DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toenemende terreur eist 13 gewonden mam BOMAANSLAGEN OP SPOORWEGSTATIONS VAN LONDEN Negen E.E.G.-ininisters bereiken akkoord Olielanden komen met nieuwe prijseisen Nixon wil geen stap terug met defensie Israëlisch protest Tsjoe En-Lai naar Europa en V.S. Nixon in beroep Moeder doodde haar vijf kinderen Trainingspakken voor spelers van Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 september 1973 130ste jaargang Nr. 21350 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar f 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie 4 B.T.W. In dit nummer: Melkontvangst Sch.-Duiveland te Maasdam LONDEN, 11-9. Bij bomaanslagen op twee van de grootste spoorwegstations van Londen, zijn maandag dertien personen gewond, van wie drie ernstig. De twee bommen explodeerden binnen een half uur,na elkaar op de stations King's Cross en Euston in liet centrum van Londen. Volgens de politie bevatten de helse machines elk ongeveer lV-i kilo ex plosieve stof en waren zjj typisch van het soort dat door het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA) ge bruikt wordt. Het forenzen verkeer was maan dagavond hopeloos in de war als ge volg van meer dan honderd valse bomalarmmeldingen waardoor drie andere stations nodeloos ontruimd moesten worden. De politie maakt jacht op een jon geman met een kinderlijk gelaat die men op het Kings Cross station een pakketje bij het plaatskaartenkan- toor naar binnen heeft zien werpen. Kort daai'op volgde de explosie, die vijf mensen verwondde. Drie van hen waren er maandagavond nog ernstig aan toe. Een half uur later kreeg de politie drie minuten voor de ontploffing op het Euster station een anonieme te lefonische waarschuwing. Een poli tieman rende met een megafoon rond roepend „er is een bom, verlaat onmiddellijk het gebouw". De ex plosie verwoestte een cafetaria en verwondde acht personen van wie er twee voor observatie in een zieken huis moesten blijven. In de verwarring die na de explo sie heerste meldde de politie aanvan_ kelijk dat er één dode was gevallen. Het betrof echter een man die zo zwaar was gewond dat men dacht dat hij dood was. Geen waarschuwing Bij de aanslag op Kings Cross was niet tevoren gewaarschuwd. De po litie noemt het een wonder dat er geen doden zijn gevallen. Tafelkleed jes uit de wagons werden gebruikt ZIERIKZEE. Zoals reeds gemeld is de zaterdag jl. gehouden Lion's wandelmars, in het kader van de aktie voor de totstandkoming van een dierenasiel te Zierikzee, een groot succes geworden. Een aantal van ruim 900 deelnemers zorgde er voor dat deze wandelmars ongetwij feld de grootste dagmars is, ooit op Schouwen-Duiveland gehouden. De organiserende Lion's Club is dan ook zeer tevreden over het verloop van dit wandelfestijn. Enigszins spijtig was dat de grote drumband uil Klundert door omstandigheden wat te laat te Zierikzee arriveerde en dus de stoet geen muzikale uitgeleide kon bezorgen. De honderden deel nemers werden echter wel met mu ziek weer ingehaald. In de wandel stoet liepen vijf Belgen die speciaal voor deze tocht naar Zierikzee wa ren gekomen. De belangstelling was vooral ook erg groot van de zijde der scholen en sportverenigingen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) om in afwachting van medische hulp de gewonden te verbinden. Bij de explosie ontstond paniek. Reizigers renden schreeuwend van angst door elkaar en kinderen werden omver gelopen. Minister van financiën Anthony Barber was een van de inzittenden van een trein die op het moment van de aanslag op King's Cross arri veerde. Hij hielp met het verzorgen van de gewonden en bleef op het station tot de situatie weer normaal was. Het aantal gewonden dat bij de. sinds drie weken durende golf van bomaanslagen in Londen en andere Britse steden en bij Britse ambassa des is gevallen steeg maandag tot 24. Beambten van Scotland Yard ver klaarden dat de aanslagen duideljjk de kenmerken dragen van de voor lopige vleugel van de I.R.A., die ken nelijk zijn activiteit van Noord-Ier land naar Engeland heeft uitgebreid. KOPENHAGEN, 10-9. De ministers van buitenlandse zaken der negen E.E.G.-landen zijn het maandag in Kopenhagen in grote trekken eens gewor den over het standpunt dat zij in de komende onderhandelingen met de Verenigde Staten zullen innemen, en over de onderwerpen die volgens West- Europa hierbij ter sprake moeten komen. Zij zijn tot een akkoord gekomen over de „Europese identiteit", dat wil zeggen datgene waardoor Europa zich onderscheidt van de rest van de wereld en dat de beginselen voor een gemeenschappelijk beleid omvat, en over de elementen van een verkla ring der E.E.G.-landen die is bedoeld als bijdrage tot een nieuwe Atlanti sche beginselverklai'ipg. Minister Van der Stoel legde er de nadruk op dat de „Europese identi teit" niet iets is waarover men het in een handomdraai eens is. Deze „identiteit" zal op de volgende bij eenkomst der ministers over het een maken van de buitenlandse politiek, op 21 november eveneens in Kopen hagen, verder worden ontwikkeld. Zou president Nixon besluiten in de eerste helft van november West Europa te bezoeken, dan zou men kunnen verwachten dat, vooral op aandringen van Frankrijk, het eerste, vandaag vastgestelde .identiteitsstuk' aan de vooravond van het bezoek het licht zal zien. Zou het Ameri kaanse staatshoofd besluiten zijn be zoek uit te stellen, dan zal hoogst- waax-schijnlijk de tweede versie wor den gepubliceex'd. Ongebruikelijk „State of the Union" WASHINGTON, 10-9. - President Nixon heeft het Congres maandag meegedeeld dat beteugeling van de binnenlandse uitgaven het enige en belangrijkste wapen is in de strijd tegen de inflatie, maar tegelijkertijd gezegd dat besnoeiingen van de de fensie-uitgaven zelfmoord zou bete- WENEN, 11-9. Het is vrijwel zeker dat de landen die zijn aangesloten bij de Opec, de organisatie van olie exportlanden, in de loop van de ko mende weken een krachtige campag ne zullen beginnen voor een verho ging van de prijzen van ruwe olie. Dit is maandag vernomen in We nen waar topfunktionarissen uit de elf landen bezig zijn met de voorbe reiding van de ministersconferentie die aanstaande zaterdag in de Oos tenrijkse hoofdstad begint. De voor bereiding bestaat onder meer in het bepalen van een strategie voor rege ringen die de oliemaatschappijen tot verhoging van hun aankooppi'ijzen willen bewegen. Toestand koning Gustaaf Adolf zeer ernstig HELSINGBORG, 1-9. De arts van Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft maandagavond de toestand van de vorst „zeer ernstig" genoemd. Professor Gunnar Bioexck ver klaarde dat de koning voox-tdurend maagbloedingen heeft en dat hij bloedtransfusies kx'ijgt. JERUZALEM, 10-9. Israël heeft bij de I.C.A.O., de organisatie voor bur gerluchtvaart, een nota ingediend waarin het de Arabische landen me deplichtig noemt aan een bedrei ging van de burgerluchtvaart „zon der precedent", door aan vijf Ara bieren raketten te geven waarmee vliegtuigen kunnen worden bescho ten. De vijf waren vorige week bij Rome gearresteerd. LONDEN, 10-9. Volgens het Britse zondagblad „Observer" zal de Chi nese premier Tsjoe En-Lai volgend jaar een bezoek aan West-Eui'opa en Amerika brengen. Daarbij zou hij met name Londen, Parijs en Was hington aandoen. Volgens de „Ob server" zijn inlichtingen over de reis uit Peking in Belgrado ontvangen. WASHINGTON, 11-9. De advoca ten van president Nixon hebben maandag bij het federale hof van beroep voor het district Columbia beroep aangetekend tegen het hevel van rechter John J. Sirica dat pre sident Nixon hem de bandopnamen meet overhandigen die betrekking hebben op het Watergate-afluister schandaal. Slapende matrozen op zinkend schip verdronken LONDEN, 10-9. Tien slapende ma trozen hebben maandagmorgen de dood gevonden toen hun schip, de 887 ton metende Griekse vrachtvaar der „Kondor", na een aanvai'ing met een Portugees schip de „H. Capelo" (10.931 ton) in het kanaal zonk. De scheepsramp voltx-ok zich 's morgens om half zeven in dichte mist op 10 mijl ten noordwesten van het Britse Kanaaleiland Guernsey. Van de twaalf opvax-enden konden ex- twee uit het water wox-den gei'ed. kenen. Hij waarschuwt dat hij der gelijke besnoeiingen zou weigeren. In een ongebruikelijke „State of the Union"-boodschap halvex-wege het jaar, noemt Nixon de houding van het Congres teleurstellend. Hij biedt samenwerking en verzoening aan en vraagt het Congres meer dan vijftig wetten, welke hij dit Jaar in gediend heeft, in behandeling te nemen. De Amex-ikaanse px-esident zegt geen compromis te zullen sluiten over de noodzaak van een kx-achtige defensie en hij eist dat zijn 78.200 miljoen dollar omvattende defensie begroting door het Congres volledig wordt aanvaai-d. RIO DE JANEIRO, 11-9. Een 26- jarige moeder heeft in Nitroi, hoofd stad van de Braziliaanse provincie Rio de Janeiro, haar vijf kinderen gedood. De kinderen waren tussen zeven maanden en vyf jaar oud. Tegenover de politie verklaarde de vx-ouw dat zij haar kinderen van het leven had beroofd om ze voor een leven van armoe te spax-en. Ze had de kinderen in een zes meter diepe waterput gegooid en daarna getracht zelfmoord te plegen door de gas- kraan open te zetten. Dat was niet gelukt doordat haar echtgenoot on verwachts thuis kwam. TIEL. Te Tiel werd het jaarlijkse fruitcorso gehouden De foto toont'de praalwagen met de oogstfee en haar hofdames. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Om de mens te leren kennen, f is slechts wat zelfstudie ver eist. Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht Zonnige perioden en bijna overal dx*oog; zwakke tot matige wind uit noox-delijke richtingen; koude nacht met minimumtemperatui-en van 10 graden aan zee tot ongeveer 4 plaat selijk in het binnenland, maxima morgen rond 17 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 12. Min.-temperatui-en: 0 tot 4 gx-aden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. RENESSE, 9-9. Voor dc aanvang van de zondagmiddag gespeelde voetbalwedstrijd tussen Renesse en Zcnnemaire kregen dc spelers van Renesse door dc firma E. M. Rjjstcn- bil en Zn., o.m. cigcnaars van de bar „Country Club" te Renesse, nieuwe trainingspakken aangeboden. De voorzitter van de sportvereni ging Renesse de heer H. J. Simons zei aanvankelijk igdheel verrast te zijn geweest door dit gebaar van de familie Rijstenbil. Bij grote vereni gingen is het tegenwoordig de ge woonste zaak van de wereld gewor den dat zij de beschikking hebben over een „sponsor" maar voor zijn eigen kleine vereniging had hij hier aan nog geen moment gedacht. Hij stelde hierbij vast dat de familie Rijstenbil eigenlijk nog maar een kort aantal jaren inwoner van He- nesse is wat er op wijst dat zij het vei"eni|gingsleven te Renesse een warm hart toe dragen. De heer Si mons dankte de familie Rijstenbil bijzonder voor het beschikbaarstel len van de fraaie trainingspakken voor de spelers van het le elftal. De heer E. M. Rijstenbil overhandigde hierna aan de heer Simons het eer ste trainingspak waarna hij dc aan voerder van het le elftal Daan Bc- zuijen veel succes in hel nieuwe seizoen toewenste. ..s>i Dc heer Simons neemt het eerste pak in ontvangst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1