I BEA WINT HET PLEIT C. Wandel en Zn DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuis kerk: 9.30 uur ds. J. v. d. Schee, 7.00 uur ds. J, Geur- sen, Goes. 11.00 uur mevr. ds. C. Jolles, Soest. Kerkwerve: 11.00 uur ds. Van den Berg, (bed. 1-1. Doop). Serocskerke: 10.00 uur ds. Jansen Schoonhoven, 11.30 uur zondags-' school. Burgh: 10.00 uur ds.* R. ITen'gstmangers, Heemstede. Haam stede: 10.0.0 en 7.00 uur ds. Feune- kes. Renesse: 11.00 uur ds. De Wit. Noordwelle: 9.30 uur ds. De Wit. Scharendyke: 9.30 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. W. A. Versteeg, 11.45 zondagsschool. Zonnemaire: 11.00 uur ds. M. G. Wes terhof, 9.45 uu,r zondagsschool. Nccrdgouwe: 11.00 uur ds. Ku:n, Ou- werkerk, 9.30 uur zondagsschool. Dreischcr: 9.30 uur ds. Kuin, l'l.OO uur zondagsschool. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. J. C. Koppert (dankdienst). Nieuwerkerk; 10.00 uur ds. 1.. van d'en Heuvel. Oosterland: 10,00 en 6.00 uur kand. M. C. v. d. Meer. Sir- jansland: 9.30 uur ds. Geers, D.rei- schor, 6.30 uur ds. Post, Arnernui- den. Bruinisse: 11.00 uur ds. Ceers, 5.00 uur ds. J. van d'er Schee, Zie rikzee. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur de heer J, de Ruiter, Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Favier (mmv jeugdkoor- en ensemble), 6.30 uur ds. Favier. Haamstede: 9.30 uur kand P. Paulus, Scharendijke, 5.00 uur ds. K. Kramer, Nieuwdorp. Scharen dyke: 9.30 en 2.30 uur H. Scholing, Hoog'eveen. Brouwershaven: 11.00' uur gez. dienst met Zonnemaire, de heer Douiwes ter ,Burg, Axel. Zon nemaire: 11.00 uur gez. dienst Brou wershaven, 3.00 uur ds. Favier gez. dienst in Zonnemaire. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Rienstra, 5.00 u.ur ds. J. B. Vogelaar, Rosmalen. Oosterland: Gez. diensten met Nieuwerkerk al daar. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. B. Vogelaar, 5.00 uur d's. Rienstra. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 en 6.30 uur ds. Urban. Ghr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. P. op den Velde. Kerkwerve: 1:0.00 en, 6.00 dienst des Wöcrd's. Haamstede: 10.00 uur leesdienst, 3.00 uur 'ds. Op den Velde: Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 eri 3.00 uur ds-. C. OVERDENKING Indien de Heer God is, volgt Hem na; maar indien het de Bacil is, volgt hein na. 1 Koningen 18 21 Mühraka is de naam van een plek aan het noordoostelijke einde van het Karmelgebergte. He is een mooie plek, zoals men op de Karmel ver wachten kan en men heeft vandaar een buitengewoon, mooi uitzicht over de vlakte van Jizreël. Gaande naar dat uitzichtpunt, passeert men een standbeeld van de profeet Elia. Hij staat er op een hoog voetstuk, maar niet met de houding en de blik van iemand die daar gekomen is om over het land uit te kijken. En als hij het al deed,- dan waarschijnlijk met an dere gedachten dan van wie daar ko men om van de natuur te genieten. Want dat beeld toont Elia als een krijgshaftig man. Hij staat daar met in de hoog opgeheven hand een zwaard. En ja, zo moet je Elia wel afbeelden als je hem op de Karmel een beeld geeft. De Karmel is immers het toneel van de strijd met de Baaiprofeten, in het land gebracht en beschermd dooi de .Phoenicische prinses Izebel, die de vrouw van koning Achab gewor den was. Dan is Elia de strijdbare profeet, die opkomt voor de verering en dienst van Israëls God; die op roept om op te houden met het hin ken op twee gedachten, met het van twee walletjes eten, om te breken met het compromis; niet het pijnlijke waarbuiten men niet kan, maar het gemakkelijke dat het nu eens zus, maar dan ook wel zo kan. En op de Karmel moet het dan maar eens uit gespeeld worden op wie men ver trouwt en wie men volgt: Elia met het zwaard. Zo beeldde de beeldhouwer hem uit. Want het verhaal van Elia op de Karmel is een bloedig verhaal. Als het volk Elia's zijde kiest, maakt deze van de stem ming gebruik om de Baaiprofeten te laten slachten. Wij zullen voor dat laatste weinig bewondering hebben. Maar wat hier uit ons kan aanspreken is dat wij een keuze moeten doen. Wij praten dan niet meer over Baal, maar er zijn andere namen, andere woorden te noemen. De Heidelbergse Cate chismus spreekt van in plaats van God of naast klem iets anders ver zinnen of hebben, waarop de mens zijn vertrouwen zet. Ik denk nog even door bij dat standbeeld. Het toont Elia op het hoogtepunt van zijn leven. Of- toch niet? Zou dat hoogtepunt niet veel eer te vinden zijn in het volgende hoofdstuk, waar wij hem vinden, nu ontmoedigd, de wereld der mensen ontvlucht. Niet ontkomen echter aan het woord van God, dat hem terug stuurt, met de taak waartoe hij ge roepen is. Het gaat niet om een incidenteel succes, niet om een geslaagde stunt, maar om in de gang en de strijd van het leven trouw te zijn. Je daar steeds bewust te blijven van de keuze tussen Baal (wat dat in de gegeven situatie maar zijn mag) óf de bood schap waarmee God ons bereiken, wil. Te doen wat moet, zonder toe juichingen. Volhardend te strijden. Met een zwaard? In de brief aan de Efeziërs wox-dt een wapenrusting genoemd, waarbij ook een zwaard. Het zwaard des Geestes, dat is liet woord van God. Voor wie gekozen heeft. Dat de Heer God is. G. (Overgenomen uit de Kerbode voor Herv. Schouwen-Duiveland, Wisse, Kootwijkerbroek. Ni kerk: 10.00 en 3.00 uur leesdienst, Oosterland10.00, 2.30 en 6.30 uur cis. W. Rage. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10,00 en 6.00 uur leesdienst Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees- die&st. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur ds. A. Wink, Veenendaal. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6,00 uur ds. Van der Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 Sur ieesdien-st. Remonstrants Ger. Gemeente Scmmelsdijk: 10.00 uur dr. J. F. van Roy er., Rotterdam. Leger des Heils Zierikzee: Poststraal 37, 10.00 uur heiligingsdienst. 12.00 uur "jeugdsa- mebkomst. 19 00 uur verlossingssa- menkomst. Rooms-Katholicke Kerk Zierikzee: Zaterdag' 19.00 uur, zon dag 10.15 uur; Haamstede: Zaterdag 17.00 uur, zondag 9,00 uur. Renesse: Zaterdag 19.00 uur, zondag li.00 uur. Jehovah's Getuigen Zierikzee: Bovenzaal R.T.M.-gebouw Grachtweg, 16.00. uur openbare toe spraak; 17.00 uur Wachttoren- en Bijibei bespreking. KERKNIEUWS V oorbereiding kerkeneonferentie '74 UTRECHT, 30-8. Aan de hand van een donderdag verschenen ge- spreks-boekje „bevrijding" zullen overal in ons land van september tot en met december drie of meer inter kerkelijke gespreksavonden worden gehouden ter voorbereiding van de kerkenconferentie 1974. De raad van kerken in Nederland, welke deze conferentie belegt, heeft ook aan kerkraden, parochieraden en plaat selijke raden van kerken gevraagd drie rraal één uur van hun verga dertijd aan deze gesprekstof te wij den. Tevens wordt verzocht om voójf jdeze bijfeênkomst ook leden van bestaande oecumenische gespreks groepen, actie- en jongeren- groepen uit "te nodigen. Ned. Herv. Kérk Beroepen :dobr het breed modera- men van dé Provinciale Kerkverga dering van- Gelderland tot predikant (jeugd- en jongerenwerk in de pro vincie Gelderland): R. Giethoorn, vöor buitengewone werkzaamheden kand,, thans provinciaal jeugdwerk adviseur te Arnhem. Aangenomen naar De Kaag: A. Carstens, kandidaat te Bunnik, die bedankte voor Iïoorn-Midsland en Oudelande-Eilewoutsdijk. Bedankt voor Lopik: P. Kolijn ,te Kootwijk. LAND- EN TUINBOUW Mel kkoel tanks LEEUWARDEN, 29-8. Hét aantal melkkoeltanks op Nederlandse boer derijen is in vijf jaar vertienvou digd: van duizend in 1968 tot onge veer tienduizend nu. Acht procent van ,de boeren beschikt nu over zo'n tank-. In Friesland staan er ruim 1.100 en daar heeft tien procent van dc boeren er een. Zij leveren 300 mil joen kilo melk of 20 procent van de hele Friese melkproduktie. VISSERIJBERICHTEN De volkerakpercelen De Volkerak percelen, enkele ja ren geleden in cultuur gegeven gronden waarvan men dacht dat ze geschikt zouden zijn voor mossel cultuur, nu de Grevelingen werd af gesloten, leverden tot voor kort niets dan teleurstellingen op. Dit werd min of meer verwacht en steeds was aangedrongen aan deze percelen slechts waarde toe te ken nen, als experiment. Bij het vaststellen van de Delta schade werd aan deze percelen toch een zekere waarde toegekend. Of het nu komt, dat men andere manieren van waterafvoer is gaan toepassen (er wordt ter plaatse niet meer gespuid) of door andere oor zaken, dit seizoen blijken de mosse len op sommige gedeelten van het Volkerak, aan de kwaliteitseisen te voldoen, dus wordt er sporadisch ge leverd. Daarnaast zijn er percelen, waarop mosselzaad is gevallen. Dit zaad (en dat is het tragische van het geval) wordt verkocht aan mossel kwekers, die op de Oosterschelde daarvoor geschikte percelen hebben, dus aan mosselkwekers uit Zierikzee. Yerseke of Tholen. Zelf hebben de Bruse kwekers geen geschikte grond. Die is bij de afsluiting van het Brou- wershavense Gat verloren gegaan. (Grevelingen percelen). GARAGE i Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 1(7;/ biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 1 SEPTEMBER NED. 1: De belangrijkste mede- deling die gedaan kan worden van het tv-'programma op deze eerste septemberdag is natuurlijk clat de Berend Bouclewïjn Kioïs terug is op cle. buis. Na het journaal van acht uur is het weer één grote prijzen regen. De KRO begint vanmiddag om vier uur uit te zenden. Zingen in Amerika, is de titel van hel pro gramma rond het kinderkoor Epen, dat een tocht van drie weken heeft gemaakt door de Verenigde Staten en Canada. Èen zeer amusant kin derprogramma keert om zeven uur terug op het scherm: Kunt u mij cle weg naar Hameien vertellen, me neer? Er staat weer een heleboel leuks te gebeuren. Maar eerst wordt er nog even teruggeblikt op het vo rige seizoen. Na het journaal klinkt cle stem van Pierre van Ostacle, ter inleiding van een nieuwe reeks kwissen met Berend Bouclewijn. Vrolijk televisievermaak, dat de KRO betrekkelijk weinig kost, on danks het feit dat. er driftig met prijze.il gestrooid wordt. Opnieuw cle kans' voor een aantal echtparen om op een goedkope manier een aantal fraaie voorwerpen in de wacht te slepen. De epiloog besluit om vijf over elf het KRO-programma, maar daarvóór komt er nog een uitzending van de actualiteitenrubriek Brand punt. De laatste in dit seizoen die gewijd is aan één bepaald thema. Alleen voor cle kijkers binnen het bereik van de zender Markelo zendt cle VARAv vanmiddag om half drie op deze zender de documentaire Als Twente het over mocht doen clan vandaar! if.it. Deze documentaire met Jan Wolkers is de aanzet voor een- groter opgezet programma over de problematiek van Twente, clat op 20 september wordt uitgezonden. NED. II: Tussen half drie en zes uur op deze zender is Sport Troef. Uitgebreid wordt aandacht besteed aan de wereldkampioenschappen op de weg in Barcelona. Vanmiddag kan men getuige zijn van de ver richtingen van de dames en de ama teurs. Bovendien worden in deze sportuitzending beelden getoond van de fmalewedstrijden in het wereld beker hockey toernooi in Amstelveen. V.por-het avondprogramma op deze zender tekent dé AVRO. Tussen zeven en acht Uurwordt- een boei ende natuurfilm uitgezonden. De vreemde schepselen van de nacht. Na journaal van acht uur en afle vering .9 van AVRO's Marathon Kioïs wordt het eerste deel uitge zonden van de tweèdelige tv-film Hoopers laatste jacht. Een Duitse produktie, clie borg staat voor ruim een uur spanning. De hoofdfiguur in het verhaal is de bijna gepensio neerde inspecteur James Hooper van Scotland Yard, clie jacht maakt op een zekere Michael Richardson, het brein achter de overval op een post trein in Engeland. Het tweede deel, ■worclt maandagavond uitgezonden. Twee programma's staan hierna nog van cle AVRO te wachten. De ru briek Sportpanorama en een film pje over Dalfsen in de rubriek Ont dek je plekje. ZATERDAG 1 SEPTEMBER NED. I: 14.30 Twents programma; 10.00 Nieuws; 16.02 Zingen in Ame rika; 18.45 Kiri de clown; 18.55 Niéuws; 19.05 De weg naar Hameien; 20.00 Journaal: 20.20 De B.B. Kwis; 22.05 Brandpunt; 23.05 Epiloog; 23.10 Journaal. NED. II: 14.30 Sport Troef; 1SA5 Kiri de clown; 18.55 Nieuivs; 19.05 De vreemde schepselen cler nacht; 20.00 Journaal; 20.20 Marathon kwis; 20.22 Hoopers laatste jacht; 21.30 Sportpanorama; 22.20 Ontclek je plekje; 22.25 Journaal. ZONDAG 2 SEPTEMBER NED. I: Van twee uur vanmiddag tot rond de klok van elf uur vanavond is het eerste net in werking. Een zeer gevarieerd pakket programma's wordt binnen dit tijdsbestek op het scherm gebracht. Na het nieuws, Weekjournaal en Openbaar Kunst bezit, volgt tegen half drie het eerste van een drietal afleveringen van Sport Troef. De jeugd kan zich amu seren bij een verhaal van Paulus de boskabouter. Aflevering 2 van Sport Troef gaat ook weer over de wereld kampioenschappen wielrennen, maar bovendien wordt hierin aandacht geschonken aan het werelclbeker- hockeytoernooi in Amstelveen en de Europese kampioenschappen roeien in Moskou. Om half vier een half ■uurtje plezier met The Patridge Fa mily. Tot de kerk van vijf uur wordt hierna, in een schakelprogramma op nieuw aandacht besteed aan cle reeds genoemde drie sportevenementen. Op deze zender moet om vijf uilt plaats gemaakt worden voor het CVK, dat vanuit het gebouw „De Ark" in Krimpen aan cle IJssel, een kerkdienst op het scherm brengt. Ter gelegenheid van het jubileum worclt om zeven uur onder de titel Nederland en Oranje een zangavond gehouden in Kampen. Hierin worclt meegewerkt door een tweetal koren en het NCRV-Koperkwartet. De volgende vijftig minten leveren cle Canadese film Strijders van boven de wolken op. Een Braziliaanse in dianenstam lééft geheel volgens tra ditionele gebruiken. De NCRV zal zich warempel, geen buil vallen aan cle hervertoning van de muzikale komedie Het meisje met de blauwe hoed. De serie heefi vorig seizoen honderdduizenden mensen aan de beeldbuis gekluisterd gehouden en velen van hen zullen het op prijs stellen dat het verhaal van de sol- daal, Daan zijn makker Toon en liet meisje met cle blauwe hoed. nog maals op het scherm wordt gebracht. Om vijf voor half negen het eerste van de drie delen, waarin Daan, zoon van'een dorpskruidenier voor de mi litaire dienst worclt opgeroepen. Ver volgens wordt cleel 3 getoond van cle serie Tol aan cle schemering. Wil Guthrie trouwt in het geheim. Als zij Kinraddie verlaat, krijgt haar vacler een hartaanval. De NCRV ver laat deze zender met tien minuien zang uit het Liedboek voor cle ker ken in cle rubriek Geestelijke lie deren. NED. 11: Om vijf uur vanmiddag wordt op deze zender cle uitzending voortgezet van Sport Troef, die op het eerste net moest, verdwijnen voor een kerkdienst. Dat betekent lot zes uur beelden van cle wereld kampioenschappen wielrennen in Barcelona, van het wereldbelierho- ckeytoernooi ih Amstelveen en van de Europese roeikampioenschappen in Moskou. Dezelfde sportonderwer- pen zullen, samen met de reportages over het vaderlandse voetbal, de afleveringen van Studio Sport, om half acht en tien over negen vullen. Om zeven uur kan de jeugcl kijken naar de verdere avonturen van Thierry la Fronde. Na Studio Sport 1 volgt cle vierde aflevering van Aeneis. De Trojaan Aeneis verlaat Diclo zonder afscheid van haar te nemen. Dido raakt daardoor zo over haar toeren, dat zij' uiteindelijk zelfmoord pleegt. De rubriek Mar kant, Om half tien, is vanavond- ge wijd aan de oud-mihister-presiclent ■prof; clr. ir. W. Schermerhorn. Laat ste programma op deze zender draagt de titel 25 jaar Nederland apn de beterende hancl. Hierin wordt eert 'overzicht gegeven van wat er in de afgelopen 25. jaar óp het gebied van cle gezondheidszorg en het maat schappelijk welzijn is veranderd in ons land. ZONDAG 2 SEPTEMBER' NED. I: 14.00 Nieuws14.02 Week journaal; 14.22 Openbaar Kunstbezit; 14.27 Sport Troef; 14.42 Paulus cle boskabouter; 14.52 Sport Troef; 15.30 The Patriclge Family15.55 Sport Troef; 16.55 Toto; 17.00 Kerk dienst; 18.55 Kiri cle clown; 19.00 Nederland en Oranje; 19.30 Strijders van boven de wolken; 20.20 Nieuws; 20.25 Het meisje mei cle blauwe hoed; 21.50 Tot aan de schemering: 22.35 Geestelijke liederen; 22.45 Journaal. NED. II: 17.00 Sporl Troef; 18.55 Kiri de clown; 19.00 Nieuws; 19.05 Thierry la Fronde; 19.30 Studio Sport; 20.20 Aeneis; 21.10 Studio Sport; 21.35 Markant; 22.25 25 Jaar Nederland aan cle belerende hancl; 22.55 Journaal. MAANDAG 3 SEPTEMBER NED. I: Drie amusante program ma's vullen het eerste uur op deze zender, tussen zeven en acht. Een tekenfilm van Lippy de Leeuxo, hu mor met Charlie Chaplin en een af levering uil cle Franse serie De Lieverdjes. Op beide tv-neiten worclt na het journaal van acht uur de gro te landelijke inzamelingsactie inge leid die gehouden wordt in het ka der van hei zilveren regeringsju bileum van koningin Juliana, Oud- voorzitter van de Tweede Kamer rnr. van Thiel spreekt tot het Neder landse volk, in de hoop dat dit hen zal stimuleren tot het geven van een bijdrage aan de inzameling, waarvan de opbrengst voor een goed doel is. Deel S van Een man van ge zag, wordt vervolgens op het scherm gebracht. Burgemeester Tom Alcala werpt zich op als beschermer van de stadhuisportier, clie in het het verled eneen blijvend hersen- heeft opgelopen. Het volgende programma is de Engelse documen taire Een wals in het woud. De beelden zijn opgenomen dertig kilo meter buiten Londen, waar een excentrieke familie woont. Ze leven met hun oude gewoonten en gebrui ken. Iedereen ïii de familie heeft zijn eigen bezigheden. Kortom een heel bijzondere film over een lichtelijk bi zarre familie. Bizar, maar dan in een ander opzicht, zijn vaak ook sketches van de Engelse komiek Marty Feld man. Tof besluit van het KRO-pro- gramma .wordt weer een aflevering van de Martij Feldman Comedy Machinë uitgezonden, een half uur tje kostelijke humor. De Stichting Socutera (over de kankerbestrijding) en de zendtijd voor politieke partij en cle KVP) besluiten de uitzending op het eerste net. NED. II: Wat onwennig allemaal op hel tweede net. Voor het eerst ontbreekt Peyton Place in hel rijtje programma's. Ojn zeven uur wordt cle uitzending op deze zencler be gonnen met De avonturen van Too rnen en de olifant. Ook voor acht uur een aflevering van Het wonder cler natuur. Hierin wordt de schijnwer per gericht op het dierenleven in en rond cle Deleware Baai. Evenals op het eerste net. spreekt om tien voor half negen de oucl-kamervoorzitter mr. van Thiel hel Nederlandse volk toe ter gelegenheid van cle inzame lingsactie clie gehouden worclt in het. kader van hel 25-jarig regeringsju bileum van koningin Juliana. Hier na brengt de AVRO het tweede en laatste deel op de buis van cle Duit se produktie Hoopers laatste jacht. Hoofdinspecteur Hooper van Scot land Yard is nog steeds niet in zijn opzet geslaagd: Michael Richardson te arresteren, cle leider bij cle groot ste gelddiefstal uit de Engelse ge schiedenis. Het tijdstip van pensio nering van Hooper is nog maar kort weg en Richardson is cle inspecteur steeds te vlug af. De pensionering gaat in, maar Hooper geeft niet op. Los van zijn bazen en voorschriften zet hij cle jacht op Richardson voort. Zaterdag 1 september, 19.05 uur, Neclerlaifd 1: Kunt me de weg naar Hameien vertellen, meneer v.l.n.r. Bertram (Rob cle Nijs), Orin- ses Madeleine (Margreel Heemskerk) en Lidwientje Walg (Loeki Knol). Voor tien uur weet de kijker of die jacht succes heeft. Vervolgens vraagt de actualiteit de aandacht in de ru briek Televizier Magazine. MAANDAG 3 SEPTEMBER NED. I: 18.45 Kiri de clown1S.55 Nieuws; 19.05 Lippy cle leeuw; 19.10 Charlie op stap; 19.30 De Lieverdjes; 20.00 Journaal; 20.20 Jubileumge schenk; 20.30 Een ma.n van gezag; 21.20 Een wals in het woud; 22.10 Marty Feldman; 22.35 Socutera; 22.40 Politieke partijen; 22.50 Jour naal. NED. II: IS.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Toomai en cle olifant; 19.30 Het wonder der natuur; 20.00 Journaal: 20.20 Jubileumgeschenk; 20.30 Marathon Kwis; 20.31 Hoopers laatste jacht; 22.05 Televizier; 22.55 Journaal. Advertentie SOS KOUWENBERG Vdo\ alle doe het zgU artikelen op sanitair gebied Pos+slraat 48 iegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. Bea schoot in een lach. Die Gees- je.bang voor een1 zoen. „Dat waS' het niet. Ik dacht altijd: als je eenmaal daarmee begint., he? Dus deed ik het niet. Maar na een paar dagen werd' vader nieuws gierig. Die had ons samen aan het strand gezien. En hij vroeg: Is dat die ka artejongen'? Hij bedoelde de ansichtkaarten, die hij me altijd' stuurde. Ik knikte. En toen zei va der: Stel die jongen eens een keer aan ons voor. Zo kwam hij in onze kring. Moeder vond hem dadelijk aardig en Kees nrn broer was he lemaal enthousiast. De laaste dag van onze vakantie zijn we nog eens naar Middelburg gegaan. „En toen zoende je hem wel,'' zei Bea. Geesje keek haar verbaasd aan. „Ja., gut zeg, hoe weet jij dal?" Bea schaterde het uit. „Meid, dat kan ik toch wel nagaan? Toen be gon je een beetje verliefd op hem te worden." „Een beetje? Ik ontdekte die avond pas, dal ik stapel op hem was. En zo is het aangebleven. Hij wilde graag in. onze buurt komen en toen solliciteerde 'hij. Vader heeft een beetje meegeholpen. Vader heeft al tijd veel relaties gehad, ook op ge meentehuizen en zo. Toen kreeg hij een benoeming in Kalverdijk als ge meentesecretaris." „Dat is dicht hij Schagen." Geesje knikte. „Ja. Dus zat hij al dicht bij ens in de buurt. Kort daar na verloofden we ons en nu zijn we hier. Nu is Jan burgemeestr." ..Hij wordt neg wel eens minister ook," meesmuilde Bea, Geesje keek haar vriendin onder zoekend aan. „Zou je denken?" Bea schoot in een lach. „Meid, wees blij, dat je man al zo opge klommen is. Maar alle gekheid op een stokje. Die Jan van jou moet eens wat voor me doen." „Alg het in zijn vermogen ligt, zal hij het zeker willen," antwoordde de gastvrouw. „Moet je eens horen." Bea schoof wat dichterbij. „Ik ben in de kost bij een collega, maar mijn meubel tjes staan opgeslagen in Amsterdam, waar ik een flatje 'heb. 19 De Van Schagens waren op visite geweest bij de burgemeester en zijn vrouw. Dat had Bea bekokstoofd, maar dat wisten Miep en Piet na tuurlijk niet. Nadat Bea voor de eerste maal bij haar vroegere school vriendin op bezoek was geweest had Miep honderduit gevraagd: wat voor mensen of het waren, en of ze erg deftig' waren. En waar vandaan ze kwamen, en of ze lang getrouwd waren en Bea had, voor zover ze er zin in had, de vragen sober beantwoord. Geesje had het advies van Bea op gevolgd en op bepaalde avonden kwamen er ingezetenen op visite bij de burgemeester en zijn vrouw. Toen Geesje het lijstje afgewerkt had, vroeg ze op een avond, toen Bea een uurtje overgewipt was: „Weet jij nog iemand?" Ze had meteen aan haar baas ge_ dacht. „Het schoolhoofd, meneer Hoogeboom. Die kun je natuurlijk niet passeren. Hij is weduwnaar. En daarna niet tegelijk en ook niet eerder, want je moet aan het stands verschil denken - vraag je ook het echtpaar Van Schagen. Hij is de an dere onderwijzer. Hij en zijn vrouw zijn veertigers, hebben een groot ge_ FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK zin en hebben verder niet veel in hun leven. Maar wees voorzichtig met wat je zegt, want zij is een flap uit, en brieft alles over. wat ze van belang acht. Praat over koetjes en kalfjes, maar nooit over persoonlijke aangelegenheden. Voor de rest zie je het zelf maar." En dus kwamen de Van Schagens in groot pontificaal in de burge meesterswoning, Nadien mocht geen mens meer een kwaad woord zeggen van de burgemeester en zijn vrouw. Want Miep was weg van beiden. „Zulke aardige mensen en zo eenvoudig je waant je met hen als mensen van je eigen stand Dus was iedereen tevreden. En het echtpaar Tesselaar mocht zich verheugen in de genegenheid en de achting van de dorpelingen. Wat op zidhzelf een belangrijk ding is voor een magistraat en diens echtgenote. Mei begon met gloeiend heet weer En met ziekte. Want op de tweede dag van deze aan bloeimaand alle eer bewijzende periode, ontbrak des morgens het hoofd. Het was reeds bij negenen, toen Van Schagen pas tct die ontdekking kwam. „Waar is de baas?" vroeg hij nan Bea. Deze haalde haar schouders op. „Ik weet het niet. ik heb hem van morgen nog niet gezien. In het spreekkamertje misschien?" Van. Schagen ging eens poolshoog te nemen. Maar in de hele school was geen Hoogeboom te bekennen en cp het schoolplein evenmin. „Ik ga eens even kijken", zei hij. „Gisteren klaagde hij ook al over pijn in zijn zij. Bel jij dan even en loods de klassen naar binnen, als je wilt. Ik ben zo terug." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3