SuèdeMode PORION Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin EEN HERVORMDE KERKERAAD UIT HET JAAR 1897 BROUWERSHAVEN WIST RAAD MET KON.-JUBILEUM Holty STREEKNIEUWS Grote belangstelling voor gevarieerd feest tc Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vry'dag 7 september 1973 Nr. 21348 Feest in zonnige Smalstad BROUWERSHAVEN, 5-9. De viering van het rege ringsjubileum te Brouwershaven is uitgegroeid tot een groot succes, waarhij vooral de prachtige optocht met vele praalwagens des middags vier uur een record aantal bezoekers van heinde en verre op de heen bracht. Reeds om drie uur begon een stroom auto's de Smalstad binnen te rijden, om van het prachtige schouwspel te genieten. De dag was begonnen met klokgelui, waarna om 9 uur de drumband en majorettenkorps „Rust Roest" uit Zierikzee met pittige muziek de jeugd afhaalde van de scholen, en de kinderen naar de Markt begeleidde. Hier sprak de burgemeester de heer A. P. Schouwenaar een herdenkingswoord en een felicitatie, waarna een jubileumdienst volgde in de Ncd. Herv. kerk, ge leid door ds. J. Kroon. Advertentie Dc soort suède moet mooi zijn. En het moet ook Mode in suède zijn. Twee redenen voor een vrouw Iom nu bij ons te komen kijken naar een suède mantel, jasje of driekwart jas. Belooft'lUhct? Dam 19, Zierikzee Een gelukkig adres voor betaalbare Mode, Advertentie Om een ideo te geven: Hontrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen heglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek halkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn heter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vtüpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, "binnen of huiten, ook aan glasl Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, huig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg 4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 OOSTERLAND. G-'J. Het dorp had woensdagmorgen reeds vroeg een feestelyk aanzien toen door eni ge geüniformeerde leden van „Oos- tcrlands Fanfare", door middel van tromgeroffel en trompetgeschal, dc fccst-aankondiging plaats vond. Dc beide kerkklokken lieten hun bron zen stemmen ihoren. Om 9 uur vond een herdenkingsdienst plaats in dc Herv. kerk, waarin voorging cand. v. d. Meer. en om half tien in de kerk van dc Gcr. Gemeente, met als voor ganger: ds. W. Hage. Om 10 uur kwamen de leerlingen van dc beide kleuterscholen cn ba sisscholen aan bod. die in de Confe rentiekamer" jeugdfilms konden be kijken, die zeer in de smaak vielen. Elf uur kwamen een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het sportterrein „De Saële" aan de beurt, voor dames waarvoor goede belangstelling be stond. Alle mogelijke klederdrachten bad men opgezocht, wat vaak de no dige hilariteit verwekte. Het voet balspel van de ongetrainde dames Was maar stuntelig vaak. Na de middagpauze volgde op de Hofweg achter de kerk de opstelling van een optocht onder overgrote be langstelling van het publiek. Om 2 uur startte deze kleurige stoet voor een rit over het dorp. Voorafgegaan door dc politie-auto volgde een rij tuig bespannen met een paard waar op het Oranjeverenigingsbestuur had plaarts genomen, keurig in rok met hoge hoed. Hierna kwam de muziek vereniging „Oosterland Fanfare", ge zeten. op een grote wagen, die ge trokken werd door een tractor. On- Voor de kinderen waren er na de kerkdienst spelen op het havenpla teau van de nieuwe jachthaven en jeugdbrandweerwedstrijden, wat de nodige hilariteit opleverde. 's Middags werden de kinderspe len voortgezet waarna vooi* de ou dere jeugd wedstrijden waren in koekhappen vanuit opblaasbare bo ten in de oude haven. Hier moest men zijn kunsten tonen om in de wankele bootjes overeind te blijven. Om vier uur was dan het hoogte punt van de dag, nl. de optocht met o.a. praalwagens en folkloristische stoeten. Dat er veel werk van was gemaakt bewees het applaus van de honderden langs de route. Vooropgegaan door de muziekver eniging „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire (wat gelukkig, dat zowel „N. en U." als „Rust Roest" zich be schikbaar stelden om in de muziek loze smalstad in een tropische hitte acte de precense te geven) ging hét door de gemeente, een bont geheel met rijke kleurschakeringen. De stoet De stoet werd geopend achter de muziek door een tweetal versierde wagens met de kinderen der kleuter school, die uitbeeldden: „Jong Apol lo" een herinnering aan een beter verleden op muziekgebied. Alle kleintjes hadden de hoofddeksels op van de oud muzikanten, terwijl ze tevens instrumenten „bespeelden". Zelfs de uniformen waren keurig na gebootst. De openbare basisschool beeldde het koninklijk huis uit met der leiding van de directeur, dc heer Jac. Capelle, liet men tijdens de rit vrolijke feestklanken horen. De brandweer had eveneens plaats ge nomen op een wagen, alle man schappen gemaskerd. Zelfs de gou den koets ontbrak niet in deze stoet. Het bekende ensemble „Jaap en Kees" produceerde, gezeten op een wagen, verschillende schlagers. Verder waren er nog creaties van de beide kleuterscholen en van dc Openbare Basisschool, cn oen bloe- menauto van de heer L,. van Dijke. die als motto voerde „Zeg het met bloemen". Deze kleurige optocht was dc hoofdmoot van dc feestelijkheden cn trok dan ook enorme belangstelling. Verder waren er nog tal van kinde ren die met versierde fietsen of steps meereden in de stoet. Dc jury, bestaande uit vijf perso nen. t.w. mevr. Van Wijk. cn de he ren Bominaar, Delfgaauw. van Lan- geraad en Schipper hadden het niet gemakkelijk om uit te maken wie dc prijzen hadden verdiend. Prijzen De wagen van de Chr. Kleuter school bleek tenslotte de eerste prijs tc hebben behaald, met een creatie van „De wolf en de zeven geitjes" de tweede prijs was voor de wagen van de Openbare Basisschool, een voor telling van <1° „gouden koets". Prijs 3 was voor S.V. Duivelend. *1 voor do wagen van Jaap en Kees. Loon Nog een beeld van het Oranje feest te Brouwershaven. Hindernis sen moesten genomen bij blusde monstraties van de Jeugdbrandweer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de kleine prinsjes en delegaties uit iedere provincie met de bijbehorende produkten zoals kolen uit de mijnen uit Limburg, een hunebed (Drente); zeilsport Friesland, enz, Garnalenboot Een andere uitbeelding uit het ver leden was een garnalenboot, com pleet met korren en garnalen. Daar achter het heden met een prachtige zeilboot. De School met de Bijbel gaf een persiflage op het kabinet, alle ministers zaten in jacquet op de wa gen. De jeugdsoos „Zenith" was er met „De Draak" en de overzeese ge biedsdelen en manifesteerde zich in een echte neger met paard en huif kar. De jeugdvereniging „Door het geloof alleen" had een mooie wagen met „25 jaar hulde". De rij werd be sloten met een fraaie praalwagen door de Plattelandsvrouwen, waarop de wereldbol met er naast lopend diverse dames uit o.a. Mexico, Lap land, Amerika en zelfs Schouwen- Duiveland met de bekende Schouw- se muts. Het avondprogramma werd gevuld met een lampionoptocht met mede werking van „Nut en Uitspanning" en spelen op het Marktplein voor de ouderen. Al met al een zeer geslaag de dag op het feestelijk versierde Marktplein. Mosseltocht Dordtse zeilvereniging Zaterdagmiddag 8 september vindt weer de jaarlijkse Mosseltocht plaats dat wil zeggen dat dan de zeilver eniging Dordrecht en Omstreken naar Bruinisse komt om mosselen te eten en om samen met de water sportvereniging Bru, de avond ge zellig door te brengen. Er worden ongeveer 100 jachten verwacht en in de grote loods van de firma van Duivendijk zal straks voor plm. 450 mensen zijn gedekt. van Dijke kreeg voor zijn bloemauto de 5de prijs en de 6de was voor de brandweer. De Openbare Kleuter school kreeg de zevende prijs. Na af loop van deze optocht was er een waterfeest in de Van den Abeele- straat, met medewerking van de brandweer, waar eveneens volop pu bliek bij aanwezig was. Na een pau ze volgden turndemonstraties op het sportterrein en om 8 uur een lam pionoptocht. die eindigde in de Weel- straat, waar op een daar gelegen veld een schilterd vuurwerk ontsto ken werd. Tct slot werden in de „Conferentiekamer" de festiviteiten nog voortgezet bij de muziek van „Jaap en Kees", waar ook de prij- zenuitreiking plaats vond. Het Oran- jcverenigingsbestuur heeft handen vol werk gehad om alle evenemen ten te organiseren. en dankt allen die hebben meegewerkt om dit feest zo uitmuntend te doen slagen. Vooral ook de muziekvereniging is men zeer dankbaar voor alle activiteiten op deze warme dag. Jammer was dat de voorzitter, de heer Daan van der Werf Jz. wegens zijn verblijf in het ziekenhuis, deze feestdag niet heeft kunnen meemakeu. Het was een mooi feest, enorm begunstigd door mooi mzomerweer. Volledigheidshalve zjj nog vermeld dat dc eerste prijswinnaars, dc wa gen van de Chr. Kleuterschool: „Radda Ramen" was gcmacki door dc jongste leerlingen van de kleuter school. onder leiding van hun leid ster mevr. S. Dalcbout-van Dijke. Ruim een maand hebben ze aan de ze wagen gewerkt. Evenals vorige jaren (de mossel tocht befgint traditie te worden, zal er ook dit jaar eên z.g. stuurvrou- wenwedsrijd zijn, een wedstrijd voor de deelnemende jachten, die dan door de dames bestuurd moeten worden en die een bepaalde route moeten volgen, waarbij men voor verrassende zaken op zeilgebied kan komen te staan. Natuurlijk zal deze avond weer grote belangstelling trekken en er toe medewerken dat Bruinisse, zijn mosselen en zijn middenstand neg beter tot dusver bekend raken bij uit Dord en omgeving komende gas ten. ZIERIKZEE Hongaars organist geelt concert in de Geref. Kerk Op dinsdagavond 11 september zal in de Gereformeerde kerk alhier een orgelconcert te beluisteren zijn dat gegeven wordt door de beroemde Hongaarse organist Gabor Lehotka. Dit orgelconcert valt in het kader van de bekende serie orgelbespelin gen in de Gasthuiskerk. Ditmaal kan het concert echter als gevolg van de kermisdrukte niet plaatsvinden in de Gasthuiskerk en werd gekozen voor het orgel van de Gereformeerde kerk Gabo.r Lehotka zal onder andere werken van Kerll, Buxtehude en drie grote werken van Bach ten gehore brengen. Het programma wordt ge opend met prelude, fuga en ciacona in d kleine terts van Pachelbel; als tweede concertstuk staat aangegeven Variaties van Scheitt. Kermis te Zierikzee De Zierikzeese kermis Ig'aat weer van start. Dit jaar zijn de volgende kermisexploitanten weer bereid ge weest, op de Zierikzeese kermis te verschijnen; J. F. de Voer met auto scooters; E. Witte met de golfbaan; J. Witte met de lijn-, trek- en bus sen tent; J. Jongmans, oliebollen- kraam; J. Teuns nogatkraam; G. v. d. Zande babymolen; J. v. d. Zande poffertjes- en wafelsalon; Wegkamp mini-cars; B. Witte suikerspin; G. Sipkema holly-cranes; J. W. Janvier bulldozer- en schuivenspel; Botten- schietsalon; A. J. Janvier balkospel; H. Jansen visserspel. Gezien dit lijst je van exploitanten weer genoeg vermaak voor de belangstellenden. BROUWERSHAVEN Winnaars ballonwedsirijd Van de op 4 augustus j.l. onder ideale weersomstandigheden opge laten ballonnen is een groot aantal kaarten teruggestuurd. De ballonnen zijn naar zeer verschillende wind richtingen uiteengedreven, o.m. naar Duitsland, België en vele naar diver se plaatsen in Nederland. De 5 win naars zijn: Liesbeth Bolkenbaas te Oosterland, Peter Jansen te Brou wershaven, Magda de Muynck te Amstelveen, Corrie Pannekoek te Brouwershaven en E. M. Wuning te Amerongen. De winnaars krijgen (Van een medewerker) OOSTERLAND. De unieke foto uit het jaar 1897 stelt voor de toen malige kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk uit Oosterland, met in het mid den de predikant, dr. Pieter Adriaan Klap, die In 1891 als de 33ste predi kant na de reformatie, de opvolger werd van ds. Boudewijn Bollée, en in 1897 vertrok als Herv. predikant naar Velzen, Hp was een merkwaar dig predikant deze dominee Klap, die als theol. candidaat van de Rijks universiteit te Leiden te Oosterland dcor ds. Fynvandraat uit Nieuwer- kerk, in het ambt werd bevestigd. Reeds in het volgende jaar 1892 promoveerde de jonge begaafde pre dikant aan genoemde universiteit tot doctor in de H. Godgeleerdheid. Ds Klap was een zeer sociaal voe lend mens, en vooral de armen on der zijn gemeenteleden konden hier van meespreken. Zijn toch al niet te groot tractament werd soms tot de laatste cent uitgedeeld aan armen en behoeftigen. Zodanig dat zelfs zijn vrouw geen geld overhield om de nodigste behoeften voor het gezin aan te schaffen. Hel is gebeurd dal ze geen vijf cent had om naar de kerk te gaan. De preektrant van de één dezer dagen door de organise rende VVV Brouwershaven een prijs toegestuurd. DREISCHOR Dreischor prachtig verlicht Ongetwijfeld het fraaist verlichte (ring) dorp in de verre omgeving is dezer dagen Dreischor. Het centrum van het dorp met de indrukwekken de kerk, baden in een zacht licht schijnsel De vele tientallen 'lichtjes spiegelen 'in het water van de gracht en om het feeërieke geheel compleet te maken staan op het grasveld weer de kleurrijke sprookjesvoor- stellïngen opgesteld. Dit prachtige schouwspel zal deze week nog tot en met zondagavond te zien zijn. Elke avond omstreeks 8 uur gaan de lichtjes van Dreischor weer branden. NIEUWERKERK Hieronder volgen de uitslagen van de schoolwedstrijden, zeskamp .en optocht te Nieuwerkerk. Hindernisbaan lagere scholen; Meisjes klas 4: 1. Irma Overbeeke, 1.37.0; 2. Marjan Folmer, 1.41.8 en 3. Petra v. Eugen, 1.48.3. Meisjes klas 5: 1. Lieske v. d. Vel de, 1.07.2; 2. Neltje v. d. Wielen, 1.14.7 en 3. Ria Dalebout, 1.15.3, Meisjes klas 6: 1. Petra v. Pope- ring, 1.13.3; 2. Hanneke de Rijke, 1.19.0 en 3. Yvonne Lievense, 1.21.4. Jongens klas 4:1. Ronnie de Reus, 1.36.0; 2. Gerrie Flik weert, 1.37,9 en 3. Leo van Sas, 1.40.0. Advertentie V e rgaderiiigen? Hotel VAN OPPEN ZIERIKZEE leraar was geheel gesteld op het le ven van alle dag. Wat hij.vaak in week zag of ondervond, werd ver werkt in de preek op de zondag. Op 9 mei van het Jaar 1897 preekte hij afscheid van de Herv. Gemeente al hier met de tekst uit Joh. 14:20a; „Ik zal niet veel meer met u spreken". De kerk was tot de laatste plaats bezet. Na Velzen werd ds. Klap pre dikant te Amsterdam waar hi^ gyote bekendheid genoot door zijn jaren lange voorzitterschap van de Nat. Werkmansbond (echt weer één van die sociale jlrekjes van hem). Na een diensttijd van ruim 41 jaaj- legde hij in 1932 zijn ambt neer en overleed op 20 november 1938. Hij werd be graven op 24 november d.av. in het familiegraf op de begraafplaats: „Zorgvlied" (e Amsterdam. Andere kcrkcraadsledcn Links van de predikant zit Adriaan Schoof, landbouwer op de hofstede: ,,'t Is niet anders", onder Oosterland. Merkwaardigerwijze is l'han's diens kleinzoon, Adrie Schoof preskerkvoogd van de Herv. Ge meente hier ter plaatse. Deze werd vernoemd naar zijn grootvader, en woont momenteel op dezelfde boer derij. Rechts van de predikant zit Jongens klas 5: 1. Harrie Scholten, 1.13.3; 2. Jaap Verwijs, 1.20.0 en 3. Jan Willem v. d. Velde, 1.21.5, Jongens klas 6: 1. Leo Wandel, 1,01.0; 2. Arnold Schiettekatte, 1.10.0 en 3. Sam Dorst, 1.14.3. Zeskamp 1. De ploegen van ploegleider Mar tin Kleemans en Elsworth Coffie, 36 punten; 2. ploegen van ploegleider Martin de Valk en Jan Thiery, 32 punten. Versierde wagens 1. S.K.N.W.K.; 2. Peuterklas; 3. Y. T. Wandel; 4. Openbare Basisschool; 5. Judo-club. Ongeluk tijdens feest Woensdagmiddag 5 september brak de 13-jarige Rien Goudswaard twee polsen. De jongen, die mee speelde in het Zeskamp-spel, kwam te vallen, toen hij op een steiger staande naar de catrol greep, hij pakte echter half mis en viel naar beneden. De jongen werd snel naar dokter v. d. Zande gebracht die de eerste hulp verleende. Hij werd over gebracht naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. OOSTERLAND Muzikale groet bij voorzitter Uit sympathie voor haar voorzit ter, de heer Daan van der Werf, die momenteel in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis verblijft en tevens uit dank voor het vele dat hij heeft verricht voor de vereniging, bracht de muziekvereniging: „Oosterlands Fanfare" vorige week. onder leiding van de directeur, de heer Jac. Capel le, de heer Van der Werf een sere nade in de tuin van het ziekenhuis. BRUINISSE Collecte De .te Bruinisse gehouden kollekte ten bate van het Koningin Wilhelmi- nafonds (Kankerbestrijding) bracht f 2387,30 op Thomas Brouwer, destijds brood bakker in de Kerkstraat. Staande van links naar rechts: Leendert Meerman, timmerman aan de Mo lenweg alhier. Vervolgens Johan Matthijsse, een zeer bekend figuur in de kerk dier dagen door zijn ja renlange leiderschap van de Zon dagsschool en voorlezer tijdens de godsdienstoefeningen. Verder Corne. lis van Weslenbrugge, kantoorhou der van de PTT, wonende aan de Sint Joosldijk, waar momenteel de heer J- Sloutcn-Tak woont. Later is het hulppostkantoor verplaatst naar •het Groenendaal waar de opvolger van Van Weslenbrugge, de heer Van Waardenburg, toen een woning had gekocht. Door zijn huwelijk met dochter Tine word de heer Van Wes- tenbrugge later de schoonzoon van de voornoemde heer Johan Matthijs se. Geheel rechts staal Jan Hendrik- se, winkelier in de Kerkstraat, in de woning, die momenteel is aange kocht door de fa. Fredriks, die het huis inrichtte als sociëteit voor het personeel van de fabriek. Opvallend veel middenstanders maakten toe- nertijd deel uit van de kerkeraad. De predikant öraagt nog naar het gebruik dier dagen het witte strikje, waaraan men de predikanten kon kennen. L.A.C. Kleurrijke ojtloehl trok iloor hel (lorj) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3