489 GOUDMERK KOFFIE JL* SCHOTEN EN GERATEL TANKS IN HOOFDSTAD VAN CHILI V.S. afzijdig van staatsgreep in Chili deze week bij Zeeland en de arbeidsplaatsings- regeling DE ZIERIKZEESCHE COURANT KVP- EN PC-FRAKTIE WILLEN „LOOPSTRATEN" WEG „Oliemaatschappijen maken schandalige winsten" Militaire Junta: Allende pleegde zelfmoord i SANTIAGO, BUENOS AIRES, BOGOTA, 12-9. In de straten van de Chileense hoofdstad klonken woensdag selioten en het geratel van tanks, ruim een dag na de afzetting van het marxistische staatshoofd Salvador Allende, door de leiders van de drie legeronderdelen. De militaire Junta heeft na een dag van geruchten over het lot van de president woensdagmiddag in een radio-uitzending bekendgemaakt dat Allende zelfmoord heeft gepleegd en woensdag in alle stilte, alleen in aanwe zigheid van familieleden in Santiago is begraven. In Colombia opgevangen berichten van Chileense radio-amateurs meldden echter dat de president geen zelfmoord heeft gepleegd maar gedood is door een revolverschot van een kapitein van zijn lyfwacht. WASHINGTON, 13-9. De Ameri kaanse regering heeft al minstens 48 uren van tevoren geweten dat er in Chili een staatsgreep zou worden ge pleegd, zo hebben Amerikaanse re geringskringen woensdag gezegd. Met nadruk werd echter verklaard dat de Amerikaanse regering zich er niet in gemengd heeft, zomin vóór ais tegen de Chileense regering. Advertentie bonen 224 of snelfiltermaling 233 spaar mee voor 6gevel kop en scholels f8,95 +35 sterretjes ZIERIKZEE. Zierikzee van bovenaf hoevelen hebben het - staande op de St. Li evensmonster tor en - niet ge zien in het afgelopen toeristensei zoen, blijft altijd verrassend. Hier een brokstuk Wevershoek van boven af gezien. Een dag na de schokkkende ge- gebeurtenissen waren de straten ver laten. Er was nog steeds een uit gaansverbod van kracht. Op de hoe ken van de straten zag men slechts militairen in gevechtstenue die het vuren van sluipschutters beant- wordden. De militaire Junta stelde een ultimatum aan de aanhangers van Allende waarin werd geëist dat alle verzet om 20.00 uur Nederlandse tijd moest zijn beëindigd. Volgens berichten uit de provincies zou het daar rustig zijn. Uitgaansverbod Het uitgaansverbod blijft nog van kracht om de orde te kunnen hand haven na de militaire coup die een einde maakte aan het drie jaar oude experiment van Allende om Chili op de weg naar het socialisme te leiden. Ook journalisten mochten niet naar hun kranten en degenen die dienst hadden toen het uitgaans verbod van kracht werd, mochten niet naar huis terugkeren. Scholen en bedrijven zijn gesloten en er is geen openbaar vervoer. Al_ leen instanties voor noodzakelijke dienstverlening zijn geopend. Dirigent Eduard Flipse overleden BREDA, 12-9. De bekende Neder- landse dirigent Eduard Flipse is dinsdag in het Ignatiusziekenhuis in Breda op 77-jarige leeftjjd overleden. Het grootste deel van zijn leven is hij dirigent geweest van het Rotter dams Philharmonisch Orkest, waar van hij in 1928 tweede en in 1930 eerste dirigent werd. De laatste jaren trad Eduard Flipse, nadat hij zich van uit Rotterdam had teruggetrok ken in Etten-Leur, nog enkele keren op als dirigent van de Antwerpse Philharmonie, waarvan hij de laatste twee jaar ook adviseur was. Eduard Flipse was o.a. officier in de Orde van Oranje Nassau en offi cier van het Franse Legioen van Eer., In 1963 kreeg hij de culturele prijs van de provincie Zeeland. Flipse werd in 1896 geboren in het Zeeuwse Wissenkerke. Anderzijds heeft de Junta woens dag 48 uur uitstel verleend voor het inleveren van wapens. Zy die hun wapens afgeven, hoeven niet te zeg gen wie zy zijn. Degenen die zich niet aan de opdracht houden, zullen echter streng worden gestraft. Van militaire zijde werd meege deeld dat in het presidentiële paleis grote hoeveelheden wapens van Rus sische makelij waren gevonden. Voorts zei men dat veel vakbonden en andere beroepsinstanties die mas saal gestaakt hadden uit protest te gen het bewind van Allende, steun aan het nieuwe bewind hadden be tuigd. De legerpatrouille die het lijk van Allende dinsdag vond, bracht dit 's nachts naar een hospitaal voor de lijkschouwing, volgens militaire kringen hadedn militaire artsen vastgesteld dat de afgezette presi dent zelfmoord had gepleegd. Journalisten in hun geblokkeerde hotel zeiden dat er onbevestigde be richten waren dat hij was doodge schoten door een kapitein, die een aanval op het paleis leidde. MIDDELBURG, 12-9. Er blykt bij overheid en bedrijfsleven in Zeeland grote belangstelling te bestaan voor de vorige week afgekondigde tijde lijke arbeidsplaatsingsregeling. Hierbij krijgt een werkgever ge durende het eerste jaar 30 procent subsidie in de loonkosten als er een personeelslid wordt aangenomen van 45 jaar of ouder die bij een arbeids bureau heeft ingeschreven gestaan. Deze regeling geldt ook voor jonge ren maar dan slechts voor een peri ode van zes maanden. Het is de be doeling dat de proefperiode wordt gevolgd door een blijvend dienstver band. Er is in Zeeland grote vraag in de bouwsector naar metselaars, timmerlieden en in de metaal naar ijzergieters, bankwerkers en verwar mingsmonteurs, aldus een medede ling van de directeur van de arbeids voorziening in Zeeland. Ir. C. Staf overleden ARNHEM, 12-9. In Arnhem is op 68-jarige leeftijd overleden ir. C. Staf, oud-minister van defensie en voormalig president-directeur van de Nederlandse Heide Maatschappij. Ir. Staf kreeg vooral bekendheid als landbouwdeskundige. Op Europees terrein heeft hij veel baanbrekend werk verricht voor de totstandko ming van de E.E.G. De crematie heeft woensdag in alle stilte plaatsgevonden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: lannewekken ft, Zierikzee, Posfbus f, lel. (Of HO) 2255, Pri/S PGr 3 maanden bi/ vooruitbetaling J 14,50; per maand f 5,—; per /aar i o nn I.I (mum nm r- mivi 55>Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) TtDrtisi iffis' li I i\ti t iÏÏnl f>nl mat Redakteur: M. J. Bi, de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: 2,7S. Vraagt on.e coniractprijzenl De adverlentieprijien rijn exclusie, In dit nummer: IXCglö WflCtll WCC1 pUlWIllenOOOl B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 4 B.T.W. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 gegeven <le KVP-fraktie en de PC-fraklie, met uitzon dering van mevr. Beije. Collegebcraad na 24 september In de genoemde verklaring wordt het college in overweging gegeven per 15 september a.s. de loopstratcn van deze status te ontdoen en de Wcstbrug vry te geven voor het verkeer, hetgeen impliciet inhoudt het herstel van dc situatie, zoals deze bestond voor 17 mei 1973, dc datum waarop het verkeers plan werd ingevoerd. Dc frakties achten een dergelijke maatregel van belang voor Zierikzee en geheel Schouwen-Duivcland. Mocht (en dat was het ulti matieve karakter van dc verklaring) het college aan dit verzoek geen gehoor geven, dan zullen de fraktics voorstellen het destijds genomen besluit ver keerszaken als de onderhavige te delegeren aan het college van b. en w.. terug te nemen en deze competentie weer aan dc raad te trekken, zulks op een vergadering van 9 oktober a.s. Dc frakties zouden het betreuren als een dergelijk voorstel zou moeten worden gedaan. De verklaring kwam wat rauw over bij het college, temeer daar 24 september in het licht van de onder- werpelijke affaire belangrijk is, daar op die datum een „hearing" wordt gehouden, waarbij dc gevoelens van de bevolking kunnen worden gepeild en het college hierop inhakend kan reageren. Dit was ook dc teneur van ern reaktic in eerste instantie van wef- De heer Bccu vond dat dc wet houder wat te teug geheimzinnig heeft gedaan met de duur van de proeftijd, maar de heer Asma zegde toe, dat vrijwel onmiddellijk na de „hearing" er collegeberaad zal zijn. waarna men op de volgende raad met voorstellen komen kan. De heer v. d. Doel wilde nog we len hoe de adviezen van dc Ver- keerscommissie en het „advies" uit de „hearing" tegenover elkaar door de wethouder worden gewaardeerd. Dc wethouder zei de samenstelling van de Verkeerscommissie erg een zijdig te vinden. De voorzitter had enige zorg over een „hearing": ..de mensen die het hardst aan de bel trekken hoor je het best. dc tevre denen hoor je niet". De frakties - zo begrepen wij legden zich er bij neer. dat de 24ste september eerst wordt afgewacht. Tijd moet en zal er dan nog zijn voor fraktiobcraad inzake voorstellen van het college. 13 september 1973 130ste jaargang Nr. 21351 houder Asma. die stipuleerde dat het college eerst zal moeten weten, hoe dit plan is overgekomen. Vast staat wel, dat de frakties ze ker niet moeten menen te spreken namens de gehele Zierikzeese be volking, want zo zijn b.v. de scholen wat blij met het éénrichtingsver keer over de Westbrug. Elk uur van de dag bevinden zich honderden schoolkinderen op straat, die van het ene stadsdeel naar het andere moe ten. De wethouder had de proeftijd nog wel wat langer gerekt willen zien, maar verwees ook naar de da tum van 24 september. Gemeenteraad Zierikzee (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WENEN, 13-9. De Westerse olie maatschappijen maken schandalige winsten ten koste van de olielanden, zo heeft dr. Abderrahman Khene, algemeen secretaris van de organi satie van olie-exportlanden (OPEC), woensdag op een persconferentie in Wenen verklaard. Hij zei dat de olieprijzen een be langrijk onderwerp van gesprek zul len vormen als de ministers van olie van de elf bij de organisatie aange sloten landen aanstaande zaterdag in de Oostenrijkse hoofdstad bijeenko men. „Het mag nu wel eens erkend wor den dat voor de olie niet de juiste prijs wordt betaald", aldus Khene. BUENOS AIRES. Ongeveer 150 Cubanen zijn door het nieuwe be wind in Chili uitgewezen. In een bekendmaking zegt de junta dat de Cubanen na een gevecht waren ge arresteerd en vervolgens uit het land gezet. ZIERIKZEE, 11-9. Het stedelijk verkeersplan in liet algemeen en de loopstraten in het bijzonder, zijn op de raadsvergadering - onder voorzitterschap van burge meester Th. H. de Meester - opnieuw aan de orde ge steld. Het niet-geagendcerde punt werd in de rond vraag aangesneden door de heer Van den Doel, die bet college met betrekking tot het verkeersplan een soort „ultimatum" stelde. Inhoud aan de verklaring hadden Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* Vrouwen bereiken veel, omdat zij hen beheersen, die (nog) al- les beheersen. Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen Droog weer met zonnige perioden: in het algemeen wenig wind; min.- temperaturen omstreeks 6 graden met hier en daar nachtvorst, maxi ma morgen ongeveer 18 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 12. Min.-temperaturen: van 5 tot 0 gra den onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 sept. Zon op 6.12, onder 18.58. Maan op 19.05, onder 8.33. Laatste kwartier: 19 sept. (17.11). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 14 sept. 4.18 16.28 9.32 22.00 Springtij: 14 sept. Nieuwe voorzitter Eerste Kamer DEN HAAG, 12-9. Bij K.B. is op voordracht van de minister van bin nenlandse zaken dr. Th. L. M. Thur- lings benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting die zal aanvangen op dinsdag 18 september. De heer Thurlings, die sedert 6 no vember 1956 lid is van de Eerste Ka mer, wordt als zodanig opvolger van mr. M. de Niet, die het voorzitter schap heeft bekleed sedert de zitting, die aanving op 16 september 1969.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1