op het Binnenhof Jubilerende vorstin temidden raadsleden ORIGINELE NOTEN IN PROGRAMMA VAN NOORDGOUWE IMEUBELRAMAf DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUSTIN MORRIS i FELKE AANBOUWKEUKENS i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE september 1973 130ste jaargang Nr. 21348 WAARIN OPGENOMEN (Van onze redakteur) DEN HAAG, 6-9. Informeel en ongedwongen zon den karakteristieken moeten worden van de jubileum viering van koningin Juliana, Het is niet bij voorne mens gebleven en uitgerekend het duidelijkst werd deze ontspannen sfeer merkbaar in het „daaftige" Den Haag, dat donderdag gonsde van Oranjevreugde. Schouwtoneel van de ontmoeting van de koniuklukke familie en „het volk" - vertegenwoordigd door dui zenden gemeentebestuurders en Statenleden - was de ziel van de residentie, het Binnenhof, waar, bij hrood en soep, op volstrekt ontspannen wijze, de koningin, prins Bernhard en de prinsessen niet hun echtgenoten, zich mengden onder het publiek. Een apotheose van democratisch koningsschap. Drie belangrijke bijeenkomsten waren vooraf gegaan, aan hetgeen men byna een royalistische happening zou kunnen noemen. De raadsleden kwa men bijeen in de historische St. Jacobskerk; 'de Statenleden in het Provin ciehuis aan het Malieveld en in een fraai versierde Ridderzaal ontvingen tenslotte de Staten Generaal, de jubilerende vorstin met haar gezinsleden. De kleine prinsjes werden „in reserve"-gehouden en mochten--later alleen de rijtoer door Den Haag meemaken. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 149ï De cholera in Italië ROME, 6-9. Het dodencijfer van de chcleracpidemie in Italië is don derdag gestegen tot 19. In een zie kenhuis in Napels, de stad waar tien dagen geleden de ziekte voor het eerst werd geconstateerd, overleed een 58-jarige vrouw die vorige week was opgenomen. Tol dusver zijn in Napels elf, in Bari zeven en in Rome één cholera- patienit overleden. Van de meer dan 600 mensen die met cholera verschijnselen in zie kenhuizen zijn opgenomen is bij 94 de ziekte met 100 procent zekerheid vastgesteld. In 71 gevallen wordt nag een nader onderzoek ingesteld. Kikvorsmannen van de politie zijn donderdag in de golf van Napels ter 'hoogte van Santa Lucia bt\;onncn met het vernietigen van de mossel- banken, die volgens de gezondheids- autoriteiten de oorzaak zijn van het uitbreken van de epidemie. Den Haag is gewend aan organi satie en het turbulent gebeuren van de dag was dan ook tot in de punt jes verzorgd. Des te verwonderlij ker dat in de protocolaire marge juist tóch die bijzondere ontmoeting tussen vorstin en volk kon plaats vinden. De kerk had in het liturgisch centrum een drietal zeer hoog opge maakte bloemsierstukken; de orga nist Wim van Beek speelde een 17e eeuwse koraalbewerking van Ps. 24. Voor een aanvullende muzikale om lijsting zorgde het strijkorkest uit het Residentie-orkest (dirigent Hu- bert Soudant). Zacht laat - zomers licht zweefde door de gebrandschil derde ramen en scheen zich te ver mengen met het tere fluweel van de violen. Aankomst koninklijke familie Het was druk in Den Haag, zo druk dat ook de complete konink lijke familie niet precies op tijd de kerk kon bereiken. De wat verlate entree, vormde een plechtigheid die de hor derden gemeentebestuurders - doorgaans alleen aktief aan de ei gen peripherie - niet licht zullen ver geten. Geen gelegenheidssprekers Een welkomstwoord werd gespro ken door de ondervoorzitter van de Ver. van Ned. G'emeenten mr. G. M. J. W. van de Ven en evident spre ker en gastheer was burgemeester mr. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, Poslbus I, lol. (OHIO) 2255, p,'is Pe' 3 maanden bij vooruilbelaling 14,50; per maand 5,—per jaar 1Qnn /na1 n\ 4 4 o /-■ 07, 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. ..i i i c 3 T Redakteur: M. 1. Bij de Vaale, lol. (OHIO) 2938. Uitgave: wl^raa^VmT'LntraTtpnEent °De 'SZLïenliepniten z"n ezclub. In dit nummer: Nog lieeislageil VO.ll reglO-OrCUl jefef'SlPll B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 4 B.T.W. Uniek Oronjegebeuren in de Residentie V. G. M. Marijnen, die deze Haagse dag er een noemde van „koning schap en democratie". De stoel voor gelegenheidssprekers scheen toen klaar gezet, maar ook op dit -punt was met de traditie gebroken. In, plaats daarvan een diepstekende causerie van prof dr. C. A. van Peur- sen, hoogleraar in de wijsbegeerde aan de Leidse universiteit. Thema: „De Nederlander en zijn welzijn", waarin hij motiveerde dat welzijn „aan het begin ligt"; het is een uit gangspunt. „het moet de ruimste cir kel gaan vormen, waarvan de admi nistratief - juridische en technisch - economische vragen toespitsingen zijn. De vraag naar de inhoud van menselijk welzijn is de voorwaarde voor de mogelijkheid van iedere be leidsvorming, zo concludeerde hij. „Erg echt feest" Op een veel lichtere toer ging de voorzitter van de Eerste Kamer mr. M. de Niet in zijn welkomswoord in. de Ridderzaal: „het is nu pas een heel erg echt feest, want nu vieren we samen ons eigen jubileum" zo voegde de voorzitter de koninklijke familie toe, op deze historische plaats omringd door ministers, Kamerleden, vertegenwoordigers van waterschap pen; bij elkaar dus top en midden kader van de vaderlandse bestuurs laag. Felicitaties werden uitgebracht dcor de voorzitter J. Lachman van de Staten van Suriname en voorzit ter F. L. Ma duro van de Staten van de Antillen; deeïs zeer bewogen en goede woorden en wensen voegden zij de jubilerende vorstin toe. Ook hier verder geen gelegen heidssprekers, maar een causerie: „De wereld' in Nederland" van mr. drs. H. Langman, oud-minister van economische zaken, die het optreden van de Nederlander karakteriseerde met het gedrag van de dominee en de koopman, die beiden hun doel stellingen hebben, maar tegenover gestelde benaderingen hebben. Ook al krijgt de „dominee" in deze tijd DEN HAAG. H. M. de koningin neemt op het balkon van paleis lange Voorhout, de toejuichingen in om zo dicht mogelijk onder het bal kon te komen, waarop de koninklijke familie verscheen. De zeven prinsjes, die samen in het eerste rijtuig had den gezeten, volgden op het balkon het voorbeeld van hun grootouders ontvangst. Het was de slotapotheose van een geweldig enthousiaste Haag se koninginnedag. en wuifden naar het duizendkoppige publiek dat voor het paleis was sa mengestroomd. Ook de tweeling van prinses Irene en prins Carel Huigo werd op het balkon gehaald. Feest in de corridor NOORDGOUWE, 6-9. Te Noordgouwe begon de feestviering niet herauten te paard waarna de festi viteiten werden geopend door burgemeester A. P. Schouwenaar, vergezeld door de beide wethouders. Nadat de voorzitter de heer Mol van de feestcom missie een dankwoord bad gesproken tot de burge meester kwam de heer Lokerse, bestuurslid van de muziekvereniging „Con Amore" met de mededeling dat bel voor het korps deze dag dubbel feest was. Groet van Scheveningsevissers- vrouwen bij het verlaten van hel Binnenhof. Namens de Ncd. Kon. Federatie deelde hy mee dat Con Amore drie jubilarissen in het midden had en wel de heer A. C. Clarissc die een oorkonde en zilveren insigne in ont vangst mocht nemen voor 35 jaar trouw lidmaatschap; verder de heren C. den Engelsman en D. Viergever die het gouden insigne kregen voor 40 jaar trouwe dienst by Con Amore. Nadat de heer Lockcrsc de insignes had opgespeld, bracht de muziek vereniging enkele nummers ten ge hore. 's Middags volgde de optocht, waar veel werk van gemaakt was zodat het voor de jury niet ge makkelijker was. Er waren o.a. acht praalwagens en veel versierde fietsen. Na deze kleurrijke optocht volgde een gecostumeerde korfbal wedstrijd die ook de nodige belang stelling kreeg. De wedstrijd eindigde met een gelijkspel 2-2. Daarna volg de de spelen voor de groten op het dorp. Het touwtrekken was bijzon der vermakelijk voor het publiek, men had namelijk twee ploegen op gesteld ieder aan een kant van de gracht. Tot groot vermaak van dc aanwe zigen belandden er toch nog enkele touwtrekkers in de gracht, maar door het warme weer was dat niet zo heel erg. misschien zelfs wel ver frissend na hel inspannende werk. Voordat de lampionoptocht begon konden de jeugdigen zich nog ver maken bij een film. Voor de optocht was een goede belangstelling. In de schuur, waar velen na een gezellige feestdag nog een paar uurtjes bij eenkwamen, werden vele dank woorden gesproken, en de prijzen uitgereikt. Vissen vangen Zes toeristen waren een wedden schap aangegaan hoeveel vissen zij zouden vangen, het aantal gevangen vissen werd dan in geld omgezet voor de prijzen. Enkele personen werden door de drie man sterke jury de gehele dag in de gaten gehouden, niet omdat zij iets kwaads in de zin zouden hebben, maar om te zien of zij aan bepaalde vereisten zouden tegemoet komen voor een prijsje. Dc betreffende personen wisten dit niet, maar werden bekeken of zy correcte kleding droegen, of zij voor andere klaar stonden om te helpen, of zy vriendelijk waren, of zy de ge hele dag paraat stonden, en of zij overal aanwezig waren tydens de verschillende spelonderdelcn. Twee mensen werden hiervoor „goedgekeurd" en kregen ieder een prijs van f 50,aangeboden. Noordgouwe kan weer terugzien op een zeer geslaagd feest, waarbij door vrijwel iedere inwoner werd deelgenomen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Dingen door hetzelfde oog ge- i zien, lijken soms groot, soms J klein. J Da Vinci 4 4 Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig en vrij warm In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist; morgen overdag droog en zonnig; weinig wind; minimum temperaturen rond 11 graden; maxi mumtemperaturen omstreeks 24 gra den. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 13. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal Max.-temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. t b" rn onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 1 meer gelijk, zonder koopmanskwali teiten zal het in de toekomst nie gaan, vooral niet gelet op de belan gen van hene die zwakker zijn dar wij". Fotoreportage Wat ongezegd bleef tijdens deze bijeenkomst, werd vertolkt door mu ziek, stijlvol gebracht door het Ka merorkest van het Residentie-orkest. Mr. de Niet sloot met een kort woord de bijeenkomst af, waarna het unie ke jgebeuren op het Binnenhof be gon, eindigend in een spontane toe- praak van de koningin, die uit han den van de Eerste Kamer-voorzitter even tevoren de volledige fotorepor tage van deze unieke dag in ont vangst had genomen. Zo'n presen tje was er ook voor de jarige - dat geviel zo - prins Claus. De rijtoer De koninklijke familie werd daar na tijdens een rijtoer in open rijtui gen door een zonnig en feestelijke vlaggend Den Haalg met gejuich en applaus ontvangen. Langs de route was het drukker dan het de laatste jaren ooit bij de rijtoer op prinsjes dag is geweest. Vrijwel langs het he le traject stonden een .uur voor de rijtoer begon al rijen mensen met vlaggetjes, oranje strikjes, hoedjes en toeters. In de stoet reed de koningin en prins Bernhard in het eerste rijtuig met zeven van hun kleinkinderen. Hdt waren de kip deren van de prin sessen Beatrix en Margriet en hef zoontje van prinses Irene. In het tweede rijtuig volgden prinses Bea trix, prins Claus, prinses Irene en prins Carel Hugo, in het derde de prinsessen Margriet en Christina en mr. Pieter van Vollenhoven. De rijtoer, even na half drie begon nen op het binnenhof, eindigde bij het paleis aan het Lange Voorhout. Daar doorbrak de menigte, eerder dan de bedoeling was, de afzetting

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1