5 INSTALLATIE BURGEMEESTER E. BAERENDS TIJDENS BIJZONDERE ZITTING RAAD VAN MIDDEN-SCHOUWEN Misdrijf wellicht achtergrond van drie lijken in auto bij Raamsdonkveer OVERVAL OP AMSTERDAMSE DIAMANTAIR .VAKWERK' EUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT FELKE AANBOUWKEUKENS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 september 1973 130ste jaargang: Nr. 21345 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18,00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 2t cent per losse mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contraclprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie, 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzee bij Reinigingsdienst Seh.-D. Feestelijke intocht na aankomst in haven Kloosternol te Scharendijke SCHARENDIJKE, 1-9. „Wij zijn vol verlangen 0111 ons met enthousiasme in te werken in de problematiek van deze gemeente. Een gemeente die zicli kenmerkt door het agrarische karakter, en de steeds meer op komende rekreatie. De uitdaging van deze voor mij en mijn vrouw eervolle benoeming ligt in het hijzon der in de taakstelling van de gemeente ten opzichte van de rekreatie. In deze rekreatieve taakstelling ligt tevens een interessante ontwikkeling van de gemeente opgesloten, wanneer wij tenminste deze rekreatieve ontwikkelingen zowel binnen de eigen gemeente, als ook als de gemeenten rondom het Grevelingenmeer tesamen, op de juiste manier weten te begeleiden'". „Wanneer ik er op wijs dat een juiste en verantwoorde begeleiding nood- zakelijk is wil ik daarmee erkennen dat wanneer deze begeleiding ontbreekt een op overrompelende wijze op ons afkomende rekreatieve ontwikkeling zowel milieutechnisch als landschappelijk veel kan verknoeien". Aldus sprak zaterdagmiddag Mid- denschouwen's nieuwe burgemeester, de heer E. Baerends in een toespraak bij gelegenheid van zijn installatie als eerste burger van de gemeente. Deze plechtigheid vond plaats in een bijzondere vergadering van de ge meenteraad in het Hervormd Vereni gingsgebouw te Scharendijke. Er be stond een grote belangstelling voor deze bijeenkomst, waarin de nieuwe burgemeester de ambtsketen werd ovei-gedragen door de loco-burge meester wethouder J. Boot Pzn. De installatieplechtigheid was voorafgegaan door een goed geor ganiseerde en feestelijke - vooral in het teken van de jeugd en van de muziek staande - intocht in het dorp. Vele belangstellenden hadden een plaatsje gevonden aan de haven Kloosternol. Omstreeks kwart over één arriveerde de familie Baerends met het motorjacht „Poseidon" in de haven. Op het havenplateau stond de schooljeugd opgesteld; de muziek vereniging „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire zorgde voor een opge wekt muziekje, de scheepjes in de haven hadden de vlag in top en de scheepshoorns loeiden toen de „Po seidon" op deze zonnige laat-zomerse dag de familie Baerends aan wal bracht. Ter verwelkoming was aan wezig het college van b. en w., me vrouw Baerends kreeg bloemen aan geboden door de 5-jarige Monique van Oeveren, leerlinge van de kleu terschool te Scharendüke. De leerlingen van de basisscholen en kleuterscholen uit de gemeente, brachten een zanghulde: het Zeeuws Volkslied met trompetbegeleiding. Feestelijke ontvangst op kade van de haven Kloosternol. Leerlingen van de basisscholen en kleuterscho len en de muziekvereniging „Nut en Uitspanning" zorgden voor een har telijke ontvangst van het per jacht gearriveerde burgemeestersgezin. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na deze feestelijke ontvangst bij de haven maakten burgemeester en me vrouw Baerends de tocht naar het Herv. Verenigingsgebouw met twee „oldtimers" uit de gemeente: origi nele oude Fords, bouwjaar 1931, ei gendom van de heren Lemson en Priemus, voorafgegaan door het muziekgezelschap. De bijzondere raadszitting werd geopend door loco-burgemeester Boot die in 't bijzonder burgemeester en mevrouw Baerends een welkom toeriep en zijn vi^eugde uitsprak over de vervulling van de burgemeesters- vakature in betrekkelijk korte tijd: slechts vier-en-een-halve maand. Wethouder Boot meende dat vele zaken de aandacht van de nieuwe burgemeester zullen vragen. „Gezien uw agrarische afkomst zullen er voor wat de landbouw betreft wel geen geheimen voor u zijn" aldus de heer Boot. „Niettemin zal ongetwijfeld de rekreatieve ontwikkeling van onze mooie gemeente zeker de meeste aan dacht vragen". Samenspel noodzakelijk De loco-burgemeester had een voorlopig lijstje van dringende za ken: aanleg jachthaven, riolerings kwestie, uitvoering bestemmings plannen, verbreding Heuvelsweg en ook: het een „levenskans" geven aan Ellemeet. „U kunt zich verzekert we ten van de steun van een kleine maar deskundige staf", aldus de wethouder. Burgemeester Baerends wees er - na de gebruikelijke woor den van dank - op, dat juist het agrarische karakter en de opkomen de rekreatie de twee hoofdkenmer ken van Middenschouwen zijn die hem hadden aangetrokken. Met na me het gebied van Scharendijke is bij uitstek geschikt voor de rust en ontspanning zoekende mens uit de overvolle steden. Overigens was de heer Baerends •zich er van bewust dat hij als bur gemeester op verschillende terreinen een geheel eigen verantwoordelijk heid opdracht heeft te vervullen. Deze verantwoordelijkheid en op dracht kunnen echter alleen dan tot voor de bevolking van Middenschou wen vruchtbare resultaten leiden, als er sprake zal zijn van een goede samenwerking op allerlei niveau's. „Deze oproep tot samenspel houdt echter beslist niet in dat ik pleit voor een in alle opzichten „lief zijn voor elkaar", zodat er geen plaats meer is voor kritiek. Juist wanneer er sprake is van een goed samenspel moet er tijdens de beraadslagingen volop gelegenheid zqn voor een kritische benadering. Een kritische benadering op basis van argument en tegenargu ment, van hoor en wederhoor", aldus de burgemeester. „Waar het om gaat, is dat een ieder vanuit zijn eigen overtuiging of gezichtshoek aan de beraadslagingen deelneemt en daar bij steeds de belangen van de bevol king van de gemeente voor ogen houdt". Betrokkenheid bevolking Hoewel duidelijk de raad'der ge meente als het hoogste bestuurscol lege beschouwend achtte de nieuwe raadsvoorzitter een zo groot moge lijke betrokkenheid van de bevol king bij de totstandkoming van de besluitvorming evenzo vanzelfspre kend als noodzakelijk. „Ik erken een „spreekrecht" van de burger en „luisterplieht" van de bestuurders", aldus de heer Baerends. Er zijn wat dit betreft echter nog vele misver standen en gebreken. Zo is de be stuurder maar al te snel geneigd het „spreekrecht" te vertalen in de geest van „laat ze maar praten, wij zullen straks op grond van deskundige ad viezen wel de beslissing nemen". En men houdt zich zodoende horende doof. Anderzijds meende de voorzitter dat de burger zich maar al te vaak kenmerkt met een gelatenheid van „zij zoeken het wel uit, ze zullen het wel weten. Weer anderen menen dat „spreekrecht" eigenlijk ook beslis singsrecht inhoudt. „Het is duidelijk dat dit „spreekrecht" van de burger en de „luisterplicht" van de bestuur der nauwelijks of in het geheel niet in vaste regels te vangen zijn. Het gaat allereerst om de gezindheid. Daarbij volop ruimte latend voor een pittige toetsing van de meningen en RAAMSDONKVEER, 2-9. De Rijkspolitie in het district Breda is er vrijwel zeker van dat de achter grond van de vondst van drie tijken in een verbrande auto bij Raams donkveer misdrijf is. Eén van de volwassen inzittenden moet de twee anderen, onder wie een kind van drie jaar, om het leven hebben ge bracht. De slachtoffers van dit drama - vermoedelijk het gevolg van een familieruzie zijn de 53-jarige J. W. Broekhuizen uit Tilburg, de 30_jari- ge A. J. Kerkhof uit Rotterdam en zijn 3-jarig zoontje A. Kerkhof, De heer Broekhuizen was de schoonva der van Kerkhof. Kerkhof en zijn vrouw waren ge scheiden. De heer Broekhuizen reed het zoontje, dat aan de moeder was toebedeeld, eens per veertien dagen naar Drimmelen (N.B.) waar de ou ders van Kerkhof wonen. Benzine Bij de verbrande auto vond de politie een plastic jerrycan waar een geringe hoeveelheid benzine in zat. De dop van de jerrycan is in de ver brande auto teruggevonden. De ach terbank van de auto troffen de man nen van de Rijkspolitie dichtbij in een sloot. De drie doden lagen op de vloer achterin de auto. In de auto is ook een flobertgeweer gevonden. Kapitein B. A. Lutken van de Rijkspolitie in Breda zei zondag avond laat: „Ik vermoed dat tenmin ste twee van de drie dood zijn ge weest, toen de auto in brand vloog". Hij achtte het echter ook nog mo gelijk dat er een vierde persoon in het geding is geweest. Dr. Zeldenrust patholoog-anatoom, heeft zondag de situatie in ogenschouw genomen, maar zal zijn onderzoek eerst heden (maandag) verrichten. MOSKOU. De openbare aankla ger op het proces tegen de Russische dissidenten Viktor Krasin en Piotr Yakir in Moskou, Pavel Solonin, heeft tegen beiden drie jaar gevan genisstraf en daarna drie jaar ver banning uit Moskou geëist. Waarde bait op f 2 miljoen geschat AMSTERDAM, 2-9. Volgens hoofdinspecteur H. Hoek, chef van de afdeling gewapende overvallen van de Amsterdamse recherche, is de gewapende roofover val op de diamantenhandel Streep aan- de Amstel 208 in Amsterdam zondagmiddag een staaltje vakwerk. Vier mannen waren 's middags na drie uur de toonzaal van Streeps Diamanthandel, die ook op zondag voor toeristen open staat, binnenge lopen en lieten zich uitgebreid de collectie tonen. Op een gegeven mo ment zei een hunner dat hij om de koopwaar goed te kunnen zien, even zijn bril ging halen. Toen hij terug kwam verschenen plotseling twee pistolen en een handgranaat voor de ogen van de verbrouwereerde 30-jarige bedrijfs leider en zijn twee assistenten, een 27-jarige Japanse en een 37-jarige Japanner, in de zaak. Vastgehouden Zij werden met koord aan elkaar vastgebonden en moesten op de Advertentie in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 Loco-burgemeester Boot feliciteert burgemeester Baerends als eerste na zijn installatie. Midden: mevrouw Baerends. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Waar de gevoeligheid het grootst is, wordt bij kwellin gen het meest geleden. grond tegen een kast aan gaan zitten Daarop zochten de rovers op hun ge mak secuur de collectie uit die in het toonzaaltje en de kluizen lag. De kostbare sierraden, edelstenen, ge slepen en gezette diamanten en bril janten werden in een lichtbruin dok tersvaliesje en een dik soort diplo- matenkoffer (zwart) gestopt. Toen zy met hun selectie klaar waren kregen de drie vastge bonden mensen een pleister over hun mond. Met de buit, voorlopig op 2 miljoen gulden waarde geschat zo lang de boekhouder de balans niet heeft opgemaakt, verdwenen de mannen. Zij moeten even verderop in een witte auto met witte kente kenplaten en zwarte binnenbcklc. ding zyn gestapt. Een der geknevelden kon zichzelf en de anderen kort daarop bevrijden en sloeg telefonisch alarm. De tele foonverbinding was niet doorgesne den. De conversatie tijdens de bezichti ging en de overval werd in het En gels gevoerd. Drie overvallers had den „een nogal Arabisch uiterlijk", de vierde leek een soort Engelsman. Verwachting tot dinsdagavond: Zuidwestelijke wind Vooral in het noorden van het land plaatselijk wat regen; elders enkele verspreide opklaringen; matige, aan de kust nu en dan krachtige zuid westelijke wind; minimumtempera turen ongeveer 14 graden; maxima van ongeveer 18 graden in het noor den tot circa 23 graden in het zuid oosten van het land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent- Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.21 Maan op 14.45, onder 22.16 Eerste kwartier: 4 sept. (16.22). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 4 sept. 7.29 19.48 1.03 13.27 Doodtij: 6 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In Zuid-Europa en het Mid dellandse zeegebied is de luchtdruk hoog, terwijl in het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen voortdurend lage drukgebieden worden aange troffen. Deze beide druksystemen .over onze omgeving een krachtige zuidwestelijke stroming in stand. In deze stroming bevindt zich een front, dal de scheiding vormt tussen do koele oceanische luchtmassa's die zich boven noordwestelijk Europa bevinden en de warme subtropische lucht die nog steeds in het zuidelijke en centrale deel van het Europese vasteland voorkomt. Dit front be vindt zich beurtelings ten noorden en ten zuiden van het land, en brengt gedurende zijn voorbijtrek ken regen. Het komende etmaal zal het front zich weer juist ten noorden van ons land ophouden. Dat bete kent bewolkt en regenachtig weer voor de noordelijke provincies, maar beneden de grote rivieren mag op droog, redelijk zonnig en vrij warm weer gerekend worden. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1