Jubilerende vorstin bracht tijdens afgelopen kwart eeuw vele bezoeken aan Schouwen-Duiveland ZTERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 31 augustus 1973 Nr. 21344 Regeringsjubileum HM. Koningin Juliana Bij aankomst en vertrek van H.M. de koningin luidde liet klokje, dat werd aangeschaft uit de opbrengst van deer prinses Beatrix en haar vriendinnen vervaardigde werkstuk ken. Na de stormramp werden deze verkocht met als doel, Haamstede, wa-r de prinses talloze vakanties doorbracht, iets te schenken. Oosterselielclelmig Opa Verton, toen 96 jaar oud. bood de koningin een door de kok gebak ken taart aan. Na bezichtiging van het te'huis vertrok de koningin naar Zierikzee. Ten huize vfen burgemees ter mr. F. Th. Dijkmeester werd de thee gebruikt waarop de k'dhirgin met de R.P. 18 naar Anna».,Jacoba vertrok vanwaar, ze sper auto naar Scestdijk reed. Overigens kwam het wel meer voor dat de familie Dijk- meesler met wie het koninklijk ge zin goede betrekkingen onderhield, met een bezoekje werd vereerd. Op twee september 1964 bracht xaningiri Juliana op de tweede dag m van haar bedoek aan de De'tawer- yjl ken ook ee.n bezoek aan de in aan- bouw zijnde "Qosterscheidebrug. Het Li werkterrein werd bezichtigd, even- H.M de Koningin aan boord van de „Piel Hein" bij een bezoek aan Bruinisse. ZIERIKZEE - Tn de loop der eeuwen werd Zierik zee en daarmee Schouwen-Duiveland verschillende malen vereerd met hoog bezoek van liet Huis van Oranje. De illustere voorvader van koningin Juliana, prins Willem I van Oranje bezocht verschillende ma len, de stad. De annalen vermelden hieromtrent zijn aanwezigheid, hier ter stede, in mei of juni van het jaar 1563. In 1573 bezocht de prins de stad van 18 tot 23 september. In het jaar 1575 was de prins op 17, 18 en 24 juni hier ter plaatse. En volgens de documen ten was zijn laatste bezoek aan Zierilizee op 18 maart 1577. Zijn zoon, prins Maurits, de in alle geschiedenisboekje? vermelde roem ruchte veldheer, bezocht in de hoedanigheid van stadhouder en kapitein-gen. en admiraai gen* van ^Iolland en Zeeland de stad op 3 september in het jaar 1600. Het jaar waarin ook de, letterlijk en figuurlijk, onvergetelijke Slag bij Nieuwpoort werd geleverd. Ook prins Willem II bezocht Zierikzee, in 1647. Van recenter data zjjn de diverse bezoeken van Oranje-telgen aan Schou wen-Duiveland. Prinses Beatrix verbleef b.v. tijdens verschillende vakanties op het eiland. In het licht van het aanstaand jubileum van onze vorstin zul len we ons beperken tot de belangrijkste officiële bezoeken die zij gedurende haar ambtsperiode aan het eiland bracht. Waarschijnlijk bezocht de, toen 15-jarige, prinses Schouwen-Duiveland voor het eerst officieel met haar ou ders. In haar functie van koningin toonde ze onder de meest verschillende omstandigheden belangstelling voor het wel en wee van Schouwen-Duive land en zijn bevolking. wezig ter begroeting. Op het stad huis spreekt de koningin met de burgemeesters van Oosterland en Nieuvverkerk en met w.n. burgemees ter van Noordgouwe ds. Barendrecht Ir. Koning geeft in de raadzaal een resumé van de dijkbreuken en over stroming. Voor haar vertrek onderhoudt H. M. zich met de nabestaanden van de de slachtoffers. Zichtbaar ontroerd hoort de koningin het verhaal van de rampnacht, en de pogingen die nog werden gedaan om mensen te redden, aan. Bij het verlaten van het stadhuis wenst ze allen veel sterkte toe. Vanaf ihet Sas wordt, per helicop ter een rondvlucht ondernomen over ftet ondergelopen gebied. Men land in Sint Philipsland vanwaar de konin gin teruggaat naar Den Haag. Hel bezoek dat H.M. aan de stad bracht, liet niet na indruk te maken op de bevolking. Het leverde als steeds het •■bewijs dat ons vorstenhuis meeleeft, niet alleen in tijden van vreugde, maftr ook in tijden van rouw. Dat- zfelfde jaar vertrekt koningin Juliana van Soestdijk voor een tweede be zoek aan bet rampgebied. De ritelicopter wordt bestuurd door piloot Gerard Tremerv van de Sa- bena. In februari, één van de red ders van het eerste uur. Op vlieg veld Haamstede wordt de koningin verwelkomd door de commissaris der koningin mr. A. F. C. Casem- broot en ir. J. F. R. v. d. Wall van de hoofddirectie van de Dienst Droogmaking Schouwen-Duiveland. Per auto vertrekt men naar de ha ven van Burg'hsluis waar men aan boord gaat van de Breezand van Rijkswaterstaat. Er wordt door het A/s prinsesjes in Zeeuws-Vlcamse klederdracht stroomga t bij de Schelphoek geva ren om een kort bezoek te brengen aan de werkzaamheden bij de Ring dijk. die het stroomgat van de Schelphoeic moet dichtsnoeren. Ver volgens vaart men over de Ooster- schelde naar Zierikzee waar H. M. aar het Luitje arriveert. Hier wordt het gezelschap verwelkomd door- honderden belangstellenden en loco- burgemeester R. Gerritsen en wet houders. Bij de nooddam wordt een kijkje genomen over het Schouwse meer, dat zich uitstrekt tol aan de westrand van het eiland. In de oude raadzaal licht de heer A. J. Argelo het structuurplan van Zierikzee toe, en de koningin die met grote belang stelling luistert, stelt enige vragen. In de jeep In een jeep van Rijkswaterstaat wordt de tocht vervold door de dro ge corridor langs Dreischor en Noordgouwe naar de Schouwse DijK waar ir. Slotboom een uiteenzetting geeft van de werkzaamheden. Van hier naar Brouwershaven, om via de Langen dijk en Scharendijke naar vliegveld Haamstede te rijden, van waar de koningin per helicopter naar Rilland vertrekt. Ook in 1954, en wel op 22 juni be zocht koningin Juliana herstellings- werkzaamheden op het eiland. De bevolking van Ouwerkerk en Seroos- lterke gaf blijk van een warme sym pathie. Tijdens de vermoeiende tocht per jeep werd ook het barakken- k mp aan de Platteweg bezocht. Schouwen-Duiveland prees zich ge lukkig met het koninklijk medeleven en de belangstelling voor de weder opbouw. Werkbezoek 1957 Tijdens een werkbezoek, op 23 au gustus 1957, waarbij een rijk gepa- voiseerde viool bij aankomst de tra ditionele Zeeuwse aanblik bood, wandelde koningin Juliana door Bruinisse. Op bet havenplateau kreeg de koningin bloemen aange boden door de in dracht gestoken oudste inwoonster van Bru,. weduwe v. Gilst-O'kkerse. In gezelschap van de commissaris der koningin mr. A. F. C. Casemtroot en burgemeester H. K. Michaëlis en wethouders werd het, na de stormramp door Zwitser land geschonken Groene Kruis wijk- gebouw bezocht. In Nieuwerkerk werden de door Denemarken en Noorwegen geschon ken woningen bezichtigd evenals een complex van bejaardenwonin gen, die gebouwd werden door de World Federation of United Nations. Een van de huisjes werd bezocht en de bewoonster, wiens kleindochter bloemen aanbood, was zichtbaar on der de indruk van het hoge bezoek. Temeer, zoals ze zelf zei, omdat de koningin „zo gewoon deefl". In Haamstede werd bij die gele genheid het kamp van de jeugd van Kalend-recht bezocht van de Katen- drechtse vereniging voor sociaal, cultureel vormingswerk. Verschil lende barakken werden bezocht en in de grote zaal gaf het Zierikzeese poppentheater „De Tondeldoos" een voorstelling van een spel naar de le gende van Westenschouwe. Ook werd' het bejaardentehuis Duinoord bezocht. Oranjeoptochten te Zierikzee boden door de jaren heen een kleurrijke en vrolijke aanblik. gemeester bood de vorstin bloemen aan, en de Kon. Harmonie Kunst en Eer blies het. Zeeuwse volkslied de frisse winterlucht in. Voor de zo veelste maal was de koningin aan wezig bij een voor Schouwen-Dui veland uiterst belangrijke gebeurte nis. Vanuit restaurant De Val sloeg H.M. het indrukwekkende défilé van Zeeuws wegmalerieel gade. Rond vijf uur arriveerde de vorstin op het Kraanplein, waar enthousiaste schoolkinderen haar begroetten. In gezelschap van mr. Van Aartsen en de loco-burgemeester ging het naar Mondragon. Onderweg werd gezwaaid naar de zusters van de Corneliastichting en hier klonk het „leve de koningin" spontaan op. In de benedenzaal van streerden het donkere zwerk boven de Nieuwe Haven, met als apotheose de Oosterscheldebrug in een kader van licht. Het meest recente, zij het onoffi ciële bezoek van koningin Juliana, wgs op zaterdag 9 juni jongstleden. Naar aanleiding van de officiële ope ning van de nieuwe jachthaven te Brouwershaven door Prinses Bea trix en prins Claus lag op een gege ven moment ook de Piet IIein in de Zierikzeese haven. De koningin, maakte, zonder al te veel aandacht te trekken 's avonds een wandeling door tie stad. als de oprit van de *e bouwen brug. In de loop van de dag verrichtte de vorstin de officiële opening van de nieuwe haven Vlissingen Oost. Zij stelde aan boord van de Prin ses Margriet de scheepsfluit in wer king en direkt daarop schalden ook de fluiten van in de omgeving va rende schepen over de Westerschel- de. Een jaar later, cp 15 december was het zover. H.M. Koningin Julia na opende met een druk op de knop ten aanschouwe van honderddui zenden, hetzij „life" aanwezig of kij kend naar (le TV - Europa's langste brug. Toen het wegdek van de bascule- brug zich ingevoegd had in het brug- lichaam, wandelde de koningin naai de Zierikzeese kant, waar het dage lijks bestuur van de stad zijn op wachting maakte. Jaantje, Koevoets, dochter van de toenmalige loco-buf- Tijdens een bezoek aan Zeeland in 1924 werd, nadat het eiland Tholen was „aangedaan" ook Schouwen- Duiveland bezocht. Vergezeld van haar vader*en ,moeder, II M. Konin gin Wilhelmina en K. H. prins Hendrik braiht de-4oenmalige prin ses Juliana een bezoek aan Zierik zee. Ter ere van de hoge gasten wer den op het Kraanplein 1000 duiven losgelaten Kerkwervc, Burgh, Haam stede, Renesse, Noordwelle, Elle- meet, Brouwershaven, Zonnemaire en Dreischor werden bezocht en overal wachtte het hoge bezoek een hartelijk welkom van de eilandelij- ke bevolking. Er was sprake van groots opgezet te festiviteiten waaraan maanden van voorbereidende werkzaamheden waren besteed. „Erepoorten in Moor- sche stijl", tableau vivant's gondel- tochten, bloemen-, muziek-, en zang huid es vielen het gezelschap ten deel Bij het afscheid en vertrek met de boot De Hydrograaf naar Middel burg, gaf de Zeeuwse vissersvloot aétë de presence in de Zandkreek. Dat vvas 5 augustus 1924. „Voor de prinsesjes" Op 18 augustus 1950 verwelkomen Bruse vissersschepen het koninklijk paar aan boord van de Piet Hein. Bruinisse wondt bezocht, op Ooster land bieden in .Schouwse dracht ge stoken dames Zeeuwse beschuit aan, Nieuwerkerk heeft als geschenk een fotoalbum van het- dorp samenge steld, net als Ouwerkerk, waar ko- Van de koninklijke bezoeken werd destijds veel werk gemaakt. Moor- sche" erepoorten, tableau vivant's en grootse verkleedpartijen ïqnis oj/ deze oude foto. Rampjaar 1953 Anders is het als de koningin op 11 februari 1953 voet aan wal zet °P datzelfde Luitje. Met het Rijkspo- litievaartuig de R.P. 4 is ze naar Zierikzee gekomen om zich op de hoogte te stellen van de rampzalige gebeurtenissen op het eiland. Bur gemeester en wethouders zijn aan- Een bijzonder feestelijke dag was de 23ste augustiLS 1957. Koningin Juliana opende toen officieel het Katendrechts Volkshuis nabij de A. v.d. Weijdeweg te Westenschou- wen. Het werd voor de in het kamp vakantiehoudende jeugd een onver getelijke dag. Op de foto geheel links de toenmalige burgemeester wijlen jhr. R. J. H. Q. Roëll. ning'ïn en prins ook nog persiken op brandewijn én Ouwerkerks Leids gebak worden toegestopt, „voor de prinsesjes". Koningin Julinana vindt de erepoort van korenschoven bij de ingang van het dorp erg mooi. Over al waar koningin en prins verschij nen staat: het zwart van de mensen. Zo ook in Zierikzee. Hier worden koningin Juliana en prins Bernhard op het stadhuis verwelkomd door-He commissaris .der koningin in Zee land en door burgemeester jhr. mr.» Sc'huurbeque Boeye, wiens dochter Bien de koningin bloemen aanbiedt. Na de toespraak van de burgemees ter bieden vier Zierikzeese kinderen vier poppen aan als, Schouws ge schenk voor de prinsesjes. Radiore porter Herman Felderhof geeft een oog'getuige-verslag van de gebeurte nissen. Na nog een persoonlijk onder houd te hebben gehad met diverse aanwezigen verlaten de gasten het stadhuis. Dikke rijen juichende men sen staan in de Meelsiraat en op de route naar het Havenpark. Op een met groen en bloemen versierd plein worden oude volksdansen ten bes te gegeven. Bij het vertrek aan het Luitje heeft de d'ijk het meest weg van een natuurlijk amphitheater, stampvol enthousiaste mensen. Foto- •'grafen. - en filmers schieten toe voor „het plaatje". Op dé valreep biedt Marinus van'.Putte een mandje pa lingbrood aan en de Piet. Hein wordt ook deze keer uitgeleide gedaan dooi de vissersvloot. Hat waren blijde feesten, hoogtijdagen voor Schou wen-Duiveland en de bevolking gaf alle aandacht aan de ontvangsten en betoonde zich laaiend enthousiast. Mondragon maakten de ministers Suurhoff en Smallenbroek hun op wachting, evenals verscheidene am bassadeur^, die voor deze bijzondere gebeurtenis naar Zierikzee waren gekomen. In de Concertzaal volgde nadien een bijeenkomst van talloze prominenten, die uit hoofde van hun functie door het provinciaal bestuur waren uitgenodigd, 's Avonds werd te Zierikzee een briljant vuurwerk ontstoken. Sterren en waaiers illu-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 11