9 Overgooiers STIJLVOLLE HERDENKINGSDIENST WESTERSCIIOUWEN STREEKNIEUWS Eenvoudig maar opgewekt feestprogram van de Oranjevereniging te Kerkwerve 0RANJE-AV0NDMARKT BEHEERSTE HET HAVENPLEIN Holty Schouwse manifestatie rond komst patiëntenschip te Zierikzee ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 0 september X973 Nr. 21347 Gezamenlijke bijeenkomst in de hervormde kerk te Haamstede WESTEKSCHOUWEN, 5.4. Met het zingen van „Wilt heden nu treden" werd de herdenkingsbijeen- komst in de Ned. Herv. kerk te Haamstede, ter gele genheid van het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. koningin Juliana, geopend. Een goed bezet kerkgebouw, want deze feestdag werd met de gehele gemeente gevierd, dus niet ieder dorp apart zoals voorheen bij feest dagen. Na het zingen van drie coupletten van het volkslied, de muziek werd verzorgd doop de muziekvereniging „Witte van Haemstede", hield de heer H. P. Everwijn, burgemeester der gemeente Westersohouwen, een toespraak. „Het feestprogramma is op een bijzondere manier tot stand geko men. De comités van de kernen, Burgh-Haamstede, Renesse, Seroos- kerke en Noordwelle hebben een feestprogramma opgezet dat voor de hele gemeente bestemd is'', aldus de burgemeester Ook noemde spreker het bedrag van het nationaal geschenk dat be stemd is voor de aktie „Kind in Nood". De totale opbrengst in de ge- mente Westerschouwen bedroeg f 5.287,69. Inspirerend voorbeeld Onze koningin werd dinsdagavond al in het R.A.I.-gebouw te Amster dam gehuldigd door het gehele land. Advertentie Dit gebeurde zonder protocol, de avond stond in het teken van de spontaniteit en eenvoud", zo sprak burgemeester EVerwijn. „Onze ko ningin is meer de werkende vrouw, 2elfs in de vakanties laat het werk haar niet met rust. Op de dag van de kroning sprak zij over saamhorig heid en eensgezindheid maar het. is bijzonder spijtig dat dit steeds meer verdeeld wordt. Nederland heeft waardering voor het koningschap en zal, dit niet graag willen missen Onze vorstin is een inspirerend voorbeeld voor ons allen". Dierna klonk een driewerf hoera voor onze koningin. Vervolgens zei de burgemeester nog dat een telegram was verzonden met de gelukwensen van de gemeente. Na het zingen van een tweetal liederen, „Kent gij het land" en gezang 149 „Grote God wij loven U" sprak do minee L. de Wit, Ned. Herv. predi kant te Renesse. „Zij is ons bijzon der lief geworden, zij is niet de machthebber, wij worden niet opge- zeept door onze vorstin. Maar zij is de eenvoud, de wijsheid en beschei denheid zelve" aldus ds. De Wit. Tot slot van deze bijzondere kerk dienst werd staande het „Wilhelmus" gezongen, waarna de schoolkinderen met bussen naar Renesse werden ge bracht, voor de festiviteiten in „De Ark". NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bg uw Nutsspaarbank Aan- en verkoop en bewaarnemin» effecten NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. ZIERIKZEE Snijmais-voorlichtingisvond Het Consulentschap voor akker bouw en rundveehouderij organi seert op dinsdag 11 september a.s. in het „Huis van Nassau' een voorlich tingsavond voor de leden van de snijmaiskern Schouwen-Duiveland. Door de zeer gunstige ontwikke ling van de snijmais zal dit jaar de oogst bijzonder vroeg zijn. De ver wachting is dat rond half september al begonnen kan worden met hakse- len. Nu het eiwitrijke ki'achtvoer zeer duur is, worden door verschil lende maistelers vragen gesteld over toediening van ureum aan de ge- hakselde mais. Om de methode van hakselen, de voor- en nadelen met ureumtoevoe- ging en goede rantsoenopbouw voor het vee te bespreken, wordt deze avond gehouden. Veel animo voor wandelmars Lions Zaterdag aanstaande vindt - zoals gemeld - de vijfde Lion's wandel mars plaats, waarvan de baten ten góede zullen komen aan de bouw van een dierenasiel te Zierikzèe. De mars vindt ook plaats in het kader van de feestelijkheden rond het regerings jubileum van de koningin. Er be staat een zeer grote belangstelling voor het komende wandëlfestijn. De aanmeldingen stromen binnen en zijn de zevenhonderd reeds gepas seerd. Grote belangstelling bestaat vooral van de zijde van scholen en KERKWERVE, 6-9. Ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum van koningin Juliana wérd te Kerkwer ve een eenvoudig feestprogramma door de Oranjevereniging georgani seerd. Bègunstigd door prachtig weer kon dit vlot worden afgewerkt. 's Morgens werd in de hervormde kerk een herdenkingsdienst gehou den met als voorgangers ds. V. d. Berg en ds. Buijs. Tevens was er in de morgenuren een filmvoorstelling voor de schoolkinderen. 's Middags was er een optocht van versierde wagens, fietsen en auto's die na een rondgang over het dorp een tocht maakten over Nieuwerkerk en Moriaanshoofd. De prijzen werden s avonds in het verenigingsgebouw uitgereikt door de voorzitter van het comité, de heer A. Lemsom, die in zijn openings woord dank bracht aan de gemeente voor de subsidie, de voormalige ijs- vereniging voor de gift en de politie voor de verleende medewerking. Na het bekend maken van de prij zen volgde nog een gezellig samen zijn met muzikale medewerking van de Leo's uit Bruinisse. Uitslagen: Versierde fietsen: 1 Christel Meer- dink; 2. Carolien Kesteloo. Versierde ponywagens: 1. C. M. v. d. Velde, Tellersweg en 2. J. M. van Langeraad. Versierde auto's: 1. M. Berrevoets Azn; 2. C. v. d. Velde (Zwaardweg); 3. M. H. Jonker; 4. mejuffrouw Ros kam: 5. A. Lemsom; 6. A. L. v. d. Wekken; 7. J. Wessels; 8. mejuf frouw W. van Kooten; 9. P. Berre voets. Versierde wagens: 1. Landbouw- vereniging; 2. sportvereniging WIK; 3. C. v. d. Panne; 4. Openbare basis- schooi; 5 en1 6 Openbare kleuter school. Versierde gevels: 1. G. A. van Loo; 2. J. Berrevoets-Ringelberg; 3. A. R. Jonker; 4. J. Kesteloo; 5. M. H. Jon ker; 6. Mevrouw Berrevpets-den Haan; 7. J. Goudzwaard; 8. L. A. v. d. Berg; 9. J. Fondse; 10. J. Verton; 11. M. Berrevoets Azn. sportverenigingen. Er zal o.a. mee gelopen worden door groepen van Walcheren, Goeree Overflakkee, de Bevelanden. Muzikale medewerking wordt verleend door de drumband van de Oranjegarde uit Klundert. Er zijn twee routes: één van acht én één van vijftien km. Gestart wordt om 14.00 uur bij de J. L. de Jonge- school in 't Vrije. Bejaarden brachten bezoek aan „Doliirodam" De bewoners van het bejaarden- centrum „Borrendamme" brachten maandag 3 september jl. een bezoek aan het „Dolfirodam" te Scharen- dijke. Uitgeleide gedaan en uitgewuifd door enkele achtergebleven bewo ners en personeelsleden ging de tocht, per bus van touringearbedrijf Van Oeveren, via de provinciale weg naar Scharendijke. De voorstelling begon om half drie. In de comforta bele ruimte kon men volop genieten van de capriolen van de dolfijnen. Eerst twee en wat later vier stuks. Met stomme verbazing was men ge tuige van de prestatie van de vissen, die met grote nauwkeurigheid hun opdracht vervulden, als waren het artiesten. Wat een intelligentie van die dieren en met welk een taaie volharding en eindeloos geduld moet hun dit zijn bijgebracht. Geweldig waren de salto-mortale's door vier dolfijnen tegelijk, zowel voorover als achterover. De voorstelling duurde ongeveer drie kwartier en iedereen was opgetogen over hetgeen werd geboden. Vervolgens was het weer instappen en ging het over de Rampweg naar Renesse waar een verversoing werd gebruikt. Het prachtige weer droeg er zeer veel toe bij dat het in het gezellige zitje aan de ingang van de Laone een aange naam verpozen was, waar onder een gezellige „kout" de koffie en derge lijke, zich goed lieten smaken. Daarna kwam de laatste etappe. Van Renesse ging het over de nieu we weg en de polders via Haamste de naar Westenschouwen. Een prachtige rit dor het mooie natuur schoon, soms romantisch, over de dijken en langs de Plompetoren ging het huiswarts waar om half zes de bus voor „Borrendamme" stopte. Terugziende op deze magnifieke tocht was dit zeker een welkome on derbreking van het gewone gangetje in het bejaardencentrum. Gevonden voorwerpen Bij de Rijkspolitie te Zierikzee zijn inlichtingen verkrijgbaar over de volgende gevonden voorwerpen: bruine sjaal; 40 postzegels van 25 cent;; rood-blauwe sjaal; heren horloge met zw. bandje; verguld kwartje 1941; goudkleurig kettinkje; poes met halsband en belletje; zil veren kettinkje met sterrenbeeld; zak inh. 3 zonnebrillen, pannelap en onderzetje; shell butagasfles; ket tinkje met naampl. „Joke"; school- etui met inhoud; plastic vliegtuig op kaart; bedelarmbandje; bruin- witte trui; beige paraplu; groen jasje; rode slipover m. ronde hals; tas met 3 hengels en paraplu; groen Spontaan slot zilveren feest ZIERIKZEE, 5-9. Zierikzee «leed woensdagavond nog een flinke duit in liet feestzakje, met een Oranje- markt op het Havenplein en als „dessert" een pittig eoneert van „Rnnst en Eer" dirigent E. A. de Looff na hoeveel jaren eindelijk weer eens in de muziektent. De herinnering aan vroegere tentconeerten deed even de jaren wegvallen. De markt - het gehele carré van het plein was bezet met kraampies - werd tot een groot succes, maar men moest dan ook de portemonnee wel op aak hebben, want vele goede doelen waren gediend met het kopen van loten. Alle financiële perikelen hadden een nuttigheidselement in zich en de Z.O.V. had succesvol de verschillende kraampjes weten toe te wijzen aan diverse verenigingen, die gretig de gelegenheid aangrepen oni voor verste viging van (eigen) kas wat bij te verdienen. Dc kraampjes trókken veel pu bliek en het verliep allemaal als op een ouderwetse feestavond, ditmaal gevat in het muzikaal kader van dc Boerenkapel. Het Rode Kruis deed goede zaken met de nodige materialen, die dc Welfare-dames hebben vervaardigd en met loten. Er was een rad van avontuur, de opbrengst waarvan bejaarden en jongeren ten goede komt. Het rad werd bediend door een indringende spreker(t) en het resultaat was altijd dat talrijke - al of niet begeerde - goederen aan gelukkige prijswinnaars ten deel vielen. Als eerste prijs stond een fonkelnieuwe fiets te pronken in het schijnsel van de flambouwen, die met de verdere stadsverlichting, het stadscentrum weer een onvergete lijk feeëriek aanzien gaven. Bullen en linksen Ballen om prijzen konden ook worden gegooid en er was een schiettent, met buksen, die - als alle buksen - een beetje afweken. Veel belangstelling trok ook de mosselen tent en een viskraam was er ook. Wie geen ijs wilde kon zich laven met bier en limonade: aantrekkelijke frissigheid na een Hollandse nieuwe. Een tentje met tweedehands spullen was een tikkeltje Waterlooplein-ach- tig en een lootjesboom toonde aan, dat er op deze avond heel wat prijzen waren te vergeven. Bij eikaar een gezellige drukte, als slot van de zilveren jubileumviering van de koningin, die - gelet op het tijdstip van het Jaar - bij velen on. miskenhaar reminicenties wekte aan 31 augustus, de jaardag van de toen malige koningin Wilhelmina. En dit nog voor later: het weer was onge. kend fraai. jackje; geruit kinderhoedje m. rode pompoen; horloge met lichtpaars bandje; doos met 8 batterijen; 1 paar bruine handschoenen; wieldop van Mercedes; 2 witte onderbroek jes; wandelwagentje; geelkleurig sporjack; portefeuille, inh. 1' 50.- l cheque van 30 pond st„ 2 doilarbiij. en foto's; witte gymschoenen; blauw trainingsjack no. 146; witte dames handschoenen; gouden trouwring m. inscr. 20.8.61; kindersandaaltje maat 23; baddoek, zwembroek en muts; blauw jack, fototoestel „Agfa Isoly"; linnen kinderschoentje; bril met zwart montuur in etui; fototoestel „Kodak Instamatic"; rood etuitje m. foto's e.d.; wit-blauwe jongens blouse; reductiekaart N.S.; rode sjaal en bruine ceintuur; Renault auto band; armbandje met plaatje; geel luchtbed en 2 peddels; lichtblauw kinderjasje; handdoek en badmuts; groen truitje; beige jongensjack; flesje met pillen; plastic tas inh. ge streepte handdoek; grijze linnen hoed; bromfietshelm. Verder zijn op het groepsbureau der rijkspolitie gedeponeerd, sleutel, portemonnees met inhoud, munt en bankbiljetten en handschoenen. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke Stand over augustus 1973 Geboorten: 17 aug.: Bartelina Ja- •coba, d. van J. J. Bil en N. Boot (Kerkwerve); 21 aug.: Michel, z. van C. van de Vaate en P. A. de Vlieger (Scharendijke). Overlijden: 8 aug.: S. A. Damen, 61 jaar (Scharendijke); 30 aug.: P. A. Dorreman, 62 jaar (Scharendijke). „Kind in Nood" De totale opbrengst van de kolleke met bussen voor „Kind in Nood" be draagt het mooie bedrag van f 1551,43, t.w. Scharendijke en Elle- meet f 848,19, Kerkwerve f 703,24. Dit resultaat kon worden behaald door de spontane medewerking van de sportverenigingen ZSC tè~ Scha rendijke en WIK te Kerkwerve. Flitsen uit het buitenland OTTAWA. De Canadese regering zal als onderdeel van een aantal anti-inflatiemaatregelen de subsidies voor brood en melk verhogen en de prijzen van olieprodukten tot 31 ja nuari volgend jaar bevriezen. RAWALPINDI. De Pakistaanse regering heeft dinsdag bekend ge maakt, dat de schade veroorzaakt door de overstromingen in de Pakis taanse provincies Sind en Pendsjaab geschat wordt op 250 miljoen dollar (75 miljoen gulden). CURITIBA (Brazilië). In de afge lopen drie maanden zijn in Guara- niacu, in de Braziliaanse staat Pa rana, 76 kinderen aan kinderverlam ming gestorven, aldus is uil officiële bron vernomen. CAIRO/BEIROET. De regering van Soedan heeft na dagen lange studentendemonstraties, de nood toestand afgekondigd, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. De maatregel zal voorshands tot 20 september van kracht blijven. BONN. De leiding van de West- duitse socialistische partij SPD heeft in een verklaring bezorgdheid uit gesproken over „de vervolging van kritische geleerden en schrijvers in de Sowjet-Unie". Advertentie Meer dan ooit en leuker dan ooit. Dat past ook helemaal in het Modebeeld van dc gelukkige kojiibinatic met een leuke blouse. U moet ons beloven te komen kijken. Dam 19, Zierikzee Een gelukkig adres voor betaalbare Mode. LOS ANGELES. Een districts- rechter in Los Angeles heeft beslo ten arrestatiebevelen uit te vaardi gen tegen vroegere medewerkers van het Witte Huis, die door een „Grand jury" wegens de inbraak van twee jaar geleden in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsberg in staat van beschuldiging zijn gesteld. MOSKOU. Het Sowjetrussische re geringsblad Izvestia heeft een beroep op de V.S.'gedaan Radio Vrij Europa en Radio Vrijheid te sluiten daar hun activiteit in tegenspraak is met de verbetering van de betrekkingen tus sen staten. BEIROET. V.N.-secretaris-generaal Waldheim, „had wel een voorstel bij zich niettegenstaande alle anderslui dende verklaringen". Dit schrijft het in Beiroet verschijnende dagblad Al- Hayat over het bezoek dat Waldheim aan het Midden-Oosten heeft ge bracht. SANTIAGO. Met een massade monstratie in de hoofdstad Santiago is zonder incidenten de derde ver jaardag gevierd van het aan de macht komen van de linkse „Volks unie" van president Salvador Allen- de van Chili. ROME. Het Italiaanse ministerie van gezondheid heeft een verbod uitgevaardigd van de handel in eet bare schelpdieren met de bedoeling de cholera-epidemie een halt toe te roepen. Het verbod betreft thans de invoer, het verzamelen, het vervoer en de verkoop in het gehele land. HOUSTON. De mannen in het Amerikaanse ruimtestation Skylab werken rustig maar hard door aan het programma van onderzoek van aarde en zon. Woensdag hadden zij elf uur waarnemingen van de zon en het verrichten van medische proeven achter de rug, aldus funktionarissen van de Nasa. ROME. De cholera-epidemie in Italië heeft dinsdag weer een slacht offer geëist. In Bari overleed dins dag een 66-jarige man. Het totale aantal mensen dat aan deze ziekte is overleden is hiermee gestegen tot zestien. PARIJS. In Parijs zijn vijftig li tho's van de Spaanse schilder Salva dor Dali ter waarde van 90.000 frank gestolen uit het gebouw van de ver eniging „Art en Valeur". WENEN. In de Oostenrijkse hoofd stad zijn twee bompakketjes geëx plodeerd. Een vrouwelijke politie beambte werd gewond. NEWARK (NEW JERSEY). Een van de leiders van de secte der „Zwarte Mohammedanen", de 52_ja- rige James Shabazz, is voor de deur van zijn woning in Neward, in de Amerikaanse staat New Jersey, doodgeschoten. ALGIERS. Woensdagavond is in de Algerijnse hoofdstad de vierde topconferentie van niet-gebonden landen geopend, waaraan staats hoofden en regeringsleiders van meer dan tachtig landen deelnemen. BRUSSEL. In Brussel is een bloe dig familiedrama aan het licht geko men dat zich vijf maanden geleden heeft voorgedaan. Volgens berichten in de Belgische pers heeft een 44- jarige zakenman in april het acht jarige zoontje van zijn vriendin doodgeslagen en in stukken gezaagd. WILLEMSTAD/PARAMARIBO. Op alle zes de eilanden van de Ne derlandse Antillen werd woensdag het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana uitbundig gevierd. Evencis in Nederland is ook woens dag op de Antillen uitgeroepen tot een nationale feestdag. Raadhuis beklad ZANDVOORT, 5-9. In de nacht van dinsdag op woensdag is de gevel van het raadhuis van Zandvoort over een flinke oppervlakte met witte verf beklad. De granieten trap naar de grote voordeur en het tegelpad voor het gebouw zaten onder de witte substantie. Personeel van publieke werken werd meteen met man en macht in gezet. Urenlang was men bezig de reeds opgedroogde verf te verwijde ren. Dit lukte niet helemaal. Het trottoir werd met ongeveer honderd tegels vernieuwd. De politie ver moedt dat de verf vanuit een rijden de auto is gegooid. HONDEN DUPE VAN DOLLARS FULDA, 5-9. De koersdaling van de Amerikaanse dollar heeft een nieuw bijverschijn sel aan het licht gebracht: het aantal zwervende honden in het Westduitse Falda, waar veel gezinnen van Amerikaan se militairen wonen, is aan zienlijk toegenomen. De voorzitter van de ver eniging voor dierenbescher ming, Oskar Kramer, ver klaarde dinsdag dat Ameri kaanse gezinnen de viervoe tige huisvriend kennelijk op straat zetten als zij krap in het geld komen te zitten. Men her kent deze honden aan het feil dat zij „anders vreten", aldus Kramer. ZIERIKZEE, 4-9. Aan de aanleg steiger bij het Luitje ontving Zierik zee dinsdagavond de 25ste boot met patiënten. Dit keer weer het m.s. „Orca" met een veertigtal bewoners van de Janskliniek, een reactive ringscentrum in Haarlem. Toch wel een respectabel aantal ontvangsten hier ter stede, waarvoor vooral het Rode Kruis en met name de heer J. K. Joppe zich inzetten. Burgemeester Th. H. de Meester heette de gasten welkom in Zierik zee en merkte op dat men onder de ze weersomstandigheden wel een heel mooi beeld krijgt van de Zeeuwse wateren. Hij sprak de hoop uit dat de gasten zouden genieten van het geboden programma en woensdag in Middelburg zouden de len in de feestvreugde ter ere van het 25-jarig jubileum van H.M. ko ningin Juliana. Verder wenste hij de gasten nog een heel goede reis. Schouwse manifestatie Ook nu werden onder leiding van mevrouw L. v. d. Sluis-Bij de Vaate weer ansichtkaarten van Zierikzee aangeboden, door helpsters van het Rode Kruis. Om zeven uur werden de gasten getracteerd op ijs door het Jeugd en Jongeren Rode Kruis. Na mens de bejaardensociëteit en de Hervormde Vrouwenvereniging van Ouwerkerk bood een deputatie doos jes vruchtenkoekjes aan. Tussen zeven en acht gaf de Boe renkapel uit Zonnemaire een con cert, dat bij het publiek zeer in de smaak viel. Deze keer betrof het dus niet zozeer een specifiek Zierikzees programma, als wel een, dankzij de bijdragen uit diverse plaatsen van Schouwen, meer Schouwse manifes tatie. De bewoners van de Janskliniek die via Schoonhoven en Puttershoek naar Zierikzee kwamen, deden giste ren Middelburg aan en varen over Willemstad naar de thuishaven Haarlem. De patiënten hadden veel belang stelling voor de uitgedeelde boekjes over Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3