DE ZIERIKZEESCHE COURANT HEFEILAND „STEVIN 73" IN VLUCHTHAVEN TE ZIJPE FELKE AANBOUWKEUKENS EUBELRAMA DERDE WERELD-LANDEN GEBRAND OP MEEBESUSSEN DE CHOLERA IN ITALIË HONGERSNOOD IN ETHIOPIË V ergif tigingsdrama in Irak Nixon vraagt steun van het Congres ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 september 1973 130ste jaargang Nr. 21349 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; Succesjes(max. 4 regels) I' 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie. 4 B.T.W. In dit nummer: Mosseltocht Dordtse zeilvereniging Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verscherping kabel jauwoorlog REYKJAVIK. 7-9. Premier Olafur Johannesson van IJsland heeft ver klaard dat hij zijn kabinet zal voor stellen de diplomatieke betrekkin gen met Engeland te verbreken zo dra een Brits marineschip opnieuw een IJslands schip ramt. Hij zei tegen de verslaggevers tij dens een bijeenkomst van de pro gressieve partij dat hij dit voorstel dinsdag zal indienen. Oude Zweedse krant verdwijnt GOTHENBURG. 8-9. Eén van dc voornaamste Zweedse kranten, de 151 jaar oude „Gothenburgs Hand- lestidning", werd zaterdag opgehe ven. Het blad heeft het afgelopen jaar in financiële moeilijkheden ver keerd en kon vorige maand ook nau welijks zijn personeel betalen. De laatste tien jaar zijn er nu reeds drie Zweedse ochtendbladen opgehe ven. Prinses Anne maakte val LONDEN. 9-9. Dc Britse prinses Anne heeft zaterdag b\j ruiterwed- strijden in Kiew, dc hoofdstad van de Oekraïne, een sleutelbeen gebro ken. Een woordvoerder van het Britse hof heeft zondagavond meegedeeld dat niets er op wijst dat de prinses haar huwelijk op 14 november mei kapitein Mark Philips zal moeten uitstellen. Wel zal zij note geruime tijd hinder van de opgelopen ver wondingen ondervinden (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Groot „spul" aangekomen ZIJPE, 8-9. In <le vluchthaveii aan hel Zijpe meerde zaterdagmiddag af de „Stevin 73", een zgn. hefeiland, dal zal worden ingezet hij de afsluiting van de Ooster- schelde. Dit hefeiland lykt uiterlijk het meest op een z.g. booreiland dat by dc oliewinning in zee wordt gebruikt, zij het dan dat dc „Stevin 73" nog is uitgerust met een tweetal kranen. Dc bedoeling is dat met het op pontons gebouwde hefeiland stalen buizen (Mannesmannpalen) in de grond worden geheid. Door de stalen pijpen die hoog boven het water uit steken, kan men overal heien waar men wil en is men verzekerd dat de elementen die de onderbouw vor men, voor de pylonen van de kabel baan, onderling precies op hun plaats komen. Als hij Zeclamlhriig Men past hier hetzelfde systeem toe. als bij de pijlers van de Zeeland- brug, maar daarvoor waren (en zijn) de fundamentele palen van beton, terwijl men nu een staalconstructie beter acht. Men kan het „eiland" naar boven heffen en zo op de „po ten" de stalen buizen de grond in drijven. Men hoopt hot 10 miljoen gulden gekost hebbende gevaarte straks ook nog voor andere werken in West- Europa te gebruiken. De palen Dc Stevin-groep wordt gevormd door de aannemersbedrijven Van Hattum en Blankevoort, Boele en van Eesteren en van Splunter, plus nog enkele andere. Het gevaarte is DACCA. In het noorden van Ban- gla Desj zyn in het district Nipha- mari 21 mensen aan cholera over leden. Dit is zondag in dc hoofdstad Dacca bekendgemaakt. op de werf Gusto te Schiedam ont worpen. Het werd te Sliedrecht ge bouwd. Vijftien personen hebben verblijfsakkomodatie op het „ei land". Honderd km hardlopen UNNA, 9-9. Adolf Brcmm, een 37- jarige Westduitser heeft in Unna een internationale hardloopwedstrijd over 100 kilometer gewonnen. Bremm legde de afstand af in 6 uur 50 minuten en 14 seconden, wat neerkomt op een gemiddelde van ruim 15 kilometer per uur. Uit een veld van 1400 deelnemers werd een andere Duitser, Jürgen Bergmann, in 7.31.15 tweede. De derde plaats was de Engelsman John Berry met 7.37.11. Elfriede Fendt (Oostenrijk) en Edith Oltener (Zwitserland) waren de beste dames. Zij kwamen gelijk over de eindstreep in 10.28.34. Zij be zetten daarmee de 57e en 58e plaats. Advertentie Do grootste Mannesmannpalen hebben een diameter van 4.80 m en een lengte van 57 m. Het gewicht van één paal is 320 ton. Do poten van het hefeiland zijn 60 meter lang. bij in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 Conferentie in Algiers ALGIERS, 9-9. De landen van de Derde wereld dienen te worden betrokken bij alle beslissingen die in de we reld worden genomen. Zij moeten ook direct of in direct over huil eigen toekomst kunnen heslissen. Dit zei de Algerijnse president Houari Boumedienne zon dagmiddag op de slotzitting in het „Palais des Na tions", nabij Algiers, van de vierde topconferentie van staatshoofden en regeringsleiders der niet-gebonden landen. „Wij zyn ervan overtuigd dat er geen enkele belangrijke beslissing kan worden genomen op het gebied van de ontwapening, de wereldhandel en het internationale monetaire stelsel zonder daadwerkelijke deelneming van de landen der derde wereld". Aldus Boumedienne die de woensdag begonnen conferentie heeft voorgezeten. Hij zei dat de conferentie van Algiers, waar 76 landen, veertien bevrijdingsorganisaties en waarnemers waren vertegen woordigd, de derde wereld de gelegenheid heeft gegeven zich uit te spreken over allerlei internationale vraagstukken waarbij ook deze landen zijn be trokken. De Algerijnse president prees de geïndustrialiseerde landen voor de bereikte samenwerking, maar wees er tevens op dat de behaalde winsten dienen te worden verdeeld tussen alle leden van de volkerengemeen schap, waarbij rekening moet wor- den gehouden met de belangen van de ontwikkelingslanden. „Onze ware vrienden zijn degenen die zich onthouden van inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden zy die ons hulp verlenen en ons politiek steunen by het consolideren van onze onafhankelykheid ROME, 9-9. Op Sardinië is zondag een 72-jarige man aan cholera over leden. Hij is het eerste slachtoffer op dit eiland en het 24ste sinds het uit breken van de epidemie ruim twee weken geleden. Uit de noord-Italiaanse industrie stad Milaan zijn zondag officieel de eerste (gevallen van cholera gemeld. Het zijn een 51-jarige vrouw en haar 30-jarige schoonzoon die tij dens een familiebezoek in een plaatsje bij Bari mosselen hebben hebben gegeten. Hij waarschuwde dat de landen die de Ontwikkelingslanden helpen - „deze steun niet moeten gebruiken om deze landen in afhankelijke en invloedsgebieden onder te brengen". Eisen Boumedianne herhaalde de steun van de conferentie aan de volkeren van Vietnam, Cambodja en Laos, eiste de bevrijding van de bezette Arabische gebieden en herstel van de wettige rechten van het Palestijn se volk én sprak de steun van de' deelnemende landen uit aan de lan den va nAfrika in hun strijd om de vrijheid. In zijn slotwoord bracht Boume- diene hulde aan de „Oktoberrevolu tie" voor haar bijdrage aan de poli tieke en economische emancipatie der volkeren en de steun van de „so cialistische landen" aan de bevrij dingsbewegingen en aan de landen der derde wereld bij hun strijd voor onaf hankelij kheid. Castro en Gaddafi De Algerijnse president nam met deze woorden kenelijk stelling in het meningsverschil tussen de Cubaanse premier Castro en kolonel Mouamar el-Gaddafi. De Libische leider had er vrijdag bezwaar tegen gemaakt dat het Cuba van Castro als commu nistisch land op de conferentie van niet-gebonden lande nwas toegela ten. De Cubaanse premier op zijn beurt had de niet-gebonden landen voor contra-revolutionairen uitge maakt die zich tegenover de socialis tische landen willen stellen. Volgens Castro bestond er alleen het onder scheid tussen socialisten en kapita listen, tussen uitgebuite landen en imperialistische. Elk ander onder scheid speelde volgens hem alleen maar het Amerikaanse imperialisme in de kaart. LONDEN, 9-9. Het liberale Britse zondags'blad Observer heeft in het weekeinde melding gemaakt van een enorme 'hongersnood in Ethio pië die misschien al 50.000 mensen het leven heeft gekost. Volgens de Observer hebben pries ters en maatschappelijke werkers Igezegd dat in de zwaarst getroffen streken de mensen „als vee" sterven. De regering in. Addis Abeba heeft het tot nu toe nog niet opportuun ge vonden om over de omvang van de ramp mededelingen te doen, aldus het Londense blad. LONDEN, 9-8. Twee jaar geleden zijn in Irak zesduizend mensen ge storven en honderdduizend ziek (ge worden als gevolg van het consu meren van koren en gerst dat met kwik was behandeld, zo onthulde in het weekeinde het Britse zondags blad Sunday Times. Volgens het blad besloot de Iraak- se regering begin 1971 ruim 70.000 ton koren en gerst in het buitenland aan te kopen, om de boeren in staat te stellen hun akkers te bewerken na de rampzalige oogsten van 1969 en 1970. Het in Amerika bestelde zaaigoed, Mexipak, was bewerkt met kwik om de vorming van paddestoelen, tdgen te' gaan. Het had een lichtrode kleur om aan te geven dat het niet voor de consumptie geschikt was. DREISCHOOR. Dreischor glorieerde o.m. een fraaie illuminatie met als pronkstuk de tweeschepige hallenkerk in het licht van schijnwerpers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON, 9-9. In een radio toespraak heeft president Nixon over de hoofden van het Amerikaanse volk heen zondagavond het congres gevraagd hem het regeren niet on mogelijk te maken. Hij zei dit in een uiteenzetting over zijn jaarlijkse „State of the Union die hij vandaag (maandag) het congres zal voorleggen. Met een ver wijzing naar de Watergate-affaire zei Nixon dat de Ver. Staten alles moeten doen om „de dit jaar verlo ren kostbare tijd" in te halen. Nixon vroeg het congres in het bij zonder de bevoegdheden van de pre sident niet te beperken „waardoor de handelingsbekwaamheid van de president in gevaar zou worden ge bracht", nu en in de toekomst. Hij' waarschuwde verder tegen een be snoeiing van de defensiebegroting. We behandelen de wereld of we er nog één in reserve f hebben. i Koude nacht Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui; overwegend matige noorde lijke wind; koude nacht met mini mumtemperaturen van 10 graden aan zee tot 5 graden hier en daar in het binnenland, maxima morgen rond 17 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 12. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 sept. Zon op 6.07, onder 19.05. Maan op 18.13, onder 4.47. Volle maan: 12 sepp. (£6.16). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laag water 11 sept. 2.26 14.38 8.04 20.24 Springtij: 14 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-9. Het K.N.M.I. meldt: Zondagavond drong een koufront het noorden van ons land binnen en trok in de loop van de nacht verder naar het zuiden door. Maandagmorgen lag het boven het uiterste zuiden en bracht daar op enkele plaatsen nog regen. Met het binnendringen van de koudere lucht kwam tevens een eind aan het warme vochtige weer. Een hogedrukgebied dat de voor afgaande week boven Middeneuropa lag nam in betekenis af, terwijl bo ven de oceaan de luchtdruk begon te stijgen. Hierdoor draaide de wind naar meer noordelijke richtingen en kon koelere droge lucht van het noorden naar onze omgeving stromen. Hierin kunnen later enkele buien tot ont wikkeling komen. Verwachting tot dinsdagavond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1