BEA WINT HET PLEIT Uitvoerig schrijven college b. en w. over de „zaak-Waag" De loon- en prijs-afspraken ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 september 1973 Nr. 21347 Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 1.9. Het college van b. en vv. heeft zich - als gemeld - met een uitvoerig schrijven gewend tot de gemeenteraad, zulks in verband met de zaak-Waaggebouw. B. en W. motiveren hierin hun zienswijze ten aanzien van de noodzaak tot verkoop van het Waaggebouw, zodat in dit historisch pand (na restauratie) een horecabedrijf zich zal kunnen vestigen. „Reeds in de vergadering van 13 augustus 1973 heeft bovengenoemd onderwerp punt van de agenda uit gemaakt. Wij hebben u toen het voorstel gedaan om tot verkoop van het Waaggebouw te besluiten aan de heer F. H. van der Wolk te Bruinisse Wij mogen u hiervoor kortheids halve verwijzen naar ons voorstel d.d. 24 juli 1973. In de reeds genoemde raadsver gadering van 13 augustus 1973 heeft uw raad het voorstel gedaan de ver koop van het Waaggebouw aan te houden tot de volgende vergadering om diverse instanties omtrent dit onderwerp te horen. Deze aanhou ding is tot stand gekomen door het feit, dat enige vakgenoten van de heer F. H. van der Wolk in de kern Brouwershaven bedenkingen geuit hebben tegen de uitbreiding van het aantal drank- en horecabedrijven in deze kern. De bezitters van de drank- en ho recabedrijven zijn van mening, dat het aantal bedrijven, dat er momen teel is, geen uitbreiding behoeft. De ze personen vrezen, dat hun inkomen hierdoor terug zal lopen. In uw vergadering van 13 augustus 1973 is reeds bij monde van uw voorzitter gesteld, dat de oude Drankwet het systeem kende van een vergunningstelsel met een maxi mum. Dit maximum aantal vergun ningen was gebonden aan het aantal inwoners der gemeente. De eigena ren en bezitters van drank- en ho recabedrijven in Nederland zijn te gen dit stelsel opgekomen en hebben gevraagd om een vrije vestiging. Hierbij dient men te bedenken dat de Drankwet destijds tot stand is gekomen om het drankmisbruik te gen te gaan. De Drank- en Horeca wet is een geheel ander principe toe gedaan en streeft meer naar vakbe kwaamheid in dergelijke zaken. Derhalve niet het tegengaan van drankmisbruik. Deze wet is ook in een geheel andere tijd tot stand ge komen. Zoals reeds eerder opgemerkt heeft het drank- en horecabedrijf in zijn geheel gevraagd om afschaffing van dit maximum vergunningenstelsel! Aan deze oproep is gehoorgegeven in de Drank- en Horecawet en komt dit stelsel niet meer voor. Inlichtingen Wij hebben, zoals in uw verg'ade- ring van 13 augustus 1973 ook is be sloten, enige instanties die met de materie van de Drank- en Horeca wet te maken hebben om inlichtin gen gevraagd. Deze instanties zijn: Kamer van Koophandel, Bedrijfs- schap Horeca, Consulentschap voor het Midden- en Kleinbedrijf en het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Om met het laatste instituut te beginnen. Het E.T.I. houdt zich niet bezig met de aspecten, zoals door ons werden voorgelegd, omdat deze instantie slechts cijfers produceert e.d. Stofluis omlergang van (lieren-museum APPELSCHA, 5-0. De kans is groot, dat het natuurhistorisch mu seum van Appelscha zijn deuren de finitief zal moeten sluiten. Oorzaak is de slechte staat, waarin de meeste opgezette dieren verkeren door het optreden van stofluis. De VVV van Appelscha, die dit museum exploiteert, heeft geen geld voor aankoop van nieuwe beesten. Het natuurhistorisch museum - on geveer tien jaar geleden geopend - trekt jaarlijks 3.500 tot 4.500 bezoe kers. In een poging het museum te be houden heeft het bestuur een beroep gedaan op particulieren om een of meer geprepareerde dieren af te staan. De Kamer van Koophandel deelde ons echter mede geheel achter ons voorstel te staan, omdat er geen wet telijke redenen zijn aan te wijzen om deze verkoop niet door te laten gaan. Volgens de wooi-dvoerder van de Kamer van Koophandel was de vergelijking van de Drankwet en de Drank- en Horecawet goed geïnter preteerd. Geen wettelijk bezwaar De consulent voor het Midden- en Kleinbedrijf in Zeeland staat ook op het standpunt, dat er geen wettelijke gronden aanwezig zijn om te voor komen, dat in genoemd pand een drank- en horecabedrijf wordt ge vestigd als voldaan wordt aan de vestigingseisen. Wel heeft hij gewe zen op de mogelijkheid van een so ciale indicatie. Hy bedoelt hiermee te zeggen dat, als de eigenaren en bezitters van bestaande drank, en horecabedrijven in de kern Brouwershaven aan de hand van over te leggen beseheiden, zoals verlies- en winstrekening, aan slagen inkomstenbelasting e.d., kun nen aantonen dat zy reeds op een bestaansminimum zijn gekomen en voorts kunnen bewijzen, dat door de uitbreiding van het aantal drank- en horecazaken hun inkomen beneden dit minimum zal komen is er een sociaal probleem en zal het voor het gemeentebestuur onverantwoord zijn om hieraan mee te werken. Wij menen, afgezien nog van het feit, dat het moeilijk zal zijn voor een middenstander om al zijn be scheiden in de openbaarheid te brengen, dat het onmogelijk is om te bewijzen, dat door uitbreiding van het aantal drank- en horecabedrij ven het inkomen in de toekomst voor de bedrijven minder zal worden. Het Bedrijfsschap voor de Drank en Horecabedrijven ziet ook geen mogelijkheid voor de gemeente om de verkoop van het Waaggebouw aan een gegadigde in de drank- en horecasector te weigeren om de reeds eerder genoemde reden, dat er een vrije vestiging is in Nederland. De gemeente zou in strijd met de bedoelingen van de Drank- en Hore cawet handelen. DEN HAAG, 5-9. Regering en be drijfsleven zullen ernaar streven ui terlijk eind oktober te komen tot centrale loon- en prijsafspraken voor het komende jaar. Een voorstel van minister Boersma van sociale zaken 31 oktober a.s. vast te stellen als streefdatum voor het maken van de ze afspraken is dinsdagochtend door het georganiseerde bedrijfsleven aanvaard. Dit gebeurde tijdens een oriënterend gesprek op het ministe rie van sociale zaken tussen delega ties uit het kabinet en van de Sticfi- ting van de Arbeid. Kweken van zeevis AMSTERDAM,'5-9. Wil de Neder landse visserij zijn positie op de we reldmarkt behouden en zo mogelijk verbeteren, dan zou het kweken van zeevis (met gebruikmaking van aqua-cultuur-technieken) daartoe de sleutel kunnen zijn, zo meent de In dustriële Raad voor de Oceanologie, die zich eind vorige maand met een nota inzake de Nederlandse visserij tot de minister van landbouw en vis serij heeft gericht. Om verscheidenheid Wij zouden ons zelfs kunnen voor stellen, dat een grote verscheiden heid van drank- en horecabedrijven stimulerend kan werken. Dat hier door zelfs meer mensen naar Brou wershaven komen omdat men er ge zellig kan uitgaan. Zoals er ook een verscheidenheid van mensen is die gebruik maakt van de jachthaven zal deze verschei denheid zich ook dienen voor te doen bij de bedrijven. Naar onze mening moet het toch zo zijn dat er voor „elk wat wils" dient te zijn in een plaats als Brou wershaven waar de waterrecreatie pas goed op gang gaat komen. Wij dienen onze gasten een goede ont vangst te bieden en dit bereikt men onder andere door een verscheiden heid in drank- en horecabedrijven. Het zou zelfs in de toekomst moge lijk kunnen zijn, dat uit andere plaatsen van Schouwen-Duiveland men naar Brouwershaven komt, om dat er een goede sfeer is met onder andere gezellige en goede drank- en horecazaken. Aangezien uit onze informaties niet is gebleken, dat wij een verkeerd voorstel aan uw raad hebben gedaan en dat onze mening na de raadsver gadering van 13 augustus 1973 on veranderd is gebleven stellen wij u voor tot verkoop van het Waagge bouw, Markt 32 te Brouwershaven aan F. H. van der Wolk te Bruinisse te besluiten overeenkomstig het ont werpbesluit, hetwelk werd toegezon den voor de raadsvergadering van 13 augustus 1973, agendapunt 12." Zwitserse predikant ge-arresteerd MARSEILLE, 5-9. De Zwitserse predikant Berthier Perregaux die opkomt voor de gastarbeiders in Marseille is daar 's morgéns vroeg gearresteerd in het gebouw van het oecumenisch hulpcentrum. Verwacht wordt dat hij spoedig zal worden uit geleverd. Ds Perregaux hield zich met name bezig met de status van de gastar beiders. In maart nam hij deel aan de organisatie van een hongerstaking van Tunesische arbeiders. Daarna probeerde hij voor hen arbeidscon tracten te krijgen. In juni begon het ministerie van binnenlandse zaken met een uitle veringsprocedure. Twee (loden bij verkeersongeluk WEERT, 5-9. Bij een verkeerson geval op de rijksweg Roermond- Weert in Nederweert zijn twee men sen om het leven gekomen. Het zijn de 62-jarige A. M. H. Scheepers en zijn 59-jarige echtgenote M. P. Sch eepers - Gi j sber t uit Roermond. De auto waarin het echtpaar zat en die werd bestuurd door mevr. Soheepers, kwam frontaal in botsing met een personenwagen uit België, die een verkeerde inhaalmanoeuvre uitvoerde. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. „Koningin Juliana heeft 25 jaar bóven de partijen ge staan op een zo waardige, verstan dige en menselijke manier, dat een woord van hulde en een hartelijke gelukwens volkomen op hun plaats zijn". Aldus de Industriebond NVV in zijn blad „WIK". HUIZEN. Het D'66-raadslid P. Kwadijk in Huizen (N.H.) heeft b. en w. van Huizen schriftelijk vragen gesteld over de „haarknipopdracht" die de langharige leden van de re- servepolitie vorige week kregen met het oog op de viering van het 25- jarig jubileum van het korps. DEN HAAG. PPR-kamerlid Walt- mans heeft de regering schriftelijk gevraagd op korte termijn een be slissing te nemen over de vraag of de gehele Zeeuwse visserij in Bres- kens wordt geconcentreerd. AMSTERDAM. Een 24-jarige Noor die in een bioscoop in Amsterdam door drie mannen van zijn porte feuille was beroofd kreeg deze even later weer leeg in handen gestopt door een hunner. In zijn portefeuille had 150 gulden gezeten. HAARLEM. In de afgelopen maan den zijn bij de provincie Noord-Hol land een groot aantal klachten bin nengekomen over bovenmatige stof- hinder veroorzaakt door Hoogovens. Vooral Wijk aan Zee heeft veel stof- overlast. ARNHEM. De 65-jarige mevrouw E. J. Gerritsen-Winkelman is in haar woonplaats Herden geschept door een personenauto toen zij zonder voorrang te verlenen met haar fiets een kruispunt overstak. DEN HAAG. De Italiaanse politie heeft proces-verbaal opgemaakt te gen de automobilist, die op donder dag 19 juli met zijn auto op een weg nabij Orbetello tegen de auto van prins Bernhard opbotste. DEN HAAG. Om het toerisme in de drie Beneluxlanden in het stille seizoen te stimuleren, zal volgende week donderdag in Brussel op het kantoor van het secretariaat-gene raal van de Benelux Economische Unie een campagne beginnen. Een 56 pagina's tellende Benelux-brochure in een oplage van 350.000 exempla ren zal de actie ondersteunen. DEN HAAG. Er wordt hard ge werkt aan de eerste Nederlandse kunstmaan, de Ans, die volgend jaar op 27 augustus in de V.S. zal worden gelanceerd, aldus het weekblad „Uit leg" van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. ROTTERDAM. Uit een opslag plaats aan de Lange Dijkstraat in Rotterdam is voor een bedrag van f 10.000 aan sterke drank gestolen. De buit bestond voornamelijk uit flessen rum. De dader, of daders zijn spoorloos. DEN HAAG. De Eerste Kamer is akkoord gegaan met de colportage wet, een wettelijke regeling voor het tegengaan van misbruiken bij col portage. AMSTERDAM. Presentatie nieuwe herfst!winterkollektie van maison Kuiper/Zeist te Amsterdam. Charissa (links) showt een avondensemble in velours/brokaat op organza, naar een ontwerp van Guy Laroche, terwijl Ula een avondensemble uit de tijd van Greta Garbo toont. Hier een brokaat blouse, crepe rok, avondjasje in fluweel met struisveer. UTRECHT. De Industriebond NVV zal de Enka-cao die al op 1 april van dit jaar had moeten ingaan, niet on dertekenen. De nieuwe cao is wel in overeenstemming met de uitgangs punten die de leden hadden vastge steld voor het cao-beleid in 1973, maar een meerderheid van de leden heeft het onderhandelingsresultaat desalniettemin afgewezen. Advertentie 46 Dooh reeds na een paar dagen be merkte Bea, dat juffrouw de Munk de derde en vierde klas niet baas kon. Er was voortdurend lorrie en af en toe moest Bea ingrijpen. Juf frouw de Munk bleek tamelijk ze nuwachtig te zijn en het schoolleven geheel ontwend. Bea keek de kin deren boos aan en deelde kwistig strafwex-k uit. Dat was onder de ge geven omstandigheden de enige me thode. Een der ergste belhamels, Gerrit van Zanten, nam ze bij de kraag mee naar haar eigen lokaal. Een feest als woensdag, brengt andere Oranjefeesten in herinnering by degenen, die er bij waren. In september 1907 bracht koningin Wilhelmina een bezoek aan Schouwen-Duiveland en alom werd feest gevierd. Dit unieke plaatje toont feestelijke aktiviteiten op hel Havenplein. HEEMSTEDE. Alle scholen in Heemstede zijn ontruimd in verband met een anonieme telefonische me dedeling aan de plaatselijke politie dat bij de scholen bommen waren ge plaatst. Dit betekende voor drie tot vierduizend scholieren een vrije och tend. DEN HAAG. De regering wil de educatieve en humanitaire hulp die zij van plan is aan de Portugese be- vi'ijdingsgebieden te verlenen in dit stadium leiden via de kanalen van de Vei*enigde Naties. Twee Diiitslanden straks lid van V.N. BONN, 5-9. De (Oost)Duitse de mocratische republiek en de Duitse Bondsrepubliek zullen op 18 sep tember lid wordjen van de Verenigde Naties. Dat gebeurt op de eerste-dag van de herfstzitting van de algemene vergadering. De DDR wordt het eex'st toegelaten, aangezien de aan vraag van de regering in Oost-Ber- lijn eerder binnen was dan die van Bonn. Daar plantte ze hem tussen de uk- kepukken van de eerste klas en zei: „Ziezo, Gerrit, ik geloof dat we met jou maar eens een poosje van vo ren af aan gaan beginnen. Mijn kin deren in de eerste klas zijn nog ge hoorzamer dan jij. Je moet maar eens een paar weken tussen hen in zitten. Misschien kun je dan wat van hen leren." De jongen was spinnijdig om deze vernedering, maar als alle kinderen had hij respect voor juffrouw van Laar en daarom hield hij zich in. Toen hij begon met dwars in zijn bank te gaan zitten, verwachtte hij, dat ze hem een draai om zijn oren zou geven, maar niets van dit alles gebeurde. Alleen, toen het speel kwartier was aangebroken, zei ze tegen hem: „Jij blijft in jc bank zit ten, jongeman. Misschien dat je ge- durende het speelkwartier weer weet hoe je eigenlijk behoort te zitten. En als je het daarna nog niet weet, mag je om half twaalf, als de andere kin deren naar huis gaan, ook nog blij ven zitten. Wat dacht je? Dat je mij er mee hebt?" Ze keek hem met haar grote ogen aan en schudde langzaam haar hoofd. „Mis, Gerrit je hebt al leen je eigen maar mee. Dat betekent een slecht cijfer voor gedrag. En schoolblijven. En niet buiten spelen in het speelkwartier. We zullen wel eens zien, wie het 't langste volhoudt". Die middag beleefde Bea een ver rassing, want Gerrit overhandigde haar een briefje en nam doodge moedereerd plaats in de rij van de derde klas. Bea begreep dadelijk, dat dit een kattebelletje moest zijn van zijn ouders, maar ze stak het briefje ongelezen in haar zak en wenkte de jongen bij zichi ..Daar is je plaats, Gerrit, bij de eerste klassers. Afmars. Zodra je je weer'behoorlijk kunt ge dragen, mag je terug naar klas drie. „Me moeder heb.begon de jongen, maar Bea was onverbiddel- lijk. Toen hij niet van plan was om bij de eersie klassers te gaan staan, pakte ze hem bij z'n schouders en zette hem tussen de kleintjes, tot grote hilariteit van zijn klasgenoten. Ze hield even stil en wees hem naar de grinnikende jongens en meisjes: ..Kijk, Gerrit. dat is het resultaat van je branie. Zolang je in je eigen klas bent, bewonderen ze je om je moed die eigenlijk helemaal geen moed is, doch alleen opschepperij. Maar nu je tussen de peuters staat lachen ze je uit Dat is altijd de dank FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK jongeman, die je oogst, als je een held wilt zijn." In de klas, toen Gerrit weer tus sen de kleintjes bivakkeerde en met een nors gezicht naar het raam zat te kijken, opende ze het briefje en las de inhoud; „Juffer. Alsdat ons Gerrit niet in de eer ste klas sit maar in de derde en ik wil niet dat hij tot schande gezet wort. Met grote en hoogagting. Vrouw van Zanten." Bea vouwde het briefje dicht cn borg het weg. Die heeft ook niet veel opgestoken van haar zes klassen lagere school, dacht ze. Na schooltijd fietste ze naar het arbeidershuisje van de familie van Zanten. Daar had ze een lang ge sprek met de moeder, die overigens een heel verstandig mens bleek te zijn. En toen ze van Bea hoorde, waarom Gerrit als strafmaatregel in de eerste klas was geplaatst, ant woordde ze: „O, maar zo heeft Gerrit het me niet verteld. U hebt groot ge lijk. Ik zal hem vanavond eens op z'n d .r komen. Dat beloof ik u." Bea schudde haar hoofd. „Doet u dat haar niet, mevrouw, van Zanten. Weet u wat u doet? Zegt u vanavond maar, als u man ook thuis is: Gerrit is weer terug naar de eerste klas. Ik heb de juf gesproken en ze heeft groot gelijk, dat ze Gerrit weer in de eerste klas gezet heeft, hij kan nog niet in een hogere klas zitten. Zegl u dat cn wacht dan eens de reactie van u man af. Let u eens op: morgen is Gerrit zover, dat hij me vraagt naar z'n eigen klas te mogen gaan." „Zou U denken?" Bea knikte. „Vast, mevrouw, ik vind het prettig met u kennis ge maakt te hebben. We maken dat met Gerrit wel in orde. Niets bizonders hoor. We hebben allemaal wel eens van die recalcitrante buien." Maar dit laatste woord begreep vrouw van Zanten niet. Toen Bea wegfietste, monpelde ze in zichzelf: Van die nieuwerwetse dingen heb ik vroeger anders nooit last gehad. Gerrit was de volgende morgen in de eerste klas het toppunt van braafheid. Ze keek eens naar z'n linkeroog, dat een beetje gezwollen was. (wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7