzet van de onder wijssystemen en op de onderwijsvor- ming na en naast het dagonderwijs. PEKING, 12-9. Premier Tsjoe En- Lai heeft tijdens een diner ter ere van president Georges Pompidou een scherpe aanval gedaan op de „de supermachten" die in de ene hand een kernwapen gereed houden waarmee zij anderen hun wil willen opleggen, en die met de andere hand verklaringen over vrede en veilig heid uitgeven. Deze dreigende hou ding van de -supermachten is de be langrijkste oorzaak van de interna tionale inspanning, aldus de Chinese premier, die tekenen van ontspan ning bestempelde als een „opper vlakkig verschijnsel". „Wij moeten ons voorbereiden op een verras singsaanval." WEST-BERLIJN, 12-9. Een- wegens dubbele moord veroordeelde man die £1 jaar in een Westberlijnse.gevan- gènis heeft doorgebracht, is donder dag tegen zijn wil vrijgelaten.- Dietrich Derz (53) kreeg begin 1953 levenslang- wegens moord op zijn va der en diens maitresse, maar hef stadsbestuur van West-Berlijn ver leende gratie. Tot voor enkele dagen dreigde hij dat hij zou weigeren zijn vrijlating te aanvaarden. „Ik wil geen vrijheid. Ik wil gerechtigheid en zal in de gevangenis blijven tot mijn onschuld wordt erkend", zei hij Maar de justitiële autoriteiten zei den dat Dertz tenslotte had toege stemd de gevangenis te verlaten zonder beroering te wekken. als dirigent LONDEN, 12-9. Premier Heath van Engeland heeft erin toegestemd op 1 december a.s. in Londen het orkest van de BBC te dirigeren. Het pro- gramma zou muziek bevatten, 11 die cle kerstsfeer ademt. Dit is de eerste keer, dat 1 Heath het orkest van de Britse radio- en televisiemaatschap- pij gaat dirigeren. Meer dan ooit en leuker dan ooit Dat past ook helemaal in het Modebeeld van de gelukkige Kombirialic met een louke blouse. II moet mis beloven ic komen kijken.. ZIER1KZEE. Zierikzee beleeft weer als vroeger, maar aan de traditie touwtrektent, waar heel wat mooie zijn kermis, niet meer zo uitbundig wordt voldaan. Een kijkje in de prijsjes zijn te winnen. DEN HAAG, 12-9. De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag met algemene stemmen ingestemd met de invoering per 1 augustus van het volgend jaar van de tweede dag partiële leerplicht voor 15-jarige werkende jongeren. Het desbetreffende regeringsvoorstel was in de plaats gekomen van het ten lyde van het kabinet-Biesheuvel ingediende voorstel om per 1 augustus jongstleden regionale invoering van de tweede dag leerplicht mogelijk te maken. Wat de werkende jongeren in het bijzonder betreft deelde de bewinds man mee dat in nauw overleg met minister Van Doorn van C.RJVL de mogelijkheden van de oprichting van open schoolvoorzieningen, het mul timediale onderwijs, onderzocht wor den. Daartoe wordt dit najaar bo vendien een commissie ingesteld. Voorstel tot uitwisseling vergunningen van sportvissers DEN HAAG, 13-9. Om zoveel mo gelijk sportvissers in zoveel mogelijk wateren te laten vissen tegen rede lijke kosten heeft de stichting ter voorbereiding van de Landelijke Hengelsportorganisatie de Sportvis sersverenigingen voorgesteld om hun visvergunningen onddrling uit te wisselen. De stichting zou die moge lijkheid al per 1 januari 1974 willen scheppen De hengelsportorganisaties hebben al positief gereageerd. Om de proce dure, die een onderlinge uitwisseling van de vergunningen mogelijk moet maker, nader uit te werken wordt op 29 september een vergadering ge houden van hlle bij de stichting aan gesloten hengesportfederaties. financien en economie Onrust l»ij Kwatta Breda BREDA, 12-9. Op verzoek van de ondernemingsraad van Kwatta in Breda zal donderdag aanstaande de nieuwe voorzitter van de onderne- mnigsraad. de tot de fusie partner Continental Foods behorende Belgi sche directeur Kreuz, naar Breda komen. De ondernemingsraad heeft de heer Kreuz uitgenodigd omdat er volgens de raad onder het 330 man tellend personeel van Kwatta Breda grote ongerustheid heerst over een op honden zijnde reorganisatie. De reorganisatie zou het ontslag van de meerderheid van het personeel in houden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Koningin Juliana 25-65' DEN HAAG, 13-9. Op Prinsjesdag (18 september) verschijnt een actueel fotomagazine met de titel „Koningin Juliana 25-65", waarvan de baten bestemd zijn voor het werk van het Nederlandse Rode Kruis. Het album bevat 32 pagina's (24 in zwart-wit en 8 in kleur) met zowel foto's uit de 65 levensjaren van de koningin en haar regeringspei'iode als van de viering deze maand van haar zilveren regeringsjubileum. Het fotomagazine is samengesteld door mevrouw Mirjam J. Spiering, hoofd redactrice van Vorsten Vandaag. De oplage is in eerste instantie bepaald op 50.000 exemplaren. Een groot aantal ondernemingen verleent ge heel belangeloos medewerking aan uitgave en verkoop van het album, zodat de opbrengst daarvan geheel ton goede komt aan het Ned. Rode Kruis, waar men het fotomagazine ook kan bestellen. Vluchtelingen-studenten in Nederland UTRECHT, 13-9. Op 1 september j.l. studeerden 78 vluchtcling-studcn- ten uit 24 landen in ons land onder auspiciën va nde. Stichting voor Vluchtcling-studentcn (University Assistance Fund), zo blijkt uit een mededeling van deze in Utrecht ge vestigde stichting. Alle geldmiddelen zijn ge-invcs_ teerd in toekenningen van toelagen. Als meer beurzen worden toegekend, moet hot in het vorige boekjaar ont vangen bedrag (ruim een half mil joen gulden) worden overschreden. Het bestuur van de stichting sig naleert een grote onvrede wegens het ontbreken van een krachtige lande lijke organisatie voor algemeen vluchtelingenwerk (niet alleen stu denten dus). Regelmatig wenden vluchtelingen zich tot de stichting, hoewel ze niet willen of kunnen stu deren. maar wel dringend behoefte hebben aan opvang en begeleiding. De meeste onder de hoede van de stichting in ons land studerende vluchtcling-studentcn komen uit Portugal. AMSTERDAM. N.V. Koninklijke Bijenkorf beheer K.R.B. heeft een beleidsplan opgesteld voor een reor ganisatie binnen het concern warabij de activiteiten van haar werkmaat schappij Galeries Modernes geleide lik zullen worden verminderd en die van de Bijenkorf en Maxis (Su perstores) worden uitgebreid. Door deze reorganisatie zullen 200 tot 250 mensen overbodig worden. Kamerleden stelden dat het wel slagen van het onderwijs afhangt van hun arbëiclspositie. Minister Van Kemenade van onderwijs stemde met deze opmerking in. Stagevergoe dingen, kinderbijslag jeugdwerke loosheid, jongerenstatuut en arbeids- verbod zijn vrij wezenlijke punten die in het kader van de educatieve vorming dringend om een oplossing vragen, zei hij. Met minister Boersma van sociale zaken, tot wiens terrein dit soort onderwerpen behoort, is reeds afge sproken dat vrij intensief departe mentaal overleg zal plaats vinden. De regering zal de S.E.R. vragen spoedig het advies uit te brengen - in februari 1972 gevraagd - over de rechtspositie van de jongeren en de stageproblemen bij de ontwikkeling van nieuwe onderwijsvormen. Aan sluitend op het S.E.R.-advies kunnen dan hopelijk in 1974 voorstellen ge daan worden, aldus minister Van Kemenade. Advertentie Uhoort er volgende week meer van Gemeen tehuis uitgebrand NIEUWE NIEDORP, 13-9. Het ge meentehuis van de Ncordhoüandse plaats Nieuwe Niedorp is in de nacht van woensdag; op donderdag- door brand verwoest. Ook feet eeuwenou de caférestaurant „Prins Maurits" brandde geheel uit. De brand is in het café begonnen en naar het gemeentehuis overge slagen. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Meisje overleden na ongeluk met pony AALTEN, 12-9. Het 12-;arige meisje M. T. Lenstra uit Aalten is woensdag in haar woonplaats bij een ongeluk met haar pony om het leven gekomen. Het meisje kwam onder het dier terecht en overleed later op de dag aan 'haar verwondingen. AMSTERDAM Coutrier Frans Motenaar toont met enkele modellen, crea ties uit zijn nieuwe collectie voor het komende seizoen: v.I.n.r. Tania in een grijs flanellen tailleur met opossumgarnering; de ontwerper in een vrije tijdspak van grijs flanel en Anne Marie in een autocoat van muisgrijze bouclé met een zilvervos als garnering. UTRECHT. De verkopen in juwe lierszaken zijn na de vakantie zeer sterk gestegen. De grote belangstel ling voor go„d, zilver, juwelen en horloges is ook merkbaar op de na- jaarsbeurs in Utrecht. De exposanten zijn zeer tevreden over de verkoop resultaten. venpark. Een drukte van belang bracht het allemaal mee. Als alles is opgeruimd is het bijna herfst ONZE SLUITINGSTIJDEN ZIJN: •j. voor MAANDAGCOURANT VRIJDAG 13.00 uur X voor DINSDAGCOURANT MAANDAG 11.30 uur X voor DONDERDAGCOURANT WOENSDAG 11.30 uur X voor VRIJDAGCOURANT DONDERDAG 11.30 uur t HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen Noord-Schotland en Zuid-Noorwegen ligt het centrum van een omvangrijk hogedrukgebied. Een uitloper ervan strekt zich uit tot aan de Balkan. Het ziet er naar uit, dat de kern van het hogedrukgebied ook vrijdag dicht bij Schotland zal worden aangetroffen. Boven Norwegen is een depressie aangekomen, die in zuid-oostelijke richting trekt. Bijbehorende fronton zullen vrijdag tot in West-Rusland doordringen. Een 1 agedrukgebied ten westen van Portugal verandert slechts langzaam van plaats. Donder- dagochtend veroorzaakte een zwak koufront in onze omgeving wolken velden op ongeveer 1000 tot 1500 me ter hoogte. Verwacht wordt, dat de ze bewolking grotendeels zal oplos sen. waardoor in de nacht van don derdag op vrijdag de temperaturen flink kunnen dalen. Overigens blijft het droog, rustig weer. Den f.vak. Uiteraard vooral de jeugd.vindt'het allemaal lollig en lekker, wat er in de kraampjes wordt geboden. Van- daag (donderdag) is de kermis ge corribineerd met de wekelijkse markt en staan de kraampjes rond het Ha- Tê Advertentie Dam 19, Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4