REINIGINGSDIENST „SCHOUWEN-DUIVELAND HAD TE KAMPEN MET „ONVOORSTELBAAR VEEL HUISVUIL" Nieuwe secretaris gemeente Duiveland Diefstal antieke tegels ter waarde van 50.000 gulden opgelost AARDAPPELEXPORT BEREIKT ONGEKENDE HOOGTEN "N tamboer AGENDA IS TERUG! Permanente „bewaking" bell Hoosjesweg WESTERSCHOUWEN, 30-8. In het gemeentehuis van Westerschouwen, vergaderde donderdagmorgen de raad van bestuur van de reinigingsdienst Schouwen.Duiveland, onder leiding van de waarnemend voorzitter, burge meester A. P. Schouwenaar van Brouwershaven. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Prov. Commissie voor de Werkgelegenheid in Zee land, d.d. 9 februari 1973, betreffen de de openstelling per 19 februari 1973 van de aanleg van de vuilver werking aan de Hoosjesweg in het kader van de tewerkstelling van ou dere werkloze werknemers, waar voor een subsidie gegeven wordt van 1' 78,. per mandag, gevolgd door een brief van het hoofd van het District Zuid voor Aanvullende Ci vieltechnische werken d.d. 12 febr. 1973 en. afschrift van de brief van de hoofdinspecteur directcuur van de Arbeidsvoorziening in de Provincie Zeeland, met betrekking tot de ge noemde subsidietoezegging. De verordening op de reinigins- rechten 1973 is koninklijk goedge keurd, terwijl door Ged. Staten ont heffing werd v.erleend van het be paalde in art. 1 van de Landschaps verordening Zeeland. Zeer veel huisvuil De voorzitter memoreerde de zo als hij het noemt, onvoorstelbare hoeveelheid huisvuil, die dit seizoen door de recreatie werd geproduceerd Dit 'hield in, dat aan het personeel van de huisvuilauto's moest worden gevraagd, vervroegd te beginnen, zij Advertentie iför<§e>§cÊ<®o§cs-c§e§o^ bleken daartoe bereid, en begonnen reeds om zes uur te rijden, maar ook dit gaf geen oplossing, zodat is overgegaan, om in het topseizoen, voor vier weken een extra auto van de firma Boone uit Sint Laurens te huren. De chauffeur de heer Jonker is overgestapt op de buldozer, die op de nieuwe vuilstortplaats werkt, als nieuwe chauffeur is per 1 augustus benoemd de heer Bal uit Costerland Het grote aanbod van huisvuil heeft er loegeleid, dat thans al een aantal „lagen (5 of 6) op de vuilstortplaats is volgestort, in elk geval veel meer dan bij de in gebruik neming ge dacht en geprogrammeeerd. Door deze grote drukte is ook dui delijk geworden, dat er permanent iemand aanwezig zal moeten zijn, op of bij de belt. De woning van de heer D. v an den Hoek zou daarom ter be schikking van de dienst moeten ko men. Besprekingen met de 'heer van den Hoek hebben er toe geleid dal de heer van den Hoek besloot, zijn veebedrijf op te geven. Per 1 december c.q. 'per 1 januari stelde daarom het dagelijks bestuur voor, de heer Van den Hoek in dienst te nemen als werkman in algemene dienst. De heer Van den Hoek krijgt dan tot die datum de gelegenheid zijn veestapel af te stoten. Nadat de vraag of het de bedoe ling is, het weiland dat vrijkomt, nu de heer Van den Hoek op houdt als veeboer, aan derden te verpach ten bevestigend is beantwoord, werd het voorstel van het dagelijks be stuur aanvaard. Het plaalzand, dat eerst voor af dekking van de belt werd gebruikt voldeed minder goed. Met de 'heer Bom uit Bur.gh is een overeenkomst gesloten voor levering van duinzand De beplanting Wethouder Hoogerhuis (Wester schouwen) wees er op, dat de be planting op sommige plaatsen het bijzonder goed doet er zijn, echter ook plaatsen, waar de beplanting mislukt is. De voorzitter zei, dat bij de aan plant gerekend is, dat 15 procent zou mislukken; door de droge zo mer en de verhoogde zoute kwel, die daarvan het gevolg is, is dit percen tage waarschijnlijk hoger. De afdekking van de vuilnisbelt te Ouwerkerk kost belangrijk meer dan was begroot (kosten i' 20.767,14, be groting i' 10.000,maar men is hierbij gebonden aan de voorschrif ten die moeten worden opgevolgd en die een dikkere laag grond vereisten dan oorspronkelijk was gedacht. Het werd alleszins redelijk geacht, dat de koffiegeldvergoeding voor het personeel wordt verhoogd (van f 1.-, naar f' 2,per dag). Na al deze wijziging (huur auto) meerdere uitgaven koffiegeld en af dekking belt Ouwerkerk resulteert op de begroting 1973 een goed slot van f 5732,06 (onvoorziene uitgaven). Besloten werd nog niet in de va cature ontstaan door het vertrek van burgemeester Francke te voor zien, aldus werd geantwoord op een vraag van wethouder Kuiper. Er zijn meerdere redenen om daarmee nog even te wachten. Flitsen uit het buitenland GUADALAJARA. Bij een vlieg tuigongeluk dat heeft plaatsgehad op een drietal kilometers van Gua dalajara in Spanje zijn 24 mensen om het leven gekomen en heelt een het er levend afgebracht. KATMANDOE. In een dorpje in Nepal, 280 km van de hoofdstad Katmandoe, heeft men een meisje van een jaar oud ontdekt dat een staart heeft van 45 cm. Dit meldt het Nepalese persbureau. De staart, die aan het uiteinde een bosje haar ver toont, groeit met het kind mee naar mate dit groter wordt. Het meisje is verder lichamelijk volkomen nor- maak PARIJS. Drie Noordafrikanen zijn de laatste tijd slachtoffer ge worden van opflakkerende rassen haat in Frankrijk. De lieer Jae. v. d. Maas C.zn. De nieuwbenoemde secretaris kwam ter vergadering en legde in handen van de voorzitter de door de wet vereiste eden af; de zuiveriqgs- eed en de ambtseed. De heer Van der Maas werd op 4 februari 1930 geboren te OosterlancH Na het behalen van het Mulo-cliplo- ma werd hij aangesteld als volontair op de gemeente-secretarie van Oos- terland. Op 1 januari 1961 bij cle ge meente Duiveland (samenvoeging van de gemeenten) klom hij op tot de rang van commies-chef ter ge meentesecretarie. De heer Van der Maas is gehuwd, heeft drie kin kin deren en woont in Ooslerland, Zijn politieke richting is de C.H.U. Tol ambtenaar van de Burgerlijke Stand werd gekozen met 8 stemmen, de afgetreden gemeente-ontvanger, de heer R. van der Snoek. Deze zal nog een jaar lang bevoegd zijn om huwelijken te voltrekken. Er waren hiervoor 2 blanco stemmen en 1 op de heer Waasdorp, ambtenaar ter secretarie. Uit voormalig Zeeuws Museum MIDDELBURG, 30-8. De recherche in Middelburg heeft binnen twee we ken na aangifte de diefstal opgelost van 250 antieke wandtegels uit de 16e eeuw met een waarde van ongeveer 50.000 gulden. De tegels, eigendom van het Zeeuws Genootschap der Weten, schappen, bevonden zich in het leeg staande voormalige Zeeuws museum in Middelburg. De diefstal werd al in juli gepleegd. Maar het genootschap deed toen geen aangifte'omdat zij geen enkele foto of aanknopingspunt bezat van de schouw, waarin de tegeltjes wa ren ingemetseld. Dank zij een parti culier uit Middelburg die wel een foto van de tegelwand bleek te heb ben kon het onderzoek beginnen. De politie vond de tegels onder meer te rug in Dordrecht. Breda, Middelhar- nis en Veere. Zij heeft drie verdachten aange houden: de 17-jarige P. W. van H. uit Vlissingen (na verhoor naar huis gestuurd), de 24-jarige S. W. A. K. DEN HAAG, 30-8. Nederlands aardappelexport heeft ongekende hoogten bereikt. De uitvoer van consumptie-aardappelen van oogst 1972, die tot in de tweede helft van juli van dit jaar is doorgegaan, is geëindigd met een totaal van 976.000 ton, dat was 238.000 ton meer dan van oogst 1971. De uitvoerwaarde was f 323 mil joen tegen f 115 miljoen in het vo rige exportjaar, de uitvoerwaarde per honderd kilo f 33,10 tegen f 15,50. De laatste vijf jaren is de export ten opzichte van de daaraan voor afgaande vijf jaren vrijwel verdub beld, terwijl de uitvoerwaarde 2,5 maal zo hoog werd. De uitvoerwaar de per honderd kilo ging met 34 pro cent omhoog. Het Produktschap voor aardappe len, dat dit alles meedeelt, vertelt er ook bij dat West-Duitsland in het afgelopen jaar wederom de grootste buitenlandse afnemer was (567.000 ton), maar dat we ook opvallend veel consumptie-aardappelen kwijt konden in Italië (163.500 ton) en Ar gentinië (53.500 ton). De export van fabrieksaardappe len voor de zetmeelindustrie is bij deze cijfers niet inbegrepen. In het eerste halfjaar van 1973 is de export van aardappelconsumptie- produklen ten opzichte van het eer ste halfjaar 1972 naar hoeveelheid gestegen met 50 procent (tot 31.336 ton), naar waarde met 60 procent (tot f 48.856.000). In het kalenderjaar 1972 zijn 325.000 ton aardappelen tot aardappelconsumptie produkten ver werkt, tegen 290.000 ton in 1971. „Zonder meer goed" De telers hebben voor hun klei. Accountantskantoor ailminjêtj^LÜe en belastingzaken j economisch advies en begeleiding Telefoon 01870-3477 - Aliddetharnis Vrijdag 31 augustus Zonnemaire Muziektent schoolplein, concert ,,N. en U." Zaterdag 1 september Zierikzee Sportpark „Bannink", 13.30 uur, at letiekwedstrijden s.v. Delta Sport. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Irma la Douche". en E. W. uit Middelburg, die heden (vrijdag) voor de officier van justitie worden geleid. Verkocht Van de gestolen tegels, waarvan er velen puntgaaf uit de sloop tevoor schijn zijn gekomen, zijn er 165 te ruggevonden. De politie in Middel burg heeft er slechts vijf in zijn be zit. Dat was een partijtje dat nog in handen was van een van de daders. De andere waren al verkocht. Volgens het hoofd van de afdeling recherche wordt het opsporingswerk naar gestolen antieke voorwerpen dikwijls bemoeilijkt, omdat de eige naars niet over foto's of beschrijvin gen van hun, dikwijls kostbare, an tieke voorwerpen beschikken. aardappelen van oogst 1972 gemid deld f 25,90 per honderd kilo kunnen maken, tegen f 10,50 bij de vorige oogst voor hun zandaardappelen f 18,50 tegen f 9,50. Dat is over een jaar gerekend „zonder meer goed", vindt het produktschapssecreatriaat, maar vergelijkt men de gemiddelde telersprijzen in de oogstjaren 1967 tot en met 1969 met die van 1970 tot en met 1972 dan komt men op een stij ging van f 15,20 tot f 15,70 voor klei- aardappelen en f 12,50 tot f 13,45 voor zandaardappelen. De vraag is of, ook bij de hogere hectare-opbrengsten en beter me chanisatie, de kostenstijgingen met deze prijzen wel voldoende zijn ge compenseerd. De conclusie moet zijn dat de prijzen voor de laatste drie oogsten matig tot hoogstens redelijk zijn uitgevallen, vindt het produkt- schapssecretariaat. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) DUIVELAND, 31-8. Op de open bare raadsvergadering van de ge meente Duiveland die gisteren (donderdag)avond werd gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam, werd met al gemene stemmen tot gemeentesecre taris van Duiveland gekozen de heer Jac. van der Maas Cz. uit Oosterland De benoeming vond plaats in de va cature die ontstaan is door het ver trek van de huidige funktionaris, de heer L. M. Steketee, die werd be noemd met ingang van 1 september tot burgemeester van de Groningse gemeente Middelstum. LONDEN. De brand in het Tu- dor-hotel in Londen, waarbij drie mensen omkwamen en acht werden gewond, is vermoedelijk aangesto ken. Scotland Yard deelde mee dat de hotelbrand als „brandstichting en moord" wordt behandeld. BEIROET. Egypte en Libië zijn officieel tot een staat samenge smolten. Dit heeft radio Cairo in een uitzending die in Beiroet werd opgevangen, meegedeeld. MOMBASA. Prins Bernhard 'heeft in Mombasa namens het we- reldriatunrfonds een cheque ter waarde van ruim 13 miljoen gulden overhandigd aan president Jomo Kenyatta van Kenia. TOKIO. Een Japanner van onge veer 35 jaar. Heeft een benzinebom geworpen in de Amerikaanse Am bassade in Tokio. Er ontstond een •brandje, dat spoedig geblust kon \vorden; De-dader is ontsnapt, aldus de po litie.. PEKING. Het volksdagblad van Peking, de officiële Chinese partij krant, heeft in een speciale editie onder grote, rode koppen verslag ge daan van het van 24 tot 28 augustus in Peking gehouden tiende partij congres. BUENOS AIRES. Het Algerijnse congres heeft een wetsontwerp goedgekeurd op grond waarvan de voormalige president Juan Peron zijn gehele vermogen, dat hij verloor toen hij in 1955 door een militaire staatsgreep terzijde werd geschoven, terugkrijgt. NEW YORK. Zij is absolut aan biddelijk. Ik houd van haar. Dit zei de acteur Richard Burton over Eli zabeth Taylor tegen een leger ver slaggevers en fotograven bij zijn aankomst uit. Rome in New York. RABAT. In het hoogverraads- proces voor het Marokkaanse mili taire gerechtshof in Kenitra bij Ra bat zijn donderdag zéstien doodvon nissen uitgesproken. OSLO. President Nixon van de Verenigde Staten en president Tito van Zuidslavië zijn onder de kandi daten voor de Nobelprijs voor de vrede van 1973, zo hebben welinge lichte kringen in Oslo bekendge maakt. SAN CLEMENTE President Nixon 'heeft meegedeeld dat hij In beroep gaat tegen de beslissing dat hij de geluidsbanden met gesprekken over de Watergate-affaire aan rechter John Sirica ter hand moet stellen. Nieuw dieet under schapen en r ren PULLMAN, 30-8. Volgens een Amerikaanse hoogleraar is een dieet van afvalpapier en hout samen te stellen waarop runderen en schapen slacht rijp worden. Het dieet van gekookt hout en papier kan schaars graan vervangen als belangrijkste bron van koolhydraten voor vee en schapen, aldus dr. Ir win Dyer van de universiteit van de staat Washington in Pullman. Dyer, een dierdieetdeskun- dige die onderzoekingen ver richt met een schenking van 15.000 dollar van een houtfir ma, zei dat vee veertien pro cent minder snel vet wordt van een houtproduktdieet dan van een graandieet. „Maar over een ivat Langere periode gevoederd is het re sultaat uiteindelijk nagenoeg hetzelfde", zei hij. Door het hemelhoog stijgen van de graanprijzen souden houiprodukten een belangrijk nieuw voedsel voor vee kun nen worden, meent Dyer. Jongetje rijdt neefje spelenderwijs dood WADCINXVEEN, 29-8. De 9-;a- rige Martien Costerom uit Waddinx- veen is op het. erf van zijn oom overreden door een oude vrachtauto waarmee hij met zijn 12-jarige neef Bastiaan Oosterom aan het, spelen was. Zijn neef zat op dat moment achter het stuur. Martien werd door de vrachtauto in een sloot gedrukt. De jongen ver toonde nog tekenen van. leven toen hij uit zijn benarde positie werd be vrijd, maar overleed in de zieken auto onderweg' naar 'net ziekenhuis. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 18-jarige ban- ketbakker Jan Lachlerop, die op de Ceintuurbaan in Amsterdam door de 20-jarige Surinamer R. F. E. S. met een mes in de hals werd gestoken, is aan zijn verwondingen overleden in het Wilhelmina gasthuis. Desteek raakte zijn halsslagader. MIDDELHARNIS. De 70-jarige J. Kwakernaat uit Den Bommel (gem Ocstflakkee) is donderdagmiddag verongelukt. Toen hij in Middelhar- nis met zijn fiets linksaf wilde slaan werd hij geraakt door een eveneens afslaand busje. De politie neemt aan dat de fietser is geschrokken van een signaal dat de bestuurder van hei busje had gegeven. Muziektent Marktplein, 19.30 uur concert Oosterland's Fanfare. Maandag 3 september Westerschouwen 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Dinsdag 4 september Huis van Nassau, 19,30 uur, opening briclgeseizpën Z.B.C. Zaterdag 8 september J, L. de Jongeschool, 't Vrije, 14.00 uur, start wandeltochten Lions club. Donderdag 13 september Zierikzee 14.00 uur fietstocht Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Vertrek vanaf Grachtweg 19. Advertentie niiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH I BIOSCOOP 1 i DE CONCERTZAAL I I ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 E vertoont E a.s. zaterdagavond 1 september, E aanvang 20.00 uur: E Verwachting tct zaterdagavond: Zonnige perioden Eerst, voornamelijk in de noordelijke provincies wat regen, morgen zonni ge perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Min.temperatu- ren ongeveer 13, maxima morgen omstreeks 21 graden, vlak aan zee iets lager. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7 uur. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 sept. Zon op 5.51, onder .19.28. Maan op 11.26, onder 20.32. 2 sept. Zon op 5.53, onder 19.26.1 Maan op 12.38, onder 21.00 3 sept. Zon op 5.54,- onder 19.23. Maan op 13.45, onder 21.34. Eerste kwartier: 4 sept.'(16.22). HOOG- EN EAAGWATER ZIERIKZEE: 1 sept. 5.48 18.00 11.10 23.40 2 sept. 6.19 18.30 11.52 3 sept. 6.52 19.07 0.21 12.38 Doodtij: 6 sept. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-8. Het KNMI deelt mede: Achter een frontale storing, die donderdag vooral in het midden van het land hier en daar flinke buien veroorzaakte, breidde zich een rug van hoge luchtdruk over ons land uil. Samenhangend hier mee was het vrijdagochtend op veel plaatsen vrij zonnig. De rug van ho ge luchtdruk is een uitloper van het Azoren hoge druksysteem. Aan de noordflank, ervan trekt een tamelijk depressie over het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het oosten. Het bij de depressie behorend frontensysteem, dat vrijdagochtend in Schotland en Engeland regen bracht, zal morgen onze omgeving bereiken. In verband daarmee moet op regen en meer wind worden ge rekend. JACK SHIRLEY LEMFVION MacLAINE TECHNICOIQR PANAVISiQN Kassa open 19.00 uur; zaal open 19.30 uur. luiiiiiimitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiimi WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 1 en zondag 2 september Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouive, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer* en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zieriltzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Slenger en dokter Bruel. De dienst gaat in vrijdagavond 18.00 11.30-12.00 uur en zondag van 16.30- uur en duurt tot maandagmorgen 08.00 uur. Spreekuren: zaterdag van 17.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)-27"80, neemt waar voor dokter Van der Zande en dokter Visser. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendijke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts Tjebhes, Middelharnis tel. (01870) 2966 heei't dienst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflkkee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2