HALFVOLLE DE ZIERIKZEESCHE COURANT JUBILERENDE VORSTIN OP BEZOEK IN TILBURG deze week bij fles 1000 gram HERDENKINGSBIJEENKOMST IN DE GASTHUISKERK Overal feest op Schouwen- Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 scplcmhcr 1973 I30s(e jaargang Nr. 21347 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie. 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzeeswelkom voor paliëntenschip Orca Een echt Brabants onthaal TILBURG, 5-9. Het koninklijk gezin is woensdag morgen om kwart over elf - een kwartier later dan gepland was - op liet in de hitte zinderende Stadhuis plein van Tilburg aan gekomen voor de feestelijk heden ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubi leum. Koningin Juliana, prins Bernhard, de prinses sen en linn echtgenoten werden voor het moderne stadhuis verwelkomd door de waarnemend commis saris van de koningin in de provincie Noord-Brabant, ir. J. van Haaren, burgemeester mr. C. J. G. Becht en de Tilburgse wethouders. Bloemen werden aangeboden door vjjf jonge Tilburgse meisjes, die van nacht nog waren geselecteerd: de 7-jarige Maurien van Bavel, de 8-jarige Margret de Brujjn, de eveneens 8-jarige Marie Louise van Meerendonk, de 10-jarige Wilma van Oirschot en de 10-jarige Jolanda Morsink. Advertentie spaar mee voor 6 gevel kop en schotels f8,95 +35sterretjes Een menigte Brabanders, die even voor de aankomst een chaos dreig den te veroorzaken door tot vlak voor de ingang op te dringen, juichte het koninklijke gezelschap hartelijk toe. Passender entourage voor 't begin van de feestelijkheden had men ove-J rigens nauwelijks kunnen vinden. Op het Stadhuisplein staat een monu ment. waarvan vijf reusachtige oran- jebalken de blikvangers zijn, tegen het plein aan ligt het witte paleisje, dat van 1840 tot 1849 koning Willem II als residentie diende. Na de ontvangst begaf het gezel schap zich naar binnen voor een kopje koffie. Duizenden juichten Tijdens de rit van het stadhuis naar het sportterrein aan de Lage Witsiebaan juichten duizenden langs de route het koninklijk gezin toe. Bij aankomst op het sportcomplex stroomden de Brabanders het veld op om zo dicht mogelijk bij de auto's met de gasten te komen. Het werd een spontaan maar wel erg chaotisch huldeblijk, waarbij de koninklijke gasten soms in het gedrang dreigden te geraken. Veel later ook dan was voorzien kon het feestprogramma beginnen met demonstraties met radiografisch bestuurde vliegtuigmodellen door le den van de radio-vliegclub Brabant. Daarna kwamen zeven leden van de eerste Nederlandse Parachutisten- club „Skydriver" feilloos naar bene den. Zij waren op 1500 meter ge sprongen en maakten een vrije val van 20 seconden voor zij hun para chutes openden. Een bijzonder onderdeel van het programma was het opstijgen van de door de Brabander Ten Berge uit Cha'am bemande heteluchtballon in de nationale kleuren. De vorstelijke gasten en de duizenden toeschou wers, die een angstig nauwe kring rond het gebeuren vormden, zagen hoe het omhulsel langzaam gestalte kreeg om tenslotte als een volwaar dige ballon statig weg te zweven. Glorieuze locht De terugtocht naar het stadhuis was even glorieus als de heenrit. Op nieuw getuigden de Tilburgers van hun belangstelling. De kap van de glanzend donkergroene hofauto met de koningin, prins Bernhard en prin ses Christina, was naar beneden ge laten. Bij het stadhuis stonden majoret- ten en drumband „Prins Bernhard", de „Texas Girls" en de koninklijke harmonie „Orpheus" uit Tilburg. Binnen zei burgemeester Becht tot de koningin: „U hebt nu gezien hoe blij de Tilburgse burgerij is". Hij bood namens de stad de teke ningen aan van damast tafellinnen, dat voor het buitenverblijf „De ge lukkige olifant" in Porto Ercole be doeld is. Het geschenk wordt ver vaardigd in de tapisserie van het Nederlands Textielmuseum. De burgemeester overhandigde de koningin een gelukstelegram van een organisatie van zendamateurs dat geadresseerd was: „Hare Majesteit de koningin paleis Tilburg". Stijlvol feestgebeuren ZIERIKZEE, 5-9. Zierikzee kent het geheim van stijlvolle hertlenkingsplechtigheclen. Feestrumoer mo ge hier doorgaans wat gedempt klinken, een „gemeen schappelijke herdenkingssamenkomst" is altijd door trokken van die ernstige, maar toch opbeurende sfeer, waarin vreugde en dankbaarheid evenwichtig zijn gedoseerd. Zo was het in het verleden, zo was het ook weer woensdagmorgen tijdens de bijeenkomst in de Gastliuiskerk, hij gelegenheid van het zilveren rege ringsjubileum van H.M. koningin Juliana. Programmapunten tijdens deze bijeenkomst: een toespraak van burgemees ter Th. H. de Meester, een overdenking van ds. P. op den Velde, chr. ger. predikant te Zierikzee en een muzikale omlijsting van het R.K. Kerkkoor, onder leiding van de heer T. Paber, de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" onder leiding van E. A. de Looff, orgelspel door de heer C. J. Fierloos en tenslotte de aanwezigen, die het gehele kerkgebouw vulden, met zang uit „Valerius", het nationale liedboek, dat tijdloos mag genoemd als het gaat om natie en vorstenhuis. „De constitutionele monarchie mo ge al eens ter diskussie hebben ge staan. nimmer de persoon van ko ningin Juliana, die een zo grote rol in het volksleven speelt. Zo zei een republikeins politikus ooit. „in een republiek zou koningin Juliana de eerste president zijn", aldus burge meester De Meester in een gecise leerde toespraak, waar in hij helder de waarde en betekenis van de jubi lerende vorstin schetste. De liefde voor de koningin had hij treffend aangetroffen bij kinderen, waarvan er één de koningin schreef: „ik vind li zo lief". „Zo kort geleden Tijdmatig denkend lijkt 1948 - het kroningsjaar - zo onvoorstelbaar kort geleden voor de generatie die hiervan getuige was. ..Een nieuw tijdperk brak aan en niemand heeft dit toen zonder ontroering er varen. De vraag werd gesteld of ko ningin Juliana de geweldig zware regeertaak wel aan kon. maar lang durig is die ongerustheid niet ge weest. Zij deed het op haar eigen, democratische wijze en met een gro te bewogenheid, zodat zij werd tot Moeder des Volks en personifikatie van het geweten van het gehele volk". De heer De Meester wees er op, dat Juliana de kracht voor haar taak wist te krijgen bij de gratie Gods. Op Hem stelde zij haar vertrouwen en veel (Kerstboodschappen) heeft zij nadien daarover nog gesproken. Dat alles heeft diepe indruk ge maakt en zij won aller achting, om dat zij haar woorden waar heeft ge maakt door plichtsgevoel, vriende lijke takt en menselijkheid. Hij herinnerde aan haar medele ven tijdens de watersnoodramp en hoe zjj een persoonlijk accent wist te leggen in en met haar contact met de bevolking. Daarnaast wist zij de rol als moe der in het gezin te vervullen in goede en kwade dagen. „Het is frappant dat een moeder van vier kinderen op deze wijze een zo moeilijke taak kan vervullen". Tot slot citeerde de burgemeester het slotcouplet van het Wilhelmus, getuigend van de band tussen Hem, die 't al regeert en het huis van Oranje „Elementen van bezinning" Ds Op de Velde vond het logisch dat in eèn viering ook elementen van bezinning steken en zich op nieuw bewust worden van de opgave, waarvoor mens en natie zijn gesteld. Hij zelf had scherpe herinneringen aan de troonbestijging van de jubi lerende vorstin en het had hem ge frappeerd hoezeer koningin Juliana de idealen en verwachtingen deelde van de toenmalige jeugd. „Nu na 25 jaar valt een zekere teleurstelling te constateren, maar laten de jongeren van nu weten, dat ook de jeugd van toen teleurgesteld is en weet heeft van frustraties", al dus de predikant, die als enige op lossing zag op zinvolle wijze de krachten te vinden om zich te blijven inzetten. Hij wist dat zulks niet kan zonder Hogere krachten, waarvan ook in de bijbel - met name bij de profeten - sprake is. Zij wezen er op dat God geen chaotische wereld wil. maar een aarde vol vrede en barmhartig heid. In het Nieuwe Testament spreekt Paulus daar ook van, als hij gewaagt van „een stil en gerust le ven". „Dat moge burgerlijk klinken, maar het biedt de mens wel alle mo gelijkheden. In die zin mag er ook dankbaarheid bestaan voor het vruchtbaar koningschap van Juliana, die hot hare bijdroeg tot dat werke lijke leven. „Laten wij haar volgen want de gelovige heeft zekerheden, zodat wij onder haar leiding iets kunnen betekenen voor God en voor elkaar", aldus ds Op den Velde, die eindigde met dankgebed. Het koor zong als introduktie een „Kyrie Lcison" en later een sterk(er) „Gloria". „Kunst en Eer" ontroerde met een zeer evenwichtige begelei ding van de samenzang. Het ge meenschappelijk gezongen Wilhel mus aan het slot, was mede hoogte punt van deze stijlvolle herden kingssamenkomst. SCHOUWEN-DUIVELAND. In vrijwel alle kernen en dorpen van Schouwen-Duiveland vonden giste ren (woensdag) opgewekte feest vieringen plaats ter gelegenheid van de viering van het vijf-en-twintig- jarig regeringsjubileum van konin gin Juliana. In sommige plaatsen trokken fraai opgetuigde praalwa gens voorbij, in vele gemeenten von den herdenkingsdiensten plaats en vrijwel overal waar jeugd was, wer den kinderspelen georganiseerd. De foto boven toont zeskamp-akti- viteit te Nieuwerkerk: daar waren vreemsoortige gedrochten te zien, hangend aan een draad boven een bassin gevuld met water. Succes ver zekerd dus in Nieuwerkerk op deze bijzonder warme, feestelijke dag. Te Dreischor - foto hiernaast - konden op het prachtig versierde grasveld rondom de kerk de kinderen zich volop uitleven met verf en kleur: een feestelijk gebeuren. Onder: de praalwagen van de Her vormde Vrouwenvereniging van Bruinisse met dames in de provin ciale klederdrachten van feestvie rend Nederland. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1